4000.00 gulden Plaatst een Telefoontje DE MIDZA-VOORDEELEN TELLEN DUBBEL IN DEN SINT-NICOLAASTIJD Ie Premiewinnaars serie Deze week werd 1319.00 uitgekeerd, ais vofgf: 2e Premiewinnaars serie 3e Premiewinnaars serie DINSDAG 26 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 8 IN HET LAND DER SIGAREN „Das Reich" van 10 November schrijft onder den titel „In het land der sigaren" als volgt: Wanneer men over Holland spreekt, denkt men gewoonlijk aan windmolens en klompen. Het lage land aan de Zuiderzee heeft echter nog andere eigenschappen, die een ieder, die zich daar thuis begint te voe len, nauw aan het hart liggen! Zoo bijv.: de sigaren. In Holland is de sigaar iets vanzelfspre kends. Wanneer men in Holland iemand voor den gek houdt, dan noemt men hem de sigaar. Men heeft er zich het hoofd over gebroken, waar deze uitdrukking wel vandaan mag komen. Waarschijnlijk is dit te wijten aan den gemoedstoestand van den persoon in kwestie, die de gewoonte heeft uit woede te rooken. Maar er wordt ook nog een anecdote verteld over Karei I, die daar iets mee: zou te maken hebben. Karei I was de Engelsche koning, die door zijn dankbaar volk zonder vorm van pro ces werd gehalsrecht. Toen men hem mee deelde aldus de anecdote dat hij op den brandstapel zou sterven, verklaarde hij met gerust gemoed, een soldaat eigen: dan ben ik een sigaar en brandt; en inderdaad de Karei I brandt nog dagelijks in Holland. Zonder sigaar bestaat er voor den Hol lander geen gemoedelijkheid. Waar men den Hollander ook ontmoet, 't zij voor het untbijt, 't zij er na, op de beurs of in de Bodega, op zijn fiets of op zijn klompen, in de bioscoop of op weg naar de kerk, steeds rookt hij zijn sigaar. De echte Hol lander herkent men aan zijn sigaar. En wat de cigaret beduidt voor den Ber- hjnschen vormeling, dat is de cigaar voor den jongen Amsterdammer. Want in Hol- jand is de cigaret hoogstens een vooraf gaande oefening aan de hoogcre kunst des rookens, die onfeilbaar aan de sigaar gewijd wordt. Want er wordt veel gerookt ui Holland door jong en oud. In Duitsch- land begint de rooker met ongeveer 10 cigaretten per dag in Holland met het dubbele. En terwijl in Duitschland een verpakking in tien mode is, telt de typisch Hollandsche verpakking 20 stuks. Hoezeer de sigaar in het middelount staat van het daeeliik-che leven in Holland, wordt or.s duidelijk bewezen door de sigarenwinkels: de toonvensters der Hollandsche sigaren winkel zijn iets aparts. Een echt mozaiek van alle mogelijke doozen en pakjes torent zich ou tot aan den bovensten rand van het toonvensteï. Maar voor den Hollander v olstaat het niet, dat er aan eiken hoek der straat een sigarenwinkel te vinden is. Want aast de automaten, die er voor zorgen, dat men na het sluiten der winkels, en vooral Zondags, zijn geliefde sigaar niet moet ont beren. vindt men in alle mogelijke andere winkels een kleinhandel in sigaren (en ci garetten) als bijverdienste. Menig kapper verzorgt o.a. zijn klanten ook met rook- gcrief. Ook de drogist verkoopt ze naast zijn asperine. drop en lindenbloesemthee. En niet te vergeten: de lekkernijwmkel, wiens sigaren niet uitsluitend uit chocola de vervaardigd zijn. Oogenschijnlijk is de Hollander ook niet kwaad,wanneer zijn cnocolade naar sigaar smaadt. Reeds meermalen vroeg men zich ver- v onderd af: waarom wordt er in Holland zoo veel gerookt? Want het eigenaardige is dat ook niet-Hollanders, zoodra zij zich geaclimatiseerd hebben, als bezetenen be ginnen te rooken. Waarschijnlijk ligt dat aan het natte klimaat, dat de menschen aanzet tot rooken. Deze stelling wordt ten andere