Hongarije en het Drie-mogendhedenpact SXe aanval &p Sivaningfiam ACatf andere tanden zuClen toetreden Ankara op een keerpunt? Horloges P. J. vai Meer dan 500 Duitsche vliegtuigen boven de stad DONDERDAG 21 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 DE WEENSCHE BESPREKINGEN DE OFFICIEELE PLECHTIGHEID. De toetreding van Hongarije tot het Drie- mogendhedenpact is? naar D.N.B. bericht, voltrokken in het kader van een plechtige, officieele ceremonie. Voor het kasteel van prins Eugenius, dat de laatste jaren reeds vaker de plaats is geweest van belangrijke gebeurtenissen voor Zuid-Oost-Europa, was een eerecompagnie opgesteld. Om 12 uur 15 arriveerde de rijksminister van Buitenlandsche Zaken en kort daarop verschenen de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken en de Japansche am bassadeur, Koeroesoe. Op de groote buiten trap begroetten zij de vertegenwoordigers van Hongarije, die om 12 uur 30 arriveer den. Rijksminister van Ribbentrop bege leidde de vertegenwoordigers der verbon den mogendheden naar de Gele Zaal ter voltrekking van de officieele ceremonie. Daar waren reeds talrijke vertegenwoordi gers van de Duitsche en de buitenlandsche pers, vooral de Italiaansche, de Japansche en de Hongaarsche pers, benevens die der overige Zuid-Oostelijke staten, versche nen. Bij den aanvang van de plechtige offi cieele ceremonie deelde van Ribbentrop mede, dat de Hongaarsche regeering dèn w'ensch te kennen heeft gegeven, opgeno men te worden in het Driemogendheden- pact en dat de regeeringen der in het Drie- mogendhedenpact vereenigde staten vol daan hebben aan dezen wensch van. de Hongaarsche regeering. Na het voorlezen van het protocol betreffende het toetreden van Hongarije tot het pact werd de onder- teekening voltrokken. Vervolgens las de Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, in het Hongaarsch en het Duitsch een Hon gaarsche regeeringsverklaring betreffende het toetreden tot het Driemogendhedenpact voor. In aansluiting hierop begroette de rijks minister van Ribbentrop Hongarije als nieuw lid van van het Driemogendheden- pact. In zijn slotwoord wees de rijksminister op de beteekenis van dit pact, dat een oorlogs verklaring vormt aan de oorlogshitsers, ge richt is tegen iedere poging, den oorlog uit te breiden, en een aaneensluiting ten doel heeft ten behoeve van een spoedig herstel van den wereldvrede en de instelling van een rechtvaardiger wereldorde. De rijksmi nister wees er ook op, dat Hongarije de eerste mogendheid is, die zich solidair ver klaart met deze doelstellingen en dat hij het bijzonder verwelkomt, ook uit naam van den Italiaanschen en den Japanschen vertegenwoordiger, dat de sinds lang be vriende Hongaarsche natie als eerste is toe getreden tot het Driemogendhedenpact. De rijksminister van Buitenlandsche Zaken constateerde, dat nog andere mogendheden met hun toetreden zullen volgen en dat het het onveranderlijke besluit is van de in dit pact vereenig de mogendheden, een wereldomvatten de aaneensluiting tot stand te brengen van alle werkelijk tot opbouw bereide, voor een rechtvaardigen vrede arbei dende jonge volken. Met de harteijkste begroeting der Hon gaarsche vertegenwoordigers door den rijksminister, den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken en den verte genwoordiger van Japan, was de plechtige officieele ceremonie geëindigd. BESPREKINGEN MET DEN FÜHRER. De Führer, die zooals gemeld zich even eens in Weenen bevond, heeft gistermid dag om half vier in hotel Imperial den Hongaarschen premier, graaf Teleki, en den minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, voor een uitvoerig onderhoud ontvangen. Deze bespreking duurde, naar vernomen