DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN W-exeld-Giddag- Mamentje ZATERDAG 23 NOVEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9805 Ste Êeki&eli^Soti/fca/iit Bureaux Papengracfat 32. Telefoon: Redactie 20013, Administratie 20935. Gin 103003. Postbus U. Dit nummer beslaat all vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Morgen is het: de Wereldbiddag. De Wereldbiddag, welken Z. H. de Paus heeft uitgeschreven, en waarvoor hij de intentie heeft vastgesteld. Welke is de intentie van den Paus? Het is een drievoudige. Eerstens: eeuwige rust voor de tenge volge van den oorlog gesneuvelden. Vervolgens: troost en genade voor de door het lijden en den nood van den oorlog getroffenen. Ten slotte: ware vrede in broeder lijke eendracht voor alle volken der men- schenfamilie. Wij citeeren uit het Motu Proprio: „Daarom bepalen Wij, eigener bewe ging en op grond van Ons Apostolisch ge zag, dat de 24ste November aanstaande al len, die op grond van hun ambt de Mis voor het volk (missa pro populo) verplicht zijn te lezen, deze volgens onze intentie le zen. Wij mogen bovendien aaii alle priesters van de wereld- en orden-clerus doen we ten, dat zij Ons een groote voldoening ge ven, indien zij op genoemden Zondag-by het opdragen van het H. Offer, zich bij Onze gebedsintentie aansluiten. Onze intentie nu is deze, dat door alle heilige Missen, die ieder oogenblik op de geheele aarde op dezen dag den Eeuwigen Vader worden opgedragen, alle geloovi- gen in Christus, die tengevolge van den oor log gestorven zijn, de eeuwige rust mogen verwerven; verder dat ook de menschen, die uit hun vaderland verbannen of ge- Vlucht zijn, of als vreemden in een land ronddolen, of in gevangenschap zijn ge raakt of ook op andere wijze door het lij den en de nood van de thans woedende oorlog getroffen zijn, de troost en de ge nade des Hemels zullen vinden; ten 6lotte dat, na herstel van een rechtvaardige orde en verzoening der harten in christelijke liefde, een ware vrede alle volken der men- schenfamilie in broederlijke eendracht zal verbinden tot nieuwe rust en nieuwe wel vaart." Om ons te doordringen van de stem ming, die ons op dezen wereld-biddag waaraan niemand onzer zich wil ont trekken moet bezielen, overwegen wij het volgende vermaan van den Paus, dat hij ons geeft na zijn opwekking om te bid den, veel te bidden: „Wij hopen verder en dit is nog van grooter gewicht dat deze kruistocht van gebed vergezeld zal gaan van werken van boetvaardigheid en van een verbetering des levens van ieder afzonderlijk, in die zin, dat wij ons leven ernstig in overeen stemming brengen met de wetgeving van Christus. Dat is ongetwijfeld de eisch van dezen tijd met zijn nood, de eisch van de toekomst met haar te voorziene gevaren, de eisch der Goddelijke Gerechtigheid en der Goddelijke Barmhartigheid, die wij over ons afsmeeken. Niets is echter, bij die smeeking en boete voor het aanschijn van Gods Majesteit zoo geëigend als het Eucharistische Offer, in hetwelk de Verlosser van het menschelijk geslacht zelf, „overal te wereld zich weg schenkt en opoffert..., als een zuivere spijze." Katholiek Comité van actie „Voor God" God, hoor mijn gebed, en geef acht op mijn smeeken. Verhoor mij om Uw trouw en om Uw barmhartigheid: treed niet in het gericht met Uw dienstknecht, want geen levende ia voor Uw aanschijn rechtvaardig. (P.. Verbod van stoken ift kassen e.d. DE GLASCULTUUR. Volgens een in de Nederlandsche Staats courant gepubliceerd besluit van den secre taris-generaal, wnd. hoofd van het depar tement van Landbouw en Visscherij, is'met ingang van heden het telen van warmoeze- rijgewassen in kassen, serres en warenhui zen, waarin gestookt wordt, verboden. Dit verbod geldt niet, indien het telen uitslui