Historie van de kerk te Noordwijkerhout Voor de kinderen ZATERDAG 16 NOVEMBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 Klaaglied vari de notabelen De herders van de middeleeuwen Rijkdom en milddadigheid van het klooster Leeuwenhorst door A. N. Duynisveld pr. II. Als pastoors van Noorwjjkerhout's Mid- deleeuwsche parochie zijn ons bekend ge bleven omstreeks 1300 een zekere Johan nes 17), in 1340 een Symon De Mari, die aan Egmond legateerde 18). Tot omtrent 1374 is Arnold Conine er pastoor; als door zijn dood de parochie vacant is, stelt de abt van Egmond, die het patronaatsrecht bezat, Jacob Pieterszoon ter benoeming voor, die door den officiaal van den bis schop van Utrecht tot pastoor werd be noemd. Enkele jaren later vindt men Johannes Coppaertszoon te Noordwijkerhout en in 1402 is Ghysbrecht Willemszoon er pastoor. Dan volgen in 1425 Floris Arentszoon en in 1435 Jan Dirkszoon; de laatste was tevens vice-cureit van Noord wijk 19). In 1467 wordt Arent Danielszoon ge noemd als priester en pastoor der parochie, terwijl uit de informacie van 1494 blijkt, dat in dien tijd Frans Bartholomeuszoon de parochie bestuurt 20). Vóór hem, in 1488 was er Johan ten Walle 21). Paus Aleyander VI gelastte in 1502, den 2en November, den pauselijken notaris Willem van Enckevoirt te begiftigen met de parochiekerk van Noordwijkerhout, wel ke vacant was door den dood van Otto de Heinskercke 21a). In het jaar 1506 is Mr. Frangois pastoor van Noordwijkerhout en tevens Deken van Rijnland. Omstreeks dien zelfden tyd is Gerbrand Hendrixzoon of Hermanszoon er vice-cu reit, waaruit dus blijkt dat de eigenlijke herder, de reeds genoemde Mr. Francois niet in zijn parochie resideerde, een in die dagen vaak voorkomende praktijk, dat iemand wel officieel tot pastoor eener pa rochie werd benoemd en als zoodanig er ook de parochieele inkomsten van genoot, terwijl hij de zielzorg door een anderen priester, den vice-cureit liet waarnemen. Op zijn beurt was Noordwijkerhcut's vi- cecureit Gerbrand ook nog „alterista" in de Leidsche Sint Pieterskerk, waar hij dus de inkomsten genoot van een fundatie in die kerk op een der altaren gesticht. Uit het verslag der gecommitteerden voor het vaststellen van het belastbare vermogen in de verponding, dateerende uit het jaar 1514, weten wij een en ander over den ker kdijken en maatschappelijken toestand van Noordwijkerhout in die dagen 23). Behalve de vice-cureit Gerbrand, die ons weet te vertellen, dat hij in dat jaar vier jaren als zoodanig in de parochie werk zaam was, moesten ook de baljuw Berthel- meeus van Cattendijck, de schout, am bachtsbewaarders en enkele ingezetenen voor de commissie verschijnen, om onder eede gehoord te worden. Zij deelden mee, dat hun dorp omtrent vijftig huizen had, „die dagelicx verminde ren; ende daer waeren wel 12 of 13 huysen over 10 jaeren geleden meer, die alle ofge- broecken ende vergaen zijn". De vice-cureit getuigde, dat de parochie 170 communicanten telde, een kleine voor uitgang in zijn tijd. Voor de reparatie van de parochiekerk had men schuld moeten maken, en wel voornamelijk in 't jaar 1508. Hun voornaamste bezigheid was, dat zij zich „generen ter zee (vischvangst dus) en de mit een weynich lantelings". Van de duizend morgen land bezaten de inwoners zelf slechts 26H morgen in eigen dom, waarvan nog 13 morgen „broucklant" (laag, moerassig land) was, dat bovendien zoozeer was belast, dat „de beterscap niet veel en bedracht". De rest was geestgrond „dat hem geheele verderven wort van co- nijnen". Nagenoeg geheel het grondbezit was in vreemde handen: „de vrouwe van der