DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het vetrantsoen gesteld op twee ons 5>e mate mede. Verplichte inlevering van boter- of vetbonnen in hotels, restaurants e.d. VleCke êenió geldig? Mamentje ZATERDAG 30 NOVEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9811 9e- £cid4eli€(5oti/fca/iit Bureaux PapengTacfat S& Telefoon: Redactie ZOO 15, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V In sterk vertrouwen Morgen begint het Kerkelijk Jaar 't Is de eerste Zondag van den Advent, welke het hooge Kerstfeest voorbereidt. En nu is 't zoo verblijdend verblijdend vooral in dezen tijd dat de Kerk ons op dezen Zondag, waarop zij den jaar kring van haar rijk liturgisch leven aan vangt, zoo heerlijk opwekt om vertrou wen te hebben. Hoort de Introïtus bij den aanvang van de heilige Mis een gebed om te bidden met gevouwen handen en opgeheven hoofden, een gebed, vol krachtig en fier Godsvertrouwen: Tot U verhef ik, mijn ziel. Mijn God, op U vertrouw ik; moge ik niet be schaamd worden! En laat mijn vijan den mij niet bespotten; want al wie op U vertrouwen zullen niet teleurgesteld worden. Wijs mij Uw wegen, o Heer, en maak mij bekend met Uw paden. Wij moeten vertrouwen, dat God ons zal bijstaan dat vertrouwen is gerechtvaar digd, alleszins, als wij leven in den geest, welke ligt uitgedrukt in het psalmgebed: „Wijs mij Uw wegen, o Heer, en maak mij bekend met Uw paden". Deze leerrijke en troostvolle gedachten uit de Introïtus worden herhaald in het Offertorium en vinden ook uitdrukking in het Graduale: Zij allen, die naar U uitzien, zullen niet ten schande worden, o Heer. Maak Uw wegen mij bekend, o Heer, en onderricht mij over Uwe paden. Alleluja, alleluja. Laat ons'Uw mede lijdende liefde zien, o Heer, en geef ons Uw redding. Alleluja. En in het Epistel houdt de apostel Paulus ons voor, dat wij moeten afleggen de werken der duisternis. „En ons omgorden met de wapenen des lichts: het schild des geloofs, het harnas van gerechtigheid, de helm van de hoop en het zwaard des geestes, dat het woord Gods is." „Laten we ons dus onberispelijk ge dragen, zooals wij dit doen op klaar lichten dag; niet in brasserij en dron kenschap, niet in ontucht en losbandig heid, niet in twist en ijverzucht." Deze zijn de woorden, die Gods Voor zienigheid uitkoos aldus deken Z. de Korte in zijn „Levenswijding door Zondagsmis" om St. Augustinus te win nen voor Zijn Kerk. Hij sloeg in het uur der genade de H. Schrift op, welke bij deze woorden openviel. En zij beukten zijn ziel, zoodat de wereld-slaaf een der groot ste vorsten werd in de Stad Gods. Wij willen beginnen het nieuwe Kerkelijk Jaar met vertrouwen met vertrouwen op God! En in dat vertrouwen zullen wij niet beschaamd worden, als wij door onze ziel laten klinken en in onze ziel vastleggen wat Paulus reeds den Christe nen van zijn tijd voorhield. Met vertrouwen beginnen wij het nieuwe Kerkelijk Jaarj beginnen wij de voorbereiding van het blijde Kerstfeest. Met vertrouwen willen wij beginnen lederen nieuwen dag, die God ons wil geven. Tusschen al het nieuws in de courant moge wij ons zelf en onze lezers wel op wekken tot een vertrouwen, dat zoo stalend en sterkend is, omdat het boven alles reëel is, d.w.z, wortelt in deze werkelijk heid, machtig groot en overstelpend troost rijk: God alleen is groot en goed; en God is mijn Vader. NIEUWE BONNEN VOOR BOTER, MARGARINE EN VET In het tijdvak 1420 December halve flesch slaolie of boter of margarine op bon 21 verkrijgbaar. INDIEN SLAOLIE VERLANGD WORDT. REEDS THANS BON 21 BIJ DEN WINKELIER INLEVEREN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement val! Landbouw en Visscherij, maakt met bétrekking tot de distributie van boter, margarine en vet het volgende bekend: Gedurende bet tijdvak van Zaterdag 30 November 1940 tot en met Vrijdag 6 December 1940 geeft de met „19" ge nummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter of een half pond margarine of twee ons vet naar keuze, voorzoover voorradig. De aan de bonnen „17" en „18" der bo terkaart verbonden faciliteit, dat deze desgewenscht ook recht geven op marga rine, blijft derhalve ook voor bon 19 ge handhaafd, terwijl bovendien op dien bon naar keuze vet beschikbaar