Zware aanval op Coventry Ü)e ótad det tdiegtuigmataxen-utduóixie De oorlog in Griekenland Ui» het Verre Oosten Uit Egypte Afbakening der taalgrens in Lotharingen Griekenland oorlogsland. Diplomatieke bespreking Het kinderrijke Rome VOETGANGERS, ZATERDAG 16 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Gemeenschappelijke oorlogvoering KEITEL EN BADOGLIO Maarschalk Badoglio, de chef van den taliaanschen generalen staf, en generaal- veldmaarschalk Keitel, de chef van den Duitschen generalen staf, hebben gisteren elkander te Innsbruck ontmoet. Zij hebben, naar Stefani meldt, van gedachten gewis seld over militaire problemen, betreffen de de politiek van de spil, of om het met de woorden van het D.N.B. te zeggen, over de gemeenschappelijke oorlogvoering. De besprekingen werden, naar het D.N.B. meldt, geleid door generaal-veldmaarschalk Keitel en maarschalk Badoglio. Verder na men er aan deel de generaal der artillerie Jodl en de Duitsche militaire attaché te Rome, luitenant-generaal von Rintelen, van Duitsche zijde en generaal-majoor Gandin en de Italiaansche militaire attaché te Berlijn, luitenant-generaal Marras, van Italiaansche zijde. RUIM 500 DUITSCHE VLIEGERS VIELEN COVENTRY AAN Ver over de 500 gevechtsvliegtuigen, waarvan elk ruim duizend kilogram bom men uitwierp, hebben deelgenomen aan de aanvallen van het Duitsche luohtwapen op 't Britsche bewapeningscentrum Coventry. Bij elkaar werden, naar gisteren te Berlijn bekend werd, ruim 500.000 kilogram bri santbommen en ongev. 30.000 kg. brandbom men uitgeworpen. De Duitsche vliegers werden door goed weer begunstigd en kon den daardoor hun doelen nauwkeurig on derscheiden en de bominslagen waarnemen. De uitwerking was ontzettend. In korten tijd stonden alle groote en de vele kleine fabrieken in brand en vormden zij na en kele minuten een groote vlammenzee. De vuurschijn was ruim 200 km. verder tot het Kanaal toe zichtbaar. Deze aanval heeft een der belangrijkste Engelsche bewape ningscentrum kapot gemaakt. Coventry is de stad van de vliegtuigmotorenindustrie. Hier zitten de leveranciers van de groote Engelsche vliegtuigfabrieken, die in de eerste plaats vliegtuigmotoren, motor- onderdeelen en andere belangrijke metalen deelen voor vliegtuigen vervaardigen. De geheele stad vormt een opeenstapeling van speciale fabrieken van de groote firma's Armstrong, Standard-Motors, Daimler, Humber, Hillmans, Bredstone, Hahping e.a. tot de kleine bedrijven toe. Al deze onder nemingen zijn in één nacht vernield. De Engelsche vliegtuigindustrie heeft een ver nietigende slag geleden. Na de zware aanvallen in den nacht van Donderdag op Vrijdag op Coventry waren de aanvallen van gisteren hoofdzakelijk ge richt op Londen. Verscheidene groepen lichte gevechtsvliegtuigen bestookten dok ken, spoorweginstallaties en voor de oorlog voering belangrijke bedrijven met lichte bommen. Een station in het centrum van de stad kreeg verscheidene treffers. Ook het vliegveld bij Maidstone werd aangevallen en door verscheidene bommen getroffen. Naar Transocear meldt L minstens 30 tot 40 pet. der Engelsche industrieele produc tiecapaciteit door de Duitsche bombarde menten vernield, zoo schrijft de News Week op grond van zorgvuldig onderzoek door ecoromische kringen in de Vereenigde Sta ten. Welingelichte kringen in Washington ramen, naar 't blad schrijft, dat de verlie zen van de Engelsche industrie nog grooter zijn. EVACUATIE VAN DE LONDENSCHE BEVOLKING De woordvoerder van het Londensche ministerie van voorlichting heeft gisteren op een desbetreffende vraag van de