C. F. M Academienieuws MARKTBERICHTEN ZATERDAG 16 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 LEIDEN ALS GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Bijkantoren tc Lisse, Noordwjjk en Alphen aan den Rijn Zooals onder de rubriek Binnenland ver meld, worden op het oogenblik 37 geweste lijke arbeidsbureaux in Nederland inge steld, waaronder ook Leiden ressorteert als districtsbureau. Deze 37 gewestelijke bureaux zullen plan. 150 bijkantoren tellen. De indeeling is zoo geregeld, dat alle arbeiders en werk gevers binnen een afstand van pl.m. 12 K.M. een gewestelijk arbeidsbureau of een bijkantoor binnen hun bereik hebben. In afgelegen gedeelten der ingedeelde ge bieden zullen verder spreekuren worden gehouden, zoodat contact met de bureaux zoo gemakkelijk mogelijk wordt gemaakt. Voor Zuid-Holland zijn gewestelijke arbeidsbureaux ingesteld te Leiden, 's-Gra- venhage, Gouda, Rotterdam, Vlaardingen en Dordrecht, terwijl als bijkantoren voor Leiden zijn aangewezen: Lisse, Noordwijk en Alphen aan den Rijn, als bijkantoren voor Gouda: Zoetermeer en Woerden, als bijkantoor voor 's-Gravenhage: Delft. (Haarlemmermeer is bijkantoor van Haar lem). Het gewestelijk bureau te Leiden krijgt daarbij behalve Leiden de dichtst omlig- egende gemeenten te verzorgen, Alphun aan den Rijn zal zijn werkzaamheden b.v. uitstrekken naar Zwammerdam, Bodegra ven, Ter Aar, Nieuwveen, enz., Noordwijk krijgt Voorhout, Katwijk te verzorgen en Lisse de bollenstreek. Dit alles moet echter nog nader geregeld worden. Over de taak van de verschillende bu reaux schrijft de heer Th. van Lier, referen daris bij het Departement van Sociale Zaken, in zijn brochure: „De arbeidsbe middeling en werkloosheidszorg in nieuwe banen", o.m. het volgende: De gewestelijke aroeidsbureaux en bij kantoren verzorgen in hun gebied de ar beidsbemiddeling, welke wordt ingericht in vakafdeelingen, in afdeelingen voor vrou wen en jeugdigen en een buitendienst naar behoeften, want het contact met de be drijven en werkplaatsen en in het alge meen met de levende maatschappij is een voornaam iets. Verder behoort bij de ar beidsbemiddeling de cultureele werkloo- zenzorg voor ouderen en jongeren volgens het principe, dat het in den arbeid brengen efi het voor den arbeid geschikt maken primair zijn. Verder wordt aan deze bureaux opge dragen de zorg voor het arbeidsboek met documentatie (karthotheek). Dat arbeids boek wordt bijgehouden door de onder scheiden afdeelingen en vakafdeelingen van de gewestelijke arbeidsbureaux en bij kantoren. De registratiekaart van het ar beidsboek dient tevens als stamkaart voor de arbeidsbemiddeling. Men kan met weinig kosten een schat van gegevens verkrijgen uit de arbeids- boekregistratie. Deze zouden centraal door het Rijksarbeidsbureau kunnen Worden verwerkt volgens het Hollerithsysteem. Daarvoor is noodig, dat de gewestelijke bu reaux een ponskaart maken van eiken ge- registreerden arbeider, aan de hand van de registratiekaart en van de wijzigingen, die zich voordoen in de geregistreerde ge gevens. Dit kan geschieden door electri- sche ponsmachines (een of twee per bu reau). Een zeer belangrijke taak, eveneens door de gewestelijke aifoeidsbureaux te verzor gen, is de voorlichting bij beroepskeuze. Deze is niet slechts een weldaad voor de jeugd, die straks in den arbeid komt, doch ook van groote beteekenis voor een goede personeelsselectie. Om de beroepskeuze voorlichting tot haar