bevestigd door het feit, dat er op de gansche wereld gedurende de drooge zomermaanden minder gerookt wordt dan in den herfst en in den winter. Waar schijnlijk oefent het klimaat een grooten iiivloed uit op het kiezen der cigaretten- soorten. Het valt immers zeer op. dat de Virginia-cigaret ook in het natte Holland sche zeeklimaat zeer graag gerookt wordt er. welke matroos zou zijn eerstgeboorte- .echt niet graag tegen een Virginia ruilen' De virginia-cigaret is dus meer dan een Engeleche ziekte zij is een gewoonte, die diepere oorzaken heeft. De Hollander rookt ten andere niet al leen veel. maar ook goed. Kij weet wat smaakt. En de Hollandsche sigaren- en cigarettenfabrieken verstaan hun werk. Daarenboven groeit er dan in Nederlandsch Ocst-Indië een tabak, waarmede men kan uitoakken en die goed smaakt. En al heeft de oorlog intusschen ook hier en daar een opening gemaakt in de overla den Hollandsche sigarenwinkels en zal me- 'geen zijn lievelingssigaar moet missen, rn al kennen ook de tabaksmerken voor- loopig geen al te beste tijd, waar ze an ders een van oudsher drukke en verzorg de inrichting hebben, en al stijgen de prij zen terwijl de voorraden slinken toch kan men met recht verwachten, dat men nog over voldoende Sumatra zal beschik ken. zoodat de HoEandsche sigaar.... niet behoeft uit te gaan! KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD" De waarde van het gezin. „Ik ben een katholieke moeder van twaalf kinderen, met een diep geloof in God. Ik roep U op, om te vechten tegen alles, wat het geloof tracht te onder mijnen. Gelooft mij niet het groote gezin, niet de slop of achterbuurt, niet de wer- kclo> sheid zijn de oorzaken van het onge luk in de wereld, maar alles wat het bestaan van het Christelijk gezin onder- Op dit oogenblik, nu niemand goed weet, hoe de werkloosheid op te heffen, zou men er tenminste goed aan doen, het heerlijke bestaan van het gezin niet aan te tasten. Sociale misstanden moeten wij bestrijden maar daardoor tevens aan het gezin nieuwe kracht geven en aldus het werk Godt uit alle macht in ootmoed Mevr. LYONS. COURANTENRECLAME. „De beste reclame". „Handelsbelangen" schrijft P. Klop pers een lezenswaardig artikel, onder den titel: „Courantenreclame is de beste reclame". Hij schrijft hierover o.m.: Een blad de schrijver noemt hier een Amerikaansch voorbeeld kan door zijn kostbare uitvoering en zijn hoogbetaalde staf medewerkers, alleen winstgevend wor den geëxploiteerd als het genoeg dure ad vertenties krjjgt. Die krijgt het omdat zij het geld waard zijn; een Amerikaansche zakenman is vóór alles Real-Politiker, betaalt geen duizenden dollars voor een advertentie van een pagina om het publiek aan een goedkoop en uitstekend blad te helpen. Hij gaat tot duur adverteeren over, omdat hij daar zijn voordeel in ziet, en zoo dra oplage en invloed van een blad zooda nig zijn, dat adverteeren in hetzelve doet verkoopen. is er van niet-reëele exploitatie, die drijft op de advertenties, geen sprake meer. Daarom is ook de exploitatie-methode j van de Neder! andsche groote pers zeer reëel; zij kan het zijn uit hoofde van de groote eischen, die het publiek stelt, en de hooge kosten, waarop zij zit, onmogelijk stellen zonder de inkomsten, opgeleverd door de advertenties, en nu die schaarscher zijn geworden, hebben de courantenbedrij- ven het lang niet gemakkelijk. Men meene niet, dat de exploitatiekosten belangrijk zijn verminderd nu het aantal pagina's ge ringer is geworden; aan papier kosten deze veel meer dan het groot aantal pagina's van voorheen, de salarissen en honoraria zijn niet verlaagd (mogen niet