De verwoestingen te Bristol ötad gaat órfiuil in taafruioCken Wat de oorlog kost Aan het Grieksche front Hoe staat het met Berlijn? Berlijn diplomatiek centrum De Dodeeanesos Oosfaziafiscli blok DINSDAG 26 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 HET DUIT SC HE WEERMACHT- BERICHT. Het Duitsche weermachtbericht van gis- ieren luidt als volgt: Een van de in overzeesche wateren ope- reerende oorlogsschepen meldt als totaal resultaat van zijn bedrijvigheid het tot zin ken brengen van 95.000 brt. vijandelijke handelsscheepsruimte. De vergeldingsaanvallen van het lucht- wupen tegen Londen duurden ook in den nacht van 23 op 24 November voort. Bat- tersea, Southwark en andere stadswijken waren het doel van succesvolle bombarde menten. Talrijke Duitsche gevechtseskaders bestookten bovendien, zooals reeds gemeld, in onophoudelijke aanvallen Southampton met bommen van alle kalibers. In de ha ven- en industrieele installaties braken geweldige branden uit, die tot in Frank rijk te zien waren. Ook verschillende voor den oorlog belangrijke doelen aan de West en Zuidkust van Engeland werden met succes gebombardeerd. Het leggen van mijnen voor de Britsche kust werd voort gezet. Overdag vielen Duitsche vliegtuigen tij dens bewapende verkenning Londen en eenige plaatsen aan de Kanaalkust met bommen aan. In den nacht van 24 op 25 November wierpen Britsche vliegtuigen in Noord- Duitschland eenige bommen neer, zonder noemenswaardige uitwerking. Het bericht van het Britsche ministerie van voorlich ting, dan in den nacht van 23 op 24 No vember Britsche vliegtuigen in Berlijn stations met bommen hebben bestookt, is onjuist. Geen enkel vijandelijk vliegtuig heeft in dezen nacht boven Berlijn gevlo gen. In een luchtgevecht werd een Britsch vliegtuig neergeschoten. Drie Duitsche vliegtuigen worden vermist. DE VERWOESTINGEN TE BRISTOL. Duitsche verkenningsvliegtuigen zijn gisteren opgestegen om de te Bristol aan gerichte verwoestingen in oogenschouw te nemen. De geheele stad was in zware zwarte rookwolken gehuld, die moeizaam door den nevel en de vochtige lucht opste gen, af en toe onderbroken door helle vlammen van nog niet gebluschte branden. De verkenners telden niet minder dan 45 groote branden, terwijl daartusschen een aantal kleine en middelgroote branden woedden, die heele straten en huizenblok ken hadden aangetast. Het Zuidelijke deel van de haven schijnt bijzonder zwaar getroffen te zijn. In de fa brieken en industrieele installaties zag men tien loodsen van 150 tot 200 meter lengte in brand staan. In het Noord-Wes telijke deel der stad werden vijftien uitge strekte branden geteld. Een 400 meter hooge steekvlam schoot op uit de door bri santbommen getroffen gasfabriek van de Britol Gascompany and Floting Harbour. Fen gashouder is na het bombardement met een reucachtige ontploffing in de lucht gevlogen en volkomen verpulverd. De bijzonder talrijke maalderijen en graan pakhuizen, die te Bristol gevestigd zijn. brandden mede door den krachtigen wind. als stroo. waardoor ontzaglijk groo te schade si aangericht aan de ravitaillee- riotf van stad en omgeving. Omtrent den aanval zelf verneemt het D. N. B. van het ooperbevel der weer macht. dat de Duitsche toestellen onafge broken achter elkaar boven de stad vlo gen. Er werden bommen geworpen van zoo zwaar kaliber, dat heele blokken hui zen instortten, hetgeen de bemanningen der vliegtuigen duidelijk konden waarne men in den vuureloed. die de stad als bii dag verlichtte. B'i een easfabriek ontplof ten verscheidene «ashouders. hetgeen met geweldige steekvlammen gepaard ging. Aanvankel;;k was het vuur van het lucht afweergeschut goed gericht, maar al spoe dig werd het minder trefzeker geplaatst. DE BETEEKENIS VAN BRISTOL VOOR ENGELAND. Bristol met zii^SO.OOO inwoners en met een jaarliikschen omslag van omstreeks ?.l millioen ton ter waarde van bijna veer tig millioen pond. is evenals Southampton, op het gebied van den buitenlandschen handel voor Engeland van de allergroot ste beteeken is. Noe belangrijker dan Southampton is Bristol vooral voor de voorziening van Lon den met invoerartikelen van aller'ei slag. Soeciaal