Weerbericht RECHTZAKEN KERKNIEUWS Bu'flcpliikc Stand DINSDAG 12 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden IS cent per week; 2.5ü per kwartaal. Bij onze agenten üO cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstenj 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 17.53 uur. Zon op 8.57 uur. maanstanden. 5.54 onder, 17.op 6.57 onder, 17.25 op 8.onder, 17.55 op 9.01 onder, 18.27 op (volle maan). 10.01 onder, 19.06 op 10.57 onder, 19.43 op IJ.48 onder, 20.46 op 12.32 onder, 21.47 op >G WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 13 Nov. voorm. 3.10 en nam. 15.35 uur. 12 November 13 November 14 November 15 November 16 November 17 November 18 November 19 November .OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC 0 Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- ?ang en zonsopkomst Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 17.53 uur. ZONSOPKOMST 8.57 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. ->11II CD II Oil Oil CDIIOII Oil Oil O vereen. kath. gemeenteraads leden statenkring gouda Zaterdagmiddag hield de Vereeniging van R.K. Gemeenteraadsleden in den Statenkieskring „Gouda" een vergadering in het restaurant „Ter Gouw" te Gouda. Wegens afwezigheid van den voorzitter sprak de secretaris, de heer H. J. van de Poll, een kort openingswoord, waarin hij wees op de groote veranderingen, die heb ben plaats gehad en die ook hun neerslag vinden in de functie, welke de leden in het gemeentebestuur vervullen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van den heer W. Middelweerd, waarin hij bedankte als bestuurslid en zijn erkentelijkheid uitte voor de ondervonden prettige samenwerking. De heer van de Poll memoreerde vele goede, dat de heer Middelweerd van de op richting der vereeniging als bestuurslid gedaan heeft Schriftelijk zal hem hiervoor dank betuigd worden. Vervolgens werd de agenda behandeld van de jaarvergadering van de Federatie, welke op Zaterdag 16 November ms. te Utrecht gehouden zal worden. De vergade ring betuigde haar adhaesie aan de vor ming van studieclubs, waarover de Fede ratie de wenschelijkheid uitspreekt. Be paalde vraagstukken, welke voor een streek actueel zijn, kunnen dan door ver schillende gemeenteraadsleden uit dat ge bied gezamenlijk in studie genomen wor den. Voorts werden eenige vragen gesteld over het prae-advies, dat de heer Y. Keesstra, burgemeester van Culemborg, in het blad „De Gemeenteraad" heeft uitge bracht voor de jaarvergadering der Fede ratie. Het onderwerp „Bevordering van den Woningbouw voor de minst draag- krachtigen" lokte eenige discussie uit. De heer Jac. Dessing, Gouda, hekelde de scherpe uitdrukkingen, welke de heer Keestra gebruikt en waarbij hij alles over een kam scheert De heer Boekraad merkte op, dat de ge meentebesturen wel niet erg toeschietelijk zullen zijn by de financiering van den woningbouw. De heer Hoorn, Reeuwijk, meende, dat 't particulier initiatief wel wakker is, maar ten zeerste bemoeilijkt wordt door de strenge bebouwingsvoorschriften. De heer Th. Lindeman, Nootdorp, vroeg of tegen dezelfde voorwaarden als vroeger rijksvoorschotten verkregen kunnen wor den. Inmiddels was de voorzitter, de heer a. C. A. Deerenberg, ter vergadering ge komen. De voorzitter beantwoordde de gestelde vragen en zei o.m. het volgende. In verband met de hooge materialen- prijzen wordt het thans voor het particulier initiatief wel zeer moeilijk. De financiering van den woningbouw kan het beste los