wordt, omstreeks twee uur. Daarna ontving de Führer, naar voorts bekend wordt, den Italiaanschen minister van Buitenandsche Zaken, Ciano, voor een bespreking, v Verder heeft de Führer gistermiddag in het kasteel Belvedère, naar aanleiding van het opnemen van Hongarije in het Driemo gendhedenpact, een receptie gegeven, waar aan werd deelgenomen door den Hongaar schen minister-president, graaf Teeki, den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, den Hongaarschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, den Japanschen ambassadeur te Berlijn, Koeroesoe, en den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribben trop. Voorts waren aanwezig de chef van het opperbevel der weermacht, generaal- veldmaarschalk Keitel, rijksperschef dr. Die trich, rijksleider Bofmann en rijksstadhou der Baldur von Shirach, de prominente le den der delegatie der betrokken mogend heden, voorts de gezant Sztojay, ambassa deur von Mackenzen en gezant von Erd- mannsdorf. IN BOEDAPEST TERUG. Graaf Teleki en graaf Csaky zijn in ge zelschap van den Duitschen gezant in Boe dapest Woensdagavond 11 uur uit Weenen weer in de Hongaarsche hoofdstad aange komen. ANTONESCU NAAR BERLIJN VERTROKKEN. Het hoofd der Roemeensche regeering, generaal Antonescu, is gisteravond om kwart voor acht voor een officieel bezoek aan Berlijn vertrokken. Hij wordt verge zeld door den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken, Sturdza, den minis ter van arbeid, Jaszinschi, den minister van economische zaken, Cancico, den onder staatssecretaris Constant en den onder staatssecretaris van het ministerie van fi nanciën, Papanace, benevens door eenige journalisten. De Roemeensche leider van den staat zal in Berlijn belangrijke ontmoe tingen hebben met den Führer en met lei dende persoonlijkheden van het Duitsche Rijk. UITVOERING VAN HET BRENNER- CONSULT. Politieke kringen te Rome merken vol gens Stefani op, dat de diplomatieke bespre kingen en bijeenkomsten der laatste dagen en de bijeenkomst van gisteren te Weenen slechts schakels vormen in één enkelen ke ten, die zijn oorsprong vindt in de ontmoe ting op den Brenner tusschen den Duce en den Führer. Op den Brenner werd een schets opgesteld van de plannen voor de politieke, militaire en diplomatieke oorlog voering. Van een zekeren afstand gezien zijn de voornaamste uitingen van deze politieke phase van de spü drie in getal: le. Het Driemogendhedenpact tusschen Italië, Duitschland en Japan yan 27 Sep tember. 2e. De rede van den Führer te München. 3e. De rede van den Duce van Maandag, waarvan de weerklank in de wereld nog groot is. Ook is er reden de belangrijke politieke besprekingen op te merken, die tusschen- tijds zijn gevoerd en waarvan men het re sultaat als volgt kan samenvatten. le. Het besluit den oorlog tegen Engeland tot het uiterste door te zetten. 2e. Het besluit reeds thans, voor zoover dat mogelijk is in verband met de voort zetting van den oorlog, de organisatie ter hand te nemen van de nieuwe orde, die ten grondslag ligt aan het Driemogendheden pact. 3e. De solidariteit van de drie mogend heden op militair en politiek gebied voor het oogenblik en voor de toekomst, d.w.z. de gelijkheid van opvattingen omtrent de oorlogvoering tegen Engeland en over de toekomstige organisatie van de uitgestrekte continentale zone's, die gelegen zijn in het gebied van respectieve belangen. 