Weerbericht STADSNIEUWS VRIJDAG 22 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 17.40 uur. MAANSTANDEN. 24 November 2.33 op, 15.13 onder 25 November 3.50 op, 15.40 onder 26 November 5.10 op, 16.11 onder 27 November 6.30 op, 16.44 onder 28 November 7.49 op, 17.15 onder 29 November 9.03 op, 18.10 onder. (Nieuwe maan). HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 23 Nov. voorm. 9.50 en nam. 22.15 uur. 0 Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 0 zang en zonsopkomst - Q Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 0 0 ZONSONDERGANG q 17.40 uur 2 0- ZONSOPKOMST Q 9.14 uur. Q Q Tusschen deze beide tijden dient Q Q er dus verduisterd te worden. "loncononoiioiioiioiioiioiicP KERKNIEUWS PATER BENEDICTUS VERZETT ORD. CARM. t In het ziekenhuis St. Joannes de Deo te 's-Grravenhage is heden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervende^, over leden de Zeereerw. pater Benedictus Verzett Ord. Carm. in den ouderdom van 57 jaren. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Woensdag geen audiëntie verleenen. EEN KANSELAFKONDIGING IN PROTESTANTSCHE KERKEN EN EEN VERZOEK AAN DEN RIJKSCOMMISSARIS Kort geleden werd van de kansel der Nederlandsche Hervormde Kerk de vol gende verklaring afgelezen: Op verzoek van de Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk wordt aan de gemeente medegedeeld, dat namens de navolgende Protestantsche Kerken in Nederland, te weten: 1. De Nederlandsche Hervormde Kerk; 2. De Gereformeerde Kerken; 3. De Christelijk Gereformeerde Kerk; 4. De Gereformeerde Kerken in Neder? land in Hersteld Verband; 5. De Remonstrantsche Broederschap; 6. De Algemeene Doopsgezinde Sociëteit, een adres is gericht aan den Rijkscommh- saris voor het bezette Nederlandsche ge bied, in welk adres deze kerken eenparig uiting geven aan de ernstige bedenkingen, die zy uit beweegredenen van barmhartig heid en op gronden aan de Heilige Schrift ontleend koesteren tegen de onlangs uit gevaardigde voorschriften, waarbij de be noeming en bevordering van ambtenaren en andere personen van Joodsche bloede, in Nederland wordt verboden, met drin gend verzoek aan den Rijkscommissaris te willen medewerken tot de intrekking van bovenbedoelde voorschriften. Nadien bleek, dat deze bekendmaking niet de instemming van al de genoemde kerkgenootschappen had. In „Evangelie en Volk" waarin eenige critische artikelen in zake deze afkondiging verschenen, werd medegedeeld, dat de deputatie der Ge reformeerde Kerken voor correspondentie met de hooge overheid aan alle predikan ten onder mededeeling van het aan den Rijkscommissaris gedane verzoek hadden verzocht geenerlei publicatie ter zake te doen. Eveneens deelde „Evangelie en Volk" mede, dat in de Christelijke Gereformeer de Kerk bij de desbetreffende deputaten de grootste verbazing over de bovenbe doelde afkondiging heerschte. Heden werd van officieele zijde de aandacht gevestigd op een publicatie van prof. dr. H. H. Kuyper in de Heraut (der Gereformeerde Kerken), in welke prof. Kuyper publiceerde, dat de Gereformeerde Kerken ^iet tot kanselafkondiging waren overgegaan, wyl het in stryd is met de diploma tische usantie om, hangende een aan de overheid gericht verzoek, van dit verzoek publiciteit te geven en voorts een dergelijke afkondiging licht als een manifestatie kan worden opgevat en dan bovendien nog gevaren voor hen, die dit afkondigen, kan bevatten, die ongewenscht zouden moeten ge acht worden. Van Duitscbe officieele zijde werd heden verklaard, dat deze mededeelingen van