SPORT RECHTZAKEN Burgerlijke Stand Laatste berichten Twee dooden op Texel MARKTBERICHTEN MAANDAG 11 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COÜRANl EERSTE BLAD - PAG. 3 ST. JUTTEMIS EN SOORTGELIJKE DATA. Voordracht prof. dr. G. v. d. Leeuw. Op uitnoodiging van het Instituut van het Nabije Oosten en van „Ex Oriente Lux" heeft prof. dr. G. v. d. Leeuw Zaterdag avond in het gebouw van het Instituut aan het Noordeindsplein een voordracht gehou den over „St. Juttemis en soortgelijke data". Het volgende is er aan ontleend: „Dat zal gebeuren met St. Juttemis, als de kal veren op het ijs dansen". Aldus een zegs wijze, die zeer vele parallen heeft. Daar mede wordt iets onmogelijks gesteld. In den regel bij wijze van spot. Een gebeurtenis aan den rand van menschelijke mogelijk heid wordt opgeworpen. Dit kan ook zui ver schertsend geschieden: wij zijn dan in de buurt van Leugensprookjes e.d. De spot kan ook overgaan in polemiek: zoo min als dit mogelijk is, zoomin deugt uw argument. Het Adunaton kan kracht bij zetten als een vervloeking of weigering. Een krasse verzekering kan er door wor den ondersteund, zooals in het geval van Achnator. Uit de schijnbare onmogelijk heid komt dan volstrekte zekerheid. Wel iswaar met de kans, dat die zekerheid ge stoord wordt; en in sommige gevallen kan ook de onmogelijkheid werkelijkheid wor den. (Tannhauser"). De Adunata brengen ons aan den rand der ervaring. Zij zijn producten van het eschatologisch denken, in den trant van de groote scheppingsver halen: Toen de aarde er nog niet was noch de hemel.... De scherts van het Aduna ton wijst naar den hoogsten ernst van de meest gewaagde menschelijke gedachte: als alles wat is, niet is. Zij leiden ons over de grens van onzen tijd in een andere, die voor of na onzen menschelijken tijd ligt. Hiervan gaf spr. een aantal voorbeelden, ontleend aan de Semitische, aegyptische, indische en germaansche cosmologie. WASSENAER EN ZUYDWYCK IN DEN LANDSHEERLIJKEN TIJD. Voordracht van mr. R. Bijlsma. Voor de Vereeniging „Oud-Leiden" heeft Zaterdagmiddag in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" mr. R. Bijlsma, algemeen Rijksarchivaris te 's-Gravenhage, een voor dracht gehouden over het onderwerp: Was- senaer en Zuydwyck in den landheerlijken tijd: Kasteelen, hofsteden en buurtnamen. Met een enkel woord werd mr. Bijlsma door den voorzitter der Vereeniging, prof. mr. H. A. Ldema, bij zijn talrijk gehoor in geleid. In het begin van zijn rede zette mr. Bijlsma uiteen, dat de gemeente Wassenaar van tegenwoordig de combinatie van twee ërlei rechtsgebied vormt, n.l. dat van Was- senaer en Zuydwijck. In dé 13e eeuw is de plek gronds, die nu De Burg heet een oude nederzetting en het is waarschijnlijk, da^ Philips van Wassenaer daar eenigen tijd gevestigd is geweest. Hoe de naam Wasse naer is ontstaan staat niet vast. Spr. acht het mogelijk, dat zij het wazige, het voch tige land beteekent, tegenover het hooge land (Hillena), welke naam in de omge ving ook wordt aangetroffen. Dirk van Zuydwyck is de bewoner ge weest van het huis Zuydwyck en beleend met het gebied van dien naam. De Wasse- naers hebben zich al heel spoedig gevestigd in het ambacht Voorschoten, zoodat de hui zen in het Voorschotensche het gebied van de Wassenaers vormen. Op het gebied van Wassenaer en Zuydwyck vindt men drie kasteelen, het huis Zuydwyck, het huis Raaphorst en het huis Santhorst. Daarnaast zijn er verschillende hofsteden, naar de middeleeuwschen beteekenis van het woord welke iets anders aanduidt dan wij tegen woordig onder hofsteden verstaan. De oorsprong van den naam Zuydwyck ligt voor spr. ook in het duister. De veron derstelling, dat Zuydwyck de derde plaats van een trits: Noordwijk, Katwijk en Zuyd wyck zou zijn blijkt niet juist te zijn, om dat men zich in den vroegeren tijd wat de windstreken betreft oriënteerde op