Besprekingen van Molotof Se awCap ap aCCe foatiten ttanydwcig ondestfioud met den $üfvtex Wending in conflict China-Japan? Hongaarsche politiek Boekarest na de aardbeving DONDERDAG 14 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 OVERLEG VAN DRIE UUR EEN DRUKKE DAG. Molotof was gistermiddag aan een noen maal de gast van den Fühxer in kleinen kring. In aansluiting op den maaltijd heeft de Führer in zijn woning in de nieuwe Rijks kanselarij een tweede bespreking gevoerd met Molotof. Bij de gedachtenwisseling wa ren wederom de rijksminister van buiten- landsche zaken, Von Ribbentrop, en de plaatsvervangende volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Dekanosow, aanwe zig. De functies van tolk werden uitge oefend door den ambassaderaad Hilger van de Duitsche ambassade te Moskou en den ambassade-secretaris Pawlow van de Sov-v jet-Russische ambassade te Berlijn, Het bezoek, dat Molotof den Führer heeft gebracht, heeft langer dan vier uur ge duurd. Ruim drie uur daarvan waren ge wijd aan besprekingen. De plaatsvervanger van den Führer, rijksminister Rudolf Hess, heeft Woensdag ochtend Molotof ontvangen, terwijl des avonds de rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop met den Russischen volkscommissaris het laatste onderhoud heeft gehad, dat een paar uur duurde. HET NOENMAAL. Van semi-officieele zijde is te Berlijn medegedeeld: De Führer heeft gistermiddag om twee uur in zjjn woning in de oude Rijkskanse larij ter eere van den voorzitter van den raad van volkscommissarissen der Sovjet- Unie en volkscommissaris van buitenland sche zaken, Molotof, een noenmaal ii\. be perkten kring gegeven, waartoe eenige heeren uit het gezelschap van den hoogen Russischen gast, alsmede van Duitsche zijde de Rijksminister van buitenlandsche zaken, de chef van het opperbevel van de weer macht en eenige leden van den persoon lijken staf van den Führer waren uitge- noodigd. Aan den maaltijd namen, behalve de voorzitter van den raad van volkscommis sarissen, van Russische zijde deel: de plaatsvervangende volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Dekanosow, de volks commissaris voor de zware industrie Te- wossjan, de plaatsvervangende volkscom missaris van binnenlandsche zaken, Mer- koelow, de plaatsvervangende volkscom missaris voor den buitenlandschen handel, Kroetikow, de plaatsvervangende volks commissarissen voor de vliegtuigindustrie Balandin en Jakowlew, de leider van^het protocol van het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken, Barkow, alsmede de Sovjet-Russische ambassadeur te Berlijn, Schkwarzew en ambassaderaad Pawlow. Van Duitsche zijde waren aanwezig de rijksminister van buitenlandsche' zaken, von Ribbentrop, de chef van het opperbe vel der weermacht, generaal-veldmaar- schalk Keitel, Rijksminister dr. Göbbels, Rijksorganisatieleider dr. Ley, Rijkspers chef dr. Dietrich, Rijksleider Bormann, de chef der kanselarij van den Führer, staats minister dr. Meissner, de Duitsche ambas sadeur in Moskou, von der Schulenburg, MIDDELLANDSCHE ZEE BELANGRIJK OPERATIE TERREIN DE AANVALLEN OP ENGELAND Het D.N.B. verneemt van het opperbevel der Duitsche Weermacht: Boven het Kanaal en het Britsche eiland woedden in len afgeloopen nacht hevige stormen. Desondanks zetten onze gevechts formaties in onafgebroken aanval de vergel- dingsvluchten op Londen voort. Zware treffers werden geplaatst op de verkeers- installaties in het Noordwesten der stad. Ook in het West India Dock en in andere deelen van Londen ontstonden geweldige ontploffingen. Voorts waren Liverpool en Coventry alsmede plaatsen aan de Kanaal- kust het doel van hevige aanvallen. In den loop van gisteren werden Londen alsmede talrijke voor den oorlog belangrijke doelen in Zuid-Engeland met bommen bestookt. Voorts meldt