DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje MAANDAG 18 NOVEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9800 9a Geicl&elieSoii/fca/iit Bureaus Papengracht 52. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 1L. Samenwerking Onder dé opschriften „Nederland moet zijn houding tegenover Duitschland her zien". „Het is noodzakelijk om de dingen in ruimer verband te gaan beschouwen", publiceert de Nederlandsche Unie een be schouwing, waaraan wij hier het volgende ontleenen: Wij staan voor het feit, dat in den vorigen wereldoorlog de sympathie van een groot deel van ons volk aan de zijde van Duitschland stond, terwijl bij het uitbreken van dezen oorlog in September van het vorig jaar dit zeker niet het geval was. Deze stemming is er met den oorlog van dit jaar niet beter op geworden. Het is dwaas zich daar illusies over te maken. De wijze, waarop ons volk toen en later heeft gereageerd, is volkomen begrijpelijk, en ieder volk zou zoo ge reageerd hebben, dat plotseling be trokken wordt in een strijd, waarvan het toch in diepsten grond hoopte af zijdig te kunnen blijven. De Unie staat te midden van het volk, dus wij kennen en begrijpen deze gevoelens. Het is de kracht van De Nederland sche Unie. dat zij uit het volk is op gekomen en in het hart des volks diep verankerd ligt. Dit begrip en deze liefde voor het volk kan ons echter niet blind maken, blind voor de nieuwe wegen, die ons volk zal moeten gaan, wil het zyn rol in het nieuwe Europa blijven vervul len. De beschouwing wijst dan verder op die nieuwe wegen, binnenlands en bui- tenlands. Buitenlands: De geografische positie van ons land brengt mee, dat het valt in het gebied, waarin Duitschland krachtens zijn lig ging en zijn grootte onbetwistbaar een leidende positie toekwam en toekomt. Om deze positie te verwerven heeft Duitschland zijn lot geworpen in de waagschaal der geschiedenis. Wij begrij pen zeer goed, dat het aan het Neder landsche volk! door de herinnering aan de oorlogsdagen en door veel kleine da- gelijksche omstandigheden op het oogenblik moeilijk valt om voor dit al les het juiste begrip te toonen. Het is echter noodzakelijk, deze dingen te leeren zien in ruimer ver band. Ons volk zal in deze nieuwe orde ning een eigen en belangrijke taak te vervullen hebben. Van ouds is ons land de poort geweest, waardoor dui zenden en duizenden uitgingen en zwierven op verre zeeën, waardoor anderen terugkeerden met rijkdom men uit verre gebieden. Wanneer in de toekomst de politieke en economi sche belemmeringen van het oogen blik uit den weg zijn geruimd, zal ons volk zijn historische roeping opnieuw kunnen vervullen. De taak van ons volk zal en dan weer een zijn van Europeesche beteekenis en het zal er trots op gaan de roemrijke tradities van zijn voorgeslacht te kunnen voort zetten in een nieuwen tijd. Het noodlot heeft gewild, dat te mid den van deze historische ontwikkeling zich de 10e Mei heeft geplaatst tus- schen ons volk en het Duitsche. Ons volk heeft dit nimmer gewild en het wil niet, dat het zich nog eenmaal in de geschiedenis zal herhalen. Het wil slechts werken, en hard zal het staan in den strijd om zijn bestaan. Moedig en offerbereid wil het strijden voor een betere wereld, want diep in ons hart leeft de overtuiging, dat eenmaal een gelukkige toekomst dagen zal voor een nieuw Europa. De strekking van dit artikel is zeer dui delijk: het Nederlandsche volk moet de oogen wijd open zetten voor de realiteit, de werkelijkheid moet niet feiten, die vast staan, die onomstootelijk zijn, uit den weg willen gaan moet niet een struisvo gel-politiek willen spelen. In een artikel, getiteld: „Samenwerking tusschen de Nederlandsche en de Duitsche industrie", schrijft de „Volkskrant" Zater- Wij helpen Duitschland en Duitsch land helpt ons. Zoo is de figuur, die op den duur wij hopen spoedig vanzelf ook tot een betere verstandhouding zal leiden. Eerlijke samenwerking is hetgeen de Nederlandsche industrie wenscht, en