/msr A—}. V jJA C\ f4000.- m premies Laatste berichten ZATERDAG 16 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE RUO - PAG. 7 AGENDA NED. R.K. VOLKSBOND, AFDEELING LEIDEN, CENTRALE VAN DE R.K. ARBEIDERSBEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag: Het gebouw is den geheelen dag gesloten. Maandag: Repetitie R.K. Gem. Zangvereeniging „Pulchri Studio", 7.30 uur (Zaal 6) Dinsdag: Rechtskundig Ad viesbureau voor de leden van de Afdeeling Leiden en Omstreken op het Kantoor van het Bondsgebouw, Steenschuur 15, nam. van 6.308 uur. Dinsdag: Ledenraad Graf. Bond, 7.30 uur. (Zaal 8). Dinsdag: Dag. Bestuursvergadering R.K. Volksbond, 8 uur (Kantoor). Vrijdag: Uitbetalin gen: Te 6 uur Metaalbewerkersbond; 7 uur Transportarbeidersbond. Zaterdag: Gra fische Studieclub, 4 uur. Zaterdag: Spaarbank op het Kantoor, 67 uur. Zaterdag: Bibliotheek 45 uur. (Zaal 5). Zaterdag: Uitbetalingen: 10 uur v.m. Fabrieksarbeidersbond; 10 uur Textielar- beidersbond; 3.30 uur nam. Houtbewer- kersbond; 46 uur nam. Bouwvakarbei dersbond; 56 uur zitting bestuur Fa brieksarbeidersbond. 1NTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLENVEREENIGIN'G. Rapenburg 52. Heden Zaterdag van 89 uur Biblio theek. Beurtrooster; Heden, Zaterdag, G. Bot en P. Reizevoort; Zondag: C. v. d. Meel, J. Hillenaar en D. Goosen; Maan dag: A. Verhoogt en D. Devilée; Dinsdag: alle commissarissen present; Donderdag: W. v. d. Holst en S. v. d. Aar; Zaterdag: G. Bot en P Reizevoort. Zondag: is de zaal geopend van 12.302.30 uur en van 69.30 uur. Van 12 uur Bibliotheek. Van 89.30 uur Verplichte bijeenkomst voor de gezellen, 8 uur Prijsbiljarten. Om 9.30 uur wordt de zaal gesloten. Maan dag: 7.30—9.30 uur Bijeenkomst voor de gezellen. 7.30 uur Tafeltennis- en Dam- en Schaakclub. Dinsdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 7.30—9.30 uur. Woens dag: 7.30 uur Repetitie Muziekgezelschap Fransch Schweitzer; 7.15 uur Zangles Kol- pings Lijfwacht; 7.30 uur Biljartclub „T. E.P."; 8 00 uur Ontwikkelingsclub. Donderdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 7—9.30 uur; 7.30 uur Biljartclub „T.E. P." en Tafeltennisclub. Vrijdag: Is de zaal gesloten. Zaterdag: 7.309.30 Bij eenkomst voor de gezellen; 7.30 uur Ke gelclub „De Poedelaars"; 89 uur Biblio theek. Mededeelingen: Gezellen nog vijf weken en we staan weer voor onze re traite. Gij moet niet langer uitstellen, maar daden stellen. Wegens ziekte van den weleerw. Vice-Praeses zal het feest van zijn verjaardag, welke a.s. Zondag zou worden gevierd, niet doorgaan. PAROCHIE MARLA HEMELVAART EN ST. JOZEF. Maria-Congregatie. Afd. Meisjes: In 't begin van 'n nieuwe werkkring val je van de eene sensatie in de ander. Zoo was 't een blijde gewaar wording Dinsdag meer dan 100 meisjes in de m. c. te zien. Keurig! En dat met zulk noodweer. Dat voorspelt voor de toekomst veel go'eds. Na de m. c. hebben we te samen eenige noten gekraakt van den volgenden in houd: le Ieder lid, dat de oefening moet ver zuimen, geeft daarvan schriftelijk kennis aan het bestuur of aan de pastorie. Voor al ziektegevallen worden opgegeven. 