bui- tenlandsche pers medegedeeld, dat in de laatste acht weken in totaal 3.6 millioen personen uit Londen, dus meer dan vijftig procent van de bevolking, is geëvacueerd, waaronder ongeveer 300.000 kinderen. WEINIG ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND Na de slechte ervaringen welke de Brit sche vliegers in den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben opgedaan, hebben zij er Vrijdagavond vanaf gezien, met sterke strijdkrachten het door luchtdoelgeschut beveiligde Duitschland binr.en te vliegen. Zij hebben in verscheidene golven getracht, van zee uit Hamburg te bereiken. Zij waren echter, naar het D.N.B. verneemt, reeds lang vóór het bèreiken van de kust door den Duitschen luchtwachtdienst verkend en werden boven het land terstond door een geconcentreerden afweer door luchtdoel- gsechut en nachtjagers ontvangen. Het hel dere weer maakte het mogelijk, zoo goed te richten, dat het grootste deel der aanval lende vliegtuigen noch de stad, noch de ha ven van Hamburg bereikte, doch gedwon gen werd, om te keeren. Verscheidene der vijandelijke machines lieten, toen zij in het spervuur van het afweergeschut te recht kwamen, haar bommen uit noodweer vallen. Hamburg zelf'bereikten slechts wei nig vliegtuigen. Het blijkbaar door de En- gelschen gekoesterde plan, een groot- scheepschen aanval op Hamburg te onder nemen, is mislukt. Het aantal bommen, dat zij boven Hamburg konden uitwer pen, is betrekkelijk klein. Over de bij zonderheden der uitwerking hiervan is nog niets naders bekend. Er zou, naar ver luidt, in de binnenstad eenige schade aan gebouwen zijn aangericht, welke echter noch in militaL, noch in oorlogsscono- misch opzicht van beteekenis is. Zwaar getroffen werd een groot ziekenhuis, waar ook verscheidene personen gedood of ge wond werden. Naar ooggetuigen vertel len, zijn ten N.O. van Hamburg in de buurt van de Beneden-Elbe twee vlieg tuigen branden neergestort. DE AANVAL OP PORT-GENTIL Havas meldt uit Vichy, dat volgens de Pcrt-Gentii stand houdt tegen alle aan vallen van de troepen van de Gaulle. Op zee verhinderen Britsche strijdkrachten STELSELMATIGE LUCHTAANVALLEN. Een speciale correspondent van Stefani aan het Grieksche front meldt, dat de Ita liaansche bommenwerpers de militaire in richtingen van den vijand stelselmatig blij ven vernietigen. Zij hebben geen enkele zone overgeslagen. Alleen al op de instal laties van Larissa zijn verscheidene tien tallen tonnen bommen geworpen. De zone der krijgsoperaties is letterlijk gebeukt. In het merengebied valt de schade duidelijk in het oog. De Grieken kunnen met het oog op de waakzaamheid van de Italiaansche luchtmacht hun troepen niet overdag ver plaatsen, zoodat ze dat des nachts moeten doen. Een Italiaansch verkenningsvliegtuig, dat door zeven vliegtuigen werd aangeval len, wist een der aanvallers neer te schie ten èn te ontkomen. Bij aankomst bleek een der bestuurders aan den voet gewond te zijn. Hij had zijn wond verzwegen om zijn metgezel niet ongerust te maken. Bij een aanval op Durazzo hebben En gelsche vliegtuigen het pand, waar het Britsche consulaat gevestigd is geweest, vernield. VIJANDELIJKHEDEN THAILAND— INDO-CHINA? Over de situatie in Indo-China komen tegenstrijdige berichten binnen: De „Tokio Nitsji Nitsji" publiceert een speciaal .be richt uit Hanoi volgens hetwelk het aan de Noordgrens tusschen Thailand en Fransch-Indo-China tot militaire botsingen is gekomen. De vijandelijkheden zouden volgens dit bericht reeds gaande zijn. Daarentegen verneemt S.P.T. van Fran- sche officieele kringen