Ongeregeldheden In Roemenië V&mtyezette aanaattm te* ^ee OP BRITSCHE CONVOOIEN De oorlog in Griekenland Nieuwe orde in Europa 64 aanhangeió uan Qxvwl g&fuóiMe&td Opklaring op den Balkan De oriënteering van Hongarije DONDERDAG 28 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. S Luchtaanvallen ondanks slecht weer HET BOMBARDEMENT VAN AVONMOUTH Naar het D. N. B. verneemt, hebben Duit- sche gevechtsvliegtuigen Woensdag over dag en des avonds weer met succes ver scheidene aanvallen op Britsche convooien gedaan. Voor den mond van de Theems krteg een Britsch hulpschip een voltreffer, waardoor het in brand geraakte. Twee an dere bommen vielen vlak bij het schip. Aan den westelijken toegang tot het Kanaal werd een hulpkruiser, die als geleideschip in een convooi voer, zoo ernstig getroffen, dat deze in korten tijd zonk. Hij mat 6000 tot 7000 ton. Ten aanzien van het weermachtsbericht verneemt het D.N.B. aanvullend nog de volgende bijzonderheden: Ondanks de zeer ongunstige weersom standigheden werden vooral acties ten uit voer gelegd, die zich bewogen binnen het kader van de laatste op Bristol gerichte groote aanvallen en die de successen heb ben vergroot, welke bij het bombardement op deze stad waren bereikt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag waren de aan vallen nl. gericht op de voorhaven van Bristol, Avonmouth. Avonmouth is een groote haven aan de monding van de Avon in het kanaal van Bristol. Voor de voorzie ning van Engeland van brandstoffen en levensmiddelen is Avonmouth van bijzon dere beteekenis. De havenwerken nemen het grootste deel van het buiten-Europee- sche verkeer van Bristol op. Hier kunnen vracht- en tankschepen met een diepgang tot 8,5 M. binnenloopen. Behalve het ha venbassin bevinden zich hier uitgebreide tankinstallaties met 126 groote reservoirs van 700.000 ton en graansilo's van de mo dernste constructie met een capaciteit van 62.000 ton, groote maalderijen, koelhuizen, zinkbedrijven en meststoffenfabrieken. Het weermachtsbericht van Woensdag bepaalt zich er toe te constateeren, dat het bombardement op deze belangrijke haven stad verscheidene branden heeft doen ont staan. Het Duitsche luchtwapen kon voorts een mooi.succes behalen bij een aanval op een convooischip bij Falmouth. Deze plaats ligt aan den zuidelijken oever van de rivier Penryn in het graafschap Cornwall, dus in het westelijke deel van de Britsche zuid kust, en wordt bij voorkeur gebruikt als verzamelplaats voor convooien. Ook is Fal mouth van beteekenis als haven voor troe pentransporten en transports, van oorlog- tuig, benevens als vluchthaven voor lichte zeestrijdkrachten, die worden gebruikt voor kustbescherming en beveiliging der koop vaardij. Niet ver van den ingang tot dezen schuilhoek van lichte Britsche oorlogs bodems en vrachtschepen slaagden Duit sche gevechtsvliegtuigen er in een concooi- schip van 7000 br.t. met inslaande bommen tot zinken brengen. Ook voor de mon ding van de Theems deden Duitsche bom menwerpers een aanval op een convooi. Zij brachten schade toe aan twee koopvaardij schepen van gemiddelde grootte. Bij Avonmouth kon verder nog een klein koopvaardijschip in brand worden gescho ten. Avonmouth vormt dan ook een voor beeld van den gelijktijdigen strijd van het Dutsche luchtwapen tegen haveninstalla ties en den Britschen aanvoer. Verder wordt in het Duitsche legerbe- richt gezegd, dat aan Duitsche patrouille booten een bijzonder opmerkelijk succes beschoren was. Britsche vliegtuigen deden een aanval zonder ook maar een treffer te kunnen plaatsen. Daarentegen slaagde eeh patrouilleboot