gehouden worden van de financiering van de gemeentelijke huis houding. In dezen moeilijken tijd van woning bouw is eenige beperking in de bestaande bouwvoorschriften wel verantwoord. Kantongerecht te Lelden De getuige wist het niet meer. L. G. S. uit Den Haag, had op 19 Juli, öp den Veurschen weg te Voorscho ten, een ernstige aanrijding veroorzaakt. Trots tegenliggend verkeer had S. ge tracht toch mej. J. van Barbeveld te pas- seeren, met als gevolg, dat zij werd aange reden en bewusteloos bleef liggen. Ver der was nog gebleken, dat verdachte niet in het bezit van een rijbewijs was. Aangezien de aangeredene thans als ge tuige, niet kon verklaren, dat het de auto van verdachte was geweest, welke haar had aangereden, aangezien zij dadelijk be wusteloos was geraakt kon de ambtenaar voor de aanrijding geen veroordeeling vra gen van verdachte. Voor het rijden zonder rijbewijs werd de eisch 7.50 subs. 5* dagen. Uitspraak conform. Tegen de spoorboomen. De chauffeur M. C, had, met zijn vracht auto uit de richting Oegstgeest komende, niet gezien, dat de overwegboomen nabij het station te Leiden, zich in dalende beweging bevonden, met het gevolg, dat hij er pardoes op ingereden was. De ambtenaar was van meening, dat ver dachte achter het stuur had zitten sla pen en eischte een geldboete van 8 subs. 4 dagen. Uitspraak 7.50 subs. 3 dagen. Zestig k.m. in den bocht. De kaashandelaar B. L. den E. te Voor schoten had op 4 October met een snel heid van 60 K.M. den bocht bij de 3 Octo- berstraat te Leiden links genomen en bo vendien geen voorrang verleend aan ver keer van rechts. De ambtenaar eischte een geldboete van 15 subs. 10 dagen. Uitspraak conform. Geteeld zonder vergunning. De koopman G. v. d. V. te R ij n s b u r g, had zonder toestemming van de Ned. Groenten- en Fruit-Centrale, selderie en bieten geteeld. Verdachte zeide gedacht "te hebben, dat, nu wy bezet gebied waren, hij wèl mocht kweeken. De kantonrechter merkte op, dat de be palingen ook in het bezette gebied van kracht bleven. Eisch en uitspraak werden een geld boete van 10, subs. 5 dagen. De chauffeur van de ziekenauto had haast. De chauffeur D. de l'E. te Leiden, moest een ernstige zieke, lijdende aan- een plotselinge maagbloeding, in Rynsburg gaan halen. Er was reuze haast by, dus had de chauf feur snel gereden. Haastige spoed is zelden goed, zoo ook hier, want cp den Rijnsburgerweg te Lei den had hij een ernstige aanrijding ver oorzaakt, door te probeeren een groenten- wagen te passeeren toen dit onmgoelijk bleek. Het gevolg was geweest, dat hij een kap ster uit Oegstgeest had aangereden, die danig aan een der handen gewond werd. Verdachte voerde aan, dat er haast bij was, want het was een ernstig geval. Bij aankomst aan het ziekenhuis bleek de ge- Bouwverordening en bouwvoorschriften van het uitbreidingsplan kunnen herzien, worden. Ook de uitvoering van verschillen de provinciale wegen laat door de tijds omstandigheden op zich wachten, zoodat ook hiermede rekening gehouden moet moet worden. Ter verkrijging van ryksvoorschotten voor den woningbouw gelden over het al gemeen nog dezelfde voorwaarden als vroeger. Over het onderwerp „De gemeente onder de nieuwe verhoudingen" van dr. C. Ch. A van Haren werden geen vragen gesteld. Tot afgevaardigden naar de jaarverga dering werden benoemd de heeren H. van Doorn, Oudewater en Th. Lindeman, Noot dorp. Ter voorziening van de vacature-Middel- weerd in het bestuur werd bij acclamatie tot penningmeester gekozen de heer M. A. Engelhard. Na een korte rondvraag sloot de voor zitter deze byeenkomst. maximumprijzen van hout voor gasgeneratoren en van brandhout. