Historie van de kerk te Noordwijkerhout VRIJDAG 22 NOVEMBER 194», DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Enkele bizonderheden over de kapel in 't Langeveld De eerste herder na de Hervorming door A. N. Duynisveld pr. III. Ofschoon de kapel in 't Langeveld niet tot Noordwijkerhout behoort, wil ik er toch iets van verhalen. De kapel werd in het be gin der 14e eeuw gesticht. Zij stond aan den weg tusschen de ooster- en wester duinen, een klein uur gaans ten noorden van de kerk van Noordwijkerhout; de ka pel was toegewijd aan de H. Maagd, en stond onder toezicht van Noordwijk's pa rochiekerk, terwijl de abt van Egmond het recht had de „papen (priesters) van Langhevelde" te benoemen 28). De legende wil, dat de Langeveldsche Mariakapel werd gebouwd door een edel man, die op de Noordzee door storm over vallen, bij den dreigenden ondergang, be loofd had, een kapel ter eere van Maria, Sterre der Zee te zullen stichten, als hij gered werd. Het schip verging, maar de man werd gered en spoelde als schipbreu keling aan op het strand bij Langeveld 29). Tijdens de Reformatie kwam de kapel in protestantsche handen, nadat Lumey in 1572 den priester, die met den dienst der kapel was belast, Arnoldus Janszoon den Eremyt, gevankelijk naar Haarlem had ge voerd, vanwaar hij naar Heemstede werd gebracht, waar men hem aan een boom bond en doorschoot met musketkogels. Na acht dagen werd het lijk gevonden en in de kapel van 't Langeveld begraven 30). Na de Hervorming werd er in deze kapel twee keer per jaar een godsdienstoefening gehouden, en wel op tweeden Faasch- en Pinksterdag, wanneer de predikant van Noordwijk met zijn kerkeraad er heen trok. Geleidelijk aan werd dit tot eens per jaar beperkt. Tot het begin der 19e eeuw heeft men dit volgehouden; langzamer hand verviel het oude gebouwtje tot een puinhoop om in het midden der vorige eeuw geheel te verdwijnen; slechts vier steen en met een opschrift: „Capelle op Langeveld" herinnerden nog aan haar vroeger bestaan 31). Na de Reformatie. Gelijk overal kwam de katholieke kerk met pastorie, school en er toe behoorende goederen in bezit der protestanten. De pastoor van Noordwijkerhout bleef nog eenigen tijd in het geheim in zijn pa rochie; verjaagd uit de pastorie, had hij zijn intrek genomen in een huisje op Schippersloot, dat op het einde der vorige eeuw werd bewoond door Arie Geerlings. Daarna zijn de katholieken van Noord wijkerhout ingedeeld bij Noordwijk; bij tijd en wijle werd door den pastoor van Noordwijk gekerkt te Noordwijkerhout. Voor dat er evenwel in de Statie Noord wijk samen met Noordwijkerhout een vaste pastoor was, werden de daar wonen de Katholieken bezocht door de paters Capucijnen. Pater Benedictus van Haar lem, uit de familie Van der Plassevan Dijcke, die, geboren in 1586, op 27 Juni 1651 overleed, schreef den 26en Augustus 1629 in een relatie 32) over de Holland- sche Missie door den Brusselschen nuntius Fabio de Lagonissa naar Rome gezonden, hoe de Noordwijksche katholieken in de voorafgaande twintig a dertig jaren nooit een H. Mis hadden kunnen bijwonen op de Zondagen, maar alleen een enkelen keer op een dag in de week. Want, wanneer een priester op Zon- en feestdagen naar deze plaats kwam, dan was dat alleen ge weest voor enkele vooraanstaande fami lies, terwijl hij alle katholieken onmoge lijk bijeen had kunnen roepen. Maar pa ter Benedictus was met Kerstmis, Paschen en Pinksteren gedurende een of twee we ken