OMGEVING RIJNSTREEK VRIJDAG 99 NOVaiuBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HILLEGOM Veilingsvereenïging. De coop. Veilings- vereeniging „Hillegom" hield een alge- meene leden vergadering in hotel- café „Flora" aldaar onder voorzitterschap van den heer W. R. Veldhuyzen van Zanten. Uit het jaarverslag van den secretaris mochten wy vernemen, dat de eerste bol- lenveilingen in het seizoen 1939 een goede kooplust toonden, doch de Septemberdagen d.o.v. brachten een algeheele verandering in het verkoopsysteem met zich mede; vanaf dien datum werden nog groote kwantums bloembollen uit de hand ver kocht op de Veiling. In het college van bestuur en commis sarissen kwam tijdens de jaarvergadering, gehouden in 1939, door de verkiezing van den heer C. Kramer Lzn. tot secretaris en ren heer W. Hopman tot commissaris eenige verandering. De omzet over het seizoen 1939 was bijna 1 Vi millioen gulden hooger dan in 1938. Het aantal verwerkte maanden steeg vanaf 1937 van 42.000 stuks tot 254.000 stuks in 1939, alzoo een ver meerdering van ruim 210.000 manden in 2 jaren. Welke organisatorische veranderin gen deze verhoogde omzet met zich mede bracht werden in een kort schema vast gelegd. Met bijna alg. st. werden de balans verlies en winstrekening goedgekeurd en vastgesteld. In de vacature W. Veldhuyzen van Zanten werd tot commissaris gekozen de heer G. Hylkema, die zich deze verkie zing liet welgevallen. Hierna sluiting. Verkooping. Gisteren had in hotel Sistermans de verkoop ten overstaan van notaris D. Lodder plaats van: Het landhuis „Bennett Home" aan den Rijkstraatweg no. 30 te Bennebroek, groot 12 A. 44 cA.. In hoogste bod gebracht op 9150; gemijnd op 1500 door den heer W. Harding q.q. alhier. Het woon-winkelhuis aan de Hoogewerf- straat no 8 te Hillegom, groot 1.48 A. In hoogste bod gebracht op f 4100, gemijd op 45 door den heer H. Jonkerman alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW O VERZICHT. Na een vrij gunstige periode, is er thans door de nieuwe regeling, waarbij voor de meeste der producten maximumprijzen zijn vastgesteld, een ommekeer gekomen in den loop van zaken. Weliswaar zijn de prijzen voor verschillende dier producten niet lager dan vorig jaar, doch men hoüde er rekening mee dan de productiekosten ook heel wat verschillen met vorige jaren. Het meststoffenvraagstuk baart den tuin ders heel wat zorgen vooral door het ge brek en onvoldoende voorraad van stik stof. Dat onder deze omstandigheden stal mest aanzienlijk in prijs is gestegen, is be grijpelijk. Gereedschappen - van ijzer, hout enz., daarmee is het evenzoo gesteld. Kort om de productieprijzen stijgen nog steeds, waaruit dus volgt dat een prijsverhooging sedert vorig jaar ten zeerste gewettigd is. Doch inplaats van verhooging is er na de nieuwe regeling voor maximumprijzen een verlaging der prijzen ingetreden voor de meesten der thans aangevoerde producten. Dat zulks een teleurstelling was voor de vele betrokkenen, ligt voor de hand. Voor bloemkool waren de prijzen zeer goed. Het is een meevaller dat het zoo lang vorst- vrij, dus „open weer" blijft. Er komt nog voor een flink bedrag aan bloemkool bin- men. De prijs varieerde voor 1ste soort van 8.10 tot f 13.tweede soort bracht van 4.tot 7.60 op. Voor de sluitkoolsoor- ten