prof. Kuyper volkomen terecht waren, en men van officieele zijde met Verwijzing naar de verklaring hier alleen nog aan toe te voegen had, dat besluiten der overheid als het onderhavige slechts na zorgvuldige voorbereiding worden genomen en er geen sprake van kan zijn, dat men op verzoeken als hier een vermeld werd, zou kunnen in- zijde worden gelegd. gaan. Het verzoek in qua es tie moest ter Voorts werd nog medegedeeld, dat op het moment der kanselafkondiging het be treffende verzoek den Rijkscommissaris nóg niet eens bereikt had. NEDERLANDSCHE VAKVEREENIGINGS- LEIDERS VAN STUDIEREIS DOR DUITSCHLAND TERUG Afscheidsavond in Dnsseldorf De Nederlandsche vakvereenigingslei- ders, die op uitnoodiging van het Duitsche arbeidsfront een studiereis door Duitsch- land hebben gemaakt, zyn in het vader land teruggekeerd. Na het bezoek, dat zij het afgeloopen weekeinde aan Neurenberg en München brachten, reisden zij Maandag j.l. naar Keulen, waar het gezelschap laat in den avond ariveerde. Den volgenden morgen werd de tocht voortgezet naar Dusseldorf, waar de Nederlandsche gas ten op de bekende Henkelpersilwerke door de leiding van het Duitsche arbeids front in de Gau Dusseldorf bijzonder gast vrij werden ontvangen. Een bezichtiging van dit, op sociaal gebied, modelbedrjjf vormde de hoofdschotel van dezen dag. De leerling-werkinrichtingen, de turnhal- len, het zwembad, de medische inrichting, het kinderheim en vele andere sociale in- richtingene welke op deze fabriek, waar circa 4000 arbeiders en arbeidsters werk zaam zijn, ten dienste van het personeel staan en waarvan een even druk als dank baar gebruik wordt gemaakt, werden met groote belangstelling in oogenschouw ge nomen. Na de bezichtigiging demonstreer den leden van de bedrijfssportvereeni- ging, gaf een groep jongemannen bijzon der goede staaltjes van acrobatische gym nastiek en voerde een dansgroep, gevormd uit het vrouwelijk personeel, volksdan sen uit In het gemeinschaftshaus van het Duit- scheij arbeidsfront in de Gau Dusseldorf hebben de Nederlanders 's avonds af scheid van hun gastheeren genomen. Tijdens het diner, waaraan ook verschei dene Duitsche autoriteiten deelnamen, ver tolkte de heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het Roomsch-Katholiek Werklieden verbond, de gevoelens van erkentelijkheid der Nederlanders jegens het Duitsche ar beidsfront voor de interessante en leer rijke excursie en de hartelijke ontvangst, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de twee leiders der excursie, de hee- ren Strathman en Bötticher. Nu het oogenblik gekomen is zoo zei- de hij dat onze reis door Duitschland „November 1940' ten einde loopt en wij onzen vaderlandschen bodem weer zullen betreden, hebben wij, Nederlanders, de behoefte een kort woord te spreken. Het zal zijn een woord van erkentelijkheid je gens de heeren Bötticher en Strathmann, die zich gedurende de afgeloopen 12 dagen buitengewoon hebben ingespannen om het ons zoo prettig mogelijk te maken. Het programma was met groote zorg vuldigheid uitgezocht en het heeft ons van den eersten tot aan den laatsten dag aan niets ontbroken. Het doel van deze reis was, dat wij het nieuwe Duitschland zou den leeren kennen. Dit doel is interessant, omdat velen van ons het Duitschland van voor 1933 kenden. Verschillende sociale en cultureele in stellingen waren ons door de in het eigen land bestaande niet geheel vreemd. Een voor een land beslissend element is de gemeenschapsgeest van het bedrjjfsperso- neel. Dit is mij vooral in deze dagen dui delijk