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van heden voor hout voor gasgeneratoren en voor brandhout maxi- prijzen zijn vastgesteld. Het is verboden houtblokjes bestemd voor het gebruik in gasgeneratoren ten aanzien waarvan deze beschikking een na dere omschrijving geeft, te verkoopen of te koop aan te bieden tegen hoogere prij zen dar 0.04 1/2 per K.G., bij levering lo co bosch en 0.05 1/2 per K.G., bij leve ring door den detailhandel aan den ver bruiker. Beide prijzen zijn inclusief om zetbelasting. i Ten aanzien van brandhout worden in artikel 1 van de „Prijzenbeschikking brand hout No. 1" de maximumprijzen bij leve ring loco bosch op 0.02 1/2 per K.G. en bij levering franco huis aan den verbruiker op 0.04 per K.G. vastgesteld. haalde patent n.l. reeds overleden te zijn. De ambtenaar vond, dat verdachte, toch de voorzichtigheid in acht had moeten hou den en eischte een geldboete van 15. subs. 10 dagen." Uitspraak conform. Er vandoor gegaan. De koopman J. W. v. d. H. te W a s s e- n a a r, had op 21 Juli, toen hij met zijn auto op den Langenweg te Alkemade reed, van eenige veldwachters en stop- teeken gekregen, omdat de papieren ge controleerd moesten worden. Inplaats van te stoppen had verdachte nog meer gas gegeven en was er van door gegaan. Men had evenwel het nummer opgeno men en op 2 Augustus was de auto ont dekt in een schuur te Wassenaar. Thans zei verdachte van niets te weten en nooit in Alkemade geweest te zijn. Een ander had zeker met de auto gereden. Deze uitvluchten hielpen hem geen zier, want nadat de eisch 25 subs. 15 dagen was geweest, werd het vonnis 15 subs. 10 dagen. Tijdens een oploopje. J. W. V. los arbeider te Leimuiden had van de politie opdracht gekregen om door te loopen tijdens een oploopje in die gemeente. Hij was eigenwijs geweest en had zich niet aan het bevel gestoord. Verdachte: „Ik weet nergens van". Kantonrechter: „Dat kan uitkomen, want u was een beetje dronken." Verdachte: „Niet ik heb de orde ver stoord, maar de politie. Trouwens ik heb het altijd gedaan". Niemand geloofde deze verdediging, want het vonnis werd f 7.50 subs. 3 dagen, nadat de eisch zelfs het dubbele was ge weest Een auto zonder remmen. De koopman P. J. G. te Leiden, was op de Haarlemmerstraat aangehouden toen hi; daar met zijn auto reed. Erg vlug ging het stoppen niet, zoodat men een onderzoek had ingesteld naar de reden daarvan. Gebleken was toen, dat als men de hand rem gebruikte, de auto met een slakken- gangetje rijdende pas na 35 meter tot stil stand kwam. Gebruikte men de voetrem, dan kwam het vehikel „al" na 36 meter tot stilstand. Verdachte zei heel laconiek, dat hij nooit ergens last van had, want hij gebruikte altijd de voet- en randrem gelijktijdig. Als toppunt van gevaarloos rijden moest blij ken, dat hij met het „oude beestje" zelfs naar Amsterdam was gereden zonder on gelukken te maken. De ambtenaar vond het hoogst onver antwoordelijk om op deze manier het le ven van- zijn medeburgers in gevaar te brengen en eischte een geldboete van 30 subs. 20 dagen. Uitspraak ƒ25 subs. 10 dagen. Het kreupele paard. l. A. R. te Wassenaar had te Voor schoten met een paard en wagen ge reden, terwijl het paard op een erge ma nier kreupel was. Het O. M. begreep niet hoe iemand zulk een paard kan laten werken en <*ifchte een geldboete van 10 subs. 4 dagen. Uitspraak ƒ7.50 