rondgegaan, en had dag en nacht ge werkt, om aan aller geestelijke behoeften te voldoen. Minstens 40 personen, die ge durende 15 tot 40 jaren niet hadden ge biecht, gedeeltelijk uit een zekere lauw heid, gedeeltelijk ook, omdat zij, als niet toegelaten tot de bijeenkomsten der ka tholieken door de priesters, die al te bang waren voor een vervolging der protestan ten .indien zij een of ander toelieten, die als niet volkomen katholiek bekend stond, daartoe geen gelegenheid bezaten, werden door den pater geholpen. Door zijn pree- ken en toespraken wist hij verschillende tot een practiseerend geloofsleven terug te ibrengen; ijverige katholieken brachten, ge lijk hij verhaalt, vroegere geloofsgenooten, die tot het Calvinisme waren overgegaan, er toe, ten minste eens naar de onderrich tingen van den pater te gaan luisteren, en alzoo kwamen er verschillende tot de Moe derkerk terug. De gemengde huwelijken gaven ook toen reeds de noodige moeilijk heden. Over het algemeen komc de ijverige mis sionaris tot de conclusie, dat er in Noord wijk en omgeving alles te bereiken is, mits het missiewerk wordt voortgezet en hij schreef: „in Noortwyck gaat onder de ka tholieken het gezegde, „als wij maar va ker konden komen preeken, zou er niet een in de protestantsche kerk blijven, waar de predikant met Paschen geen 40 hoorders had, terwijl er bij de katholieken 500 wa ren bijeengekomen". Eenige jaren na dit schrijven van den pater Capucijn. besloot de kerkelijke over heid een poging aan te wenden in Noord wijk en omgeving een vasten herder aan te stellen: op de vergadering van 29 Juli 1633 van het Haarlemsch Kapittel werd aangenomen, dat de Deken en de proost naar deze plaats zouden gaan, öm te zien, of er een vaste, ter plaatse wonende pas toor benoemd kon worden 33). Het schijnt, dat deze reis succes heeft gehad: op de Ka pittelvergadering van 11 October van dat zelfde jaar werd meegedeeld, dat Adrianus van der Aa was benoemd tot pastoor der Statie, en tevens, dat de Apostolisch Vi caris zou schrijven aan den pater, die van Leiden uit, de katholieken in Noordwijk en omgeving placht te bezoeken, dit werk voortaan daar te staken. Feitelijk moet dus Adrianus van der Aa worden aangemerkt als de eerste pastoor na de hervorming van de Statie Noord wijk, waartoe ook Noordwijkerhout be hoorde. Toch wordt als zoodanig vaak beschouwd een andere saeculiere priester, en wel Joannes Beenius. Deze Beenius of Been werd geboren te Delft in het jaar 1588. Hij was gedurende eenigen tijd professor in de Benedictijnen-abdij van Affligem in België, en daarna een trouwe medewerker van den ijverigen Leidschen missionaris Rumuoldus van Medemblick. Als zoodanig treffen wij hem reeds in het jaar 1622 te Leiden 34). Als uitloopend missionaris werkte hij sinds 1617 in Wassenaar; ver der in Oegstgeest, Sassenheim, Lisse, Hil- legom, en ander plaatsen tusschen Leiden en Haarlem, waaronder ook te Noordwijk en Noordwijkerhout 35). In het jaar 1626 ging Beenius naar Haar lem 36); het Missieverslag van 1638 meldt ons, dat hij uit Leiden, waar hij eenigen tijd woonde, was verbannen, waarschijn lijk reeds in het jaar 1622, volgens een aan- teekening in het „Burgemeesters en Ge rechtsdagboek van Publ. Saken" der stad 37): „Jan Been van Sommelsdijck, wereltlijck pryester, woonende ten huyse van Cornelis Ouwelant" (op den kant staat: „is uit dese stad vertrocken"). Deze aantee- kening dagteekent van Maar 1622. Joannes Beenius werd