Lee- de" bijv. bezat er over de 100 morgen; ,,'t susterhuys te Noortwijck" 25 morgen. Daar enboven kochten de niet-inwoners „noch alle dagen meer, daermede 't dorp geheel vergaet". Aldus zongen de Noordwijkerhoutsche no tabelen uit den jare 1514 hun klaaglied. Uit de 16de eeuw, de Reformatie-eeuw zijn ons nog de navolgende pastoors van Noordwijkerhout bekend gebleven: In 1528 ;s er Joannes Hoyck 24), terwijl in 1561 als zoodanig werd benoemd Albertus Symonszoon 25). In de parochiekerk was een vicarie op het altaar van O. L. Vrouw, waarvan de laatste vicaris was Bernardus van Boeck- horst; ook bestond er op het altaar van SS. Petrus en Paulus een vicarie der familie Van Boeckhorst. Onder de vreemdelingen, die in 1514 worden genoemd als eigenaars van het land in Noordwijkerhout, vinden we ook „de vrouwe van der Leede". Daarmee wordt bedoeld de abdisse van de abdij Leeuwen horst, ook wel de „abdy3 ter Lee" geheeten. De abdij weri gesticht in 't jaar 1261, den 14den October, door Arnold en Walewyn van Alckemade, die hun vaste en roerende goederen, welke zij bezaten ondei „Noirtich en in Langhevelde", „ter eere van God en Zijne moeder, de maagd Maria, en tot lafe- ni der ziel van enzen vader en die der be- s«, :'-V'>rs ripper goederen" be^t^^^en voor den bouw van een klooster in het gedeelte, ter Lee geheeten. Het klooster zou bevolkt moeten worden door zusters van de Cister- ciënser-orde. Deze schenking werd goedgekeurd door Hendrik van Vianen, bisschop van Utrecht; daarna werd op 20 Dec. 1262 met den bouw begonnen; eerst in 1274 kwam men daar mee gereed. Van het klooster Mariëndaal bij Utrecht kwamen twaalf nonnen het klooster bevolken. De eerste abdisse was Mabilia van Wullenen. In den loop der eeuwen werd de abdij rijkelijk door vor sten en adellijke families begunstigd; zoo schonk graaf Willem III, wiens dochter Aieid in 1332 was ingetreden, het klooster vrijdom van tollen en het vischrecht in het Leidsche meer. Als gevolg van den toenemenden rijkdom de,, abdij, verslapte van tijd tot tijd de oor spronkelijk strenge kloostertucht, zoodat het bij visitatie in 1488 door c.en abt van het klooster Camp bij Rheinberg, die de „geeste lijke vader" der nonnen was, noodig geoor deeld werd te bepalen, dat het den nonnen verboden was haa. bloedverwanten en be kenden buiten het klooster te gaan bezoe ken, vooral in den vastenavondtijd, van wege de vele ergernissen, aan het vieren daarvan verbonden. Ook werd het verbo den de abdij te verlaten voor bruiloften, kermis en andere wereldsche vermaken; honden en vogels mee te brengen in de kerk. Om de gastvrijheid en milddadigheid je gens de armen stond de abdij Leeuwenhorst bekend; het voor dien'tijd reusachtig groot inkomen uit de vele landerijen maakte dit mcgelijk. Behalve de gewone uitdeelingen van levensmiddelen, kleeding, geneesmid delen en geld, had elk jaar op Driekonin gen-avond een speciale bedeeling plaats, wanneer arme jongens en meisjes uit de buurt, in linnen zakken gekleed naar de abdij kwamen om de gaven in ontvangst te nemen. In den roerigen tijd der Hervorming is de abdij ten gronde gegaan. Reeds in 1571 vluchtten eenige nonnen naar Leiden, toen de Watergeuzen in Kat wijk aan Zee waren geland; in 1572 nood zaakten de plundertochten van Lumey de overige nonnen met haar abdis Joanna van der Does, die sinds 1554 bestuurde, even eens de wijk naar Leiden te nemen. Zij von den een voorloopig tehuis in liet St. Mi chielsklooster, en later in een huis aan het Rapenburg, waar nu het museum van oud heden staat. De abdisse Joanna van der Does overleed in 1574 en werd in de Leidsche St Pieterskerk begraven, waar een prachtige zerk haar graf dekt. Van Heussen geeft het bericht, dat de prior van het Delftsche St. Agathaklooster, te Leiden ter dood gebracht, in het graf van Joanna van der Does zou zijn begraven. De verlaten abdij-gebouwen werden by het beleg van Leiden vernield om de Span jaarden geen schuilplaats te geven; de goe deren kwamen aan de waterschap; uit de rei ten werd aan de laatste abdis en aan de adellijke kloosterjuffers een jaarlijksch on derhoud toegekend 27). 