de Noordzee. In de richting van de Noordzee lag het Noorden. Waar dit zo a is heeft spr. niet kunnen opsporen ten Zuiden van wat Zuydwyck moet hebben gelegen. In een betoog, dat wemelde- van namen vein de kasteelen, hofsteden en hun bewo ners, zette spr. verder uiteen wat uit de documenten omtrent Wassenaer en Zuyd wyck in den landsheerlijken tijd kan wor den afgeleid. Als interessante wetenswaar digheid wees hij er hierbij op, dat in een zoo klein gebied door de Hoeksche en Ka- beljauwsche twisten splitsing is ontstaan. In 1392 werd de moord op Aleid v. Poel geest bedreven, hetgeen geschiedde door de Wassenaers, die van de Hoeksche partij waren, terwijl de bewoners van Raaphorst en Zuydwyck de Kabeljauwsche zijde hiel den. Ook in 1420, bij het beleg van Leiden door Jan van Beyeren, teekende zich een splitsing af. De tegenpartij hierbij waren de Hoekschen, die werden aangevoerd door Philips van Wassenaer. Het blijkt, dat Dirk van Santhorst aan de zijde der Hoekschen stond, terwijl Gilles van Kralingen het me' de Kabeljauwen hield. Het geslacht Santhorst is spoedig ver dwenen. Het kasteel komt in handen van den heer van Naaldwijk en in 1509 wordt het eigendom van Gijsbrecht van Lode- steyn, een Leidsch burger, van wien het overgaat op het geslacht Paets (later Paets van Santhorst). In de zestiende êeuw gaat ook het geslacht Kralingen ten onder. Ir 1544 is deze tak van dè Wassenaers uitge storven. Het bezit komt aan de Ligne, la ter aan Jacob van Wassenaer van Duyven- voorde. Ook Raaphorst maakte in de 16e eeuw moeilijke jaren door. Hendrik van Raaphorst moest een groot gedeelte van zijn bezitting verkoopen. Dit gedeelte, da' gekocht werd door een raadsheer in Den Haag, is het latere Eikenhorst. In 1544 kan de legkaart van het gebied in elkaar gezet worden, dank zij het morgen- boek en de kohieren van de tiende penning. Aan het einde van zijn rede noemde spr. nog verschillende namen van hofsteden, voornamelijk die, welke in Leidsch bezi' zijn gekomen, zooals het huis te Weer, Bel- lestein, Blijenstein, Rijksdorp, Coxhorr enz. Naar aanleiding van opmerkingen en vragen uit de vergadering ging spr. daarna nog op verschillende punten van zijn voor dracht nader in. Agenda Kruisvaart. St. Pancras-Cohort Leiden Jullie hebben natuurlijk, evenals ik, te vergeefs gezocht, Zaterdagavond, naar de agenda van deze week. Wat is toch zoo'n krant onmisbaar. Vóórdat ik de kans be loop dat de Kruisvaarders met bosjes aan de bel komen hangen om iets van de agen da te weten te komen maak ik ze hierbij bekend. Maandag 7 uur Godfried en Boni- faciusban. Dinsdag 7.30 uur W. Doyleban. Vrijdag 7.30 uur Willibrord- en Odo-ban. Zaterdag 56 uur afrekenen 3 ets-fonds en contributie. A.s. Zondag Aanbiddingsfeest voor onze parochie. Daarover spreken we elkaar wel verder. Handelsregister K, v. K. Opheffing. 7309. Handelsvennoot schap „Plawa", Voorschoten, Rouwkoop laan 4. Fabricatie, agentuur en commissie. Vereff.: H. J. van der Plaats, Woudenberg. 7232. Handelsvennootschap „Placo", Voorschoten, Rouwkooplaan 4. Fabricage, import van schrijfbehoeften, speciaal vul potlood en vulpenhouders. Vereff.: H. J. van der Plaats, Woudenberg. W ij z i g i n g 7166. Firma H. J. van der Plaats en Zonen, Voorschoten, Rouwkoop laan 4. Fabriek ter vervaardiging van knoo- pen, gespen e.a. kunsthoornproducten. üittr. E.: H. J. van der Plaats, d.d. 1 Juni 1940. De zaak is omgezet in een vennoot schap onder firma. Venn.: H. J. van der Plaats en Th. van der Plaats, Voorschoten. WIELRENNEN SWIFT-COMBINATIE De eerste Zondag op de rollen bracht slechts 9 renners aan bod voor de prijzen. Er werd gereden tweemaal een K.M. en deze tijden werden dan bij elkander geteld. J. Laven kwam hier met 53 sec. aan den kop te staan, met slechts een vijfde sec. boven M. Segaar. N. de Romeijn werd derde met 55 3/5 sec., W. Rijsbergen 58 2/5, Lodewijks 