2e. We zorgen voor een goede finantieele basis en geven dus.op de collecte 5 cent, dan kan de m. c. ook beter voor jullie zorgen. In de volgende oefening wordt jullie gratis het foldertje uitgereikt: „Maria-Con- greganist ben ik". Zorgt dus, dat je er dan bij bent. 3e. Wegens de duisternis mogen de jongste leden, d.w.z. de 6de en 7de klas- sers, voorloopig niet komen. Het school onderricht is voor haar nog voldoende. Zoodra ze de school verlaten, zullen ze door het bestuur bezocht worden. Nu een laatste vraag aan de ouders: Heeft u bezwaar aangaande de duisternis, laat ze dan met clubjes gaan of houd ze thuis, maar geeft er mij dan bericht van, dat vergemakkelijkt de controle. Afd. Jonge dames: Dinsdag om 7 uur Maria-Congregatie. Denkt om je lint, het liederenboekje en de collecte. Zoekt met een je nieuwe plaatsen op. W. J. A. MULDER, Dir. M. C. SINT ODO-KNAPEN Zondag: Aanbiddingsfeest. De Schola zingt in de Hoogmis en het Plechtig Lof. Twaalf jongens zingen in de Processie. Maandag: vijf uur: Aspiranten; half zes: Crescendogroep. Dinsdag zes uur Scho la (repetitie Kerstspel) Woensdag: Lof- beurt aan de St. Ambrosiusgroep. Don derdag: zes uur: Schola (Kerstspel). Vrijdag: Viering van het St. Caecilia- en St. Odo-feest. De H. Mis van zeven uur wordt opgedragen voor de belangen van alle St. Odo-knapen. Deze H. Mis wordt door alle jongens gezongen en nemen plaats in het voorste gedeelte van het middenschip aan beide kanten (let op de kaartjes). On der de H. Mis gemeenschappelijke H. Com munie. Alle groepen dus om even vóór 7 u. in de kerk! Om vijf uur: Aspiranten; om half zes: Crescendogroep. Zaterdag: Lof- beurt aan de Pius X-groep. Hallo Boys! Wat een agenda, hè? Goed lezen en onthouden, hoor! Zoo moet het Vrijdagochtend vooral heel mooi gaan. Je hebt allen een kerkboek bij je natuurlijk! Alles keurig netjes, hoor! Dan.... op Zon dag 5 Januari wordt er 'n heel mooi Kerst spel opgevoerd in den grooten Schouwburg, gespeeld door achttien groote spelers van de verschillende Jeugdvereenigingen en onze vijftig Sint Odo Koorknapen van de Schola. Het wordt geweldig. Dinsdag a.s. komt Mh. Quin een repetitie leiden en ons vertellen wat je allemaal nog meer moet doen dan zingen, want we spelen allemaal echt mee op het tooneel! Is dat effe wat! Dan, ja, ik heb aan den Heiligen Sint ge schreven, dat jullie om hem zitten te sprin gen. Ik kreeg een telegram terug: Ik kom natuurlijk! Nou, is dat effe happy! Ja, hij brengt nog een happie mee ook, die goeie man! Nou, hallo hoor! Tot kijks! Kapelaan E. A. M. PAAP. KRUISVAART Cohort „St. Petrus" Burcht: Garenmarkt 36 Zondag: 2.304 uur Missieclub. 34.30 uur Postzegelclub. Maandag: 7 uur Ad- spirantenban, allen kennen het Openings gebed voor Banuur. Woensdag: 7 uur Ontspanning voor de Kard. Faulhaber-, Sfc Aloysius- en St. Stephanusban. Donder dag: 7 uur Viviaanban. Vrijdag: 7.30 uur Buurtschapbijeenkomst voor allen Kruis vaartleiders van de Buurtschap. Zater dag: 7 uur Ontspanning voor de St. Lode- wijkban. Sleutelkoor. Dinsdag en Vrij dag 5.30 uur (Middengroep), 6 uur (Schola) St. Antonius Clubhuis Cohort: Aeternus Pater. Zondag 3.30 uur Willibrordus Bonifacius- ban Dinsdag 7 uur Tarcisiusban. Woensdag 7 uur Paschalenban Donder dag 5 uur Gregorius Aloysiusban. Zater dag 3.30 uur Aspiranten. Cohort St. Pancras Burcht: Anna Paulown ast raat Zondag Aanbiddingsfeest. Algejneene H. Communie, 's Avonds om 6 uur Plechtig Lof met Processie, waarin bok de Kruis vaart door enkelen vertegenwoordigd wordt Maandag Gedialogeerde H. Mis. 