er in een vijandelijk vlieg tuig neer te schieten. Wanneer men weet welk een superieure schutterskunde er voor noodig is om van een schommelend varend klein schip een met de grootste snelheid voortrazend doel te treffen, begrijpt men eerst op de juiste wijze de buitengewone prestatie. BRITSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT Uit Stockholm meldt het D.N.B.Het Britsche koopvaardijschip Port Brisbane is volgens een bericht uit Londen, naar de Australische minister van Marine, Gughes, heeft medegedeeld, vijf dagen geleden op den Indischen Oceaan door een Duitschen oorlogsbodem tot zinken gebracht. Een Australisch oorlogsschip is in een Austra lische haven aangekomen met 27 overle venden. De Port Brisbane was 8700 br.t. groot en was in Londen geregistreerd. EVACUATIE VAN LONDENSCHE KINDEREN GEëlSCHT De uitvoerende raad van de Britsche Arbeiderspartij heeft, naar uit Londen wordt gemeld, Woensdag den eisch ge steld, dat alle nog te Londen wonende kinderen zoo snel mogelijk gedwongen ge- evacueerd worden. LAGERHUISCRITIEK OP ENGELSCHE REGEERING Enkele Lagerhuisleden, onder wie de voormalige minister van Oorlog, Hore Be lisha, en de bekende Labour-afgevaardigde Shinwell, hebben gisteren in het parlement hevige aanvallen op de Engelsche regeering gericht, naar uit Londen wordt gemeld. Zij beweerden, dat de scheepsbouw den laat- sten tijd in Engeland ernstig te kort was geschoten. Shinwell verlangde, dat de re geering in de toekomst meer voor den En- gelschen scheepsbouw zou doen. Ook moest de nog steeds groote werkloosheid in het land verdwijnen. Hore Belisha en een andere nationaal-li- berale afgevaardigde critiseerden de situa tie van Engeland op scheepvaartgebied scherp. Het is te betreuren, zoo betoogde Belisha, dat Engeland er niet in is geslaagd, Italië's deelneming aan den oorlog aan de zijde van den tegenstander te beletten, want daardoor is Groot-Brittannië niet in staat sterke vlootstrijdkrachten uit de Mid- dellansche Zee voor gebruik in de Engel sche wateren terug te trekken. Op deze aanvallen antwoordde minister Greenwood o.a.: Niet te ontkennen valt, dat de toestand tegenwoordig voor de Brit sche koopvaardij er „eenigszins donker uit ziet". De scheepvaart heeft over het alge meen zwaar geleden onder de Duitsche aan vallen. Men bevindt zich in een toestand, die gelijkt op dien van April 1917. De regee ring zal evenwel alles doen om den scheeps bouw te stimuleeren. Engeland hoopt daar bij ook op de hulp van de V. S. GEWONDE FRANSCHE MATROZEN TE TOULON AANGEKOMEN Bijna 1300 zieke en gewonde Fransche of ficieren en matrozen, die door de Engelschen werden vastgehouden, zijn vrijgelaten en gisteren met het hospitaalschap „Canada" te Toulon aangekomen. ITALIAANSCH WEERMACHTS BERICHT. Stefani meldt van ergens in Italië. Het 173ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front normale be drijvigheid en verkenningsafdeelingen en patrouilles. Onze luchtmacht is voortdu rend in actie geweest tegen vijandelijke installaties en troepen, bovendien waren alle wegen van den vijand het voorwerp van hevige aanvallen. De kruispunten te Perati, Delvinaki en Doljana en de centra Erseke en Minima werden vele malen ge troffen. De bruggen over de Kalamas, bij Peratie en Minima werden getroffen, zoo dat de verbinding werd verbroken. Het vliegveld van Janina is gebombardeerd. Op Korfoe zijn het nieuwe fort, de ka den'aan de haven en de heuvels van Gora- kiana getroffen. Al ons vliegtuigen zijn te ruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben Valona gebombardeerd zonder slachtoffers