tend geschiedt voor het verkrijgen van plantgoed van warmoezerij gewassen. Het verbod geldt tot 1 Januari 1941. GEEN SCHAARSCHTE AAN ZOUT. Van bevoegde zijde verzoekt men ons mede te deelen, dat de van tijd tot tijd op duikende gerucht over schaarschte aan zout in sttijd zijn met de feiten en iederen grond missen. De zoutrykdóm van eigen bodem en de ongestoorde aanvoer van buitenlandsch ruw zout als grondstof voor de zoutziede rijen, zoomede de productiecapaciteit der Nederlandsche behoefte aan zout. Van dit artikel kunnen bovendien nog zelfs aan zienlijke hoeveelheden uit ons land naar andere landen worden uitgevoerd, zooals reeds seder jaren het geval is. UITVOER VAN AARDAPPELEN. Naar aanleiding van een in de pers ver schenen mededeeling, betreffende het be sluit van den secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, d.d. 18 November j 1., waarbij een wijziging wordt gebracht in de uitvoeringsbepalingen van de poot- aardappelwet 1932, maakt de directeur-ge neraal van den Landbouw het volgende bekend: De bedoeling dezer wijziging is, tij delijk, te weten tot en met 30 April 1941, aan een eventueelen export van ongekeurde pootaardappelen naar Bel gië en Frankrijk uit hoofde van de poot- aardappelenwet geen belemmering in den weg te leggen. Ter voorkoming van misverstand zy er de aandacht op gevestigd, dat deze maat- ïegel dus uitsluitend betrekking heeft op een tijdelijke wijziging van de pootaard- appelwet. Overigens blijft de toestand met betrekking tot den uitvoer van aardappe len, dus ook van pootaardappelen, onge wijzigd, zoodat deze zonder toestemming van de Nederlandsche Akkerbouwcentrale niet mogelijk is. VERLICHTING MULO-EXAMEN Alleen voor het jaar 1941 Uitsluitend op het Mulo-examen 1941 zul len met het oog op de bijzondere omstan digheden, waarin zeer vele scholen verkee- ren, eenige beperkingen worden aange bracht meldt de Maasbode. Voor het mondeling gedeelte zullen eenige eischen voor de vakken Ned. taal, moderne talen, aardrijkskunde, geschiedenis en physica wegblijven; voorde schriftelijke en monde linge examen-eischen in de vakken algebra, meetkunde, handelsrekenen en boekhouden. Voor het vak natuurlijke historie wordt alleen het onderdeel: „kennis van het men schelijk lichaam" schriftelijk geëxamineerd; de op het mondeling óf plantkunde óf dier kunde naar keuze van den candidaat. Deze verlichting is niet bedoeld als overgang naar een duurzame vereenvoudiging van het examen. Evenmin mag er in de aange brachte verlichtingen bij bepaalde onder deden, die in 1941 niet zullen geëxamineerd worden, gedacht worden aan een overgang naar een principieele beslissing. DE RIJKSCOMMISSARIS IN LIMBURG De Rijkscommissaris, rijksminister Seys Inquart, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Zuid-Limburg. In Weert aan de grens van de provincie Limburg werd de Rijkscommissaris welkom geheeten door zijn gevolmachtigde voor die provincie, Kreisleiter Schmidt, en door den plaatsvervangenden commissaris der pro vincie Limburg, den heer Jos. Maanen, die zich by het gezelschap voegden. In Heerlen werd de Rijkscommissaris ont vangen in het gebouw van de Ortsgruppe der N.S.D.A.P. door den Ortsgruppeleiter Maintz, waarbij de burgemeester van Heer- en, de Ifeer M. F". G. M. Grunsven, de be heerder der Oranje-Nassaumijnen dr. Bruck en de directeur dier mijnen de heer Haex aanwezig waren. Na een kort oponthoud begaf de Rijks commissaris zich naar de Huskens-kolonie, een complex mijn werkers woningen, waar hy een aanvang maakte met de versprei ding van de brochure „Wilt u de waarheid weten", een brochure, die Hitier laat zien, zooals men hem den Nederlanders getoond heeft en daartegenover, zooals hij in wer kelijkheid is. De Rijkscommissaris ging te voet door een