Verduisterings bepalingen OMGEVING Laatste berichten MARKTBERICHTEN DONDERDAG 28 NOVEMBER 1940 Dfc LtjüSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Reeds geplaatst in een gedeelte onzef vorige oplage. BINNENLAND. i EEN NIEUWE VERORDENING. De langer wordende nachten en de tot dusver opgedane practische erva ringen hebben nieuwe en aanvullen de bepalingen op het gebied van de ver duistering noodzakelijk gemaakt. Om deze reden is er thans een verordening van den Rijkscommissaris verschenen, die als aanvulling van de verduiste ringsverordening 34/1940 van 4.7.1940 bedoeld is en de volgende buitengewo ne belangrijke nieuwe bepalingen be vat: I. Invoering van blauw licht. Voortaan mag voor de volgende onder- deelen der verduistering alleen nog don kerblauw licht gebruikt worden: a). voor die déelen van gebouwen en woningen, welke onmiddellijk in de open lucht uitkomen, b.v. hallen, vestibules, voor portalen, gangen enz. Deze ruimten moeten evenzeer als totnogtoe volkomen verduis terd zijn. Het blauwe licht is alleen voor geschreven, opdat er bij het openen van de deuren niet te veel licht naar buiten zal vallen. b. voor binnenvertrekken, welker ven sters en buitendeuren weliswaar lichtdicht moeten zijn afgesloten, doch van tijd tot tijd geopend moeten worden, terwijl iri die vertrekken een zwak licht brandt, zooals bijv. in ziekenhuizen voor het ventilee- ren der ziekenzalen,, enz. Zulke vertrekken dienen naast de nor male ook van een verlichting door middel van blauwe lampen te zijn voorzien, wel ke laatste telkenmale voor het wegnemen der afscherming van de vensters of bui tendeuren in plaats van de normale ver lichting moet worden ontstoken. c) Donkerblauw licht is verder voor geschreven voor de binnenverlichting van spoortreinen, trams, autobussen en motor rijtuigen, voorzoo ver een binnenverlich ting noodzakelijk is. In spoorwegcoupé's, welker vensters en deuren luchtdicht afge schermd zijn, kan de normale verlichting blijven branden, voorzoover deze coupé's bcvendien van een verlichting door mid del van blauwe lampen voorzien zijn. Deze laatste moéten telkenmale voor het ope nen der deuren of het afnemen van de af scherming der vensters in plaats van de gewone verlichting worden ontstoken. d). Verkeersaanduidingen en lichtbron nen, welke voor de veiligheid van het ver keer dienen (verlichte richtingsborden en waarschuwingsteekens, verkeersschildpad- den, zuilen bij tramhaltes, obstatcf llichten bij bouwwerken en gevaarlijke plaatsen enz.) alsmede perrons, wachtkamers en telefooncellen mogen voortaan' eveneens slechts van een verlichting met donker blauw licht voorzien zijn. Hiervan zijn uit gezonderd verkeersseinen en verkeerslich ten. e). De richtingsborden en lijnnummers van autobussen, trams en andere locale spoorwegen, alsmede de lampen van taxa- meters in huurauto's en rijtuigen moeten ook donkerblauw verlicht zijn. n. Het gebruik van voetgangerslantaarns in de open lucht.. De nieuwe verordening brengt ingrijpen de bepalingen met betrekking tot het ge bruik van voetgangerslantarens. Vanaf de uitvaardiging der verordening mogen deze lantarens alleen nog gebruikt worden met donkerblauw licht. Zij mogen bovendien een bepaalde lichtsterkte, welke door de luchtbescherming nog nader zal wor den vastgesteld, niet overschrijden. De sterk verbreide slechte ge woonte om met zaklantarens naar boven te schijnen om andere verkeersdeelnemers te verblinden, is