te ma ken of schade te veroorzaken. Tijdens een gewapende verkenning boven Malta is een vijandelijke jager in zee geschoten na een ge vecht, met onze jagers. Een onzer vlieg tuigen is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika hebben vijandelijke vliegtuigen bommen op Tripoli geworpen. Twee personen werden gewond. In het ha vengebied is schade van weinig beteekenis aangericht. Andere vijandelijke toestellen hebben aanvallen gedaan op de schans Maddalena, op Garnoel Grein en onze in de nabijheid gelegen stellingen. Een vijan delijk vliegtuig, dat door het afweergeschut getroffen was, stortte brandend neer. Een lid der bemanning, dat zijn leven redde door met zijn valscherm uit het toestel te springen, is gevangen genomen. Volgens geloofwaardige berichten zijn bij den aanval, dien onze. escadrilles op 19 November met bommen van zwaar ka liber op de haven van Alexandrië hebben ondernomen, zes oorlogsschepen, de her stel werkplaatsen der kanaalmaatschappij, die door de vijandelijke vloot gebruikt wor den, en de vliegvelden van Helwan en Aboesier ernstig getroffen. Op laatstge noemd vliegveld zijn vier vliegtuigen in brand geraakt en vernield. In Oost-Afrika hebben onze luchtmacht- formaties vijandelijke batterijen ten Wes ten van Gallabat gebombardeerd. Vijande lijke vliegtuigen wierpen bommen op As- sab, Massawa en Danghila, er zijn geen slachtoffers te betreuren. Bij de vijf vijan delijke vliegtuigen, die bij den aanval op Leros werden neergeschoten en waarvan het vorige communiqué melding maakte, kan een zesde gevoegd worden, dat door het afweergeschut der marine is neerge haald. Vijandelijke vliegtuigen, die uit de rich ting van Zwitserland kwamen, hebben bommen en brandbommen op Turijn ge worpen. In het centrum en aan den rand der stad werden eenige huizen beschadigd. Een begin van brand in een glasblazerij werd onmiddellijk bedwongen: Talrijke bommen kwamen op het platteland te recht, waar twee boerderijen werden ver nield. Een op wacht staand soldaat werd gedood. Twee personen zijn door bomscher ven gewond." „VRIJWILLIGE AANVAARDING DER DUITSCHE LEIDING NOODIG" In vooraanstaande Duitsche bladen wordt het beginsel uiteengezet, dat de Europee- sche volksgemeenschap, welke uit de nieuwe ordening van het Europeesche vasteland te voorschijn zal komen, algemeen en ondeel baar zal zijn, en dat daarom geen enkel volk zich daaraan zal kunnen onttrekken. Zoo schrijft de „Völkischer Beobachter": Aan elk Europeesch volk wordt thans reeds de vraag gesteld, of het uit vrijen wil en helder inzicht aan den nieuwen opbouw van Europa wil meewerken. Elk volk moet daarbij het volgende punt duidelijk voor oogen staanrDuitschland en Italië zullen het geen oogenblik dulden, dat op eeniger- lei plaats gebrek aan begrip of zelfs aan in zicht, om niet te spreken van kwaadaardig heid, dit opbouwende werk zal saboteeren. Niemand kan zich thans nog als stille vennoot van de Britsche firma beschouwen, anders verliest hij voor de toekomst het recht om in Europa ook slechts de beschei- denste rol te spelen. Dit inzicht moge voor al den volkeren, die hun aanhankelijkheid jegens Engeland met een vernietigende ne derlaag hebben moeten betalen, zwaar val len, het is echter onvermijdelijk. Tot dezelfde conclusies komt de perschef der regeering van het gouvernement-gene raal, Wilhelm Zarske, in een artikel, dat handelt over de verhouding van Duitsch- land tot de in den oorlog overwonnen lan den en waarin hij betoogt, dat deze ver houding slechts op wederkeerigheid ge grondvest kan zijn. Duitschland zal tezamen met zijn Italiaanschen