verlaagd wor den). en kleine besparingen spelen geen rol Daarom is het slinken der advertenties een leelijk ding. echter niet alleen voor de dagblad-exploitatie, ook voor de adver teerders, of beter de ex-adverteerders, zelf, omdat zij iets te veel de meesing schijnen te zijn toegedaan, dat onder bijzondere en moeilijke omstandigheden ,.de cost" niet langer behoeft uit te gaan voor „de baet". Vele goederen zijn niet in overvloed aan wezig en vele aanbiedingen moeten dus achterwege blijven, maar Nederland is niet in dezelfde mate getroffen als België en Frankrijk, zijn economische positie heeft meer weg van die in Denemarken en Noorwegen, en misschien wel veel van die in het Duitsche rijk. Ziet men Deensche en Noorsche bladen, om van de Zweedsche en Zwitsersche nog niet te spreken, dan valt dadelijk op dat het volume advertenties in die bladen iederen dag aanzienlijk grooter is dan bij ons. en leest men de Duitsche groote pers, dan ziet men dat het aantal advertentie-pagina's bij bladen als de „Frankfürter" of de „Völkische" niet ge ringer is dan voor den oorlog. Toch ver keert men in Duitschland onder dezelfde economische omstandigheden, ook daar geleide productie en geleide consumptie, ook daar geen eenzijdige prikkeling van den kooplust, ook daar bovenal bestem ming van het geld voor noodzakelijke pro ducten en voorwerpen. Niettemin wordt er druk reclame ge maakt, omdat voor vele artikelen de recla me onontbeerlijk is, wat in ons land tijde lijk in het vergeetboek schijnt te zijn ge raakt. De groote bladen hebben er nog hun vaste advertenties, familieberichten moeten gepubliceerd worden, van deze ge woonte stapt men niet gauw af, kleine ad vertenties. met allerlei vraag en aanbod, kunnen niet worden gemist, en bedrijven, die aan den weg timmeren (bioscopen, schouwburgen, bars, enz.) kunnen het niet stellen zonder systematische publiciteit, maar de andere adverteerders geven nog slechts sporadisch geld uit voor couran tenreclame, blijkbaar uitgaande van de veronderstelling, dat dit geld het eerst kan, en dus moet worden uitgespaard. Dit is echter een dwaling, en wel een dubbele dwaling, want ten eerste komt ook nu nog het geld, besteed aan goede reclame voor een goed artikel, waarnaar vraag is, er ge makkelijk uit, en ten tweede is het hand haven van een bloeiend krantenbedrijf in- haerent aan een goeden gang van zaken over de geheele linie. LÉSSEN GEVRAAGD TE LEIDEN GEVESTIGD- Ph. Bangert, Groenhovenstraat 26. J. H. E. Batenburg, arts, Rijnsb.weg 75a. G. P. Bennema, 1.1. verpleegster, Rijnsb. weg 10. W. R. Boom, Nieuwsteeg 3. Brugman, kruidenier, Atjehstraat 19. A. A. v. d. Burg, kok, L. Rijndijk 72. E. J. v. Burkom, 1.1. verpleegster, Rijnsb. weg 10. H. M. W. S. v. Buttingha Wi- chers. Rapenburg 65. Wed. J. M. Beu- link-Cassing, huishoudster, Maredijk 63. J. J. Dam, tolk b. d. Ortskomm., Houtlaan J. C. E. Dekker, Rapenburg 110. P. Dietz, Nieuwe Rijn 54. J. W. van Dis, verpleegster, Rijnsb.weg 10. P. Dümmermann, Koninginnelaan 9 L. A. A. Janssen-Duyts, P. J. Blokstraat 34. M. C. Egberts, dienstbode, Hogewoerd 128. A. Frederiks, Oude Singel 70. C. Geense, serveerster, Nieuwe Beestenm. 