ONDERRICH/in del |üUITSIj|fE\Taal| Qemenyde ^Betichten (Mine Qxafiam naum SPORT FAILLISSEMENTEN Firma G. VAN BRUSSEL Visite-, Veriijinïi-, Huwelijks- en Geboertekaarten. 2731 Haardkachel OH Fjjl DONDERDAG 7 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - FAG. 6 SLACHTOFFERS VAN DE DUISTERNIS Waarschijnlijk door de zware duisternis misleid zijn F. B. en J. B. te Drachten, Zaterdagavond na het verlaten van een café aan de Noordkade nabij de sluis te water geraakt en verdronken. Gistermiddag zijn beide lijken uit de vaart opgehaald. Uit het Bassin te Maastricht is opge haald het lijk van den 29-jarigen J. K. De man is door de duisternis misleid met zijn rijwiel te water geraakt en verdronken. Sinds eenige dagen werd te Wouw ver mist de arbeider C. Wouts, werkzaam te Roosendaal. Qisteren is uit de haven te Roosendaal 't rijwiel van den vermisten arbeider opgehaald, zoodat kan worden aangenomen, dat de man zelf het slacht offer is geworden van de duisternis. Te voren zijn reeds twee personen onder der gelijke omstandigheden tusschen de kade en de suikerfabriek in de haven geraakt. VAN RIJDENDE TRAM GESPRONGEN Doodeiijk ongeluk te Amsterdam Gisteravond gebeurde op de Noorder Amstellaan te Amsterdam een ongeluk, waarbij een 54-jarige dame het leven ver loor. Zij sprong, nog voor de motorwagen van lijn 25 bij de halte Waalstraat tot stilstand was gebracht, van de tram, waarbij zij op 't achterhoofd viel. Met een schedelbasis- fractuur werd het slachtoffer naar het N.I.Z. overgebracht, doch tijdens het ver voer is zij overleden. GROOTE BRAND TE ROSMALEN Negentien personen dakloos Gistermiddag omstreeks half twee brak brand uit in een woningcomplex, gelegen in den Kerkenhoek te Rosmalen en be woond door drie gezinnen. Zoo spoedig mogelijk was de brandweer ter plaatse onder persoonlijke leiding van den heer Linnenbank. Met twee slangen werd het vuur bestreden. De inboedel van den heer W. Voets ging nagenoeg geheel in de vlam men op. Die van den daarnaast wonenden Ch. Voets kon gedeeltelijk worden be houden. Tijdens het bergingswerk droeg men den bedlegerigen A. Heymans uit de naastgelegen woning. Door een raam in te slaan gelukte het den man naar buiten te brengen. ACHT INBRAKEN TE ZEIST In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben te Zeist niet minder dan acht in braken plaats gehad. Aan alle perceelen verschaften de daders zich toegang door het boren van gaten in deuren en ramen en het daardoor verwijderen van de af sluiting. In een huis werd een bedrag van 80 ontvreemd; de buit in de overige per ceelen bepaalde zich tot kleinere bedragen en kleedingstukkgn. Hoogstwaarschijnlijk opereerden hier dezelfde daders als te Soest en te Baarn, waar resp. in 9 en 10 perceelen werd binnengedrongen. Door de politie wordt in samenwerking met die der omliggende gemeenten een uitgebreid onderzoek ingesteld. Alle inbraken hadden plaats in de buurtschap de Kroost. INBREKERS VERSMADEN HET KLEINE NIET Tijdens afwezigheid der bewoners is in een villa te Naarden ingebroken. Een trom meltje werd meegenomen, waarin zich rolletjes dubbeltjes, kwartjes guldens en rijksdaalders bevonden, tot een totaal be drag van 3500. De politie stelt een onder zoek in. FEUILLETON in, Het Naar het Amerikaansch van MALCOLM HOWES. Nadruk verboden 24) Dr. Elliott begreep nog niet goed wat hij eigenlijk met de zaak te maken had. Er zal natuurlijk sectie plaats heb ben. De Coroner (leider van het gerechte lijk onderzoek naar de doodsoorzaak) is natuurlijk beinvloed door het oordeel van de politie, {k wil dat er een onbevooroor deeld medicus bij tegenwoordig, zal zijn; Iemand met een onafhankelijk oordeel en tegelijk een erkende autoriteit op medisch gebied. Ik wil dat j ij erbij zult zijn. Dat kan ik niet doen. Dr. Elliot scheen lichtelijk ontstemd. Holbrook keek hem verbaasd aan. Wat kun je niet doen? Bij een gerechtelijke sectie tegen woordig zijn. Houd je er niet van als getuige ge hoord te worden? Neen, daar houd ik absoluut niet van. Ik denk niet dat iemand er van houdt, zei de kapitein. Maar als het een zaak van plicht is? Ik heb er het grootste be- JEUGDIGE EN SNOEPLUSTIGE INBREKERS De recherche te Hilversum heeft drie al daar wonende jongens, oud resp. 16, 15 en 15 jaar, aangehouden, die herhaaldelijk hadden ingebroken in een drogisterij aan de Kerkstraat, bekend terrein voor een van hen. Deze drong langs een bepaalden weg het pand binnen, de twee anderen deden dienst als uitkijk. Uit een geldkistje nam de jongen kleine bedragen weg en dit geld werd versnoept. De winkelier miste telkens geld en deed tenslotte aangifte. Het betreft hier in to taal 140. Er was reeds geconstateerd, dat de jongens veel geld ter beschikking had den en dat zy zeer veel snoepten. Het drietal heeft alles bekend. Nadat procesverbaal is opgemaakt zijn