door de nieuwe verorde ning eveneens strafbaar gesteld. Van groot belang is, dat afgezien van een be straffing van den schuldige, in ae open lucht gebruikte voetgangerslantarens (hang- en handlantaarns) die niet a?n de voorschriften der nieuwe verordening vol doen, in beslag genomen kunnen worden. Ieder, die graag in het bezit van zijn zak lantaarn wil blijven, doet er daarom ver standig aan, deze voorschriften stipt in acht te nemen. Hierbij dient nog vermeld te worden, dat de Nederlandsche industrie reeds een aantal goedgekeurde zaklan taarns, alsmede hulpmiddelen, die op iedere normale zaklantaarrn kunnen wor den aangebracht om ^ian de nieuwe voor schriften te voldoen, in den handel brengt. III. De aanduiding van winkels, hotels, enz,r reclame en etalageverlichting. Er zijn in den laatsten tijd groote moei lijkheden opgedoken in verband met de verduistering op het gebied van de recla me- en etalage-verlichting. Meestal werd deze verlichting lichtvaardigerwijze niet op den juisten tijd gedoofd en brandde dan nog lang na zonsondergang door. De nieu we verordening verbiedt nu el'-2 reclame- en etalage verlichting ookop aendag. Aangezien de duisternis tijdens de win termaanden reeds geruimen tijd voor win kelsluiting intreedt, laat de nieuwe veror dening de aanduiding van winkels, hotels, café's theaters en bioscopen, enz. toe, door middel van verlichte aanduidingen. Voor deze aanduidingen mag eveneens slechts donkerblauw licht gebruikt worden. Zij mogen slechts den aard van het bedrijf en den naam van den eigenaar vermelden. Alleen bij theaters en bioscopen mag bo vendien de titel van hetgeen vertoond wordt, aangegeven worden. De afmetingen en de lichtsterkte van deze verlichte aan duidingen zullen door de rijksinspectie voor de luchtbescherming nog nader wor den vastgesteld. Deze verlichte aanduidingen moeten ge doofd worden: a. bij winkels bij winkelsluiting; b. bij hotels, restaurants en café's bij het ingaan van den sluitingstijd; c. bij theaters en bioscopen een kwar tier na den aanvang van de laatste voor stelling; d. bij luchtalarm onder alle omstandig heden onmiddellijk. Het is den bevoegden instanties bekend, dat het verbod van etalage-verlichting by dag voor bepaalde bedrijven bijzondere moeilijkheden met zich medebrengt. De nieuwe verprdening laat derhalve voor ze kere zaken; wier etalage-artikelen ook by dag niet te onderscheiden zijn, bv. in don kere passages enz., toe, dat bij uitzonde ring toestemming wordt gegeven voor eenige verlichting der etalages. De richt lijnen hiervoor zullen nog door de rijks inspectie voor de luchtbescherming wor den vastgesteld. Er wordt echter nu reeds op gewezen, dat zulk een uitzonderings vergunning slechts in hoogst zeldzame ge vallen zal worden gegeven. Aan zaken, welker etalages aan open straten en plei nen liggen, zal onder geen voorwaarde een vergunning worden verleend. Met het oog op het a.s. Sinterklaasfeest dat met zijn voorafgaande dagen voor de Nederlandsche zakenwereld van zoo groot belang is, zal tot en met 5 December over dag nog een zwakke etalage-verlichting (geen reclame-lichten) zyn toegestaan. Hierbij wordt echter nadrukkelijk opge merkt, dat hiermede geen normale groote verlichting bedoeld is. Alleen maar de ge ringste mate van belichting mag worden toegepast. Wordt door winkeliers tot en met 5 De cember 1940 overdag etalage-verlichting ontstoken, dan moet er ten strengste op gelet worden, dat