kapelaan te Haar lem, waar hij met evenveel ijver in de Mis sie werkte gelijk hij te Leiden en omgeving had gedaan. Den 6en Juli 1629 werd hij benoemd tot Kanunnik van het Haarlemsche Kapittel, en op de Kapittelvergadering van 15 Oc tober 1630 plechtig als zoodanig geïnstal leerd 38). Op de Kapittelvergadering van 29 April 1650 werd gesproken over Beenius, die de laatste jaren voortdurend ziek was en niet verscheen, om welke reden men besloot hem tot bedanken te doen bewegen; eerst op 16 April 1657 deed Beenius afstand van zijn canonicaat 39). Zijn laatste levensjaren bracht hij als rustend priester door te Delft, inwonend bij zijn neef Jacob Mathijsz. de Been aan de Voorstraat, waar hij in 1665 overleed; het begrafenisregister vermeldt hem op 11 April van dat jaar 40). 28) Kloos, J.: O.c., bl. 63—65. 29) Kronenburg, J. A. F.: Maria's Heer lijkheid in Nederland, dl. V, bl. 464. 30) Opmeer, P.: 't Hollands Catholijk Martelaarsboek, dl. II. bl. 106107; Arch. Aartsb. Utrecht: dl. XI, bl. 123. 31) Aa, A. J. v. d.: O.c., dl. VII, bl. 55. 32) Cornelissen, Dr. J. D. M.: Romein- sche bronnen voor den kerkelijken toe stand der Nederl. onder de Apost. Vicaris sen. 1592--1727, dl. I, bl. 370 e.v. 33) Bijdragen van Haarlem: dl. VI, bl. 295. 34) Arch. Aartsb. Utrecht: dl. XX, bl. 362. 35) idem: dl. X, bl. 222. 36) Bissch Oud-Archief te Haarlem. 37) Bijdragen van Haarlem: dl. III, bl. 5. 38) ld.: dl. X, bl. 26, 34. 39) ld.: dl. XV, bl. 356, 377. 40) ld.: dl. XXV, bl. 234. dige vrede moet er komen plus een goe de sociale orde. Aan Gods zegen is alles gelegen, óók de oplossing der drie genoemde kwesties. Vele menschen zouden gaarne God willen zijn, maar zij vergeten, dat de oplossing gelegen is in goed christen te zijn. Bidden en werken, werken en bidden. Weg dus met die verkeerde mentaliteit om alles maar op z'n beloop te laten en door te sukkelen in dat slappe katholicisme, dat vaak hierin bestaat: 's morgens zoo goed als geen ochtend gebed; voor en na het eten een mechanisch ge bed en dito kruisteeken; 's avonds een avondgebed varieerend van 5 tot 15 minuten. Van den geheelen dag, groot 24 X 60 1440 minuten, besteden we in dit ge val nog geen 40 minuten aan het gebeds leven! 't Is heusch geen boute bewering, dat de groote massa aldus handelt. Velen van hen, die tot de Moederkerk kwamen, vonden den kostbaarsten parel: het H. Misoffer. Geen wonder, want de H. Mis is het centrum van onzen eeredienst, de voortzetting zoowel van het Offer van het Oud-Verbond als de hernieuwing van Christus' Kruisoffer. Chesterton, Hilaire Belloc, Kard. Manning, Jörgensen, Verka de, Marchant etc., zij allen vonden de H. Mis de machtigste kracht. Begrijpen wij eigenlijk wel wat wij bezitten? Weg ook hier met die verkeerde men taliteit van alleen maar de Zondags-Mis. Van de zoo veel vervolgde Ieren wordt verteld, dat zij de H. Mis beschouwen als de essentie van iederen dag; want ons zijn, ons diepste zijn, ons hoogste bestaan wordt verbonden met God onze Oor zaak en ons Einddoel, door Christus, onzen Middelaar. De Ieren begrijpen het heel goed, dat Christus de Wijnstok is en wy de ranken zijn. Als we eens wat meer en beter zouden bidden? En het H. Misoffer wat meer me de-opdragen? Dit geldt niet degenen, die niet kunnen; maar hun, die me en en niet te kunnen! Wij, die in de kentering der tijden staan, moeten handelen in eenheid met Paus en Bischoppen en Priesters. Een be tere christen zal ook een betere vaderlan der