is men sinds eenige dagen aan een maximumprijs gebonden. Het kwantum van aanvoer is hierdoor eerder af- dan toegenomen en aangezien die prijzen aan den matigen kant zijn is men geneigd het afwijkende thans aan te voeren om de be tere kwaliteiten voorloopig nog thuis te houden. Vandaar dat er ook nog een kwantum verkocht wordt onder de gestel de maximumprijs. Voor Roode en Gele kool was de noteering varieerend van 3.tot 3.25 per 100 K.G. Groene kool was minder gevraagd en noteerde van 2.tot 3.25 per 100 K.G. Uiën deden evenzoo een maximumprijs van f 4. zoodat de goede kwaliteit tot deze prijs deed terwijl iets afwijkend deze prijs niet kon halen en tot f 3.50 deed. Voor Kroten was het de laatste dagen een tegenval ler; soms kreeg men tot f 5.per 100 K.G. terwijl men thans aan een prijs van 2.50 gebonden is. Er was weinig variatie, n.l. van f 2.25 tot f 2.50 per 100 K.G. Andijvie kon gemakkelijk koopers vinden tegen 0.18 a 0.26 pér kist van 6 K.G. Waspeen •bracht geregeld vrij goede prijzen op, aan merkelijk beter dan vorig jaar om dezen tijd. Gekocht werd dit artikel voor 1.10 tot f 1.60 per kist van 20 K.G. Voor dit product is geen maximumprijs vastgesteld evenmin als voor Bospeen waarvan het kwamtum zienderoogen gaat verminderen. Goede Bospeen bracht gemakkelijk van 8.10 tot 10.80 per 100 bos op. Breek- peen werd graag gekocht voor 2.50 tot 3.— per 100 K.G. KA i WIJK AAN DEN RIJN Ongeval.Den werkman N. W., bij zijn patroon bezig met het kappen van kool, trof het ongeval een stuk van zijn duim mee te hakken. Dr. H. verleende geneeskundige hulp. Voorloopig is W. echter buiten dienst gesteld. LISSE Geboren: Jac:bus Gerardus Maria, zoon van C. yan Velzen en W. M. Kerkvliet. Marinus Sebastianus zoon van H. Meeu- wissen en J. van Gerven. Elisabeth Cla ra Maria, dochter van R. G. J. van Rijn en E. J. M. van Reisen. Overleden: Cornelia van der Vlugt, 75 jaar, wed. van W. Duineveld. G e v e s t i g d: H. J. Hoogeveen en ge zin uit 's-Gravenhage, 3e Poellaan 13. G. W. v. d. Broek en gezin, uit Amsterdam, Kanaalstraat 225. S. M. Pollé, uit Hille gom, Nieuwstraat 40. J. A. van Velzen uit Amsterdam, van der Veldstraat 31. W. G. C. Coenen, uit Hillegom, Heereweg 110. J. Berbee uit VVoorhout, Heere weg 444. Vertrokken: Chr. H. van der Waart naar Amsterdam. G. B. Bouma en M. J. van Biezen, naar Heemstede. H. A. van der Poll, naar Haarlemmermeer. A. C. van den Berg, naar Heemstede. P. Bode en echtg. naar Hillegom. LEIDSCHENDAM Verkooping. Ten overstaan van notaris W. A. Caron te Voorschoten had heden in café H. de openbare verkooping plaats van het woonhuis Damlaan 54. Het perceel, dat was ingezet op f 3800. werd afgemijnd op 4000.door den heer C. J. v. d. Togt te Leidschendam. NOOTDORP Gemeenteraad De raad dezer ge meente vergadert hedenavond te 7.30 uur ten Raadhuize. B. en W. stellen aan den raad voor de exploitatievergoeding voor de bijzondere scholen over het jaar 1939 vast te stellen, en wel voor de R.K. school op 4025.46 en voor de school met den Bijbel op 825.90. De scholen telden over ge noemd jaar resp. 357- en 75 leerlingen. Ver der stellen B. en W. aan de orde een voor stel tot wijziging der tarieven van het electriciteitsbedrijf in verband met de hoogere kosten van inkoop van den stroom. B. en W. stellen