35 cent Ned. Indië en Japan KERKNIEUWS OMGEVING RIJNSTREEK Wacht niet met bestellen, de voorraad is beperkt. DONDERDAG 14 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE RLAO - PAG. 0 EEN OVEREENKOMST INZAKE PETROLEUMLEVERANTIES. Het A.N.P. meldt: Te Batavia werd gisteren bekend ge maakt, dat de onderhandelingen tusschen de Bataafsche Petroleum Maatschappij en de Nederlandsche Koloniale Petroleum Maatschappij eenerzijds en de vertegen woordigers varï de Japansche oliebelangen anderzijds, geëindigd zijn met een accoord. Over dit accoord deelt een particulier comuniqué het volgende mede: Thans is voorzien in contracten van zes maanden tot een jaar, waarbij Neder- landsch-Indië aan Japan jaarlijks 760.000 ton ruwe olie en 650.000 ton olieproducten zal leveren boven het kwantum, dat reeds jaarlijks door Nederlandsch-Indië aan Ja pan wordt geleverd. Met inbegrip van dit laatste zal Japan nu een jaarlijksche hoe veelheid van 1.8 millioen ton olieproduc ten ontvangen. FINANCIËN EN ECONOMI11 DE ECONOMISCHE TOESTAND VAN JAPAN Reorganisatie op velerlei gebied De economie en de handel van Japan zijn in den laatsen tijd fundamenteel ver anderd. Zoowel de orienteering als de om vang van zijn buitenlandschen handel en industrie vertoonen nieuwe lijnen. Sedert het begin van het Chineesche conflict is Japan steeds meer zich op de oorlogs economie gaan instellen. Deze ontwikke ling heeft zich eerst moeten losmaken van den laatsten tegenstand van de oude eco nomische kringen, die beinvloed werden door de Engelsch-Amerikaansche eco- mische politiek en in de liberale ideeën waren groot geworden. Sedert het begin van den Europeschen oorlog heeft deze om schakeling zich snel voltrokken en met het Duitsch-Italiaansch-Japansche vriend schapsverdrag is achter het oude een punt gezet. De Minister President Prins Konoye en zijn Ministerie merkte zéér terecht op, dat Japan zich geheel los moet maken van de Engelsch-Amerikaansche economische denkbeelden, wil het in de nieuwe wereld orde een toonaangevende rol spelen. Met groote energie is men nu in Japan bezig het economisch leven op een planmatige basis in te richten door voor de belang rijkste takken van bedrijf controle- en veel omvattende semi-overheidslichamen in het leven te roepen, die den binnen- en buiten landschen handel kunnen regelen. De be langrijkste taak van de regeering ligt hier in, de huidige markten en leveranciers van Japan, die tot dusver meestal in En- gelsch-Amerikaansch vaarwater voeren, te vervangen en juist op dit gebied zij reeds zeer verheugende resultaten bereikt. Daar is in de eerste plaats de zijde-indu strie, die in het laatste jaar bijna 1/3 van den totalen uitvoer van Japan voor haar rekening nam en wier voornaamste klant de Ver. Staten zijn. De politieke ontwikke ling van de laatste weken brengt met zien mede, dat steeds meer rekening moet worden gehouden met een Amerikaansche boycot van Japansche waren. De regeering heeft om deze redenen den prijs van ruwe zijde op minstens 1.350 yen per baal vast gesteld, ten einde hierdoor ieder moment van onzekerheid op de markt in de kiem te kunnen smoren. Bovendien heeft men di rect maatregelen van practisch nut geno men, die bestaan in een bijmenging van zijde in alle in het land vervaardigde tex- tielgoederen. Hierdoor hoopt men tot 500.000 balen ruwe zijde in het binnenland te kunnen afzetten, hetgeen meer is dan den geheelen j aarlij kschen uitvoer naar de Ver. Staten. De buitenlandsche handel van Japan valt uiteen in den handel met de landen van het z.g. Yen-blok (China en Mandsjoe- kwo) en de landen, waarmede de betaling in deviezen geregeld wordt. De handel met het Yen-blok vertoont constant een stij gende tendens. Daar zoowel China als Mandsjoekwo in hun handel met Japan een groot invoeroverschot boeken, moet hier voor een compensatie gevonden worden in een uitgebreideren buitenlandschen handel met de deviezen-landen. De handel met de Engelsch-Amerikaansch economische krin gen vertoont een achteruitgang, hetgeen zijn oorzaak, naast de politieke noodzake