vriend op het Euro peesche vasteland den toon aangeven. Daar- eischt het verstand, dat de vroegere oorlogstegenstanders uit eigen beweging dienovereenkomstige conclusies trekken r hun eigen verhouding tot het Duitsche volk. Duitschland zal de Franschen, Bel gen, Nederlanders en Noren zoo behandelen als hun hquding is jegens Duitschland. Ter verduidelijking van dit beginsel wordt de verhouding tusschen Duitschland en Fran krijk vooral daarvan afhankelijk gesteld, of Frankrijk door eigen bijdragen het bewijs wil leveren, dat het eerlijk het voornemen koestert, zich in het nieuwe Europa onder Duitsch-taliaansche leiding te schikken. De toekomst van België, Nederland en Noorwegen tenslotte houdt tèn nauwste verband met de bereidwilligheid in elk op zicht tot het Duitsche volk toenadering te zoeken, waarbij dit besluit uit eigen bewe ging, na zeer nauwkeurig eigen onderzoek, dient genomen te worden. Deze overwegin gen en vermaningen laten uitkomen, welk groote beteekenis naar Duitsch inzicht gehecht moet worden aan een heldere op vatting van de nieuwe Europeesche werke lijkheid voor de vercteie ontwikkeling van de verhoudingen op het continent. ANTI-JAPANSCHE STEMMING IN NED-INDIË EEN JAPANSCH PROTEST TE VERWACHTEN De Japansche minister van buitenland- sche zaken Matsoeoka zal, naar te Tokio wordt verwacht, binnenkort een krachtig protest indienen bij den Nederlandschen gezant, generaal J. C. Pabst, tegen het herhaalde anti-Japansche optreden in Nederlandsche Indië en formeele veront schuldigingen, schadevergoedingen en een garantie voor de toekomst eischen. Kort geleden hebben zich drie ernstige gevallen voorgedaan: 1) De Japansche eigenaar van een ijzer fabriek is te Batavia op 11 November aan gevallen en mishandeld door een Neder landschen politiebeambte. 2. Op 23 November is de Japansche vlag, die by een kapperszaak te Bandoeng uit hing, verbrand. 3. Denzelfden dag werd de kanselier van het Japansche consulaat-generaal te Bata via, Ariyoshi, bij het passeeren van de ambtswoning van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië door een schild wacht aangeroepen en met geweld naar het politie-bureau opgebracht Hij werd echter spoedig op vrije voeten gesteld, om dat niet alleen de beschuldiging van het illegaal fotografeeren van het paleis van den gouverneur volkomen ongegrond bleek te zijn, zooals hij zelf met nadruk had ver klaard, doch het fotografeeren ook wette lijk was toegestaan, waaruit de onnoodige onderdrukking door de Nederlandsche autoriteiten blijkt Er wordt verder nog melding gemaakt van enkele minder belangrijke gevallen, o.a. geweldpleging door Nederlandsche soldaten. AMERIKAANS CHE WET TEGEN SABOTAGE De Amerikaansche Senaat heeft met al- gemeene stemmen een wetsontwerp aan genomen, op grond waarvan personen, die de defensie-industrie door sabotage bena- deelen, tot zware straffen kunnen worden veroordeeld. Het wetsontwerp is reeds door het Huis van Afgevaardigden aangenomen en wordt thans aan Roosevelt ter onder- teekening voorgelegd. Personen die zich aan sabotage schuldig maken, kunnen met tien jaar gevangenis of tien duizend dollar boeten worden ge straft. Moord In militaire gevangenis OPGEWONDEN LEGIONNAIRS. In den nacht van Dinsdag op Woens dag om 01.30 uur zijn in de militaire gevangenis Jilavy ondergebrachte po litieke arrestanten in totaal 64 door een ggroep legionnairs doodgeschoten. Onder deze doodgeschoten personen be vinden zich de vroegere minister-president en minister van Oorlog, generaal Arges- cianoe, die ervoor verantwoordelijk gesteld wordt, dat na den dood van