de keus tusschen verhoo ging van den kWh prijs met 1 cent of van elk vastrechtbedrag met 25 cent maande lijks. VOORSCHOTEN Aanbesteding. Uitslag aanbesteding voor het bouwen van 15 woningen aan de Nieuw-Voordorpstraat alhier door de ge meente. Er werden 27 biljetten ingeleverd en wel als volgt: A. v. Duijn, Noordwijk aan Zee, 58.220.H. W. van Wijk, Was senaar, 58.900.A. Voordouw, Zoeter- woude, 59.400.A. Castricum, te Cas- tricum, 60.400.Doedems en Schilder, Alkmaar, 60.475.Schreuder en van Dillen, Wassenaar, 61.900.A. Bruin, Alkmaar,' 63.400.v. d. Bent, Wasse naar 63.878.Bakker, Naaldwijk, 65.255.A. Kuit, Drielnis Velsen, 65.440.E. Buos, Stadskanaal, 65.585. N.V. Aan. Mij. Voorburg, te Voorburg, 65.940; C. Ouderslinden, Hilligersberg, 65.950.N.V. Niada, Den Haag 66.150; F. Keijzer, Den Haag, 69.200.Gebrs. Niersman, Voorschoten, 69.822.Osna- brugge, Voorschoten, 69.990.Melis en Moorman, Den Haag, 70.100.Gebrs. de Graaf, Voorschoten, 70.500.Joh. Zuiderduin, Voorschoten, f 70.850.Van der Wiel, Noordwijk 71.968.A. Koks hoorn, Voorschoten, 73.000.P. Boreijer Den Haag, 73.400.C. Boel, Voorburg, 74.200.—; D. Veul. Schagenburg, 76.000; H. J. Hartman, Den Haag, 76.300.J. van Iterson, Rijnsburg, 77.500.De gun ning is aangehouden. Groene Kruis. Het Groene Kruis ver gaderde in een der lokalen van het Raad huis, voor de eerste maal onder leiding van den nieuwen voorzitter der afdeeling, dr. M. van der Stoel, die eenige waardeerende woorden wijdde aan den afgetreden voor zitter, den heer M. F. Berkhout, onder wiens leiding het magazijn een betere huis vesting heeft gekregen en de magazijn goederen sterk zijn uitgebreid. Het leden tal is onder zijn leiding sterk uitgegroeid en bedraagt thans zelfs 56 pet. van de be volking dezer gemeente. De financiën van de afdeeling zijn gezond. Het zal spreker moeilijk vallen het werk van den afgetre den voorzitter na te volgen, doch hij zal zich geheel geven aan het werk van het Groene Kruis. Daarna gaf de voorzitter het woorc? aan den secretaris, daar de pen ningmeester niet aanwezig was, om de be grooting vast te stellen voor het jaar 1941. De begrooting voor 1941 werd, na eenige bespreking, vastgesteld als volgt: Voor het fonds achterlijke kinderen op inkom sten en. uitgaven van 611, consultatie bureau op f 781.25, het fonds T.B.C.-be strijding op 2170, het Groene Kruis op aan inkomsten 1100, en batig saldo 1250. Aldus te samen 2350. De geheele begrooting jaar 1941 van het Groene Kruis en de onderafdeeling werd vastgesteld aan inkomsten op f 5390.25 en aan uitgaven op eenzelfde bedrag. Inge komen was een voorstel, onderteekend door een twintigtal leden, om de statuten te wijzigen, opdat aldus in de toekomst de voorzitter van de afdeeling niet geko zen zal worden door het bestuur, maar door de ledenvergadering. Het bestuur had verschillende bezwaren tegen dit voorstel. Nadat het voorstel in den breede was besproken en ook bestreden, werd het voorstel ingetrokken. De voorzitter deelde de vergadering mede dat de heeren J. Braggaar tot 2e voorzitter, H. Peters tot 2e secretaris en J. Eggink tot 2e pen ningmeester zjjn benoemd geworden, waarna de voorzitter de vergadering op gebruikelijk© wijze sloot. ZILK VERVALSCHING DISTRIBUTIE BONNEN Bij de Rijkspolitie werd door een