De dagelijksche slagen op Engeland Molotofs bezoek aan Berlijn ffifomingfiam uióteiaaó êeótaoM £en feit van vm-btxekkende freteekeni& Engeland en Ierland De strijd in Griekenland Wapenstilstands dag De aardbeving in Roemenië DINSDAG 12 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 HET ZINKEN VAN SCHEPEN den hevige luchtgevechten, in het verloop waarvan Duitsche jagers zeven vijandelijke vliegtuigen van het type Spitfire en Hurri- HET FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Het weermachtbericht van 11 November bevestigt opnieuw het feit, dat voor de Duit- scha vergeldingsaanvallen van den laat- sten tijd kenmerkend is, n.l. het uitbreiden van de acties in de lucht tot een steeds grooter gebied. Zeker, Londen blijft als de militaire centrale en het centrum van be stuur van Groot-Brittannië, dat van de grootste beteekenis is voor de voorziening en bewapening van het land, het zwaarte punt van de dagelijksche aanvallen, doch daarnaast echter worden zeer ver van elkaar verwijderde objecten met bommen bestookt en vernield. Een veelvoud van doelen en een rusteloos optreden van de gevechtsmachines zijn er prachtig voor ge schikt de afmatting van de verdedigings kracht van den vijand te bespoedigen. De Britsche hoofdstad is bijgevolg op 10 No vember en in den nacht van 10 op 11 No vember zonder onderbreking aangevallen. Dan noemt het weermachtbericht van 11 November een groot aantal voor den oor log belangrijke objecten in Zuid- en Oost- Engeland, die gebombardeerd werden. De nachtelijke acties van het Duitsche luchtwapen richtten zich opnieuw tegen de grootste havenstad aan de Engelsche Westkust, Liverpool, en tegen het industrie centrum in de Midlands, Birmingham. Bei de steden werden sedert langen tijd dage lijks gebombardeerd, omdat zij voor de voorziening en de bewapening van het land even belangrijk zijn. DE DUITSCHE SUCCESSEN TER ZEE. Over het tot^ zinken brengen van 37.000 br. t. vijandelijke handelsscheepsruimte door afdeelingen Duitsche duikbommen- werpers in het zeegebied ten Zuidoosten van Harwich verneemt het D.N.B. nog, dat zich bij de tot zinken gebrachte schepen een vrachtschip, van 10.000 br. t., twee vrachtschepen van elk 8.000 br. t., een schip van 6.000 br. t. en een schip van 5.000 br. t. bevonden. Drie andere schepen wer den zoo zwaar beschadigd, dat zij waar schijnlijk geheel of gedeeltelijk verloren zijn gegaan. Tijdens dezen aanval, ontston- BEREIDT ENGELAND EEN INVAL VOOR? De Engelsche voorbereidingen voor een aanval op en de bezetting van Ierland zijn voltooid, zoo meldt het invloedrijke Ame- rikaansche Zondagsblad „New York En quirer" op grond van inlichtingen van per sonen, die in diplomatieke kringen verkee- ren. Engeland is volgens het blad voornemens tegelijkertijd te land en in de lucht een aanval te ondernemen. Dublin alsmede de versterkingen van Cork en Lough Swilly zullen door oorlogsschepen worden bescho ten. Tegelijkertijd zullen honderdduizend man uit Noord-Ier land binnenrukken. Londen teleurgesteld over houding van Eire. De correspondent van de „New York Post", Kirck Patrick, meldt uit Londen, dat de houding van Eire in de aangelegenheid der vlootsteunpunten, diepe teleurstelling teweeg gebracht heeft. Voor het oogenblik wordt weliswaar het denkbeeld van ge welddadige inbezitneming nog niet ernstig te berde gebracht. Het is echter mogelijk, dat Engeland gedwongen, wordt druk op Eire te oefenen. De politieke correspondent van de „Sun day Times" meldt uit Stockholm, dat afge vaardigden van alle partijen de kwestie van de bezetting van Iersche havens levendig bespreken. Een recht tot bezetting, zoo wordt naar voren gebracht, is niet alleen in het belang van Groot-Brittannië, maar ook van Eire. De Britsche posten in Eire zijn in 1938 weggetrokken. ^len zal thans trachten den status van voor 1938 weer in te voeren. cane neerschoten. Vier eigen vliegtuigen gingen verloren. DE BRITSCHE AANVAL OP MÜNCHEN. De Engelsche beweringen over de zooge naamde successen van