te Hanoi, dat er in geheel Indo-China het grensgebied in begrepen rust heerscht. De bevolking van Laos en Cambodja heeft haar trouw aan Frankrijk betuigd. EEN NIEUW KABINET GEVORMD. Naar uit Cairo wordt gemeld, is na den dood van den premier een nieuw Egyptisch kabinet gevormd, dat er als volgt uitziet: Minister-president: Hoessein Sirry Pasia (die ook de portefeuille van binnen- en buitenlandsche zaken beheert). Minister voor de landsverdediging: Yoenoes Saleh Pasja. Minister voor economische zaken: Salib Sami Bey. Minister van justitie: Mohammed Hilmi Issa (voorzitter van de monarchistische It- tehad-partij). Minister van onderwijs: Hoessein Hei- kal Pasja. Minister van financiën: Abdel Kawi Ahmed. Minister voor de voedselvoorziening: Abdoel Megid Thales. Minister van arbeid: Ahmed Raghis. De minister van gezondheid in het oude kabinet, dr. Ali Ibrahim, een beroemd chi rurg en de Wakfs-minister (religieuze stichtingen), sjeik Abdoel Razak, hebben hun portefeuille behouden. FAROEK'S REDE. Naar Transocean meldt, heeft koning Faroek van Egypte eergisteren bij de ope ning van het parlement een rede gehou den, waarin nadrukkelijk werd gewezen op Egypte's vaste besluit zijn souvereini- teit te handhaven, maar met geen woord repte van Egypte's bereidheid om tege moet te komen aan de Engelsche wen- schen, die verder gaan dan het Egyptisch- Engelsche verdrag voorschrijft. In de verklaring van den koning, dat Egypte al zijn verdragsverplichtingen te genover Engeland is nagekomen, zien po litieke kringen in Egypte, naar uit Cairo wordt gemeld, ten volle bevestigd, dat Egypte niet bereid is, meer voor Engeland te doen dan tot dusverre en dat diensvol gens alle Engelsche bemoeiingen,, die laat stelijk door Eden's reis naar Cairo nog aanzienlijk versterkt werden, om Egypte tot deelneming aan den oorlog aan de zij de van Engeland te bewegen, voor en na in Egypte op het hevigste verzet stuiten. MET VERHUIZING BEGONNEN Zooals destijds is medegedeeld heeft gouwleider Bürckel bij zijn ambtsaan vaarding als chef van het burgerlijk be stuur in Lotharingen verklaard, dat het ge ringe aantal Fransch-sprekende bewoners van Lotharingen terwille van zuivere af bakening der taalgrens een offer zou moe ten brengen, dat in verhuizing naar Frank rijk zou bestaan. Met de uitvoering van dezen maatregel schijnt men inmiddels be gonnen te zijn. In dit verband wijst men in Berlijnsche politieke kringen op andere gebeurtenissen van dit soort, zooals b.v. de wegvoering van de volks-Duitschers uit de Baltische lan den, uit Bessarabie en Wolhynië. Men her innert in dit verband vooral ook aan Zuid- Tirol, waar het onder vrienden en bondge- nooten doeltreffend geacht werd, een dui delijke en zuivere grens van volksaard te trekken. In al deze gevallen, zoo betoogt men, is van Duitsche zijde niet geaarzeld, om offers te brengen. Het is daarom vol komen begrijpelijk, dat dit beginsel ook in andere gevallen, zooals thans in Lotharin gen, wordt toegepast. Duitschland vergt daarbij van niemand dingen, die het zich zelf ook niet zou willen opleggen. Men voegt in deze politieke kringen hier aan nog toe, dat de naar Frankrijk emigree- rendc bevolkingsdeelen van Lotharingen tot aan de demarcatielijn door Duitsche hulpdiensten als het Roode Kruis worden verzorgd en op Fransch gebied vermoede lijk zich daar kunnen vestigen, waar zooals bekend honderden hoeven leeg stonden. Bijzonderheden hierover zijn nog niet bekend. DE MAN, DIE DE TEUGELS HOUDT Nu er een oogenblik is, waarop het krijgsrumoer uit Griekenland tijdelijk iets geluwd