4e. De uitno«diging gericht tot alle na ties, die bereid zijn mede te werken vol gens de richtlijnen van de spil aan de ver wezenlijking van een duurzamen wereld vrede, om deel te nemen aan dit wederop- bouwwerk. DUITSCH-TURKSCHE BETREKKINGEN -NIET ONGUNSTIG. De Turksche gezant te Berlijn, Gerede, verklaarde in een interview, dat hij aan een verslaggever van een Turksch blad toestond, dat de TurkschDuitsche be trekkingen zich gunstig ontwikkelen en voegde daaraan tpe te hopen en te ver wachten, dat in de naaste toekomst nog een groote verbetering zal intreden; von Papen, de Duitsche ambassadeur te An kara, bevindt zich onder de vooraanstaan de persoonlijkheden, welke op het oogen blik te Weenen vertoeven. Gerede is naar thans weer uit Istanboel gemeld wordt door den president van Turkije ontvangen en heeft voorts besprekingen gevoerd met den minister-president en den minister van Buitenlandsche Zaken. Het schijnt zoowel het standpunt van von Papen als van Gerede te zijn, dat men voor het oogenblik tevreden kan zijn en dat aan de verhouding DuitschlandTur kije, ondanks 't bekende verdrag met En geland, niets veranderd is. Het schijnt, dat Von Papen van oordeel is, dat er geen be zwaren behoeven te bestaan tegen een verbetering van de Duitsch-Turksche be trekkingen. Het Britsch-Turksche verdrag, zoo oordeelt men, staat geheel op zichzelf. En men vraagt zich af: waarom zouden de vroegere, nauwe betrekkingen van Turkije met Duitschland, op cultureel en econo misch gebied, niet weer geheel hersteld kunnen worden? Men schijnt op het oogenblik te Berlijn zelfs van oordeel te zijn, dat Turkije ten aanzien van de As op een keerpunt staat. 'n practisch Haarlemmerstr, 125127. Inkoop von opd gou9 tegen de hongsto waarde DE STRIJD DER ITALIANEN IN GRIEKENLAND EN AFRIKA HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS BERICHT. Het 166ste communiqué van het Ita liaansche hoofdkwartier luidt als volgt: „Krachtige herhaalde aanvallen ten Zuid-Oosten van Koritza en een cavalerie- aanval op den weg naar Kalibaki zijn met groote verliezen voor den vijand afgesla gen. Onze luchtmacht, die nauw samen werkt met de strijdkrachten te land, heeft de vijandelijke troepen met lichte bom men en machinegeweervuur bestookt en wegen, barakken en troepenconcentraties getroffen. Buiten de drie vijandelijke vlieg tuigen, vermeld in het vorige weenmachts- bericht, zijn nog vijf vijandelijke toestel len neergehaald. Zij vielen brandend om laag. Een onzer vliegtuigen is niet terug gekeerd. In Noord-Afrika heeft een onzer lucht- formaties na ten Zuid-Oosten van Sidi el Barrani sterke vijandelijke colonnes van gepantserde auto's te hebben opgemerkt, dezen aanzienlijke verliezen toegebracht Een deel werd onbruikbaar gemaakt, de rest op de vlucht gedreven. Vervolgens bonden onze snelle colonnes den strijd met den vijand aan; zij noodzaakten hem zich terug te trekken. Onze luchtformaties vie len de begeleidende Engelsche jagers aan en schoten zes toestellen van het type Gloster neer. Verder werden vijf vijande lijke gevechtswagens, een twaalftal ge pantserde wagens en eenige kanonnen ver nietigd. Al onze vliegtuigen keerden op hun bases terug. Onze luchtafdeelingen hebben de haven van Alexandrië gebombardeerd, alsmede de kaden van het eiland Ras el Tin, het vliegveld, de schepen, die gemeerd lagen in het Nefisjmeer ten Zuiden van Ismaila, spoorwegwerken te El Hamman, installa ties te El Quassab en een kamp te Biraua- ni, ten Zuid-Oosten van Mersamatroe. Zij veroorzaakten 0 branden, ontploffingen en een duidelijke schade. Al onze vliegtuigen keerden terug. Vijandelijke vliegtuigen hebben herhaal de aanvallen gedaan op Tobroek, waar geen schade werd aangericht, en op Beng hazi, waar de schade zeer gering was en een Mohammedaansche vrouw gewond werd. In Oost-Afrika heeft een onzer patrouil les bij vijandelijke detachementen, die te Ocoea ten Westen van Goerafanda in den Boven Soedan waren gestationneerd, op de vlucht gedreven. Onze luchtmacht heeft vijandelijke