DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Winterhulp Nederland groeit De moeilijkheden van het inzamelverbod Momentje WOENSDAG 20 NOVEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9802 3)e GcicbcheSou/tant Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11, V In den geest van dezen tijd Wij lazen gisteren een bericht over een wijziging in de statuten van een organisa tie het was de federatie van Nederland- sche schoenfabrikanten. In bedoeld bericht stond o.m. de volgen de mededeeling: „De in de statuten aangebrachte wijzi gingen hebben o.a. betrekking op: de mo gelijkheid van een delegatie van bevoegd heden aan de bestuursorganen; het openen van de mogelijkheid, snelle besluiten te nemen". - Wij vestigen de aandacht hierop, omdat uit de strekking van de genoemde statuten wijzigingen blijkt, dat men verstaat den geest, den goeden geest van dezen tijd. Deze tijd vraagt, dat in een organisatie die 'moet handelen, die moet optreden, die wat moet bereiken het bestuur meer en véél meer is, dan de uitvoerende macht van de ledenvergadering, meer en véél meer is dan een instantie, die initia tieven nemen mag en moet. In het bestuur moet de verantwoordelijkheid van de or ganisatie ten opzichte van het algemeen belang als 't ware zijn belichaamd; het be stuur moet bevoegdheden hebben, om zon der besluit of goedkeuring van de leden vergadering te handelen in bepaalde zaken, waarin het bestuur beter onafhan kelijk van een dergelijk besluit kan op treden, en in alle zaken, waarin snelle besluiten moeten worden genomen. Dat is een eïsch des tijds. En die eisch moet wor den begrepen door allen. Een bestuur op zijn beurt moet bevoegd heden weten te delegeeren aan den voor zitter. Op deze wijze komt veel zwaarder verantwoordelijkheid te drukken, zoowel op individueele bestuursleden als op den voorzittervoornamelijk op den voorzitter eener organisatie. En dét heeft ook eeh zéér góede, een zéér mooie zijde. Er zal, juist in het besef van de verantwoordelijkheid, meer initia tief worden ontwikkeld, meer kracht wor den ontplooid de persoonlijkheid zal zich in al haar eigen kracht tot uitdruk king kunnen brengen. Dit laatste vooral is een voordeel, dat in de autoritaire gedachte ligt opgesloten. V De autoritaire gedachte Zijn wij voorstanders van de autoritaire gedachte? In een artikel in het „Nederlandsch Dag blad" (Nationaal Front) van gisteravond, waarin betoogd wordt, dat belangrijke pro grampunten van „Nationaal Front" thans „levend bezit van het heele Nederlandsche volk worden", lezen we o.m.: „De autoritaire gedachte zal niet zoo moeilijk tot de Nederlanders spreken. Tenslotte wordt ook onze Oost in ze ker opzicht autoritair geregeerd en tot aller tevredenheid. Ook hier moet evenwel met veel tact worden te werk gegaan: men kan hier aanknoopen bij de gedachte van den goddelijken oor sprong van het gezag, die in dp recht- sche kringen van ons volk zoo levend was, vervolgens wijzen op de behoefte aan een krachtig gezag om Nederlands schip van staat na den oorlog weer vlot te krijgen en zijn vaart te doen hervatten, en tenslotte aantoonen, dat er slechts één kapitein op een schip mag zijn". V De autoritaire gedachte zal zéker niet zoo moeielijk tot het Nederlandsche volk spreken! Zonder te vervallen in de potsierlijke hou ding, welke men hier. en daar kan consta- teeren bij personen, die, hoewel heel an ders pratend of schrijvend dan voorheen, toch van zichzelf verklaren, dat ze 't al tijd zoo gezegd hebben zonder ons schuldig te maken aan een dergelijke be lachelijkheid, mogen wij er aan herinne ren, dat wij reeds zoo langen tijd hebben gepropageerd: er moet zijn een sterk ge zag, er moet komen een sterker ge zag, dan er ten onzent bestuurde en re- Maar zoo was en i& onze overtuiging naast dat sterke gezag moet er zijn een gezonde volksinvloed. Een gezonde volksinvloed dus niet een invloed van ondeskundigen, dus niet een invloed, die, los van het algemeen be lang, is gericht op partij-, groeps- of per soonlijke belangen. Zijn wij