OMGEVING RIJNSTREEK DINSDAG 12 NOVEMBER 1940 DE LEÏDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 OP DE BOLLENBEURS De handel in mudgoed voor directe leve ring is bijna afgeloopen, voor levering 1941 hingen al weer eenige lijsten in de betere soorten aan het bord. Naar teeltbewijzen is nog immer zeer groote vraag en weinig aanbod. Per R.R. wordt voor hyacinthenteeltbewijs 17 en ▼oor Tulpen 1 5.50 betaald. Men moet werkelijk groot vertrouwen in de toekomst hebben om deze prijzen te ge ven. Naar verluidt zijn bij de autoriteiten reeds stappen gedaan om steun vcor de bol lenstreek te bekomen en heeft men van hoogerhand eenige aan het vak verbonden vooraanstaande personen verzocht een en quête in te stellen met behulp van de ban ken, om een overzicht van de nooden te verkrijgen. Meerdere banken hebben of zullen aan hun cliënten een formulier ter invulling doen toekomen. Dat een ieder zijn eigen belang en het vakbelang begrijpe, dat in een juiste beant woording der gestelde vragen ligt. Niet of onjuist beantwoorden van de ge stelde vragen komt vrijwel neer op „liegen in eigen zak". De handel in Gladiolen begint te loopen. De prijzen zijn aantrekkend, de kwaliteit niet best. Vooral tegen het voorjaar ver wacht men grootere vraag voor Italië en Duitschland. Bloemen waren er niet en betrekkelijk weinig menschen. HILLEGOM Personalia. In de vacature H. F. van Spanje is met ingang van 16 dezer tot as sistent der Directe Belastingen alhier aan gesteld de heer J. Bal te West-Capelle. De heer W. de Ruiter, agent van poli tie alhier, is benoemd tot wachtmeester bij de maréchaussée te Voorschoten. Velen zal dit vertrek spijten, al wordt aan de R. zijn promotie gaarne gegund. In zijn plaats is benoemd de heer D. Noppe, thans controleur bij de Arbeidsbe middeling en Steunverleening ter plaatse. Voortrekkers. Alhier is opgericht een afdeeling voortrekkers (leeftijd 17—24 jaar) der R. K. Padvinders. Hiermede is thans een 'volledig groepsverband van wel pen, verkenners en voortrekkers verkre gen. Vliegende winkel Ned. Unie. In per ceel Hoofdstraat 85 alhier, heeft de Neder- landsche Unie een vliegende winkel ge opend, waarin propaganda-geschriften etc. dezer vereeniging verkrijgbaar zijn. Men kan daar alle inlichtingen verkrijgen en zich ook als lid der Unie opgeven. Geboren: d. van G. B. KosGroot z. van E. A. KappersGroot z. van W. Schuurmanvan Kerkhoven d. van M. N. Paschiervan der Voort z. van R. C. Visser—Hof. Ondertrouwd: J. H. Lammens en M. Hillebrand. Getrouwd: C. P. Rusman en M. Sinnige J. G. M. van de Reep en M. M. Meijer Overleden: C. Kaptijn, echtg. van J. Seijsener vr. 81 jaar. LEIDSCHENDAM BESTEMMING OUDE RAADHUIS. De raadszaal wordt garage! Met het oog op de bestemming, welke eerlang aan het oude raadhuis zal gege ven moeten worden, deelen B. en W. den raad mede, dat h. i. aan verkoop niet ge dacht dient te worden met het oog op de verschillende doeleinden, waarvoor het gebruikt zal kunnen en moeten worden. Vooreerst zal de gemeentebode er moeten blijven wonen, totdat bij het nieuwe een oplossing is gevonden. Indien de distribu tieaangelegenheden nog lang voortduren, ware het gedeelte van het gebouw, mo menteel afdeeling II, geheel te bestemmen voor distributiekantoor. Het gedeelte van het raadhuis, dat vroeger de bestemming had van ambtswoning voor het hoofd der O. L. School, behoort bestemd te worden als politiewoning. De ruimten op de boven verdieping zouden kunnen worden omge bouwd tot twee bovenwoningen, hierdoor wordt tevens voorzien in de inderdaad be staande behoefte de beschikking te heb ben over een of meer geschikte woningen voor gemeentepersoneel. De bestaande raadszaal en bodekamer hebben B. en W. zich gedacht te benutten voor garage, waar in de geheele brandweer kan worden on dergebracht. De vrijkomende ruimten ach ter het raadhuis zouden getrokken kunnen worden bij het opslagterrein voor gemeen tewerken. Het wil B. en W. voorkomen, dat door het geven van een bestemming als hierboven in zeer