schijnt, is er even gelegenheid om onze aandacht te wijden aan het land van Hellas, het land der oude Grigksche cul tuur, aan toestanden en verhoudingen en aan de personen, die in het politieke leven een rol spelen en daardoor deze toestan den en verhoudingen mede. helpen bepalen en beheerschen. De man, die op het oogenblik practisch dictator is in Griekenland, is Metaxas. Een merkwaardig wisselvallig leven is het dat deze man achter den rug heeft. Hij is 69 jaar oud en in dien tijd heeft hij heel wat beleefd. Successen en tegenslagen heeft hij gekend, aan oorlog en' rèvolutie deelgenomen, hij heeft den partijstrijd in het democratisch tijdperk zien overgaan in een autoritair systeem en hét is wel een tragische' ontwikkeling van het noodlot, dat het nu. juist deze tegenstander van de voormalige Entente moest zijn, die in con flict kwam met de prominente vertegen woordigers in Europa van een .systeem, dat hij zelf in Griekenland had gegrond vest. Wanneer wy teruggaan tot den wereld oorlog zien wij Metaxas opduiken als tegenstander van Venizelos, die zich tot taak had gesteld, de monarchie omver te werpen en Griekenland bi de aimen van de Entente te drijven. Reeds bij het uit breken van den wereldoorlog openbaarde zich deze tegenstelling. De plaatsvervan gende chef van den generalen staf Metaxas die van 1899 tot 1902 aan de Hoogere Krijgsschool te Berlijn had gestudeerd en een verknpcht aanhanger van Koning Konstantijn was, legde zijn post neer In 1915 werd hij weder in dienst gesteld en benoemd tot opperste -chef van den ge neralen staf, om in 1916 weder af te treden. En toen de Entente, die zich zeker wist van de in Saloniki gestichte tegenregeering van Venizelos en een scherpere houding ging aannemen tegen Griekenland, in Juni 1917 Koning Konstantijn dwóng, afstand te doen van den troon, werd Metaxas tege lijkertijd verbannen. Hy week uit naar Italië, waar hij onop houdelijk werkzaam was voor herstel van de monarchie. In 1920 keerde hij met koning Konstantijn naar Griekenland terug; doch na den noodlottigen afloop van den oorlog tegen Turkije, die den bodem insloeg aan alle eergierige plannen der Grieken ten aanzien van de Klein-Aziatische gebieden en dien de oude koning niet had kunnen voorkomen, maakte een omwenteling op nieuw een einde aan het koningschap. In 1923, een jaar na het definitieve heengaan van Konstantijn, moet ook Koning George II wijken voor de Venizelisten en de ra dicalen. Metaxas volgt hem in de ver banning. Kort na de uitroeping der republiek in 1924 kan Metaxas weer naar Griekenland terugkeeren, wa?r hij in het parlement den strijd tegen Venizelos voortzet, totdat hij in 1936 als dictator de teugels van het be wind in handen neemt en definitief zege viert over zijn ouden tegenstander. In 1936 is Venizelos in Parijs gestorven. De nieuwe orde van Europa is bezig, zich te voltrekken. Voor Metaxas scheen de taak weggelegd, definitief te breken met een verleden, dat Griekenland wel is waar verschillende malen gebiedsuitbreiding had opgeleverd, doch het tegelijkertijd tel kens weer had blootgesteld aan groote rampen, het zelfs aan den rand van den afgrond had gebracht. Griekenland is door den loop dor ge beurtenissen ev on vel meegesleurd in -den krijg en de wapenen zullen nu het lot van het land bestemmen. Het ongeluk van Griekenland lag in zyn eilandjes en zyn talrijke gelegenheden om militaire steunpunten en vlootbases in te richten; zijn ongeluk, maar tevens zyn sterkte. De Grieksche vloot is vry gering en be staat behalve uit een ouden pantserkruiser uit