hét D.N.B.Duitsche snelle bommenwerpers hebben Woensdag Lon den en Zuid-Engeland aangevallen, hoe wel boven Engeland een dikke mist hing. De Duitsch vliegtuigen konden, naar het D.N.B. verneemt, gebruik makend van ga ten in het wolkendek, in handig uitgevoer de aanvallen fabrieken en spoorwegwerken met bommen van elk kaliber bestoken. De Engelschen trachtten, met hun jagers de aanvallen der Duitsche gevechtsvliegtuigen af te slaan, en de Messerschmittjagers aan te vallen. Daarbij werd een Hurricane de commandant van de Leibstandarte Adolf Hitler Obergruppenführer Sepp Dietrich, de adjudanten van den Führer, Schaub en Schmundt, alsmede van het departement van buitenlandsche zaken, de chef van het protocol, gezant Freiherr von Dörnberg en gezant He wel, voorts ambassadeur Hilger van de Duitsche ambassade te Moskou. De heer Molotof werd om kwart voor twee door den chef van het protocol, Frei herr von Dörnberg van kasteel Bellevue afgehaald en per auto naar de Rijkskanse larij gebracht. De permanente wacht van het leger en van de Leibstandarte Adolf Hitler brachten den hoogen Russischen gast op het voorplein van de oude Rijks kanselarij de militaire eerbewijzen. In het portaal van de woning van den Führer werd de voorzitter van den raad van volkscommissarissen ontvangen door den chef der kanselarij van den Führer, staatsminister dr. Meissner. De Führer ver welkomde zijn gast in de met bloemen ver sierde ontvangstzaal in zijn woning. Nadat ■de Duitsche en Russische fotografen en filmoperateurs gelegenheid hadden gekre gen om eenige foto's te maken, namen de heeren m de eetzaal van de woning van den Führer aan de ovale tafel plaats en wel rechts van den Führer de heer Molotof, links de heer Tewossjan, tegenover den Führer Rijksminister von Ribbentrop, aan diens rechter- en linkerhand de heeren Sjkartsew en Dekanosow en aansluitend aan beide kanten de andere heeren van de bij elkaar 25 deelnemers aan het noenmaal. Na den maaltijd werd in den naast de eet zaal gelegen wintertuin de koffie geser veerd, DE UITSLUITING VAN ENGELAND. De diplomatieke redacteur van Stefani wijst er op, dat, terwijl Molotof te Berlijn besprekingen voert met Hitier en Von Rib bentrop, de Roemeensche minister-presi dent en staatsleider Antonescu op weg is naar Rome, waar hij den Duce en graaf Ciano zal ontmoeten. Deze politieke bespre kingen toonen aan, dat Europa bezig is zich te reorganiseeren op den grondslag van een algemeene samenwerking met uitslui ting van Engeland. Rusland, hetwelk de Britsche politiek, om Duitschland te om singelen, aan haar imperialistische doelein den dienstbaar wilde maken, breidt zijn* politieke en oeconomische betrekkingen met Duitschland steeds meer uit. Roemenie dat was vastgebonden aan het Britsche sys teem van Europeesche tegenstellingen, be vindt zich thans in de sfeer van de spil. De Britsche politiek berustte op het ver- deelen van het vasteland in twee kampen. De politiek van de spil is gericht op een vruchtbare samenwerking tusschen alle Europeesche volken. De uitsluiting van den Britschen invloed was een voorwaarde voor de overwinning van de Europeesch moei lijkheden en de tot standkoming van een nieuwe vredesorde op de punhoopen van het verdrag van Versailles. Hoewel de Brit sche regeering den oorlog heeft uitgelokt in de overtuiging, dat zij een groote anti- Duitsche en anti-Italiaansche coalitie zou opbouwen, is nu Engeland zelf geisoleerd en geblokkeerd. Het Italiaansche volk ont vangt generaal Antonescu, wiens verdien sten voor zijn land en voor de samenwer king in het nieuwe Europa het hoogelijk waardeert, met groote sympathie. neergeschoten. Een andere Hurricane en een Spitfire doken zwaar getroffen door de wolken, zoodat men hun verlies kan worden gerekend. Daarentegen is slechts één Duitsch