Weerbericht STADS NIEUWS Winterhulp-Nederland. MAAIMLAJ 11 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten *0 cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.85 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. W ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 17.54 uur Maandagavond. Zon op 8.55 uur Dinsdagmorgen. MAANSTANDEN. 11 November 12 November 13 November 14 November 15 November 16 November 17 November 18 November 4.51 onder, 16.36 op 5.54 onder, 17.op 6.57 onder, 17.25 op' 8.onder, 17.55 op 9.01 onder, 18.27* op (volle maan). 10.01 onder, 19.06 op 10.57 onder, 19.43 op 11.48 onder, 20.46 op HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 12 Nov. voorm. 2.40 en nam. 15.05 uur. OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC^ Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- Zang en zonsopkomst Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 17.54 uur. ZONSOPKOMST 8.55 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden 3/1 OH O li Oil Oil O tl Oil Oil Oil O VERKOOP HOUTBLOKJES VOOR GASGENERATOREN. Aan bepaalde lichamen en personen toegestaan. De secretaris-generaal, waarn. hoofd var het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, onder ver wijzing naar zijn publicatie van 10 Augus tus, dat de directeur van het Rijksbureau voor Hout de bij voornoemde publicatie verleende dispensatie met ingang van gis teren intrekt ten aanzien van: Het verkoopen en afleveren van hout blokjes voor gasgeratoren met uitzondering van het verkoopen en afleveren: 1. door de N.V. Bataafsche Import Maatschappij, de Standaard Amerikaansche Petroleum Com pagnie N.V., de N.V. Petroleum Maat schappij The Texas Company, de N.V. Ver- eenigde Petroleum Maatschappij en Pur- fina-Sinclair „Sinfina", alle te 's-Graven- hage, of haar gemachtigde aan den houder van een motorrijtuig, dat is uitgerust met een houtgasgenerator; 2. door den gebruiks- gerechtigde van een bosch of een houtop stand of diens gemachtigde, voorzoover hij rechtstreeks verkoopt en aflevert aan den houder van een motorrijtuig, dat is uitge rust met een houtgasgenerator, die met dit voertuig de blokjes afhaalt uit het bosch of van den houtopstand, waar zij zijn vervaar digd, doch uitsluitend voorzoover de blok jes zijn bestemd voor verbruik in dien ge nerator; 3. door den vervaardiger van de blokjes aan de genoemde maatschappijen. Derhalve is van nu af de verkoop en af levering van houtblokjes aan houders van. een motorrijtuig, dat is uitgerust met een gasgenerator, veroorloofd aan de bovenge noemde maatschappijen en aan den ge- bruiksgerechtigde van een bosch of een houtopstand of diens gemachtigde, voor zoover deze voldoet aan de onder 2. ver melde voorwaarden. De gebruiksgerechtig- de of diens gemachtigde mag behalve aan den houder van een motorrijtuig, als bo venbedoeld, slechts verkoopen en afleve ren aan genoemde maatschappijen en de overige vervaardigers uitsluitend aan die maatschappijen. Binnenkort zullen nadere bepalingen ten aanzien van de vervaardiging, den koop. den verkoop, de aflevering en het verbruik van houtblokjes voor gasgeneratoren wor den bekend gemaakt AMBTSAANVAARDING VAN Dr. E. F. M. VAN DER HELD Vanmiddag heeft dr. E. F. M. van der Held in het groot-auditorium van de Rijks universiteit te Utrecht het ambt van bijzon der hoogleeraar in den leerstoel voor tech nische warmteleer, ingesteld door het in- stiuut tot bevordering van de wetenschap pelijke en practische ontwikkeling en toe passing van de ve.