recht te doen komen, moet in daarvoor in aanmerking komende gevallen de mogelijkheid bestaan ook voor oudere arbeiders tot het instellen van een psycho-technisch onderzoek. Daar voor zouden in het land 10 15 psycho technische laboratoria noodig zijn. Het gewestelijk bureau dient op de hoog te te zijn en te blijven van het bedrijfsle ven in het district en van de ontwikkeling van de verhoudingen betreffende het in den arbeid brengen en houden der men- schen. Daarvoor is noodig voortdurende waarneming van het bedrijfsleven en van de conjunctuur in het district. Deze sociaal- economische research-afdeeling, kan te vens de statistiek der arbeidsbemiddeling, werkloosheid, enz. verzorgen. De voordeelen van een dergelijke orga nisatie van arbeidsbemiddeling, werkloo- zenzorg en werkloosheidsbestrijding zijn zoodanig, dat zij meer dan voldoende op wegen tegen de lasten en kosten, daaraan verbonden. Alleen reeds het verdwijnen van den werkloozensteun in zijn huidigen vorm, alsmede van een werkverschaffing, geënt op dien steun, is van zoo groote mo- reele beteekenis voor volk en gemeen schap, dat zelfs, indien geen geldelijke be sparing werd verkregen, het moreele re sultaat reeds voldoende is, om een derge lijke organiatie te prefereeren. ST. JOSEPHS GEZELLÈNVEREENIGING. Wegens ziekte van den weleerw. Vice- Praeses zal de viering van zijn verjaardag a.s. Zondag niet doorgaan. LEIDSCHE KAPPERSCLUB „HULP EN VRIENDSCHAP" Op 29 November a.s. zal het zestig jaar geleden zijn, dat de Leidsche Kappersclub „Hulp en Vriendschap" werd opgericht. Dit feit zal op Dinsdag 26 November (vrijen middag) worden herdacht met een receptie, welke des middags van half drie tot 4 uur zal worden gehouden in de bovenzaal van café-restaurant „De Harmonie", Bree- straat 17. Breestraat 17 1 3943 w Momenteel levering uit vMrraad Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 165. N.V. Zeep-, Eeau de Cologne- en Parfumeriefabriek voorheen Sanders en Co., Koninklijke Stoomzeepfa- briek, Leiden, Levendaal 310/40. Uittr. Com missaris Dr. A. Platz, Amsterdam. N. Com missarissen S. Th. Holst Weber, Oegst- geest en M. Jacobs, Voorburg. 1921. Leidsche Manége. Leiden, Kaiser- straat 13. Uittr. Comm.: H. N. Arnold, Lei den, F. C. Noest, Leiden en Wed. A. A. Eb- binkvan den Tol, Leiden. N. Dir. Wed. A A. Ebbinkvan den Tol, Leiden. 3434. Expeditie N. van Duuren. Leiden, Kaasmarkt 3. Overl. E.: N. \an Duuren, Lei den, d.d. 9 Nov. 1940. N. E.: Wed. J. M. van DuurenRingen berg, Leiden. Vol macht verleend aan: A. van Duuren, Lei den. 7554. Leidsche Begrafenis Associatie Me mento Mori. Leiden, Haarlemmerstraat 277. Venn.: A. Luyk, Leiden en A. Wattez, Lei den. Bioscopen SPECULANTEN. tido. Theo Lingen nu eens niet als huis knecht of butler, maar als oplichter te zien is bepaald een genoegen. Dat wil niet zeggen, dat zijn huisknechtenrollen uit den tijd zouden zijn. In die creatie is hij nog altijd een gang naar de bioscoop waard en als men hem in de film „Speculanten" als oplichter ontmoet, mist men toch met wee moed zijn hautaine gebaren, zijn opgetrok- Jcen neus en zijn huisknechtelyke afkeer van alles wat ordinair en van geringer af komst is dan de heer van zijn huis. In de film „Speculanten" vormt Theo Lingen met Otto Walburg een speculatief gezelschap, dat zijn best doet een grooten slag te slaan en ten slotte een slachtoffer vindt in Weiss Ferdl een voortreffelijke komiek die zich plotseling tot