globale trekken is aangegeven de belangen der gemeente het meest en het doelmatigste gediend zijn en wanneer de raad hiertoe in principe kan besluiten zullen B. en W. meer uitge werkte Voorstellen ter behandeling aan bieden. K. J. AL V. Onder voorzitterschap van den heer Wim Bleys kwam gisteravond de K. J. M. V. St. Albertus Magnus bijeen. In zijn openingswoord vraagt de Voorzit ter aller belangstelling voor eenige punten. Hij deelt mede, dat de contributies over de zomermaanden niet betaald behoeven te worden en herinnert eraan, dat de le den ook dezen winter van de bestaande bi bliotheek gebruik kunnen maken. Het actiepunt voor deze maand zal zijn het aanwerven van nieuwe leden, waarvan een duidelijke uiteenzetting wordt gege ven en waarvoor aller belangstelling ge vraagd wordt. Bij de bestuursverkiezing wordt bij enkele candidaatstelling gekozen Door trein gegrepen en gedood Ongeluk op overweg te Nootdorp Hedenmorgen omstreeks 7.30 uur had op den onbewaakten overweg in den spoorlijn van de Z.H.IJ.S.M., aan den Veen weg te Nootdorp, een droevig ongeluk plaats. De 45-jarige W. A. Colijn, wonende Rijnegommerstraat G 11 te Zoeter* wou de, tijdelijk te werk gesteld aan de werkverschaffing te Nootdorp, werd, toen hij per fiets den overweg wilde oversteken, door een uit den Haag ko mende trein gegrepen en op slag ge dood. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, evenals kapelaan Huibers, die het H. Oliesel toediende. Het stoffelijk overschot is naar het politiebureau overgebracht. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. de heer M. v. d. Togt. In een kort woord wijst de moderator op de morgenopdracht van het werk van iede- ren dag en stimuleert de actie der leden werving en herinnert aan de recollectie en de Maria-Congregatie. Met het doel der leden op te wekken tot eigen werk in de vereeniging wordt door den voorzitter op duidelijke wijze uiteengezet, hoe men zon der ^noeite in het openbaar kan spreken en wordt dit met eenige voorbeelden na der geïllustreerd. Wijziging bouwverordening. Tenein de bij den bouw van woningen te voorko men, dat door ondeugdelijke samenstelling van metselspecie aan de soliditeit van het bouwwerk afbreuk wordt gedaan; achten B. en W. het noodig in de bouwverorde ning een bepaling op te nemen waarbij een nadere omschrijving wordt gegeven van de samenstelling der specie voor fun deeringen. Van deze gelegenheid kan dan tevens gebruik gemaakt worden de toe passing van kalkzandsteen voor fundee ringen mogelijk te maken. B. en W. stel len voor een besluit te nemen overeen komstig het ontwerp. VOORSCHOTEN Vrouwenbond. De R.K. Vrouwenbond houdt Vrijdagavond een vergadering met kookdemonstratie voor de leden, welke de monstratie gegeven zal worden door mej. de Gcede, leerares aan de huishoudschool te Leiden. Dames, het is werkelijk eens noodig, dat wü dezen avond komen kijken, om in dezen tijd toch nog zoo smakelijk mogelijk onzen maaltijd klaar te maken. Deze dame zal het ons persoonlijk voordoen. Dames, denkt ook allen aan <jen moeder- cursus, die aanvangt Maandagavond 7 uur; dan zal zuster Hoskamp bespreken welken tijd het de dames het beste uitkomt. De duisternis is voor deze twee avonden geen beletsel, want het is lichte maan. Komt toch' allen eens kijken, volhardt niet in de oude sleur. WARMOND Tooneeluitvoering Volksbond. Voor een geheel gevulde zaal hield de Ned R. K. Volksbond een feestvergadering in hotel de Stad Rome. Om ruim half acht opende de voorzitter, de heer J. Hogenboom, de feestelijke bijeenkomst met een woord van welkom tot de vele aanwezigen, waarna door allen het Bondslied werd gezongen. Hierna bracht de voorzitter een woord van dank aan de verschillende instanties, die hun toestemming voor dezen avond hadden gegeven. Verder memoreerde spre ker het groote nut van de verschillende ondérafdeelingen van den Bond, waarbij hij speciaal de aandacht vroeg voor „Hulp in Nood" een instelling, die zulk een heil zaam werk verricht. Hierna was het woord ALPHEN