lijkheid, ook vindt in invoerrestricties in de gebieden van het Britsch Imperium, zooals Britsch Indië, Malakka en andere Engelsche gebieden in Azië. Hiervoor zoeKt Japan een tegenwicht in de economische expansie naar het Zuiden, die vooral ge richt is op Fransch Indo-Öhina en Ned. Oost Indië. Zoowel te Batavia, waar de Minister van Handel, Kobayashi, onder handelingen heeft gevoerd als te Hanoi, waarheen de Japansche Minister zonder Portefeuille, Matsumiya, met een handels delegatie vertrokken is, zullen belangrijke beslissingen worden genomen ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling van den buitenlandschen handel van Japan. Het spreekt vanzelf, dat in deze over gangsperiode zware eischen zijn gesteld aan de Japansche kapitaalmarkt. De beurs reageerde zwakker en de deposito's gingen iets achteruit. Hier is in de laatste weken de vastberaden politiek van de regeering zeer merkbaar tot uitdrukking gekomen en de tijdelijk verzwakte positie van de geldmarkt heeft weer plaats moeten maken voor een normale ontwikkeling. De circu latie van bankbiljetten is in de laatste maanden niet noemenswaardig toegeno men, hetgeen moet worden toegeschreven PASTOOR H. DRENTH. De Zeereerw. heer H. Drenth, pastoor van de parochie van den H. Willibrordus (Beukelsdijk) te Rotterdam, is gisteren in het Sint Franciscus Gasthuis opgenomen, voor het ondergaan van een maagopera tie. BISSCHOP-MARTELAAR MGR. F. HAMER 22 December herdenkings-bijeenkomst ie Nijmegen. De katholieke standsorganisaties van Nijmegen hebben besloten, Zondag 22 De cember a.s. een speciale herdenking te houden van den Honderdsten geboortedag van den Nijmeegschen Bisschop-martelaar mgr. F. Hamer. Op deze herdenkingsbijeenkomst, waar toe alle leden van de katholieke standsor ganisaties toegang zullen hebben, zal on der meer als spreker optreden de Zeer eerw. Pater L. Daniels O.P., geboren Nij- megenaar en thans leeraar aan het Domi- nicuscollege te Neerbosch bij Nijmegen. Ook zal een leek uit Nijmegen het woord voeren. Gelijk men weet is in den voorzomer de officieele herdenking van den honderdsten geboortedag van mgr. Hamer, door een uitgebreid Missiecomité georganiseerd, uit gesteld, in verband met den in Mei uitge broken oorlog. Toen is wel in alle kerken der stad mgr. Hamer herdacht. PATER TH. VAN HOUT S.J. t. Gisteren overleed in het Berchmanianum te Nijmegen een der oudste paters der Je zuïetenorde in Nederland, de zeereerw. pater Tr. H. van Hout. Pater van Hout werd geboren in 1857 te Zetten (gemeente Valburg). In Neder- landsch Indië is hij bijna een menschen- leeftijd werkzaam geweest. Achtereenvol gens was hij hulppriester te Semarang en te Batavia. Vervolgens hoofdpastoor te Se marang in de jaren 1892 tot 1920. Van 1894 tot 1920 was hij belast met de financieele administratie der Indische Missie. De begrafenis zal Vrijdag a.s. plaats hebben op het bij het Berghmanianum behoorende eigen kerkhof. PASTOOR E. RIBBERGH t. Maandagavond is na een vrij langdurige ziekte overleden de zeereerw. heer E. Rib- bergh, pastoor der parochie Houthem- St. Gerlach. DE ZALIGVERKLARING VAN PIUS X. j Naar Stefani meldt, volgen Italiaansche Katholieke kringen met zeer levendige be langstelling de werkzaamheden van de Congregatie der Riten, inzonderheid no pens de causa der zaligverklaring van Paus Pius X, voor wien het geheele volk gevoelens van bijzondere vereering koes tert. VOORSCHOTEN Geboren: Geertruida Adriana Elisa beth, d. van A. J. Kokshoorn en van J. F. van der Meer Margaretha Theodora, d. van H. H. van Meijgaarden en C. M. Daat Johanna Gijsberta Antonia, d. van G. H. de Bruijn en P. J. Koeleman. Gevestigd: A. H. H. van der Heijden, van Delft. S. P. Visser van Den Helder W. J. van Santen van Leidschendam. Vertrokken: W. M. J. van der Luit naar Amsterdam A. P. Vincenten naar Leidschendam G. de Jong naar Wisch (Terborg) J. A. Kesseler naar Duitsch- land, Konstanz A. Rodenburg naar Leid schendam M. J. Hendriks naar Haas trecht J. M. L. Hoozemans naar Haas trecht A. H. Detmers naar Leiden D. J. M. Th. van