de Royal Air Force bij haar aanval op München worden in wel ingelichte Duitsche kringen gekarakteri seerd als in ieder opzicht onjuist en in te genspraak met de feiten. Men wijst er te Berlijn op, dat volgens de bewering zwaar getroffen spoorweginstal laties van München in het geheel geen sporen van vernieling vertoonen. De Brit sche beweringen over bomtreffers op den Bürgerbraukeller missen eveneens iederen grond. Deze inrichting is volkomen Onver let. Slechts arbeiderswijken te München zijn door den bomaanval getroffen. Ook de Engelsche bewering, dat de Brit sche vliegers reeds tijdens de rede van Adolf Hitler boven München verschenen zijn, wordt hier gedementeerd. De rede var den Führer en de reünie van de oude garde der nationaal-socialistische beweging wa ren reeds lang voorbij toen de Engelsche toestellen boven de stad verschenen. KENNEDY EN DE EUROPEESCHE OORLOG. De op het oogenblik in Amerika vertoe vende Amerikaansche ambassadeur te Lon den Kennedy, heeft in een interview, dat hij heeft verleend aan de „New York Jour nal American", een niet deelnemen van Amerika aan den oorlog bepleit, doch kwam aan den anderen kant op voor alle mogelijke hulp aan Engeland. De democra tie, aldus Kennedy, is in Engeland afgeloo- pen. Op de vraag, wat of hij dacht over de kansen van Amerika om buiten den oorlog te blijven, antwoordde Kennedy: De kan sen zyn op het oogenblik beter dan drie maanden geleden. Wanneer de Vereenigde Staten aan den oorlog gaan deelnemen, dan, aldus verklaarde Kennedy, zal de de mocratie ook in de Vereenigde Staten af- geloopert zijn. Engeland strijdt niet voor de democratie, dat is klinkklare onzin. Enge land strijdt voor zijn eigen bestaan. De vraag is alleen, hoe lang Engeland het kan volhouden. bezwyken van de Grieksche verdedigings linies. Het terrein is moeilijk, de verdedi ging naar verhouding gemakkelijk, doch het Italiaansche luchtwapen is voor de Grieken noodlottig. Er is nog niets te mer ken van een invloed van de Engelsche hulp. TREINVERKEER JOEGOSLAVIë— GRIEKENLAND WEER NORMAAL. De directie van de Joegoslavische spoor wegen deelt mede, dat met ingang van 12 November het spoorwegverkeer tusschen Joegoslavië en Griekenland weer normaal zal worden onderhouden. Voorloopig ech ter rijdt in beide richtingen per dag slechts één trein. EEN STILLE VIERING. De herdenkingsdag van den wapenstil stand na den wereldoorlog is dit jaar in Frankrijk zonder officieele plechtigheden verloopen, zoo wordt uit Vichy gemeld. Maarschalk Pétain woonde slechts een doodenmis bij voor de gesneuvelden in den wereldoorlog, in de kathedraal van Cler mont Ferrand. Hij was daartoe door den bis schop uitgenoodigd.. In aansluiting op deze kerkelijke ceremonie legde de. maarschalk een krans bij het monument voor de ge vallenen der stad. Naar uit Londen wordt gemeld, zijn gis teren op wapenstilstandsdag niet de gebrui kelijke plechtigheden bij de cenotaaf ge houden. Ook zijn de twee minuten stilte ditmaal niet in. acht genomen. In Australië en Nieuw-Zeeland zijn de in vroeger jaren gebruikelijke plechtigheden gehouden. In Britsch-Indië heeft men van officieele pa rades afgezien. In geheel Noord-Amerika is gistermor gen om elf uur den wapenstilstand her dacht door een stilte van twee minuten. Het American Legion hield bij het „eeuwige licht" een parade. Van den nationalen doodenakker te Ar lington uit heeft president Roosevelt een toespraak gehouden, waarin hij de opvat ting verdedigde, dat de democratie zal blij ven bestaan. ANTONESCO BEZOEKT ROME. De Roemeensche minister-president, An- tonescu, zal in gezelschap van den minister van buitenlandsche zaken op 14 November aankomen te Rome, waar hij den Duce en graaf Ciano zal ontmoeten. Hij is vandaag uit Boekarest vertrokken. GEEN BELANGRIJKE SCHADE IN PETROLEUMGEBIED. Het aantal dooden op ten hoogste duizend geschat. United Press meldt uit Boekarest: Een bevoegde woordvoerder van de Roe meensche regeering verklaarde, dat de eeni- ge brand, welke tengevolge van de aardbe