zijn! Een leek. Ludwigshafen a./Rh., 16 Nov. 1940. Geachte Redactie, Gaarne zagen wy onderstaande in uw blad opgenomen: De Hollandsche arbeiders in Ludwigs hafen hebben, op initiatief van eenigen hunner, besloten het gemis aan huiselijk heid en gezelligheid te vergoeden, door het stichten van een eigen Clubhuis. Echter is er één groot bezwaar: de geld middelen verkeeren nog niet in een toe stand om de arbeiders zooveel mogelijk ge zelligheid te verschaffen. Daarom doen wij hiermede een beroep op de lezers om ons ter wille te zijn. Hol. landsche lectuur, boeken, kranten, tijd schriften enz. wordt het meest gemist. Wij vragen U daarom: Stuurt ons wat lectuur. Le Hollandsche arbeiders zullen er U dank baar voor zijn. Ons adres luidt: Bouwmeester, I. G. Kameradschaftsheim Hemshofstrasse 56, Ludwigshafen a/Rh. De Raad kwam Donderdagmorgen in voltallige vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Bocxe. De Stichting Rijnlands Borgstellingsfonds vraagt deze gemeente alsnog als lid te la ten toetreden: tot heden waren vier ge meenten nog geen lid. Daarom stellen B. en W. voor het gaat om een bijdrage-in- eens van tien cent per inwoner, waartegen Ged. Staten geen bezwaar hebben om met ingang van 1 Januari a.s. lid te wor den. Algemeen besluit de Raad hiertoe. Ged. Staten keurde de begrootingswyzi- ging-1940. Provinc. weg op voormalige Spoorbaan. Ged. Staten schrijven, o. a. in verband met een bespreking, die B. en W. met dat college hadden, over den aanleg van de provinciale weg op de vroegere spoorbaan, dat zij de gevraagde jaarl. bijdrage van 780.— billijk vinden en het afwijzende raadsbesluit hen bevreemdt. Zij wijzen verder op de verplichting, die kan worden opgelegd krachtens het Staten- besluit-1927, en dit vooral geldend in de tegenwoordige tijdsomstandigheden het werkverruimings-object, dat hierbij wordt aangeboden. Zij vertrouwen, dat wij oisnog zullen medewerken en 3e gevraag de bijdrage toestaan, opdat de weg tot stand kan komen. De voorz. heeft weinig toe te voegen aan alles, wat hij al eerder als voorstander van dezen wegaanleg heeft gezegd. Zevenhoven is geïsoleerd, het kan uit ziin isolement worden opgeheven voor een jaarl. bedrag zeker een zwaar offer voor de ge meente waarvoor wij zelf niets kunnen coen. Men hoort nogal eens zeggen: in Zevenhoven kan dat toch niet want het jigt zoo afgelegen. Heel begrijpelijk. Laten wij nu zorgen, dat er een groote provin ciale weg komt, en dan kan het andere vanzelf komen. Of nu f 780.— te hoog is, en of 300.— of f 450.— genoeg is zoo als al eens eerder aangeboden dat is tegenover het belang, dat een weg voor een gemeente kan zijn, riet te zeggen; een be lang voor de toekomst is niet in guldens uit te drukken. Wat de financiëele kwestie betreft, geldt bovendien, dat het oogenblik der beslissing-alléén daarvoor niet door slaggevend mag zijn. We moeten vooruit- Radio-programma ZATERDAG 23 NOVEMBER HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma KRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij beginnen den dag 8.30 Gramofoonmuziek 10.30 KRO-Sympho- nie-orkest (opn.) 11.30 Godsdienstie halfuurtje 12.00 Rococo-octet en gramo foonmuziek 12.45 Nieuws- en economi sche berichten ANP 1.00 Musiquette en gramofoonmuziek 2.00 Voor de jeugd 3.00 „Onze Zaterdagmiddag" 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP 5.30 „Uit de wereld van de film", vraaggesprek 5.45 Reportage 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 Causerie „Wat in Nederland verscheen" 6.30 Over peinzing met muzikale omlijsting. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.007.15 Vragen van den dag en nieuws berichten ANP, sluiting. HILVERSUM H, 301.5 M. VARA. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmu ziek 10.00 VPRO: Morgenwijding 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrij ven 12.00 Orgelspel 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 100 Gramofoonmuziek 2.00 Letterkundig overzicht 2.-5 Gramofoonmuziek 3.00 Tuinbouwhalfuurtje 3.30 De Ramblers. 4.00 Lezing „Ons volksleven" 4.15 VAR A-orkest en solisten 5.00 VPRO.: Bijbelvertellingen 5.15 Nieuws-, econo mische en beursberichten ANP 5.30 VARA-orkest en solisten 6.00 Causerie „Van Staat en Maatschappij" 6.15 Es meralda en solist 6.45 Actueele repor tage of gramofoonmuziek 7.007.15 Groningsch praatje en Nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV. 7.00 Be richten (Duitsch) 7.15 Gramofoonmu ziek (7.307.45 Berichten Engelsch) 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.10 Schrift lezing en meditatie 8.25 Gewijde mu ziek (gr. pl.) 8.35 Gramofoonmuziek 9.00 Berichten (Duitsch) 9.15 Cymbaal- sextet en gramofoonmuziek 10.30 Gra mofoonmuziek 11.30 Berichten (En gelsch) 11.45 Gramofoonmuziek 12.00 Berichten 12.15 De „Postillons" en een mannenkwartet (opn.) 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en economi sche berichten ANP 1.00 Gramofoon muziek 1.30 Berichten (Engelsch) 1.45 Gramofoonmuziek (2.002.15 Berich ten (Duitsch) 2.30 Berichten (Engelsch) 2.45 Marcando-ensemble (3.303.45 Be richten Engelsch) 4.30 Gramofoonmu ziek 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP 5.30 Berichten 5.35 Gramofoon muziek 6 30 Berichten (Engelsch) 6.45 Gewijde muziek (opn.) 7.007.15 Groningsch praatje en nieuwsberichten, ANP, sluiting. WIELRIJDERS, twee mogen naast elkander rijden, dus meer dan twee moet ge vermijden. Vereeniging voor Veilig Verkeer. zien en misschien komt de tijd al gauw, dat v/e zeggen: goed dat die groote weg er toch is. Wij moeten niet in ons eigen kleine kringetje blijven, waar hier een streekbe- lang op het spel staat; gemeenschapszin spreekt hier mee, wat ook geldt voor den arbeid, die hier geschapen wordt; ook dat moeten we niet voor eigen gemeente-alléén bekijken, maar in algemeenen zin voor de arbeid, die eerste vereischte wordt en nu geboden wordt; ook niet, of wij toevallig enkele werkloozen er kunnen plaatsen, maar door den arbeid, die de menschen Van de steun weghoudt. De heerf G. Kool is er niet voor, en vindt he„ geen gemeentebelang en het offer voor de gemeente te zwaar. Wethouder v. d. Weijden is met wet houder Slingerland 't met den voorz. eens, en wy."t op de ontlasting der polder wegen, die het gevolg van aanleg van een nieuwe weg zal zijn. De heer v. Veen is ook tegen aanleg en ziet er geen belang in. De voorz. en weth. v. d. Wenden wijzen nog eens od hetgeen ze al eerder betoog den. terwiil de voorz. noe wijst on stijging van gronden enz., die bii een groote weg -n'n geWen. en mo,*-':;i"v,eid ^?n r'+hrsi- ding, aanbouw enz. Hij brengt bet Voor- stel van B. en W. in stemming dat wordt pprppnome^ m»t vier tegen drie st°*nmeo fGKool, C. J. var Veen en A. J. de G-oot). De voorz. feliciteert den Raad met dit be- nU'it en spreekt de hoon uit, wii allen nog eens ervan overtuigd zuTen worden, dat het een wijs besluit is geweest. de a'd. ^--'-'"'T-cpn ven de L. T. V wordt over 1940 e^n .