wordt gesteld, zulks met dien verstande, dat het vet rantsoen geen half pond, doch twee ons bedraagt, aangezien het vetgehalte en dus de voedingswaarde van vet grooter is dan die van boter en van margarine. De met „19" genummerde bonnen, die Vrijdag 6 December nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrij dag 13 December. In verband met de vaststelling van het vetrantsoen op 2 ons, zullen de producen ten i nden vervolge uitsluitend vet in ver pakking van 200 gram of veelvouden daar van vervaardigen. De op 29 November 1940 reeds bij de producenten of in den handel aanwezige voorraden in verpakking van 250 gram mogen tegen inlevering van een met „19" genummerden bon van de boter kaart of de vetkaart worden uitverkocht, aangezien het niet mogelijk is deze alsnog te doen ompakken. Voor het tijdvak van Zaterdag 7 Decem ber 1940 tot en met Vrijdag 13 December 1940 zal wederom een bon van de boter kaart en van de vetkaart voor het koopen van boter of margarine of vet aangewezen worden. OOK SLAOLIE. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 14 December 1940 tot en met Vrijdag 20 De cember 1940 zal voorts de met „21" genum merde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht geven op het koopen van naar keuze een half pond boter of een half pond margarine of een halve flesch slaolie. De met „21" genummerde bonnen, die Vrijdag 20 December nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 27 December 1940. Is de bon ge bruikt voor het koopen van slaolie, dan KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD" Vrede laat Ik II na, Mijn vrede geef Ik IIniet zooals de wereld dien geeft, geef Ik hem U. Uw hart zij ontsteld noch bevreesd. Joan. 1427. mag de slaolie ook nog in het tijdvak van 28 December 1940 tot en met 31 Januari 1941 worden afgeleverd. Aangezien de detaillisten momenteel over geen of zeer geringe voorraden sla olie beschikken, dienen de consumenten, die te zijner tijd den met „21" genummer den bon wenschen te gebruiken voor het koopen van slaolie, dezen reeds thans bij den winkelier in te leveren. Deze zal dan in het tijdvak van 14 De cember 1940 tot en met 31 Januari 1941 aan de klanten, van wie hij één of meer bonnen 21 heeft ontvangen, slaolie afleve ren. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het détaillisten verboden is vóór Zaterdag 14 December a.s. slaolie op de ingeleverde bonnen 21 aan het publiek af te leveren. Het zal aanbeveling verdienen, dat de détaillisten aan de klanten, die een of meer met „21" genummerde bonnen bij hen inleveren, teneinde daarvoor t.z.t. sla olie te ontvangen, een ontvangbewijs af geven. Het ligt voorts in de bedoeling voor het tijdvak van 21 tot en met 27 December 1940 een bon voor boter of margarine en voor het tijdvak van 28 December 1940 tot en met 3 Januari 1941 een bon voor boter of margarine of vet naar keuze, voor zoo ver voorradig, aan te wijzen. Resumeerende zal dus de distributie van boter, margarine en vet gedurende het tijdvak van 30 Nov. 1940 tot en met 3 Jan. 1941 verloopen volgens onderstaand schema: Bon 19, 250 gr. boter of 250 gr. marga rine of 200 gr. vet (oude voorraden 250 gr. vet), 30 Nov. tot en met 6 Dec. (bon blijft geldig tot en met 13 Dec.). 250 gr. boter A 250 gr. margarine of 200 gr. vet (oude voorraden 250 gr. vet), 7 Dec. tot en met 13 Dec. (bon blijft geldig tot en met 20 Dec.). Bon 21, 250 gr. boter of 250 gr. marga rine of 1/2 flesch slaolie, 14 Dec. tot en met 20 Dec. (bon blijft geldig tot en met 27 Dec., slaolie mag worden afgeleverd tot en met 31 Januari). Bon 250 gr. boter of 250 gr. margarine 21 Dec. tot en met 27 Dec. (bon blijft gel dig tot en met 3 Jan). Bon 250 gr. boter of250 gr. margarine, of 200 gr. vet, 28 Dec. tot en met 3 Jan. (bon blijft geldig tot en met 12 Jan.), MET INGANG VAN 3 DECEMBER A.S. Bon 17 (broodkaart) ggldig van 2 Dec. tot en met 8 Dec. (niet gebruikte nog geldig tot en met 15 Decem ber behalve in hotels café's e.d.). Per bon 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood of 1 rantsoen gebak. Bon 16 nog geldig tot en met 8 Dec. behalve in hotels, café's enz. Bon 1 (b 1 o e m k a a r t) 60 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood of K rantsoen gebak of 35 gram meel of blom, van 4 November tot en met 1 December. Bon 10 (vleeschkaart), geldig van 25 Nov. tot en met 4 Dec. (niet gebruikte tot en met 8 Dec.). 