17) Idem: dl. III, bl. 366. 18) Idem: dl. X, bl. 406. 19) Kerk. Hist, en Ontl. van Rijnland, bl. 957. 20) Bijdragen van Haarlem: dl. III, bl. 366. 21) Kerk. Hist, en OntL van Rijnland, bl. 957. 21a) Brom. G. Archivalia in Italië, dl. I, 2e st., no. 1859, bl. 652. 22) Heeringa, Dr. K.: Rekeningen van het bisd. Utrecht, dl. II, bl. 388. 23) Informcaie up den staet, faculteyt en de gelegentheyt van de steden ende dor pen van Hollant ende Vrieslant, uitgeg. door Fruin, bl. 233284. 24) Heeringa, Dr. K.: O. c., bL 566. 25) Holtkamp, C. P. M.: Rijnlandia, pag. 95; Kerk. Hist, en Onth. van Rijnland, bl. 957; Hist. Episc. Ultraj., pag. 517518. 26) v. d. Bergh: Oorkondenboek, dl. II, no. 77, no. 95. 27) Kloos, J.: O. c., bl. 69—74; Bijdragen van Haarlem: dl. X, bl. 290; dl. XXXVI, bL 358—387; dl. XXXVII, bl. 277 e.v.; Hist. Episc. Ultraj., pag. 520; Bots, P. M.: De oude kloosters en abdijen van het tegenwoordige bisd. van Haarlem, bL 348355. Een afdruk van de binnenkort door de Ned. Posterijen uit te ge ven nieuwe weldadigheidszegels „Voor het Kind". Foto Pax Holland. Een. LPiiende£i}k u-eA$ae& Een maand geleden schreef ik in ons Blaadje eenige gedachten neer en gaf die ter overweging. Ik dacht hieraan, toen ik van het Hoofd der Meisjesschool aan de Oude Vest het vriendelijk verzoek kreeg een enkel woord te wijden aan het a.s. Sint Nicolaasfeest, dat aan bovengenoemde school telkenjare gegeven wordt met steun en hulp èn van 't Personeel der school èn van particulie ren, die het kind een warm hart toedragen èn van de kleine lezers en lezeresjes van ons blad, waaronder dan in de eerste plaats genoemd moeten worden, de leerlingen van de R. K. School Rapenburg 48. Ziet, ik dacht aan een paar dier gedach ten toen neergeschreven en die nu zoo pre cies weergeven, wat ik U allen ter over weging zou willen voorleggen. Ik schreef: No. 1. 't Is zaliger te geven, dan te ont vangen. Deze waarheid beseft hij, die een zonnestraal poogt te werpen op den don keren levensweg van ongelukkigen en mis- deelden en in: No. 5. Laat ons leeren rondom ons vreug de te verspreiden, gelijk de zon haar stra len uitgiet over bergen en dalen. Kijk, als nu de gedachten in deze korte regels neergelegd, eens met ernst over wogen worden, dan zijn we al aardig voor ons plan gewonnen en hebben we reeds in stilte het voornemen gemaakt óók wel te doen aan de minder bedeelden; óók iets af te staan van het te vele, dat ons werd toe bedacht; óók een zonnestraaltje te werpen op hun donkeren levensweg en zoo vreugde te verspreiden daar, waar door den nood der tijden, geen feest gevierd kan worden in den huiselijken kring. Omdat het geld ontbreekt, om kleine surprises te koopen, en, trots het vragen der kleinen niets kan gedaan worden om vreugde te brengen in de harten dier kin deren en die toch evengoed als u allen, verlangend uitzien naar de komst van den grooten Kindervriend uit het verre land, dat Spanje heet. Wat wij nu wenschcn? Wij wenschen, dat gij doen zoudt als in vorige jaren. Toen werden we in staat gesteld om alle kinderen van klein tot groot een aardig heidje, een cadeautje te kunnen