C. FORTMANN STADSNIEUWS St. NICOLAAS- GESCHENKEN Porselein/tfrï&al, Luxe huishoudelijkeartikelen BREESTRAAT 122-124 Acaderosenieuws Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN Provinciale Publicatie DONDERDAG 21 NOVEMBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DE VERDUISTEKINGS- EN RIJWIEL CONTROLE GAAT STEEDS DOOR. Wederom talrijke overtreders. De controle op de richtige naleving van de bepalingen ten aanzien van het verduis teren van woonhuizen en rijwielen gaat gestadig voort en de controle op de nale ving der verkeersvoorschriften door wiel- ders wordt dag aan dag strenger. Gisteren zijn 101 waarschuwingen uitge deeld en twee processen-verbaal opge maakt wegens het niet voldoende verduis teren van woningen, alsmede 13 processen- verbaal wegens het niet voldoende verduis teren van rijwiellantaarns. Ook de controle op de wielrijders en voetgangers werd gisteren op groote schaal uitgevoerd. De Leidsche politie werkte hierin samen met de Duitsche politie. Tien tallen processenverbaal en nog meer waar schuwingen werden uitgedeeld en ook de voetgangers, die de betreffende verkeers- bepalingen niet in acht namen, werden on derhanden genomen. In eigen belang zoowel als in dat van het algemeen welzijn mogen we de ingezetenen nogmaals dringend opwekken alle voor schriften in huis zoowel als op den open baren weg zoo stipt mogelijk na te komen. Men. voorkomt daarmee "veel narigheid voor zich zelf, niet in het minst de finan- cieele zorg, welke aan de overtredingen vast zit. EXAMENS MIDDENSTANDSDIPLOMA. Bij de in ,,'t Schuttershof" afgenomen examen voor het diploma algemeene han delskennis (Middenstandsdiploma) zijn geslaagd voor het speciaal examen: de heeren: G. Blok, J. M. Bouman, Al phen; F. Haas, Katwijk; Th. Haas, Lisse; M. Hartog, J. N. H. van der Henst, Benne- broek; mej. G. van der Hoogt, Hillegom; L. J. P. A. Jansen, Den Haag; A. de Jong, Katwijk; M. Kelderman, Hillegom; A. J. M. Kriek, Noordwijk; J. J. C. Lascaris, Lisse; J. van Leeuwen, Den Haag; C. P. van der Loo, Boskoop; R. Marbus, Leider dorp; N. van der Panne, Leidschendam; J. Pasterkamp, Koog aan de Zaan; F. H. M. van Remur.dt, G Rodenburg, Rijnsburg; mevr. W. A. van Roeienvan Roode, Noord wijkerhout; A. van Schaik^ Haarlem; C. Stelma, Sassenheim; L. M. J. van Velzen, Koudekerk; J. A. Vissers, Leimuiden én P. Zwetsloot, Lisse. Voor het normaal examen zijn geslaagd de heeren: B. Appel, Waddinxveen; A. H. van den Berg, Noordwijkerhout; A. F. Ber kemeier, Hoofddorp; T. Blom, Gouderak; W. Boer, Oude-Wetering; C. P. van den Bosch, Rijnsburg; L. van den Bosch, Zeist; J. Bosma, Nieuwkoop; L. Bosman, Bode graven; G. Broere, IJsselstein; P. Bulthuis, Fr. den Butter, Abbenes; D. van der Geur, Boskoop; W. de Geus, C. W. de Graaf, Hil legom. Waar geen plaatsnaam vermeld, is deze Leiden. Handelsregister K. v. K. Wijziging 1022. Firma J. W. de Tombe Leiden, Hartesteeg 2b, boekbin derij en hetgeen daarmede in verband staat. De zaak is met ingang van 1 October 