's Avonds 7 uur Godfried en Bonaficiusban.' Dins dag 7.30 uur W. Doyleban. Vrijdag 7.30 uur Willibrord- en Odoban Zaterdag 5 6 uur afrekenen 3 ets. fonds en contributie. OEGSTGEEST Cohort St. Bernardus Elisabethpenning Proban. Maandag 6 uur spreekuur (spaargeld October), 7 uur Scha ken. Komt allen op, een ander cohort zal jullie binnenkort uitdagen.,Dinsdag 7 uur Willibrordban. Woensdag 7 uur: Proban, 7.15 uur Fluitclub I Donderdag 6 uur Don Boscoban. Vrijdag: Geen Ig- natiusban. Zaterdag 1.30 uur Dienstban. Roodbeen en Werkhoven, 2 uur Handenar beid, 2 uur Stoere jongens, 3 uur Handen arbeid St. Jansknapen, 6 uur Fluitclub H. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE. Par. O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Zondag: 11.451.15 uur: Theresia-groep. 11.451.15 uur Agnes-groep. Dins dag: 7.30 ur: H. Mis en Alg. H. Communie. Clubhuis: Maria Gijzensteeg. Nieuwe leden kunnen zich op de clubs Cirkel „de Blijdenkers". Parochie: St. Petrus. Zaterdag: 2.153.30 ur: Muloclub. Zondag: 2.454 uur: Middengroep. Zondag: 45.15 uur: Jongstegroep. Aan melding nieuwe leden op de clubmiddagen clubhuis Hoogewoerd 53. Binnenland OVERTREDING VERORDENINGEN. Voor het kantongerecht te Eindhoven zijn 13 November ter zake van zich tus- schen 12 en 4 uur n.m. op straat bevin den, 10 personen veroordeeld tot boeten varieerende van 10 tot 25. Buitenland DE LUCHTAANVALLEN VAN VANNACHT. BERLIJN, 10 November. (D. N. B.). Naar uit L'onden gemeld wordt had Lon den in den afgeloopen c.chi het voornaam ste deel van de Duitsche luchtaanvallen op de voor de oorlogvoering belangrijke cen tra in Engeland te vei duren. De aanval was de hevigste sedert verscheidene nach ten. Ook het communiqué van het Engelsche ministerie van luchtvaart kenmerkt den aanval als „hevig en van langen duur". Op vele deelen van Londen werden volgens het communiqué explosieve en brandbom men geworpen en er is belangrijke schd- de aangericht. Er zijn vele branden uitge broken. Het aantal dooden en gewonden is echter niet zoo groot als bij de hevigheid der aanvallen verwacht kon worden. ALLES GEREED VOOR ENGELSCHEN AANVAL OP IERLAND? MILAAN, 16 November. (D. N. B.). De „Popoio d'Italia" meldt: De strijdkrach ten voor een Engelschen aanval op Ier land staan te Ulster gereed. Voor het pre cedent van een gewapend optreden -tegen een Dominion hebben het foreign office, het ministerie voor Indië alsmede de Lon- densche bureaux der verschillende Domi nions, vooral het Canadeesche bureau, Churchill gewaarschuwd. De belanghebbende kringen zouden trachten tegen de Valera een groote om singelingsmanoeuvre op touw te zetten. Daarna zou Ierland zijn vloot- en vlieg tuigsteunpunten niet aan Engeland, doch aan het Britsche Imperium moeten af staan. Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en de Vereenigde Staten zou den Ierland de teruggave der gebieden binnen 30 dagen na ónderteekening van het vredesverdrag, dat aan het conflict een einde maakt, garandeeren. Bovendien spie gelt Engeland Ierland de belofte voor, dat het zich na den oorlog voor Ulster zal des- interesseeren. Natuurlijk worden intusschen aan Ul ster volkomen tegengestelde beloften en toezeggingen gedaan. Om de regeering van Dublin murw te maken, dreigt Engeland met uiterst scherpe economische vergel dingsmaatregelen en mobiliseert het in Ierland alle persoonlijke opposities. THAILAND EN 1NDO-CHINA. TOKIO 16 Nov. (D.N.B.) Volgens een Domeibericht uit Öanoi, heeft de gouver neur-generaal van Fransch Indo-China Decoux, een communiqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de Fransche re geering vastbesloten is, de veiligheid van Indo-China te verdedigen tegen de ge- biedsaanspraken van Thailand. Een wijzi ging van deze politiek is niet te verwach ten. In dit opzicht zijn de betrekkingen us- schen Indo-China en Thailand op het doo- de punt gekomen. De Thailandsche pers blijft zeer anti-Fransch en uitdagend en aan de grenzen zijn Thailandsche troepen samengetrokken. Weliswaar is het meer malen tot plaatselijke botsingen tusschen troepen van beide landen gekomen, en wel in'het grensgebied van Laos en Kambods- ja, doch de spanning is nooit tot een hoog tepunt gestegen. De militaire autoriteiten van Indo-China volgens de ontwikkeling met aandacht en zijn op elke gebeurlijk heid voorbereid. RIJNSTREEK ROELOFARENDSVEEN Propagandaclub. In de St. Pancratius- zaal sprak Vrijdagavond de weleerw. heer C. van Teylingen voor de propagandisten over „Richtlijnen voor de Nieuwe Maat schappelijke orde". Er bestond zeer goeie belangstelling wat bleek uit de talrijke opkomst der leden. De actualiteit van dit onderwerp is in deze tijden geweldig, nu in de lawine* der brokstukken van vroe gere maatschappelijke waarden en ideeën een andere, en naar \ye hoopen betere, toe komst gaat opgebouwd worden. Kapelaan van Teylingen ging hierbij uit van de groote fundamenteele richtlijnen, zooals deze door de Pausen zijn vastgelegd in de zendbrieven aan de wereld n.l. Re- rum Novarum en Quadragesimo Anno. Hierin wordt aan de volkeren overgelaten hoe zij de bovenbouw van hun staat zullen inrichten met inachtneming van eigen volksaard, ontwikkeling, traditie. De grondslag echter zal steeds dezelfde moe ten zijn n.l. de standenmaatschappij. Uit voerig werd vervolgens besproken hoe de ze standenmaatschappij op natuurlijke wij ze zal moeten groeien, doordat in het be wustzijn van alie menschen liefde en waar deering voor elkaar de overhand zal krij- gei" Weliswaar is er de laatste jaren al veel veranderd in deze nieuwe richting, maar nog steeds zijn we te ver verwijderd van de ware grondslag der standengemeen schap. Verschillende beroepen zijn wel ge organiseerd, maar nog steeds is er teveel de strijd der klassen. Uit datgene wat cr thans reeds is in de organisaties op veler lei gebied zal evenwel de nieuwe betere toekomst kunnen voortkomen als het eenig juiste inzicht de wereld zal-begeesteren Want de hervorming der maatschappelijke instellingen zal gelijk moeten opgaan met de vernieuwing der geesten. Sociale recht vaardigheid, en liefde moeten gewild wor den; eerst dan zal het ideaal dichter be naderd kunnen worden. Tegenover dè ego ïstische opvattingen van liberalisme en kapitalisme zal