58 4/5 en de Groot 59 sec. Dit wat de A-klasse betreft. De B-klasse bracht slechts 3 renners aan start, waarvan van Vliet zich de rapste toonde door er 58 4/5 sec. over te doen. F. Sleyser 61 en H. Voet 62 3/5 sec. OVERTREDING VAN DE WET OP DE PRIJSOPDRIJVING. De politie van het bureau Marnixstraat te Amsterdam heeft vandaag een mooie vangst gedaan. Dank zij haar speurderszin bevinden zich op het oogenblik twee Lim burgers en di ie Amsterdammers in ver zekerde bewaring, die zich schuldig ge maakt hebben aan o\ertreding van de wet op do prijsopdrijving. Rechercheur Blonk had er lucht van ge- kregee, dat er een partij thee te koop was aangeboden eri had met de handelaren een afspra.ih, gemaakt op den hoek van de Utrechtschestraat en het Frederiksplein. Een distributie-ambtenaar trad op als koo- p?r. Op het afgesproken tijdstip kwamen de partijen vanochtend bijeen. Het geheele ge zelschap toog naar een pakhuis in de Wil- librordusstraat. waar de aangeboden par tij van 40 kisten thee, 4000 pond, opgesla gen lag. Deze kon de kooper overnemen voor een bedrag van 15000. Hierop ontpopten zich de belangstellen den als zijnde van de recherche. De vijf handelaren werden opgebracht, de gehee le voorraad tnee werd in beslag genomen. Het oraerzoek in deze zaak duurt voort OVERTREDING VAN VERORDENINGEN Door den kantonrechter te Bergen op Zoom is dezer dagen een geval berecht van overtred.ng van de verordening betref fende het al reizende uitoefenen van een bedrijf. Hierbij werd door hem een geld boete van twintig gulden subs, tien dagen hechtenis opgelegd Voorts werden twaalf overtredingen berecht van de verordenine betreffende den identificatieplicht. Hier bij werden stiaffen van twee, drie, vijf en vijftien gulden opgelegd, terwijl in één ge val teruggave aan de ouders is bevolen zonder oplegging van straf. Ter terechtzitting van het kantonge recht te Tilbuig werden dezer, dagen twee personen veroordeeld wegens het niet ver toon en van een identifeitsbewijs. Een per soon werd vetoordeeld tot een geldboete van drie gulren en de andere tot een geld boete van tien gulden. LEIDEN Geboren: Johannes z. van W. Kapaan en J. v. Leeuwen Bartha Finna d. van P. H. de Bres en L. K. Boon Ondertrouwd: W. J. v. d. Meer, jm. 27 j. en A. v. Rossen, jd. 23" j. J. Neute boom, jm. 26 j. en S. M. Ouwerkerk, jd. 24 j. J. den Outer, jm. 25 j. en J. J. I Bakker, jd. 21 j. Overleden: T. Maaskant, m., 75 jaar. Binnenland RAAKT GEEN PROJECTIELEN AAN. Hedenmiddag is een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee dooden, een jong echtpaar zijn te betreuren. De man had op het strand achter de Westermient een projectiel gevonden en dit mede naar huis genomen. Hier heeft hij het waarschijnlijk willen bekijken, waardoor het projectiel plotseling tot ontploffing kwam. De man en zy'n vrouw waren vrijwel op slag ge dood. Nogmaals wijzen wij erop, hoe gevaar lijk het is een projectiel aan te rakèn. In dien men zoo iets vindt, waarschuwe men direct de politie en blijve zelf op een afstand. DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD Op het kruispunt MaliebaanNachtegaal- straat te Utrecht is Zaterdagmiddag de 58-« jarige heer van Dijk uit de Bilt door een auto aangereden en met zware inwendige kneuzingen naar het stads- en academisch- ziekenhuis overgebracht. In den loop van Zondag is het slachtoffer aan de gevolgen overleden. 