vliegtuig niet op zijn basis teruggekeerd. MISLUKTE LUCHTAANVAL OP BERLIJN Enkele vijandelijke vliegtuigen hebben Woensdagavond getracht, een aanval op de rijkshoofdstad te ondernemen. In verband met het krachtige afweervuur slaagden zij er evenwel niet in, door de grens der ver sperring te breken en tot boven de bin nenstad te komen. Reeds boven den buiten sten gordel van voorsteden ontdeden zij zich van hun bommen, die lukraak op woonwijken terecht kwamen. Daarbij ont stonden enkele dakbranden, die snel ge- bluscht konden worden. Verder is er geen schade. LUCHTAANVAL OP CAIRO Een telegram uit Cairo aan Londen meldt dat Cairo gisternacht den grootsten lucht aanval heeft ondergaan van tot dusverre. ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP BOULOGNE Terwijl de burgerij van Boulogne in de kerken bijeenkwam voor een plechtig Requiem voor de gevallenen, is de stad door Engelsche vliegers aangevallen. Mili taire successen bereikten de Engelschen KEIZERCONFERENTIE IN TOKIO. In het keizerlijke paleis te Tokio is gis termiddag volgens Domei een conferentie gehouden, die twee uur duurde en waar aan de keizer zelf deelnam. Na de confe rentie heeft de secretaris van het kabinet,' Tomita, tegenover de pers een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat de confe rentie na uitvoerige beraadslagingen tot algeheele overeenstemming was gekomen ten aanzien van alle vraagstukken, die ver verband houden met het conflict in China. De keizerconferentie heeft in politieke kringen te Tokio zee? de aandacht getrok ken. Men wijst er op, dat telkens belang rijke besluiten van verre strekking zijn genomen in elk der keizersconferenties, waarvan er tot dusver acht zijn gehouden. De laatste conferentie van 19 September bracht, naar met weet, het besluit over de onderteekening van het driemogendhe- denpact van Berlijn. Onder deze omstan digheden rekent men met betrekking tot het Chineesche conflict op belangrijke be slissingen. REDE VAN CSAKY. De Hongaarsche minister van buiten landsche zaken, graaf Csaky, heeft gisteren ter gelegenheid van de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in het Huis van Afgevaardigden een rede gehouden. Hij verklaarde o.a., dat Hon garije het Berlijnsche Driemogendheden- accoord toejuicht en hoopt, dat „deze nieu we politieke krachtenkern" ook de verhou ding van Hongarije tot zijn buren zal be- invloeden. De minister ging daarop nader in op de betrekkingen tusschen Hongarije en zijn buurstaten, waarbij hij er op wees, dat tus schen Hongarije en Joego-Slavië betrek kingen van goede nabuurschap blijven be staan Het onlangs met Slowakije gesloten amnestie-accoord heeft tot een gunstige ontwikkeling der Hongaarsch-Slowaaksche betrekkingen bijgedragen. De betrekkingen met Sovjet Rusland zijn correct en nor maal. Na vriendschappelijke woorden aan het adres van Bulgarije, verklaarde graaf Csaky, dat Hitler en Mussolini den oor log voeren in het belang van een beteren en meer duurzamen vrede. Aan het slot zijner verklaring wees de minister er op, dat de buitenlandsche politiek der Hon gaarsche regeering ook in de :toekomst on veranderd en consequent op de as Ber lijn—Rome geariënteerd blijft. niet, doch onder de burgerbevolking wer den menschen gedood en gewond. MIJNEN IN DE AUSTRALISCHE WATEREN De Britsche berichtendienst meldt, dat de wateren tusschen Tasmanie en het vasteland van Australië tot nader order voor de scheepvaart gesloten zijn wegens mijnengevaar. DE „QUEEN ELIZABETH" Volgens Finsche berichten uit New-York zou de Britsche Oceaanreus „Queen Eliza beth", die de haven van New York heeft verlaten, als troepentransportschip dienst gaan doen tusschen Australië en Suez. DE „GIORNALE D'ITALIA" OVER DEN OORLOG De „Giornale d'Italia" schrijft: „Zijn angst verbergend voor