subs. 3 dagen. Rectificatie. Inzake de uitspraak in een civiel geding, gepubliceerd in ons blad van 5 Nov. 1.1., verzoekt men ons er kennis van te willen geven, dat het ontslag, gegeven aan den heer B., oud-filiaalchef der „Velo" maat schappij, onrechtmatig is geschied, zoo als door vonnis van den kantonrechter op 2 September is uitgemaakt. Haagsche Politierechter De terugkeerende greep in het geldkistje. Mej. j. j. K. te O e g s t g e e st, had eind 1939 zekeren j. by zich in huis genomen. Inplaats van dit te waardeeren, had j. deze gastvrijheid beloond, door in de maanden Maart en April verschillende malen een greep in het geldkistje van mej. K. te doen en daarbij verschillende bankbiljet ten tot een bedrag van 160 weg te ne men. Verdachte was niet verschenen, maar had voor de politie te Oegstgeest een vol ledige bekentenis afgelegd. De Officier vond het feit ernstig en eischte een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. De Politierechter kon zich niet met de zen eisch vereenigen, gezien de ernst van het gepleegde. Buiten de drie maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf, die de Officier ge- eischt had, werd verdachte bovendien nog veroordéeld tot drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Om te gaan rijsttafelen. Een makelaar-assuradeur te Wasse naar had een uitnoodiging van een za kenrelatie gekregen om te Scheveningen te gaan rijsttafelen. Maar aangezien Sche veningen nog al ver van Wassenaar gele gen is had verdachte zijn auto maar geno men en was naar Sscheveningen gereden. Hij mocht evenwel geen benzine gebrui ken'en natuurlijk was hij aangehouden. De gang naar de rijsttafel kwam hem thans duur te staan, want eisch en uit spraak werden een geldboete van 25. subs. 25 dagen. Niet genoeg winterprovisie. De tuinder J. D. te Noordwijker- hout was volgens zijn zeggen bang, dat hij niet genoeg winterprovisie zou hebben, en hij had ten nadeele van A. P. Bouw meester uit die gemeente 60 kg. bruine boonen weggenomen ter waarde van 15. De bruine boonen had hij bij zich op zol der geborgen. De Officier was van meening, dat der gelijke levensmiddelendiefstallen ten sterk ste moeten worden tegengegaan en eischte een gevangenisstraf voor den tijd van veer tien dagen. De Politierechter vonnis wijzend was het daarmede volkomen eens en veroordeelde verdachte conform den eisch. Op van de senuwen. Alida K. t., echtgenoote van H. te L e i- den was volgens baar zeggen driftig ge- worren en vervolgens senuwactig, door dat Johanna van A. haar „gepest en gene gerd" had. Zij had toen haar senuwen niet langer kunnen beheersche en gezegd: „laf aard en verraadster". Johanna had dit niet genomen en was tot in haar diepste diepten geroerd naar de politie gehuppeld om deze beleediging aan te geven. Alida erkende Johanna op de Breestraat te Leiden ten aanhoore van een talrijk pu bliek de gewraakte woorden te hebben toe gevoegd. Zeer onnetjes vond de Officier deze uitbarsting van Alida en eischte 'een geldboete van 10 subs. 10 dagen. Of. Alida nog iets te zeggen had infor meerde de Politierechter. Dat had zij en niet zuinig ook, waarbij Johanna nog eenige veegen uit de pan te incasseeren kreeg. Het hielp haar vier gulden verdienen, want het vonnis werd 6 subs. 6 dagen. Over en weer lafaard gezegd. De metselaar A. L. te Koudekerk was in militairen dienst geweest en was na den oorlog afgezwaaid Toen hij in Koudekerk voorbij eenige personen kwam, die colporteerden met „Volk en Vaderland", had hij