direc- teuf van een Immobiliën A. G. ziet ge bombardeerd, maar in werkelijkheid slechts de strooman is, die den grond van Blumenfeld tegen M. 1.20 moet koopen, omdat een echte groote directeur er 3 Mark per M.2 voor wel betalen. Hierom draaien alle dingen in deze film en het schoonste is het feest in Blumenfeld, in het café van de aardige weduwe, als de „di recteur" het geld voor den grond uitbe taalt. Tot de krach komt met het verschij nen van den oorspronkelijken directeur- generaal en de Blumenfelders zich bedro gen voelen. De scène voor de rechtbank, waarmee de film besluit, is al even kluch tig en niet een rechterlijke uitspraak, maar een dubbel huwelijk is het resultaat. Het zijn Weiss Ferdl, Otto Walburg en Theo Lingen, die deze film vroolijk ma ken. Overigens is het geen bijzondere film wel is zij behoorlijk geslaagd en geeft een flink percentage amusement. Vóór deze film ziet men journaals, een goede sportfilm en op het tooneel de 3 Lederers, die met lichtende hoepels en knotsen een aardig nummer geven. Trianon SLOTACCOORD. Een dramatische levensfilm van de Ufa, waarin Willy Birgel, Lil Dagover en Ma rie Koppenhöfer de hoofdrollen vervullen, wordt deze week in Trianon vertoond. Slotaccoord geeft de geschiedenis weer van een echtpaar, dat naar Amerika is ver trokken, na het kind bij pleegouders te hebben achtergelaten. Wegens onvoldoende verzorging komt het kind in een kinder tehuis terecht waarna het geadopteerd wordt door een kinderloos, doch ongeluk kig echtpaar. De moeder in Amerika is in- tusschen weduwe geworden en keert naar Europa terug om haar kind te zoeken. Daar komt zij tot de ontdekking, dat niet minder dan de directeur der Berlynsche Staatsopera de pleegvader van haar kind is. Om toch in de nabijheid van haar zoon tje te zijn neemt by een betrekking aan als kinderjuffrouw en er ontwikkelt zich een geschiedenis met diverse conflicten en vele dramalische momenten. Willy Birgel speelt hier de rol van di recteur der Berlijnsche Staatsopera en Lil Dagover is zijn echtgenoote. Sterk spel van beide personen, brengt deze film tot 'n hoogtepunt van filmkunst. Daarbij komt nog de muziek, welke in deze film een zeer groot aandeel heeft Or kest, koor en solisten der Berlijnsche Siaatsopera geven 'n eminente uitvoering van de Negende Symphonie van Beetho ven, zooals in 'n bisocoop slechts zelden gehoord zal worden. Om 't gegeven in deze hoogstdramatische film is zy slechts toelaatbaar voor volwas senen. Luxor. me en Carthago beslechtte ten gunste van de Latijnen. Het eind van deze volkeren- twist wordt in deze film op grootscheep- sche wijze uitgebeeld. Tegenover elkaar staan de figuren van Scipio, een knap veldheer en van Hannibal, eveneens een knap veldheer Het is altijd interessant, om groote geschiedkundige gebeurtenissen uitgebeeld te zien en de strijd tusschen Carthago en Rome maakt daarop geen uitzondering. Van de historische enscenee- ring is veel werk gemaakt, waarbij men, om wille van een beter effect, de weelde en beschaving grooter maakte dan deze toentertijd was. De film speelt zich beurte lings af in Rome en Carthago men ziet de Romeinen beraadslagen en de Cartha- genen beraadslagen, beiden met hetzelfde doel voor oogen: den tegenstander te ver nietigen. Bij zulk een gesteldheid kon het natuurlijk niet uitblijven: een oorlog op groote schaal. Op het weergeven, het voor bereiden en uitvoeren van een oyderwet- sche veldslag heeft de regie zich