kampen te Aroma en Kasjim el Ghirba gebombardeerd. Een der vijan delijke kruisers heeft te Dante de installa tie voor het winnen van zout gebombar deerd, en lichte schade veroorzaakt. Vijan delijke vliegtuigen hebben Barbas, Deca- mere, Agorddae, Kernen en Masawa ge bombardeerd zonder dat er slachtoffers vielen, de schade is niet belangrijk. Vijandelijke vliegtuigen hebben getracht aanvallen te ondernemen op de Oostkust van Zuid-Italië. Zij werden met een snel reageerend afweervuur ontvangen en trok ken zich terug zonder bommen te hebben laten vallen. STEFANI BERICHT OVER TOENEMENDE WANORDE IN GRIEKENLAND. Naar „Politika" uit Saloniki verneemt, is Maandag in Noord-Griekenland een groot kruitmagazijn in de lucht gevlogen. De ontploffing .was zoo hevig dat in vele deelen van Noord-Griekenland en in Sa loniki een trilling als van een aardbeving werd gevoeld. Naar Stefani van de Grieksch-Joego-Sla- vische grens meldt deelen reizigers uit Griekenland mede, dat de levensmiddelen steeds schaarscher worden. De Italiaan sche luchtmacht desorganiseert de ravitail leering van het land volkomen, niet slechts door het bombardeeren van le vensmiddelendepots, maar ook door ver lamming van de verbindingen over den i*eg en per rail. In Griekenland heerscht volslagen wanorde en de leugens, die door de Britsch-Grieksche propaganda uitgevon den worden om het moreel op peil te hou den, bereiken hun doel niet. Demoralisee ring maakt zich van de Grieksche troe pen meester en de officieren zijn gedwon gen strenge disciplinaire maatregelen toe te passen om desertie te vermijden. Een Grieksche deserteur, die in Joego-Slavië aangekomen is, verklaarde gevlucht te zyn om zich te onttrekken aan de dracht stokslagen, die als dwangmiddel bijna da gelijks toegepast wordt. ITALIAANSCHE VOORBEREIDINGEN IN AFRIKA. Talrijke buitenlandsche militaire critici vragen zich af, waarom maarschalk Gra- ziani na de verovering van Sidi al Bar rani het offensief nog niet hervat heeft. Deze vraag kan men niet beantwoorden zonder nogmaals te wijzen op de moeilijk heden, die geboden worden door het ter rein en het heete klimaat van de Libysche hoogvlakte, een woestijn bij uitnemend heid, waar het leven zwaar gemaakt wordt door de hitte, die dikwijls vijftig graden bereikt, en gebrek aan water. Deze atmos ferische omstandigheden versterken nog den eisch tot grondige voorbereiding, die vooraf moet gaan aan den nieuwen sprong van de Italiaansche colonnes naar Marsa Matroeh. Na de verovering van Sidi al Barrani moesten de troepen werken aan den aan leg van een geteerden weg van 120 K.M., die van Aolloem naar Sidi el Barrani loopt, en de primitieve vrachtautowegen herstel len. Het grootste probleem vormde het water, dat door tankauto's ter plaatse ge- GIJZELAARS VAN DE GAULLE DE BRANDENDE STAD. Naar het D. N. B. ter aanvulling op het weermachtsbericht van gisteren verneemt over den grooten aanval van Duitsche luchtstrijdkrachten op Birmingham, wordt eensgezind door alle bemanningen der vliegtuigen, die hebben deelgenomen aan den aanval, gerapporteerd, dat het effect nog grooter en treffender was dan in Coventry. Reeds nadat de eerste golven vliegtuigen hun bommen hadden uitge worpen,' was de stad als door daglicht door de vlammen van reusachtige branden ver licht. De volgende toestellen konden spoe dig van het Kanaal af van iedere richting- peiling afzien, aangezien de vuurgloed tot hoog in den hemel straalde en zoo de een voudigste wegwijzer werd. De Duitsche ge vechtseskaders startten nog tijdens de avondschemering bij volkomen bedekten hemel. Het was echter bekend, dat het weer zou veranderen. Tegen middernacht was de wolkenlaag ook bijna geheel weg, zoodat de