tegen twee van deze personen „lafaard" gezegd. L. er kende zulks maar voegde er tot zijn verde diging aan toe, dat één der colporteurs hem eerst lafaard genoemd had. Verder voerde hij aan, dat toen hij uit den militairen dienst kwam zijn huis ver dwenen was door het bombardement tij dens de oorlogsdagen. Daardoor was hij in een prikkelbaren toestand. De Officier zeide o.a., dat de colpor teur, die het woord lafaard het eerst ge zegd had, dit volmondig erkend had. Maar de tweede persoon, die door ver dachte lafaard genoemd was, had niets ge zegd. Toch wilde de Officier wel rekening houden met het feit, dat er hier over weer gescholden is en eischte daarom tegen verdachte een geldboete van 1.subs. 1 dag. De Politierechter wees er verdachte op, dat hij erg op zijn woorden moest passen, vooral in dezen tijd. Het vonnis werd tenslotte een geldboete van 2.50 subs. 1 dag hechtenis. HAAGSCH GERECHTSHOF Diefstal ten nadeele van een geëvacueerden sigarenhande laar. P. K. uit R ij n s bu rg was door de Haagsche Rechtbank veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf wegens diefstal in oorlogsnood. Gedurende de oorlogsdagen werd een gedeelte van Oegstgeest geëvacueerd. Zoo ook de sigarenhandelaar van Rooyen te Oegstgeest, wonende hoek Soemba- straat. Nadat het gevaar geweken was, waren de bewoners weer in hun verlaten huizen teruggekeerd en toen had de sigarenwin kelier bemerkt, dat er eenige doosjes siga ren uit zijn onbeheerd achtergelaten win kel verdwenen waren. Verdachte ontkende thans in hooger be roep voor het Gerechtshof, evenals hij voor de Rechtbank gedaan had, het ten laste gelegde. De juffrouw, waar verdachte in pen sion was geweest, had evenwel gezien, dat haar kostganger met zes doosjes sigaren en twee doosjes sigaretten was thuis ge komen. Zy schetste verdachte als een nobel mensch.maar zij voegde er eerlijk heidshalve aan toe, dat haar dochter, waarmede K. verkeering had, thans in het ziekenhuis verpleegd moest worden.... als gevolg van een mishandeling door K. op haar dochter gepleegd. De prccureur-generaal zag geen reden om d'j door de rechtbank opgelegde straf te wijzigen en eischte tevens gezien het feit, dat K. ongunstig bekend staat, beves tiging van het vonis zijnde een jaar ge vangenisstraf. Pe verdedigster, mej. mr. J. M. Leenders uit Leiden, achtte het ten laste gelegde niet bewezen en pleitte vrijspraak. Over 14 dagen zal het Hof uitspraak doen. de diefstal van het kruis uit de utrechtsche kathedraal. De rechtbank te Utrecht heeft vandaag i:itspraak gedaan in de strafzaak tegen een 27-jarigen magazijnbediende, die zich als hartstochtelijk verzamelaar van oudheden eenige weken geleden schuldig heeft ge maakt aan diefstal van een groot verguld altaarkruis, bezet met half-edelsteenen en versierd met vijf emaille-plaquetten. De jongeman had het kruis uit de middennis vah het Sacramentsaltaar van de kathedra le kerk aan de Lange Nieuwstraat wegge nomen en dit op een donkeren avond trach ten te verstoppen in den tuin van de ster- rewacht „Sonnenburch". Toen hij daarme- Gemeentel. Aankondiging uitreiking van winter- bovenkleédinV Het Kleeding-jpomitéf (Jeelt ir£de, dat het geen tweepersoons wqllgn dekèns en geen heerenoverjassen meef i|it te yiken heeft. De ^urgertieéster win Leiden, A. VAN DE SANDSJjkKHUYZEN. Leiden, 12 Noveihbej 1940. 1 2859 V Agenda leiden. Woensdag, R. K. Rijtuig- en Wagenmakers- Patroons-Vereeniging „St. Joseph", Kring Leiden, café Bremmer, 5 u. ondag, 2e Abonn. Concert, Residentie orkest, solist Roelof Krol, Stads gehoorzaal, 2.