580 PAKJES THEE GESTOLEN In den nacht van Zondag op Maandag is te Zaandam ingebroken in een magazijn, toebehoorende aan de firma Terwee. De buit, die den nachtelijken bezoekers in den schoot viel, bestond uit 580 pakjes thee van een ons. BRAND IN CAROSSERIEFABRIEK. Vanochtend omstreeks tien uur ontdek ten schaftende arbeiders brand in een ke telhuis van de carosseriefabriek Pennock aan de Weteringkade te 's Gravenhage. In een hoop fijne houtkrullen, houtwol en ander afval, waarmede de verwarmingske tel gestookt wordt, was door nog onbe kende oorzaak brand ontstaan. Met drie motorspuiten was de brandweer spoedig ter plaatse, doch slechts een behoefde dienst te doen. Een hevige rookontwikke ling belemmerde het blusschingswerk. Dé brandweerlieden moesten van rookmas- kers gebruik maken. Het verwijderen van het smeulende afval en de nablussching vorderden nog langen tijd. Buitenland HET DUITSCKE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN, 11 Nov. (D. N. B.). Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: De vergeldingsvluchten naar Londen werden op 10 November en in den nacht van 10 op 11 November zonder onderbre- king voortgezet. Bovendien werden in Zuid- en. Oost-Engeland overdag talrijke aanvallen op militaire doelen onderno men. In de havens van Bexxihll, Hastings, Dover, Clacton on Sea en Great-Yarmouth gelukte het pakhuizen en verkeerswerken, in Eastbourne, Margate en op verscheide ne plekken van de spoorlijn Ipwich-Nor- wich de rails, en in Chatham een fabriek te treffen. In de troepenkampen van West- lutworth en Dungeness vernielden bommen verscheidene barakken en troepenschuil plaatsen. Des nachts werden Birmingham en Liverpool alsmede een wapenfabriek bij Granham met goed succes gebombar deerd. In het zeegebied ten Oosten van Middles- borough bracht een gevechtsvliegtuig een koopvaardijschip \ran 8000 brt. tot zinken. Vijandelijke vliegtuigen wierpen in den nacht van 10 op 11 November bommen op verscheidene plaatsen in het Duitsche rijksgebied, waarbij op een plek een hout opslagplaats in brand geraakte. In twee andere plaatsen werden hoogspanningslei dingen beschadigd. Voorts beschadigden vijandelijke bommenwerpers twee boerde rijen en een woonhuis. Er werd een per soon gedood en een zwaar gewond. Voorts werden negen personen licht gewond. In de luchtgevechten van gisteren wer den vier vijandelijke vliegtuigen omlaag- geschoten. Vijf Duitsche toestellen worden vermist. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT ERGENS IN ITALIë, 11 November (Ste- fani). In zijn weermachtsbericht no. 157 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: In het centrale bekken van de Middel- landsche Zee is een Engelsche vlootforma- tie door een van onze luchtformaties ge troffen en ondanks het hevige afweervuur zwaar gebombardeerd. Op Malta hebben onze jachtvliegtuigen drie op den beganen grond staande twee- motorige vliegtuigen ipet machinegeweren beschoten. Twee van onze machines zijn niet teruggekeerd. Ondanks het zeer slechte weer onderna men onze bommenwerpers aanvallen op mi litaire doelen te land en op schepen in de Golf van Soeda (Kreta), waarbij twee krui sers getroffen werden. Andere formaties deden met succes aanvallen op de vloot- basis van Alexandrië ip Egypte, waarbij havenwerken getroffen werden, op El Ham man, El Daba, op barakken en militaire inrichtingen ten Zuiden van Mersamatroe, op verbindingswegen en spoorlijnen tus- schen El Oassaba, Maaten-Bagush en Foe- ka, waarbij zeer zware branden uitbraken, en op vijandelijke luchtbases te Helwan (Cairo) en en Ismailia, waai eveneens zeer hevige branden ontstonden, welke tot op grooten afstand zichtbaar waren. Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden onze stellingen te Sidi el Barrani zonder slachtoffers te maken of schade aan te richten. Vijandelijke pantserwagens werden op ongeveer zestig kilometer ten Zuidwesten van Sidi el Barrani op de vlucht gedreven. In Oost-Afrika vuurde de vijand met zijn artillerie op Gallafcat zonder schade aan tc richten. Onze luchtmacht bombardeerde de verdedigingswerken van Reijan ten Wes ten van Gallabat, en trof een op het vlieg veld Saraf staand vliegtuig van het type Wellesley. Vijandelijke luchtaanvallen op Metemma, Gondar, Massaoea, Keren-As- sab veroorzaakten in totaal twee dooden en eenige inlandsche gewonden. De