SÏNT NICOLAAS-NUMMER BENDER G.VEENENDAAL Hoe de scheepskapitein de rol van St. Nicolaas vervulde zijn altijd welkom erkenden installateur Trikohleeren WALENKAMP DINSDAG 26 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT SINT NICOLAASNUMMER - PAG. 1 n Ideale huisgenoot ;||||||^pr Wat zoudt ge zeggen van een huis- j|||; /A^r genoot, die goed kon zingen, *<§p maar óók mooi piano spelen èn orgel èn jtieql; die bovendien geestig zou kuftnen voordragen en belang wekkende beschouwingen - bouden; iemand, die alle* nieuwtjèf het eerst weet #1(pr die ook op tjjd weekte zwijgei en steeds tevreden is met een bfschelden plaats Zoo n Ideale httisjendót is een modern radio-|oestel I Kom bii ons eens Veuzai doen uR de volledige collectie eet* toestel op óns even weten. LEIOEN - HOOGEWOERD 90 AMSTERDAM - ROTTERDAM - ARNHEM - BREDA HAARLEHHERSTR.27 TEL.2I5II LEIDEN Strooiavond in een tot ondergang gedoemde fabriek Mevrouw, daar is eén heer om u te spre- ken! Maar eer nog het dienstmeisje haar me vrouw het kaartje overgereikt had, ging de deur open en een stem sprak: Nu Betsy, ik hoef toch zeker niet bij je aangediend te worden is het wel? Met een kreet van vreugde vloog me vrouw op. Het was haar eenige ibroeder Bertrand, dién ze pas weken later van zijn reis naar Oost-Indië terugverwachtte. De stoere scheepskapitein, die 3 jaar weg ge weest was en de halve wereld had rond gezworven, drukte zijn zuster een paar stevige kussen op de wangen, viel toen in een fauteuil neer en sprak, nadat het dienstmeisje was verdwenen, op ruw har- telijiken toon: En vertel nu eens, Betsy: hoe gaat het? Alles wel in huis en op de fabriek? Hier in huis wel, Bertrand; we zijn gelukkig allemaal gezond, en de kinderen groeien dat het een lust is maar op de fabriek.... ach.... als je het eens wist, wat ik daar een zorgen over heb. Zoo.... klonk het ernstig uit den mond van den zeerob wat scheelt er dan eigenlijk aan? Gaan de zaken niet goed? Heelemaal niet, Bertrand., Toen je de laatste maal hier was, ibegon de fabriek er zoo aardig boven op te komen. Frans meende al, dat hij den tegenspoed heele maal te boven was toen we opeens het ongeluksbericht kregen, dat hier vlak bij ons een concurrent zich zou komen vesti gen. En het is gebeurd ook. Wel heeft hij niet zulke goede krachten als wij, maar ze werken daarginds met een groot kapi taal, en daar kan Frans op den duur niet tegen op. De bestellingen worden hoe lan ger hoe minder en kort geleden heeft Frans al een deel van het werkvolk moe ten ontslaan. Nu spreekt hij bovendien van loonsverlaging, omdat hij het anders niet kan volhouden. Dat schijnt uitgelekt te zijn; het volk gelooft niet, dat het zoo slecht gesteld is met de fabriek en de tranen kwamen de vrouw in de oogem nu dreigt het volk met werkstaking. De zeeman keek een tijdlang ernstig voor zich uit. Zijn de loonen op de fabriek nog al goed? vroeg hij eindelijk. Heelemaal niet! antwoordde de zus ter met een diepen zucht. Hoe die men- 6chen van him loon met him vrouw en kinderen leven moeten, begrijp ik niet goed. Maar als ik Frans daar wat van zeg, wordt hij driftig en zegt dat hij aan zijn eigen zorgen genoeg heeft. Hm! dat heeft hij misschien ook wel, bromde de zeeman. Het ziet er slecht met je uit, zus. En dat hij het nu op die al zoo karige loonen van zijn werklui verhalen wil, toont mij nog het duidelijkst, hoe erg het met de fabriek gesteld moet zijn. Nu, je moet maar moed houden, Betsy. Ik zal er eens met je man over spreken. Zeg nog niet, dat je mij alles hebt verteld en laten we nu over wat anders praten. Morgen komen mijn koffers ik heb nog het een en ander voor je meegebracht. Betsy glimlachte mat. Ze kende de ro yale goedhartigheid van haar broer, maar hoe gevoelig ze anders ook was voor zijn attenties nu bij haar grooten zorgen