Vree naar Schiedam E. J. van Rossum naar Leiden H. Over de Vest naar Rotterdam S. van Boven geb. Wenkenbach naar Noordwijk J. J. Venhuizen naar Den Haag E. H. de Waal naar Den Haag Th. B. van Doorn naar Oegstgeest J. J. de Roo naar Den Haag. WARMOND Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Dinsdag 19 November a s. des voormiddags 10 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voor- loopige vaststelling Gemeenterekening 1939 zoomede die van het Waterleidingbedrijf over dat jaar. 3. Aanbieding begrooting dienstjaar 1941 zoomede die van het Wa terleidingbedrijf over dat jaar. 4. Vernieu wing Rekening-courant-overeenkomsk met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten. 5. Vaststelling verordening regelende de wijze waarop de afvallen bedoeld in de afvalbesluiten 1940 I en II moeten worden bewaard en ter beschikking gesteld. 6. Comptabiliteit. 7. Wat verder zal worden ter tafel gebracht. 8. Rondvraag. Hanze. Onder voorzitterschap van den heer G. van Elburg hield de afd. Warmond van de R. K. Middenstandsvereeniging de aan geringere regeeringscredieten. De groothandelsindex is in de laatste maanden nauwelijks veranderd. Hetzelfde geldt voor den index van de kosten van levensonderhoud, hegeen zijn oorzaak vindt in de strenge prijspolitiek van de regee ring, die voor de belangrijkste dagelijksche verbruiksgoederen maximumprijzen heeft vastgesteld. Hanze een algemeene ledenvergadering in hotel „De Stad Rome". Na de gebruikelijke opening heette spreker allen hartelijk wel kom, inzonder de geestelijk adviseur, kape laan C. Jongkind. Besproken werd het aanstaande winterprogramma en algemeen was men van oordeel, dat het nuttig en dienstig zou zijn, indien in deze gemeente een cursus zou worden gegeven voor alge meene ontwikkeling, waartoe zal worden uitgenoodigd de heer van Doorn, die meer dere cursussen voor den middenstand geeft. Ook zou het hoofdbestuur het op prijs stel len indien in deze gemeente voor den mid denstand een triduum zou worden gehou den, waartoe met alg. st. werd besloten. De voorzitter gaf hierna een uiteenzetting van het behandelde in een vergadering te 's-Gravenhage, waartoe alle bestuurders van de plaatselijke afdeelingen waren uit genoodigd. In deze vergadering bleek, dat de nieuwe omstandigheden ook den mid denstand gesteld hebben voor de taak een geordende samenwerking op economisch- sociaal terrein te verwezenlijken. Deze taak houdt in maatregelen van organisatorisch- teohnlschen aard voor het geheel van den middenstand, maar ook maatregelen voor de afzonderlijke ondernemers-activiteit. Dat komt neer op een volkomen losmaken van den middenstand voor de individualis tische opvatting, welke aan zakendoen en actie veelal ten grondslag ligt. Hierna werd het woord gevoerd door den geestelijk adviseur. Overgegaan werd tot verloting van een aantal boekwerken geti teld „Dertig jaar getuige", hetgeen natuur lijk bijzonder in den smaak viel. Na rond vraag sluiting. WASSENAAR Geboren: Christina Adriana, d. van A. H. A. Zandvliet en C. Arendzen Mar- tinus Reinier z. van H. G. Altorf en J. C. Kokee Nicolaas Leendert z. van P. J. Baauw en J. Sodderland Maarten Jan Floris, z. van M. Hudig en H. Heringa Leonardus Cornelis Wilhelmus, z. van A. T. v. d. Kooij en G. v. d. Piel Beatrix Johanna Maria d.| van J. Slootweg en J. M. Brederode Werner Hendrik z. van A. J. Staverman en C. J. H. Pekelder. Overleden: Bertus Jacobus Verdam, 52 jaren, echtgenoot' van J. F. Wesenaar Wilhelm van Bakel, 61 jaren, echtgenoot van M. J. Woldendorp Gerardus Hu- bertus Gillissen, 8 jaren Rudolph Pieter van Royen, 67 jaren, echtgenoot van J. M. C. Renb. Ondertrouwd: G. P. J. Remmers waal en J. P. Rutgrink J. J. Werner en M. E. Westgeest. Getrouwd: J. W. Kuiper en H. Schrier ALPHEN AAN DEN RIJN Vereeniging bestrijding ziektekosten. Maandagavond werd in hotel „Toor" de eerste ledenvergadering gehouden van de vereeniging tot bestrijding van ziektekos ten voor Alphen a. d. Rijn en omstreken (V.Z.K.). In zijn openingswoord heeft de voorzitter, de heer W. B. Kroon, o.m. ge