30. A. H. G. de Groot, J. de Wittstraat 46. A. GGijzenij, chauffeur, L. Rijndijk 34. H. Haak en Fam., uitvoeder Ned. Heide Mij. Jac. Catslaan 53. E. C. Baron v. Heeckeren van Molecaten, Witte Singel 8. J. A. Langezaal-Hein en Fam., Eyert- senstraat 52. P. J. Hoets, Lijsterstraat 7. W. v. d. Hoeven, dienstbode, Fruinlaan 7. G. Hofenk, Breestraat 159a. P. de Jong, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10. Wed. C. ten Bosch-Jansen, B. v. Namens hof 3. A. J. Kete,l, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10. L. W. Krouwel, 1.1. ver pleegster, Rijnsb.weg 10. E. D. M. D. Flaman-Kühn en Fam., Bronkhorststraat 30. J. H. L. Kuilenburg en fam., huis schilder, de Genestetstraat 120a. M. Li- na en Fam., kruier NS Rembrandtstraat 26. T. Lycklama a Nijeholt, Steenstraat 50. F. v. d. Meer, Witte Singel 10. A. v. da Meij, dienstbode, Lorentzkade 38. J. v. d. Meij en Fam., veehouder, Rijn- en Schiekade 24. J. v. d. Meij, dienstbode, I Maresingel 35. J. Mulder, landbouwer, j Maredijk 191. C. C. Muller, Roodborst-1 straat 39. M. Oudshoorn 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10. E. Ris, Breestraat 3b. i P. Robijn en Fam., huis- en Scheepssohil- der Gortestraat 46. J. G. Sauveplanne. Pieterskerkgr. 3a. P. v. d. Schaaf, hulp prediker, Plantsoen 93. J. G. Scheer, meubelmaker, P. Krugerstraat 9a. E. W. Schierbeek, Breestraat 3b. P. C. S Schukking, analyste, Mariënpoelstraat 15. A. M. Sierag, dienstbode, Witte singel j 32. Wed. J. J. Numans-Simons, Hout- j laan 31. P. J. v. Slingerland, spoeler, I Haverzaklaan 3a. E. C. Sohns, de L. de Kanterstraat 15. J. Spruitenburg en fam., aarappelhandel, Kortenaerstraat 47. C. P. W. M. v. d. Staak, verpleegster, Rijn- en Schiekade 96b. C. Staverman. Rapenburg 117a. A. Stoltz, 1.1. verpleeg ster, Rijnsb.weg 10. L. Taverne, volon tair paardenfokk., de M. v. Streefk.str. 23 A. Varkevisser en fam., metaalbew. Duivenbodestreat 14a. N.' J. Versteegh Rapenburg 110. A. Viele, 1.1. verpleeg ster, Rijnsb.weg 10. H. Volker, Oude Vest 113. H. .Warners, Oude Singel 112. C. H. A. Westhoff, arts, Rijnsb.weg 29b J. Weijl, Roödenb.straat la. J. A Wissink, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10. D. v. Zuijlen, schilder, Fr. v. Mieris straat 22a. G. v. Zuijlen, werkster, Fr. v. Mierisstraat 22a. UIT LEIDEN VERTROKKEN. i H. J. A. v. d. Brink, Haantal, Dl. H. E Carter, Leuslen, B47a. J. A. Eps- kamp, Maartensdijk U, Prof. H. de Vriesl. 23. J. Freeke, Arnhem, Saslaan 40. H. Gaastra, Nijmegen, J. v. Galenstraat 61. J. D. P. de Ges, Rijswijk Z.-H., Iep'laan 49. L. v. Hove, Kampen, Voorstraat 51a. A. Th. M. Lansman, Zutphen, Waterstr. 51a. J. Lasschuijt, Zwolle, Meppelerstr. weg 47. P. C. M. v. d. Linde, Den Haag, Paardenbergstr. 24. S. M. WubbelsLut, Haarlem, Olieslagers! 2. J. J. v. d. Mee, Amsterdam, Dan. Theronstr. 281. J. J. J Meijer en fam., Amsterdam, Lekstraat 78hs. L. Katz—Miche, 's-Hertogenbosch, Achter 't Stadhuis 10. A. I. Mohr en fam., 's-Hertogenbosch, 2e Kastenmansstr. 1. j. A. M. Molkanboer, Winschoten, Blijhamsterstr. 37. H. de Mooij, Deven- ter, Zwolscheweg 73. M. Burgemeister Muys v. d. Moer, Den Haag, Sneeuwbalstr. F. J. Okun en fam., Katwijk, Ligus terstraat 27. J. M. v. Oosten, Hillegom, Ambachtstr. 50. K. v. d. Klooster-Oos terling, Rotterdam, Boomgaardenstr. 13b. H. Ouwerkerk, Rotterdam, Kral Plasl. 108. S. Riemens, Steenwijkerwold, Wijk VIII No. 45. G. H. Rinck, Rotterdam, Jo- han Idastraat 9a. M. A. C. Michaelvan Staveren, Amsterdam, Haarl.meerstr. 107. H. W. E. Visser, Utrecht, J. de Wittstr. Ibis. P. H. v. d. Voort en fam., Zoeter- woude, H. Rijndijk F49. L. de Kreek- de Waal, Oegstgeest, Warmonderw. 24. J. Wolf en fam., 's Bosch, Peellandstr. 7. K. K. Bleijenberg en fam., Den Haag, Vaillantl. 197. —.F. v. d. Blom, Woerden, Singel 47a. J. Kukler, Heemstede, Blee- kersv.weg 4. F. Oostermann, Voorscho ten, Leidschew. 94. H. C. de Regt, Me- demblik, Meerlaan 30. C. A. Loeland- schap, Ermelo, Elspet'erw. 40. G. v. Delft Den Haag, v. Vlotenstr. 