Weerbericht RECHTZAKEN OMGEVING WOENSDAG 13 NOVEMBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal Bij onze agenten *0 cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag ZONS OP- I ONDERGANG Zon onder 17.51 uur.. Zon op 9.59 uur. MAANSTANDEN. 14 November 8.onder, 17.55 op 15 November 9.01 onder, 18.27 op (volle maan). 16 November 10.01 onder, 19.06 op 17 November 10.57 onder, 19.43 op 18 November 11.48 onder, 20.46 op 19 November 12.32 onder, 21.47 op 20 November 13.12 onder, 22.53 op HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 14 Nov. voorm. 3.50 en nam. 16.15 uur. PIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC. - 0 0 Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd z moet worden tusschen zonsonder- 0 0 zang en zonsopkomst 0 Deze tijden zijn voor hedenavond - en morgenochtend: 0 ZONSONDERGANG jE 17.51 - p ZONSOPKOMST U 8.59 q 0 Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. 0 -Jll CDII Oil Oil CDIIC3II Oil C3II OIIO HET UNIE-VLAGGETJE. In strijd met het uniformverbod? Het plaatselijk secretariaat van de Ne- derlandsche Unie te Delft deelt mede, dat Zaterdagmiddag de politie tegen twee per sonen proces-verbaal heeft opgemaakt we gens het voeren van een fietsvlag van de Nederlandsche Unie. Hun werd medegedeeld dat het hier een proefverbaal geldt, teneinde op korten ter mijn uitspraak te verkrijgen of het voeren van genoemde vlag in strijd is met het uniformverbod. Daar het bij twee proefverbalen gelaten zal worden, kan voorloopig ieder gerust zijn vlag op de fiets laten, aldus het se cretariaat. SLUITINGSTERMIJN VAN HET VERBOND VAN NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN INGAANDE 20 NOVEMBER. Naar wij vernemen heeft de R.K. Jour- nalistenvereeniging dezer dagen besloten haar leden en bloc aan te melden bij het Verbond van Nederlandsche Journalisten. Na deze aanmelding is het aantal verzoe ken om toelating tot het Verbond zoo groot, dat nog slechts een onbeduidende minderheid van het journalisten corps zich buiten de organisatie bevindt. De voorzit ter .van het Verbond heeft thans besloten een uiterste termijn te stellen voor aanmel ding. Na 20 November zal het Verbond geen verzoeken om toelating meer aan vaarden. PROF. DR. K. F. WENCKEBACH OVERLEDEN. Te Weenen is, 76 jaar oud, overleden prof. dr. K. F. Wenckebach, oud-hoogleer- raar in de geneeskunde van de universiteit aldaar en van de Groningsche en de Straatsburgsche universiteit. Karei Frederik Wenckebach was 24 Maart 1864 te 's Gravenhage geboren. Hij studeerde te Utrecht en was eenige jaren arts te Heerlen, toen te Utrecht. Daar ook heeft hij het hoogleeraarsambt bekleed voor de inwendige geneeskunde. In 1911 werd hij te Straatsburg benoemd als pro fessor. In 1914 volgde zijn benoeming te Weenen. Wijlen prof. Wenckebach heeft belang rijke onderzoekingen gedaan over de func tie van het hart. TEGEN SAMENVOEGING LAREN—BLARICUM De gemeenteraad van Laren sprak zich vanochtend in openbare vergadering met 5 8 stemmen uit tegen het advies van B. en W. inzake samenvoeging van Laren en Bla- ricum. B. en W. waren vóór samenvoeging. De gemeenteraad te Blaricum verwierp vanochtend eveneens doch met algemeene stemmen, dit plan. Haagsche Politierechter Doordat de wekker niet afliep. C. te Voorschoten had een aanzeg ging gekregen om op bepaalde uren dienst te doen bü den luchtbeschermingsdienst oaar ter plaatse. De tijd van opkomst was s morgens zes uur. C. was den vorigen avond naar bed gegaan met het oogmerk om ongeveer vijf uur op te staan. Daartoe had hij de wekker opgedraaid en was rustig gaan slapen. Wie men den anderen ochtend al op zijn post zag, verdachte niet, want.,., zijn wekkertje was niet afgeloopen. De Officier was van meening, dat ver dachte er had moeten zijn. Hij was er niet, dus werd de eisch vijf gulden boete. De Politierechter bekeek de zaak even anders. In het officieele document, dag vaarding geheeten, stond dat verdachte op zettelijk niet was verschenen. Uit niets bleek evenwel dat het opzettelijk was ge beurd dus sprak de Politierechter hem vrij. Om aan een baaltje meel te komen. 