AAN DEN RIJN Diefstallen. Door bode V. werd bij de politie aangifte gedaan van de ontvreemding van een pak boter van zijn rijwiel. Ook een rijwiel, dat door D. voor een café aan de Stationsstraat was neergezet, bleek bij zijn terugkomst spoorloos verdwenen. LEIMUIDEN Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Donderdag 14 Novem ber des v.m. te 10 uur. De agenda bevat c.m.: Vaststelling verordening inzake in zamelen van afvallen van levensmiddelen Voorstel van E. en W. tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de Bank der Ned. Gemeenten. Vaststelling verordening op de heffing en invordering van een straatbelasting. TER AAR Gezellen present Woensdagavond zal de vormingsbijeenkomst van de St. Jozefs- Gezellen een bijzonder karakter dragen, wan1 naast de «eVuikelijke pun+«»n, zal er tevp'"--1-—nheid bestaan om kennis te maken met den pastoor en den nieuwen kapelaan, reso. als praeses en vice-praeses der vereeniging. Laten alle leden present zijn. Daarop rekent de familieraad ten volle. Personalia. Onze plaatsgenoot A. Bontje, slaagde dezer dagen voor den sla gersvakcursus met toekenning van een me daille. De veilingen. Voortaan zal er twee maal in de week veiling plaats hebben en wel Woensdag en Vrijdag. Op Woensdag wordt er groenten en tomaten geleverd en Vrijdag alleen groenten. WOERDEN Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Vrijdag 15 November des namiddags 15 uur ten stadhuize. De agenda luidt: Ingekomen stukken. Intrek king capitulantenverordening. Privaat rechtelijke vergunning. Personeelsmutr.ties. Vergrooting --mtesecretarie. Instelling rar"* er en wiiziging enkele rechts positieregelingen. Verhooyin» pasorijs. Ver- nierwirg pompinstallatie waterleiding. Wij ziging vastrec'-ttarieven. Verordening in zameling afvalstoffen. Wijziging verorde- ni*-~ -teoolitie. Aanwijzing veri-gen- woordiger zitting uitbreid?n«splan> Keur- locnverordening. Voorloopige vaststelling reken'--en bedrijven. Aanvi'"mg bouwver ordening. Verpachting teelland. aan de afdeeling tooneel, die ditmdal voor het voetlicht trad met het tooneel-spel in drie bedrijven getiteld „De Rare" van Jac. Ballings. Het bleek al spoedig dat men met de keuze van dit stuk een gelukki ge greep had gedaan. Om de vermakelijke scènes werd uitbundig gelachen, terwijl bij de meer ernstige scènes net doodstil was in de zaal. De spelers hebben dan ook hun uiterste best gedaan en een keurige ver tolking gegeven van dit moeilijk tooneel- werk. Namen willen wij niet noemen, daar eenieder zonder uitzondering zijn rol op een uitstekende wijze vervulde. Na af loop bracht de voorzitter dan ook een woord van bij zonderen dank aan de spe lers voor dezen genotvollen avond, waarin hij speciaal den regisseur, den heer van Elburg betrok, wien een groot deel van het succes van dezen avond toekwam. Een bij zonder woord van dank bracht spreker aan den heer J. van Stijn, die ter elfder ure ae rol van den „Pastoor" op zich had ge nomen en blijk had gegeven het tooneel- spel nog niet te zijn verleerd. De gehou den collecte ten bate van de instelling Hijlp in Nood bracht de somma van 11 op, terwijl de tijdëns de uitvoering gehou den verloting eveneens een groot succes geworden is. Iedereen keerde voldaan huiswaarts en de Volksbond kan dan ook op een zeer geslaagden avond terugzien. Tooneeluitvoering Volksbond. Zondag werd op eenigszins feestelijke wijze het 35- jarig bestaan herdacht van de afdeeling Woerden van den R. K. Volksbond. Des morgens, onder de H. Mis van half acht, had er een algemeene H. Communie plaats der leden, waarna een gemeenschaopelijk ontbijt in het Patronaat. Des middags te 5 uur werd een tooneelstuk opgevoerd, geti teld ,Jn de macht van den Mammon". De zaal was geheel gevuld met feestelijk ge stemde leden en huisgenooten. Er werd zoor mooi pp^nee'd. zond"t de aand^^ht tot het einde geboeid bleef. Van te voren wer den nog eenige toespraken gehouden in v -'—nd met het jubileum. Volgende week zal van het tooneelstuk her haald