met alle macht geworpen. Er zijn honderden figu ranten voor noodig geweest, massa's paar den en de olifanten uit alle dierentuinen het resultaat is werkelijk verbluffend. Als de veldheeren het teeken geven, stormen de drommen op elkaar af en het handge meen begint. Rome behaalt een schitteren de zegepraal en komen in de Eeuwige Stad, die destijds zich nog in 't geheel niet bewust was eeuwig te zijn, terug onder groot gejuich en gejubel. De Itahaansche regie heeft dit historisch gegeven, dat niet weinig de nationale trots aanwakkert flink uitgebuit en een film gemaakt, die men met groote belangstel ling en spanning zal volgen. Ook het voorfilmpje speelt zich in de omgeving van Rome af: een vossenjacht in de keurige Engelsche trant, maar ge houden in de verlaten, met bouwvallen be zaaide campagna. Het vermakelijke is, dat de toeschouwers de vos wel te zien krij gen, maar de jagers niet. Het is een prach tige kleurenfilm, sportief en vol van heer lijke natuur-opnamen. Casino SCIPIO DE AFRIKAAN. Scipio de Afrikaan was geen Afrikaan, doch hy kreeg de eeré-naam van den Afri kaan, omdat hij het was, die de eeuwen- lnage strijd om de voorrang tusschen Ro- PENSIONGASTEN Onder het motto „Lachen is gezond" brengt de directie van het Casino-theater deze week 'n film uit de oude doos: Watt en XA Watt als Pensiongasten. Inderdaad kan men bij het zien van deze film nog eens echt zijn lever laten schudden. In de eerste plaats omdat het hier een film be treft uit de periode van de stomme film, welke alleen nagesynchroniseerd is met muziek. Inderdaad lachwekkend is het te .zien hoe we ons vroeger tevreden stelden met een stomme film, welke nu als een onding zou worden beschouwd. Maar daar naast is deze film er toch ook een, die ons deze bekende komieken weer eens in hun grootheid doen zien. Als we zeggen, dat er herhaaldelijk ge gierd is van het lachen, dan bewijst zulks voldoende hoe deze film en deze filmartis- ten met al hun grappen en grollen, hun onmogelijke dwaasheden in tal van byna onmogelijke situaties in staat zijn voor een avond van gezond lachen te zorgen. Als pensiongasten zijn Pat en Patchowa de verschoppelingen aan tafel. Gezeten tus schen onmogelijke dischgenooten moeten zij zich maar met een bescheiden deel van hetgeen ter tafel komt tevreden stellen. Zij hebben vriendschap gesloten met een inwonend professer, die aan een uitvin ding werkt. Als hij deze voor een goeden prijs van de hand wil doen blijkt het, dat men zonder geld in het bezit van de tee- keningen wil komen. Pat en zijn collega hebben dit „door" én treden op als be schermers van den professor. Natuurlijk volgen hieruit allerlei verwikkelingen, maar dit neemt toch niet weg, dat zy uit eindelijk de boosheid overwinnen en als beschermers van den verdachte uit den strijd komen. Het voorprogramma is zeer gevarieerd van inhoud. Naast de journaals en muziek films een aardig trucfilmpje: de Veldmuis en de Stadsmuis, een Fransch teekenfilmp je, dat het uitstekend doet. Rex. IK WAS JACK MORTIMER. De film van dezen titel zal deze week wel veel belangstelling trekken. Wie het gave spel kent van Adolf Wohlbrück en Sybille Schmitz, kent ook de bezieling en de sfeer van hun spet In deze spannende film, vol sensatie en geheimzinnigheid zit vaart van begin tot het eind, het geheel wordt verlucht door voortreffelijke muziek, terwyl het scenario dikwijls op grootsche wijze is opgezet. De geschiedenis over den geheimzinni- gen