ving in het olie-gebied uitgebroken was, in zeer korten tijd door Duitsche brandweer en de brandweer van Ploesti gebluscht was. De ontstane schade zou gering zijn. De in richtingen van de olie-industrie zouden op wat geringe schade na onbeschadigd geble ven zijn. Wel zijn de meeste bureaux meer of minder zwaar beschadigd. Gistermorgen om zes minuten voor half negen zijn in Roemenië, gelijk reeds ge meld, nieuwe aardschokken gevoeld. De bevolking van Boekarest vluchtte weder om in paniek de straat op. Van dooden of gewonden is echter officieel nog niets be kend. De autoriteiten hebben den menschen, die in de open lucht verblijven, aangera den in hun huizen terug te keeren en de werkgevers hebben hun employé's uitge noodigd weer op het werk te verschijnen. Nog steeds, zoo meldde United Press gis ternamiddag, ziet men duizenden menschen wier woningen op de hoogste verdiepin gen gelegen zyn, met koffers op zoek naar een andere woongelegenheid. Het blad „Curentul" schat dat behalve de 200 slachtoffers in Boekarest nog ten minste op 150 in het overige gebied van Roemenië gerekend moet worden. Geen enkele schat ting in de ochtendbladen kwam boven de 500 dooden. De autoriteiten wachten nog steeds op berichten uit afgelegen streken, waarmee men nog geen verbinding heeft kunnen krijgen. Ook zij echter rekenen met ten hoogste 1000 dooden en zij gron den deze schatting op de veronderstelling, dat op het platteland de boeren meestal tyd genoeg gehad zullen hebben om voor de instorting van hun woningen het veld in te vluchten. Bij het bergingswerk in het ingestorte Carlton-gebouw heeft zich een zware ont ploffing voorgedaan, naar bij een onder zoek gebleken is, veroorzaakt door het in brand raken van de heete olie uit het cen trale verwarmingssysteem. De autoriteiten riteiten voornemens de architecten van het ken. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de auto riteiten voornemens de archtecten van het Carlton-gebouw ter verantwoording te roepen. Zij hebben reeds opdracht gekre gen de bouwplannen in te leveren. Deze zullen thans waarschijnlijk op eventueele fouten of nalatigheden onderzocht wor den. Nadat deskundigen van de stad Boeka rest de door de aardbeving beschadigdé huizen geinspecteerd hadden, hebben dui zenden inwoners van de Roemeensche hoofdstad de aanzegging gekregen dat zij binnen 24 uur hun woning moeten ontrui men. Naar Schweiz-Press Telegraph uit Boe karest meldt, waren Zondag tot midder nacht uit de puinhoopen van het Carlton 36 lijken geborgen, waarvan slechts een deel geïdentificeerd kon worden. In de rest van de stad had men nog slechts 20 dooden geborgen. Te Ploesti zijn talrijke hulzen ingestort of beschadigd. Tot nog toe heeft men hier zeven dooden en 40 gewonden geborgen. Toch zal het aantal slachtoffers ook hier nog veel hooger zyn. Verscheidene kerken zijn gedeeltelijk, een is heelemaal inge stort In het oliegebied in de buurt van het stadje Didera bij Morena is de aarde op verscheidene plaatsen gespleten. In Targaviste zijn 2000 huizen vernie tigd. Het aantal dooden en gewonden staat ook daar nog niet vast. Het benedendeel van de stad Valeni de Munte ligt geheel in puin. In de nabijheid van deze stad ligt het tuchthuis Dofana, waar tot dwangarbeid veroordeelden zijn ondergebracht. Dii ge bouw is ingestort, waarbij talrijke gevan genen zijn omgekomen. In Galatz zyn in de ziekenhuizen reeds 100 zwaar gewonden opgenomen. 