Duitsche aanvallen bij buitenge woon goed zicht uitgevoerd konden worden. Veel meer dan 500 vliegtuigen zijn naar Birmingham gevlogen en hebben bommen van alle soorten en kalibers uitgeworpen. In grooten omvang werd gebruik gemaakt van de zwaarste bommen, die zoowel door hun brandstichtende uitwerking als door hun splinters en den luchtdruk buitenge wone schade aanrichtten. In totaal werden ruim 500.000 kg. bommen neergeworpen. Tegelijkertijd vielen duizenden en duizen den brandbommen op de stad, zoodat bij de vernielende explosies ook nog de alles verwoestende uitwerking van het vuur kwam. Sommige branden waren reusachtig aan gezien spoedig de eene brandhaard zich aansloot bij den andere. Tusschen deze groote branden, die heele fabrieksterrei nen, blokken huizen en tenslotte heele straten aantastten, stonden ontelbare klei nere en heel kleine branden, die voor een groot deel ook weer om zich heen grepen en zich aaneensloten tot groote branden. Le Britsche afweer van geschut en schijn werpers was krachtig en aanhoudend. Hij had echter geen succes. De Duitsche aan- valstactiek slaagde erin den afweer vol komen in verwarring te brengen en zon der effect te doen zijn. De moed der Duit sche vliegers brak door ieder spervuur heen en negeerde ieder gevaar. De aanvallen werden ingeleid door af zonderlijk vliegende toestellen, waarop ver scheidene malen een massaal bommen wer pen door aaneengesloten formaties volgde, terwijl in de pauzes tusschen deze groote aanvallen weer afzonderlijk vliegende toe stellen aanvielen. Afzonderlijk vliegende toestellen beëindigden den strijd in de eer ste uren van den ochtend. De aard van den aanval maakte gebruik van iedere techni sche mogelijkheid. De afzonderlijke toe stellen en formaties deden hun aanvallen in gewone, horizontale vlucht, andere na derden in geruischlooze glijvlucht op hun doelen en stieten zoo door het versper- ringsvuur heen. Nu eens vielen afzonder lijk vliegende toestellen van alle kanten aan, dan weer attaqueerden gesloten for maties een beperkt gebied door den ring van spervuur heen. De verliezen zijn zeer gering. Bij een optreden van ruim 500 vliegtuigen zijn slechts vijf toestellen ver mist geraakt. REEDS 20.000 BRANDEN IN LONDEN. In een ooggetuigenbericht uit Londen, schrijft Ingersoll in het Amerikaansche tijdschrift P. M.: „De commandant van den Londenschen. brandweer heeft mij verteld, dat er sinds het begin van het Duitsche offensief in de lucht in Londen 20.000 bran den van beteekenis zijn geweest. Daarbij zijn 2000 brandweerlieden in den dienst ge dood of gewond. DE ACTIE VAN DE GAULLE. Uit Vichy wordt gemeld: De minister van koloniën, admiraal Platon, maakt in een verklaring voor de radio den inhoud be kend van een telegram, dat de Gaulle door bemiddeling van den gouverneur der Brit sche kolonie Nigeria aan de Fransche re geering heeft doen toekomen. In dit tele gram dreigt de Gaulle, acht gevangenen, die bij de inneming van Libreville zijn gemaakt, en die leidende figuren in het Fransche bestuur en het leger zijn, als gij zelaars vast te houden en hen slechts te gen 9 Gaullisten, die in handen der re geering van Vichy zijn, uit te zullen wis selen. De minister van koloniën, Platon, deelt als antwoord mede, dat de Fransche regeering de Gaulle niet zal antwoorden. Men zal eens zien, of de Gaulle op het von nis der Fransche justitie met een moord zelfs met een moord op een bisschop zal antwoorden. De personen, die de Gaulle wil uitwis selen, zijn: generaal Tetu, de kolonel Cla- veau en Crochu, majoor Raullier en bis schop Tardu. Deze gijzelaars, zoo verklaart de Gaulle in zijn telegram, zijn met hun leven aansprakelijk voor elk levensgevaar der door hem