1940 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: J. v. d. Berg en Zoon v.h. firma J. W. de Tombe. Venn.: J. van den Berg, Leiden en J. M. van den Berg, Zoeterwoude. (B. P.). Ondanks* vSle moeilijkheden tot het vej&rijgéift van verschillende artikelen, bieden wijSu nog een prachtvolle sortéeciaf in Bezoekt ons magazijn in de och tenduren, in verband met het vroege sluitingsuur. Beleefd verzoeken wij Uwe bestellingen reeds vóór 5 December te laten bezorgen, aangezien het niet mogelijk is alle bestel lingen op 5 December te kunnen afleveren. STICHTING „HET LEIDSCHE BROKKENHUIS" Bovengenoemde stichting hield gister middag haar algemeene vergadering in 't Schuttershof alhier. De voorzitter, de heer Tobé bracht in zijn openingswoord naar voren, dat het Brokkenhuis ondanks de moeilijke tijds omstandigheden toch zijn werkzaamheden ten bate van de behoeftige menschheid nog kan voortzetten. De notulen van de vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Uit het jaarverslag 1939'40 bleek dat ook in het afgeloopen jaar weer veel werk verricht is. In totaal werden 2208 personen gehol pen. Van de dames-medewerksters onder vond het bestuur wederom grooten steun. Behalve dat zjj behulpzaam zijn op de verkoopmiddagen, wordt er ook veel ver steld en uit oude mantels, jassen enz. kin dergoed vervaardigd. Nog steeds is er een tekort aan boven- en onderkleeding. De heer van Kleef bracht financieel ver slag uit over het afgeloopen jaar. De Kas- commissie, bestaande uit de heeren Wichers Rollandet en Sobels, stelde voor den penningmeester te déchargeeren voor zijn nauwkeurig beheer. De begrooting 1940'41 werd goedgekerud. De aftreden de bestuursleden mevr. Stiasny-Wijnhoff, mej. Ris en de heer Tobé werden allen her kozen. „DE BOEMELBARON". Zooals reeds gemeld, geeft de Neder- landsche Operette vanaf morgen een serie opvoeringen van de Wereld-succes- Ope- lette „De Boemelbaron" in het Luxor Thea- ;er alhier, met Piet Kohier als Drooggeel- tje, alias „De Boemelbaron". Muziek van Walter Kollo. Verdere medewerkenden zijn, de dames: Jo Remi, Cor Smit, Tini Visser, Clairette Hammé en de heeren: Jan Kiveron, Kal man Knaack, Frans Bogaert, Kees van Dam Bcb van Leersum en vele anderen. Voorts een koor van 16 dames en heeren. Het orkest staat onder leiding van Julius Su san. De regie wordt gevoerd door Piet Kohier. Nieuwe décors van W. Beyne en Zoon. Costumes van de firma A. Serné en uit eigen ateliers. De voorstelling op Vrijdagavond zal een feestelijk karakter dragen, ter herdenking van het 50-jarig tooneeljubileum van Piet Kohier. Plaatsbespreking wordt dringend aanbevolen. -PERSONEN IN LEIDEN GEVESTIGD Th. F. J. Albada Jelgersma, Mariënp.str. la P. J. Al venaar, koopman, Maredijk- hof 1 C. A-. v. Amsterdam, dienstbode, Witte Singel 70 C. Bakker, 1.1. verpleeg ster, Mauritsstr. 69 B. J. Blankhart, tee kenaar, Zeemanln. 28 I. P. L. Blom en fam., Oude Vest 1 L. Boom, Meermans hof 8 J. H. Bouwer, J. v. Goyenk. 1 C. Breedijk, Korevaarstr. 