dit alleen maar tusschen zonsopgang en zonsondergang geschiedt. Tegen hen, die uit nalatigheid hun etala- gelichten in den genoemden overgangstijd nog na zonsondergang hebben branden, zal op de meest drastische wijze worden opge treden. Er wordt derhalve met den mees ten nadruk gewaarschuwd tegen het mis bruik van deze voor de bijzondere Sinter klaas-periode toegestane tegemoetkoming. De tijden van zonsop- en zonsondergang, die dagelijks in de pers bekend worden gemaakt, diene men dus nauwlettend in het oog te houden. Met ingang van 6 Decem ber mag etalage-verlichting alleen nog maar in de bovenbedoelde uitzonderings gevallen en alleen met bijzondere schrif telijke vergunning^ worden ontstoken. IV. Rijwielen. Afgezien van het feit, dat juist onder wielrijders in de laatste maanden een mas sa overtredingen van de verduisterings voorschriften moest worden vastgesteld, hebben na het van kracht worden der hui dige voorschriften de groote omvang van het rywielverkeer in Holland en de hier gebruikelijke sterke lampen zulk een over vloed van licht tengevolge gehad, dat nu ook voor de afscherming der rijwiellaih- pen een radicale verscherping der bepalin gen noodig is. Volgens de nieuwe verordening moe ten de rijwiellampen thans zoodanig afgeschermd zijn, dat slechts een 3 c.M. lange en 9.4 breede opening in de b o- v e n s t e helft het licht doorlaat; bo vendien moeten de lampen van boven worden afgedekt. Voor de ten uitvoerlegging van deze bepaling wordt een termijn van 8 da gen gegeven. Met ingang van 4 Decem ber moeten dus alle fietsers hun lam pen volgens het nieuwe voorschrift hebben verduisterd. In dit verband wordt er bijzonder op gewezen, dat de Nederlandsche industrie reeds een heele serie practische en goede verduisteringsartikelen voor rijwiellam pen in den handel heeft jfebracht, die door de rijksinspectie voor de luchtbescherming zijn onderzocht en goedgekeurd. Deze ar tikelen hebben weliswaar niet altijd de nieuw voorgeschreven opening, maar des ondanks zijn zij overeenkomstig de voor schriften, wat betreft hun lichtsterkte, in dien zij het controle teeken der rijksinspec tie voor de luchtbescherming dragen, t.w. een ingestempelde of opgedrukte recht hoek met daarin de letters I. L. B. gevolgd door het keuringsnummer. Dergelijke ar tikelen zijn in alle behoorlijke zaken op dit gebied voor slechts weinige centen te ver krijgen. Deze kleine uitgave behoedt den wielrijder voor moeilijkheden, daar bij zelfgtmaakte verduisteringsmiddelen al tijd het gevaar bestaat, dat zij niet volgens de voorschriften zijn. V. Goedkeuring vereischt. Van groote beteekenis voor industrie en handel is de bepaling in de nieuwe veror dening, dat in de toekomst ver duiste rings- artikelen voor alle soort voertuigen met in begrip van rijwielen, voor zaklantaarns en voor verlichte aanduidingen van elke soort slechts dan in den handel, of op andere wij ze aan den man gebracht mogen worden, indien zij door de rijksinspectie voor de luchtbescherming zijn onderzocht en goed gekeurd, hetgeen moet blijken uit het bo vengenoemde controle-teeken: I. L. B. met keuringsnummer in een rechthoek. Het is onoodig er nogmaals op te wij zen, dat de nieuwe bepalingen inzake de verduistering in het belang van de be scherming der bevolking tegen luchtaan vallen zijn uitgevaardigd. Het nakomen van de nieuwe bepalingen brengt geen moeilijkheden met zich mede, wanneer ieder maar voor zichzelf 'n