Calinescoe meer den duizend voor het grootste deel onschuldige legionnairs zijn vermoord, de vroegere minister van Openbare Veiligheid en prefect van politie te Boekarest, gene raal Marineseoe, die voor ex-koning Carol een eigen spionnage- en inlichtingendienst heeft georganiseerd, de generaal der gen darmerie, die het bevel heeft gegeven voor het vermoorden van Codreanoe en dertien andere legionnairs, vertien gendar mes en een aantal andere persoonlijkheden van het Carol-regiem. Het vonnis over deze 64 menschen is voltrokken, voordat het graf van Codrea noe, dat 'bedekt is door een zware beton nen plaat, geopend werd. Het staat nog niet vast wie het bevel heeft gegeven. De regeering keurt deze moord af. Het Roemeensche ministerpresidium heeft een officieel communiqué uitgegeven, dat als volgt luidt. In den afgeloopen nacht is een groep le gionnairs, die bezig waren met de opgra ving van Codreanoe en de anderen, die in de militaire gevangenis van Jilava ver moord waren, de gevangenis binnenge drongen en heeft enkele der aanwezige politieke arrestanten dood geschoten. De ze legionnairs hebben de doodgeschoten personen schuldig geacht aan den moord op Codreanoe en de anderen. Generaal Antonescoe en Horia Sima keuren deze daad af. Generaal Antonescoe en de legionnaire beweging staan op het standpunt der gerechtigheid en wettigheid. De daders worden streng gestraft. Proclamatie van Horia Sima, Horia Sima heeft een proclamatie aan de legio nnairsbeweging uitgevaardigd. Deze luidt als volgt. „Er bestaat een enkele wet: de redding van het vaderland. Alle individueele initia tieven brengen het vaderland in gevaar. Dat zijn misdaden en zij zullen worden gestraft. Ik beveel alle legionnairs op het standpunUvan den capitain te blijven staan die ons steeds gerechtigheid heeft bevo len." De oproep eindigt met de woorden: Kameraden, orde en discipline. In een tweede proclamatie aan de le- gionnairsbeweging vernieuwt Horia Sima namens de beweging de gelofte van trouw aan generaal Antonescoe en belooft hem onvoorwaardelijke gehoorzaamheid. GEARRESTEERD EN WEER VRIJGELATEN. Uit Boekarest wordt nog gemeld, dat gisterochtend vroeg andere persoonlijkhe den van het oude regiem gearresteerd zijn, waaronder de laatste minister-president van het Carolregiem, Gigoertoe, de vroe gere minister-president en leider van de financieele arkt Argetoianoe en generaal Ilasievici, de laatste chef van het militaire kabinet van koning Carol. Later op den dag zijn zij echter weer op vrije voeten ge steld. Door toedoen van den plaatsvervan- genden premier en commandant van de Legionnairsbeweging, Horia Sima, bega ven zij zich naar het ministerie van bin- nenlandsche zaken, waar zij op het oogen blik nog in een soort vrijwillige hechtenis vertoeven. Naar van bevoegde zijde verluidt, ge schiedde ook hun arrestatie in den loop van den nacht met het doel, hen te be schermen voor de bijzondere maatregelen, die, gezien de groote opwinding der le gionnairs over de beestachtige wijze van vermoording van Codreanoe, wiens graf Woensdag blootgelegd werd, mogelijk werden geacht. Behalve reeds gemelde terechtstellingen in den nacht van 26 op 21 November in de militaire gevangenis van Jiliva bij Boeka rest, zijn in den loop van den dag nog meer gewezen functionarissen door legion nairs doodgeschoten, doch hieromtrent ont breken nog nadere bijzonderheden. Be kend is slechts, dat zich onder hen de vroe gere secretaris-generaal van de Nationale Boerenpartij, Madgenoe, bevindt, die, zij het ook niet onder de Carol-dictatuur, her haaldelijk minister was, doch als