-warmings- en ventilatie- techniek, bij afkorting der warmtestichting geraamd, aanvaard met een rede over warm te-overdracht en vochttransport DE WJL MARCHEERT DOOR AMSTERDAM. Défilé voor ir. Mussert. Ruim vijfduizend man van de W.A. der N.S.B. hebben Zaterdag een marsch ge maakt door de hoofdstad en gedefileerd voor den leider der beweging, ir. A. A. Mussert. De stoet stelde zich omstreeks één uur op in de omgeving van het nieuwe Muiderpoortstation, in het oude Tuinwijk. De politie, onder leiding van commissaris Staal, had uitgebreide maatregelen getrof fen. Op het opstellingsterrein, het stations plein en in het station, waar met acht ex- tratreinen de deelnemers uit het land ar riveerden, was veel politie en marechaussee aanwezig, om. voor zoover noodig, ver keersregelend op te treden. Aan den kop van den stoet die om twee uur oprukte en door muziek werd vooraf gegaan, marcheerde de algemeen comman dant mr. A. J. Zondervan met de hoofden van dienst van het stafkwartier der W.A. Begeleid door bereden politie en marechaus see trok de stoet door de stad naar den Dam waar ir. Mussert het défilé afnam en waar aan den vlaggestok in het plantsoen de N.S.B.-vlag was geheschen. Met den leider bevonden zich hier tal rijke autoriteiten van de Beweging en voorts vertegenwoordigers van den Duit- schen Arbeidsdienst, de Hitlerjugend, de Duitsche S.S., de Ortscommandant met of ficieren van zijn staf en vertegenwoordigers van de Duitsche partij. Staande in een open auto nam de heer Mussert het défilé af, dat rüim een half uur duurde. De stoet marcheerde hierna verder door de stad naar het eindpunt aan de De Ruy- terkade, waar hij werd ontbonden. BANKETBAKKERS KRIJGEN EXTRA SUIKER OP VOORSCHOT. Voor St. Nicolaas en Kerstmis. De banketbakkers, die borstplaat en marsepein vervaardigen, krijgen naar het Vaderland bericht, bij hun toewijzing, die vandaag wordt verzonden, een voorschot op hun normale portie suikeR Voor de Sint Nicolaas is dit een voorschot van twee we ken, voor de Kerstmis van één v/eek. Een overeenkomstige regeling heeft de Meel centrale reeds het vorige jaar, toen het ook al uitkijken was, toegepast. Aan het grootere rantsoen voor St. Nico laas en Kerstmis is de voorwaarde ver bonden, dat zij dit in de volgende drie maanden weer moeten inloopen. INLICHTINGEN BETREFFENDE DISTRIBUTIEMAATREGELEN. In de dagbladen is een bericht -versche nen over een circulaire van den secretaris generaal van Binnenlandsche Zaken aan de burgemeesters, waarin o. m. wordt gezegd, dat met de uitbreiding van het aantal over heidsmaatregelen de behoefte om concrete inlichtingen te krijgen aangaande maatre gelen op economisch gebied steeds grooter wordt. Volgens dit bericht werd den burge meesters verzocht hen, die inlichtingen in zake overheidsmaatregelen op economisch gebied wenschen, in eerste instantie te verwijzen naar de daarvoor in aanmer king komende Kamer van Koophandel. Ge vallen, die niet voor verwijzing naar de Kamer van Koophandel in aanmerking komen, zouden door de burgemeesters aan het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart (economische voorlichtings dienst, Rijnstraat 24, Den Haag) kunnen blijven worden voorgelegd. Van bevoegde zijde wordt ter vermij ding van misverstand eenige toelichting op dit bericht wenschelijk geacht. Met na me wordt er op gewezen, dat voor publiek en détaillisten terzake van distributiemaat regelen uiteraard niet in de eerste plaats de Kamers van Koophandel, doch de plaat selijke distributiekantoren en voor zoover noodig het centraal distributiekantoor te 's Gravenhage, de aangewezen instanties zijn, waar vragen en klachten dienen te worden voorgebracht. VERVOERVERBOD STROOP. De „Staatscourant" van 9 Nov. bevat een beschikking, waarbij is bepaald, dat het afleveren aan en het vervoeren naar we- derverkoopers van stroop in den vervolge slechts kan geschieden onder dekking van door de Nederlandsche Meelcentrale af te geven bescheiden. Christus Koning-hulde in de Gehoorzaal Een geestdriftig en bezielend samenkomen Het was niet juist (zooals het programma deed) om deze hulde-middag een plechtige herdenking te noemen van Christus-Ko ning. Men kan een persoon dan pas herden ken, wanneer hij gestorven isDoch af gezien van deze luttele aanmerking, hebben wij met den besten wil en den meest scherp- slijpenden onwil geen grond voor critiek kun nen vinden in de opstelling en de uitvoe ring van het programma, dat op aansporing en onder de hoede van „Katholiek Leiden" werd gegeven, om in buiten-kerkelijke plechtigheid het koningschap van Christus te eeren en te herdenken. „Katholiek Lei den" verdient integendeel alle lo* voor de organisatie van deze bijeenkomst De Stadsgehoorzaal was ruimschoots be zet; ze was nagenoeg vol, ondanks het feit, dat het Zondagmiddag-uur voor ve len bezwaarlijk moet zijn geweest. Van de geestelijkheid toonden blijk van belangstelling pastoor R. Smitz van de Hartebrugkerk, rector F. Bernefeld van het St. Elisabethgesticht, de prior van het Kruisheerenklooster te Zoeterwoude, dr. W. van Hees, professor dr. Henri van Rooyen, eveneens van het Kruisheeren klooster en pater Gedeon Metzema- ker O. Cap., student aan de Universi teit Voorts waren aanwezig wethouder mr. A. Tepe, afgevaardigden van „Katho liek den Haag", van de Vrouwel. Jeugdbe weging v. Kath. Actu en van enkele andere ve- eenigingen. Zy allen werden door den voorzitter, den heer W. Kriek, verwelkomd. De St. Odo-koorknapcu hebben daarna een vijftal liederen gezongen. De jongens hebben mooi gezongen. Een expert op mu- ziek-gebied zou zijn oordeel wellicht in rij ker woordenpraal wikkelen, wij zijn ervan overtuigd, dat over de maat, waarmede hier lof dient te worden toegemeten, wij het toch met elkaar eens zouden zijn. Nogmaals: de jongens hebben mooi gezongen! Helder en welluidend,, beschaafd, goed-gedrild en getrouw de aanwijzingen van hun onver- moeiden leermeester, kapelaan E. Paap, op volgend. Kapelaan Paap beleeft veel ge noegen van zijn zangertjes. Het koor van deze knapen in roomkleurige pijen, een kar- dinaal-roode baret scheef op den kop, heeft een goede naam in de stad, een naam met een klank, even welluidend als het gezang. Pater Henricus, Capucijn, een persoon lijkheid met een evenzeer klankrijken naam, heeft de huldigings-rede uitgespro ken. Het ls helaas niet mogelijk in een kort vexslag deze rede naar waarde weer te ge ven. Zelfs volledige publicatie van den tekst zou daartoe niet bü machte zijn. Pater Hen ricus spreekt in korte, dikwijls afgebroken zinnen, korte, heftige hamerslagen, in snelle opeenvolging, die een hart van staal kun nen kneden en in gloed zetten (de flitsen de beschrijving van Christus' kruisgang was aangrijpend als die van een ooggetui ge), doch die zich minder gemakkelijk lee- nen voor een verslag of om gelezen te wor den. Wij mogen dus wel volstaan met in enkele forsche trekken den rijken inhoud van pater Henricus' rede aan te duiden. Het eerste deel van zijn Christus-triptiek had de spreker getiteld: de Prachtmensch. Christus heeft zijn leven geleefd in innige verbondenheid met Vader,. De wil van Va der was voor Hem alles. Met geen vezel was Hy vastgegroeid aan geld, of genot, of aan personen of aan zijn eigen leven. De we reld was voor Hem de tot werkelijkheid ge worden Wil van Vader, en