was ze niet goed in staat deze op hare waarde te schatten. De ontmoeting der beide zwagers was heel hartelijk maar over de zaken werd .niet gesproken althans niet in Betsy's bijzijn. Meer bezorgd en verontrust dan hij wilde laten blijken, trad de kapitein nog dien zelfden avond het privé-kantoor van den fabrikant binnen en vroeg, na het zich wat gemakkelijk gemaakt te heb ben: Hoe gaat het met de zaken, Frans? Dat was te zeer op. den man af, dan dat zyn zwager niet onmiddellijk den staat van zaken begrepen zou hebben. Heeft Betsy je alles verteld? Zoo ongeveer ja. Ik heb begrepen, dat je er zóó slecht aan toe bent, dat je zelfs op punt staat te raken aan de karige loonen van je werklieden. Bertrand! bruiste de fabrikant nu op. Nu, is het niet zoo? Je weet, ik wind er nu eenmaal geen doekjes om en je bent een veel te flinke kerel om niet vol uit gelijk te geven. Helaas het is zoo! zuchtte de ander, door den ronden zeemanstoon en de daar uit klinkende hartelijke deelneming van zijn zwager terstond weer tot kalmte ge bracht. Maar zelfs Betsy weet niet, hoe erg het met mij gesteld is. Ik sta aan den rand1 van den ondergang. Kom, kijk 't niet zoo zwart in! ried Bertrand. Of ben je bang, dat de fabriek het er absoluut niet meer bovenop haalt? Als ik maar kapitaal had! barstte de ander los. Die daar ginds verstaat zijn zaak niet half zoo goed als wij, maar te gen zijn haast onuitputtelijke hulpbronnen valt niet te concurreeren. Dus als je geld genoeg had Met een droeven glimlach schudde de ander het hoofd. Ik weet, dat je een royale kerel bent, Bertrand, antwoordde hij. Maar heusch met de enkele duizenden guldens waar over jij te beschikken hebt beginnen we niets. Dat is een druppel In de brouwketel en je zou je geld onherroepelijk kwijt zijn. De tijd voor de verzending der St. Nicolaas pakketten is aangebroken. De post zal in de komende dagen zwaar belast worden en door een zeer deugdelijke verpakking en volledige duidelijke adresseering kan men haar taak verlichten. (Foto Pax-Holland). Ik heb minstens een honderdduizend gul den noodig.... Dat is deksel veel, jongen! brak de zeeman los. Maar veriies den moed nog niet. Ik zal zien, wat ik voor je doen kan als het eenigszins gaat, zal ik je hel pen. Ik heb in mijn leven al voor heetere vuren gestaan. Zeg Betsyzou je mij, ouden zee rob, lang hier kunnen hebben? Zoolang je maar wilt, Bertrand, dat weet je ook wel. Ik heb me sinds lang niet zoo opgewekt gevoeld als nu jij weer hier bent. En als ik je nu eens bij het woord hield? Een oogeniblik staarde Betsy haar broe der verbaasd aan. Wat ben je van plan? vroeg ze in groo- te spanning. Dat is mijn zaak! lachte hij verge noegd. En de jonge vróuw vond die woorden gewichtig genoeg, om ze des avonds let terlijk aan haar man mede te deelen. Maak het 'hem maar recht gezellig, hoor! antwoordde de fabrikant. Wie weet hoe hard we hem nog noodig hebben. Foei Frans, hoe berekenenend! sprak mevrouw verwijtend. Maar gezellig zal hij het hebben en jij ook! Je moet die zorgen een beetje op zij zetten, man! Héb je al heel wat suprises voor mij bedacht? Haar echtgenoot lachte somiber. Hij had wel wat anders dan surprises aan het hoofd. Strooiavond kwam. Een groote kist, wier Oostersche inhoud den afzender verried als lag er een naamkaartje met reuzenletters in eenige schenken van „oom Bertrand" voor de kin deren, een groote kist speelgoed en v< der het noodige voor de dienstboden, die mevrouw nooit vergat. In den gezelligen familiekring, waar het met al die cadeautjes echt feestelijk uit zag, vergat ook de heer des huizes voor een oogenblik zijn zorgen. Opeens commandeerde oom Bertrand met zijn zware stem stilte. Luister eens, vrienden, sprak hij op een echten commando-toon. Ik heb nog een verrassing voor je achtergehouden. Toen ik van