voorstanders van de autoritaire L_ Organisatie van het bedrijfsleven PLANNEN TOT CONCENTRATIE MOETEN VOORLOOPIG BLIJVEN LIGGEN. De organisatie-commissie voor het Ne derlandsche bedrijfsleven deelt mede: Het is de commissie bekend, dat momen-. teel in het bedrijfsleven zelf allerlei plan nen bestaan tot concentratie, tot het op richten van nieuwe vereenigingen, enz. Hoe begrijpelijk dit inititatief op zich zelf ook moge zijn, het kan slechts tot verwarring leiden en de werkelijk niet lichte taak der commissie slechts bemoeilijken. De commissie wenscht zich een over zicht te verschaffen van dat wat bestaat en zal zich derhalve systematisch tot het bedrijfsleven wenden, teneinde zoo spoe dig mogelijk de noodige gegeven te ver zamelen. In afwachting hiervan moet de organi satie-commissie het bedrijfsleven met na druk verzoeken deze plannen tot nader order geen vasten vorm te laten aanne men. De commissie neemt aan, dat het be drijfsleven zal begrijpen, dat een overzicht als bovenbedoeld voor de commissie nood zakelijk is en niet te verkrijgen is, indien voortdurend veranderingen blijven voor komen. De commissie wenscht derhalve vóór alles volkomen rust in den bestaanden or ganisatievorm van het bedrijfsleven. De bestaande organisaties en hare besturen blijven voorloopig hun werkzaamheden als tot dusverre voortzetten. WIE HEEFT NOG „TOEGELOOPEN" VEE? Aanmaning tot opgave. Aangezien blijkt, dat verschillende per sonen tot nu toe verzuimd hebben, opgave te doen van runderen, paarden en ander vee, dat gedurende de oorlogsdagen of daarna is komen aanloopen of werd opge vangen, wordt men verzocht hiervan alsnog ten spoedigste opgave te doen aan het bureau Ontruiming, Laan van Meerder- voort 51, alhier. Dit betreft alle vee in en rondom de evacuatiegebieden, dat niet door toewijzing vanWege het Bureau Ontruiming of Op andere regelmatige wijze bij den houder is terechtgekomen. Den gemeentebesturen wordt hiarbij me dewerking verzocht, hun bekende gevallen als hier bedoeld ter kennis te willen bren gen van het Bureau Ontruiming. Houders van toegeloopen vee, die verzuimen hiervan aangifte te doen stellen zich uiteraard aan vervolging bloot. Ook degenen, die nog gelden of opbreng sten onder zich hebben als gevolg van de vee-ontruiming dienen hiervan ten spoe digste kennis te geven aan het Bureau Ontruiming. BEZOLDIGING VAN LEERLING- VERPLEGENDEN. De secretaris-generaal van het depar tement van Binnenlandsche Zaken heeft een beschikking gegeven betreffende wij ziging van de salarisregeling van leerling- verplegenden. Met ingang van 1 Juni 1940 bedraagt het in de volgende alinea bepaalde de jaarlyk- sche bezoldiging van de leerling-verplegen- den, die het wettelijk beschermd diploma, hetzij voor de gewone ziekenverpleging (diploma A), hetzij voor de verpleging van zenuwzieken en krankzinnigen (di ploma B), hebben verworpen, zoolang zij nog niet tot verpleger (ster zijn benoemd, in beide soorten van inrichtingen ƒ900. De jaarlijksche bezoldiging van leerling verplegers van het krankzinnigengesticht te Eindhoven, die gedurende ten minste vijf jaren in het bezit zijn van het diplo ma B voornoemd, en aan wie in verband met het sluiten van een huwelijk wordt vergund buiten de inrichting te wonen, be draagt, zoolang zij nog niet tot verpleger zijn benoemd, met ingang van den eersten dag van de maand, waarin het huwelijk wordt gesloten 1125. Deze bezoldiging wordt na 1 jaar met 75 en na 2 en 3 jaar telkens met 50 verhoogd, totdat een maximum van 1300 is bereikt. DE ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Het A. N. P. meldt: In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben de Engelsche luchtaanvallen hier te lande geen noemenswaardige schade aan gericht. gedachte? Niet precies om de motieven, in het hier boven geciteerde genoemd. Wij zijn voorstanders van de autoritaire gedachte omdat en inzooverre wij voor standers zijn van een sterk gezag en een gezonde volksinvloed. Dat een sterk ge zag en een gezonde volksinvloed samen kunnen gaan, zal