9 Een bakker uit Leiden had zijn distri butiebescheiden opzettelijk dusdanig ver- Keerd ingevuld, dat hij een baal meel van 50 kg. te veel toegewezen had gekregen. Het was natuurlijk uitgekomen en zoo doende had hij zich te verantwoorden we gens valschheid in geschrifte. Hij was er niet, maar zoowel de Officier als de Po litierechter waren van meening, dat ver dachte nog een kans moest hebben, waar door eisch en uitspraak werden een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Narigheid bij het sluitingsuur. E. V. te Hazerswoude was op het tijdstip van sluiten nog in een café daar ter plaatse aanwezig geweest. Tevens was er een veldwachter verschenen, die oor deelde, „dat het ten hoogste tijd" was. V. voelde nog niet veel om de herberg te verlaten en bestelde nog een biertje. De veldwachter had evenwel gezegd dat het ten hoogste tijd was, dus was het tijd en gex tijd om nog een biertje te gaan be stellen. De veldwachter gaf V. den tijd om de vorige biertjes te betalen en vergezelde hem naar de toonbank. Tijdens deze tocht naar de toonbank was er narigheid ont staan, want V. vond het noodig om den veldwachter een heele serie scheldwoor den naar het hoofd te slingeren. Zulks mag nu eenmaal niet en daarom werden eisch en uitspraak een geldboete van 15 subs. 15 dagen. Rukken en trekken in de andere richting. J. F. A. H. .was in Warmond, te za- men met eenige Duitsche militairen een glaasje bier gaan drinken. Als het te laat zou worden, zouden, volgens H., de Duitsche militairen hem wel naar huis brengen. Toen het klok je van gehoorzaamheid geslagen had, had den de militairen H. niet naar huis ge bracht, zoodat hij alleen moest. Hij had echter al lang thuis moeten zijn en werd dus onderweg door de politie aangehou den. In plaats van rustig mee te gaan en netjes tot vier uur op het bureau te gaan zitten had hij het in zijn hoofd gehaald om zich tegen de politie te gaan verzetten. Hij was van den regen in den druk geko men, want nu had hij zich voor een veel ernstiger feit te verantwoorden en dat kwam hem te staan op een eisch van een maand gevangenisstraf. Het vonnis werd een week gevangenis straf. Geeft men een vinger, dan neemt men een arm. J. B., schipper te Leiden voer met zijn schuit op de Leidsche veiling. Hij had op een dag gevraagd of hij eenige bossen door gedraaide wortelen mee mocht nemen. Daar had hij toestemming voor gekregen, maar hij had op eigen houtje deze toe stemming maar wat uitgebreid, door er een heele kist bossen peen van te maken en er bovendien nog vijf kisten andijvie bij te nemen. Verdachte zeide het voor zijn gezin te hebben gedaan, maar de Officier geloofde daar niet veel van. En aangezien verdach te reeds zesmaal veroordeeld is geweest werden eisch en uitspraak twee maanden gevangenisstraf. Doorgereden. Toen J. B. te Wassenaar door con- troleerende politie was aangehouden ter controle van zijn papieren, had hij niet aan het stopteeken voldaan, maar was snel doorgereden. Toch was hij op een figuurlijke wijze te gen de lamp geloopen, want men had zijn nummer opgenomen. Dit komt hem thans te staan op dertig gulden boete. i De boter stond te bederven. De kaashandelaar C. V. te Bodegra ven, was op 6 Augustus aangehouden, omdat hij auto reed zonder een benzine vergunning te hebben. In Juli had V. wel een vergunning gekregen en er was een verzoek ingediend voor een benzinever gunning voor Augustus. Doordat er in Rotterdam, alwaar deze vergunningen werden toegekend, eenige vertraging was ontstaan, was de vergunning van V. pas op den avond van den zesden Auguctus af gekomen. Verdachte zou wel gewacht heb ben met rijden, maar zijn boter stond te bederven en moest ten spoedigste ver voerd worden. De Officier hield zich strikt aan de be paling en was van meening, dat verdachte op dat moment geen vergunning had en dus niet mocht rijden. De eisch werd een geldboete van 5 subs. 5 dagen. De Politierechter nam het een beetje soepeler en aangezien verdachte kon be wijzen, dat hij op