Jack Mortimer speelt zich af in Pe tersburg, waar de beroemde kapelmees ter Pedro Montemay een concert dirigeert, waarvoor veel belangstelling bestond en waar hy veel lof oogstte. Het welslagen van zijn concerten hangt echter geheel af van de aanwezigheid van zijn ecntgenoote. Slechts als zy er bij tegenwoordig is, is zijn succes verzekerd. Daarom moet zij bijna onafgebroken in zijn tegenwoordig heid zijn, wat haar ten slotte een kwelling wordt. Ten koste van alles wil zij hieraan een eind maken door te vertrekken. Hier voor heeft zy de medewerking verzocht van Jack Mortimer. Dit is Pedro echter ter oore gekomen en hij stelt alles in het werk om Ingrid bij zich te houden. Zij wei gert echter, waarop Pedro andere maatre gelen neemt, waardoor Jack Mortimer van 't tooneel verdwijnt die echter op geheimzin nige wijze weer te voorschijn komt Dit is 't mysterieuse raadsel. En de moeite van het oplossen waard. Daar naast een uit gebreid voorprogramma, waarin een mooie opname voorkomt van het Neder- landsche Ballet, met een weergave van de „Boerenbruiloft", Voor vervolg stadsnieuws en laattste be richten zie men pag. 7. LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de geneeskunde op proef schrift getiteld: „Ontwikkelingsproblemen van den Sinus Venosus en het Atrium" de heer J. Auër, geboren te Rotterdam en wonende te Leiden. Geslaagd: doctoraal examen geneeskunde de dames C. C. van Alphen, Rotterdam, E. Vervat, Wassenaar, de heer H. van Greunin- gen. Voorburg; doctoraal examen klassieke letteren de heer W. J. Schmidt, Den Haag. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Ondanks sterke belemmering door hevi ge stormen ondernam het luchtwapen ook op 14 November zyn stelselmatige verken- nings- en aanvalsvluchten. Op 500 kilome ter ten Westen van Ierland vernietigde een zwaar gevechtsvliegtuig een Britsch koopvaardijschip van 5.000 b.r.t. door twee bommen, die midscheeps en op het achter schip troffen. Hst schip geraakte in brand en bleef met slagzij liggen. Langs de Schotsche kust werden twee schapen van 2.0Q0 en 7.000 b.r.t. aangevallen. Het groot ste schip zonk na een ontploffing, terwyl het andere schip in nood geraakte. Door voltreffers werd voorts in het Noordelijke deel van de Noordzee een schip van 5.000 b.r.t. tot zinken gebracht; ter hpogte van Great-Yarmouth kreeg een Britsche torpe dojager een zwaren bomtreffer mid scheeps. Duikbommenwerpers deden aan vallen op het radiostation van Dover, dat drie voltreffers van zwaar kaliber kreeg. In den loop van den dag ontstonden er on danks de ongunstige, weersgesteldheid bo ven het Kanaal en Zuid-Engeland een reeks zware luchtgevechten, die voor onze jagers een succesvol verloop hadden. Toen het weer beter was geworden, kon het luchtwapen in den nacht van Donderdag op Vrijdag als vergelding voor de Britsche aanvallen op Munchen, den vijand door een grooten aanval op belangrijke bewa peningscentra in Midden-Engeland een buitengewoon zwaren slag toebrengen. Bij zonder hevig en succesvol was daarbij de onafgebroken aanval van sterke formaties gevechtsvliegtuigen van de generaal-veld maarschalken Kesselring en Sperrle op Coventry, waar talrijke motorfabrieken en groote inrichtingen der industrie van vliegtuigonderdeelen alsmede anders voor de oorlogvoering belangrijke inrichtingen met bommen van zwaar en het zwaarste kaliber bestookt werden, die geweldige verwoestingen aanrichtten. Enorme brandhaarden, die