met de industrie moet dit elke Ne derlander verlangen, die het welzijn van zijn land in het oog houdt. Inderdaad: eerlijke samenwerking is het Ideaal het ideaal voor de nieuwe ge meenschap, binnenlandsch en buiten- landschl Distributie peul vruchten De Secretaris-Generaal waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat op Dinsdag 19 November a.s. een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van peulvruch ten. Zooals reeds eerder werd bekend ge maakt, wordt onder peulvruchten verstaan alle voor menschelijke consumptie geschik- tte soorten groene erwten, spliterwten en grauwe erwten, capucijners, witte boonen, bruine en andere gekleurde boonen. Aan vankelijk zullen slechts groene erwten, spliterwten en wellicht ook capucijners worden beschikbaar gesteld. De distributie zal plaats vinden op na der aan te wijzen bonnen van het alge meen distributiebonboekje, welke geduren de een bepaalde periode recht zullen ge ven op het koopen van een bepaalde hoe veelheid peulvruchten. Voor de eerste periode, welke loopt van Dinsdag 19 November «.s. tot en met 16 December, is bon 56 van bet algemeen distributiebonboekje aange wezen, tegen afgifte waarvan men der halve lA K.G. peulvruchten bij den winkelier zal kunnen betrekken. Personen, die op medische gronden be hoefte hebben aan een extra rantsoen peulvruchten, kunnen zich hiertoe onder overlegging van een gecontroleerd medisch attent tot den plaatselijken distributie- dienst wenden. Ziekenhuizen, sanatoria e.d. zullen op aanvrage toewijzingen ontvangen op basis van 100 van het normale verbruik. In een afzonderlijke publicatie zijn na dere bijzonderheden, welke voor detaillis ten, grossiers en houders van hotels, café's, restaurants e.d. van belang zijn, ver meld. Textieldistributie gaat verder VOOR BABY- EN KINDERGOED VERGUNNING VEREISCHT. De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel, daartoe gemachtigd door den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, deelt mede, dat hij de lijst van vrijgestelde textielproducten van 31 Juli 1940 met ingang van Zaterdag als volgt heeft gewijzigd. Niet meer vrijgesteld, doch op punten gewaardeerd en alleen verkrijgbaar opr de textielkaart en eventueel'op speciale ver gunning zijn de volgende artikelen: 1. geheel uit natuurzijde geweven, gebreide en tricotstoffen en daaruit vervaardigde artikelen, boven- en on- derkleeding, inclusief kousen en sokken. 2. crêpe georgette, crêpe, mousseline, organdi, opal, glabatist, velours chif fon, brocaat- en laméstoffen, cissele, en daaruit vervaardigde bovenklee- ding. 3. kleeding, luiers en benoodigdhe- den voor babies en kinderen, die op 5 Augustus 1940 den leeftijd van 3 jaar nog niet hebben bereikt. Deze artikelen zullen voortaan uitsluitend op speciale vergunningen mogen worden verkocht, welke speciale vergunningen door de plaatselijke distributiediensten alleen worden afgegeven op vertoon van de distributiestamkaart van het kind. 4. regenjassen, regenmantels en re gencapes uit gummi of gegummeerde stoffen vervaardigd. 5. handbreigarens vervaardigd uit na tuurzijde, kunstzijde, cel wol, melkwol enz. uitgezonderd de kleine opmaak voor handwerkdoeleinden, zooals stren getjes, kluwentjes en spoeltjes. De waardeering op punten van boven staande artikelen en/of de verkrijgbaar- stelling op speciale vergunning zal aan den detailhandel worden bekend gemaakt door bovengenoemd rijksbureau. Tot zoo lang is de verkoop van deze artikelen aan het publiek verboden. „De Nederlandsche Unie" en de Winterhulp EéN GROOTE NEDERLANDSCHE SAMENWERKING. Van de zijde van De Nederlandsche Unie deedt men ons mede: Nu De Nederlandsche Unie zich heeft voorgenomen, in ieder opzicht hare mede werking te verleenen tot het welslagen van de actie van Winterhulp Nederland, heeft zij tot al haar colporteurs het ver zoek gericht, zich in hun woonplaatsen als collectanten voor 29 en 30 November aan te melden en zich daarbij tevens te ont doen van alle