winkelier, alhier, aangifte gedaan van vervalsching van distributiebonnen. Het was reeds een keer eerder voor gevallen dat bij dezen winkelier op vervalschte distributiebonnen koffie was gekocht. Daar men niet met zeker heid wist van wien deze bonnen af komstig waren, moest men dus af wachten tot het geval zich zou her halen. Dezer dagen het was vroeg in den morgen en dus nog tamelijk donker kwam een zekere W., alhier, met precies dezelfde bonnen opdagen. Nu evenwel was men beter op zijn hoede. De politie werd gewaarschuwd en proces verbaal werd opgemaakt. Fancy Fair. Naar wij vernemen zal de- fancy-fair, welke op Zondag 30 November en Maandag 1 December a.s. door de Derde Orde zou worden gehouden, geen door gang vinden. Ook de loterij komt nu te ver vallen. ZOETERMEER Geboren: Petrus Johannes Marie z. van J. L. L. de Groot en M. A. Tetteroo. Overleden: Jansje Voorwinden, wed. van P. Lamens, 78 jaar. Getrouwd: J. Herbert, oud 32 j. en M. van der Eist, oud 19 j. Vertrokken: A. J. Lexmond naar Rotterdam Gevestigd: M. H. van Gangelen van Zevenhuizen N. van Wijk van Voorburg. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Dirk Cornells, zoon van T. B. v. Rijn en A. J. v. Vliet. Barbara, dochter van T. C. Verbeek1 en C. A. Nie- dek. Gysbertus Frederik, zoon van C. v. Leeuwen en C. Blom. Gevestigd: Jacob van der Hoeven en gezin, van Zegveld. Jan aan 't Goor, uit Zaandam. Cornelis de Jong, uit Gouda. Vertrokken: Paul A. Veltman, naar Boxmeer. Leonardus G. Zonneveld, naar Den Haag. Dirkje de Kier, naar LEIDERDORP Geboren: Jan, zoon van A. v. Hou ten en J. v. Diggele. NIEUWKOOP Winterhulp. Vandaag en morgen zal ook alhier en te Noorden de collecte wor den gehouden voor de Winterhulp Neder land. De gemeente is verdeeld in elf wijken en voor elke wijk zijn twee dames aange wezen om op een van die dagen huis aan huis een speldje te koop aan te bieden, in den vorm van een lichtgevend molentje, waarvoor tenminste 20 cent betaald moet worden. Wie er de voorkeur aari geeft om een bij drage middels de postchèque en girodienst over te maken, kan gebruik maken van de postrekening van den heer P. G. Overvliet, ontvanger deze gemeente, no. 86061, met vermelding: „Voor Winterhulp". Geboren: Francina Anna Maria d. v. J. A. Wildenburg en F. A. Kop. Get rouwd: J. P. Vork 30 j. en S. Th. Pieterse 25 j. Overleden: C. J. Verweij jd. 4 jaar. Ge v e s t i g d: uit Baambrugge A. F. de Jong uit Zegveld Joh. Voorend uit Woerden J. G. Pauëlsen uit Ter Aar C. Verduijn uit Wassenaar Jac. Gar- dien uit Wassenaar J. Langeveld. Vertrokken: M. A. Visser naar Zaan dam J. B. Voorend naai Bodegraven Joh. Voor end ^aar Zegvela. NOORDEN Geslaagd. Onze plaatsgenoot P. Pie terse Jzn. behaalde te Amsterdam het bak kersdiploma voor practijk. Voor theorie be haalde hij dit reeds eerder. ROELOFARENDSVEEN „De Vier jaargetijden" Donderdagavond bracht onze tooneelver- eeniging in de St. Pancratiuszaal het be kende stuk van Antoon Coolen n.l. „Da Vier Jaargetijden". Het was deze keer een heel bijzondere - uitvoering voor de dona teurs en donatrices der vereeniging, waarbij bleek, dat onze tooneel-speelsters en -spelers in ruime mate steun en waar deering genieten van tooneelminnend Roelofarendsveen. Voor deze gelegenheid heeft de vereeniging een wel zeer geluk kige