buiten gewoon sterk links georiënteerd was. Den geheelen middag is de ministerraad bijeen geweest. DE HOUDING VAN BULGARIJE. De vroegere Bulgaarsche minister-pre sident professor Alexander Zankof heeft in de Sobranje, tijdens de debatten over het antwoord op de Troonrede van den Ko ning, een opmerkelijke redevoering gehou den, die in de wandelgangen van het par lement zeer druk besproken wordt. Thans, zoo betoogde Zankof, staan twee wereldstelsels in strijd tegenover elkaar; het stelsel van het socialisme, vertegen woordigd door Duitschland, Italië en de Sovjet-Unie, en het stelsel van het kapi talisme van Engeland en van de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika. Bulgarije behoort ongetwijfeld tot het stelsel van het socialisme. Voorts constateerde Zankof met voldoe ning de ontwikkeling der betrekkingen tusschen Bulgarije en de Sovjet-Unie. Zeer scherp critiseerde Zankof de Turksche pers, die hij verweet, volkomen ongegron de verdachtmakingen aan Bulgarije te richten. De secretaris-generaal van het Sovjet- Russische volkscommissariaat van buiten- landsche zaken, Sobolew, die Woensdag ochtend uit Sofia in de Bulgaarsche ha venstad Roesse (Roestsjoek) aan de Donau is aangekomen, heeft tegenover persverte genwoordigers verklaard, dat de horizon op den Balkan opklaart. Turkije en Bul garije, zeide hij, wenschen geen oorlog. Rusland heeft steeds voor Burgarije sym pathie bewaard en zal het ook in de toe komst steunen. EEN UITEENZETTING VAN GRAAF CSAKY. De Hongaarsche minister van buiten- landsche zaken, graaf Csaky, heeft voor de buitenlandsche commissies van beide hui zen van den Rijksdag een eensluidende verklaring afgelegd, waarin hij de rede nen uiteenzette, welke Hongarije tot toe treding tot het Driemogendhedenpact be wogen hebben. Het Driemogendhedenpact van Berlijn, zoo betoogde de minister, biedt Hongarije tastbare voordeelen. In dejfcdoelstellingen van dit pact is niets vervat wat met de buitenlandsche politieke doelstellingen van Hongarije onvereenigbaar is. Hongarije heeft met de toetreding ook het doel ge had, zijn in een 22-jarigen harden en taaien strijd verkregen resultaten in het kader der machtsgroepeering van het Driemogendhedenpact te beveiligen. Het heeft ook tijd moeten winnen om den in- wendigen opbouw des lands met volledige energie voort te zetten, om in rust de voor waarden te scheppen tot een succesvollen strijd tegen mogelijk nog te verwachten, teisteringen, en om tenslotte de uitbreiding van het buitenlandsche politiek stelsel te kunnen voortzetten. De Hongaarsche regeering wil haar be trekkingen jegens Joegoslavië nog nauwer aanhalen. Ik heb, zoo zeide Csaky letter lijk, reden om aan te nemen, dat men er in Belgrado net zoo over denkt. Wij heb ben er geen belang bij, dat de Joegoslavi sche staat politiek of economisch zwakker wordt en ook Joegoslavië heeft belang bU een sterken en betrouwbaren noordelij ken nabuur. Ten aanzien van het conflict tusschen Griekenland en Italië merkte de minister op, dat sommigen zich tevergeefs erover verheugen, dat Italië Griekenland tot dus ver niet bezet heeft. De tijd speelt voor de asmogendheden geen rol. Hongarije weet de offervaardigheid van Italië te waardee- ren, waarmede het ervoor gezorgd heeft, het Balkanconflict te isoleeren. Wij heb ben, zoo besloot de minister zijn betoog, eenig risico op ons genomen, doch zonder risico is ge^n bloei mogelijk. Voor de Engelsche soldaten is masker geconstrueerd, dat speciaal het hoofd tegen verwondingen moet be schermen (Foto Weltbild)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5