geven; toen brachten we samen zooveel, dat alle klassen van de St Theresiaschool konden deelen in de gaven door U geschonken toenmaar wat toen kon, kan nu zeker. Zie eens of geen kleedingstuk te klein is geworden of er niet iets over is, dat achte loos daar hangt of ligt in kast of kist; Zie eens of daar geen boeken op je boe kenrekje staan, die niet meer gelezen wor den, omdat ze zoo dikwijls reeds zijn gele zen en je ze haast droomen kunt of haast van buiten kent; Zie eens of geen speelgoed b.v. een tol, een hoepel; een spel; een pop; een spaar pot; een bouwdoos; of een ander spel, waarmee ge zelf zooveel aangename uurtjes hebt gesleten daar in een hoek is wegge stopt en opgeborgen, zoodat ge haast niet meer weet, dat die „prullen", zooals gij grooteren, het speelgoed nu belieft te noe men, zelf bestonden. Nu dan! Stuurt die dingen ons! Wij zor gen voor blijde gezichten op dien dag van Sinterklaas; wij zullen al wat nog „draag baar" is; al wat nog te lezen is; al wat nog bruikbaar is om er mee te spelen, geven aan die kinderen, die er oh zoo blij mee zijn. In naam dier kleinen; in naam dier .min der bedeelden, en in naam dier Ouders, zeggen wij U nu reeds bij voorbaat dank. En waar kunt ge nu alles sturen? Ten eerste: Aan Oom Wim, School Ra- penbur 48. Ten tweede: Aan Oom Wim, Leidsche Courant, Papengracht 32 Leiden. Ten derde: Aan Mej. Beenakker, hoofd der St. Theresiaschool, Oude Vest 193, te Leiden. Zouden we teleurgesteld worden? Dat kan niet! Ten slotte een klein verzoek bij het ver zenden: Pak alles behoorlijk in: een stuk papier en een touwtje heeft moeder of vader wel bij de hand. Alles insturen vóór 1 Decem ber. Oom Wim. Beste Kindervrienden, Mag ik U weer eens eep vriendelijk ver zoek doen, juist als andere jaren? 't Is haast St. Nicolaas, dat bij uitstek zoo blijde kinderfeest. Herinnert l" maar Uw eigen jeugd. Maar niet vosr alle kinderen zal het feest kunnen zijn. En toch! Ook zij hopen op een geschenk je van den goeden Sint, ook „hun hartje klopt vol verwachting". Daarom wilden wij de Onderwijzeres sen van de St. Theresiaschool, Oude Vest 193 onze kinderen op school verrassen. Wij zouden ook hun zoo graag een prettig feest bezorgen, een blijde glimlach toove- ren op die kindergezichtjes en zoo èn Ouders èn kinderen gelukkig maken. Maardat kunnen we niet alleen Daarvoor hebben we Uw hulp noodig. Toe, laat ons ook dit jaar niet in de steek. Als ieder, die iets missen kan, wat geeft, dan zijn we geholpen. Wat U kunt geven? Oom Wim heeft het U uitvoerig geschreven: speelgoed, boeken, en ook kleeren zijn zeer welkom. O, U doet zoo'n uitermate goed werk. Ik verzeker U, dat uw gaven goed be steed zullen worden. En geloof het toch: de Goddelijke Kin dervriend zal zich niet in edelmoedigheid laten overtreffen. Hij heeft het immers zelf gezegd. Waar U uw gaven kunt bezorgen? Het staat in het artikel van Oom Wim. Bij voorbaat aan al onze groote en kleine kindervrienden hartelijk dank. Mejuffr. W. M. BEENAKKER, Hoofd der St. Theresiaschool, Oude Vest 193. Voor de Correspondentie was vandaag geen plaats. Oom Wim. Wie zijn jarig? Van 17 tot en met 23 November. Op 17 November: Flora en Rika Verbij, Dorpsstraat 278 te Hoogmade. Bep v. d. Meer, B 310 R'veen. Annie Heetveld, Anna v. Saksenstraat 8. Jan Visser, B 133 R'veen. Koos v. d. Geest, D 146 R'wetering. Willy Verbij, Rietveld, H'woude. Op 18 November: Hennie Jansen, Prinsenstraat 66, B'graven, Corrie Broekhof, Roelofarendsveen. Suze v. Doorn, B 85, R'veen. Marie Hoogenboom, Achterd. B 224, te Hoogmade. Wim Steenvoorden, Hoogew. 19, Noordwijk Anca v. d. Berg, Lange Kerkd. 