opgenoemde „vrije Fran- schen." SYRIË ACHTER MAARSCHALK PETAIN. De hooge commissaris voor Syrië, Puaux, heeft, naar uit Vichy wordt gemeld, in een radiotoespraak de bevolking van Syrië en den Libanon gewaarschuwd voor Engel sche propaganda-manoeuvres. Van naburige landen uit, zoo verklaarde hij, zijn oproe pen tot de Franschen in den Orient ge richt. Ter vermijding van een gevaarlijk misverstand, dat zwaar op de toekomst zou drukken, acht ik het noodzakelijk, de Volgende verklaring af te leggen: „de Franschen in den Levant, welke religie, politiek of wereldbeschouwing zij ook zijn toegedaan, erkennen maarschalk Pétain als hun eenigen chef. Wij dragen nog"allen in het hart de smartelijke herinnering van de aanvallen, die Fransch bloed heb ben doen vloeien. Doch vandaag zooals gisteren zouden wij slechts naar de wapens grijpen om ons te verdedigen De civiele en militaire chefs der onder Fransch man daat staande gebieden zijn bereid, him plicht te doen om datgene te verdedigen, wat him is toevertrouwd. Zij weten,'dat zij kunnen rekenen op de genegenheid der Syriërs en Libaneezen jegens Frankrijk, dat hun trouwe vriend was en zal blijven." bracht moest worden, waar dan per hoofd en per dag anderhalve liter beschikbaar gesteld werd. Thans is dit vraagstuk ge heel opgelost, dank zij den bouw van een aquaduct, hetgeen in recordtijd geschied is en de ontdekking van bronnen bij de voor ste linies. Eveneens moest ontzaglijk veel werk verzet worden om het noodige ma terieel en hulpmiddelen voor den aan staanden opmarsch aan te voeren. Opgemerkt moet nog worden, dat het in de geschiedenis nooit voorgekomen is, dat men van het Westen uit Egypte tracht te te veroveren, juist vanwege de woes tijn der Libysche hoogvlakte. Maarschalk Graziani is de eerste, die een dergelijke onderneming beproeft. Thans bevindt zich tusschen de voorste Italiaansche linies en die der Engelschen een niemandsland van dertig kilometer breed. Daar spelen zich dikwijls de ge vechten tusschen gemotoriseerde patrouil les af. De Engelschen beschikken in Egyp te over ongeveer 300.000 man. Zij hebben van Marsa Matroeh een geducht versterkt kamp gemaakt, voorzien van volmaakte in richtingen en waar men de beschikking heeft over een verbinding over land en door de lucht en over een spoorlijn, die naar Egypte loopt. Op 300 K.M. van Mar sa Matroeh staan de beste divisies, waar over het Britsche leger beschikt, opgesteld en zij hebben versterkingen ontvangen in den vorm van manschappen, materieel en munitie. Zonder twijfel is deze sector het best voor den oorlog toegerust, want En geland weet heel goed, welke gevolgen het verlies van zijn positie in Egypte zou heb ben. Buitenlandsche Berichte! OVERSTROOMINGEN IN JOEGO-SLAVIë De hevige regenval der laatste dagen, die, naar reeds gemeld, tot groote over stroomingen in Slovenië heeft geleid en tot dusver een schade van 10 millioen dinar heeft veroorzaakt, heeft thans ook geleid tot een sterken was van de wateren in Bosnië, waar eveneens overstroomingen zijn ontstaan. Eenige spoorwegtrajecten staan op sommige plaatsen onder water, zoodat het verkeer gedeeltelijk moest wor den stilgelegd. VERDACHTE BRAND IN ROEMEENSCHE SYNAGOGE. In de Roemeensche stad Foscani, welke door de aardbeving zwaar geteisterd is, is de Joodsche kerk uitgebrand. Het gebouw was voor drie millioen lei verzekerd. Daar men vermoedt, dat de kerk in brand is gestoken om het verzekerde bedrag te be machtigen, zijn 3 leiders van de Joodsche gemeente in hechtenis genomen. Da nationale feesten in Japan. Da keizer begeeft zich naar de vlootparade, welke op de reede van Yokohama werd gehouden (Foto Weltbild)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5