Het driemogendhedenpact uitgebreid jutAA DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Slaemenié en Slowakije Oceden toe 1 JVieuia Seuitletan 119e gouden óleutel Bede om vrede Momentje NDAG 25 NOVEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9806 Sa Gekideli^Soti/fcci/rit Bureaux Papen gracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus U. Overheidstaak Er is iemand benoemd, mr. P. van Ros- gem, met de opdracht, „maatregelen te on derzoeken en voor te bereiden, welke nood zakelijk zijn, om in alle openbare en bij zondere scholen, uitgezonderd hoogescho- len, rust en orde te verzekeren. Wij weten niet, wat de aanleiding voor deze benoeming is. Voorzoover ons bekend, heerscht er in de scholen in onze omge ving rust en orde. Maar daarom is 't na tuurlijk niet uitgesloten, dat het elders an ders is. En: rust en orde orde, ontsproten uit rust moet er overal zijn en zéker en al lereerst in de scholen. Opdat daar het onderwijs goed kunne worden gegeven. Opdat daar van het geven-van-onderwijs zélf een paedagogische waarde, een opvoe dende kracht uitga. Elk streven, dat de rust en orde op de scholen, waar noodig of gewenscht, kan be vorderen, heeft daarom als1 zoodanig onze sympathie. Rust en orde verlangt de Nederlander, al wil hij dan ook niet graag en wij er kennen het: vaak te weinig gereglemen teerd worden. De Nederlander, die rust en orde lief heeft, die nergens meer op z*n gemak is dan waar het rustig en ordelijk is, hy heeft eeri afkeer van eiken onnoodi- gen dwang, van alle onnoodige maatrege len, genomen om die orde en rust te be waren en te verzekeren. En wij merkten het reeds op hij vindt dien dwang en die maatregelen vaak te gauw onnoodig. Maar hij is dan toch ook voor rede vat baar en wil zich wel laten overtuigen. In dien die dwang of die maatregelen uit gaan van de Overheid, die hij te gehoorza men heeft. De Overheid is verantwoordelijk voor de handhaving of bevordering van orde en rust. En zij draagt de verantwoordelijkheid voor het al of niet aanwenden van bepaal de middelen, om zich van die taak te kwijten. Het is en blijft echter alléén en uitslui tend Overheidstaak. Als anderen die taak der Overheid uit handen zouden willen ne men, kan dat niet worden geduld, heeft dat ook een averechtsch gevolg: wordt juist onrust en wanorde bevorderd en een chaotische toestand geschapen. Men spreekt en schrijft nog al 'ns over het „veroveren van de straat". De straat is en blijft van en voor allen, voor het hee- le volk, geen enkele groep kan er voor zich alléén beslag op leggen. Als de een of andere groep zich gedraagt als ware de straat voor haar en voor haar alléén of als ware zij geroepen om naar haar inzicht en haar belang! op de straat rust en or de te handhaven, dan is het de taak van de politie, om op te treden ter bescherming van het algemeen belang ter verzekering van de voor iederen burger gelijke rech ten. Zooals op de straat de Overheid de taak heeft voor rust en orde te zorgen, zoo heeft zij dat ook bij het onderwijs, waarmede zulk een ontzaglijk groot volksbelang ge moeid is. Mr. v. Rossem zal dan ook bij het onder zoek naar de rust en orde op de scholen, dat hij, in opdracht van de Overheid zal gaan instellen, overal medewerking vin den, zóó, dat naar onze meening zijn taak erg gemakkelijk zal zijn. n 1111111 m 11111111111 ii 1111111111111111111111111 i 1111 m E De gouden sleutel, waarvan in ons E E nieuwe feuilleton sprake is, bestaat E E althans in dit verhaal in werkelijk- E E heid niet. Dat kan men jammer vinden, E maar nu de arbeid meer waard ge- E E worden is dan goud, is dat zoo. erg niet E en bovendien is deze gouden sleutel E 5 de sleutel der liefde, die heel wat E meer waard is dan goud. Dat bewijst 2j 2j de hoofdpersoon in dit verhaal, die, 2. met haar moeder in armoedige om- 2j 2: standigheden levend, bij alles wat er 2j ■2 gebeurt haar hart op de eerste plaats 2! «2 stelt. Geen rijkdom en geen grootheid 2j 2j zijn in staat de natuurlijke warmte van jS 22 haar hart te verkillen. Om haar heen -2 E staan goede en kwade menschen, maar -2 S overheerschend in dit boeiende ver- S E haal is het beginsel, dat de liefde alle E E moeilijkheden overwint. Dat is E tot het hart. E iïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiu Onderteekeningsplechtig- heden te Berlijn ANTONESCU TEEKENT PROTOCOL. Op den 23sten November is te Berlijn door den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, den leider van de politieke afdeeling van het Iataliaansche ministerie van Buitenalndsche Zaken, ge zant Buti, en den Japanschen ambassadeur te Berlijn, Koeroesoe eenerzijds, alsmede door den Roemeenschen staatsleider gene raal Antonescu anderzijds, een protocol onderteekend over de toetreding van Roe menië tot het op 27 September 1940 tus- schen Duitschland, Italië en Japan gesloten drie-mogendhedenpact. De onderteekening van het protocol, waarbij Roemenië is toegetreden tot het Driemogendhedenverdrag, is geschied in de feestelijk versierde ambassadeurszaal der nieuwe kanselarij, waarin vertegen woordigers van staat, partij en weermacht, .vertegenwoordigers van de diplomatieke missies der onderteekenaars van het Pact van Drie, de Roemeensche gezant, leden van de legionnaire beweging en van de Roemeénsche delegatie en vele Duitsche en buitenlandsche journalisten bijeen wa ren gekomen. Minister von Ribbentrop opende de plechtigheid met een woord van begroe ting tot den Roemeenschen staatsleider. Na de voorlezing van het protocol werd dit plechtig onderteekend, waarna Anto nescu en von Ribbentrop toespraken hiel den. VERKLARINGEN VAN GENERAAL ANTONESCU. De Roemeensche staatsleider, Antonescu, heeft in zijn verklaring o.a. gezegd: „Ik ben mij er van bewust, dat wij he den een daad hebben volbracht, die van historische beteekenis is niet alleen voor leven en ontwikkeling van het Roemeen sche volk, maar ook voor het Europa, dat ontstaan is uit de offers van dezen oor log. Hier is geen sprake van een diploma tieke formaliteit,- zooals die in de laatste twintig jaar zoo vaak zijn voorgekomen, maar van een fundamenteel feit, de her oriënteering van den Roemeenschen staat en van een oprechte en feitelijke bijdrage van het Roemeensche volk tot den herbouw van Europa en de wereld en tot de verde diging der tegenwoordige beschaving, wel ke verzekerd is door de overwinning van de staten, die in het Driemogendhedenver drag verbonden zijn. Het nationaal-socialistische Duitschland, het fascistische Italië en het keizerlijke Japan, een compact en onverwoestbaar blok, dat een kwart milliard menschen om vat, hebben elkander de hand gereikt en zich vereenigd om een betere en recht vaardiger wereldorde tot stand te te bren gen. Het bondgenootschap dezer drie groo- te rijken streeft vastbesloten en oprecht naar het herstel van den wereldvrede, de stichting van een nieuwe wereld door het verwijderen van de krachten eener voort durende anarchie en naar de waarborging van de vrije en harmonische samenwer king tusschen de volken. -1 Bezield door den wensch, zijn eigen le vensvorm geheel te bepalen, is Roemenië er vast van overtuigd, dat zijn toetreding tot het groote werk van den herbouw der wereld alleen het gevolg is van zijn eigen wil tot vernieuwing, die de legionnaire be weging organisch en hecht verbindt met het nationaal-socialisme en het fascisme. Zoo is dan de toetreding, die vandaag ook uiterlijken formeel geschied is, een logisch en natuurlijk gevolg van de toe treding, die innerlijk reeds lang tot stand gekomen was. TOESPRAAK VAN VON RIBBENTROP. Von Ribbentrop zeide o.m.: „Namens de Duitsche regeering en voor de regeeringen van Italië en Japan, wel ker vertegenwoordigers mij hebben ver zocht vandaag hun tolk te zijn, begróeten wij het koninkrijk Roemenië als nieuw lid van het Driemogendhedenverdrag en wen- schen wij den Roemeenschen regeerings- chef generaal Antonescu, hartelijk geluk. Dat het juist twee staten uit h.et Zuid oosten van Europa zyn, die als eerste zich vastbesloten hebben getoond tegen iedere verdere uitbreiding van den oorlog op te treden en hun gewicht in de weegschaal te leggen voor een spoedig herstel van den vrede, is