10 vleesch geldt voor 100 gr. vleesch, beenen inbegrepen in het gewicht, of één rantsoen vleesch waren; 10 worst, vleeschwaren geldig voor verschil lende vleeschwaren met uiteenloopend ge wicht van 75 gram tot 150 gram. Niet gebruikte vleeschbons 09 nog geldig tot en met 4 December. Bon 19 (boterkaart), 1/2 pond boter of 1/2 pond margarine of 2 ons vet, van 30 Nov. tot en met 6 Dec. Bon 19 (vetkaart), 1/2 pond marga rine of 1/2 pond boter of 2 ons vet, van 30 Nov. tot en met 6 Dec. Bons 01, 02, 03 (brandstoffen- kaart), (haarden en kachels) per bon één eenheid steenkolen, anthraciet, enz. Geldigheidsduur gedurende November. Bons 04, 05, 06, 07 (brandstoffen- kaart), (haarden en kachels) per bon ge durende November één eenheid vaste brandstoffen (anthraciet, steenkolen, bri ketten of turf). Bons 07, 08, 09, 10, 11,12, 13, 14 (b r a n d- stoffenkaart centrale verwarming) per bon één eenheid vaste brandstoffen. Geldigheidsduur gedurende November. Bons 08, 09, 10 en 11 per bon gedurende November één eenheid turf. Deze bonnen worden in den loop van het seizoen alsnog aangewezen voor het koopen van steen kolen of andere vaste brandstoffen. ALG. DISTRIBUTIEBONBOEKJE Bon 37één ei van 25 tot en met 1 De cember, de bon blijft geldig tot en met 8 Dec., behalve in hotels, restaurants, e.d. (Bon 64 nog geldig tot en met 1 December). Bon 24: één ons kaas van 25 Nov. tot an met 1 December. Niet gebruikte bons nog geldig tot en met 8 Dec., maar van 2 Dec. tot en met 8 Dec. niet in b.otels, café's enz. Bon 16: één kilo suiker van 23 Nov., gedurende een tijdperk van 14 dagen. Bon 81: >4 pond koffie of W ons thee van 9 November tot en met 20 December. Bon 29 150 gr. eenheidszeep in de nieuwe samenstelling of 120 gram huis houdzeep, of 200 gr. zachte zeep, of 250 gr. zeeppoeder, of 125 gr. zeepvlokken, of 250 gr. zelfwerkende waschmiddelen, of 200 gr. vloeibare zeep van 13 Nov. tot en met 6 December. De bon geldt ook voor gezins- wasch per acht K.G. droog waschgoed. De wasscherij moet dezen bon innemen. Bon 116: (extra-bon, die gelijk met de textielkaart aan mannelijke personen boven 15 jaar is uitgereikt) 50 gr. scheerzeep of één tube scheercrême, De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Vis scherij maakt het volgende bekend: Met ingang van Dinsdag 3 December a.s. zullen in hotels, restaurants e.d. geen maaltijden samengesteld met gebruikma king van boter, margarine of vet, meer aan de gasten mogen worden verstrekt, zonder dat daarvoor bonnen van de boter- of vetkaart worden ingeleverd. In verband met de hoeveelheid boter of margarine, welke op een bon kan worden gekocht (250 gram), verstrekken de distri butiediensten aan de genoemde instellingen z.g. „wisselkaarten", bestaande uit 50 wis selbonnen. Elke wisselbon, geeft recht op het koopen van 1/50 rantsoenen boter of margarine (5 gram). Deze wisselbonnen mogen, evenals is bepaald met betrekking tot de wisselbinnen voor brood, vleesch, en kaas, uitsluitend gebruikt worden in hotels, restaurants e.d. De distributiediensten stellen deze wis selbonkaarten van heden af in beperkte hoeveelheid verkrijgbaar voor hotels, res taurants e.d. In afwijking van de voor de wisselbonnen voor brood, vleesch en kaas geldende regeling, kunnen voorts ook par ticulieren tegen inwisseling van bonnen der boter- of vetkaart wisselbonnen bij de distributiediensten verkrijgen, hetgeen vooral van belang is voor hen, die regel matig maaltijden buitenshuis gebruiken. De wisselbonnen hebben een onbeperkten geldigheidsduur. Ten einde te voorkomen, dat zij, die een bon van de boterkaart of van de vet kaart inruilen voor wisselbonnen, niet zou den beschikken over een bon voor het aan schaffen van boter of margarine voor huis houdelijk gebruik, kan gedurende de eerstvolgende distributieperiode (Zater dag 30 November tot en met Vrijdag 6 De- IN TIJDEN VAN DRUK. In tijden van druk zoekt de mensch naar heul en troost. En men gebruikt dan nogal eens'het troostende argu ment, dat er zoovelen zijn, die het nóg slechter hebben en dat men zich, ver