6 A. Broers- ma, Rapenburg 131 N. Hidding-Cbris- tiaans, Wolmaransstr. 13 G. C. v. d. Drift, werkster, Noordeinde 50 M. C. v. d. Drift, Noordeinde 50 M. E. Droog, dienstbode, Lorentzkade 7 J. Duiker, dienstbode, Zoeterw.sing. 60 Ph. N. v. Duist, hulp i. d. huish., Brederostr. 28 H. C. v. Engelen, winkeljuffr., Formosastr. 24a G. v. Gelder, techn. adviseur, Boer- haaveln. 17 P. A. M. Wilms-v. Hertum, Clarenstg. 4 A. W. J. v. d. Heijden, ban ketbakker, Breestr. 83 C. v. d. Heyden en fam., mètaalbew., Uiterstegr. 155 E. M. Hogenes,' fabr.arb., W. Havenstr. 11 T. Hoogendoorn, dienstbode, Pieterskerkgr. 16 G. M. Hoogervorst, Vrouwenk. Choor- steeg 15 J. Knibbe, Warmonderw. 45 A. M. C. Koning, dienstbode, Boerhaaveln. 12 P. R. Kroon, banketbakker, Noord- eindspl. 8a N. H. Kuiper, Plantage 4 W. Kukler, matroos le kl., Oranjegr. 151 G. R. A. O. Lachmann, Rapenburg 117a S. W. A. Leignes Bakhoven, Witte Sin gel 48 "J. Lindhout, koopman, Haarlem- merstr. 234 A. F. Moerkercken v. d. Meulen, Korevaarstr. 8a W. Z. Mulder, off. koopvaardij, J. de Wittstr. 53 H. de Noo, Witte Singel 75 C. M. Ouwerkerk, winkel juffr., Korenaarstr. 94 A. La- bree-Pennenburg, Lijsterstr. 22 G. v. Rhijn-v. d. Plas, K. Hoefstr. 56a A. Gu- leij-Hemer, Oude Rijn 7 C. Roelandse, sjouwer, Vestestr. 5 H. v. Rosse, L. Morschw. 11 E. J. v. Rossum, hulp i. d. huish., A. v. Saksenstr. 1 J. W. C. v. Schaik, verpleegster, Rijnsb.weg' 10 Jhr. G. de Serière, Pieterskerkgr. 3a F. Si mons en fam., magazijn beheerder, Buiten- ruststr. 4a L. Slier, Levendaal 8 C. Slingerland, verpleegster, Rijnsb.weg 10 K. Y. Smit, Tulpenstr. 15 C. A. Sterk, letterzetter, Clarenstg. 4 A, W. Verha gen, Prinsenstr. 42 A. A. Verjaal, ver pleegster, Rijnsb.weg 10 T. Visser, Ra penburg 15 E. v. Vollenhoven, Oude Sin gel 112 C. G. Vonk, kraamverpl., Hoogl. Kerkgr. 37 H. E. Vreeburg, hulp i. d. huish., Heerengr. 22 A. B. J. de Vries, arts, Roodborststr. 53 F. Wagner, mon teur vliegdienst, Haarlemmerstr. 46a P. C. Witte, H. Rijndijk 214 A. Zandvliet en fam., fotograaf, Aalmarkt 1. PERSONEN UIT LEIDEN VERTROKKEN. L. M. Slobbe, Oegstgeest, Dorpsstr. 34 H. H. Boerboom, Amsterdam, de Ruiterka- de* 101—102 M. W. Dekker, Driebergen R'burg, Hoofdstr. 175 A. C. M. Schaap- Dietz, Katwijk, Kanaalstr. 13 N. Gor dijn, Utrecht, Wagendw.str. 74 H. J. H. H. Gunther Mohr, Bloemendaal, Stoopplein 162 G. Gijp, Valburg, Hoofdstr. 22 W. Hasselbach en fam., Voorburg, Braban$on- straat 4 P. de Hees, Rotterdam, K. de Stoutepln. 13b A. J. v. Hoeken, Rhenen U., Bruine Ingschew. 31 J. v. d. Hurk, Voorschoten, Haagweg 10 W. H. v. d. Jagt, Amsterdam, Willemsparkweg 183hs. G. P. Jansen en fam., Utrecht, Wa gendw.str. 74 E. Jongman, Den Helder, Lareijstr. 4 S. Jongman en fam., Den Helder, Lareijstr. 4 J. Kok, Rotterdam, P. Krugerstr. 93c S. de Koning, Haar lem, L. Molenstr. 48 W. Laan, den Haag, Vlierboomstr. 