onderscheidingsteekenen, gelijk speldjes, vlaggetjes, e. d., welke een politiek karakter dragen. In de dagen van de „Winterhulp", waarin het groote volksbelang alleen tot één groote Nederlandsche samenwerking be hoort te binden, behooren de politieke ver schillen te zwijgen. Aangezien De Nederlandsche Unie van meening is, dat op 29 en 30 November het g e h e e 1 e Nederlandsche volk gezamenlijk moet geven voor hen, die het moeilijk heb ben in dezen zwaren tijd. heeft zij besloten, op die dagen niet met het weekblad te doen colporteeren. De Nederlandsche Unie wekt nog maals haar leden op, zooveel mogelijk in ieder opzicht het werk van de Winterhulp te doen slagen. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. De acties van de Engelsche luchtmacht boven ons land waren in den nacht van Vrijdag op Zaterdag weder minder inten sief dan den voorafgaanden nacht. Desal niettemin zijn er onder de burgerij drie dooden en zes gewonden te betreuren. On geveer een dozijn huizen is beschadigd, waarvan een geheel vernield is. De meeste bommen kwamen op het veld neer. Er valt vrij veel schade aan broeikassen te ver melden. PRIJZEN VASTGESTELD VOOR VLEESCH EN VLEESCHWAAR. Prijsbepaling treedt heden in werking. In een Zaterdag door den secretaris-gene raal, waarnemend hoofd van het Depar tement van Landbouw en Visscherij afge kondigd Besluit zijn de maximum-prijzen vastgesteld voor het verhandelen en afle veren van vleesch tn vleeschwaren door slagerijen aan het publiek. In deze bepa lingen wordt onder „vleeschwaren" ook verstaan leverpastei in blik, doch niet an dere vleeschconserven in blik. De in dit Besluit genoemde maximum prijzen, welke wij hieronder laten vol gen, gelden m guldens per 100 gram voor van den winkel afgehaalde vleeschwaren en exclusief de omzetbelasting. By bezor ging aan huis mogen deze prijzen worden verhoogd met ten hoogste tien cent per pond of gedeelten van een pond per bezor ging. Vleeschwaren: Gekoote ham 0.25 Rauwe ham0.24 Blaasham 0.31 Schouderham 0.22 Rookvleesch muis 0.31 Rookvleesch bil0.28 Procureur 0.23 Bacon 0.27 Ontbijtspek 0.20 Rookworst prima 0.24 Rookworst 1ste soort 0.22 Gekookte worst0.18 Plockworst 0.26 Sn ij worst 0.26 Cervelaatworst 0.26 Tongenworst 0.17 Leverkaas 0.20 Nierkaas 0.18 Berliner leverworst 0.26 Saksische leverworst 0.19 Haagsche leverworst 0.14 Bloedworst 0.13 Leverpastei in blik prima (inhoud 235 gr.) per blik 0.54 Leverpastei in blik 1ste soört (in houd 200 gr.) per blik 0.33 De prijzen voor vleesch gelden in guldens per kilogram. Vleeschsoorten: Fricandeau en rollade 1.65 Magere lappen 1.60 Nekcarbonaden 1.40 Ribcarbonaden 1.50 Haascarbonaden1.60 Gehakt en poulet1.20 Krabjes 0.60 Versch mager spek en speklappen 1.25 Vérsch vet spek1.25 Kinnebaklappen 1.10 Vette lappen 1.10 Rauw varkensvet 1.35 Pooten 0.15 De slagerijen zijn verplicht in de win kels een lijst met deze prijzen op een dui delijk zichtbare plaats op te hangen. Het Besluit, waarin deze prijzen zijn vastgesteld, treedt met ingang van Maan dag 18 November in werking. Het Besluit geldt van heden af tot 1 Januari 1942. NEDERLANDSCHE VLAG GEEN PARTIJVLAG. Op verzoek van den commissaris-gen- raal voor justitie en openbare veiligheid, SS-Brigadefuehrer Rauter, heeft de secre taris-generaal van het departement van Justitie aan de procureurs-generaal, fun- geerende directeuren van politie, een aan wijzing gezonden, waarin wordt verzocht, ertegen te waken, dat de Nederlandsche vlag gebruikt wordt voor partijpolitieke doeleinden. In het bijzonder zal het verboden zijn de Nederlandsche vlag van partijgebouwen te doen waaien. CONTROLE OP WIELRIJDERS. Men meldt ons uit den Haag d.