geleken bij het lot van duizend, an deren, nog gelukkig kan prijzen. Ik wil de waarde van dit troostwoord niet verminderen. Het is ongetwijfeld bevordelijk voor een goed humeur om te zien naar hen, die er slechter aan toe zijn, evenals het een ganschelijk verkeerde gewoonte is om altijd, en al leen te kijken naar hen, die beter door iet lot zij:i bedeeld. Dat wekt slechts afgunst en een zeer slecht humeur. Ik wil alleen maar zeggen, dat het niet altijd opgaat. Zoo zegt men r.u wel eens: er zijn altijd oorlogen in de wereldgeschie denis geweest en de menschen, die toen leefden, zijn er ook allemaal doorheen gekomen. Ik vind dat niet juist. De menschen, die den tachtigjarigen oor log hébben zien uitbreken, hébben de zen hoogstwaarschijnlijk niet overleefd. Al zouden zij wellicht zonder dien oor log ook terzelfdertijd gestorve- zijn. Toch hecht ik meer aan eenige indi- vidueele waarden, die ons in tijden van druk een steun zijn. Daartoe helpen ons het geloof, een goed humeur, gevoel voor humor, gees telijke afzondering met een goed boek. Wij hebben zoovele middelen in ons zelf om het leven ook in tijden van druk aanvaardbaar en levenswaard te maken. Laat ons die middelen gebruiken. Dat is beter dan klagen. of een pot scheerzeep van 31 Augustus tot er met 31 December. Bon 82: M pond r ij s t of rijstemeel of rijstebloem, of gruttenmeel van 2 Novem ber tot en met 29 November. Bon 83: >4 pond havermout, of ha vervlokken, of haverbloem, of aardappel- meelvlokken, of gort, of gortmout, of grut ten van 2 November tot en met 27 December. Bon 88: uitsluitend K pond gort, of gortmout, of grutten van 2 November tot en met 27 December. Bon 98: 1 ons vermicelli, of maca roni, of spaghetti van 2 November tot en met 27 December. Bon 93: 1 ons maïzena, of griesmeel, of sago, of aardappelmeel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of pudding- sauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. Van 2 November tot en met 27 December. Petrolcumzegel 7: geldig voor 2, liter petroleum van 4 November tot en met 29 December (alleen voor diegenen, die daartoe vergunning hebben). Petroleum-periode b. van 11 Nov. tot en met 15 December; 2 liter petroleum, alleen voor hen, die daarop voor verlichting zijn aartgewezen. VOOR HONDEN EN KATTEN. Bon 6 (voederkaart honden) van 1 tot en met 30 November: hondenbrood; bon 6 (voederkaart voor katten): kattenbrood. cember) niet slechts de voor die periode geldig verklaarde bon 19, doch desge wenscht ook reeds bon 20 bij de plaatselij ke distributiediensten en met ingang van Dinsdag 3 December bij de hotels, restau rants, café's e.d. worden ingeruild voor wisselbonnen. Dit komt er dus op neer, dat bon 20 van Dinsdag 3 December a.s. af desgewenscht reeds gebruikt kan worden bij gebruik van boter of margarine in hotels e.d. Men be denke echter, dat deze bon in de naaste toekomst alsnog zal worden aangewezen voor het koopen van de genoemde artike len bij den winkelier. Tenslotte wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de voor boter, margarine, vet, vleesch, vleeschwaren en kaas aangewezen bonnen in den vervolge ook gedurende de tweede week van him geldigheidsduur in hotels, restaurants e.d. gebruikt zullen mo gen worden. Dit laatste geldt echter niet voor de bonnen, welke recht geven op het koopen van brood, gebak *en eieren. HET AANGEVEN VAN DUIT SC HE VERMOGENS IN VIJANDELIJKE LANDEN. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld, dat het aangeven van Duitsche megens in vijandelijke landen, krachtens verordening van 7 Augustus 19940 (Rechs- gesetzblatt 140, eerste deel) onmiddellijk geschieden moet voor wat betreft geld vorderingen, bezit, deelgenootschap in on dernemingen enz., bij de „Wirtschafts- pruefstelle", Korte Vijverberg 5, 's-Gra- venhage. De hiervoor noodige formulieren zijn bij dat bureau te verkrijgen. De laat ste dag, waarop deze aangifte kan geschie den, is 5 December 1940. Winterhulp-collecte in historische omgeving. Een bejaarde bewoonster van het Karthuizer-hofje te Amsterdam liet haar werk aan de pony» even in den steek, om de collectrice met milde hand ten antwoord te staan (Fot# Pa* Holland)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1