366a H. A. de Lange, Rot terdam, Persoonshaven 23 H. Lansdorp, den Haag, v. Alkemade In. la M. Wal- raven-v. Leeuwen, Alphen a. d. Rijn, Von- delstr 34 A. Lit, Gorinchem, Kl. Haar- schekade 78a L. Loth, Woubrugge, Wijk A 99 A. Luss, Utrecht, Nobelstr 23bis M. Mechelse, Wassenaar, Hallekenstr. 14 C. H. Nuis, Amsterdam, Nieuwendijk 319 L. Oskam, Arnhem, Sonsbeekw. 2 L. A. den Ouden, Leiderdorp, Koningstr. 32 S. Palsma, Oegstgeest, Warmonderw. 60 K. Pardon en fam., den Haag, Westeinde 455 A. B. Philbert, Amsterdam, P. C. Hooftstr. 157 J. H. Pieper en fam., Eind hoven Bredaln. 90 J. Poppe, Vlissingen, Hellebardierstr. 4 J. Regeer, den Haag, Bameveldstr. 6 P. E. M. Rutten, Am sterdam, v. Woustr. 184 in W. P. A. G. Snijders en fam., Vlagtwedde, Veenderweg G. W. v. Stapele en fam., Hilversum, Jac. Pennweg 11 C. A. Swaving Dijk stra, Heemstede, Lanckhorstln. 99 J. P. Torenvlied, Bussum, Karbouwstr. 10 E. Warners, Oegstgeest, Julianaln. 4 G. B. WeberT Bussum, Irisstr. 6 M. H. v. d. Meij-Westdorp, den Haag, Zwetstr. 75 A. J. v. Weersen, Noordwijk, Wassenaar- schestr. 2 M. v. Zanten, Rijnsburg, Noordwijkerw. 2 T. Zondervan, Gro ningen, Schuitendiep 53. LEIDEN. Geslaagd: Examen van apothekersassistent: de heeren P. C. Kiljan, Krimpen a. d. IJssel, T. C. Koster, Voorburg, M. Timmers, Den Haag; A. J. J. Jonkers, Den Haag; Doctoraal examen rechten: de heer A. C. A. J. Greebe, Voorburg; Candidaats examen rechten: de heer J. Dutilh, Rotterdam. Binnenland HET UNIE-FIETSVLAGGETJE. De voorzitter van den Stedelijken Raad eer Nederlandsche Unie te Amsterdam, de heer C. Brink, verzoekt aan alle wielrijders in de hoofdstad, die in het bezit zijn van een Unie-vlaggetje, voorloopig daarmee hun fiets niet te tooien. Er is twijfel gerezen over de vraag, of dit vlaggetje al dan niet onder het uni formverbod valt. Zoolang dit niet is vast gesteld, kan het voeren van dat teeken tot moeilijkheden leiden. Reeds is het eenige malen voorgekomen, dat fietsen, die van zulk een vlaggetje voorzien waren, in be slag genomen werden. Inmiddels is elders een proefproces aan hangig gemaakt, teneinde een gerechtelijke uitspraak in dezen uit te lokken. Het is goed het resultaat van dat proces, dat on getwijfeld bekend zal worden gemaakt, af te wachten. Bollenland HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT ERGENS IN ITALIë, 21 Nov. (Stelani). In zijn weermachtsbericht no. 167 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Aan het Grieksche front vooral in den sector van Korciano, liepen de herhaalde aanvallen van den vijand te pletter op de hechte verdediging van onze troepen. Onze luchtmacht bombardeerde de vijandelijke basis Preveza, militaire doelen in de zones van Frikkala en in Korciano. Vier van on ze vliegtuigen worden vermist. Een van onze luchtformaties deed een aanval op militaire doelen van Malta, waarbij het vliegveld van Tavenezia werd getroffen, alsmede militaire werken en het arsenaal van La Valletta, waar een zware brand ontstond. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. Een Engelsche machi ne van het type Wellington moest een noodlanding maken op Sicilië. De uit ze ven personen bestaande bemanning, onder wie de vice-luchtmaarschalk Boyd Awer Tudor, een majoor en drie lagere officie ren, werd gevangen genomen. In Noord-Afrika behaalde onze lucht macht opnieuw een schitterend succes. Een van onze formaties jagers merkte een groote formatie vijandelijke jachttoestel- len op, welke veel grooter in aantal was. Niettemin ondernamen de onzen een reso- luten aanval. In het gevecht, dat hierop volgde, werden zeven vijandelijke toestel len brandend neergehaald, n.l. vier Glos- ters, twee Hurricanes en een Blenheim. Van onze vliegtuigen zijn drie niet terug gekeerd. Onze luchtformaties bombardeer den de spoorlijnen AlexandriëCairo en AlexandriëMersa Matroe, het vliegveld Biraby Batta (ten Zuiden van Mersa Ma troe) en de vijandelijke kampen langs den weg van Mersa Matroe naar Bir Kenays. Vijandelijke vliegtuigen wierpen zonder eenig gevolg bómmen op haven van To- broek. In Oost-Afrika ontwikkelde de vijand een felle actie der artillerie op onze stel lingen van Gallabat. Toen de vijand onze linies genaderd was, ondernamen wij een tegenaanval en werd de vijand op de viucht gedreven, met achterlating van doo- den en oorlogsmateriaal. Onze vliegtuigen bombardeerden het spoorwegstation van Showak (Soedan), troepenkampen te Ghe- uaref, gemotoriseerde afdeelingen, lucht doelbatterijen ten Westen van Gallabat en op den berg Reyan alsmede de haven van Aden. Een van onze vliegtuigen is niet te ruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bom men op Assab, waarbij onder de inlanders vijf personen gedood en-negen gewond wer den. Een vijandelijk oorlogsschip, dat Chisiami probeerde te naderen,, werd door onze vliegtuigen aangevallen en gedwon gen zich terug te trekken. LEIDEN Geboren: Jacobus z. v. W. Schouten en J. Pet. Catharina Magdalena Johan na d. v. D. Zirkzee en C. Mieremet. Jan netje d. v. H. Slegtenhorst en J. Kuivers. Tonny z. v. L. M. Koster en M. Gooyer. Gerrit z. v. L. H. v. d. Burg en C. Kruijff. Geertruida Annie d. P. Koren en G. Bobeldijk. Gerardus Hendrikus z. v. H. Ph. Mooijkind en A. Spreeuw. Charlotte d. v. A. Rijnberg en M. v. d. Neut. Leonardus Frederikus z. v. L. J. v. Vliet en A. W. Nouwens. Johan An ton z. v. C. A. H. v. Leeuwen en W. G. v. d. Zeeuw. Hendrikus Adrianus z. v. H. A. Koet en A. Teijn. Marten Reijer Jo seph z. v. J. C. Hofstede en J. R. Ormekes. Tijmen z. v. L. Meijer en J. Rasser. Elisabeth d. v. L. F. Cacé en E. Hazevoet. Ondertrouwd: W. G. Nikkels jm. j. en M. A. C. Beulink jd. 27 j. Gehuwd: R. N. Bacchini jm. en T. E. Zwaagdijk jd. G. L. Borst jm. en A. H. v. Wijk jd. J. J. C. Bronsgeest wedn. en A. J. Mostert wed. C. H. Cramer jm. en M. de Meij jd. G. Hofstra jm. en E. A. M. v. d. Poel. M. v .d. Meij jm. en A. C. Roodakker jd. J. Neuteboom jm. en S. M. Ouwerkerk jd. J. den Outer jm. en J. J. Bakker pd. J. Rutgers jm. en M. Kouvelt jd. J. v. d. Steen jm. en J. M. Wijsman jd. A. v. Varick jm. en S. J. C. Leget jd. J. H. Wubbels jm. en