geworden zoo zeide spr. De tijd is te kort geweest om persoonlijk te con- stateeren, dat deze geest van broederschap en kameraadschap reeds tot in de lagen van het werkende volk is doorgedrongen. Ma alles, wat wij hebben gehoord, mag vorden aangenomen, dat deze geest door gewerkt is. In ieder geval is de grondslag van het sociaal-economische leven natuur lijk en gezond. Daarop is een levensvat bare gemeenschap te bouwen. Dat wij ons daarover verheugen zoo ging de heer de Bruijn verder zal hem, die de sociale geschiedenis van ons land kent, niet verwonderen. Het stemt ons tevreden, dat wy van het Duitsche arbeidsfront de gelegenheid heb ben gekregen met dezen in de praktijk ge- brachten, goeden, gezonden en socialen geest kennis te maken. Wij zijn u dank baar, heeren Bötticher en Strathmann, dat u zich op zoo vriendelijke en voorkomen de wijze voor ons beschikbaar hebt willen stellen. Om deze gevoelens uitdrukking te geven willen wij u beiden een boek over de werken resp. van Rubens en Brueghel overhandigen. Zij geven u een beeld van de zoo rijke cultuur van ons volk. Mogen deze werken voor u een aangename her innering aan onze studiereis zijn. En tenslotte: moge deze studiereis en uwe zorgen er toe bijdragen dat de ver houding tusschen onze beide volken en landen zich normaal, gezond en> vriend schappelijk zal ontwikkelen. De leiders van de Nederlandsche vakvereenigingen zullen gaarne aan deze taak hun mede werking geven. Even gaarne willen wij deze gelegenheid benutten om de leiders van het Duitsche arbeidsfront hartelijk tot een tegenbezoek uit te noodigen. De heeren Strathmann en Bötticher heb- en hierna met enkele vriendelijke woor den voor hun aangeboden geschenken be dankt. Met een gezellig samenzyn werd de avond en daarmede de 12-daagsche stu diereis besloten. GEEN VOORSCHOTTOEWIJZINGEN. AAN NIEUWE ZAKEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visschery maakt bekend, dat in het al gemeen ten behoeve van'nieuw te openen détaillisten zaken géén voorschottoe- w ij zingingen van in distributie gebrachte goederen meer zullen worden verstrekt. Voorts wordt er op gewezen, dat geen voorschottoewijzigingen uitgereikt zullen worden aan reeds gevestigde zaken, welke voornemens zijn soorten goederen, waarin zy tot nu toe geen handel dreven, te gaan verkoopen. JAARVERGADERING FEDERATIE GEMEENTERAADSLEDEN. Zaterdag, 16 November j.l. hield de Fe deratie van Vereenigingen van R.K. Ge meenteraadsleden in Nederland haar jaar- lijksche algemeene ledenvergadering in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Deze verga dering, welke onder voorzitterschap stond van den heer J. J. J. IJsselmuiden, werd door de talrijke afgevaardigden bijge- gewoond. Een voorstel om het hoofdbe stuur met een 4-tal leden uit te breiden, werd met algemeene stemmen aangeno men. Als nieuwe bestuursleden zijn aange wezen: mr. dr. Lamb. Janssens te Eindho ven, voorzitter der Vereeniging Eindho ven. S. Kooyman te Breda, secretaris der Vereeniging Breda; Chr. G. Matser te Arnhem, voorzitter der Vereeniging Am- hem; J. Elders, te Bovenkarspel, secreta ris der Vereen. Hoorn, In de vacature, ontstaan door het overlijden van het Hoofdbestuurslid, den heer C. Stokman, werd benoemd mr. Roeffen te Aalsmeer. In de namiddagvergadering kwamen aan de orde de inleiding van den heer Y. Kee stra, burgemeester van Culemborg over: „Bevordering van den woningbouw voor de minst draagkrachtigen." en de inlei ding van den secretaris der Federatie, mr. dr. C. Ch. A. van Haren over het onder werp: „De gemeente onder de nieuwe verhoudingen." PEEN GEEN VEEVOEDER. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij heeft behoudens ontheffing met ingang van 21 November 1940 het vervoederen en doen vervoederen van alle rood bos-, breek- en bewaarpeen verboden. HOTEL-, CAFé- EN RESTAURANT- PERSONEEL. Met ingang van 15 November jl. is de fusie van kracht geworden tusschen den „Bond van Hotel-, Café en Restaurantper- soneel in Nederland", en den „Nederland- schen Geneefschen Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel". Uit deze beide bonden is thans als nieuwe organisatie naar voren gekomen de „Nederlandsche Bond van Hotel-, Café- en Restaurantper soneel". De regeling van de werkloozenkas, die aan den „Genever" verbonden was, wordt door den nieuwen bond overgenomen. Een nadere beslissing zal nog worden genomen met betrekking tot den wachttijd en de seizoenuitkeering. Zooals bekend, is ook deze fusie een logisch gevolg van de aan sluiting-van de Nederlandsche Vakcentrale (N. V. C.) by het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen (N. V. V.). GEMEENTERAAD VAN ALPHEN AAN DEN RIJN De Raad der gemeente Alphen a. d. Ryn kwam gistermorgen onder voorzitterschap van burgemeester P. A. Colijn, te tien uur in openbare vergadering bijeen. Aanwezig waren alle leden. Na opening met gebed ging de Raad in geheime vergadering. Na heropening kwam het aangehouden voor stel van B. en W. ter sprake inzake ruiling van eenige perceeltjes grond met de Pro vincie Zuid-Holland. De heer A. P. Tolk op wiens voorstel deze aangelegenheid in de vorige vergadering werd aangehouden is ook thans nog niet geheel voldaan over de getrofen voorbereidingen. Spr. herhaalt nogmaals, dat overleg met het Polderbe stuur van Kortsteekt gewenscht is. Zoolang niet bekend is waar precies het te ver plaatsen gemaal te staan komt, is het be zwaarlijk de voorgestelde transactie te slui ten. Ook de kwestie van den nieuw aan te leggen weg van de Rijnbrug (over het Aar- kanaal nabij Gouwsluis) naar den Heeren- weg, acht spr. nog een bezwaar. Wethou der A. den Ouden antwoordt hierop, dat het polderbestuur mogelijk nog niets weet omtrent de plaats van het nieuwe gemaal. De Proyincie evenwel is vrijwel vast be sloten het gemaal aan dezen kant van het water te doen maken. Spr. meent dat deze transactie met de kwestie rioleering-door- strooming polder niets te maken heeft en stelt derhalve voor de :'zaak nu maar af te doen. De voorzitter liéht de zaak toe en zegt in de bemalingskwestie geen moeilijk heden te zien. Anders wordt 't in de toe komst indien er een zuiveringsinstallatie moet worden aangebracht als de weg reeds is aangelegd. Dan zou de Provinciale weg eenige moeilijkheden kunnen opleveren. Maar deze kwestie staat ook weer los van dit voorstel. De heer A. P. Tolk blijft van meening, dat deze zaak nog niet voldoende is voorbereid. Spr. acht het raadzaam om in deze vergadering hierin nog geen beslis sing te nemen. De heer C. M. Deerenberg, die meent, dat deze zaak nu geen langer uit stel behoeft, verzoekt den voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming te bren gen. Het voorstel wordt daarna aangeno men. Het voorstel van B. en W. inzake verhu ring van twee woonhuizen c.a. en verpach ting van een perceeltje grond, zijnde het pand Prins Hendrikstraat 102 met de daar aan verbonden overzetveer, benevens de helft van het pakhuis Prins Hendrikstraat nr. 104 en het pand Prins Hendrikstraat 100, zijnde woon en winkelhuis, benevens de aan de straatziide gelegen andere helft van het