ieder mensch die mentali teit in zich moeten aankweeken, waardoor hij kan denken aan eigen welzijn en meteen ook aan de welstand van de gemeenschap. Een geanimeerd .debat ontstond naar aan leiding van het gesprokene, waarbij ook de doelstelling van „De nieuwe Gemeen schap" en „De actie voor God" in het licht werd gesteld. TER AAR Ziekenhuisverpleging. Voor de leden jaarvergadering van de R.K. Vereeniging tot verlichting der verplegingskosten in ziekenhuizen, welke werd gehouden in het café Verhoef onder praesidium van den heer M. Holscher, bestond geen al te groo te belangstelling. Na opening en verwelkoming, bizonder var den Pastoor, komen terstond de notu len aan de orde, met hierop aansluitende de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer W. Togni. De ontvangsten hebben bedragen 1680.51, uitgaven 1504.44, aLoo een batig saldo van 176.07, plus het saldo van vorig jaar 112.83, dus totaaal 288.90. De afdeeling vry vervoer kon een voor uitgang boeken van 20.91. De cijfers heb ben de controle-commissie, bestaande uit de heeren W. v. d. Hoorn, Jzn en P. Blom, geen aanleiding gegeven tot op of aanmer kingen,. weshalve de penningmeester ge dechargeerd weid. Uit het jaarverslag van den secretaris stippen wij an, dat het ledental met drie honderd is verminderd en thans bedraagt 1509, waarvan 915 personen boven en 594 onder de vijftien jaar. De afdeeling vrij vervoer telt 580 leden, eveneens een terug gang. Er zijn 31 personen verpleegd gewor den met een aantal ligdagen van 518. Het voorstel van het bestuur om tot wijziging van art vijf van het huishoudelijk regle ment over te gaan en het alzoo t^ veran deren, dat de maximum uitkeering drie gulden wordt per verpleegdag, ondervond geen verzet. Dit duurt voorloopig tot 4 April 1941. ZOETERWOUDE IJsclub. Meer dan honderd man, zoo voltallig was# gisteravond de vergadering van de IJsclub. Deze pure belangstelling heeft zich echter bepaald tot het opkomen bij lichte maan en een twintigtal kee- ren applaudisseeren. Honderd zwijgzame mannen kwamen te zamen en vulden de weinige overgebleven zaalruimte met dik ke rook. De beide de eerste en de twee de voorzitters en de eere-voorzitter heb ben echter de vergadering met een te be wonderen animo wel niet spraakzaam maar toch aandachtig en vaak amusant gehou den. Voorzitter van Leeuwen heeft in zijn openingswoord op gewezen, dat de fami lie van Leeuwen zich zoo zeer aan de IJs club verbonden heeft, en het is misschien wel eens aardig de naamlijst op te noemen. Na met hartelijke woorden de eere-voor zitter. burgemeester Smeets, te begroeten, dankprijzend voor het besteden van den tijd, die voor een burgemeester thans zoo kostbaar is, aan de IJsclub, sprak de voor zitter zijn spijt uit dat de eere-voorzitter, de heer Adr. van Leeuwen wegens hoogen leeftijd, de vergadering niet kon bezoeken. Ook het eerelid, de heer Jac. van Leeu wen Sr. komt om dezelfde reden niet meer ter vergadering^ De voorzitter zelf de heer Jac van Leeuwen Jz., is, hoe bestaat het bo vendien nog eerelid, de tweede voorzitter is ook een van Leeuwen G. P., terwijl in het college van commissarissen de drie van Leeuwen's J. W., C. J. en C. zitting hebben. De secretaris begon zyn