weinig oplettendheid betracht. In,den laatsten tijd kon steeds opnieuw worden vastgesteld, dat de overtredingen der verduisteringsbe palingen voor het allergrootste deel uit vergeetachtigheid en nalatigheid werden begaan. En wel vooral in de eerste uren na zonsondergang en in de eerste morgen uren voor zonsopgang. Daar wy nu den tyd van het jaar tege- moetgaan, welke het meest arm aan licht is, moeten ter handhaving van een onbe rispelijke verduisteringsdisciphne nu een maal de strengste maatregelen tegen over treders worden genomen. In de toekomst kan geen enkele overtreding meer op ge nade rekenen. Daarom wordt nogmaals aan allen de vermaning gericht: houdt u aan de ver duisteringsvoorschriften en betracht de strengste verduisteringsdiscipline. Get. RAUTER, SS.-Brigadefuehrer. ENGELSCHE BOMMEN Er vallen over den afgeloopen nacht geen ernstige aanvallen van Engelsche vliegers te vermelden. Een man is zwaar gewond, eenige huizen zijn licht beschadigd. SLACHTOFFERS VAN DE DUISTERNIS. Sedert Zondagavond werd de Elburg- sche 62-jarige vischrooker J. Broekhuizen vermist. De man was het laatst gezien bij de haven. Men vreesde een ongeluk ten gevolge van de duisternis. Vanmorgen is het lijk van B. uit het water opgehaald. Het slachtoffer was ongehuwd en kost winner voor zijn 90-jarige moeder. Uit de vaart te Hoogeveen is het lijk opgehaald van den 65-jarigen G. J. Bree- man. De man was door de duisternis mis leid te water geraakt en verdronken. BUITENLAND. HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN, 27 Nov. (D. N. B.). Het op perbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: De activiteit van het luchtwapen be perkte zich in den nacht van 25 op 26 No vember en op 26 November als gevolg van de zeer ongunstige weersomstandigheden f t gewapende verkenningen en afzonder- Ljke acties. In Lavonmouth ontstonden door nachte lijke bomaanvallen verscheidene branden. Bij aanvallen op oonvooien werden bij Fal mouth een geleideschip van 7000 brt. tot zinken gebracht, voor de monding van de Tneems twee koopvaardijschepen van mid delmatige grootte en een klein koopvaar dijschip door vliegtuigkanonnen in brand geschoten. Ook gisteren werd voortgegaan met het leggen van mijnen in Britsche havens. Verdragend geschut van de marine nam groepen schepen in de haven van aDover doeltreffend onder vuur. Britsche vliegtuigen wierpen in het rijksgebied hier en daar bommen. Eenige woonhuizen werden beschadigd. Hierbij werden verscheidene burgers gedood of gewond. Bij succeslooze aanvallen van Britsche vliegtuigen op Duitsche patrouilleschepen gelukte het aan de patrouillèschepen, een vijandelijk vliegtuig neer te schieten. Een andervliegtuig werd door de luchtdoel artillerie brandend omlaag geschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. LEIDEN Zilveren jubileum Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer L. van der Linden als keukenknecht in dienst trad bij de firma Tieleman en Dros. Om 10 uur werd hij door zijn onmiddel lijke chef, den heer J. M. van der Velden, op de kokerij waar de jubilaris werkzaam is, ontvangen en op hartelijke wijze toe gesproken. De heer van der Velden wenschte hem geluk met zijn jubileum en wees op de prettige verstandhouding en ook dat de jubilaris in die jaren heel wat soep gekookt had! Namens het personeel bood hij een fraaie pendule aan, welk ge schenk vergezeld ging van een mooi bloem stuk voor de echtgenoóte van