een teeken, dat juist die staten, die in de laatste jaren het object waren van een belangenpolitiek, die in dit gebied niets te zeken had, hebben ingezien, dat de aansluiting bij deze geweldige constal- latie van mogendheden ook him belangen dient en kan leiden tot een stabilisatie van den toestand in dit deel van Europa en tot een waarborging van de rust en veiligheid, waarnaar zoo verlangd wordt". SLOWAKIJE TEEKENT HET PROTOCOL Na Hongarije en Roemenië is ook Slowa kije tot het drie-mogcndhedenverdrag toe getreden. De plechtige onderteekening van het protocol is Zondag te Berlijn geschied door de drie verdragpartners eenerzijds en den Slowaakschen minister van Buiten landsche Zaken, dr. Tuka, anderzijds. Dr. Tuka was Zondagochtend kort na het vertrek van den Roemeenschen staatslei der, generaal Antonescu, op het Anhalter station te Berlijn aangekomen, waar hij op het perron verwelkomd werd door minis ter von Ribbentrop, generaal-veldmaar- schalk Keitel, dr. Ley, minister Lammers, den rijksperschef dr. Dietrich, den Sol- waakschen gezant en vele vertegenwoordi gers van Staat, partij en weermacht. In den loop van den dag werd dr. Tuka door minister von Ribbentrop ontvangen voor een bespreking. VERKLARING VAN DR. TUKA Na het onderteekenen van het protocol heeft minister-president en minister van buitenlandsche zakep, professor dr. Tuka, namens de Slowaaksuie regeering een ver klaring afgelegd: Deze plechtigheid zoo zeide hij o.m. is voor ons, Slowaken, van groote histo rische beteekenis. In onzen zwaren strijd hebben wij in den persoon van den Fü- rer een groot vriend gevonden. Het volle dige begrip en zijn kracht hebben ons aan de definitieve overwinning geholpen. Het Slowaaksche volk had gelegenheid met daden te bewijzen, dat het zich de begin selen van het Driemogendhedenpact eigen gemaakt heeft, toen het een jaar geleden mgt de wapens in de hand zich aan de zij de van Duitschland schaarde. Derhalve heeft het Slowaaksche volk zijn aanvaar ding van het fundamenteele denkbeeld van dit pact reeds met het bloed van zijn zonen bekrachtigd; ook heeft het Slowaaksche volk reeds zijn vastbeslotenheid om me de te werken aan de verwezenlijking van de nieuwe ordening te kennen gegeven, toen het als een van de eersten met den opbouw van zijn staats- en maatschappe lijke orde op nationaal-socialistischen grondslag begon. Thans, op dit oogenblik is datgene in een document vastgelegd, waarvan ik lange jaren in de gevangenis cel heb gedroomd". ST. NICOLAAS-PAKKETTEN. Post ze tijdig verpak ze goed. De Sint Nicolaas-pakketten, die men per post verzenden wil, dienen dit jaar in verband met de vervoersmoei- lijkheden, de verduisteringsmaatrege len en de beperkte autotractie extra vroeg ter post te worden bezorgd. Natuurlijk zal de post al het mogelij ke doen, om na Zaterdag 30 November geposte St. Nicolaas-pakketten nog tijdig te bezorgen, maar de kans op teleurstelling is dan heel groot Men helpt de post en zichzelf door bij het gereedmaken van Sint Nico- laaspakketten voor het volgende te zorgen: Een volledig adres, zoowel op de adreskaart als op het pakket, waarin vooral ook naam en adres van den af zender worden vermeld; een bijzonder deugdelijke verpakking met stevig touw en papier; het adres op het pak ket schrijven of plakken (met lak vasthechten is verboden); een tweede gelijkluidend adres in het pakket slui ten, niet tusschen maar bovenop den inhoud; geen verzending van saprijk fruit e.d. samen met goederen, die kunnen bederven of vlekken. Wie in dezen tijd aan bederf onder hevige waren met de post wil verzen den, houde er in het algemeen reke ning mede, dat het vervoer thans bij na altijd langer duurt en óat de post in de komende Sint Nicolaasdagen zwaar belast zal zijn. TOESPRAAK VAN DEN PAUS. Naar aanleiding van den voor alle Ka tholieken over de geheele wereld op 24 November ingestelden gebedsdag voor de oorlogsslachtoffers en den vrede heeft Paus Pius XII gisteren in de Sint Pieters kerk een H. Mis opgedragen, die behalve door het diplomatieke corps door een dui zendkoppige menigte