het kritieke uur, aat zijn land doormaakt, heeft Chur chill in zijn laatste rede verklaard, dat Engeland al zijn krachten tegen Italië zal concentreeren. Daar het niet meer in staat is op zijn eiland te reageeren, werpt het Britsche rijk zich op den Italiaanschen tegenstander, die deze verantwoordelijke plaats in den strijd met vastbeslotenheid en wilskracht aanvaardt. De plaats bevindt zich vooral op zee en allereerst in de Miadellandsche Zee, die, zooals de Engel schen zelf verklaren, de vitale weg van het Britsche rijk vormt. Op dezen weg heeft Engeland inderdaad 7 van zijn 13 slagschepen, 12 kruisers, 3 vliegtuigmoeder schepen en 50 torpedooootjagers gecon centreerd. Thans liggen daar bovendien de Grieksche vlootstrijdkrachten, bestaande uit een gepantserd schip, een kruiser, 10 torpeaobootjagers waarvan er vier in Italië gebouwd zijn en 6 duikbooten. De actie uer Italiaansche marine is niet alleen gericht op het bezig houden dezer aan zienlijke Britsche strijdkrachten, maar ook op het afsnijden van de Engelsche koop vaardij, die reeds den weg over den Atlan- tischen Oceaan volgt. Op deze route ont wikkelen de Italiaansche duikbooten een doeltreffende vernietigingsactie in samen werking met de Duitsche. De Düitsch- Italiaansche vlootstrijdkrachten opereeren ook op het Noordelijk deel van den Atlanti- schen Oceaan en sluiten daar den verkeers weg naar Engeland af. De vloot wordt gesteund door de onarge- broken activiteit van de luchtmacht, die den vijand zware verliezen to.."vn i en een groote steun is voor de operaties te land en ter zee m Afrika en Griekenland," WAARSCHIJNLIJK NOG 70 LIJKEN ONDER HET PUIN VAN HET CARLTON. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: De Roemeensche hoofdstad staat nog steeds onder den alles overheerschenden indruk van de groote aardbeving van Zon dagochtend. Talrijke straten, vooral in het centrum der stad, zijn nog steeds in ver band met instortingsgevaar der beschadig de huizen voor het verkeer gesloten. De op ruimingswerkzaamheden bij de omstreeks zes meter hooge hoopen puin ter plaatse van den ingestortsn Carlton-wolkenkrab- ber, zullen waarschijnlijk nog ten minste een week duren. Duitsche pioniers en sol daten van het luchtwapen arbeiden daar dag ën nacht zij aan zij met Roemeensche militairen, brandweer en vrijwillige man schappen der legionnairs. Mijnwerkers uit het steenkoolgebied van Petroschen in Ze venburgen zijn bezig een ondergrondsche gaanderij te maken naar de beide kelder ruimten, vanwaar Zondag levensteekenen van de bedolvenen waren te hooren. Ook door het aanleggen van loodrechte schach ten trachtte men de overlevenden te red den, doch deze pogingen heeft rr.en o.m. op grond van ontploffingsgevaren, moeten opgeven. Men neemt algemeen aan, dat de overlevenden in de kelderruimten intus- schen een vreeselijken dood zijn gestorven. Door het barsten der waterleidingbuizén staat de kelder tot drie meter onder water. Verder kan worden aangenomen, dat door den brand in de olieketels van de centrale verwarmings-installatie vele -bedolvenen zijn gestikt of verbrand, voor zoover zij niet verdronken of door de neerpersende compacte puinmassa's verpletterd zijn. Bij het wegvoeren van het puin stuit men steeds weer op lijken. Tot gisteroch tend waren 81 dooden geborgen. Op den eersten dag der reddingswerkzaamheden had men 84 gewonden kunnen bergen. Men neemt aan, dat nog ten minste 70 lij ken onder het puin begraven liggen. Het parket heeft wegens dood door na latigheid bevel gegeven tot arrestatie van de bouwondernemers van den Carlton- wolkenkraibber. Koning Michael heeft Dinsdag tweemaal een bezoek gebracht -bij de reddingswerk zaamheden bij den wolkenkrabber. Gene raal Antonescu vertoefde voor zijn vertrek naar Rome in het door de aardbevmg bij