door groote voorraden grondstoffen gevoed werden en tot de kust van het Kanaal zichtbaar wa ren, voltooiden het vernielingswerk. Behalve wapenbedrijven werden in de Midlands nog een groot aanvullingskamp van het Britsche luchtwapen en een gas fabriek met merkbare uitwerking aange vallen. In denzelfden nacht werd de ver- geldingsaanval op Londen stelselmatig voortgezet. Andere aanvalsdoelen waren belangrijke militaire objecten in Zuid- en Midden-Engeland. De vijand probeerde in den nacht van 14 en 15 November de Rijkshoofdstad met sterke krachten aan te vallen. De voorge nomen groote aanval mislukte evenwel op het doortastende optreden van de lucht doelartillerie. Slechts twaalf Engelsche vliegtuigen slaagden er dientengevolge in Berlijn te bereiken. Daarvan werden er drie boven de stad zelf, en drie andere aan den rand van de stad door luchtdoelartil lerie neergeschoten. Zes Britsche bombar dementsvliegtuigen waren reeds in het Westen kort nadat zij over de kust waren gevlogen door luchtdoelartillerie neerge haald. De vijandelijke bommen richtten slechts geringe persoonlijke en eenige ma- teriee'e schade aan. Op Hamburg en Bre men alsmede op twee andere plaatsen in Noord-Duitschland werden eenige bommen geworpen. De vijand verloor op 14 November en in den nacht van 14 op 15 November twintig vliegtuigen, waarvan zeven in luchtge vechten, twaalf door luchtdoelartillerie en een door marine-artillerie. Vijf eigen toestellen zijn niet terugge keerd. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT .ERGENS IN ITALIë, 15 Nov. (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 161 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: In Epirus (Griekenland) normale activi teit van patrouilles en artillerie. Onze luchtmacht ondernam tal van herhaalde bombardementen op de militaire doelen van Korfoe, Larissa en Argostoli, op de brug der landengte van het Prespa-meer, welke onbegaanbaar werd gemaakt, op artillerie-stellingen, op het vliegveld Fiorina, waar vijf vliegtuigen op den be- ganen grond vernield of ernstig beschadigd werden, op de zone Janina-Kalibaki- Metzovo, den sector van Korcha en de baai van Soeda (eiland Kreta). Tijdens lucht- ge echten werden dertien vijandelijke vliegtuigen van verschillende types Blenheim en Potez neergehaald. Twee andere toestellen werden waarschijn lijk neergehaald. Vier van onze toestellen, die tijdens de gevechten getroffen werden, konden op hun vliegvelden landen. Een van onze toestellen wordt vermist. In den nacht van 9 op 10 November heeft de duikboot Caponi zooals reeds ge meld met drie torpedo's een slagschip van het type Ramillies getroffen, dat met twee andere vaartuigen het vliegtuig moederschip „Illustrious" escorteerde in het kanaal van Sicilië" De korvettenkapitein Romeo Romei, com mandant van de duikboot, heeft waarge nomen, hoe drie torpedo's het vijandelijke schip in den romp raakten. In Noord-Afrika werden vijandelijke pantserauto's door het vuur van onze snelle colonnes op de vlucht gedreven. Onze luchtformaties bombardeerden ver scheidene malen de vlootbasis van Alexan- drië, de spoorlijn Mersa-Matroe, het vlieg veld Birama Smeit, waarbij op den bega- grond eenige vliegtuigen van het type Blenheim getroffen werden. Een vijande lijke luchtaanval op El Maktila maakte geen slachtsoffers en veroorzaakte geen schade. In Oost-Afrlka veroorzaakten vijande lijke luchtaanvallen op Keren, Agordat, Goera, Diredaoea, Asmara, Asseb