werd bijgewoond. Tijdens de H. Mis hield de Paus een toe spraak, waarin hij verklaarde, dat, al is het einde der wereld nog niet nabij, „de huidige tijd een ernstige phase vormt in de geschiedenis der menschheid." Na ge wezen te hebben op zijn moeitevolle po gingen om den vrede te bewaren, verklaar de de Paus, dat hij aan de roepstem van zijn hart gehoor had gegeven, opdat tus schen de volken, de sedert zoo langen tijd verstoorde en thans vernielde eendracht wederkeer© met een rechtvaardigere en meer algemeene, op die rechtvaardigheids beginselen gegrondveste orde, die de harts tochten stilt, den haat bedwingt en de oor zaken van wrok en strijd wegneemt; een orde, die allen volken in rust, vrijheid en veiligheid dat aandeel aan de bronnen van welvaart en macht waarborgt, dat ieder van hen op deze wereld toekomt, om hen in staat te stellen, het gebod des Heeren: „Neemt toe, vermenigvulidigt u en ver spreidt u over de wereld" op te volgen. „Wanneer", zoo ging de Paus voort", het geweld der veldslagen onze stem schijnt te overschreeuwen, dan richten wij onze blikken ten hemel, naar den milddadigen en troostenden God. In onze smart smee- ken wij Hem betere dagen af voor het menschengeslacht." Daarna riep Paus Pius de XII alle Ka tholieken der wereld op, in dit uur voor het zieleheil van al diegenen, die door den oorlog om het leven zijn gekomen, alsme de voor alle bannelingen, vluchtelingen, onbekenden, vaderlandsloozen, gevangenen en gewonden te bidden. God moge allen ongelukkigen troosten, den strijdenden echter tezamen met den heldenmoed om hun plicht voor de verdediging van het va derland ook tot het hoogste offer te ver vullen, dien edelen zin van menschelijk- heid verleenen: „wat gij niet wilt, dat u en uw vaderland geschiedt, doet dat ook aan anderen niet." VACATURES IN DEN OPBOUWDIENST Oorlogsverminkten als arbeids contractanten Daar de commandant van den Opbouw- dienst het als zijn plicht beschouwt, oor logsverminkten, behoord hebbende tot de weermacht, bij te staan in het verwerven van een betrekking, welke zij in aan merking genomen hun lichamelijke gesteld heid nog zouden kunnen vervullen, heeft hij bepaald, dat bij het zoeken naar ge gadigden voor het vervullen van plaatsen in den Opbouwdiénst, welke door arbeids contractanten zullen of moeten worden be zet, zooveel mogelijk oorlogsverminkten in aanmerking komen. De titel „modelmelk" VOORWAARDEN WAARONDER HLJ KAN WORDEN GEVOERD In een 23 November verschenen Buiten gewone Nederlandsche Staatscourant komt voor een besluit van den secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken d.d. 18 November 1940' betreffende modelmelk. Artikel 2 dezer verordening luidt: De aanduiding „Modelmelk" mag uitsluitend door hen, wien daartoe op schriftelijke aanvrage door den secre taris-generaal vergunning is verleend, worden gebezigd voor melk, gewonnen onder de voorwaarden en voldoende aan de eischen, gesteld in dit besluit. Artikel 3. De vergunning, in artikel 2 bedoeld, wordt slechts verleend, indien naar het oordeel van den secretaris-gene raal voldoende waarborgen aanwezig zijn, dat het bedrijf van den aanvrager en diens bedrijfsvoering aan de in de volgende arti kelen gestelde eischen zullen voldoen; zij kan worden ingetrokken, indien de secre taris-generaal die waarborgen niet meer voldoende acht. Artikel 4. Het bedrijf mag uitsluitend worden uitgeoefend in perceelen of op lan derijen, waarvan de ligging in de schrifte lijke aanvrage voor de vergunning, in arti kel 2 bedoeld, is vermeld. In andere per ceelen of op andere landerijen mag dit slechts geschieden, nadat vooraf schrifte lijke toestemming is verkregen van den directeur van den keuringsdienst. Artikel 5. Aan het bedryf moeten ver bonden zijn een geneeskundige en een veearts, die het hygiënisch toezicht op het bedrijf uitoefenen; hun aanstelling is on derworpen aan de goedkeuring van den secretaris-generaal, die deze goedkeuring te allen tijde kan intrekken. Voorts bevat het talrijke andere maat regelen ter verzekering en bevordering van de hygiëne. DECEMBER-AVOND. De