lichte vaartuigen, die nauwelijks vol doende zijn voor het verrichten van de be wakingsdiensten in de wateren van den Griekschen archipel. De steunpunten waarvan een vloot veel profijt kan trekken zijn op de eerste plaats de havens op de Jo- nische eilanden, aan de Westkust van Griekenland, waaronder Korfoe en Argo- stolion op Cephalonia; verder de haven van Navarino en de Baai van Soeda op Kreta. Griekenland kan van deze steunpunten echter niet voldoende nut trekken doordat, ten gevolge van de ontwikkeling van de luchtmacht, deze havens binnen het bereik vallen van de Italiaansche luchtmacht. Daarna zijn thans de verder liggende punten zooals de Golf van Korinthe en Patras, de' Egeische Golf met Piraeus en Salamis, alsmede Kreta van meer beteeke nis. Welke rol zy zullen kunnen spelen in het oorlogsspel zullen wij weldra zien. MOLOTOF IN MOSKOU AANGEKOMEN. De voorzitter van den Raad van Volks commissarissen der Sovjet-Unie en volks commissaris voor buitenlandsche zaken, Molotof, is met zyn gevolg te middernacht in Moskou aangekomen. Op het perron stond een eerecompagnie opgesteld. Van Sovjet-Russische zijde was voor de plech tige ontvangst van Molotof een groot aan tal vooraanstaande persoonlijkheden van staat, partij en weermacht verschenen. Ook de leden van de Duitsche ambassade met aan het hoofd gezant von Tippels, als mede de Duitsche militaire attaché, wa ren op hfet station aanwezig. Verder wa ren nog aanwezig de ambassadeurs van Italië, Japan en China, de gezanten van Slowakije, Roemenië, Joego-Slavië en Bul garije. alsmede de zaakgelastigden van Hongarije en Denemarken. Tegelijkertijd zijn de Duitsche ambassa deur, graaf von der Schulenburg en de leider van de Duitsche economische dele gatie, gezant dr. Schnurre in Moskou aan gekomen, waarvan Molotof bij het verlaten van het station hartelijk afscheid nam. Molotof begaf zich van het station onmid dellijk naar het Kremliy. ENGELSCHE VOORSTELLEN AAN RUSLAND? Naar verluidt, zou Engeland kort voor de reis van Molotof naar Berlijn aan de Sovjet-regeering te verstaan gegeven heb ben, dat het bereid is een Engelsch-Rus- sisch non-agressiepact te sluiten, aldus United Press Voorts zou Engeland hebben voorgesteld, dat het ten eerste niet aan een oorlog tegen Rusland zou deelnemen, ten tweede niets heeft tegen deelneming van Sovjet-Rusland aan de regeling van den vrede en ten derde zich bereid ver klaart de inlijving der Oostzee-staten bij de Sovjet-Unie de facto te erkennen. ANTONESCU VOERT BESPREKINGEN MET MUSSOLINI EN CIANO. Graaf Ciano heeft gistermiddag generaal Antonescu ontvangen. De bespreking duurde meer dan drie kwartier. Vervol gens bracht Antonescu een kort bezoek gan de gedenkteekenen van de Eeuwige Stad, waarbij hij door de bevolking harte lijk werd toegejuichd. Daarop begaf hjj zich naar het Palazzo Venezia, waar hy door den Duce in tegenwoordigheid van Ciano werd ontvangen. Tijdens de bespre king, die gekenmerkt werd door een groo te hartelijkheid en die ongeveer anderhalf uur duurde, werden de verschillende vraagstukken der beide landen in het ka der der as-politiek besproken. SUNER NAAR DUITSCHLAND. Op uitnoodiging van den Duitschen mi nister van buitenlandsche zaken zal diens Spaansche ambtgenoot Serrano Suner bin nenkort naar Duitschland komen voor het houden van besprekingen. PAUS ONTVANGT ROEMEENSCHEN GEZANT. By de overhandiging der geloofsbrieven van den nieuwen Róemeenschen gezant, Grigorcea, bij den H. Stoel, verklaarde Paus Pius XII in zijn toespraak, dat het Roemeensche volk voor de zaak des vre- des zijn deel