98, Wasse naar. Kees Dévilée, Mare 98. Annie Wayer, Dr. v. Noortstr. S'wijk. Hendrik v. d. Burg, Resedastraat 27. Geertruide v. d. Laan A 50, Langeraar. R. Sofie de Jeu Nieuwe Wetering C 39. Bets Rijkelijkhuizen, A 23 Langeraar. Leo van Ammerlaan, de Meij van Streef kerkstraat 16. Op 19 November: Herman Mentinck, Zoeterw. weg 2. Nelly Went, Houtmarkt 10. Herman Mensch, Groened. A 83. Annie van Zijp, Javastraat 40a. Jansje en Annie Koet, Joubertstr. 20a. Trientje Noest, Paradijshof 2. Ria Jansen, Koo't. 22. Hendrik Stuifzand, Heerenstraat 138. Sina Bakker, Zuidh. B 420, R'veen. Truusje van Eeden, Havenstr. 7, N'hout. Gerard de Wh, Laag Boskoop 17, Boskoop. Op 20 November: z Jopie v. d. Leyden, B 350 Hoogmade. Nellie Sep N. B. E 161, Z'woude. Nelly Eling, Gasstraat 66. Annie v. Bohemen, Stompw. weg 57 te Stompwijk. Adriaan de Bruyn, Broek weg 184 L'dam. Jantje v. d. Salm Z.G. C 12 Z'woude. Corrie v. Egmond, Willemstr. 17, Alphen. Jeanne v. Steijn, Maria's Hoeve, N'hout. Lies Maurits. Doelengracht 7. Annie Devilé, Louise de Colignistr. 4. Op 21 November: Cunera van Deuren, Alphen. Tonnie Wijnen, Nieuwe Mare 5. Rietje Krol, Breestraat. Hetty v. Kesteren, Kamerl. Onnesl. 6. Cor Hop, Hugo de Vriesstr. 71. Truusje Duivevoorde, Haverstr. 7, N'hout. Annie Montagne, Oranjestraat 15. Jan Alkemade, Pickéstraat 56, Noordwijk. Op 22 November. Koos Berbée, Kaiserstrrat 20. Corrie v. d. Zwet, Akervoordelaan 1, V'hout Joke Vlasveld, L. Rijndijk 28a. Wim Weber, Residastraat 19. Adriana v. d. Zeeuw, Langegr. 208. Rietje v. Oijendijk, Anna v. Saksenstraat 9 Dickie v. d. Meer, Noordh. B 731 R'veen. Annie Montagne, Celebesstraat 33. Theo Rozenstraten, Hoofdstr. 267, Alphen. Annie en Cecilia Zwetsloot B 238, Hoog made. Ploontje Ouwerkerk, P. de la Courtstr. 43. Op 23 November: Harry v. d. Westen, Wald. Pyrmontstr. 74. Corrie Westgeest, Vliet E 3 Z'woude. Jopie v. Velzen, Dorp Hazerswoude. Corrie v. Leeuwen, Weip. B 74, Z'woude. Coba Kriek, Potg. laan 24. Ansje Borst, Javastraat 22, Oegstgeest. Marietje v. d. Slot, 's Gr. weg 63, N'hout. Sjaantje v. d. Veer, Atjehstraat 5a. Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam in deze lijst wil opgenomen zien, schrijve minstens 14 da gen vóór den verjaardag. Zoo ook wie ver andert van woonplaats, straat of huisnum mer, of wie in de lijst een fout ontdekt. Oom Wim. De hond met het been Door Ans Keizer-Klaasen. Een hondje liep op straat en zag een been. Toen rende hij vlug en blij er heen; Besnuffelde het eens, maar viel toen aan, En wilde toen stikum verdergaan. Daar kwam van de hoek een andre hond, Die liep het water al uit de mond. Kalm liep hij achter de eerste aan, En keek waar of hij heen wou gaan. ,,'k Ben alleen" dacht de eerste hond En lei het beentje op den grond, „Woef, woef," zei eensklaps nummer twee Vlug nam hij het been van de eerste mee. Maar, wat was dat voor een lawaai? Daar kwam een groote does, op een draai Van de weg met een vervaarlijk gegrom, Naar de andere hond; toen een gebrom, Gekef, geblaf, gegrom, en het been? WeL daar liep toen does mee heen! En de anderen twee bleven jankend staan En zijn toen maar naar huis gegaan! In de val. Joop had dien morgen geen zin om naar school te gaan. Moeder was uit en vader op kantoor. Hij gaat naar de telefoon en belt het hoofd der school op. Onderwijzer: „Met wie?" Joop: „U spreekt met Smit. Joop kan vandaag niet op school komen, hij heeft zware hoofdpijn en ligt te bed". Onderwijzer (die iets vermoedt): „Maar met wien spreek ik?" Joop: „Met m'n vader" meneer, laat Joop zich ontglippen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 12