£ee&epstaaL Winterkostproblemen in dezen tijd ZATERDAG 30 NOVEMBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 zv. DE ZON IN DE MIST De bleeke zon, die als een witte hostie door wolken van damp en nevel vaart, be schijnt de wereld. Het is de zon, de stralende, juichende, alle leven koesterende zon, doch omsluierd door een mist, die wy niet vermogen weg te vagen. Wij zouden ons willen verwarmen in haar zengenden gloed, met onze kippige, lichtzwakke oogen knipperend, omdat haar felle, hevige heerlijkheid voor ons niet te verduren of te verdragen is. Maar de zon zit in de mist, en wij kun nen ongestraft omhoog kijken. De zon is er, zonder stralenkrans, in de gedaante van een hostie. Zoo kunnen wij ook vry en onbevangen op-kijken naar de monstrans, waarin, tus- schen gouden krullen en ornamenten, het dunne brood-schijfje is geplaatst, welke „het verlangen der eeuvrige heuvelen" be sloten houdt. Wy staren naar de Hostie, en de Hostie staart naar ons. „In de zon heeft Hij zijn tent gebouwd" zong koning David. Het evangelie ver haalt ons, dat op de Thabor Zyn gezicht „schitterde als de zon". Doch in het Sa crament des Altaars stefat Christus voor ons als een zon in de mist. De mist van ondoorgrondelijke gehei men omsluiert de heilige broodsgedaante. Wy kunhen deze mist met al onze scherp zinnigheid en vernuft niet wegvagen, en al de pogingen, de theorieën en verklarin gen der theologie hebben een vrijwel even nuttig effect, als de proefnemingen van den heer Veraart om de nevels te verdich ten en in regenbuien weg te spoelen. De werkelijke tegenwoordigheid van Christus onder de gedaanten van brood en wyn, is even vast en even zeker als het bestaan van de zon zelve. In een reeks van artikelen hebben wij Bijbel en Overleve ring hun getuigenis laten afleggen. Doch vragen wij nu: hoe is Christus in dit sa crament tegenwoordig, dan beginnen wij rond te dwalen in de nevel. Het is een geheim des geloofs, even on naspeurlijk als de Drieëenheid en de Mensch wording, en wij zullen moeten wachten tot na onze dood vóór wij „reve- lata cernens facie" zooals aan het slot van het „Adoro te" wordt gezongen „visusim beatus tuae gloriae". Laten wij tenminste hopen, het zoo ver te brengen! Dat Christus in het brood tegenwoordig is, zal voor niemand duister zijn. God is alom-tegenwoordig. Wanneer wij over God spreken, denken wij aan héél ver weg, en liefst nog hoog 'in de lucht. Doch de wer kelijkheid is heel wat meer vertroostend: „In Hem leven wij, bewegen wij, zijn wij". Het onoplosbare 4 geheim ligt hierin, dat Christus in Zyn verheerlijkt 1 i c h aa m in de hostie tegenwoordig is onder de gedaante van brood, en dat niet alleen in één parochiekerk, doch op dui zenden oorden ter wereld, en in al die ker ken nog eèns milüoenen-malen verveel voudigd, door de geloovigen gegeten wordt. De Kerk heeft op het Concilie van Trente met nadruk herhaald: „Het is met zichzelf niet in tegenspraak, dat deze onze Heiland altijd aan de rechterhand der Va ders in den hemel is naar natuurlijke be staanswijze, en dat Hij desniettemin op vele andere plaatsen met Zijn substantie sacramenteel bij ons tegenwoordig is, door een bestaanswijze, die wij, alhoewel wij haar bijna niet in woorden kunnen uit drukken, toch bij God mogelijk weten en door de, door het geloof verlichte, kennis verstaan kunnen en onwankelbaar geloo- ven moeten". Er wordt van ons verstand niets onrede lijks gevraagd. De gedaanten van brood en wijn blij ven, doch de zelfstandigheid wordt veran derd in het Lichaam des Heeren. Aan gezien geen mensch tot nog toe heeft kun nen achterhalen, wat de stof is, kan ook niemand beweren, dat ons geloofsgeheim in tegenspraak is met de proefondervin delijke wetenschap. Christus is met Zijn verheerlijkt Lichaam in de hostie sacramenteel tegen woordig en in ieder deel