pakhuis Prins Hendrikstraat 104, alsmede een perceeltje weiland, gelegen achter de algemeene begraafolaats te Aar- landerveen, werd z. h. st. aangenomen. Bij het voorstel van B. en W. inzake het vaststellen eener verordening vraagt de heer A. F. Ruijssenaars, of de voorzitter bereid is mede te deelen op welke wijze aan de inzameling uitvoering wordt gegeven, waarop de voorzitter antwoordt, dat voor *het inzamelen van levensmiddelenafval zich hebben aangemeld een reeks van be staande schillenboeren, wier aantal vol doende is om bij een ingedachte wijkindee- ling, zóó te kunnen werken, dat het afval gemakkelijk bij alle huisgezinnen kan wor den ingezamed. Wat betreft het ophalen van dierlijk afval hebben B. en W. gemeend dit zoo mogelijk te moeten opdragen aan den gemeentelijken reinigingsdienst. De derde categorie n.l. doode dieren, zal moe ten worden ingedeeld onder den dienst van de gemeentelijke noodslachtplaats. Voorstel van B. en W. inzake aanvulling van de bouwverordeningen, welke, vol gens antwoord van den voorzitter op een desbetreffende vraag van den heer Ges man, ook aangepast moeten worden aan de tijdsomstandigheden, voornamelijk als ge volg van de schaarschtein het materiaal, werd hierna z. h. st. aangenomen. Voorstel van B. en W. inzake vaststelling der uitkeering ingevolge art. 101 der L. O. wet 1920 voor bijzondere scholen over 1936 en 1937 en afrekening over het tijdvak 1934 tot en met 1937 werd z. h. st. aangenomen. Voorstel van B. en W. inzake vaststelling der vergoeding ingevolge art. 101 der L.O. wet 1920 voor de bijzondere scholen, over het jaar 1939 werd z. h. st. aangenomen. Voorstel van B. en W. inzake fraudever- zekering werd z. h. st. aangenomen. Voorstel van B. en W. inzake royement hypotheek op een perceeltje grond van de bouwvereeniging „Eensgezindheid" het welk aan het Rijk is verkocht, werd z. h. st. aangenomen. Bij het voorstel van B. en W. inzake wij ziging van het tarief voor de levering van gas, vragen B. en W. een grootere bevoegd heid van den raad om indien de kolenprij- zen zulks noodzakelijk maken, overeen komstig de richtlijnen van de z.g. pry zen verordening, de gasprijzen te mogen ver- hoogen, zonder daarvoor weer opnieuw de goedkeuring van den raad te behoeven. Hiertegen maakt de heer Ruijssenaars evenwel bezwaar en zou gaarne zien, dat de raad daarin steeds gekend wordt De heer W. Geerlof stelt voor met de in voering dezer verhooging te wachten tot de begrooting van 1941 aan de orde zal zijn. De voorzitter antwoordt, dat de gf- iheente zeker al een half jaar dure kolen gestookt heeft. Wat de opmerking van den heer Ruijssenaars betreft, hebben heele- maal geen bezwaar er tegen, indien de Raad dat verlangt, hem telkens daarin te kennen. De heer Van Kleef meent, dat zulks weinig baten zal, immers B. en W. zijn gehouden aan de van hooger hand ge geven formule en ziet dus geen bèzwaar in het voorstel van B. en W. in zijn oor spronkelijke vorm aan te nemen. De voor zitter erkent ook, dat B. en W. zich aan die formule zullen moeten onderwerpen, maar de Raad óók! Hierna aangenomen als werd voorgesteld. Vervolgens werd de raad in afdeelin- gen verdeeld. Met 13 van de 17 stemmen werd de heer A. Warnaar te Hazerswoude benoemd tot lid van de commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs, in ver band met het niet aannemen zijner benoe ming door ds. H. Moolhuizen. Bij de rondvraag verzoekt de heer Ver donk de boom-n in deze gemeente ter be veiliging tegen de duisternis te voorzien van een witten band. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer A. F. Ruijssenaars vraagt een betere regeling voor de noodslachtplaats met betrekking tot een mier gelykelijke verkoop van het aanwezig vleesch. Indien er voorraad is staan de liefhebbers in den regel al vroegtydig in lange rijen te wach ten, nadat elk hunner een volgnummer hééft ontvangen, doch indien men bij een voorraad van 300 pond vleesch tegen een 100 tal volgnummers, aan de eerstkom en den zonder berekening van het benoodig- de, maar uit gaat verkoopen elK gewild kwantum, dan komt het voor, dat de helft der wachtenden, zonder vleesch naar huis kan, na zyn tijd in de file te hebben uit gediend! Dit acht spr. onbillijk. De heer W. den Hertog Azn. vraagt re geling by de uitkeering van inkwartie- ringsgelden. Spr. geeft in overweging de uitbetalingsgelegenheden te verdeelen over b.v. een aantal dagen. Dan krijgen de menschen vanzelf meer gelegenheid om binnente wachten, indien zulks noodig blyfct. In een soortgelijke vorm vestigt de heer W. van Kleef de aandacht van B. en W. ook op de uitreiking van distributie bescheiden en vraagt of het college gele genheid wil maken, dat de wachtenden zich in huis kunnen ophouden. De voorzit ter zegt verbetering van den toestand toe. De heer C. den Uijl informeert of er by het gemeentebestuur nog plannen bestaan om in de drukke straten een bovenver- lichting aan te brengen en vestigt tevens de aandacht op praktische hanglantaams. De voorzitter zegt met de verlichting in de duisternis heel erg aan banden te zyn gelegd. De' goedgekeurde Philipslampen mogen slechts op kruispur ten worden aan gebracht'. Het is niet mogelyk over den weg verlichting aan te brengen om tech nische redenen. Overigens moeten de lam pen minstens een 150 meter afstand van elkaar staan. De door den heer Den Uyl bedoelde hanglantaarns zouden voor de gemeente een kostbare geschiedenis vor men en dan nog blijft het een vraag of die het gewenschte resultaat zullen ople veren. B. en W. zullen echter doen wat doenlijk is. Hierna sluiting. ALGEMEENE MjkLiKCEN'I'ttALE LEIDEN EN OMSTREKEN 4 De stichtingsvergadering Sedert eenigen tyd was er vanuit de bestaande organisaties van m eikverkoo- Pers een drang naar voren gekomen tot centralisatie. Om hiertoe te geraken was op 14 November een voorloopige verga dering gehouden, waar in principe tot op richting werd besloten. Gistermiddag werd eert tweede bijeen komst in café ,,'t Schuttershof' gehouden onder voorzitterschap van den heer H. Compier, die de drie Leidsche slijtersver- eenigingen en de vertegenwoordigers der vereen, uit omliggende plaatsen harte lijk welkom heette, alsmede aan de fabri kanten, de afgevaardigden van de diverse melkinrichtingen en den heer mr. Hugen- holtz, rechtskundig adviseur en adviseur der Neutr. en Prot. Christ. Melkslijtersver eenigingen. De notulen der vorige vergadering, waarin de statuten behandeld waren, lokte eenige bemerkingen uit van de zijde van den heer v. Tol, zulks naar aanleiding van het artikel, waarin het doel der vereeni ging is omschreven. Spr. drong er verder nog op aan in het artikel betreffende het aantal bestuurs leden te spreken van „tenminste acht le den en een voorzitter". De voorz. merkt naar aanleiding hier van op, dat de statuten in de vorige ver gadering zijn vastgesteld en dat men nu weer niet daarop terug kan komen, hetgeen den heer v. Tol de opmerking ontlokt, dat men dan wel met de vereeniging kan op houden, want dat zij dan haar doel voor bij streeft. Nadat ook de heer v. d. Meer zich had verzet tegen aankoop