30 doo den werden hier geborgen. De Paus betuigt zijn deelneming. Naar aanleiding van de aardbevingsramp in Roemenië heeft Paus Pius XII den Ko ning van Roemenië en de Roemeensche re geering zijn deelneming betuigd. DUITSCHE EN ITALIAAN SCHE COMMENTAREN NEEMT VON PAPEN AAN DE BESPREKINGEN DEEL? De Sovjet-Russische volkscommissaris voor buitenlandsche zaken Molotof, die, zooals reeds gemeld, Zondagavond Moskou heeft verlaten om zich op uitnoodiging van de rijksregeering naar Berlijn te begeven, is Dinsdagochtend in Berlijn aangekomen. Naar United Press uit Berlijn meldt, schijnt Von Papen, de Duitsche ambassa deur te Ankara, aan de besprekingen te zullen deelnemen. Hij vertoeft althans op het oogenblik te Berlijn, en zal, naar men in de Wilhelmstrasse verklaarde, niet voor het weekeinde vertrekken en dan waar schijnlijk naar Ankara terugkeeren. In goed ingelichte kringen is men van oordeel, dat de eerste resultaten van deze nieuwe Duitsch-Russische besprekingen reeds spoedig naar buiten merkbaar zul len worden. LONDEN UITERMATE VERRAST. S. P. T. meldt uit Londen: De aankondiging van het bezoek van Mo lotof aan Berlijn is te Londen als een ver rassing gekomen. In officieele Britsche krin gen was omtrent de voorbereiding tot dit bezoek geen enkel bericht doorgedrongen, zoodat, naar verluidt, de Duitsche mede- deeling hieromtrent als een bom is inge slagen. OP GOEDE EN VEILIGE BASIS. Van semi-officieele zijde is te Berlijn medegedeeld: In politieke kringen te Berlijn verklaart men ten aanzien van de beteekenis van het bezoek van Molotof, den Sovjet-Russischen commissaris van buitenlandsche zaken, aan Berlijn, dat deze gelegen is zoowel in het feit zelf als ook in de huidige begeleidende omstandigheden. Zoowel de Duitsche als de Sovjet-Rus sische politiek, zoo verklaart men verder, streven er op grond van historische erva ringen naar de wederzijdsche betrekkingen op een goede en veilige basis te plaatsen. Dat is de grondslag, welke voorhanden was bij het sluiten van het niet-aanvals^ pact van verleden jaar en die door het a.s, bezoek van Molotof aan Duitschland in strijd met andersluidende doorzichtige ge ruchten van Engelsche propaganda voor de openbare meening der wereld wordt be vestigd. Het feit, dat de Sovjet-Russische minis ter van binnenlandsche zaken vergezeld wordt door een groot aantal prominente mannen der politiek en der oeconomie van de Sovjet-Unie, doet de conclusie voor de hand liggen, dat de besprekingen zich zullen uitstrekken tot de meest Verschil lende gebieden der Duitsch-Sovjet-Russi- sche betrekkingen. GEBEURTENIS VAN BUITENGEWONE BETEEKENIS. Het gezoek van Molotof, den Sovjet-Rus sischen volkscommissaris van buitenland sche zaken, aan Berlijn, wordt in Italiaan sche politieke kringen als een gebeurtenis van buitengewone beteekenis beschouwd. Pit blijkt reeds daaruit, zoo verklaart men, dat Molotof voor het eerst naar het buiten land gaat om een officieel bezoek af te leg gen. Men herinnert er in dit verband in deze Italiaansche kringen aan, dat met de onderteekening van het Duitsch-Russische niet-aanvalspact en de later in overleg met Duitschland door de Sovjets ondernomen bezetting van een deel van Polen, Moskou getoond heeft, dat het zijn politieke belan gen ziet aan de zijde van Duitschland en niet aan de zijde van Engeland en Frank rijk. De reis van Molotof naar Berlijn wordt hier als een nieuwe ontgoocheling voor En geland en als een nieuw fiasco voor de Londensche pogingen ten aanzien van Mos kou beschouwd, waarbij men vooral herin- Foto-archief L. Crt. nert aan het jongste streven van den En- gelschen ambassadeur .in Moskou. Alle politieke en militaire gebeurtenissen, zoo verklaart men verder, hebben er de laatste maanden toe bijgedragen om den weg voor deze Duitsch-Russische ontmoeting te ver effenen. Bovendien valt de ontmoeting te Berlijn op een tijdstip, waarin ook de Japansch- Russische en de Italiaansch-Russische be trekkingen een verbetering vertoonen. Ten slotte mag niet over het hoofd worden ge zien, dat het bezoek van Molotof aan Ber lijn geschiedt na de besprekingen tusschen den Duce en den Fuehrer op den Brenner en te Florence en na de zeer belangrijke rede van Hitier te München, waaruit de duidelijke en vastberaden wil blijkt den oorlog tot de overwinning definitief voort te zetten. EVENALS IN BISMARCK'S TIJD. Het tijdschrift Berlin-Rome-Tokio, dat nauw contact onderhoudt met de Wilhelm strasse, wijdt een uitvoerig hoofdartikel aan de Duitsch-Russische betrekkingen en begint met te herinneren aan de nieuwe uitgave van Bismarck's „Gedachten