daarvan. Aan gezien wij van de eigenschappen van een verheerlijkt lichaam nauwelijks eenige kennis dragen (Christus kwam door ge sloten deuren binnen) en van een sacra- menteele bestaan wij ze in 't geheel niet, kan men moeilijk beweren, dat ons ge loofsgeheim in tegenspraak is met de er varing. De wijze, waarop Christus in Zijn ver heerlijkt Lichaam tegenwoordig komt on der de gedaante van brood en wijn, is en blijft voor het menschelijk verstand een diep geheim. Er ligt echter niets onrede lijks in, dat de mensch zich neerbuigt voor de almacht van God. Wat de theologie met eerbiedige scherp zinnigheid tracht te definieeren, is niet anders dan wat ieder gelóovige, ook de eenvoudige weinig-ontwikkelde onberede neerd zeer juist aanvoelt. Iedereen eet en kauwt de broodsgedaanten, zonder zich benauwd te maken, dat hij zich zou ver grijpen aan het Lichaam des Heeren, dat in verheerlijkten staat onder deze gedaan ten verborgen is. En niemand wankelt in zjjn geloof, wanneer (zooals een enkelen keer voorkomt wanneer een toeloop naar de communiebank plaats heeft grooter dan verwacht werd) voor zijn oogen de H. Hostie gebroken wordt, wetend, dat niet het verheerlijkt Lichaam van Christus ge broken wordt, doch alleen deszelfs tegen woordigheid op aarde. Cynllus van Jerusalem, (gestorven in het jaar 381), hield het aan de pas-gedoop- ten voor: „Wijl Hijzelf het heeft uitge sproken en gezegd: Dat is mijn Lichaam, wie zal het dan durven betwijfelen? En wijl Hij het heeft bevestigd en gezegd: Dit WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DUITSCHLAND OORLOGSDOEL. De Nieuwe Dag wijst ei op, dat men vele der van Duitsche zij Je genomen maatregelen moet zien in het licht van de doelstellingen van Duitschlands oorlogs voering: de opbouw van een nieuw gelijk gezind en gelijk willend Europa. Het blad schrijft dan verder: „De benoemingen van leden van de N.S.B. tot burgemeester en procureur-ge neraal, het begin van een daadwerkelijke ordening van het Nederlandsche bedrijfs leven door de instelling van de met groote bevoegdheden bekleede commissie-Wol- tersom, de goedkeuring van de Weer-Af - deeling van de N.S.B. de aanstelling van den de nationaal-socialistische beginselen toegedanen, uit Vlaanderen afkomstigen Dr. van Rossem om te waken over de rust en de orde en het nationale élement in het onderwijs, de maatregelen tegen de Joden en tenslotte de splitsing van het de partement van Onderwijs, Kunsten en We- tei-schappen in een departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming en een departement van Volksvoor lichting en Kunsten, het zijn alle teekenen, die in één en dezelfde richting wijzen. Vooral de benoeming van den voorzitter van den bekenden Raad van Voorlichting voor de Pers, leider van den persdienst der N.S.B., oud-hoofdredacteur van het week blad „De Waag" dr. T. Goedewaagen tot hoofd van het nieuwe departement, dat een uitgebreid geestelijk en cultureel ge bied binnen de staatsbemoeiing zal trek ken, heeft mede tengevolge van de ver klaringen, door dezen nieuw-n functiona ris afgelegd, aan duidelijkheid niets te wen- schen overgelaten, te meer, wanneer men bedenkt, dat deze „homo novus" in de rangen der hoogste Nederlandsche ambte naren een felle aanhanger en verdediger is van het leidersprincipe ten aanzien van der. persoon van den Algemeen Leider van N.S.B., ir. Mussert. De consequenties van de constructieve doelstelling van de oorlogvoering door Duitschland manifesteeren zich." TERPENTIJN EN LIJNOLIE VOOR SCHILDERS. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede, dat de hoeveelhe den terpentijn en lijnolie, welke op de door de plaatselijke distributiediensten aan schilders uit te reiken bonnen kunnen worden betrokken, voor de periode van 1 Dec. 19401 Januari 1941 als volgt zijn vastgesteld: 2 liter terpentijn per bon voor terpentijn en 4 liter lijnolie 'per bon voor lijnolie. MAXIMUMPRIJZEN VOOR TURF. De Secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat 'bij de „prij zenbeschikking turf no 1" welke 29 dezer in werking is getreden, maximumprijzen voor turf zijn vastgesteld. De maximumprijzen bij verkoop door verveners aan handelaren bedragen, va- rieerend naar de yerschillende productie gebieden in Nederland, met uitzondering van de Peel, en onderscheiden naar de soorten, van I 4.tot f 5.50 per 1000 st. Voor turf, geproduceerd in de Peel, zijn de prijzen vastgesteld op een basis van ongeveer 9.per 1.000 stuks. Voor de gedetailleerde prijzen wordt verwezen naar de Nederlandsche Staatscourant en naar de publicatie no. 3. Voor verveners en voor den handel in turf, van het ver koopkantoor fabrieksturf N.V. tt Assen, waarin de bovenvermelde beschikking is opgenomen. Bij verkoop aan verbruikers bedragen de maximum-prijzen de prijzen af veenderij, hierboven bedoeld, vermeerderd met de gebruikelijke vrachtkosten en een winst opslag van in toaal ten hoogste 50 pet. In de vrachtkosten mogen de gebruikelijke bezorgkosten van den detailhandel niet worden begrepen. UZER- EN STAALBESCHIKKING. In de Staatscourant van hedenavond is een 'beschikking afgekondigd van den se cretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, waar bij de hoeveelheden schrot, welke de han del en het bedrjjfleven maximaal in voor raad mogen hebben zijn .vastgesteld. Voor handelaren zijn deze hoeveelheden gelijk aan anderhalf maal hun omzet ge durende de afeloopen drie maanden, voor staalfabrikanten en hoogovenbedryven ge lijk aan het verbruik gedurende drie maanden voor ijzergieterijen en andere bedrijven drie maanden. is mijn Bloed, wie zal er ooit aan twij felen en zeggen, dat het niet zijn Bloed is?Oordeel niet uit den smaak, maar houdt u uit het geloof onwrikbaar over tuigd, dat gij met den schat van CJiristus' Lichaam en Bloed verrijkt zijt". Het H. Sacrament is een liefdesgeschenk van God, die, gelijk de groote kerkvader Augustinus schreef: hoewel oneindig wijs, niets beters wist te geven; hoewel almach tig, niets grooters wist te geven; hoewel oneindig rijk, niets kostbaarders had te geven. Tantum ergo sacramentum Veneremur cernui. ARCANUS. INCASSO-BANK N.V. Vestiging van bijkantoren in Zeeland. Naar wij vernemen heeft dq Incasso- bank N.V. een overeenkomst aangegaan met de N.V Hendrikse en Co.'s bankiers- en effectenkantoor, gevestigd te Middel burg en met de in Hulst gevestigde N.V. bankiers- en effectenkantoor Van Waes- berghe omtrent het voortzetten der relatie met de cliënten dier instellingen. In ver band daarmede zal de Incasso-bank per 2 December a.s. bijkantoren openen te Mid delburg, Goes, Sluis, Oostburg, IJzendijke, Hulst en Axel, en wel in de gebouwen, waarin de kantoren van de N.V. Hendrikse resp. N.V. Van Waesberghe zijn gevestigd. Erwtensoep met kluif en capucijners me* gebakken spek waren vaste gerechten van het wintermenn. Nu alleen de peulvruch ten beschikbaar iyn en het vleesch en spek niet, besluit menige huisvrouw om geen erwten en capucijners te koopen, daar er toch niets lekkers van te maken is. Dit is uit voedingsoogpunt en uit keuken- technisoh oogpunt een onjuiste opvatting, meende een medewerkster van den voe dingsraad. Uit voedipgsoogpunt is het ge- bruikyvan vleesch in peulvruchtensoep enz. niet noodig, daar de peulvruchten zelf ei wit bevatten. De peulvruchten zijn als ei wit-, kool-hydraten- en vitame B-bron van belang. Zij behooren Jot de weinige voe dingsmiddelen, welke niet te lijder heb ben door het bereiden in hooikist of cou ranten, zoodat het gebruik van erwten, boo- nen encapucijners geen bezwaar behoeft te worden voor het brandstoffen-verbruik. Samen met melk en aardappelen vormen de peulvruchten zelfs een