levensmiddelen, die in kon vooien aan de Westkust aangevoerd wor den en dan per sooor via Swindon en Rea dme naar Londen gaan. Uit een oogpunt van handelspolitiek heeft genoemde haven vooral beteekenis voor den invoer van graan en meel. dat in reusachtige silo's in de haven ongeslagen wordt. Tien procent van den Britschen craaninvoer kwam in vredestijd via Bristol Hnnen. De kade-installaties van het ha- venbekkeu zijn ook dicht bezet met lood sen voor het opslaan van groote hoeveelhe den hout en tanks voor petroleum. De ver nieling van deze installaties is opnieuw een zware slag voor het Britsche economische leven in zijn geheel. De havens van het Portishead Dock met hun uitgestrektheid van omstreeks ander- halven kilometer omvatten o. a. de groote eiectrische centrale, waarvan de stroom voorziening van het geheele district van Bristol afhangt. De vernieling van deze centrale leidt tot ernstige storingen in het haven- en andere verkeer, alsmede voor de industrie en het leven der bevolking in het geheele gebied van Bristol. Door de ont ploffingen van de gashouders en gasfabrie ken is Bristol bijna geheel zonder gastoe- voer. „OORLOG KOST NEGEN MILLIOEN PER DAG." De Britsche minister van Financiën, Kingsley Wood, heeft in een gisteren te Glasgow gehouden rede verklaard, dat de huidige oorlog de duurste is, dien de we reld ooit heeft gekend. In dé eerste 77 da gen van het tweede oorlogsjaar bedroegen de dagelijksche oorlogsuitgaven negen mil lioen pond sterling. Het is onze plicht, zoo verklaarde Wood verder, om niet de be langrijke oorlogsuitgaven te verhinderen, maar er voor te waken, dat het geld niet wordt verspild. De belasting heeft reeds een aanzienlijken omvang aangenomen en zal niet voldoende opbrengen om de totale kosten van den oorlog te dekken. Het gat tusschen inkomsten en uitgaven moet met andere middelen worden gestopt dan met belastingen. Het moet in zijn geheel door het Britsche volk worden gestopt door te sparen en geld aan de regeering te leenen. GEEN MIJNEN MEER IN DEN ELZAS. De in Straatsburg verschijnende bladen melden, dat thans het geheele gebied van den Elzas. dat langs den Rijn voor een der de gedeelte door het Fransche leger on dermijnd was, weer van mijnen is bevrijd. In totaal zijn 40.000 mijnen en talrijke an dere explosieve inrichtingen opgeruimd. Bij dit gevaarlijke werk zijn vijf personen ge dood en 35 gewond. ITALIAANSCHE LEGERBEK1CHT. Het 171ste communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt; Aan het Grieksche front doeltreffende tegenaanvallen van onze afdeelingeri. Onze 'luchtmacht heeft de vijandelijke stellingen gebombardeerd, vooral langs de kust van Epirus. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aanval gedaan op Durazzo, waarbij eenige menschen gewond werden en lichte schade werd aangericht. Eén vij andelijk vliegtuig werd neergehaald. Onze jagers hebben een tweemolorig vliegtuig van het type Wellington achter volgd en het ten Noorden van Malta in zee geschoten. Een onzer jachtescadrilles heeft in duikvlucht een aanval gedaan op het vliegveld Micabba. Talrijke aan den rand van het veld staande vliegtuigen werden met machinegeweervuur bestookt," drie geraakten onmiddellijk in brand. Het vuur breidde zich snel uit, waarvan ontploffin gen het gevolg waren. Het vuur nam zulk een omvang aan, dat het van de Siciliaan- sche kust af gezien kon worden. Alle vlieg tuigen zijn teruggekeerd. Onze vliegtuigen hebben een aanval ondernomen op de vlootbasis te Alexadrië en vele malen doelen in de haven getrof fen. Andere vliegtuigen keerden zich tegen de militaire werken in het gebied ten Zui den van Mersa Matroe. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bom men op Tobroek en Bardia, waar lichte schade werd toegebracht. In Bardia wer den eenige menschen gewond. Een aan val werd ook gedaan op Dema, waar een vacantiehuis werd getroffen. Er zijn vijf dooden en twee gewonden. Te Apollonia is een hospitaal, dat duidelijk van het Roo- de-Kruisteeken was voorzien, door vijan delijke vliegtuigen gebombardeerd en van zeer dichtbij met machinegeweervuur be stookt. Hier is iemand gewond. Ten Oosten van Amseat is een Blenheim-vliegtuig, dat door onze jagers was ingehaald, neerge schoten. Het stortte brandend omlaag. VERKLARING VAN EGYPTISCHE PREMIER. De nieuwe Egyptische premier, Sirry Pasja, heeft gistermiddag een eerste ver klaring voor het parlement afgelegd, naar uit Cairo gemeld wordt. Het vorige Egyp tische kabinet, zoo verklaarde hij o.a. kon met geduld, verstand en onwrikbaarheid alle ernstige crises overwinnen, die wij moesten doormaken. God moge ons helpen de politiek van het vorige kabinet voort te zetten. Ons program is in de troonrede vastgelegd. De huidige situatie en de moei lijkheden, waarin ons land, zich bevindt, eischen de eenheid van de geheele natie en groote omzichtigheid. JOURNALISTEN OVERTUIGEN ZICH. De onware beweringen van den Engel- schen berichtendienst zijn gistermorgen te Berlijn op overtuigende wijze weerlegd. De Engelsche radio heeft in verscheidene be richten beweerd, dat in den nacht van Za terdag op Zondag op Berlijn zware aanval len zouden zijn gedaan. De aanvallers zijn vroeg in den avond boven Berlijn gekomen en zouden het station Putlitzerstrasse en het Lehrtengoederenstation tegen 20.00 uur hebben gebombardeerd. Tevens zouden on geveer duizend brandbommen op spoorma- gazijnen tusschen het Potsdammer en An- halterstation zijn neergeworpen. De aange richte branden zouden een dusdanigen om vang hebben aangenomen, dat zij het inte rieur der aanvallende vliegtuigen daghelder verlicht hebben. In het officieele Engelsche bericht werd ook gesproken over een vol treffer op het Potsdammer station. In tegenwoordigheid van den rijkspers- chef dr. Dietrich en luitenant-generaal Bo- denschatz hebben de vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche pers, als mede de militaire en luchtvaart-attaché's van Japan, de Sovjet-unie, Amerika, Span je, Zweden, Roemenië, Hongarije, Finland, Zwitserland, Bulgarije, Joegoslavië en Boli via de stations en plaatsen die volgens de officieele Engelsche berichten gebombar deerd zouden zijn, bezichtigd. In een kort welkomstwoord wezen de rijksperschef dr. Dietrich en luitenant-ge neraal Bodenschatz erop, dat dergelijke be richten iederen dag weer door het Reuter bureau en door den berichtendienst van het Engelsche ministerie van Luchtvaart over de geheele wereld verspreid en ook in de neutrale pers aan het publiek worden voor gezet en zoo voor een gedeelte dienen voor het vormen van een oordeel. Deze berichten zyn, naar de rijksperschef constateerde, van het begin tot het einde onwaar. Derhal ve wordt de pers en den luchtvaart-attaché's opnieuw gelegenheid gegeven, zichzelf van de onwaarheid van de officieele Engelsche berichten' te overtuigen. Het gaat bij de En gelsche beweringen over een luchtaanval in den nacht van Zaterdag op Zondag, niet om een op zichzelf staand geval, doch om een voorbeeld uit honderden van dergelijke berichten. Luitenant-generaal Bodenschatz, die in den wereldoorlog als jacht vlieger dienst deed in het Richthofen-eskader, zeide, dat men toentertijd met achting den degen ge kruist heeft met den Engelschen vijand. Het speet hem, dat in verband met deze on waardige leugens der Engelsche vliegers deze achting niet gehandhaafd gebleven is. Op een tocht langs het Putlitzstrasse-sta- tion, het Lehrter-station, het Postdammer- station enz., konden de talrijke aanwezige correspondenten en luchtvaartattaché's con- stateeren, dat zelfs niet het geringste spoor van een bombardement valt te ontdekken. De toestand op alle stations is normaal. De lokaal- en sneltreinen komen en vertrek ken volgens de dienstregeling. Op het ran- geergedeetle van het goederenstation wa ren de arbeiders bezig met het ontladen. Alles gaat volkomen normaal zijn gang, zooals men het van oudsher op de Berlijn- sche stations gewoon is. Zooals bekend is in den genoemden nacht in het geheel geen Er.gelsch vliegtuig boven de rijkshoofdstad geweest. DR. TUKA BIJ DEN FüHRER. De Führer heeft gistermiddag in de nieu we rijkskanselarij te Berlijn in tegenwoor digheid van minister Von Ribbentrop, den Slowaakschen premier en minister van Bui tenlandsche Zaken, prof. dr. Tuka, voor een uitvoerige bespreking ontvangen. Deze verliep in den geest van de vriendschappe lijke betrekkingen der beide staten. Een af- deeling van de S.S.