niemand onzer kunnen ontkennen. MEDEWERKING EN TEGENWERKING MEDEDEELINGEN VAN DIRECTEUR- GENERAAL. De heer C. Piek, directeur-generaal -van de Winterhulp-Nederland heeft gistermid dag op de persconferentie in Den Haag nogmaals meCedeelingen gedaan over de actie van de stichting Winterhulp-Neder land. Om te beginnen plaatste hij eenige op merkingen over een zaak, die tot veel mis verstand aanleiding heeft gegeven, nl. het voorschrift, dat in den tijd van de Winter hulp-actie de collecten voor verschillende doeleinden stil móeten staan, opdat er geen afbreuk wordt gedaan aan de voor de Win terhulp te houden inzamelingen. Kerkelijke weldadigheid. Hij stelde op den voorgrond, dat de Winterhulp zich niet begeeft op het terrein van de kerkelijke weldadigheid (door mid del van diaconieën enz.) Dit gaat geheel buiten de Winterhulp om. Kerkbesturen, die een inzameling willen laten houden voor een of ander doel van kerkelijke lief dadigheid, moeten zich dus niet tot hem wenden om toestemming te vragen, maar hun aanvragen richten tot den secretaris generaal van justitie, die in overleg met de Duitsche instanties zal uitmaken, in hoever de beoogde inzameling als geoor loofd kan worden beschouwd. St. Nicolaasfeestjes. Overigens moet op strikte nakoming van het Voorschrift worden gestaan. De heer Piek verklaarde echter, dat hij er niet het minste bezwaar tegen heeft, dat het ge bruikelijke Sint NkvJaasfeest op scholen e.d. op 5 en 6 December wordt gevierd. Inzamelingen in verband daarmee behoe ven niet aan zijn goedkeuring te worden onderworpen. Wel wordt verondersteld, dat deze feest jes onder de supervisie van den directeur- generaa? worden gehouden en in dat ver band stelt de directeur-generaal van de Winterhulp Nederland er prijs op, dat co- mité's, vereenigingen enz., die Sint Nico laasfeestjes organiseeren, bij hem een ver slag van hun werkzaamheden inleveren met opgave van hun inkomsten en uitga ven, opdat hij uit het totaal dezer versla gen een overzicht kan krijgen van hetgeen er op dit gebied omgaat en kan beoordee- len of het in de toekomst ook zoo zal moe ten worden voortgezet. Andere charitatieve vereenigingen. Ten aanzien van het charitatieve leven zal de Winterhulp een ruim standpunt in nemen. Zij zal ertoe medewerken, dat ver eenigingen zooveel mogelijk onder him eigen naam kunnen doorwerken, maar on der auspiciën van de Winterhulp Neder land. Evenwel moet men zich aangaande elke voorgenomen inzameling tot de Win terhulp wenden om er zich van te verge wissen, dat deze geen bezwaar heeft. De directeur-generaal zal op deze aanvragen, gehoord de provinciale directeuren, be slissen. Inzamelingen, die geen goedkeu ring hebben gekregen en niet onder aus piciën van de Winterhulp gehouden wor den, zijn verboden. De heer Piek zal alle aanvragen welwillend beoordeelen; het is geenszins zijn bedoeling dat allerlei lief dadigheidswerk zal afknappen. Op het werk van Winterhulp zelf komende legde de heer Piek er nadruk op, dat het zijn streven is zoodanige maatregelen te nemen, dat ieder in vreugde en vertrouwen kan geven. Dit wil, zooals vanzelf spreekt, niet zeggen, dat er dwang toegepast zal worden Integendeel: het bijdragen zal geheel vrijwillig zijn. Met verwondering had de heer Piek geconstateerd, dat de manifesten, die van wege de Winterhulp allerwegen zijn aan geplakt, op verschillende plaatsen afge scheurd zijn, in sommige gevallen voor 6070 pet. Dit is kwajongenswerk en in elk geval niet in overeenstemming met den geest waarin de winterhulp bedoeld is. Er zullen nog andere plakkaten komen; deze zullen hooger worden aangeplakt, zoodat zij niet meer afgescheurd kunnen worden. Maar het afscheuren moest zooals vanzelf spreekt heelemaal niet voorkomen. Tegenover deze tegenwerping staat als verheugend feit de ruime medewerking, die de Winterhulp heeft gekregen van den secretarissen-generaal, die allen hun me dewerking toegezegd en hun naam ter be schikking gesteld hebben, van de zijde der commissarissen der provincies, alsmede van de zijde der