den jubilaris en nog sigaren voor den jubilaris zelf. Daarna werd de jubilaris door den heer van der Velden, de directie-kamer, waar alle directieleden aanwezig waren, binnen geleid. Nadat de jubilaris had plaats ge nomen, werd hy in het bijzijn van het per soneel op zeer hartelijke wijze toege sproken door den heer H. H. Tieleman, die hem gelukwenschte, en wees op zijn groóte nauwgezetheid bij de vervulling van zijn werkzaamheden en zijn trouwe plichtsbe trachting, waarop hij hem namens de directie een geschenk onder couvert aan bood. Nadat ook de heer H. W. Tieleman de jubilaris had toegesproken en geluk- gewenscht had, dankte de jubilaris voor de hem gebrachte hulde en geschenken. Thuis ontving de jubilaris nog vele blij ken van belangstelling in den vorm van geschenken en bloemstukken.. WASSENAAR Geboren: Anne Mary Catharina, dochter van S. P. Rooyakkers en C. J. Zweekhorst Johannes Jacobus, zoon van R. W .Laarman en J. v. d. Kroft Corne rs Johannes, zoon van T. C. Bellekom en M. van Haastrecht Cecilia Emilie, doch ter van J. F. H. A. de la Court en C. E. de Graaff. Overleden: Johanna Jacoba Corne lia Hund, 59 jaren, wonende te Voorbuig. Getrouwd: G. T. J. Remmerswaal en J. P. Rutgrink J. J. Werner en M. E. Westgeest. Gevestigd: T. v. d. Bosch uit Den Haag D. van Diggelen én vrouw uit Den Haag A. M. van Duijn uit Rotterdam E. G. H. Frech uit Den Haag J. E. Hol- link uit Bloemendaal E. Jonkman uit Apeldoorn W. M. Koopmans uit Rotter dam H. Liezenga uit Achtkarspelen J. N. Mulder en vrouw uit Bussum E. F. Nielsen uit Kopenhaggen G. H. van Nieuwkerk uit Ermelo A. C. W. Nieuw koop en gezin uit Bussum F. C. A. E. Francken geb. van der Oudermeulen uit Den Haag J. L. Kannegieter en vrouw uit Schiedam A. C. Konijnendijk uit Oostvoorne F. H. Pera uit Den Haag A. F. Pichmann geb. Spieker en dochter uit Neuhaus (Did.) C. J. Prud-homme van Reine uit Rotterdam J. H. Prud'- homme van Reine uit Rotterdam J. Scheffer uit Den Haag P. E. Schuijl uit Katwijk J. Veldman uit Rijnsburg J. M. van Velzen en vrouw uit Voorschoten H. J. de Vries uit Bloemendaal W. C. Witte uit Den Haag J. H. H. Zillin- ger Molenaar uit Rauwerdhem. Vertrokken: M. K. Hillen naar Nij megen C. J. Markestein naar Rotter dam A. C. *Zondag naar Asperen J. Bil naar Rotterdam P. J. Kiderlen naar Vaals F. S. Schlamilch naar Wüppertal (Did.) T. Meinster naar Mijnsheeren- land A. Nevels naar Den Haag M. Verhout naar Leiden Wed. M. J. F. Do zy geb. Mulders naar Leiden C. J. Kiele- stein naar Beesd J. M. Voordouw naar Zoeterwoude W. T. G. Klaverwijden naar Noordwijk A. Nugteren naar Bleys- wijk A. C. A. Rijdt naar Den Haag L. T. de Vries naar Den Haag B. J. von Pritzelwitz van der Horst naar Driebergen Rijssenburg K. M. de Raaf naar Den Haag C. van Dam naar Rotterdam C. T. Beyer naar Schiedam H. Koehoorn naar Schoonhoven A. Vogd naar Aerden- hout A. E. M. v. d. Pol naar Velsen M. E. Werner geb. Westgeest naar Den Haag G. P. J. Remmerswaal naar Den Haag M. Wezenaar naar Haaften W. F. Hurenkamp naar Baarn E. Weisser naar Waldkirch (Did.) J. A. H. Haze- broek naar Groningen C. Visser naar Eindhaoven E. A. van Blijenburgh naar Groesbeek B. W. Berenschot naar Hen gelo (O.) A. Scheen naar Bodegraven. CELLULOSE ALS VEEVOEDER Het probleem van de vervanging van het veevoeder, dat Noorwegen voor het uit breken van den oorlog voor het grootste gedeelte uit Nederlandsch Indië en het Verre Oosten betrok, speelt een belang