geheel volwaar dige voeding, waarbij het vleesch of het spek gemist kunnen worden. Er valt in de keuken met de peulvruchten nog heel wat te bereiken. Maar men moet de goede re cepten kennen. Hier volgen er eenige als voorbeeld. Zij zijn berekend voor 4 volwas sen personen (of man, vrouw en 34 kin deren). Recepten. Groene erwten met winterpeen en peter- selie-saus. 500 gr. groene erwten, 1 kg. winterpeen, V/$ liter wate., 1H kg- aard appelen, aardappelmeel, wat boter, peter selie, zout. De erwten een dag eh een nacht laten weken en den volgenden dag met het week- water en wat boter ongeveer 24 uur ko ken. Dan de geschraapte en gesneden worte len en het zout toevoegen en alles nog drie kwartier koken. De erwten en de peen uit het water nemen. Het water binden met aangemengd aardappelmeel en de saus af maken met de rest van de boter en fijn ge sneden peterselie. De saus dan niet meer laten koken. Gekookte aardappelen er bij geven. Hutspot 1. H kg. aardappelen, 1V/i kg. winterpeen, 50 gr. groene erwten, 500 gr. uien, vet of boter, zout. De erwten wasschen een dag en een nacht laten weeken, den volgenden dag gaar koken in het weekwater zonder zout. Zout toevoegen als de erwten bijna gaar zijn. De aardappelen schoonboenen, wasschen en met weinig kokend water en zout op zetten. Hierop de schoongeboende, gewas- schen en klein gesneden peen en uien leg gen en samen gaar koken. Kooktijd onge veer drie kwartier. De stamppot doorstam pen en afmaken met vet. De erwten door den stamppot roeren. Hutspot 2. Een moderne wijze van be reiden, waarbij vitaminen zooveel moge lijk bewaard blijven. Bestanddeelen als voor recept 1. De aardappelen schoonboenen, putten, slechte plekken wegsnijden, wasschen en met weinig kokend water en zout opzet ten. Hierop het grootste gedeelte van de goed geboende en klein gesneden peen en alle gesneden uien leggen en s:men gaar koken. Kooktijd ongeyeer drie kwartier. Boter of vet, de apart gekookte groene erw ten en wat rauwe geraspte peen toevoegen en de massa zonder stampen vlug dooreen mengen en direct opdoen. Peulvruchtensoep. 500 gr. groene erw ten, bruine of witte boonen of capucijners, 1 kg. aardappelen, 4 liter water, een klei ne selderijknol en wat groen, een flinke prei, 24 liter melk, wat vet, wat zout. De gewasschen peulvruchten een dag en een nacht in de helft van de „aangegeven hoeveelheid water laten weeken. Ze den volgenden dag met het weekwater en wat vet opzetten (het vet maakt ze vlugger zacht) en een half uur laten koken, vlug in de hooikist zetten of in couranten pakken en 4 uur laten staan. Een uur voor het eten de pan uitpakken, de gare peulvruchten fijn stampen en verdunnen met de rest van het water en de melk. De soep weer aan de kook brengen, de fijngesneden prei en selderij- krol met de genoemde en in stukken ge sneden aardappelen toevoegen, een half uur laten koken. Af en toe in de soep roe ren om ze mooi gebonden te krijgen. De soep afmaken met wat zout en fijngehakte selderij; ze dan niet meer laten koken. Boonenmaaltijd met mosterdsaus. 500 gr bruine boonen, witte -oonen of capu cijners, 2Yj kg. aardappelen, wat vet, aard appelmeel, mosterd, azijn. De peulvruchten een dag en een nacht tevoren weeken en den volgenden dag gaar laten* worden op de manier als bij de peul- vruchtensoep is aangegeven. De aardappelen, boonen, met een bo dempje kokend water en wat zout opzet ten. Zoodra de aardappelen koken, de uit gepakte boonenpan er als deksel opplaat- sen, er voor zorgen, dat het goed afsluit. Wat zout bij de peulvruchten voegen. Als de aardapelen gaar en droog zijn, de boonen vlug aan de kook brengen, uit het vocht scheppen en het vocht met w?t aan gemengde aardappelmeel binden. De saus op smaak met wat mosterd en azijn. Om afwisseling in den smaak te bren gen, kan men een fijngehakt preitje, wat