worden. De scholen. De scholen zullen voor- loopig des morgens te 10 uur beginnen tot 12.15 uur. Des middags is de schooltijd van 2 tot 4 uur, terwijl de Woensdagmiddag in plaats van den Zaterdagochtend gesteld is. In verband hiermede is de schoolmis des morgens om kwart vóór 9. A.s. Zondag zijn de H.H. Missen ook op een andere tijd n.l. 8 uur, half 10 en 11 uur. ZOETERWOUDE (H. R.) St. Josephsgezellenver. De leden wof- den er aan herinnerd, dat er morgenavond 8 uur precies, een lezing zal gehouden wor den met lichtbeelden. Natuurlijk worden alle leden verwacht, want het belooft weer een leerzamen avond te worden. HOOGMADE Boer doodgedrukt tusschen wagen en boom DROEVIG ONGELUK. Gisterenmiddag om ongeveer kwart voor vier heeft in den Boschpolder een droevig ongelnk plaats gevonden, waarbij de 49-jarige landbouwer J. Dis seldorp, wonendes B 204, den dood vond. De heer Disseldorp was met paard en wagen bezig slootvnil te rijden uit dezen polder naar zijn woning. Toen de wagen geladen was heeft hij getracht den wagen te draaien. Hierdoor kwam deze in de grasberm tusschen twee boomen en doordat de landbouwer zich eveneens in de grasberm bevond, b hij, toen het paard iets te ver doortrok, bekneld geraakt tusschen de wagen en een boom. Het paard schrok hiervan en steigerde met het noodlottig gevolg dat het in de naast den weg loopende sloot terecht kwam en de wagen dus nog sterker tegen den boom drukte. Toen in de nabijheid arbeidende ar beiders toesnelden en het paard lossne den, was Disseldorp reeds bijna dood. Zijn borstkas was geheel ingedrukt Na enkele oogenblikken trad den dood in. Door den Pastoor is hij nog van het H. Oliesel voorzien. GEMEENTERAAD VAN TER AAR Maandagmorgen om tien uur kwam de gemeenteraad in plenaire zitting bijeen on der leiding van den burgemeester B. J. Ho genboom. Na opening en het gebed komt uit 't dos sier der ingekomen stukken eerst een pro cesverbaal van kasopname Gem. ontvanger d.d. 2 Nov., van den accountant Wigge, waaruit bleek dat de cijfers overeenstem men met de bescheiden. Van Ged. Staten is de goedkeuring ontvangen over de be grooting 1940 en enkele raadsbesluiten, ge nomen in vorige bijeenkomsten. Van den keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem, waaronder onze ge meente ressorteert, is een uitvoerig verslag verschenen omtrent de bevindingen. Deze schijnen niet ongunstig te zijn. Bij de reclames schoolgeldbelasting, meent de heer L. Rekelhof in aanmerking te komen voor verlaging, zulks baseerende op de minder goede uitkomsten van zijn bedrijf, doch de verordening laat dit nim mer toe. Want waar is dan het eind? vragen sommige leden zich af? Adressant P. van Rijn zal nog een zitting geduld moe ten hebben met zijn reclame, want het in gewonnen advies scheen niet geheel juist te zijn, terwijl de heer Snijders in het ge lijk gesteld werd met het verzoek om een gedeeltelijke verlaging, alhoewel eerst de verordening er aan te pas moest komen, vooraleer de beslissing vieL Het voorster van B. en W. tot het aan gaan van een rekening-courant-overeen komst, ten bedrage van 50.000 gulden, be- noodigd voor eventueele kas-voorschotten, verkrijgt direct de goedkeuring. De Bank van Ned. Gemeenten is bereid het crediet te openen. Bij de vaststelling der gemeente-reke ning, brengt de heer P. Hoogervorst een al leszins gunstig verslag uit namens de com missie, die het een en ander serieus heeft onderzocht Na dit eindverslag werd de re kening plus die van het electrisch bedrijf vastgesteld, eerstgenoemde met een batig saldo van 12303.78. Met de aanbieding der gemeente-begroo ting dienst 1941, deed de voorzitter de me- dedeeling dat zij sluitend is gemaakt, on danks dat geen bedragen er op mochten voorkomen uit het Werkloosheidssubsidie- fonds. Mogen de beramingen over het ge heel een gunstiger indruk maken al is de gemeente onafhankelijk geworden van het Rijk toch blijft bezuinigen geboden. Het goede beeld is te danken aan het ba- Hcnr ch George, de hoofdrol na Amsterdam zijn