burgemeester. Tegenover de medewerking van deze Nederlandsche autoriteiten staat evenwel nog teveel te genwerking en wantrouwen van de zijde van het volk. Praatjes. Nog steeds immers doen praatjes de ron de, dat het geld van de Winterhulp naar Duitschland gaat. Men vergeet echter, dat, iiidien Duitschland van Nederland ander geld zou eischen, dan wat aan bezettings- kosten moet worden betaald, er een veel eenvoudiger middel zou bestaan dan een zoo ingewikkelde organisatie, b.v. door het heffen van een belasting. Men vergete bo vendien niet, dat de opbrengst van de Duitsch Winterhilffe hooger is dan het be drag dat wordt verbruikt, zoodat in Duitsch land weer andere organisaties van de over schotten worden gesteund als de vereeni- ging „Moeder en Kind", Volksgezondheid enz. De Winterhulp is een Nederlandsche or ganisatie, die voor Nederlanders werkt aldus de heer Piek. Tegen hen, die opposi tie willen blijven voeren zal ik den hand schoen opnemen. Men vergete niet, dat kwaadwilligheid niet mij persoonlijk raakt, doch de geheele Nederlandsche gemeen schap. Ik zal de tegenstanders trachten te overtuigen met klem en redenen, doch als dat niet baat langs anderen weg. En ten slotte bedenke men, dat wij leven in een tijd, waarin de nieuwe orde van Europa wordt geboren; men kan het gordijn slui ten en zich houden alsof er niets is veran derd. Maar daarmede is ons land niet ge diend; we moeten den nieuwen tijd tege moet gaan als een eensgezind en sterk volk. We moeten onze eigen zaken weten te behartigen. In den arbeid van de Winterhulp ziet men een middel om te komen tot een orga nisatie van de liefdadigheid in breeder ver band, tot een coördinatie van de vele met de beste bedoelingen opgezette particuliere acties, waardoor een groote vereenvoudi ging en efficiency zal worden verkregen. Indien men weet dat ih 1939 in Nederland 9400 collectes zijn gehouden en men ver gelijkt daarbij de sociale nooden, die toch ongedekt bleven, dan ziet men toch wel in dat op het gebied der liefdadigheid nog wel een en ander te doen is. De inzameling van 29 en 30 November wordt gehouden onder de directe verant woordelijkheid van de burgemeesters. De zen doen hun best. Moge de bevolking, al dus de heer Piek, hen in hun arbeid steu nen, opdat deze een succes woi;de. De datums 29 en 30 November zijn ge kozen, omdat op die dagen de meeste men- schen wel over hun loon kunnen beschik ken en omdat andere data moeilijk waren. Mochten er menschen zijn die liever later een gift zenden, dan wordt bij dezen her innerd aan het gironummer 5553 en aan de mogelijkheid om bij elke bank op de rekening van Winterhulp bij de kasvereeni- ging te Amsterdam bijdragen te storten. DISTRICTADVISEURS VOOR DE BRAND STOFFENDISTRIBUTIE. De directeur van het rijkskolenbureau heeft aangesteld districtsadviseurs voor de brandstoffendistributie, die tot taak heb ben, overeenkomstig zijn aanwijzingen, in hun district zorg te dragen voor een doel matige distributie van brandstoffen. Zij houden daarbij toezicht op de in hun dis trict werkzame brandstoffencommissies, controleeren de voorraden bij handelaren en verbruikers en onderzoeken eventueele klachten en overtredingen. Zuid-Holland: A. ten Zuiden van Lek, Nw. Maas en Nw. Waterweg, incl. Rotter dam, Schiedam, Hillegersberg, Overschie en Schiebroek: H. J. Hofland te Rotter dam. Zuid-Holland: B. de plaatsen Den Haag, Voorburg, Wassenaar en Rijswijk: J. de Keyzer te 's-Gravenhage. Zuid-Holland: overig gedeelte: H. v. d. Schrick te 's-Gravenhage. ST. VINCENTIUSVEREENIGING. Naar wij vernemen, is als opvolger van wijlen den heer H. J. Borghols benoemd tot president van den bij zonderen raad der St. Vincentiusvereeniging te 's Gravenha- ge, alsmede tot vice-president van dén Hoofdraad der vereeniging in Nederland de beer mr. H. G. Morshuis te Voorburg. BURGEMEESTERS. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement Van binnenlandsche zaken is mr. J. O. Thate tot burgemeester van de gemeente Gorssel benoemd. Aan M. van Welie is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Barculo. IN DEN PRILLEN MORGEN. Wij gaan nu 's morgens in het duister op stap. 