greep gedaan bij de keuze van haar stuk en daarbij voldoende blijk gegeven de gezonde tooneelopvatting van het groot ste gedeelte der burgerij te begrijpen. Hiermede is de traditie, dat Roelofarends- been in wijde omgeving een vooraanstaan de plaats inneemt in het diletantentooneel wederom door een schitterende bijdrage versterkt. De heer Th, Wesselman, by wien de re gie was, gaf by de aanvang een korte ver klaring van het spel, dat over vier jaar getijden is verdeeld, waarna iedereen met volledige aandacht en begrip de rijke in houd van zoovele karaktertypen in zich kon opnemen. Om heel veel rake opmer kingen uit het Brabantschen buitenleven kon met plezier gelachen worden, terwijl toch door het geheel in ruime mate de tra giek van verschillende menschenlevens ge weven was, hetgeen dit tooneeldrame van de aanVang af boeide. Wanneer we van zelfsprekend niet kunnen overgaan tot een critische beoordeeling van spelers en speel sters, dan mogen we echter wel een uit zondering maken voor het heerlijk Bra- bantsche dialect, dat de dames en heeren in alle kleur en sappigheid naar ons toe hebben gebracht Kapelaan G. von Fisenne dankte aan het einde voor den steun, welke de tooneelver- eeniging van de donateurs en donatrices ondervindt en hoopte, dat in het volgend jaar nog vele nieuwe begunstigers zouden toetreden, dan kunnen gemakkelijk twee avonden worden ingeruimd voor een der gelijke uitvoering. „ODEGRAVEN Verkiezing. In hotel van Haaften had de stemming plaats ter verkiezing van een bestuurslid van den polder Zuidzijde, ter aanvulling van de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer A. H. van Oos- terom tot voorzitter. In totaal werden 94 geldige stemmen uitgebracht, waarvan 74 op den heer P. Baelde, 2 op den heer H. Nap, 12 op den heer D. Vergunst en 6 op den heer J. R. van Vliet. De heer Baelde, die de benoeming aannam, is een zoon van den op 1 Juli 1.L afgetreden voorzitter J. Baelde. Geboren: Mija d. van C. Stam en A. Verburg Petronella Margaretha Wilhel- mina d. van A. G. Pijnacker en P. Roos Marinus z: van G. van Duuren en A. A. Braam Maarten z. van M. van Vulpen en G. de Knikker..Jacobus Johannes z. van G. G. Pynacker en A. B. de Koning Machilus z. van J. G. Vroege en D. Bouw man Pieter Cornelis z. van C. Snaterse en A. Kraan. G et ro u w d: H. J. Rijnsburger 25 j. en M. C. de Vries 22 j. Overleden: S. de Roos 72 j. Geve st i g d: L. C. van Vreedendaal en gezin van Rotterdam J. G. Bik van Gou da L. A. G. Boekraad van Boskoop J. G. Boumans en gezin van Hillegersberg C. Veerman van Apeldoorn D. Zwa- neveld van Zwammerdam. Vertrokken: J. H. Postma en gezin naar Deurne A, van der Ven naar Al phen a. d. Ryn H. M. Vogelzang naar Rotterdam C. J. Jongeneel naar Gorin- chem A. Vianen en gezin naar Zegveld G. J. Verboom naar Aalten E. H. Dros geb. van Noord naar Overschie A. W. Kooyman naar Kamerik E. Schuring n. Beilen A. van der Voorn naar Heilo C. G. Roeling naar Zwammerdam P. Boe- refijn naar Kamerik L. van der Giesen naar IJsselmonde B. Lenssinck naar Lin- schoten M. C. de, Vries naar. Alphen a. d. Rijn. TER AAR Biljarten. In het Vereenigingsgebouw speelde „Crescendo", onderafd. der St. Jo- sephsgezellen, een vriendschappelijke wedstrya tegen „Carambole", Roelof arendsveen. De uitslag was als