rijke rol bij het streven van Noorwegen om zelf in zijn eigen behoefte aan vee voeder te voorzien. In Noorwegen doet zich het gelukkige feit voor, dat het in vol doende hoeveelheid een stof kan produ- ceeren, die het tot op heden ingevoerde veevoeder uitstekend kan vervangen, n.l. cellulose. Op de Landbouwhoogeschool te Aas worden reeds sedert bijna een jaar proeven genomen met het mesten van os sen en andere huisdieren met dit nieuwe cellulose-veevoeder, welke proeven goede resultaten hebben opgeleverd. Men heeft nu zes van de ossen, die met dit nieiiwe product werden opgefokt, ge slacht en ze vergeleken met zes andere ossen, die met gewoon veevoeder waren ge voederd. Hierbij kon worden aangetoond, dat het vleesch van eerstgenoemde ossen even goed van kwaliteit was als dat van de zes anderen. Men constateerde zelfs, dat het vleesch van twee beesten der eerste groep, beter was, dan van drie, met ge woon voeder opgefokte ossen. Uit de ge tallen, die voor beide groepen in het slachthuis werden samengesteld, blijkt, dat beide groepen practisch niet van elkander verschillen, Het gewicht van de twaalf ossen was ongeveer hetzelfde, en wel 450 K.G. Toen de ossen vier maanden geleden door de Landbouwhoogeschool werden op gekocht, wogen ze rond 320 K.G. In den loop van drie maanden is hun gewicht dus met ongeveer 130 K.G. toegenomen. Ge durende deze periode werden zes ossen met 65 cellulose gvoederd, terwijl de overige 35% bestond uit hooi (15%), stroo (4%), A.I.V.-voeder (3%) dit werd door een Finsche professor uitgevon den en het wordt genoemd naar de be ginletters van den naam van dezen ge leerde alsmede uit haringmeel (13 Volgens het gewicht bestond het dage- lijksch toegediende rantsoen uit resp. 5.1 K.G. cellulose, 4.3 K.G. veevoeder, 2 K.G. hooi, 1 K.G. stroo, 1 K.G. A.I.V.-voeder en 0.8 K.G. haringmeel. Daar cellulose een zeer eenzijdige voedingsstof is, kan deze slechts worden gebruikt met toevoeging van ander veevoeder, dat de ontbrekende stoffen wel bevat. Daarentegen is het haringmeel buitengewoon rijk aan eiwit, terwijl het bovendien een product is, dat in verband met de uitgebreide visscherij van Noorwegen, steeds in voldoende hoeveel heden aanwezig is. Overigens komt 1.1 K.G. cellulose overeen met de voedingwaarde van 1 K.G. gerst. Naar Prof. Breirem van de Landbouw hoogeschool mededeelt, eten de ossen het cellulose-voeder graag, evenals de paarden, koeien en schapen, bij welke dieren de re sultaten even goed zijn als bij de ossen. Varkens en pluimvee kunnen daarentegen niet met dit product gevoederd worden. Reeds gedurende den wereldoorlog werd cellulose als veevoeder gebruikt en toen werd reeds vastgesteld, dat de koeien het gaarne aten en dat het van gunstigen in vloed was op de melkproductie. De vee teelt heeft de beschikking over 100.000 ton cellulose, waarvan de prijs momen teel 20 tot 22 öre per kilogram bedraagt. Evenwel is deze lage prijs afhankelijk van belangrijke staatssubsidies. Binnenland AANBESTEDINGEN BOUW GRAS DROGERIJEN. Heden is te Gouda aanbesteed de bouw van zeven grasdrogerijen in de volgende plaatsen: Bodegraven, Waarder, Polsbroekerdam, Polik, Schoonrewoerd, Leerbroek en Meer kerk.