groot deel der kolonie, links en rechts de brochure uitreikende, vergezeld van een groote schare bewoners der kolonie, waar onder zich vele Duitschers bevinden, die hem hartelijk toejuichten. Aan het einde van de wandeling sprak de N.S.V.Kreiswalter Schillings enkele woorden tot den Rijkscommissaris. De Rijkscommissaris beantwoordde hier op deze toespraak en hij wees erop, hoe hier in de Huskens-kolonie Nederlandsche en Duitsche arbeiders gemeenschappelijk en eendrachtig samenwerken. Het verheugde hem, dat de kinderspeelplaats reeds zoo spoedig gereed was gekomen. Ik geloof, zoo zeide hij, dat gij allen het wel met mij eens zult zijn, dat al hetgeen wy op het oogenblik doen voor de toekomst van onze kinderen is. Voor de kinderen moeten wij ons allen inzetten. Wij maken op het oogenblik een moeilijken tijd door,, doch ik ben ervan overtuigd, dat wij hem goed zullen doorstaan en dat onze kinderen een gelukkige toekomst zullen hebben. Hij sprak hierna ~ver het groote geloof, dat de Führer in deze toekomst heeft. Er bestaat, zoo zeide hij, tusschen ons Duit schers en Nederlanders een ruim begrip, daar wij weten, dat wij elkaar zullen vin den. Voor veel dingen hebben wij geduld en begrip; op één punt echter hebben wij geen begrip en wel als het om den persoon van den Führer gaat, die dikwijls wordt be spot, niet zoozeer door het volk als wel door personen achter de schermen. Daarom, aldus dr. Seyss-Inquart, ben ik hier gekomen, niet als Rijkscommissaris, niet als minister, doch slechts als Duitscher, want wanneer het om den Führer gaat dan zijn wij allen gelijk. Wij willen u toonen hoe de Führer werkelijk is en daarom heb ben wij dit boekje verspreid. Wij zullen hier weinig aan toevoegen. Men behoeft de foto's slechts te aanschouwen om een waarachtig beeld van hem te krijgen. De Rijkscommissaris verzocht hierop dit boekje met aandacht door te lezen: „Wij willen u slechts de oogen openen voor den grooten mensch, die thans in ons midden leeft". Vervolgens werd een bezoek gebracht aan Maastricht, waar de Rijkscommissaris de overbracht bijwoonde van het nieuwe dienstgebouw van zijn gevolmachtigde door den rijksgebouwendienst. DE FIETS VLAGGETJES VAN DE NEDERLANDSCHE UNIE De te Delft opgemaakte proces-verbalen zijn ingetrokken Een dezer dagen heeft de politie te Delft tegen twee personen proces-verbaal opge maakt wegens het voeren van een fietsvlag van De Nederlandsche Unie. Het gold hier een proefverbaal, teneinde op korten ter mijn een uitspraak te verkrijgen over de vraag, of het voeren van genoemde vlag een inbreuk vormde t>p het uniformverbod. Van de zyde van De Nederlandsche Unie deelt men ons thans mede, dat bedoelde proces-verbalen zijn ingetrokken en dat niet tot vervolging zal worden overgegaan. DE STILLIf OMGANG. In verband met de huidige tijdsomstan digheden, zal het niet mogelijk zijn den ge- bruikelijken Stillen Omgang in Maart a.s. te houden aldus bericht men. De Nederlandsche Spoorwegen zouden geen materieel beschikbaar hebben voor het vervoeren der bedevaartgangers, nóch zou de mogelijkheid bestaan om autobus sen te doen rijden. Verder zijn niet alle kerken te Amsterdam in de gelegenheid om te verduisteren; terwijl ten slotte de overheid niet toe staat, dat, gedurende een zeker gedeelte van den nacht, zich pu bliek op straat bevindt. Het niet doorgaan van den Stillen Om gang in Maart a.s. houdt tevens in, dat de afgevaardigden der vereenigingen ook geen vergadering zullen kunnen bijwonen, die in de voorgaande jaren als regel op een der Zondagen in Januari werd gehou den. (Men is met dit bericht in dezen defini tieven vorm wel erg vroeg). BELANGRIJKE WIJZIGING OP WINTERGROENTEN-VEILINGEN Voor het veilingwezen is deze week een geheel nieuwe regeling afgekomen. Eer