58. VOETGANGERS, er dreigt U groot gevaar, indien gij loopt op den rijweg en niet op het trottoir! Vereeniging voor VeiligVerkeer. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 26 NOVEMBER. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties): New York 1.88 3/161.88 9/16 Berlijn 75.2875.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.8144.90 Zuerich 43.63—43.71 Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34 Nsw York 1.86 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.76—44.94 Zuerich 43 59—43.75 DOE MEE! Goed gesorteerde maga zijnen bieden U het beste, tegen prijzen, die U niel meer zoudt verwachten. Bovendien geeft elke M i d z a-z a a k U onge vraagd de waardevolle Midza-bonnen. Verzamel Midza-bonnen, zend ze in en bemachtig ook Uw deel van de welke in den St. Nicolaas- tijd aan premies uitge keerd wordt. 3816 le premie f. 25. Mevr. v. d. V., Breestraat, Leiden 38e en 39e premie f. 7. Mevr. K., Fagelstraat, Leiden Mevr. v. C., Hooge Rijndijk, Leiden 40e t.m. 50e premie f. 6. Mevr. C., Kort Rapenburg, Leiden Mevr. A., Rijnsburgersingel, Leiden Mevr. v. d. W., O. Nieuwv. weg, Nieuwv. Mevr. W„ G. Doustraat, Leiden Mevr. V„ Willem Botstraat, Voorhout Mevr. N., Gasstraat, Leiden Mevr. B., Doezastraat, Leiden Mevr. v. R., Rooversbroek, Lisse Mevr. R., Koninginnelaan, Oegstgeest MevT. D„ Roodborststraat, Leiden Mevr. B., de L. de Kanterstraat, Leiden 51e t.m. 54e premie f. 5.50 Mevr. A.S., Nassaulaan, Oegstgeest Mevr. B„ Roodborststraat, Leiden Mevr. J., Cobetstraat, Leiden Mevr. v. d. K., Vlietweg, Zoeterwoude 2e t.m. 4e premie f. 22.50 Mevr. v. d. M., Lageland, Warmond Mevr. N., L. v. O. Poelgeest, Oegstg. Mevr. H., Breestraat, Leiden 5e t.m. 8e premie f. 15. Mevr. de R., Sieboldstraat, Leiden Mevr. H., Boerhaavelaan, Leiden Mevr. W., Haarl.straat, Leiden Mevr. T„ Poelgeesterweg, Oegstgeest 9e en 10e premie f. 13.50 Mevr. v. O., Vestestraat, Leiden MevT. v. N.f Boerhaavelaan, Leiden lie en 12e premie f. 12.50 Mevr. M., Vliet, Rijnsburg Mevr. v. d. S., Lange Mare, Leiden 13e t.m. 15e premie f. 10. Mevr. S., Hyacinthenstraat, Leiden Mevr. S., Rijndijk, Voorschoten Mevr. S., Hooge Rijndijk, Leiden 16e en 17e premie f. 9.50 Mevr. T., Hooge Rijndijk, Zoeterw. Mevr. K., Rapenburg, Leiden 18e t.m. 20e premie f.9. Mevr. B., Gelderwoude, Zoeterwoude Mevr. v. V., Kortenaerstraat, Leiden Mevr. L., Heerenlaan, Voorhout 21e t.m. 23e premie f. 8.50 Mevr. de Gr., Oude Vest, Leiden Mevr. de G„ Burggravenlaan, Leiden Mevr. Sch., Jan Tooropstraat, Katwijk 24e t.m. 32e premie f. 8. Mevr. L., B., Hoogmade Mevr. H., Nieuwstraat, Leiden Mevr. v. d. P., Weipoort, Zoeterwoude Mevr. S„ Haarl.weg, Leiden Mevr. L., Utr. Veer, Leiden Mevr. M., Leimuiderdijk, N. Vennep Mevr. G., Witte Singel, Leiden Mevr. v. d. S„ Rietveld, Alphen a.d. Rijn Mevr. v. d. Z„ Stationsweg, Leiden 33e t.m. 37e premie f. 7.50 Mevr. v. d. P., Zwartweg, Oud Ade Mevr. L., Hooge Rijndijk, Zoeterwoude Mevr. E., Hooigracht, Leiden Mevr. O., Tiboel Siegenbeekstraat, Leiden Mevr. E., Rijn en Schiekade, Leiden 14 premies van f.5.13 van f. 4.50; 21 van f.4.26 van f. 3.50; 26 van f. 3.99 van f. 2.50; 21 van f.2.— le premie f. 5. Mevr. v. d. Z., Zijlsingel, Leiden 2e premie f. 3.50 Mevr. Z., Os en Paardenlaan, Leiden 3e premie f. 3. Mevr. v. E., Oude Vest, Leiden 15 premies van f. 2.24 van f. 1.50; 6 van f. 1. le premie f. 3.50 Mevr. B., Vliet, Leiden 2e premie f. 3. Mevr. v. G., Oude Vest, Leiden 3e premie f 2.50 Mevr. Z., Os en Paardenlaan, Leiden 5 premies van f. 2.14 van f. 1.50; 6 van f. 1. De eerstvolgende premie- trekking is op Maandag 9 December.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8