wezen op de moeilijke omstandigheden, waaronder de V.Z.K. tot stand kwam. Het feit, dat deze vereeniging desondanks reeds uitgroeide tot een flinke gezonde organisa tie, geeft vertrouwen 'voor de toekomst. Nadat de statuten en huish. reglement, met algemeene stemmen waren aangenomen, werd overgegaan tot de verkiezing van het definitieve bestuur. Het resultaat van de gehouden stemming was, dat dit bestuur thans bestaat uit de heer W. B. Kroon, voorzitter, mevr. C. KlaverweidenBlonk, de heeren J. A. Booy (Boskoop), J. van Brummen, C. D. J. Tolk, A Veenhuijsen, M. Voskuilen, P. Wassenaar en C. J. Win- ninghoff. Tot leden van de arbitrage-com missie werden benoemd de heeren M. A. Haring (Boskoop), E. J. v. d. Neut en N. J Verkleij. Uit de hierna gehouden mededeelingen bleek, dat het ledental zich regelmatig uit breidt en een en ander zich gunstig ont wikkelt. In hoofdzaak behooren de leden tot de inwoners van Alphen a. d. Rijn en Boskoop. De voorzitter gaf echter de ver zekering, dat spoedig ook in de andere ge meenten, behoorende tot het gebied der vereeniging, de propaganda krachtig ter hand genomen zal worden. Een merkwaardige stemming'. Een merkwaardige stemming had dezer dagen plaats in de Ned. Herv. gemeente van Oudshoorn (te Alphen a. d. Rijn) schrijft het „Vad.". In deze sinds langen tijd vrij zinnige gemeente behaalden de orthodoxen '4 jaar geleden de overwinning. Twee jaar geleden echter wisten de vrijzinnigen weer de overhand te krijgen. Nu moesten weer 3 notabelen aftreden, twee vrijzin nigen en een orthodoxe. De orthodoxe had nu eerst bij de kerkvoogden pogingen aan gewend om ditmaal te laten zitten wat zit. 'Echter had de kerkvoogdij daarover zelf natuurlijk niets te zeggen en tot het vrij zinnige comité richtten de orthodoxen zich toen verder ook niet. Slechts stelden zij de aftredenden (waaronder óók de twee vrijzinnigen) candidaat, doch deelden te gelijkertijd mede, dat zij niet zouden ko men stemmen. Hieraan hielden zij zich, zoodat bij de dezer dagen gehouden ver kiezing alleen de vrijzinnigen opkwamen en hun drie vrijzinnige candidaten geko zen kregen met 386—399 tegen 3 stemmen. Hiermede is het college van notabelen in deze gemeente, dat 3 jaar geleden voor de helft uit vrijzinnigen en voor de andere helft uit orthodoxen bestond, thans weer in groote meerderheid vrijzinnig geworden. Twee jaar geleden werd het met één lid uitgebreid en in het voordeel van de vrij zinnigen staat het er thans 6 tegen 3. Merk waardig echter (althans zal dit wel niet vaak voorkomen) dat men candidaten stelt en deze verder geheel aan hun lot overlaat. BODEGRAVEN Personalia. Tot plaatsvervangend hoofd van de luchtbescherming te Bode gravenNieuwerbrug, is benoemd de heer D. Verweij. BOSKOOP Vereeniging Boom- en Plantenbeurs. Op de gehouden vergadering van de Boom- en Plantenbeurs zijn sinds langen tijd weer eens besprekingen gevoerd, wel ke in verband met de tijdsomstandigheden als urgente vraagstukken moeten worden gekenmerk,t. We noemen hier onder ande re: afkoop, prijsregeling, handelsvoorwaar- den enz., alsmede het kweeken van selde rij en ander droog-groenten, hetwelk in overweging is genomen. De afkoop zal waarschijnlijk wederom plaatsvinden, hoe wel echter een andere poging tot het ver krijgen van steun.is mislukt. Eveneens zal er in de naaste toekomst een ingrijpende verlaging van de huur van kweekerijland plaats vinden. Wat het kweeken van sel derij betreft, hierover is in overleg met het college'van Regeringscommissarissen een bespreking gevoerd, waaruit kan wor den opgemaakt, dat dit als een stsunver- leening kan worden beschouwd. Een be hoorlijke prijs zal voor dit product, het welk zeer goed, soeciaal voor de Boskoop- sche grond geschikt is, worden gegaran deerd van overheidswege. Hoewel een al te groot optimisme nog wat misplaatst is, schuilt in èen en ander weer nieuwe bestaansmogelijkheid. Onder het oog ziende, dat de teelt van Sierplan ten hoofdzaak blijft, zullen voor dit doel vanzelfsprekend slechts enkele tuinen worden beschikbaar gesteld. Het