S. M. Lut jd. Overleden: A. Oomkens wedn. 90 j. LEIDEN, 20 Nov. Groentenveiling. Per 100 kg.: witte kool 2.60, roode kool 4.60 7.90, savoye kool 2.504.40, groene kool 2.304.70, boerenkool 13, rapen 1.40—4.50, prei 3.10—7.10, kroten 2.20 5.40, kroten, gekookt f 813, uien 3.40 8.00, peen 2.507.30, spruiten f 85, andijvie 24, Nero 9.6012.60, drui ven 28, knolselderie f 5.609.50 witloof 1028, postelein 1122, tomaten A 1525.40, idem B 15.6029.40, idem C 10.80—23.60, idem CC 8—17, per 100 stuks: bloemkool 2.1015.10, salade 1 2.70, knolselderie f 1.004.70, per 100 bos: pieterselie 1.302.10, radijs f 2.00 2.70, selderie 0.501.30, bleekselderie 68, peen 4.505.00. GOUDA, 21 Nov. Vee. Aanvoer: in totaal 943 stuks, waarvan 322 magere varkens f 2545, 439 biggen f 812 per stuk; 92 runderen, 49 nuchtere kalveren en 17 gras-kalveren overgenomen door Veehoude rij-Centrale; 23 bokken of geiten 48 per stuk. Handel redelijk. Kaas. Aanvoel 101 partijen. Prijzen: le kwal. met rijksmerk 4150 en 2de kwaliteit f 4041 per 50 kg. Handel vlug. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 21 NOVEMBER. Valuta's (schriftelijk en tel. trans acties: New-York 1.88 3/16—1.88 9al6 Berfijn 75.2875.43 Brussel 30.0130.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.8144.90 Zuerich 43.6343.71 Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34 New-York 1.86 1/2—1.90 la4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.76—44.94 Zuerich 43.59—43.75 Gemeentel. Aankondiging MAXIMUMPRIJZEN VARKENSVLEESCH EN VLEESCHWAREN. Ingevolge besluit van den Secretaris-Ge neraal, waarnemend Hoofd van het Depar tement van Landbouw en Visscherij, is in gaande 18 November 1940 het verhandelen en afleveren van varkensvleesch en vleeschwaren, met inbegrip van leverpastei in blik, doch met uitzondering van andere vleeschconserven in blik slechts toegestaan tegen de prijzen, welke staan aangegeven op een prijslijst en niet meer mogen bedra gen dan de voor de verschillende soorten varkensveesch en de verschillende vleesch waren hierna te noemen prijzen, welke zijn exclusief omzetbelasting. Bij bezorging aan huis mogen zij worden verhoogd met ten hoogste 10 cent per pond of gedeelten van een pond per bezorging. A. Vleeschwaren. Gekookte ham f 0,25 Rauwe ham0,24 Blaasham 0,31 Schouderham 0,22 Rookvleesch muis 0,31 Rookvleesch bil0,28 Procureur0,23 Bacon 0,27 Ontbijtspek 0,20 Rookworst prima 0,24 Rookworst eerste soort 0,22 Gekookte worst0,18 Plockworst 0,26 Snijworst g.0,25 Cervelaatworst g0,26 Tongen wo^l"/\ .10,17 Leverkaa* A..i..../T..|.... „0,20 Nierkaas/5L 0.13 Berlinei^ lovcrwlfet „0,26 Saksische leverwttst0,19 Haagscqe lever\v(*st0,14 Bloedwirst ....I0,13 Leverpastei in bal prima (inhoud 235 c$/.)