<L 18 No vember: Naar wij vernemen, zal met in ging van heden de Duitsche „Ordnungspo- lizei" gezamenlijk met de Nederlandsche politie in alle grootere steden een scherpe controles op het rijwielverkeer uitoefenen. Er zal streng op worden toegezien, dat de bekendmaking op de verkeersdiscipllne wordt nageleefd. KOPPELING CENTRALES IN ZUID-HOLLAND. MEDEWERKING VAN DE PROVINCIE IN DEN VORM VAN EEN N.V. Uitvoering reeds begonnen. Na ontvangst van het rapport van de commissie-Van Karnebeek, welke commis sie opdracht had te onderzoeken, of inder daad aan een stelsel van collectieve stroom opwekking economische voordeelen zijn verbonden, deelen Ged. Staten van Zuid- Holland thans aan de Provincile Staten mede, dat de commissie van oordeel is, dat een stelsel van collectieve stroomopwek king belangrijke economische voordeelen biedt boven de tegenwoordige productie wijze. Voor de verwezenlijking van dat stelsel adviseert de commissie tot oprich ting van een Naamlooze Vennootschap door de provincie en de zes thans stroom- produceerende gemeenten, welke vennoot schap de koppellijnen zal bezitten en de leiding zal hebben bij de exploitatie der gemeentelijke fabrieken. Ged. Staten ne men dit denkbeeld over. De medewerking denken Ged. Staten zich, met de commissie als volgt: In de eerste plaats zal de provincie een gedeel te van het maatschappelijk kapitaal der vennootschap verschaffen door daarin deel te nemen voor ruim een vierde van het aantal aandeelen. Dit maatschappelijk ka pitaal toch is gesteld op ƒ430.000, verdeeld in 43 aandeelen, elk groot f 10.000, waar van de provincie elf, Rotterdam tien. 's-Gra venhage acht, Dordrecht vijf,* Leiden vier, Delft drie en Gouda twee aandeelen zal nemen. Het op de aandeelen uit te keeren divi dend wordt in de statuten beperkt tot ten hoogste 6 pet. per jaar. De provincie zal zich met de zes deel nemende gemeenten garant stellen voor eventueel door de vennootschap te sluiten geldleeningen, en wel op deze wijze, dat de provincie een derde gedeelte van het bedrag dezer leeningen zal garandeeren,- de zes gemeenten het resteerende gedeelte. Voorts stelt de commissie voor, dat de provincie haar voor den aanleg en over neming van koppellijnen en voor kasgeld noodige bedragen tot een totaal van ten hoogte 13 millioen zal verstrekken op de zelfde voorwaarden als waarvoor deze zel ve het geld zal kunnen opnemen. Naar de meening van Ged. Staten moeten Prov. Sta ten ook in dit opzicht medewerking ver leenen. De commissie noemde Rotterdam als zetel der N.V. Ged. Staten gevoelens meer voor 's-Gravenhage. Ged. Staten deelen voorts mede, dat de omstandigheden het college er toe hebben gebracht, reeds voordat de commissie haar arbeid had voltooid, maatregelen te tref fen ter verzekering van de totstandkoming der koppelverbindingen. De directeur-generaal der electriciteits- voorziening bracht n.l., kort nadat ons land in den oorlog was betrokken, onder de aan dacht, dat de voor den bouw der koppellij nen benoodigde grondstoffen en halffabri katen zeer spoedig niet meer verkrijgbaar zouden zijn of enkel tegen aanzienlijk hoo- gere prijzen en op langen termijn. Wilde de bouw der belangrijkste en meest urgente koppellijnen, die tusschen Dordrecht en Rotterdam en die van 's-Gravenhage naar Leiden binnen afzienbaren tijd nog moge lijk zijn, dan moesten onverwijld de nog. beschikbare materialen voor dat doel wor den aangekocht. De secretaris-generaal van Financiën verklaarde zich bereid voor rekening van het Rijk, bij wijze van voor schot, de noodige materialen te koopen tot een bedrag van ten hoogste twee millioen gulden. Na aanvaarding van het aanbod van het Rijk hebben Ged. Staten zich gewend tot de gemeentebesturen van Dordrecht en Leiden, welke gemeenten in de eerste plaats belang hebben bij de totstandko ming der koppellijnen. Na overleg met deze besturen werd besloten tot oprich ting van een provinciaal bouwbureau, dat de voorbereiding en de uitvoering der bei de voornaamste koppelverbindingen onver wijld ter hand ter hand zou nemen. Aan dit bureau is de vorm gegeven eener stich ting, genaamd „Stichting koppeling electri- citeitsfabrieken Zuid-Holland". We stichting heeft aanstonds den bouw der koppellijnen met kracht ter hand genomen, zoodat de verwachting ONZE TAAL. Men zegt, dat de taal