denzelfden dag nog zijn vergunning gekregen had werd hy vrijge sproken. Een auto laten halen. De garagehouder J. C. te L i s s e was op bezoek geweest in Apeldoorn. Tijdens het bezoek had hij een auto gekocht en weer in Lisse zijnde, had hij zijn knecht P. naar Apeldoorn gestuurd om de auto te halen. Op den terugweg was de knecht met de auto te Bodegraven aangehouden om dat hij geen benzinevergunning had. Verd. zeide, dat het een verzuim van hem geweest was, want als hij een dagvergun ning bij de verkeersinspectie had aange vraagd, dan was de zaak in orde geweest. Nu werd de eisch f 5 subs. 5 dagen en de uitspraak f 10 subs. 10 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK TE WASSENAAR WERD ROULETTE GESPEELD. Negen maanden gevangen'sstraf tegen bankhouder geëischt. De koopman C. B. uit Den Haag had zich voor de Haagsche rechtbank te verant woorden wegens het gelegenheid geven tot hazardspel. Op 13 December was de agent van poli tie de V., uit Wassenaar, de woning van kapper H. van O., aan de Langstraat te Wassenaar binnen gegaan op ver moeden, dat ei roulette gespeeld werd. Er waren een aantal personen aangetrof- ten waaronder verdachte B„ de kapper en d-ens vrouw en nog eenige andere perso nen. B. had steeds ontkend het roulettespel als bedrijf uitgeoefend te hebben en ont kende het thans nog. De Officier van Justitie moest nu be wijzen, dat B het spel als bedrijf uitge oefend had en als bedrijf gelegenheid te hebben gegeven. De Officier was van meening, dat te kunnen bewijzen. Immers er was te Wasse naar, in het huis van den kapper, een ge zelschap bijeen, dat roulette speelde of wilde spelen. Het was een tam soelletje en dus haalde men er een expert bij en dat was B. Verdachte trad daarbij op als bank houder. verkocht de fishes en wisselde ze weer in. Dat hij verder met den kapper de on kosten verrekende, welke zijn vrouw maak te door het schenken van koffie en thee aan de aanwezigen, vond de Oofficier ook een bezwarende bijkomstigheid en bewees, dat B. er een bedrijf van maakte. Spr. achtte dan oojc het ten laste geleg de wettig en overtuigend bewezen en aan gezien verdachte reeds verschillende von nissen wegens hazardspel achter den rug heeft werd de eisch thans negen maanden gevangen isriraf De verdediger van verdachte mr. Huy- gens vroeg vrijspraak subs, een lage geld boete. Uitspraak over 14 dagen. Er hing een rijwiel aan de halken. A. van Z. te A1 p h e n a. d. R ij n moest zich verantwoorden wegens een rijwiel diefstal. Hij had geweten, dat er op een zolder an de timmerfabriek van de firma v. d. Kloot en Meyburg te Alphen a. d. Rijn een riiwi°l aan de balken hing. Op 11 Mei had hy dit rijwiel met be hulp van C. van D. weggenomen en het verkocht aan P. A. van E. Aangezien verdachte nog een blanco strafregister bad, wilde de Officier voor ditmaal nog een milde straf eisehen en wel twee maarden gevangenisstraf. Nadat verdachte een geheel voorwaarde lijke straf had gevraagd, omdat hij thans vast werk heeft, v/erd de uitspraak be paald op over 14 dagen. Diefstal van vijf rijwielen. Daarna moest terecht staan de los werk man C. van D. te A1 p h e n a. d. R ij n, thans gedetineerd. ARereerst had hij te zamen met den vorigen vefdachte het rijwiel weggenomen van den zolder van de fabriek. Vervol gens had hij een riiwiel weggenomen, toe- behoorend aan W. J. van D.. dat deze even voor een café aan de Lindenhobenstraat te Altihen had geplaatst. Verder had hij een riiwiel van een erf aan den Oudshoorn- schenweg, tQebehoorend aan M. R., ver duisterd. In Leiden had verdachte twee rijwie len ontvreemd en wel van W. J. van R. vanaf de Breestraat en van A. J. R. vanaf de Keronbrug. De Officier vond hier een flinke straf op zijn plaats en eischte thans één jaar gevangenisstraf. Een ïaar tegen den heler geëischt. Als derde verdachte had zich te verant woorden de los werkman P. A'. van B. te Alühen a. d. R ii n, thans gedetineerd. Aan hem was ten laste gelegd, dat hij van den vorigen verdachte de gestolen rij wielen had gekocht en ze gedeeltelijk uit elkaar