\per blik T'.TT 0,54 LeverpasKiJtf/DiiWIlste soort (inhoud 200 gr.) Ver blik0,33 Bovenstaande prijlpn geldenXn 'guldens per 100 gram, met u^zondering van die voor leverpastei in bJk, welke gelden per blik met aangegeven inhoud. B. Varkensvleesch. Fricandeau en Rollade 1,65 Magere lappen' 1,60 Nekcarbonaden 1,40 Ribcarbonaden 1,50 Haascarbonaden 1,60 Gehakt en Poulet1,20 Krabjes 0,00 Versch mager spek en speklappen 1,25 Versch vet spek 1,25 Kinnebaklappen 1,10 Vette lappen 1,10 Rauw varkensvet 1,35 Pooten 0,15 Bovenstaande prijzen gelden in guldens per Kilogram. Ieder die varkensvleesch en/of vleesch waren,* andere dan vleeschconserven in blik, aan directe verbruikers verhandelt en aflevert is verplicht een prijslijst waarop de detail-verkoopprijzen staan aangegeven, zoo spoedig mogelijk in tweevoud in te le veren ten kantore van het Openbaar Slacht huis, en een zoodanige prijslijst op een dui delijk zichtbare plaats in zijn winkel aan te brengen. Met ingang van 25 November e.k. moet de prijslijst in den winkel voorzien zijn van het gemeentestempel, als bewijs van goedkeuring door den Burgemeester. Dë Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 21 November 1940. 3053 van het Departement van Landbouw en Visscherij MEDEDEELING AAN HEEREN AARDAPPELHANDELAREN EN AARDAPPEL-TELERS. 1. Sorteering voeraardappelen. Met ingang van Maandag, 18 November mogen partijen be- nedenmaatsche van alle soorten kleiaardappelen nog slechts voor veevoer worden vrijgegeven, indien de maximum sor teering 30 m.M. bedraagt. 2. Sorteering consumptie-aardappelen. In verband met het bovenstaande zal de handel de aard appelen in het vervolg voor consumptie ontvangen in twee sorteeringen en wel de consumptiesoorten 35 k 40 m.M. vier- kantsmaat opwaarts en de Drielingensorteering 30 a 35 a 40 mM. vierkantsmaat. De prijs van de consumptiesorteering is bekend, de prijs van de Drielingen bedraagt 0.75 per 100 kg. minder. Het bovenstaande geldt voor alle soorten kleiaardappelen, met uitzondering van de Roode Star, Bonte Star, Furore, Zeeuw- sche Bonte en Blauwe en Westeinder Bonte en Blauwe. De sorteering van de Drielingen van laatstgenoemde soorten blijft 30/37 a 40 mM. vierkantsmaat en de prijs 1 1.minder dan die van de consumptiesorteering. 3. Keuring van aardappelen. Om te voorkomen, dat telers onnoodig vrachten aardappe len heen en weer rijden, doordat zij aan de laadplaats wor den afgekeurd, dient het volgende: „De handelaren hebben niet het recht partijen aardappelen aan de laadplaats af te keuren, indien zij, als de teler zulks verzocht heeft, niet op de boerderij aanwijzingen hebben ge geven voor het „klaar maken" van de partij." 4. Leveringen van aardappelen aan de Duitsche Weermacht. Betreffende leveringen aan de Duitsche Weermacht ves tigen wij er de aandacht op, dat uitsluitend geleverd mag worden voor binnenlandsche bestemming. Dit geschiedt via de V. B. N. A. Afleveringen ten behoeve van de Duitsche Weermacht buiten Nederland zijn in strijd met de instructies van de Duitsche Overheid hier te lande. Handelaren en telers, die aan dergelijke leveringen medewerken, stellen zich aan moeilijkheden, ook van de zijde der Duitsche Politie-instanties bloot. 3039

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3