volgt: J. v. Tol 80 80 28 11 2.86 A. v. Beek 125 113 28 12 4.04 Corn. Pieterse 75 75 27 11 2.78 J. Hoogenboom 120 120 27 15 3.78 J. v. d. Pyl' 55 55 29 9 1.89 N. Heemskerk 95 70 29 9 2.41 G. v. Kints 50 50 27 9 1.85 N. v. Klink 80 72 27 13 2.66 C. Mank 50 50 23 8 2.17 G. Vol water 70 53 23 16 2.30 B. Bouwmeester 45 45 28 5 1.67 M. Turk 80 54 28 10 1.93 A. v. Hameren 45 45 33 7 1.36 N. v. Klink 80 53 33 6 1.60 J. Hoogervorst 40 40 15 8 2.66 K. v. d. Meer 35 20 15 4 1.33 P. v. Zaal 40 40 34 4 1.17 K. Bakker 40 35 34 5 1.03 C. Pieterse 40 40 35 9 1.14 Co. v. Zaal 30 22 35 6 0.60 J. Koeleman 50 26 30 4 0.87 K. Bakker 40 40 30 8 1.37 B. Touw 35 35 28 7 1.25 Jan Bakker 35 34 28 7 1.25 Onze Gezellen wonnen alzoo met 22 punten, tegen slechts twee. Een mooi re sultaat! Winterhulp. Hoewel de plaatselijke organisaties voor de winterhulp in ver band met nog te ontvangen richtlijnen, nog niet geheel geregeld is, kwamen toch een zestien-tal personen bijeen ten ge meentehuize, onder leiding van den bur gemeester, voor een bespreking, waarbij de te houden collecte op a.s. Vrijdag en Zaterdag nader werd toegelicht. De comi té-leden zullen ditmaal zelf komen collec teeren. Het zijn de heeren H. Volgering, M. v. d. Jagt, H. v. d. Kroon, P. den Haan, R. de Regt, Cor Hoogervorst, A. Vis, G. Verhoef, J. Egberts, J. van Eyk, R. Treur, P. de Raat, C. Lok Cr., J. Rossenberg, H. de Vos en J. Gerling. ZOETERWOUDE EEN MOEDIGE REDDING Toestand van het slachtoffer nog zeer ernstig Gistermorgen omstreeks 8 uur is de 82- jarige heer Adr. van Leeuwen, directeur van de Boerenleenbank, door de duisternis misleid, op weg naar de kerk, voor zijn woning vanaf de hooge schoei'fng in de Zuidbuurtsche vaart geraakt. Het ongeval werd door niemand opge merkt, totdat de heer J. van Rossum Sr. zyn woning verliet en gekreun in het water hoorde. Aanstonds alarmeerde hij de om wonenden, die de buitenlichten ontstaken en met zaklantaarns kwamen bijlichten. Zoo gauw de drenkeling in het water kon waargenomen worden, bedacht de heer van Rossum zich geen oogenblik en ondanks de waarschuwingen voor de diepte van den Zuidbuurtsche Vaart te dier plaatse 4 M. begaf hy zich geheel gekleed te water. Na eenige malen geheel onder water zijn reddingpogingen herhaald te hebben, mocht het den moedigen redder gelukken den drenkeling aan den overkant, vanwaar deze te water «jvas geraakt, aan den wal t© brengen. Geheel bewusteloos werd de oude man in het huis van den heer J. Vaneman ge dragen waar aanstonds door de E.H.B.O. en Mariê Onderwater en J. v. Bemmelen de middelen tot opwekking van levens geesten werden toegepast. Door kapelaan Vroom werd het H. Oliesel toegediend. Spoedig kwam het bewijstzijn terug Dr. Kortmann verleende verdere geneeskundige hulp en paste een zuurstof-behandeling toe. Ook Zr. Hoogeveen verleende hare hulp waarna de heer van Leeuwen naar zyn woning kon vervoerd worden. Naar wij vernemen is zijn toestand nog zeer ernstig. K.G.V. A.s. Zaterdagavond gaan de onderlinge competities niet door, in ver band met de bonte avond as. Zondag. Geboren: Gerard Abraham Nicolaas z. van M. Ossevoort en M. A. M. Sijstma Christianus z. van J. B. Vreeswijk en Th. P. van den Akker Bernardus Antonius Ignatius z. van B. Berk en A. M. Bon Elisabeth d. van W. T. Sierat