had genomen. De Officier noemde het een heele reeks helingen en aangezien de heler niets min der is dan de steler eischte sor. ook tegen hem één laar gevangenisstraf. De verdediger vroeg clementie. Uitspraak over 14 dagen. OVERTREDING VAN VERORDENING Ter terechtzitting van het kantongerecht te Bergen op Zoom werden dezer dagen vier overtredingen berecht van de verorde ning betreffende den identificatieplicht, waarbij door den kantonrechter straffen werden opgelegd van twee, drie en vijf gulden en eenmaal schuldigverklaring zon der toepassing van straf werd uitgespro ken. KATWIJK AAN DEN RIJN Te water. Door de duisternis misleid geraakten twee mannen, doordat ze in plaats van over de brug te gaan er naast liepen, in den Rijn. Door het geroep trok dit de aandacht van J. M., die hen uit hun zeer benarde positie bevrijdde. In de Roskam zijn de mannen van andere klee- ren voorzien en bij de warme kachel weer op verhaal gekomen. LEIDSCHENDAM Begrafenis C. Weerdenburg. Gisteren had op de R.K. begraafplaats ,.St. Agatha" te Leidschendam de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk over schot van den heer C. Weerdenburg, ge durende vele jaren wethouder van de voormalige gemeente Veur en directeur van de Boerenleenbank, enz. Om 10 uur werd in de parochiekerk van den H.H. Pe trus en Paulus door pastoor Kammers een plechtige Requiemmis opgedragen, waar bij o.m. tegenwoordig waren namens het gemeentebestuur burgemeester Banning, de gemeente-secretaris, de heer H. J. van Delft en wethouder Smits (wethouder de Koning was verhinderd). Verder het be stuur van de Boerenleenbank en het be stuur van de woningbouwvereniging „St. Jozef', van welke vereeniging de overle dene commissaris was. Aan de groeve merkten wij naast den gemeente-secretaris en wethouder Smits en de bovengenoemde besturen, nog op de heer H. J. Schrader, die destijds, nadat de heer W. vele jaren wethouder was geweest, die taak van hem had overgenomen. De beaarding geschied de door pastoor Kammers. Vergoeding L.O.-Wet 1920. Door een bewoner van de buurtschap werd verzocht een vergoeding van f 40.te mogen ont vangen voor het gebruik van een rijwiel door een leerplichtig kind, dat sedert 1 September 1940 een U. L. O. school te Lei den bezoekt. B en W. stellen voor het ver zoek in te willigen en een bedrag van ƒ25 per jaar beschikbaar te stellen, eveneens werd een verzoek van denzelfden bewoner ingewilligd om een vergoeding van 20 wegéns het gebruiken van 4 rijwielen door zijn leerplichtige kinderen in den tijd, dat de autobusdienst niet heeft gereden. LISSE Bond voor het Gezin. De afdeeling van den Ned. R.K. Bond voor het Gezin hield gisteravond in het Bcndsgebouw een leden vergadering ónder presidium van den heer H. J. v. d. Berk. Allereerst richtte de voor zitter zich met enkele woorden tot den nieuwen geestel. adviseur, kapelaan P. Schoonebeek, en heette die van harte wel kom. Den afgetreden geestel. adviseur, ka pelaan v. Buchem, die in een Trappisten klooster is getreden, dankte hij nog voor alles wat deze in zijn kort adviseurschap voor de afdeeling heeft gedaan. Na het lezen der notulen was aan de orde een voorstel van het bestuur om evenals vorige jaren weer een Kerstfeest voor de kinderen der leden te organiseeren. Allen waren het hiermee eens, zoodat het bestuur een vry mandaat dienaangaande kreeg. Aan de orde is voorts een bestuursvoor stel om een instelling te stichten voor hulp bij gezinsvermeerdering. Het Is de bedoe ling om bij kraamverpleging aan de be trokkenen een vaste hulp in huis te verstrek ken voor den tijd van 1014 dagen. Het be stuur lichtte dit punt nadei toe, vooral met het oog op de kosten. In deze wordt sa menwerking gezocht bij de afdeeling van den Vrouwenbond. Het is de bedoeling op de contributie een toeslag te vragen. Het be stuur vroeg een vrij mandaat om deze zaak in de beste banen te leiden, hetgeen het ook verkreeg. Aan het slot hield de geestel. adviseur een waardeerende toespraak. De secretaris deelde nog mede, dat bin nenkort een kringvergadering zal