jaarverslag met de ontboezeming: Voor het IJsclub-ver slag behoeft naar feiten niet gezocht te worden. Na de oprichting in 1895 is de strenge winter van 1890 min tens geëve naard. De baanvegers hebben 365 manda gen gewerkt of één man heeft een ge heel jaar baan-geveegd. De vier wedstrijden werden allen ge boekstaafd, als uitstekend geslaagd. De nieuwe richting: schoonrijden, mocht bij slecht ijs een goede leerschool genoemd worden voor de „echte" schaats-kunst. Bij zooveel activiteit is de verslaggever nog zeer ontevreden over het ledental, door de voorzitter aangedikt met de term: er zijn er nog velen in Zoeterwoude, die hardrijden maar zachtjes betalen. Er zijn 203 leden waarvan 24 vrijge steld van betalen waren wegens militai- rtn dienst 28 dames-leden en 3 dona teurs. De rekening en verantwoording door den he|r J. Roderijk, die tevens penning meester is, gaf een sterk beeld van den strengen winter. De kas is geslonken van 884.04 tot 173.74. Aan arbeidsloonen is uitbetaald 586.30. De kascommissie, de heeren J. v. d. Ruit en H. Friebel, bracht een gunstig rapport uit, zoodat de secretaris voor het vele en goede werk een welverdiend applaus ver wierf. Er waren belangrijke mededeelingen. De eerste wedstrijd zal een hardrijderij op de lange baan zijn, de Noord-A-ror.d". Nog meerdere wedstrijden ijs en weder die nende staan op het program. De contributie wordt voor 15 December geïnd. Bij de bestuursverkiezing waren die twee voorzitters Jac. van Leeuwen en G. P. van Leeuwen aftredend. De eere-voorzitter nam de leiding over en met eeh aardige woorden-schermutse ling de voorzitter had zich versproken in eerste en eere-voorzitter die veel vroolijkheid ontlokte, werd ook een da verend applaus ontlokt by de herbenoe ming van den voorz. Ook de heer G. P. werd weder bij acclamatie herkozen. De rondvraag ging al even zwijgzaam voorbij als de vergadering zelf. De eere-voorzitter stelde evenals vorige jaren weder 'n prijs beschikbaar voor de grootsten wedstrijd. Na de sluiting van de vergadering wer den de verrassingen uitgereikt waarbij het lot zich al bijzonder grillig toonde. De bakker kreeg een koek van eigen deeg, de kapelaan een dominospel, de ver slaggever een pakje.... pruimtabak en de veldwachter een.... notitieboekje. Maar velen kregen een prijs cie thuis welkom zal zijn; wel tien krentekaters kwamen aan de gelukkige winnaars. De IJsclubvergadering is dus geslaagd. ZOETERWOUDE (H. R.) St. Josephsgezellenvereeniging. Het program van deze week luidt: Dinsdag avond 8 uur tafeltennis. Woensdagavond 8 uur Maria-Congregatie. Alle gezellen en niet-gezellen worden verwacht. Donder dagavond 8 uur gymnastiek. Vrijdagavond tooneelrepetitie. Zaterdagavond is de zaal open. heeft een ieder behoefte aah een beetje vreugde. Viert daarom het §TfNlCOLAASFEEST, 't Hol- landsche feest Jjip uitstek. Ondanks- de vele moeilijkheden zijn de MIDZA- ZAKEN er in geslaagd ook voor U een passend geschenk te vinden. Bovendien wil de MIDZA, de traditie getrouw, voor de EXTRA verrassing zorgen. In den ST. NICOLAASTIJD geeft de MIDZA Is he! nu neg noodig U den raad te geven Koop alles in de Midza-Zakenl en zendt uw bonnen in f

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7