gehakte peterselie, wat kerry of een jus- tablet gebruiken. rectie ingevolge art. 10 der statuten. Ingevolge het voorstel van de directie werd besloten, het in de vergadering van 26 Mei 1926 voor de gezamenlijke directeu ren beschikbaar gestelde salaris, ongeacht de 'benoeming van twee nieuwe directeu ren, ongewijzigd te handhaven. MATERIALEN VAN NEDl-RLANDSCHE VERSTERKINGSWERKEN. De bevoegde instanties der Duitsche weermacht in Nederlar'1 wijzen erop, dat materialen, welke afkomstig zijn van de vroegere Nederlandsche versiberkingswer- ken, zooals h'out, allerlei metalen enz. eigendom zijn van den bevelhebber der Duitsche weerwacht in Nederland en niet eigenmachtig in bezit kunnen worden ge nomen door bevolking of Nederlandsche instanties. Iedere diefstal van materiaal uit de Nederlandsche versterkingswerken wordt strafrechtelijk vervolgd en volgens de bestaande wetten streng gestraft. Winterhulp Voor de Winterhulp Nederland kwamen de volgende giften binnen: C. en A. Brenninkmeyer, Amsterdam 50.000.Vroom en Dreesmann, Amster dam, 6.000.Schiffstam Abteilung Bre da, 2.769.44.Robaver, Rotterdam, 25.000.Schiffstam Abteilung Breda, 922,15.Van Gelder Papierfabriek, Am sterdam, 10.000.H. L., Den Haag, 1.000.N.V. Nederl. Bankinstelling voor waarden belast met vruchtgebruik'en periodieke uitkeeringen, Den Haag, 1.000; P. N., Bilthoven, 1.000.De Maasbode, Rotterdam, 1.000.De Prov. Geld. Elec. Mij., 1.000.Heck's Lunchrooms 1.000; Vroom en Dreesmann, Den Haag 5.000; Aviolanda Vliegtuigbouw 2.000.— Spaarbank „De Toekomst", f 1.000; N.V. Lotisico, 1.000.N.V. Gebrs. K., Am sterdam, 1.000.Deli Batavia Mij., Am sterdam, 1.000.Telegraaf, Amsterdam, 1.000.Dr. H. L. M. van S., Wassenaar, 1.000.N.V.Eternit, Amsterdam, 1.000; M. J. O., Den Haag, f 1.000.Bontekoning en Aukes, Amsterdam, 500.Doua:r. Jhr. V.-L., Amsterdam, 500,Nieuwen- kamps Handel Mij., Amsterdam, 500. N.V.L., Utrecht f 500.—; Hollandsche Of ficieren in krijgsgevangenschap, 375,94. Dr. F. E. P., Den Haag, 500.—H.T.M., Den Haag, 500.Mevr. E. v. d. C.-M., Den Haag, 500.Nederl. Oost-Friesehe Hypotheekbank, Groningen, 500.N.V. W., Den Haag, 500.A. Schroder Co., Den Haag, 600.Peek Cloppenburg, Haarlem, 400.Centr. Verg. Personeel in Rijksdienst, Den Haag, 500.Auto- Palace, Den Haag, 500.N.V. Handel Mij. v.h. Hulshoff Co., Amsterdam ICO; G. A. H., Hilversum, 100.—; G. H. G. H., Den Haag, 100.Hijenga-fonds, Leeu warden 100.Bierbrouwerij de Leeuw N.V. Houthem, 100.J. H. Apeldoorn, 125.—; N.N., Den Haag, 100.—; Tiede- man en van Kerchem, Amsterdam 100. de Cultuur-Mij. Waringin, Amsterdam, 100.Cultur-Mij. Simbang Sari 100; N.V. Perlak Petroleum, Den Haag, 100; W. R. U., Den Haag, 1O0.—G. M„ Den Haag, 100.N.N.,-Den Haag, 250. ir. J. F. de V., Den Haag, 100.—; N.V. Sted. Hypotheek Bank Den Haag 100. F. J. J. C., Scheveningen 100.Mevr. H.-G., Groningen, 100.E. W. W. v. T. v. S., Den Haag, 100.—; W. A. S. M., Zeist, 100.F. L. W., Wassenaar 100. M. van T. de G., Den Haag, 250.Mr. A. F. V. V., Den Haag, 200.—; A. F. de B., Amsterdam, 100.Houtimport v.h. fa. J. H. Kühn, Amsterdam 100.—; W. A. M. K., Rotterdam, 100.W. Slotboom Zn., Den Haag, 250.A C. v. B., Heelsum, 100.N. B., Den Haag f 100; N.V. v.h. J. S. Hooghiemstra, Utrecht 100.—C. J. L. 'de G., Den Haag, 100; N. R. V., Den Haag, 100.—Fa. A. J. Merken, Den Haag, 250.N.V. Holland sche Buitenl. Bank, f 250.Textiel Syn dicaat, E. Haan, Amsterdam, 100.Mr. J. B., Hilversum, 100.Dr. J. L. A. P., Den Haag, 200.