vroolyke flikkeringen van den avondzijn voorbij. Dat treft imij het meest, niu Sinterklaas in de buurt komt. Hoe die goeie mensch het klaar speelt met al die narigheid in de zee en in de lucht toch nog hier te komen, is my een raadsel. Maar dat zijn zijn zaken en dat hij desondanks toch komt, daarover kunnen wij hem slechts prijzen. Mijn dochtertje van vijf vertelt mij overigens, dat de Pa van Corry op school gezegd heeft, dat alle menschen uit Spanje weg moeten, omdat Sinterklaas moet lee- ren fietsen. Doch heb je met de schaarschte aan benzine en veevoeder. Maar juist als hy dan toch komt, zul- zullen wij al die verlichte etalages, de door de herfst omfloerste straatlan taarns, de reuk van speculaas en bo terletters, als wij een bakkerswinkel voorbijgaan des te meer missen. Daar kunnen de al of niet goedgekeurde zaklantraans, die uitgaan als zij naar boven kijken niet tegenop. Dat kan wel even een geheimzinnig en ietwat griezelig effect geven, maar gezellig is dat niet. Ik vind trouwens die nieuwste zeklantaarn het meest juiste beeld van onzen tijd. Niemand wil den hemel zien en wie al eens naar boven kijkt, sluit zijn oogen. Wat zal die goede Sinterklaas wel van ons zeggen als hij komt. Zal hij boos zijn op ons, omdat wij de zaak hier zoo grondig verprutst hébben? Ik denk dat hij alleen maar schrik ken zal van de prijzen en dan moeten wij nog maar hopen, dat hy zijn bon nen niet vergeten heeft. En overigens zal hij ons alleen beklagen. INiet omdat wij zoo in de piepzak zitten, maar omdat wij het erzelf naar gemaakt hebben. Standaardisatie van melk ALLEEN' GEPASTEURISEERDE EN MODELMELK MAG VERKOCHT. De 23 November 1940 verschenen Bui tengewone Nederlandsche Staatscourant bevat een besluit van de secretarissen-ge neraal van de departementen van Sociale Zaken en van Landbouw en Visscherij be treffende standaardisatie van melk. Artikel 2 daarvan luidt: Het is aan melkverkoopers verboden* volle melk en/of melk te verkoopen. Artikel 3: Het verbod, in artikel 2 gesteld, geldt niet: 1. Indien de volle melk of de melk uit sluitend wordt verkocht dan rechtstreeks aan verbruikers. 2. Indien de melk wordt verkocht door melkverkoopers, die in het bezit zijn van een vergunning volgens artikel 29 van het Melkbesluit, mits zij deze melk hebben be trokken van een bedrijf, als bedoeld in ar tikel 5, deze melk voldoet aan den "eisch, gesteld in artikel 4, en deze verkoop niet plaats vindt in gebieden, gemeenten of ge deelten van gemeenten, als bedoeld in dit artikel, subs. 3. 3. Indien de volle melk verkocht wordt in gebieden, gemeenten of gedeelten van gemeenten, door den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken aangewezen, of door bedrijven, welke van hem ontheffing van het verbod hebben verkregen. 4. Indien de volle melk verkocht wordt volgens een door den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij vastgéstelde regeling ten behoe ve van bepaalde categorieën van verbrui kers en deze volle melk voorzien is van de aanduiding „Gepasteuriseerd", als bedoeld in artikel 1 van het Melkbesluit, of van de aanduiding „modelmelk", als bedoeld in het besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken van 18 November 1940 betreffende modelmelk. Artikel 5 luidt als volgt: Behandeling van volle melk of room, ten einde deze door onttrekking van melkvet of toevoeging van gedeeltelijk ontroomde volle melk of ondermelk te brengen op het voorgeschreven vetgehalte (tusschen 2,4 en 2,6 pCt.) mag uitsluitend geschieden in bedrijven van melkverkoopers, die daar toe een schriftelijke vergunning van den directeur van den keuringsdienst van het gebied, waarin de behandeling van de vol le melk of den room geschiedt, hebben verkregen. Aan deze vergunning kunnen door den directeur van den keuringsdienst voorwaarden worden verbonden. Voorts bevat het besluit een aantal an dere artikelen. Overtreding van eenige artikelen wordt gestraft met een hechtenis van ten hoogste zes maanden of een geldboete van ten hoogste tienduizend gulden.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1