en Herinneringen", welke te Moskou in de Russische taal verschenen is. Het blad vergelijkt de politiek van Bis marck met de huidige politiek en verklaart vervolgens: Wanneer men thans in Moskou aan het tijdperk van Bismarck herinnert, dan vloeit daaruit een vergelijking met het huidige tijdperk voort. Het politieke beeld van de wereld is sindsdien sterk gewijzigd maar de constellatie van de groote mo gendheden is weer dezelfde. De Oosten- rij ksch-Hongaarsche monarchie bestaat evenwel niet meer en daarmede zijn de Duitsch-Russische betrekkingen gemakke lijker geworden. Evenals toen berusten de Duitsch-Russische betrekkingen op de be hoefte aan wederkeerige aanvulling, of juister gezegd op een elementaire noodza kelijkheid van de beide volkeren. Ook de positie van het Britsche Rijk jegens Rus land is essentieel gelijk. Van beslissende beteekenis evenwel voor de betrekkingen tusschen de beide mogendheden is daarbij hun betrekking tot Duitschland. Rusland immers is in al zijn uitgebreide machtsge bieden alleen dan door Engeland als we reldmacht erkend en gerespecteerd, wan neer het den ruggesteun had van de Duit sche vriendschap. Verviel deze ruggesteun en het blad herinnert hierbij aan de op zegging van het door Bismack aangegane verdrag, aan Rusland's nederlaag in 1905 tegen Japan enz. dan kreeg Engeland in zijn streven om de Russische wereldpolitiek te verzwakken, vrij spel. De Duitsch-Russi sche tegenstelling was daarbij voor de Britsche politiek eenvoudig niet te missen. Met de reis van den Duitschen Rijksmi nister van buitenlandsche zaken naar Mos kou, een jaar geleden, met de handelsbe sprekingen en met het Duitsch-Russische verdrag van vriendschap, is in het Westen een wereld van illusies ineengestort. Men sprak van „schijnvriendschap" of „gemeen schap uit nood" en ondernam tenslotte aanhoudende pogingen om deze vriend schap te verstoren, verdacht te maken en te ondermijnen. Zou de op 26 Augustus 1939 vernieuwde vriendschap tusschen bei de staten de laatste maanden inderdaad aan proefnemingen om haar uiteen te scheuren zijn blootgesteld, dan constateert het blad zou zij die glansrijk hebben over wonnen. Waar de belangen der beide rij ken elkaar raakten, zijn zij zuiver afgeba kend en erkend.' Bij het beeld past ook het betrekken van, het Duitsch-Russische verdrag van vriendschap bij het onlangs gesloten pact van drie tusschen Duitschland Italië en Japan. Nog voordat de bepalin gen hiervan bekend waren, meenden dege nen, die voordeel denken te halen uit alle tegenstellingen in de wereldpolitiek, te kunnen verklaren, dat het tegen Rusland gericht was. Toen een later communiqué hun meedeelde, dat Rusland van de onder handelingen op de hoogte was gesteld, was het met hun politiek voorstellingsvermogen afgeloopen. Het Duitsch-Russische verdrag van vriendschap en het drie-landenpact heffen elkaar niet op, betoogt het blad, veeleer grijpen zij in elkaar om als een haak groo te deelen der Eurasische landen tegen vreemden druk te beveiligen. Een vergelij"k tusschen Rusland en Japan is even tegen gesteld aan de Britsche belangen als de Duitsch-Russische vriendschap. Beide mo gendheden zijn in Azië de natuurlijke te genstanders van Engeland, die slechts ver slagen zouden kurnen worden, wanneer zij gescheiden werden. GRIEKSCHE WEERSTAND BEZWIJKT LANGZAAM. De Italiaansche successen in Griekenland worden door de Joegoslavische bladen groot opgemaakt. Het blad „Jutamis List" con cludeert uit de jongste berichten, dat de Grieksche linie aan het wankelen is ge raakt. Dit is voor alles het resultaat van de ononderbroken zware Italiaansche lucht aanvallen, waartegen de Grieksche lucht afweer niet is opgewassen. Ook de mili taire deskundige van de „Hravatski Dve- cik" constateert een langzaam doch zeker Het fraai gerestaureerde slot te Langweer, dateerend uit 170^ zal op 16 November a s a's oemeentehuis van Dcniawerstal (Fr.) in gebruik worden genomen (Foto Pax-Holland)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5