«"Vdie van 'Si? toegekend voor gegeven tuinbouw- cur^us. Bes'oten wordt de couponbelasting te verhalen. Vastgesteld wordt een verordcr'"® in zake bew?w»n enz. van afvallen van Te- ve^smldd^ien enz. Inzake huur van een noods'achtoTaat?; van Hakk®'" wordt bc^ote". de*e «n naast reeds twee bestaande voor 50. per jaar met maardel. opzegging. Met de B^nk van Nod. Gemeenten woe den twee nieuwe rekening-courant-over eenkomsten gesloten \"ir»r 1941. nl. f 10.000 voor gewone- en f 6900 voor uittenge- wone uitgaven. Hierna sluiting. GEMEENTERAAD VAN ZOETERMEER Woensdag vergaderde de Raad der ge meente Zoetermeer ten gemeentehuize on der voorzitterschap van burgemeester mr. N. Vernède. Afwezig de heer J. La- mtns. Behandeld wordt de voorloopige vast stelling gementerekening 1939 en goedkeu ring rekening Burgerlijk Armbestuur. De commissie, bestaande uit de heeren Roos, Groenewegen en Duinisveld, adviseeren de rekeningen voorloopig vast te stellen, hetgeen geschiedt. De begrooting. Thans volgt behandeling gemeentebe- grooting 1941 en goedkeuring begrooting Burgerlijk Armbestuur. De voorzitter deelt mede dat eenige aanmerkingen zijn binnegekomen omtrent de gemeentebe- grooting van den heer Dekkers. De post bij de uitgaven kosten waterleiding en onderhoud 9 aangekochte woningen ge raamd op 180, wenschte de heer Dek kers te brengen op 280. De voorzitter licht toe, dat deze post gemaakt is in over leg met de gemeenteopzichter, waarna be sloten wordt dit bedrag te handhaven. Ook de po;t onderhoud van straten en plei nen 800 wenscht dezelfde te verhoogen met /200. De voorzitter deelt mede, dat wanneer het blijkt dat deze post in den loop van het jaar verhoogd moet worden in verband met bestrating enz. dit alsnog kan geschieden. Op de post kosten ge meentereiniging wordt ook aanmerking ge maakt door den heer Dekkers. Spr. meent dat de hulp-vuilnisman Kruithof te weinig verdient. Wanneer hij 51/2 dag werkt, aldus spr., heeft hij 16.50, terwijl hij is aangenomen voor 10 in de drie dagen. De voorzitter zegt, dat het in de bedoeling van B. en W. ligt niet langer dan 3 da gen te laten werken, daar zulks niet lan ger noodig is. De heer Dekkers wenscht dan het loon te brengen op 3.50 per dag waartoe wordt besloten. Tevens deelt de voorzitter mede, dat B. en W. voorstellen het salaris van den gemeente-werkman Erdtman te bren gen van 1170 op 1300 't geen met alg. stemmen wordt aangenomen. Ook wenscht de heer Dekkers nog een rywieltoelage ta geven, waartegen de voorzitter zich verzet. De voorzit.ter deelt mede, "dat de vergoe ding per kind voor het L.O. 1941 is vast gesteld op 11.40 per kind, waartoe wordt besloten. Tevens wordt beslo ten 200 opcenten te heffen op de pers. be lasting en 75 opcenten op de inkomsten belasting. Hierna worden de begrootingen in zijn geheel vastgesteld. Hierna wordt besloten tot verhaal op de couponbelasting, terwijl tevens de veld wachtersverordening wordt vastgesteld. De heer Dekkers wenscht den nachtwakers hierby een kindertoeslag te verleenen ge lijk aan die der gemeentepolitie. De voor zitter deelt mede, dat de toeslag 3 pet. be draagt naar de Rijksregeling. Tevens wordt besloten den nachtwakers 'n rijwieltoelage te geven van ƒ30.Tot secretaris-pen ningmeester van het Burgerfijk Armbe stuur wordt benoemd de heer J. baron van Knobelsdorff, volontair ter secretarie. Be sloten wordt op voorstel van B. en W. het salaris te brengen van 125 op 200. Besloten