je vrouw hoorde, hoe slecht het er met de fabriek voor stond, ben ik eens gaan denken. En ik heb tot me zelf gezegd, dat zóo'n oude brombeer als ik, er toch wel eens aan mag denken, om wat rust te nemen. Wanneer jullie me nu hier wilt hebben, werp ik hier voor goed mijn anker uit. En daar ik nu éénmaal toch wat om handen moet hebben, zou ik je voor willen stellen dat ik je compagnon werd, Frans. En heel veel zal ik je intusschen niet uit de hand nemen, maar als je toe slaat, heb ik hier een chèque op de Bank, waar mijn vermogen gedeponeerd is.... als mijn aandeel in de zaak. Bevend greep Frans het kostbare pa piertje aan: het bedrag was honderd-twin tig-duizend gulden! Ja, ja, je dacht niet, dat die oude zee rob nog zoo zwaar woog, hé! sprak de ka pitein schertsend, om zijn zwager en zus ter over de eerste oogenblikken van ont roering heen te helpen. Maar nu 'heb ik nog een conditie. Ik zie wel, dat mijn laat ste surprise je niet onaangenaam is en je zult met mijn voorwaarde denk ik wel ac- coord gaan. Neem me niet kwalijk,'als ik mijn'rechten als compagnon maar vast een bèetje vooruitgeloopen ben en ga beiden even mede naar de fabriek. De kinderen zullen zich ondertusschen met al het moois wel weten te vermaken.... Nieuwsgierig wat er nu nog komen zou, ging het echtpaar met den zeeman mee. Verbaasd zagen ze al in de verte hoe on danks het late uur alle ramen in het voor- gedeelte der fabriek helder verlicht waren. En toen ze binnentraden, klonk him een welkomstgroet tegen zóó hartelijk als Frans in langen tijd niet van zijn perso neel ontvangen had. Daar stonden ze al len met hun vrouwen en kinderen in him Zondagsche kleeren, en dat ze wat goeds verwachtten, kon men op aller gezichten duidelijk lezen. Een oogenblik sprak de kapitein nu fluisterend met zijn zwager; deze knikte haastig van ja en nam toen het woord: Mannen, sprak hij, ge weet, dat het in den laats ten tijd met de fabriek niet zoo heel schitterend ging. Ik ben zoo geluk kig jullie te kunnen mededeelen, dat hier in verandering komt. Het ontbrak mij tot nu toe aan voldoend kapitaal om met s ces mij tegen de concurrentie te verweren; en daarin is nu voorzien, maar de edelmoe dige 'helper hier keken allen den zee man aan, die om zich een houding te ge ven fluisterend een gesprek met zijn zus- »N 1 Informeert II eens bij een ter begon heeft tot voorwaarde gesteld, dat gij allen 10 pet. loonsverhodging zult krijgen en dat gij ook ieder jaar ter herin nering aan dezen dag op den 5en Decem ber met uwe gezinnen in de fabriek te za- men zult komen, om voor u en de uwen eenige geschenken in ontyangst te nemen. Voor dit jaar echter is alles al bij jullie thuis bezorgd hoor! viel de kapitein in ik heb gezorgd, dat jullie er den eersten keer al niet te kort aan kwam, maar denk er nu ook aan: ijver en tevredenheid hoor! dat verwacht je patroon van je en dan zal alles ook goed gaan. Met een daverend gejuich verlieten al len op een wenk van den fabrikant het gebouw en begaven zich naar huis, ter wijl ook het gelukkige echtpaar'met den kapitein in het midden zich huiswaarts be gaf om den .strooiavond te zamen te vie- En aan het einde van dien dag knielden twee menschen naast elkander neer om God uit den grond van hun hart te bedan ken voor de hulp die zij wisten maar al te goed hoezeer op het uiterste oogen blik him in .„oom Bertrand" geworden was. COLS C REGEN MANTEL 1.70 voor het Uw JAPON, vanaf Speciaal ingeric! repareeren \yén kleeding. Stoppage - reparatie - keeren Hoogewoerd 32, Tel. 21981 100 Visitekaarten .50 Cartonjf 1.75 even nog 'deau bedrukte Nieuw I Vóór St. een lichtga A. A. VERH0OG 1RHANDEL 2 Haarlemmerstraat 29, Tel. 22197 en vlug naaimachine van VOOR EEN VEILIG LICHT NAAR HAARLEMMERSTRAAT 1

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9