—; N. S. B. (W. F. M.), Utrecht, f 100.Cultuur-Mij. Wonolan- kan, Den Haag, 150.Jhr. mr. H. A. v. K., Den Haag, 100.ir. D. M., Rotter dam, 100.L. S., Amsterdam 100. Aan giften beneden de f 100.kwam een bedrag binnen van f 4251.69. Voorts ontvingen wij toezeggingen van: Vroom en Dreesmann,''Amsterdam 50.000; Concern P. en C., f 5400.Gerzon 5500; B. van Opstal, eigenaar van de „IJsbeer" in de Keizerstraat te Scheveningen deelt ons mede, dat hij 10 pet. van zijn omzet op Zaterdag 30 November en Zondag 1 December zal afstaan ten bate van de W. H. N.; het personeel van de N.V. F. van der Valks Automobiel-Mij. te Den Haag (importeurs Opel-automobielen) deelt ons mede, dat gedurende 12 weken 2 pet. van het weekloon zal worden afgestaan ten bate van W. H. N. MR. DR. A. BARON ROëLL OVERLEDEN Op 75-jarigen leeftijd is gisteravond plot seling overleden mr. dr. A. baron Roëll, commissaris der provincie Noord-Holland. De overledene werd in 1864 te 's Graven- hage geboren. Hy bezocht daar het gymna sium en studeerde aan de universiteit van Leiden. In 1892, na zijn promotie in de rechten en de staatswetenschappen te Leiden, werd hij als adjunct-commissies aan de provinciale griffie te Arnhem verbonden. Het jaar daar op werd hij afdeelingschef aan de provin ciale griffie van Overijssel en'vijf jaar la ter burgemeester van Leeuwarden. In 1904 ging de overledene in gelijke functie naar Arnhem en van Arnhem in 1910 naar Am sterdam, ter vervulling van de vacature van Leeuwen. Op 16 Januari 1915 heeft hij het ambt van commissaris in de proviAcie Noord-Holland aanvaard. In Januari van dit jaar werd baron Roëll op grootsche wijze gehuldigd ter gelegen heid van zijn zilveren jubileum als commis saris der provincie. Bij deze gelegenheid werd hij benoemd tot commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Het gebruik van peulvruchten zeer aanbevelingswaardig GEBR. GERZON's MODEMAGAZIJNEN N.V. In de te Amsterdam gehouden buitenge wone vergadering van aandeelhouders wer den navolgende punten behandeld: a. Mutaties in het college van commis sarissen. Op voorstel van commissarissen en di rectie werd aan de heeren mr. H. A. van Nierop en mr. G. Hamburger, ingevolge de onmogelijkheid door hun verblijf buitens lands, aan de werkzaamheden van het col lege van commissarissen deel te nemen, op de meest eervolle wijze ontslag verleend, or.der dankzegging voor de door hen aan de vennootschap bewezen belangrijke diensten. b. Benoeming van directeuren. Het voorstel van de directie om het aan tal directeuren met twee uit te breiden, werd aangenomen. Benoemd werden de heeren drs. G. F. Vromans en dr. R. Ste- phan. c. Vaststelling van het salaris der dl- LIED VAN DEZEN TIJD HET SCHRANSEN WAS VOORHEEN EEN DEUGO,... 't Is met het eten anders nu dan in den gouden tyd, Da's zonder vrees voor tegenspraak nu zeer beslist een feit. Want schransen was voorheen niet slechts een nationale deugd, Het droeg altijd het meeste by tot stijging van de vreugd. En wie er op een feest'lijk maal het overvloedigst at, Werd luid gehuldigd door het volk als veelvraat van de stad. Er was geen os te zwaar, te groot, geen varken was te vet Of ieder heeft zich opgewekt, blij aan den disch gezet. Voor eten toch was' iedereen met goeden moed bezield, Had iemand er het eetrecord, de vraag was of hij 't hield. Manieren was maar bijzaak en het vet droop langs de kin, Geen maag kon toen zoo vol zijn of er kon nog wel wat in. Dat is nu uit, dank zij de bon, de punten en de schaar, Wie nu aan tafel plaats neemt, is een beetje gauwer klaar, Hij eet zooals hij eten moet, hij kauwt goed en kordaat, Hij eet van wat de pot hem schaft en dat is mondjesmaat De dikke buik verdwijnt nu weer, 't figuur wordt nu weer echt Zooals de mensch behoort te zyn, van voor en achter recht Dank zij de distributiekaart dus worden wij gezond, Geen maagkwaal brengt ons nu te vroeg in vaderlandschen grond. Veel ^ten was niet zoo gezond, dat dachten w'enkel maar, Wij eten allen evenveel en worden even zwaar. Dank zij dus minder eten, maar waar voedingstof in zit, Zijn wij nu straks een slanke den met energie en pit. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6