zonder zwaar geteisterde Campina, het centrum van het petroleumgebied. Hij heeft zich persoonlijk overtuigd van den stand der hulpmaatregelen. Voor zoover tot dusver vaststaat heeft de petroleum- productie en ook de verwerking der ruwe olie door de aardbeving niet in het minst geleden. Het ministerie van financiën te Boeka rest is door de aardbeving zoo zwaar be schadigd, dat het moest worden ontruimd. De verschillende afdeelingen van het mi nisterie zfjn verdeeld over verscheidene openbare gebouwen der stad. Het gebouw van de staatsopera te Boekarest is zoo zwaar beschadigd, dat verwacht moet wor den, dat het niet meer kan worden her steld. Tot nader order moest de staatopera gesloten worden. Uit Vaslui in Moldanië wordt gemeld, dat daar de helft van alle huizen onbe woonbaar is geworden. Het spoorwegver keer verloopt in het geheele land weer nor maal, met uitzondering van een klein zij spoor in Moldavië waar het verkeer door beschadiging van bruggen nog niet kon worden hervat. De regeering is door een wet gemachtigd beschadigde huizen, die door hun eigenaars worden verlaten, in bezit te nemen. Op grond van de laatste officieele be richten, aldus United Press uit Boekarest, is het aantal slachtoffers van de aardbe ving tot 374 gestegen. In den loop van den nacht zijn nog 11 lijken uit de puinhoopen van het Carltongebouw geborgen, waar door het totale aantal slachtoffers in dit gebouw tot 88 is toegenomen. Daarbij zijn inbegrepen eenige personen, die na hun bevrijding aan de bekomen verwondingen zijn bezweken. Volgens uit Panciu en uit de Moldau- provincie ontvangen berichten is het aan tal slachtoffers daar tot 62 gestegen. Bo vendien waren hier tot dusverre 300 ge wonden geteld. In de petroleumgebieden werden eveneens nog meer slachtoffers ge borgen. I DUITSCHE SOLDATEN ALS KOLONISTEN IN HET OOSTEN. Onze V.P.B.-correspondent te Berlijn meldt ons: Naar men weet, zal de vestiging van Duitsche boeren in de nieuwe verworven Oostelijke gebieden eerst na het einde van den oorlog geschieden ten einde aan hen, die aan den oorlog deelnemen een recht matig aandeel te verzekeren. Tot dusver werd alleen aan de uit het buitenland te ruggekeerde Volksduitschers een vast grondbezit toegewezen. Thans is reeds on geveer 10 pet. van de aanwezige bedrijven aan gegadigden uit het oude rijk toebe deeld, doch deze zijn op de eerste plaats uit ontslagen leden van de weermacht ge kozen. Andere gegadigden komen eerst na het einde van den oorlog aan de beurt. In- tusschen heeft het oppercommando van de weermacht medegedeeld, dat zij, die aan den oorlog deelnemen en zich voor de ko lonisatie van de Oostelijke gebieden inte- i resséeren. hun desbetreffende verzoekn thans reeds^kunnen indiënen. DE „DIPLO" OVER CHAMBERLAIN Chamberlain, zoo schrijft de „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz" naar aanleiding van Engelsche uitlatingen in verband met den dood van den Engel schen oud-premier, wordt thans door Churchill voorgesteld als de man, die in den arbeid voor het handhaven van den vrede zijn edelste taak heeft gezien, die echter in zijn hoop teleurgesteld en door een slecht mensch bedrogen en overtroefd is geworden. Als onverdacht getuige voor de ware in nerlijke geestesgesteldheid van Chamber lain citeert de „Diplo" in de eerste plaats den Amerikaanschen ambassadeur te Lon den, Kennedy, die in zijn rede kort voor de verkiezing van Roosevelt heeft gezegd, dat Chamberlain en bijna iedereen in Groot-Brittannië wisten, dat het verdrag van München slechts een wapenstilstand beteekende, namelijk de laatste gelegen heid voor de geallieerden, althans gedeelte lijk de tragische fout te verbeteren, welke hierin bestond, dat men het gevaar, dat het leven der naties bedreigde, niet heeft inge zien. Duidelijker nog, zoo vervolgt