't Is een beetje griezelig, als je dat niet gewoon bent. Als je haast heb, moet je per fiets gaan en 's morgens heb ik bijna altijd haast. Maar ik fiets niet in het donker, omdat mijn oogen de onhebbelijkheid bezitten alle op- stakels eerst op het laatste oogenblik te zien en dat telkens schrikken is niet goed voor mijn hart. Dan scheer ik mij maar liever niet dat ziet men in het donker toch niet zoo spaar ik ook tijd uit en dan ga ik loopen. Dat is ook veel aardiger. Je hebt den tijd de fiet sers op te merken, die met hun verduis terde lantaarns als glimwormen door het duister schieten. En boven staat de maan, die al begint te slijten en er uitziet als een heel oud: stukje on gebleekt katoen. Zoo wordt het dan toch romantisch. En ook veel minder griezelig. De vele etalagevensters zijn nog her metisch afgesloten en zoo loop ik nu weer in echt Hollandsche stad, waar het duister als het zwarte dek van een fotograaf over de huizen hangt en de oude blinden voor de vensters nog ge sloten zijn. Het leven is nog niet be gonnen. Dat begint eerst met het licht. Maar ik ga door den duisteren morgen^ en vindt op mijn bureau de lamp, die niet naar buiten schijnt, brandende. Zoo vangen wij den arbeid aan. En als de tijd daartoe gekomen is, komt er een meneer, die wij juffrouw Aurora noemen, en die trekt de gor dijnen op. Eerst dan wordt het licht. STAATSLOTERIJ OP DE HELLING. Er is alle kans aldus de „Telegraaf" dat over eenigen tijd veranderingen zul len gebracht worden in de Nederlandsche Staatsloterij. De bevoegde instanties, zoo wel van Financiën als van Justitie, heb ben het loterij wezen in studie genomen en onderwerpen de geheele zaak aan een grondig onderzoek, met het doel de Staats loterij te reorganiseeren. Een regelingscommissie van de F. I. F. A.? Uitschakeling van Engelschen invloed Als in het verleden een nieuwe spelregel of een verandering van de spelregels bij' het voetbalspel werd ingevoerd, had de „In ternational Football Association Board" liet laatste en beslissende woord. De beslissing berustte immers bij een speciaal daarvoor in het leven geroepen commissie voor spelregels en schendsrech- ters. Deze commissie heeft de volgende op gave: 1. Zij moet zorgen voor een zuivere toe passing der spelregels, zooals door de com missie, op basis van de door den interna tionalen bond vastgestelde regels, bekend zijn gemaakt 2. Zij moet de officieele vertalingen der speli egels en de veranderingen van deze spelregels verzorgen. 3. Zij moet een officieele lijst van inter nationale scheidsrechters opstellen, die al leen gerechtigd zijn internationale ontmoe tingen te leiden. Deze belangrijke commisie werd in 1882 door de Engelschen in het leven geroepen en stond sinds dien tijd sterk onder Engel schen invloed. De voetbalbonden van Engeland, Schot land, Wales en Ierland zijn ieder door twee, dus in totaal door 8 personen in deze commissie vertegenwoordigd. De FIFA (Fe deration Internationale de Football Asso ciation) met haar 52 aangesloten lande lijke voetbalbanden, mocht twee vertegen woordigers zenden. Tengevolge van deze constellatie kon men reeds tevoren vast stellen, dat Engelsche belahgen op den voorgrond zouden worden gesteld, vooral daar de belangén in handen werden ge legd van over het algemeen bejaarde per sonen, die toch al geen direct contact meer hadden met het voetbalspel zelf, doch voor al niet ten aanzien van het Europeesche voetbal, zooals dat op het continent wordt gespeeld en in hun opvatting veel te veel beïnvloed werden door het Engelsche be roepsvoetbal. Het een en ander heeft er thans toe ge leid, dat de FIFA binnen afzienbaren tijd een rcgelingscommisie in het leven zal roe pen, die de belangen van de internationale voetbalwereld zal behartigen. Belangrijke aangelegenheden zullen dus in de toekomst niet mtei aan de Britsche willekeur wor den overgelaten.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1