worden gehouden, waarvoor de leden voorstellen kunnen indienen bij het bestuur. Zooals men weet, zijn voorzitter en secretaris ambtshalve afgevaardigden. Hierna sluiting. NOORDWIJKERHOUT Fancy-fair. De bruto-opbrengst van de fancy-fair welke gehouden is ten bate van de naaivereeniging „St. Geertrud's", alhier, heeft de prachtsom van f 2011 bedragen. Het lotingsnummer van de sprei was 272, de geboortedatum van de pop was 17 Juli. De le pry's van de groote loterij viel op no. Gemeentel. Aankondiging UITREIKINi WINTERBOV1 Gisteren is opl medegedeeld, d^t f overjassen van uitgeput. Dit had tumes. Er is nog 4 jassen beschikibaal Leiden, 13 No feester van Leiden, JfANDE BAKHUIZEN. 2882 \genda LEIDEN. Woensdag, R. K. Rijtuig- en Wagenmakers- Patroons-Vereenlging „St. Joseph", Kring Leiden, café Bremmer, 5 u. Zondag, 2de Abonn. Concert, Residentie orkest, solist Roelof Krol, Stads gehoorzaal, 2.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag i) November 8 uur tot Zaterdag 16 Novem ber 8 uur wurden waargenomen door de apotheek van Driesum Mare 110, TeL 20406 en de Zuider Apotheek Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminaptark 8, el. 26274. WARMOND Jongeman verdronken Roeiboot door storm omgeslagen Toen twee inwoners dezer gemeente, de jongemannen Welsink en Beugels- dyk, met een roeiboot uit Sassenheim huiswaarts keeruen, sloeg tengevolge van den hevigen storm de roeiboot om en beiden geraakten te water. Beugels- dijk wist tijdig do boot te grijpen, maar Welsink verdween onmiddellijk in de diepte. Beugelsdijk heeft nog pogingen in het werk gesteld om zijn makker te helpen ,doch alles te vergeefs. Welsink was pas 15 jaar oud. De verslagenheid in het dorp is groot en een ieder is be gaan met het lot van zijn moeder, die weduwe is. Ondanks dat de politie den geheelen dag 0edregd heeft, is'het nog niet mogen gelukken het lyk te vinden. SASSENHEIM Geboren: Karei z. van T. Verbree en J. Verbeek Christiaan Johannes z. van J. A. den Hollander en H. Hockx. Overleden: K. Wiepkema, oud 79 j. Ondertrouwd: K. Langeveld, 28 j. en J. H. C. Deters, 26 j. Getrouwd: L. J. van Went 31 j. en C. M. D. Verkley, 26 j. Gevestigd: H. J. Leijer en gezin, van Heemstede F. den Hoed van Leiden E. M. Schrama van Heemstede C. A. M. Heemskerk van Warmond H. Fran ken en gezin van Voorschoten B. J. Veendrick van Wassenaar. Vertrokken: A. van Pijpen naar Amersfoort D. van Zuijlen naar Leiden C. P. Noordermeer naar Noordwijk C. van Bostelen naar Anna Paulowna N. van der Luit naar Haarlemmermeer C. M. D. Verkljj naar Noordwijk. STOMPWIJK Naast den weg. Door een nog niet op gehelderde oorzaak geraakte gistermiddag een met cokes volgeladen vrachtauto van den heer v. B.' van den rechten weg en kwam, na een ijzeren hek geramd te heb ben, op den langs de Dr. v. Noortstraat gele gen dijk terecht. De wagen kantelde, zoo dat hij in een minimüm van tijd gelost was. L. ter is de lading op een andere auto weg gevoerd. WASSENAAR Tuinbouw en Plantkunde. In café van der Zalm hield de afd. Wassenaar van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de een ledenvergadering. Na opening door den voorzitter, dié er zijn vreugde over uit sprak, dat nog zooveel ter keuring was in gezonden, werden de notulen gelezen, die onveranderd werden vastgesteld. Nadat ook de ingekomen stukken waren behan deld, werd aan den heer Chr. A. C. Nell, weerkundige, het woord gelaten tot het houden van een lezing over weerkunde, waarbij hij speciaal behandelde het optre den van nachtvorsten. De jury, bestaande uit de heeren Geij- sendorpher, van Dort en van der Salm, had de navolgende prijzen toegekend: Cyclamen: le pr. met lof der jury J. Weekhout, 2de prijs W. van Tol. Chrysanthemum Blanche de Poitevine: 2e pr. J. Weekhout, 3de pr. van der Ploeg. Varens: 2de prijs W. van Tol en Ananas 10 punten met lof der jury, inzender W. van Tol. WIELRIJDERS, een bocht naar links dient groot te zijn, een bocht naar rechts zij Immer klein Vereeniging voor Veilig Verkeer.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2