daarom heeft Hij de wereld liefgehad. Ómdat ze van Vader was. Christus moet geweest zijn een direct boeiende verschijning, gehard in het dagelijksch leven, vol zelfbeheersching, vol doelbewuste daad, oprecht, een scherp en liefdevol menschenkenner. Spr. trok verge lijkingen tusschen Christus en Zijn volge lingen. De menschen Van de Katholieke Kerk, de „algemeene", de Wereldkerk, be- hooren uit te steken boven de massa door Christus' eigenschappen, zooveel dat moge lijk is, na tp volgen. Onze actie moet iets meer van den banphartigen Samaritaan weghebben, dan als van een zacht souvenir. Vervolgens bemediteerde pater Henricus den Christus als den Smartenmensch. De entourage van Zijn geboorte doet denken aan bedelvolk, Nazareth was een taai van hand in hand leven, zijn openbaar optreden was één daverende mislukking. Hij stond voor een muur van pyramidaal misver stand. Het afschuwelijke schaduwen begon, een klik-spel. Ploertachtig verraden. En dan begint de bloedfilm te draaien van Chris tus: gedegradeerd, gedeclasseerd, vernikst, vertrapt, object van kroegjool een gek. Op het kruis hing hij in een razende, bran dende smart. Tot ten laatste het leed was uitgeleden, het mislukte spel gespeeld en teigend langzaam het doek vieL Waarom, zoo vraagt hef menschdom zich af, worden wij door allerlei ellende op de hielen gezeten? Het lijdensprobleem blijft ook voor den christen 'n mysterie. We zijn te klein van stuk om over den schouder van God in het programma-boek te turen. Wie in Christus gelooft kan zich echter met het lijden verzoenen. Onder Christus' gekroon de hoofd zouden ongekneusde ledematen kwalijk passen. Het lijden is voor velen een onmetelijke rijkmakerij voor den hemel. Door het lijden van anderen worden vele zonden uitgewischt van stakkerige wereld- lingen. Het lijden is een vagevuur met pracht van perspectieven. Edele christen zielen moeten dankbaar zijn voor deze tij den, die van hen eischen: u zult een held zijn. Het kruisbeeld is leerschool van on verwoestbaar heroïsme. In het derde leel van zijn rede beschouw de pater Henricus den Christus-God- mensch. Wie was toch die wondere verschij ning met souvereine macht, die zijn door boorde hand over de wereld heeft uitge strekt? Langs de schoone menschelijkheid wilde spr. opgaan tot den Godmensch. Hij riep voor ons op Christus' verheven geest: „Ik ben het Licht"; Christus' beminnend hart, dat niemand te klein, niemand te laag, niemand te bezoedeld vond: „Komt" allen tot Mij"; Christus' wil, de kracht tot be scheidenheid bij triomfen, de kracht tot ge duld tegenover sluwheid en domheid, de kracht tot wereld vernieuwing na oogen- schijnlijke mislukking. Hij is onnavolgbaar. Hij heeft iets su- bliem-onafhankelijks. Hij is vóór ieder ras, voor iederen tijd en misschien, dat in dezen tijd Zijn invloed op de menschen grooter is dan ooit te voren. Hy hc-cft zichzelf God genoemd, en geëischt èn voorspeld: onge hoorde liefde tot het einde der wereld en tegelijkertijd gehaat. Na negentienhonderd jaar is de wereld nog niet uitgeliefd; na negentienhonderd jaar is de wereld nog niet uitgehaat. Wanneer wij zijn godheid niet er kennen, stapelen wij raadsel op raadsel. In het geloof aan zijn godheid zijn milliarden menschen de operatiekamer van lijden en smart ingegaan. Laten wij het Hem toe zingen met den apostel: „Gij zijt de Chris tus, de Zoon van den levenden God". Al onze levensdagen blijven we dat lied her halen, door daden, door te bouwen aan de schoone kathedraal, die het pakhuis van deze wereld gaat vervangen. Eenmaal in veilige haven aangeland, met Christus als loods, zullen wij