-Leibstandarte bracht bij aankomst en vertrek de militaire eerbewij zen. Ook de plaatsvervanger van den Führer der N.S.D.A.P., rijksminister Rudolf Hess, heeft gisterochtend den Slowaakschen mi- nister-president Tuka ontvangen. Dr. Tuka heeft Maandagavond na een verblijf van twee dagen de Rijkshoofdstad verlaten. De Duitsche minister van Buiten landsche Zaken Von Ribbentrop, die dr. Tu ka van slot Bellevue naar het Anhalter-sta- tion had vergezeld, inspecteerde tezamen met den Slowaakschen gast de voor het sta tion aangetreden eerecompagnie. Op het station waren o.a. aanwezig generaal-veld- maarschalk Keitel, de rijksperschef dr. Die trich en de Slowaaksche gezant in Berlijn, Cernak. IIITLER ONTVANGT GRANDI. De Führer heeft in de nieuwe rijkskanse larij den Italiaanschen minister van Justi tie en voorzitter der Kamer van Fasci en Corporaties, Grandi, ontvangen. Ter eere van den.Italiaanschen minister Grandi, heeft rijksminister gouverneur-ge neraal dr. Frank, Maandagavond in kleinen kring een receptie gehouden. BULGAARSCH BEZOEK WORDT NIET VERWACHT. Van semi-officieele zijde wordt te Ber lijn medegedeeld: In tegenstelling tot alle andersluidende combinaties en geruchten werd gisteren aan vertegenwoordigers der buitenlandsche pers in de Wilhelmstrasse verklaard, dat op het oogenblik een Bulgaarsch bezoek aan Ber lijn niet overwogen wordt. DE BETEEKENIS DEZER EILANDEN GROEP IN DEN LOOP DER EEUWEN (Van onzen V.P.B.-correspondent) ROME, November 1940. In de legercommuniqués van de laatste weken is herhaaldelijk sprake van de Dodeeanesos, den eilandenarchipel in de Middel- landsche Zee in Italiaansch bezit. Wij laten hier een beschrijving volgen van deze eilanden. Sinds het jaar 1912 is Italië in het bezit van den Dodeeanesos, d.w.z. de eilanden groep, gelegen tusschen Patmos en Rhodos. Met inbegrip van de twee genoemde ei landen zijn het er 12; daarbij komen nog de Sporaden (een groep van 25 kleine eilanden) en Castelrosso met 22 naburige, kleine eilanden. Deze ongeveer 2700 vier kante kilometer groote eilanden voor de Turksche Golf van Kos tellen 140.000 in woners en worden bestuurd door een gou verneur, die door den koning van Italië wordt benoemd. Sedert 1936 wordt dit ambt bekleed door Ceasare Maria de Vec- chi, een der oudste aanhangers van Musso lini. Deze gouverneur heeft zijn zetel op Rhodes, door de Italianen Rhodi gedoopt. Dit eiland ligt wel niet in het midden van de groep, doch is, dank zij zijn grootte (1500 vierk. K.M.) en zijn traditie en cul tuur, het voornaamste eiland. In de Oud heid diende dit „bergachtige eiland" als brug tusschen het Morgen- en het Avond land. De Kolossus van Rhodes Ten tijde van Alexander den Groote be hoorde Rhodes tot Macedonië; na diens dood maakte het eiland zich zelfstandig, bood een jaar lang weerstand aan den stedendwinger Demetrius en gold spoedig voor de belangrijkste zee- en handelsstad. Haar zeerecht werd in alle wateren van de Middellandsche Zee toegepast en later zelfs door den Romeinen overgenomen. Ook de cultuur bereikte een ongewoon hoogen trap. Er ontstond een eigen beeldhouw- school, waaruit ook de bekend geworden kolossus van Rhodes stamt. De Romeinen toonden spoedig, een open oog te hebben voor de cultureele en strategische waarde van Rhodes en onderhielden de beste be trekkingen met het eiland, dat in naam zijn zelfstandigheid behield, tot Keizer Diocletianus ze tot hoofdstad verhief van de „Provincia insularum" (eilandenpro vincie). Later deelde Rhodes in het noodlot van het Byzantijnsche Rijk en werd een speel bal van de toenmalige groote mogend heden, tot in het jaar 1309 de Johannieter Orde zich meester maakte van het eiland en dit als bolwerk tegen de Turken ge bruikte. Sinds dien tijd noemden de Jo- hannieters zich de Ridders van Rhodes. De Ridders van Rhodes verhuizen naar Malta. Bijna twee honderd jaar lang hielden de Johannieters stand tegen de Turken, die hen onophoudelijk aanvielen. In tusschen was het hun gelukt hun front nog 130 kilometer naar voren te brengen en vas ten voet te krijgen op