stens moet 50 pet. van den aanvoer van alle producten voor Duitschland worden ge veild, tweedens is de exportprijs verhoogd en derdens is bepaald, dat de exportprijs tevens als maximumprijs voor het binnen land geldt. „Telegraaf WAT BETEEKENT DE OPDRACHT VAN DE HEER VAN ROSSEM VOOR HET ONDERWIJS? Zooals reeds is gemeld, heeft de Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied, den heer T. A. van Rossem, opdracht gegeven en machtiging verleend, maatregelen te onderzoeken en voor te be reiden, opdat in alle openbare en bijzon dere scholen rust en orde worden verze kerd. In verband hiermede heeft een journa list te Zwolle met drs. van Rossem, die lee- raar aan het christelijk lyceum te Zwolle is, een onderhoud gehad. Mijn taak zoo zeide de heer van Ros sem met nadruk beteekent geen beknot ten van de vrijheid, maar een garandeeren van de vrijheid. Het schoolleven moet in de toekomst ongestoord zijn gang kunnen gaan. De politieke overtuiging van een leeraar of van ouders van leerlingen mo gen niet tot onaangename gebeurtenissen leiden. Tenslotte legde de .heer van Rossem er nog eens den nadruk op, dat het bij zijn opdracht niet om school-technische kwes ties gaat. Zijn taak is te zorgen, dat de scholen in orde en rust voortgang kun nen vinden, hetgeen het onderwijs slechts ten goede kan komen. Gemeld zij nog, dat drs. van Rossem Vla ming is en leider van de Vlaamsch sociale volksbeweging. Hij is geboren in Eemsche in Vlaanderen. Hij heeft zijn opleiding ge noten aan de universiteiten te Gent, Göt- tingen en Amsterdam en is leeraar geweest aan de H.B.S. te Alkmaar en aan de gou- vernements H.B.S. te Soerabaja en Ma- lang. Sedert tien jaar is hij leeraar aan het christelijk lyceum te Zwolle. Hij is be stuurslid van het Nederlandsch Verbond geweest en hij heeft actief deelgenomen aan het werk van het Nationaal Jongeren Verbond. PRIJZEN VOOR MELKPOEDER* En gecondenseerde melk. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, deelt mede, dat met ingang van 22 November een prijsregeling voor melkpoeder en gecondenseerde melk is ge troffen. Deze regeling kan als volgt wor den samengevat: Ie. Zijn prijzen vastgesteld waartegen producenten van melkpoeder en geconden seerde melk hun producten ten hoogste aan den groothandel mogen verkoopen; 2e. Is voorgeschreven, dat de producen ten van melkproducten bij verhandeling van melkpoeder en gecondenseerde melk met en aflevering aan anderen dan groot handelaren ten hoogste de onder le. be doelde prijzen mogen verhoogen met de op 9 Mei 1940 geldende marges, eventueel verhoogd met het bedrag, waarmede de omzetbelasting is verhoogd; 3o. Is voorgeschreven, dat de handelaren in melkpoeder en gecondenseerde melk hun inkoopprijzen ten hoogste mogen ver hoogen met de op 9 Mei 1940 geldende marges, eventueel verhoogd met het be drag, waarmede de omzetbelasting is ver hoogd. 4e. Is voorgeschreven, dat voor melkpoe der de vóór 9 Mei 1940 bestaande afzetver- houdingen en handelskanalen ook thans nog moeten worden gehandhaafd; dit voor schrift heeft ten doel te voorkomen, dat ongewenschte verschuivingen tusschen de verschillende bij den handel in melkpoe der betrokken ondernemingen optreden. De Nederlandsche Zuivelcentrale, af dee ling zuivel, is bevoegd hieromtrent nadere voorschriften te geven en ontheffingen te verleenen. In een officieele publicatie zijn de maxi mumprijzen voor melkppeder en gecon denseerde melk nader bekendgemaakt. VORDERING VAN BUITENLANDSCH BANKPAPIER. De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij besloten heeft tot vordering van het aangeboden bankpapier, luidende in dol lars, Zwitsersche francs en Zweedsche kro nen over te gaan. Te dien einde roept zij de ingezetenen, voor zoover zij bedoeld bankpapier nog