de „Diplo", omschrijft voor de Londensche radio Cyril Lakin de motieven, welke Chamberlain naar München leidden. Men kan zich niet voorstellen, zoo verklaart de ze bevoegde spreker, hoe verwonderd Chamberlain was, toen Frankrijk hem mededeelde, dat het nog niet gereed was om zijn verplichtingen tegenover „Tsjechie" te vervullen. Dit is de reden van de ont moeting te München geweest, die echter slechts door weinigen werd ingezien. Door de onmiddellijk daarop volgende daden worden de voorgaande uiteenzettin gen van bevoegde getuigen in vollen om vang bevestigd. Het massieve bewapenings program, dat Chamberlain tegstond na zijn .terugkeer uit München aan het parlement liet voorleggen, vormde het bewijs van hetgeen hij werkelijk in het schild voerde. De Poolsche - blanco-chèque, die daarop eveneens weer door Chamberlain werd uit geschreven, beteekende volgens de hier zeker beslissende getuigenis van Duff Cooper, dat thans voor het Empire de be slissing over oorlog en vrede in handen was gegeven van een handjevol onbekende lieden in Polen, wier chauvinistische ge zindheid, zoo voegt de „Diplo" eraan toe, in het geroep om een slag voor Berlijn tot uit drukking kwam. Churchill heeft het blijk baar noodig, iemand te vinden, die voor zijn fabeltje van de schuld aan den oorlog kan worden aangehaald en hij gelooft nu, dat de doode Chamberlain hem hiervoor van nut kan zijn. Buitenlandsche Berichten NAJAARSSTORMEN IN AMERIKA EISCHEN HONDERD SLACHTOFFERS. De eerste groote Amerikaansche winter stormen hebben meer menschenlevens ge- eischt. Op het Michiganmeer zonken twee schepen van resp. 7200 en 4200 ton. Men vreest, dat de opvarenden van beide sche pen, ongeveer 70 man. verdronken zijn, Nader wordt gemeld: De zware najaars stormen, die eergisteren hebben gewoed, hebben, volgens de to dusvere ontvangen inlichtingen, honderd slachtoffers ge- eischt. SPOORWEGONGELUK IN NOORD-BULGARIJE. In de buurt van het spoorwegstation Lewski in Noord-Bulgarije zijn gistermid dag eenige wagons van een personentrein ontspoord. Tot nu toe zijn twee dooden en zes zwaargewonden geborgen. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN CHAMBERLAIN VERASCHT. Op de begraafplaats van het Londensche district Goldersgreen is gisteren het stof felijk overschot van Neville Chamberlain verascht. Er was geen plechtigheid. Slechts twee leden van het huispersoneel van den oud-premier waren aanwezig. GROOTE BRAND TE PARUS. In een fabriek van militaire dienstklee- ding te Parijs is in den afgeloopen nacht een groote brand uitgebroken. De brand weer bestreed het vuur twee uur lang, doch door den heerschenden storm werd dit steeds weer aangewakkerd. De twee verdiepingen en het parterre vormden na den brand een puinhoop. De schade wordt op meer dan een millioen franc geschat. ERFELIJK BELAST ALCOHOLICUS DADER VAN DEN AANSLAG TE LISSABON. De aanslag welke Maandag kort voor de opening van het koloniale congres te Lis sabon door een 46-jarigen Indiër gepleegd is en waarbij de aartsbisschop van Aveiro en de kleinzoon van den president der re publiek door messteken zwaar gewond werden, heeft onder de Portugeesche be volking geweldig opzien 'gebaard. De toe stand der beide slachtoffers blijft ernstig. Uit alle deelen des lands worden betuigin gen van sympathie voor de beide slachtof fers ontvangen. Het politieonderzoek heeft vastgesteld, dat de dader een erfelijk be last alcoholicus is. die reeds een tijdlang in het krankzinnigengesticht heeft doorge bracht. OVERSTROOMINGEN IN THRACIë. De rivieren Mariza en Toendsja in Thra- cië zijn zeer gezwollen. Het hooge water is tot 5 M. gestegen. Drie buitenwijken van de stad Adrianopel zijn overstroomd en moesten worden-ontruimd. Drie huizen 1 zfjn ingestort.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5