aan offers heeft moeten bren gen, die het hart van deze edele natie van begrijpelijke verwachtingen vervult. Zoo wel de mannen der regeering als hun on derdanen zyn door de jongste gebeurtenis sen voor harde en verantwoordelijke taken gesteld. Onder deze omstandigheden heeft, aldus de Paus, de jonge koning van Roe menië het juist geacht dat de diplomatie ke vertegenwoordiging bij het Vaticaan niet langer zonder bezetting zou blijven. Met levendige voldoening heeft de Paus in dit besluit een nieuw bewys gezien voor de erkenning der geestelijke waar den. Met dezelfde voldoening heeft hij de verklaring van den nieuwen Róemeen schen gezant aangehoord, volgens welke in de betrekkingen tusschen de Kerk en den Staat de Roemeensche regeering zich wil de laten leiden door drie fundamenteele beginselen, n.l. de achting voor den gods dienst, de trouwe nakoming der aanvaar de verplichtingen en de groote toewijding voor de zaak des vredes. Geleid door deze beginselen zal zijn missie den wel willen den steun van den Paus vinden. Ten slotte verzocht de Paus den Róe meenschen gezant den koning, het hoofd der regeering en den overigen leden van de koninklijke regeering de verzekering van zijn levendigen wensch tot bevorde ring van de vriendschappelijke en ver trouwelijke betrekkingen tusschen Roe menië en den H. Stoel over te brengen en daarmede ook het ideëele standpunt van het Roemeensche volk te versterken. GEMIDDELD GEBOORTE-OVERSCHOT 12.0 V.P.B. schryft uit Rome: lederen dag berichten ons de Romeinsche ochtendbladen, hoeveel kinderen den vorigen dag werden geboren, hoeveel men- schen het tijdelijke met het eeuwige heb ben verwisseld en hoe groot het overschot is. Wanneer een bewoner van Rome dus op Maandag vader is geworden, kan hij den volgenden morgen in de krant lezen, hoe veel lotgenooten hij heeft. Wat evenwel de hoofdzaak is: eiken dag is het aantal ge boorten veel grooter dan dat der sterfge vallen. Soms is het tweemaal zoo groot, soms zelfs drie maal. Zoo vinden wij b.v. dat op 11 Sept. 115 kinderen werden ge boren, 23 menschen stierven, verschil 92; 12 Sept. 77 kinderen werden geboren, 30 menschen stierven, verschil 47; 13 Sept. 59 kinderen werden geboren, 22 menschen stierven verschil 37; 14 Sept. 72 kinderen werden geboren, 30 menschen stierven verschil 42; 15 Sept. 47 kinderen werden geboren, 23 menschen stierven verschil 24; 16 Sept. 76 kinderen werden geboren, 29 menschen stierven verschil 47. En dit was nog niet eens een bijzonder vruchtbare week! In de week van 6 tot 13 Oct. b.v. waren deze getallen: geboorten 553, sterfgevallen 184, verschil 369. Waarom Rome in dit op zicht een zoo gunstig verhoudingscijfer aanwijst, is niet voldoende opgelost. In 1938 b.v.bedroeg het geboorte-overschot per 1000 bewoners 12.0, in Berlijn slechts 1.6! Ook in Italië zelf is dit cijfer buitenge woon, in vergelijking met andere steden. In Milaan was het 5.0: in Turijn 2.4, in Genua zelfs slechts 1.4. Daarentegen wordt het Romeinsche record verre geslagen door Catania met een jaarlijksch overschot van 13.7. Bari met 17.3, Tarente zelfs met 17.8. Men kan het ook niet toeschrijven aan de vruchtbaarheid van het Zuiden, want Napels heeft slechts een geboorte-over schot van 7.6. schuin een kruispunt over? Neen! Daar loopt men altijd haaks omheen. Vereeniging voor Veilig Verkeer. Wederom wast het water en langs de groote rivieren wordt veel hinder onder- vvilden, uil Katerveer gaat het transport niet zonder moeilijkheden gepaard. Foto's Pax-Holland.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5