van de melk bij één grossier, zette de voorzitter nog eens uit een waarom deze vergadering was bijeen geroepen. Spr. wees vervolgens op de moeilijkhe den welke zich thans voor het bedrijf voordoen, nl. de standaardisatie van de melk, welke op Zondag 24 November in gaat. Vóór alles is op het oogenblik aan eensluiting van alle belanghebbenden noodig. Op het oogenblik hebben zich verschillende vereenigingen uit Leiden en omgeving-zich aangesloten met een totaal van omstreeks 170 leden. Op 'een vraag van den heer v. Tol hoe de vereenigingen uit de Bollenstreek den ken over aansluiting, antwoordt de heer v. Tol, dat de Bollenstreek niet zal aan sluiten, indien het doel der vereeniging niet beter omschreven wordt. Spr. zegt, dat de Bollenstreek niet kan goedkeuren, dat de A.V.M. de lakens uitdeelt. De voorz. antwoordt hierop, dat de heer v. Tol de zaken verkeerd ziet en de heer v. d. Meer vult dit nog aan door te zeggen, dat elke groep later kan bepalen waar zij de melk wil betrekken. Wil de A.V.M. dit niet, dan staat de Centrale Or ganisatie achter de groep om haar plan te steunen. Mr. Hugenholtz geeft vervolgens een uiteenzetting van zijn zienswijze en zegt, dat het doel der vereeniging in de eerste plaats is de bescherming van den klein handel. De A.M.L.O. laat zich heelemaal niet voortstuwen door de A.V.M. alleen, maar de bedoeling is om geheel zelfstan dig te blijven. Daarom zou het jammer zijn, dat de Bollenstreek niet tot deze cen trale vereeniging zou toetreden. De heer v. d. Holst weidt hierna nog maals in den breede over het doel der ver eeniging uit. Dat doel is niet alleen te trachten de melk tegen den goedkoopsten prijs in te koopen, zelfs ten koste van slachtoffers onder eigen broeders. De ver eeniging moet niet op onrechtvaardigheid gebouwd worden, maar steunen op recht vaardigheid en billijkheid, want daarmee alleen is het algemeen belang gediend. Op voorstel van den voorzitter zou hier na tot stemming worden overgegaan. In de pauze, welke hiermee gepaard ging, werd nog uitvoerig onderling gediscus sieerd, speciaal met de léden van de afdee- ling Bollenstreek. Dit had tot resultaat, dat de heer v. Tol mededelde, dat de Bol lenstreek wél met de oprichtingsplannen accoord zou gaan, indien in de statuten wordt opgenomen dat de mogelij-kheid ge schapen wordt, dat groepsgewijs gezamen lijk door het bestuur wordt gekocht. De voorz. zeide hierop, dat het bestuur hiertegen geen bezwaar had, mits men hieruit niet de conclusie zou trekken, dat het bestuur nu ook verantwoordelijk was voor den inkoop. De heer v. d. Kloot merkte nog op, dat het waarschijnlijk niet mogelijk zal zijn op het oogenblik van leverantie te veran deren, omdat de A.V.M. hiertegen is, het geen de heer v. d. Meer deed opmerken, dat dit geen bezwaar behoeft te zijn om bedoeld artikel te veranderen. De vergadering verklaarde zich hierna unaniem conform met het voorstel. Na langdurige besprekingen en stem mingen werd een bestuur gekozen, dat als een voorloopig bestuur beschouwd moet worden. Hierin hebben zitting: uit de omgeving van Leiden de heeren A. de Haan, J. Schippers, A. Bogaard, M. van Tol en A. van Zanten en uit de stad: de heeren H. Compier, J. P. v. d. Holst, M. L. C. de Geus en H. B. van Benten. CONTROLE OP VERDUISTERING. De gisteren gehouden controle op de verduistering van woningen leverde 63 waarschuwingen en 9 processen-verbaal op, die op het onvoldoende Verduisteren van ry wielen 9 waarschuwingen en 7 pro cessen-verbaal.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2