portretten vertolker van da nieuwa Ufa film .De Postmeester", voorzag bij zijn bezoek van handteekening, welke ten bate van de stichting .Winterhulp Nederland" werden verkocht (Foto Pax Holland) tig slot van ruim twaalf duizend gulden, de hoogere inkomsten dgr tuinders en land bouwers. Voorts heeft de gemeente een bij zonder goedkoope straatverlichting, en kon het bedrag voor werkverschaffing bedui dend lager gesteld worden. Ook is reke ning gehouden met de steunregeling kleine landbouwers en kleine tuinders, ofschoon de laatste categorie nog geen bevestiging heeft ontvangen over verlenging. De begrooting van het electr. bedrijf was nog niet geheel gereed. Beide stukken zul len by de leden circuleeren en op een volgende by eenkomst kunnen wij verne men of het cijfermateriaal naar tevreden heid is geplaatst. Komende aan punt vijf der agenda, vast stelling van het bedrag der vergoeding voor het bijzonder onderwijs en het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven over het jaar 1939, overeenkom stig het bepaalde bij artikel 103, 2e lid der L. O. Wet 1920, ontvangt de R. K. school voor 460 leerlingen f 4583.33, de Ned. Herv. school met 111 leerlingen 1208.78 en de Chr. Nat. school 1470.19 voor 98 leerlin gen. De ingeleverde rekeningen stemden over een. De Katholieke school mocht op een zuinig beheer bogen, terwijl de Chr. Na tionale een weinig te hoog stond, maar dit vindt zijn oorzaak in het schilderwerk. In een volgend jaar zal deze school beslist minder mogen uitgeven. Voor het jaar 1941 wordt het bedrag per leerling voor het openbaar gewon lager on derwijs gesteld op tien gulden. De werke lijke koeten overschrijden de tien gulden ruimschoots, want het aantal leerlingen der openbare school bedraagt slechts 42. Op de hoofdsom der gemeentefondsbelas ting over het belastingjaar 1941-1942, ko men vijf en zeventig opcenten. Bij het vaststellen van een verordening op het bewaren en ter beschikking stellen van afvallen bedoeld in de afvallenbeslui- ten 1940, I en II, deelt de voorzitter mede, dat het de bedoeling is aan een of meer personen een vergunning af te geven, af- valresten op te halen. Over dit product hebben zij de vrije beschikking, mits het aangewend wordt voor veevoeder. Er mo gen dus geen afvallen noodeloos verloren gaan. Van eenig belang wordt dit besluit voor onze gemeente niet geacht omdat de res ten zorgvuldig bijeengeraapt worden voor geit of varken, of de tuinders gebruiken de afval-producten voor mest, door ze in het najaar onder te spitten, hetgeen een uitstekende voeding voor de plant moet beteeken en. Desalniettemin oordeelen B. en W. het raadzamer de ingezetenen enkele inlichtin gen te verschaffen aangaande de verorde ning en mocht het geen zin hebben de res ten op te laten halen wat kosteloos moet geschieden dan zal ontheffing worden gevraagd. Over cadavers bezorgen op een bepaalde plaats komt ook aanstonds het een en ander nog per circulaire. Uiteindelijk wordt besloten, dat B. en W. de zaak opnieuw onder de loupe zullen ne men en wat voor de practijk het beste is, komt aan bod. De verordening treedt in werking op 22 November. Bij de rondvraag klaagt de heer P. Hoo gervorst over de ondiepe kerksloot, wil hem latèn uitbaggeren door werkloozen. De heer L. Hoogervorst vindt het loon, dat de werklieden verdienen in werkverschaf fing aan den lagen kant. Met gunstig weer kunnen de arbeiders ruim zestien gulden halen, waaronder de kolenbon' en de duur- tetoeslag is inbegrepen. Ja, de geheele raad is overtuigd dat dit bedrag te karig is om een gezin te onder houden, weshalve de voorzitter genegen is. dit in het college nader te bespreken. Nadat de heer Holscher een lans gebroken had voor den heer H. Egberts, voor aansluiting aan 't electr. net, wegens schaarschte van petrolèum, volgt sluiting van deze zitting, nadat eerst enkele wijzigingen in de begroo- ting gebracht waren, die geen verandering geven in het financieel evenwicht

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8