en het eiland Difnein weinig schade en lichte ver liezen onder de inlanders. Volgens later oi.tvangen gegevens blijkt, dat tijdens onze luchtactie tegen Port-Soedan, waarvan melding is gemaakt in het weermachtbe- richt nr. 141, een vijandelijk schip tot zinken is gebracht. Een vijandelijke luchtaanval in de om geving van Monopoli (Provincie Bari) maakte geen slachtoffers en veroorzaakte geen schade. Een tweede aanval op Bari veroorzaakte eenige schade van weinig be teekenis. Er valt een doode te betreuren en een persoon werd gewond. LEIDEN, 14 Nov. Vee. Aanvoer: 98 kall en melkkoeien 240400, 242 varekoeien e a. 170300, handel vlug; 40 pinken 180260, handel tamelijk; 127 graskalve ren 60140, handel tamelijk vlug; 108 nuchtere slachtkalveren 12—28, handel tamelijk, 196 weideschapen 3644, han del traag; 22 Zeugen 50—80, 342 mest- varkens 2036, 240 biggen 612 han del iets vlugger, 5 paarden, 6 veulens, 17 bokken of geiten 736 per stuk handel tamelyk. 15 Nov. Kaas. Aanvoer 39 partijen, waarvan 30 partijen Goudsche kaas 1ste soort 40.50, 2e soort 40.50 en 9 partijen Leidsche kaas le soort f 39.per 50 kg. handel vlug. 15 Nov. Groentenveiling. Per 100 kg.: witte kool 2.20, roode kool 3.506.20, savoye kool 2.004.20, groene kool 2.80 4.90, boerenkool 25, rapen f 1.50 3.50, prei 1.405.50, kroten 24.50, kro ten gekookt 1011, uien 2.606.60, peen 2.507.80, spruiten 718, andijvie 3 6, sla 5—9, Nero 810, druiven 40 —42, snijboonen 30, witloof f 1231, spi nazie 323, tomaten A 1025.80, idem B 15—21.40, idem C 10—23.60, idem CC 818. ptr 100 stuks, andijvie 1. bloemkool 416.50, salade 1.202.40, knolselderie 1.006.10, per 100 bos: pie terselie 1.903.80, rady's 3.203.70, sel derie 0.502.10, bleekselderie 6. peen 4.909.70. 16 Nov. Boter. Aanvoer 90 kg. Prijzen: prima boerenboter 1.801.90 per kg. Handel matig. LEIDERDORP, 15 Nov. Eierenveitfng. Kippen 0.65—1.40, hanen 0.75—1.45, ko nijnen 0.353.65, eenden 0.650.85 en duiven 1625 cent per stuk. TER AAR 16 Nov. Centrale Veiling. Spinazie 812 cent, andijvie 1021 cent, sla 1.001.50, vellen 714 cent, druiven 3133 cent, waschpeen 2.5'03.00, uien 4.004.50, prei 'f 2.805.50, spruitkool 14.5017.70, roodekool 3.004.10, witte kool 1.002.50, savoye kool 2.004.10, Chineesche kool 1.00—1.40, groene savoye 1.503.80, pieterselie 5090 cent, selde rie 0.50—1.30, knolselderie 1.00—4.20, knolrapen 1.20, bloemkool 418 cent, boerekool 1019 cent. UTRECHT, 16 Nov. Vee. Totaal aange voerd 2345 stuks vee, o. a. 950 runderen. Prijzen: vaarzen 200—340, pinken 160 250, melkkoeien 230430, kalfkoeien 250450, varekoeien 160300 per stuk, handel vlug, prijzen stationnair. 525 magere kalveren 60125 per stuk, handel rede lijk, prijzen onveranderd hoog: 180 nuch tere kalveren; 390 magere varkens en schrammen resp. 1735, en 1017, 300 biggen 69 per stuk, handel matig, prij zen onveranderd. Kleinhandel. 150 kg. boter f 2.20 en 100 kg. kaas 1.001.30 per kg., 5000 eieren 6.507.50 per 100 stuké. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK, 16 NOVEMBER. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties): New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.2875.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zuerich 43.63—43.71 Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34 New York 1.88 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.7644.94 Zuerich 43.59—43.75

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3