- Laagste inschrijver was voor Bodegra ven: L. C. van Zijden te Waddinxveen, 16730. Voor Waarder: H. Jongerius te Waarder, 14750. INBRAAK IN HEERENMODEZAAK Een brutale diefstal is gisterenavond ge pleegd in het heeren- en kinderkleeding- magazijn van den heer H. B. S. aan de Langstraat te Amersfoort. Omstreeks half twaalf had de heer S. zijn huis verlaten om een brief te gaan posten. Toen hij korten tijd later terug kwam, bleken de dieven in zijn zaak hun slag te hebben geslagen, onder bescherming van de diepe duisternis. Een onderzoek bracht aan het licht, dat voor een inkoopwaarde van ongeveer 250.aanstoffen is ontvreemd. INBRAAK IN EEN PASTORIE In den afgeloopen nacht hebben onge- wenschte bezoekers een bezoek gebracht aan de pastori? van de R.K. Kerk O.L.Vr. ter Eem te Amsterdam. Vermoedelijk heb ben de daders zich laten insluiten, hoewel het ook mogelijk is, dat zy ovér een muur zijn geklommen. De geheele pastorie is doorzocht. Uit een kast is een bedrag van eenige honderden guldens ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. LEIDEN, 27 Nov. Groenten veiling. Per 100 kg.: Witte kool 3.403.80, roodekool 7.508.50, savoye kool 3.404.10, groe ne kool 2.404.60, boerenkool 34, 5rapen 2.603.50, prei 2.406.20, kroten 1.305.10, kroten gekookt 1214, uien 3.706.70, peen 5.608.70, spruiten 5 20, andijvie 24, sla 916, Nero 14.00—15.10, Knolselderie 4.70—9.50, witloof 1023, spinazie 825, toma ten A 1220.40, idem B f 1221.60, idem C 12—20.60, idem CC '8. Per 100 stuks: bloemkool 2.709.salade 1.504.90, knolselderie 2.507.80, per 100 bos pie terselie 0.70—1.20, radijs f 2.80—4.70, selderie 0.501.40, peen 3.706.60 GOUDA, 28 Nov. Vee. Aangevoerd in totaal 1243 stuks: 28 magere varkens f 25 45, 606 biggen 1046, 24 runderen, 46 nuchtere kalveren en 9 graskalveren, over genomen door Ned. Veehouderijcentrale. Handel redelijk. Kaas. Aanvoer 92 partijen. Prijzen le kwal. met rijksmerk f 41.50 en 2e kwal. 4041 per 50 kg. Handel vlug. Boter geen aanvoer. Eieren. Overgenomen door de regee ring. Coöp. Zuid-Holl. Eierenveiling. Aanvoer 43000 kippeneieren, regeeringsprijzen. NIEUWERBRUG, 27 Nov. Eierenveiling. Aanvoer 2152 stuks. Prijzen: kippeneieren 5.207.65. of gemiddeld f 1.08 per kg. VINKEVEEN, 27 Nov. Groentenveiling. Witlof 1016, andijvie 2.003,30, spina zie 12, prei 5.90, boerenkool f 2.80 2 20, waschpeen 34 per 100 kg.; andij vie 1.302.10 en bleekselderie 26 per 100 stuks, peen 47, pieterselie f 2.90 en selderie f 2.10 per 100 bos. 485e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) lste klasse, 3de lyst Trekking van Woensdag 27 November 1940 Hooge Pryzen f 1500.— 1817 f 1000.— 10290 f 200.— 10992 Prijzen van f 20. 1434 1489 1528 1596 1656 1921 1983 2219 2500 2554 2574 2619 2630 3092 3273 4091 4192 4246 4643 4802 5187 5589 5656 5792 5900 6167 6347 6702 6850 7167 7254 7499 7701 7800 7905 7961 8224 8323 8373 8375 8999 9066 9325 9342 9827 10410 10457 10471 11091 11254 11344 11617 11636 11733 11949 12533 12972 13642 13666 14025 14778 15222 15340 15751 15764 15907 16074 17078 17381 17580 17610 17641 17850 18321 18430 18477 18491 18618 19159 19227 19329 19380 19806 20013 20288 20431 20488 29521 20535 20987 21042 21110 21302 21380 21644 21763 21768 OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 28 NOVEMBER. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties) New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Eerlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zuerich 43.63—43.71 Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34 New York 1.86 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.7644.94 Zuerich 43.59—43.75

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3