wordt een bijdrage te betalen van 34.per jaar aan de tertiaire weg (gedeelte Bleiswijkscheweg) voor onder houd, waartegenover staat een ontvangst provinciale bijdrage, waarvan het bedrag nog niet bekend is. De heer v. Duyvenbode wenscht bij deze gelegenheid nog eens te wijzen op de toe stand aan de Stationsstraat. De voorzitter zegt, dat hij hiermede steeds bezig is en veel moeite doet. Spr. blijft hieraan aan- dacht schenken. Besloten wordt tot vaststelling verorde ning afvallenbesluit. De voorzitter deelt mede, dat dit door B. en W. nog nader zal worden uitgewerkt. Besloten wordt tot omlegging vaart achter de huizen, die aan gekocht zijn in verband met het uitbrei dingsplan. De voorzitter zegt, dat de kos ten ongeveer ƒ3000 zullen zijn. De heer Duinisveld meent dat het beter is de geheele vaart te dempen achter de Dorpsstraat tot den Pilatusdam. De voor zitter zegt, dat als de vaart dicht gaat, de huizen wel eens konden verzakken, daar door het water de bodem nat blijft en daardoor de huizen niet verzakken. In overweging wordt gegeven nog eens een deskundige te raadplegen alvorens tot om legging over te gaan. Besloten wordt B. en W. te machtigen het werk te doen uitvoeren, doch eerst te informeeren of het mogelijk is de geheele vaart te dempen. Volkstuintjes. Thans wordt behandeld de verhuur van den aangekochten grond, waarbij B. en W. adviseeren deze zooveel mogelijk voor volkstuintjes te verhuren. De voorzitter licht een en ander toe. De heer v. d. Tas is tegen verhuur van volks tuintjes daar de grond niet overal ge schikt voor is. De voorzitter meent, dat er juist behoefte is aan grond. De heer Dek kers acht een huurprijs van 22 cent per roede hoog genoeg, terwijl de heeren Groe newegen en Vollebregt betoogen dat het ƒ0.50 moet zijn. De heer Roos is er voor niet te hooge huur te vragen. Besloten wordt de verhuur aan B. en W. over te la ten. Besloten wordt bouwterrein te verhu ren aan de Molenstraat aan de gegadigden Broekman en Bontenbal op de bekende voorwaarden. Hierna sluiting. INGEZONDEN STUKKEN EEN VERKEERDE MENTALITEIT. M. de Redacteur. Mag ik een beetje plaatsruimte van u hebben voor het volgende? Bij voorbaat mijn dank. Toey in Mei van dit jaar de oorlog uit brak waren onze katholieke kerken goed gevuld met biddende menschen. Nauwe lijks waren die rampvolle dagen voorbij, of de groote massa geloofde het wel. Nu nog is het een heel klein aantal, dat in de week H. Mis en Lof bijwoont. In z.g. bloeiende parochies zijn er loffelijke uit zonderingen, doch deze bevestigen juist den foutieven regel. Zijn wy, christenen, die heeten „het zout der aarde" en „het licht der wereld", ons dan niet bewust van de kente ring des tijds? Gaan al de Pauselijke Zendbrieven alsmede de Brieven der Bis schoppen aan ons voorbij als aan hen, die hoorenden niet hooren? Er moet een betere maatschappij moge lijk zijn en juist de christenen hebben hierbij veel werk te doen; want de nieuwe orde moet steunen op het Evangelie. Irra- tioneele stroomingen van naturalisme en materialisme, stroomingen waarin geen plaats is voor het bovennatuurlijke en het geestelijke, zijn ons in het jongste schrij ven der Bisschoppen voorgehouden als de grootste gevaren van dezen tijd. En waar blijft nu ons aller ge bed, nu den hemel „een heilig geweld" moet worden aangedaan? Groote gevaren moeten worden afgewend, een rechtvaar GEMEENTERAAD VAN ZEVENHOVEN

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9