en E. van Heuzen Gerardus Quirinus Josephus z. van L. J. van Cromvoirt en C. A. van Steen. Overleden: W. A. Colyn, 45 jaar, echtgen. van A. M. van Amsterdam L. van Roon, 69 jaar wed. van R. Sierag Cornelia de"Roos, 68 jaar wed van C. Dolle M. Hoogkamef, 79 jaar wed. van G. C. Vis. ZINGENDE RIVIEREN. En visschen, die niet stom zijn. In de „Tyd" schrijft dr. H. F. Tillema een zeer interessant stukje over de „zingende" rivieren op Borneo, welké bijzonderheden hij ontleende aan het tijdschrift „De Tro pische Natuur". De groote rivieren op Borneo „zingen". Ligt men stil met een boot of een prauw, dan stijgt uit het water onder het vaartuig een geluid op als van een autotoeter. Sterk is het geluid niet, maar toch is het heel duidelijk waarneembaar. Het zou veroor zaakt worden door de twee lagen zeewater en zoetwater, die by vloed over elkaar strij ken. Ik heb die „verklaring" nooit kunnen aanvaarden, maar hoe het geluid dan wél zou ontstaan, was een mysterie voor me. In het bekende maandschrift van de Stoomv. Mij. Nederland trof ik een artikel aan, dat tot titel droeg: „Tropische visch- concerten". De schrijver vertelt, dat hij op stille avonden met zijn schuit op een groo ts rivier op Sumatra liggend, geluiden waar genomen had als van een krachtig en aan houdend kwaken, in sterkte zeer verschil lend. Het had ook veel weg van korte stoo- ten op een claxon, schreef hij. In den regen tijd, wanneer er veel water door de rivier stroomt, is het geluid alleen waarnaambaar aan de monding, in den drogen tijd, waar bij het zeewater diep landwaarts doordringt, 10 15 K.M. stroomop, juist op de grens van brak en zoet water. Het geluid begint tegen de schering 's avonds, is het sterkst te middernacht om geleidelijk af te nonen tot zonsopgang. Om 8 a 10 uur was het zóó sterk, dat hy in de kajuit geen geregeld gesprek kon voeren. Zijn tochtgenooten Maleische visschers schreven het toe aan kaaimannen. Dit was onjuist, want kroko dillen maken alleen geluid boven water en slechts dan wanneer ze zeer opgewonden zyn (by vechtpartijen b.v.). De onderzoe ker vermoedde, dat het veroorzaakt werd door visschen, dat juist bleek te zijn. Het was een baarsachtig vischje, in volwassen staat 15 c.M. De onderzoeker, de heer Pieters, zond de vischjes op ifaar het laboratorium van het visscherij-pi'oefstation te Batavia. Daar on derzocht dr. Hardenberg ze. Het bleek, dat de zwemblaas een voorname rol speelt by het voortbrengen van het geluid. Geluidgevende visschen zijn er vele. Ze komen b.v. voor in de Middellandsche Zee. De mythe van het sirenegezang zou in die visschen haar oorsprong vinden! Het ge luid der rivieren op Borneo is ook afkomstig van visschen. Maar wellicht zijn dit andere dan op Sumatra. Geluidmakende slangen trof de heer Pie ters ook aan. Ze komen voor in de moeras- sen op Sumatra. Haar geluid, dat door een lang gerekt brrrot kan worden weergege ven, is in de stilte van den tropischen nacht tot 100 meter waarneembaar. Het wordt om de 10 k 15 minuten voortgebracht en van alle kanten beantwoord. De geluiden van visschen en slangen houden vermoedelijk verband met het paren. Bedoelde slangen werden indertijd bij duizenden uitgevoerd om er damesschoenen, -tasschen van te maken.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6