Castelrosso, dus on middellijk voor rTe Klein-Azl-.ische Turksche kust. Eerst in het jaar 1522 trok de Johannieter Orde zich terug op het veel rustigere Malta. Nu nam Sultan Soli- man de Groote het eiland weder in bezit en liet het door een Pasja besturen. De cul tureele beteekenis van het eiland liep sterk terug, de door de Johannieters opge zette en in stand gehouden goederenruil tusschen Morgen- en Avondland ging ge heel verloren en aan den welstand der be,- woners kwam een einde. Daarenboven had het eiland sterk te lijden van verschillen de aardbevingen, waarvan de ernstigste die van 23 April 1863 was, welke tal van getuigen van vergane grootheid vernietig- de. On de overige eilanden van den Dodeeanesos heeft Patmos in het begin onzer jaartelling nog beteekenis gekregen. Dit „rotseiland in de Ikarische Zee" is be kend als verbanningsoord van den Evange list Johannes, die. naar het heet, hier in een grot op ongeveer 3000 schreden afstand van de haven van Skala zijn „Openbarin gen" heeft geschreven. Ter herinnering aan dezen Evangelist stichtte een Grieksche monnik het beroem de klooster van den Heiligen Johannes. Dit klooster, dat alle stormen van den Turk- schen tijd heeft overleefd, bezit een zeer Aan boord van «en der Duitsche torpedobooten, welke dag en nacht in het Kanaal patrouilleer6n, op zoek naar vijandelijke schepen (Foto Weltbild) ECONOMISCHE CONFERENTIE TE TOKIO. In de Japansche hoofdstad is gisteren een Oost-Aziatische economische confe rentie begonnen, tijdens welke door Ja pan, Mandsjoekwo, China en de Mongool- sche republiek de mogelijkheden van eco nomische samenwerking zullen worden be sproken, alsmede de mogelijkheden om te komen tot een Oost-Aziatisch economisch blok. In totaal nemen aan het congres, dat enkele dagen zal duren, vijfhonderd per sonen deel. De voorzitter van de conferentie, baron Goh, heeft een rede gehouden, waarin hij allereerst constateerde, dat de tegenwoor dige reorganisatie van Europa ook een ge heel nieuw economisch systeem zal voort brengen. Met de leidende staten van Euro pa werkt Japan reeds samen. Van het Amerikaansche economisch blok, aldus ba ron Goh, heeft Japan echter niets te ver wachten. Integendeel, men mag er op re kenen, dat na de herkiezing van Roose velt de Vereenigde Staten zullen pogen den toestand in het Verre Oosten voor hun eigen belangen uit te buiten. Japan kan aan dezen toestand in de wereld niet genoeg aandacht schenken en moet alle voorzichtigfheidsmaatregelen nemen. Het door Japan opgestelde economisch plan voor een samenwerking met Mandsjoekwo en China is elastisch en houdt met de om standigheden van de landen, die er aan deelnemen, rekening. GROOTE RAAD VAN TUNIS GESCHORST. Uit Vichy wordt gemeld: De resident-generaal van Tunis, ad miraal Esteva, heeft schorsing van de zit ting van den Grooten Raad van Tunis en de gewestelijke adviseerende lichamen be volen. De bevoegdheden van den Grooten. Raad worden tot ander order door den resident-generaal waargenomen, bijgestaan dor een Consultatiecomité, dat gevormd is uit de leden van den Grooten Raad. Deze schorsing komt overeen met die van het parlement en de generale raden in het Fransche moederland. De regeering beoogt met dezen maatregel allé politieke agitatie, die zich onder de huidige omstan digheden in deze organen zou kunnen ont wikkelen, te vermijden. Daarenboven konden de generale raden en de overeenkomstige lichamen in de ko loniën niet in den tot dusver bestaanden vorm gehandhaafd worden, maar zij moes ten in het kader van de nieuwe constitu tie van bestuursorganisatie, die opgesteld wordt, geheel afgeschaft of althans her vormd worden. kostbare verzameling handschriften. In den wereldoorlog trachtten de groote mogendheden, de Dodeeanesos te gebruiken voor het uitspelen van hun plannen, om Turkije tegen Italië op te zetten. Dit ge lukte hun echter niet en Italië slaagde er in, de Dodeeanesos te maken tot een waar devol strategisch bezit. Voor den strijd tegen Griekenland. - Op een der Italiaansche vliegvelden worden de bommen naar de gereedstaande machines gebracht (Foto Weltbild)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6