materieele schade is van geen beteekenis. DE ITALIAANSCHGRIEKSCHE STRUD. BELGRADO, 11 Nov. (D. N. B.). De Zuid-Slavische bladen melden va^p de Grieksch-Albaneerche grefts, dat aan Ita liaansche zijde groote activiteit heerscht. Van Grieksche zijde is stilstand ingetre den. De „Politika" meldt, dat het Italiaansche luchtwapen iedere concentratie van Griek sche troepen verhindert. De Italianen be- heerschen bovendien met hun zware artil lerie het geheele Grieksche voorterrein. Voortdurend komen nieuwe versterkingen van Italiaansche 'zijde aan. LUCHTAANVALLEN OP BERLIJN MISLUKT. BERLIJN, - Nov. (D. N. B.). Enkele Kritsche vliegtuigen hebben in den nacht van Zondag op Maandag getracht, de Duit sche hoofdstad aan te valle De krachtige afweer dwong hen echter terug te keeren, Voor zij zich van hun bommenlast hadden kunnen ontdoen. DE AANVALLEN OP ENGELAND. BERLIJN, 11 Nov. (D. N. B.). Vannacht bevonden zich, naar het D. N. B. verneemt, wederom verscheidene honderden Duitsche vliegtuigen boven Londen, Birmingham, Liverpool, Portsmouth en andere Engelsche steden. Alleen op Londen werd daarbij meer dan 200.000 kg. bommen geworpen. HET DUITSCHE WINTERHULPWERK. BERLIJN, 11 Nov. (D. N. B.). De Zater dag en Zondag te Berlijn gehouden huis collecte ten bate' van het Winterhulpwerk heeft volgens de voorloopige telling 1.517.791 Rijksmark opgebracht. Dit betee kent ten opzichte van dezelfde collecte in 1939 een stijging met bijna 25 procent. DE AARDBEVING IN ROEMENIë. BOEKAREST, 11 Nov. (D. N. B.). De dagbladen staan vandaag vol berichten over de gevolgen van de aardbeving. Het aantal dooden en gewonden is nog niet te overzien. Bij den ingestorten wolkenkrab ber in Boekarest is den geheelen nacht in net schijnsel van groote zoeklichten koorts achtig gewerkt, aangezien in een kelderge welf naar schatting nog 40 personen in le ven zijn en zich door klopteekens met de buitenwereld in verbinding houden. De telefoonverbinding, die oorspronkelijk in tact was gebleven, is vernield. Met behulp van speciale instrumenten tracht men een tunnel van de straat af te boren om bij de ingeslotenen te komen. Aangezien de kel der onder water staat en het water tenge volge van het springen van waterleiding buizen blijft stijgen, is de toestand der in geslotenen bijzonder netelig. De dagbladen melden, dat gisteren Zondag, nog drie aard schokken zijn voorgekomen, welke echter minder hevig waren. Daarentegen was de schok van vanochtend weer aanzienlijk sterker. Wat de schade betreft, deze bedraagt al leen bij den wolkenkrabber met zijn vele kantoren, woningen en een volledige bios coop-installatie ongeveer 100 millioen lei. Het verkeer in Boekarest heeft zwaar ge leden. De tram is slechts gedeeltelijk weer op gang gekomen. Zondagavond is generaal Antonescu uit Hermannstadt, waar hij de daarheen verplaatste universiteit van Klau. senburg had geopend, in Boekarest aan gekomen, waar hij zich zonder verwijl naar de plaats des onheils begaf. Met bijzondere lof wijzen de Roemeen- sche bladen er op, dat ook Duitsche troe pen en de op het oogenblik in Boekarest vertoevende delegatie der H. J. op voor treffelijke wijze te zamen met de forma ties der legionnaire aan het bergingswerk deelgenomen hebben. De bevelhebber der Duitsche luchtwapencommissie, lt. gene raal Speidel, heeft tezamen met den be velhebber van de legermissiee, generaal Hansen, de eerste bergingswerkzaamheden geleid. De vreeselijke gevolgen van de aardbe ving worden er door verklaard, dat de schokken zich tegelijkertijd in verticale en horizontale richting voortplantten, zoo dat vele huizenconstructies daar niet tegen bestand waren. Agenda LEIDEN. Woensdag, R. K. Rytuig- en Wagenmakers- Patroons-Vereeniging „St. Joseph", Kring Leiden, café Bremmer, 5 u. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 9 November 8 uur tot Zaterdag 16 Novem ber 8 uur worden waargenomen door de apotheek van Driesum Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider Apotheek Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminaptark 8, el. 26274. HOE DE AARDBEVING IN RUSLAND WERD GEVOELD. MOSKOU, 11 Nov. (Tass). Nikiforov correspondeerend lid van de Russische Academie van Wetenschappen, directeur van het seismologisch instituut, schrijft: De aardbeving, die zich om 4 u. 42 Mos- kouschen tijd op 10 November heeft voor gedaan, is overal in Moskou en de buiten wijken gevoeld in veel grooter sterkte dan die van 22 October. De schokken wekten vele menschen, schilderijen begonnen te slingeren, huisraad verschoof van zijn plaats. In vele woningen scheurden muren. De aardbeving van 10 November was een echo van de geweldige aardbevings- catastrophe, die om 4 uur 31 minuten en 7 seconden in de Karpathen was ontstaan. Het epicentrum was ongeveer op 150 km. ten Noorden van Boekarest gelegen en op 200 km. ten Zuid-Westen van Kisjinef. In Moskou werd de beving 2 minuten 52 seconden na den aanvang in het epicen trum geregistreerd. Seismische golven pas seerden Moskou gedurende ruim 2 uur. In Kisjinef berenkten de schokken een sterk te van 8 tot 9 punten, aan den rechteroever van de Dnjeper een sterkte van 6 tot 7 punten. De radius van de aardbeving strekt zich uit over een afstand van bij benade ring 1800 tot 2000 km. Het gebied der Karpathische bergen vormt een natuurlijk laboratorium voor aardbevingen op een groote diepte. In dit gebied hebben zich in de afgeloopen acht maanden zes aardbevingen voorgedaan. Daarom heeft het besluit van de Sovjetre- geering om een netwerk van seismologi sche stations op te richten in de Karpathen een buitengewoon groote beteekenis. 26 DOODEN BIJ AANVARING TUSSCHEN MOTORBOOTEN. NEW YORK, 11 Nov. (D. N. B.). Uit St. Johns (New Foundland) wordt gemeld, dat bij een botsing tusschen twee motor booten in de baai van Concepcion 26 per sonen verdronken zijn. DRIE DOODEN BIJ VLIEGONGELUK. NEW YORK, 11 Nov. (D. N. B.). In den staat Alabama is tijdens een hevigen storm zoo wordt uit Centerville gemeld een Amerikaansch legervliegtuig neergestort Drie inzittenden kwamen om het leven. HOOG WATER IN BELGIë. LUIK, 11 Nov. (D. N. B.). Tengevolge van de overvloedige regens is het water peil van de Ourthe sterk gestegen. Het ver voer over het spoortraject van de Ourthe moest deels worden onderbroken wegens het gevaar op de in aanbouw zijnde brug gen. De brug tusrehen Barvaux en Petit Barvaux kon aan den was geen weerstand bieden en werd van haar kabels losgerukt. In de oevergemeenten van de Ourthe in het Luiksche is de stand nagenoeg dezelf de. Talrijke bruggen bezweken onder den druk van het water en de bewoners wer den van de dorpen afgesneden. De stroo ming is zoo sterk, dat een overzetdienst evenmin mogelijk is. In de streek van Bomal staan de weiden en de reeds bezaaide velden blank. Te Ha- moir staan de aanlegplaatsen eveneens on der water. AMSTERDAM, 11 Nov. Vee. Aanvoer 85 melk- en kalfkoeien f 280400 per stuk. Matige aanvoer, stugge handel, hooge prij zen. KATWIJK a. d. RIJN. 9 Nov. Groenten- veiling. Per 100 stuks: bloemkool I 8.50 18.60, idem II 4.008.10, bospeen 6.50 7.90, per kist van 6 kg.: andijvie 1417 cent, per 100 kg.: roodekool 4.505.90, gele kool f 3.?04.10, groenekool 2.90 3.50, uien 5.006.60, per kist van 20 kg.: waschpeen 1.101.40, kroten 5085 cent. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 11 NOVEMBER. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties): New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.2875.43. Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zuerich 43.63—43.71 Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34 New York 1.86 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.76—44.94 Zuerich 43.5943.75

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3