Hem eeuwig toejuichen: „Niet aan ons, maar aan Uw naam alleen zij glorie". Op deze rede van pater Henricus, die hart en verstand de luisterenden heeft ge boeid en begeesterd, zong het St. Odokoor het Christus-Koning-lied en nog vier an dere liederen. De jongens zengen, nu met nóg grooter élan dan voor de pauze. Het laatste „Jezus' Bloemhof", een oud-Neder- landsche wijs, heeft, ofschoon ieder nummer gaaf en schoon werd voorgedragen, ons het meest bekoord. De Graal (mogen we nog wel kortheids halve zeggenhield op het podium een parade met veelkleurige vlaggen en een bezielend spreekkoor: „In het licht van uw standaard en vlag". Houding en gebaar bij het „Voor U zijn we juichend bereid" was zeex suggestief. Het einde van dezen prachtigen middag kw am in het „Christus vincit", door Graal en St. Odokoor, en het lied van Christus- Koning, gezongen door de honderden aan wezigen Uit de landen en de steden Zijn de duizenden getreden Rondom Jezus' Koningstroon. De voorzitter, de heer Kriek, sprak nog een welgemeend dankwoord tot alle mede werkers en medewerkenden: Graal, St. Odo-koorknapen en Kolpings-lijfwacht, welke laatste de ordedienst had waargeno men. Vermeld zij nog, dat het boekenstalletje van de Kath. Actie „Voor God" veel be kijks en goede aftrek* had, =«n dat de luid- sprekers-installatie, verzorgd door den heer Van Remundt, niets te wenschen overliet. TE WATER GELOOPEN. Zaterdagavond is de 57-jarige L. V. aan de Beestenmarkt door de duisternis te wa ter geloopen. Hij kon door handreiking op het droge worden gebracht. Gistermiddag, toen het nog niet duis ter was, is C. K. aan de Heerengracht te ter was, dat 's mans zinnen eenigszins ver ter was, dat 's mans nevelen eenigszin ver duisterd waren. Ook hy kon spoedig op het droge gebracht worden. TE LAAT OP STRAAT. Vannacht zijn vyf persanen aangehou den, die zich na 12 uur op straat bevonden, allemaal caféklanten, die langs een om wegje naar huis gingen. JEUGDIGE BOEFJES. Door de politie alhier zijn aangehouden de 16-jarige J. A. S. en de 13-jarige A. C. S., twee broertjes, die hier ter stede een rijwiel te koop aanboden, hetgeen ver dacht voorkwam. Zij zeiden uit Voorscho ten te komen, doch bij onderzoek bleken zij te Rijswijk te wonen. De fiets was even wel niet gestolen, maar de jongens hadden thuis de muntgasmeter opengebroken en waren met het daaruit gehaalde geld op stap gegaan. 'N GOEIE BUUR IS BETER... De 38-jarige H. B. uit de Binnenlaan is gisternacht, toen hy onder den invloed van sterken drank verkeerde, bij zijn buur man K. L. door een raam gesprongen, waar na hij den boedel in dat huis begon te bewer ken. Hij werd door de politie gearresteerd. Het spreekwoord: ,,'n goeie buur is beter dan 'n verre vriend", gaat niet altyd op. Het overzicht der vervoersopbrengst van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. gedurende October 1940 (ongecontroleerd) geeft de volgende cijfers: Tolaalopbrengst 1940 267.211.—, 1939 287.350.b zullen Gemeentel. Aankondiging Oproeping Collectanten. De Burgemeester vcm Leiden roept hierbij allen, die bereid zijn.om aan de op 29 en 30 November a.s. te houden geldinzameling tea behoeve van de wintgrhülp Njderland mede te wo/kea door dagrbij als collectant £<?>ujpzaamMe /zijn, op zich vóór xTen ;'16dea de|pr maand aan te melden^tec^eme^itesecreta- rie, Rapenburg Af dealing -filae- meene Zaken)., f Met een beroep |op de zinspreuk van de Wintèrhulö-Nederland „Voor het volk, dóór h iét volk", vertrouwt hij, dat zich-éen voldoend aantal personen beschikbaar zal stellen om de collecte in alle opzichten te doen slagen. Leiden, 11 November 1940. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, DISTRIBUTIE VAN TEXTIEL PRODUCTEN. Wollen en halfwollen dekens en katoe nen lakens kunnen van nu af aan niet meer op punten worden gekocht, hiervoor is een speciale vergunning noodig, te ver strekken door het Distributiekantoor, Bree- slraat 117, en goedgekeurd door het Rijks bureau voor de Distributie van Textielpro ducten door den Handel. Deze bepaling geldt niet voor de de kens, ingenomen door het Kleeding-Co mité en die dezer dagen aan hen, die zich als gegadigeden hebben opgegeven, uitge reikt worden in het Brokkenhuis. Aanvragen voor speciale vergunningen betreffende kapokmatrassen kunnen door het Distributiekantoor, na onderzoek, wor den ingewilligd voor: le. Personen, die een huwelijke aangaan. 2e.- Geëvacueerden en slachtoj oorlogsschade. 3e. Slachtoffers van brand- verwoestingsschade. In deze drie gevallen kan hol tieicantoor speciale vergunning tot het koopen van ten hoogste persoonsmatrassen en twee kusse tweepersoonsmatras met ééjï peluw kussens. Alle andere gevapëb^orden Distributiekantoor dQdrgeg'èyen nSjj vengemeld $tijksbure; te zal de aanvrage vi gunning vêftezeld attest, uitgeschreven dl den geneesht Voor een z.| gezom matras, gevuld toet wolvl' zeegras of veerép kan fiet toor, na grontiii vergunning af ge' maximum gestéld'1 sen. Op speciale ver van matrassen mol ren worden vermeld. Wintermantels- en jaieèn. Elk gezinshoofd kan voor zichzelf of een der zijnen bij een winkelier tegen inleve ring van de bonnen A en AA van zijn eigen textiel kaart (waarvan de verkooper het ingeschreven nummer met dat van zijn dis- tributiestambkaart moet vergelijken) koo pen. Hebben meer leden van hetzelfde gezin winterbovenkleeding noodig, dan kan voor hen een speciale vergunning worden aan gevraagd aan het Distributiekantoor, dat naar de noodzakelijkheid van deze aan schaffing een onderzoek moet instellen. Bij de uitreiking van de speciale vergun ning moeten de bonnen A en AA van de textielkaart der belanghebbenden worden ingenomen. Bij zulke aanvrage zal dan de textielkaart van het gezinshoofd meege bracht moeten worden. Bevindt het gezinshoofd zich in het bui tenland of elders binnen onze grenzen dan kan voor hem een speciade vergunning tot het koopen van een winterjas worden afge geven tegen inlevering van de bonnen A en AA der text.elkaart van het plaatsvervan gend gezinshoofd. Ook vi or de overigè gezinsleden van het afwezige hoofd kunnen na onderzoek spe ciale vergunningen tot het koopen van een winterjas ei -mantel worden afgegeven te gen inlevering der punten A en AA van hun textielkaart. Dweilen kunnen in het vervolg vrij ver kocht worden. Vitrages of glasgordijnen. Bezt gordijnen kunnen mits geheel ver vaardigd uit kunstzijde en/of celwol vrij verkocht worden. Voor het koopen van ge heel of gedeeltelijk uit katoen vervaardigde vitrages dient men echter een speciale ver gunning aan te vragen. Inschrijving van textielhandelaren. Er bestaat alsnog en wel tot en met 15 November a.s. voor de handelaren, die nog n-et aan deze verplichting hebben voldaan gelegenheid zich te laten inschrijven bij het Rijksbureau voor de Distributie van Textiehvaren door den Handel, Banstraat 1 te 's-Gravenhage Na dezen datum zal geer enkele vergunning meer worden uit gereikt. De Burgemeester van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 11 November 1940. In g^al vai* een |peciale ver- van een tehandelen- ondeïfcoek, een speciale Hiervoor is hetzelfde kapofimatras- ;en tot aankoop :n andere goede- 2846

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2