gansch een volk is. Dat is waar. Daarom moeten wij op onze taal even proper zijn als op ons lichaam, op de vloer van ons huis en de stoep langs de straat. Deze properheid van taal is nog meer noodzakelijk in een tijd als deze, nu vreemde taai-invloeden binnen on ze grenzen optreden. Dit is in de ge schiedenis tallooze malen geschied, ik denk slechts aan de Turksche woor den, die tijdens de overheersching der Turken gedurende anderhalve eeuw in de Hongaarsche taal konden bin- nen-sluipen. Toch is hier het gevaar grooter, om dat het hier twee stamverwante talen betreft, die toch reeds zooveel met elkaar gemeen hebben. Dan is het moeilijker een taal zuiver te bewaren. En wie zijn taal zuiver bewaart, be waart een cultuurschat. Welnu, hiertegen heb ik gezondigd. Mea culpa! Een vriendelijke oud-col lega heeft me daarop attent gemaakt. Ik had in een verleden Momentje geschreven: „Hoe moeten vele jonge meisjes.... niet geschrokken zijn." Natuurlijk, dat is fout en een insluip sel in onze taal, dat al heel erg ver breid is. Ik heb natuurlijk bedoeld te schrijven, dat die jongemeisjes wel geschrokken zijn, en men zou het met veel goeden wil alleen kunnen verkla ren door een zeer verregaande hoffe lijkheid, welke het ongepast vindt jonge meisjes aan het schrikken te brengen. Ik geef echter toe, dat onze taal van grooter belang is. Het eene kan een schat zijn, het an dere is een cultuur-schat. Het laatste is van klassieke schoonheid. En een klassiek meisje is na zestig jaar niet zoo aantrekkelijk meer. bestaat, dat behoudens onvoorziene te genspoeden de beide belangrijkste koppellijnen vóór den winter 1941/42 voltooid zullen zijn. Ged. Staten stellen aan Prov. Staten voor te bekrachtigen hetgeen in dezen is gedaan en te besluiten tot medewerking aan de verwezenlijking der collectieve stroomopwekking. HET BETREDEN VAN DE PROVINCIE ZEELAND. De uitzonderingsvergunningen. Officieel wordt medegedeeld: Het is den laatsten tyd herhaaldelijk voorgekomen, dat ingezetenen van de Noordelijker gelegen provinciën, die door Zeeland willen reizen, in Roozendaal aan komen zonder in het bezit te zijn van de uitzonderingsvergunning voor het betre den van de Zeeuwsche eilanden. Om in de provincie Zeeland te mogen komen, dient men een verzoek tot het ontvangen van een vergunning te richten tot de(n) bur gemeester^) van die gemeente(n), in wel ke men zijn moet. Deze verzoeken worden na toetsing op de noodzakelijkheid van het bezoek en nadat de burgemeester(s) hun standpunt te dien opzichte hebben be paald, gezonden naar den bevoegden staf officier, welke gedetacheerd is bij den ver tegenwoordiger van den rijkscommissaris, die opnieuw het verzoek zal toetsen en de vergunning uitreikt. In het verzoek, dat men tot de burge meesters richt, moeten zijn vermeld: voor- en familienaam van den verzoeker, be roep, woonplaats en woonadres, bovendien de reden, waarom men naar Zeeland wil en den duur van het verblijf aldaar. Per sonen. die den voorgeschreven weg niet bewandelen en zich desondanks in het ont ruimde gebied wagen, worden zonder na der onderzoek onmiddellijk gedwongen, de eilanden te verlaten en moeten naar huis terugreizen. Aanvragen voor het verkrijgen van een uitzonderingsvergunning, welke aan ande re takken van dienst gericht worden, kun nen niet in behandeling worden genomen. Men moet zich dus niet wenden tot den burgemeester van zijn woonplaats. VERZORGING VAN DE NEDERLANDERS IN HET DUITSCHE RUK. De leider van de afdeeling Sociale Zaken deelt mede: Op grond van een overeenkomst tus schen de afdeeling sociale zaken en het de partement van sociale zaken zijn ambte noren van het Nederlandsche rijksarbeids bureau naar het Duitsche rijk gereisd. Met vertegenwoordigers van de Duitsche ar beidsbureau* en van het Duitsche arbeids front zullen zij de in Duitschland werk zame Nederlanders bezoeken en de ge noemde Duitsche organen by hun verzor- gingsarbeid ondersteunen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1