in eigendom hebben of daarover het beschikkingsrecht hebben als bedoeld in artikel 9, vijfde lid der devie- zenverordening, op dit bankpapier aan de Nederlandsche Bank te verkoopen en over te dragen. Inlevering van het bankpapier in kwes tie kan niet bij de Nederlandsche Bank ge schieden, doch uitsluitend bij de deviezen- banken. Deze zijn gerechtigd voor hun be middeling een provisie van 1/4 procent met een minimum van 0.25 vermeerderd met de eventueele porti- en assurantiekos- ten, in rekening te brengen. Desgewenscht kan de inlevering bij de deviezenbanken ook plaatsvinden door bemiddeling van niet-deviezenbanken of commissionairs, die hiervoor dezelfde provisie, vermeerderd met de eventueele porti- en a ssur antiek os- ten, in rekening brengen. Ontheffing van de verplichting tot ver koop kan niet worden verleend. NIEUWE WEGEN Ik lees zoo nu en dan iets in de krant over wegenverbetering. Dat is heel mooi. Wie de groote weg kent, die naar Amsterdam, het kloppende hart van ons land voert, heeft waarschijnlijk reeds geleerd,dat ook in zuivere techniek schoonheid wonen kan. Men moge er oog voor hebben of niet, maar die lan ge, rechte weg met hellingen en glooiin gen, met prachtige viaducten hoog bo ven het land, maken het land, dat er wijd in de diepte ligt veel schooner. Misschien zijn het de tegenstellingen, die 't hem doen, maar een oud vergeten boerderijtje, dat eenzaam ligt tusschen wat hooge boomen, is vanaf dien hoo- gen, rechten weg romantischer. Vanuit een vliegmachine gezien, is het land ook anders, dan is het de aarde. Zoo zullen dus onze wegen zijn tegen den tyd, dat de oorlog nog slechts de herinnering is aan een naren, zwaren droom en de auto's weer zullen suizen over het asphalt. Het land, ons land, zal drassig blij ven en vruchtbaar, welig en groen. En dwars er doorheen de wegen hoog en recht. Maar eigenlijk bepeins ik nu, dat de menschen zelf hooger moesten zijn en hun wegen rechter. Want daarom is er zooveel onheil hier op aarde, omdat de wegen der menschen vol kronkelingen zyn. Men kan fier gaan en hoog opge richt en toch het hoofd buigen. Zoo kan men gaan, als de weg, dien men gaat recht is. Nieuwe wegen moeten er komen. Vooral rechte wegen. Niet alleen voor de voeten, maar ook voor de zielen van alle menschen. STEUN IN NATURA. AAN GEZINNEN VAN HEN, DIE ARBEID IN DUITSCHLAND WEIGEREN. De Nederlandsche Vereeniging voor Ar menzorg en Weldadigheid heeft aan haar leden een brief gezonden, waarin zy me dedeeling doet van het feit, dat van over heidswege geen bezwaar bestaat, dat par ticuliere en kerkelijke instellingen bij vol strekte noodzakelijkheid er voor zorg dra gen, dat door steunverleening in natura de gezinnen van de arbeiders, die passenden arbeid in Duitschland weigeren of neerleg gen, er tegen gevrijwaard worden, dat zij verhongeren. Blijkens een brief van het departement van Binnenlandsche Zaken is deze mogelijkheid van steunverleening in natura thans ook voor de burgerlijke organen van Armenzorg geopend, gelijk van de zijde van deze vereeniging was ver zocht. NATIONALE LOTERIJ VAN „HEWONNEN LEVENSKRACHT". De trekking van de 8e Nationale loterij van „Hewonnen Levenskracht", goedge keurd bij Ministerieele beschikking d.d. 29 Maart 1940 No. 1135, zal worden gehouden op: Dinsdag 26 November a.s. VERZOEK TOT NAAMSVERANDERING. De kring Den Haag van de N.S.D.A.P. (leider dr. E. H. van Rappard) heeft een verzoek gericht tot den gemeenteraad van Den Haag om het „Plein" in den vervolge te doen heeten „Adolf Hitler-plein". Maarschalk ladoglio inspecteert in ge zelschap van generaal-veldmaarschalk Keitel de eerewacht bij zijn aankomst te Innsbrück voor de besprekingen der generale^ staven (Foto Weltbild)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1