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 9 November 8 uur tot Zaterdag 16 Novem ber 8 uur wurden waargenomen door de apotheek van Dricsum Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider Apotheek Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminaptark 8, el. 26274. de bezig was, werd de jeugdige dief ge stoord door de komst van een hoofd-assis- tent van de sterrewacht, die op weg was naar huis. De dief wist in het duister te ontkomen, doch het kruis werd door de omgewoelde aarde spoedig gevonden. Op de zitting van 29 October zeide de officier van justitie, dat het ten laste ge legde wettig en overtuigend bewezen was, en eischte een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan twee maanden onvoor waardelijk en vier maanden voorwaarde lijk. Door de rechtbank werd verdachte van daag veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. mishandeling door onderwijzer. De rechtbank te Utrecht heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak tegen een 32- jarigen onderwijzer uit Barneveld die zich schuldig had-gemaakt aan mishandeling van drie schoolkinderen. De mishandeling bestond hierin, dat de onderwijzer in een ariftbui de kinderen had geslagen, tegen den grond geworpen en bovendien nog getrapt. De ouders hadden toen geweigerd hun kinderen naar school te sturen. Van het gebeurde deden zij aangifte bij de po litie. De officier van justitie achtte de feiten zeer ernstig en eischte, rekening houdend met het feit, dat verdachte zijn betrekking waarschijnlijk wel zal verliezen en aanne mende, dat hij ten deele niet aansprake lijk kan worden gesteld voor de plotseling opkomende driftbuien, een geldboete van veertig gulden, subs, twintig dagen. De rechtbank veroordeelde hem conform den eisch. overtreding van verordening, Ter terechtzitting van het kantongerecht te Zevenbergen werden dezer dagen twee overtredingen berecht van de verordening betreeffende identificatieplicht, waarbij door den kantonrechter boeten worden op gelegd van twee gulden subs, twee dagen hechtenis en twee gulden vijftig, subs, twee dagen hechtenis. mgr. j. p. huibers. Verjaarsreceptie. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, zal ter gelegenheid van zijn verjaardag op Vrijdag 15 November a.s. receptia-verleenen aan de religieuzen (eer waarde Broeders en Zusters) en aan de leeken van 1112 uur, en aan de priesters van 121 uur. LEIDEN Geboren: Anthonie Pieter z. v. G. Ro- byn en W. A. Hofstede. Bartholomeus z. v. J. D. B. Stijger en M. v. d. Steen. Matthijs z. v. M. Keereweer en M. Pardon. Johanna Francina d. v. A. Maarse en J. A C. Verdegaal. Johanna Hendrika Hu- berdina d. v. G. Th. Huiskamp en W. A. Wijnands. Frederik Willem z. v. F. W. Bruné en K. Vergunst. Cornelis" z. v. J. v. Egmond en J. Kuijt. Martinus z. v. F. Aarts en H. v. Zutphen. Johanna Mar- garetha Maria d. v. J. F. Beckers en C. E. A Schmitz. Marinus Jacobus z. v. W. v. d. Laan en J. E. Pijnacker. Josephus Martinus z. v. J. C. Wesselingh en C. C. Duivenvoorden. Cornelia Hendrika d. v. H. Merbis en C. Hageman. Truus d. van A Pardon en Th. Pijnnaken. Cornelis Bernhard z. v. F. de Rooij enG.v. Domme len. Gehuwd: W. Hasselbach jm. en G. de Roode jcL Overleden: B. J. Verdam m. 52 j. D. M. Dusault wed. van A. J. Vicee 66 j. D. Kortlever m. 56 -j. M. F. de Kruijs wed. van J. H. Trel 79 j. A. E. Hooger- I brug z. 1 mnd.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2