kweeken van dit product zelf blijft echter geheel en al vrij. Een zeer verblijdend teeken is wel, dat de prijsregeling spoedig een feit zal zijn, waardoor verdere afbraak van de kwee- kerij kan worden tegengegaan Hoewel ook in deze regeling verschillende mazen zitten, kan ze toch wel behoorlijk werken, waar de controle scherp zal worden uitge oefend en flinke straffen bij overtreding worden opgelegd, o.a. het intrekken van de teelt vergunning. Tenslotte kan worden medegedeeld, dat tusschen den Bond van Plantenhandelaren en de drie plaatselijke standorganisaties een regeling is tot starfd gekomen over de handelsvoorwaarden en nieuwe kweekovereenkomst. Deze voor waarden zullen eerstdaags aan de leden ter hand worden gesteld. HAZERSWCUDE Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergaderde op Donderdag 14 No vember des voormiddags te 10 uur. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorloopige vaststelling van de rekening van het waterleidingbedrijf, dienst 1939. 3. als voren van de rekening der gemeen te, dienst 1939. 4. Verzoek om vermindering van hondenbelasting. 5. Voorstel om met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten voor het jaar 1941 een rekening-cou- rantovereenkomst aan te gaan. 6. Voorstel om gebruik te maken van de bevoegdheid om bij de uitbetaling van de rente van on- dershandsche geldleeningen daarvan af te houden de couponbelasting. 7. Aanbieding van de begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1941. 8. Als voren van de be grooting van het waterbedrijf voor het dienstjaar 1941. 9. Vaststelling van de ex ploitatie-vergoeding aan de bijz. scholen over 1939. 10. Voorstel tot wijziging van de begrooting, dienst 1940. Geboren: Johannes z. van J. Huisman en A. J. Bruggeman Catharina Maria d. van J. B. ten Brink en K. Jansen. Ondertrouwd: C. G. Hank 36 j. en ■P. M. de Groot 31 j. Getrouwd: W. van Vliet 52 j. en G. Francken 39 j. Overleden: A. Vermeulen 59 j. echt- genoote van P. Voskuil. TER AAR Zeker leerzaam. Door den rijkstuln- bouwconsulent, ir. v. d. Helm, zal bij vol doende deelname een ontwikkelingsdag worden gegeven, die toegankelijk is voor iederen kweeker boven de twintig jaar. De bedoeling is dan verschillende onderwer pen te behandelen, o.a. bestrijding ziekten, het gebruik van platglas, meststoffen en het gebruik daarvan, de grond en haar be werking, etc. Door de medewerking van de veiling zijn aan het volgen van dezen ontwikke lingsdag geen kosten verbonden. Zij, die wenschen deel te nemen ongetwijfeld velen moeten zich aanmelden aan het kantoor der veiling, voor af op 23 Novem ber a.s. De te behandelen stof geschiedt door personen, die dagelijks in de practijk werkzaam zijn. Kweekers geeft u op! ZOETERWOUDE Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Maandagmorgen 9 uur ten gemeentehuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Subsidie aanvrage „Het Groene Kruis" te Leider dorp. 3. Subsidie-aanvrage „Het Wit-Gele Kruis" Hooge Rijndijk Zoeterwoude. 4. Vaststelling afschrijvingspercentages wa terleidingsbedrijf voor 1940. 5. Vaststelling der vergoeding en der werkelijk gedane uitgaven voor de bijzondere schoolbesturen over 1939. 6. Wijziging gemeente-begroo ting 1940 in verband met distributie-uit gaven. 7. Opnieuw vaststellen verordening straatbelasting. 8. Aanvulling bouwveror dening. 9. Verbreeding Vlietweg. 10. Vast stelling verordening betreffende het bewa ren en ter beschikking stellen van afval len van levensmiddelen en het ter be schikking stellen van dierlijke afvallen en van cadavers van honden en katten. 11. In richten opslagplaats asch en vuilnis. 12. Voorstel van^ Burgemeester en Wethouders tot het bouwen eener veldwachterswoning op het Dorp, benevens een brandweergara ge en lijkenhuis. 13. Rondvraag. Deze spannende vertelling met pl.m 300 illustra ties, uitgevoerd in pracht-kieurendruk kost slechts afgehaald aan ons bureau, PAPENGRACHT 32, of bij onze agenten. 45 cent franco p. post (na ontvangst v. h. bedrag)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6