zij ter be schikking van de ouders gesteld. TAFELTENNIS de competitie. De uitslagen van Zondag 3 Nov. zijn: Steeds Vooruit Iv. Nispen I 37; Tref fers Iv. Nispen II 64; v. Nispen III Steeds Vooruit II 37. De wedstrijden voor Zondag 10 Nov. a.s. zijn: le klasse: v. Nispen ID. E. S. I aanvang 6 uur; v. Nispen IITreffers II, 12.30 uur; Treffers ISteeds Vooruit I, 2.30 uur. 2 e klasse: Steeds Vooruit IIIv. Nispen IV, 2.30 uur; Steeds Vooruit IIvan Nispen III, 4.30 uur. WATERPOLO polowedstrijden in „de overdekte" te leiden. In het kader van de Vier-Kringencom- petitie 's Gravenhage, Haarlem, Amster dam en Utrecht zullen de vertegenwoordi gende dames- en heerenzeventallen van den Haag en Haarlem elkander a.s. Maan dagavond te 7 uur te Leiden ontmoeten. De Keuzecommissie van den Kring s Gravenhage heeft de volgende zeven tallen samengesteld: Dames: E. van Mourik T. v. Oudgaarden, S. Sieberg, T. Ruim- schotel j. v. Oudgaarden, mevr. j Schoemaker, L. Schüller, allen van H. P. P. C., welk zevental reeds eenige jaren achtereen het lands kampioenschap heeft behaald. Het is dui delijk, dat het zevental van Haarlem aan de Hagenaars de handen zal vol hebben. Heeren: K. Ydens (Poelmeer) R. den Hamer, H. Stam, C. Pleij (allen H. Z. P. C.) A. F. Ruimschotel (HZ&PC). D. Otten (id.) C. Brasem (Zian). Dit zevental bevat verschillende inter nationale spelers, zoodat men overtuigd kan zijn een fraaien wedstrijd te zullen zien. Het is nog mogelijk, dat Ydens ver vangen zal moeten worden, in dat geval zal W. Luijer (Zian) zijn opvqlger zijn. de wintercompetitie. De Leidsche vereenigingen zullen met hunne eerste en tweede zeventallen aan een competitie deelnemen, die dezen win ter uitsluitend tot de plaatselijke vereeni gingen zal beperkt blijven. In verband daarmede zullen in twee af- deelingen de clubs elkander viermaal, in- plaats van tweemaal ontmoeten. Het rooster zal nog nader worden ge publiceerd. lang bij dat het blijkt dat het zelfmoord is. Dus je verlangt dat ik de feiten zal verdraaien? Dr. Elliott was niet weinig verbaasd door het eigenaardige verzoek van den kapitein, dien hij als een eerlijken kerel kende. Wat denk je wel van rne? Juist om te voorkomen dat anderen de feiten ver draaien, wil ik er iemand vah mezelf bij hebben om alles wat ze doen en ontdek ken te controleeren. Het is een zaak van leven en dood, Elliott, en alles wat maar eenigszins mogelijk is, moet er aan gedaan worden. Er zullen de beste advocaten bij gehaald worden die voor geld te krijgen zijn en die zullen het oordeel willen heb ben van iemand van hun soort; den besten medicus die voor geld te krijgen is! Dus we kunnen niet afgaan op het oordeel van een deskundige van de justitie: we moe ten doctor Elliott hebben, den man wiens oordeel voor al zijn ambtgenooten autori teit heeft! Wanneer is dat onderzoek?, vroeg dr. Elliott. Morgenochtend vroeg, denk ik. Dat kan ik wel gewaar worden. Mijn assistent, begon de dokter, mijn assistent zou kunnen Je kunt je assistent voor je houden, riep Holbrook opgewonden. Zou je ook je assistent sturen als ikzelf moest open gesneden worden? Neen, maar. En dit is duizendmaal belangrijker voor mij, zei de kapitein met den groot sten ernst. Hij voelde dat hij het koste wat het wilde van den dokter gedaan moest zien te krijgen, dat deze aan zijn verzoek vol deed. Wat is dat?, riep ae dokter zenuw- Vrijers op den bon EN KOEKJES ZONDER BON Nog precies een maand en het is weer Sinterklaas. En juist in deze periode zijn nu de bekende bepalingen inzake de distributie van taart en koek en banket van kracht geworden. Men heeft er in ons blad reeds uitvoerig over kunnen lezen, uit de kringen der banketbakkerij bereikt ons, aldus het „Handelsblad", inmiddels de ge ruststellende verzekering, .dat het pu bliek ten koste van slechts weinig bon nen voldoende Sinterklaasinkoopen zal kunnen doen. De beroemde „vrijers" en „vrijsters" komen natuurlijk op de bon en zij staan in de prijscourant der bonnen zelfs vrij hoog genoteerd. Doch chocaladeletters zijn, al thans tot nu toe, vrij en hetzelfde geldt voor een marsepein-hart, gevuld met vruchten. Met banketletters is het voor den consu ment eveneens zeer gunstig gesteld. Want een dergelijke letter geeft een groot vo lume voor weinig bonnen, n.l. één pond voor een bon van slechts honderd gram. Maar ook afgezien van Sinterklaas, kan het publiek thans bepaalde soorten koek en/of gebak krijgen zonder bon, n.l. in die gevallen, dat in koek of gebak geen meel verwerkt is. Dit moge den leek wat vreemd in' de ooren klinken, maar er zijn verschillende soorten origineel beslag zon der meel. Zoo noemen wij als vrije artike len: Weespermoppen, bitterkoeken, Wel lingtons, diverse soorten banketkoekjes, zooals z.g. Brusselsch banket, het ouder- wetsche theebanket, in algemeenen zin alle amandelkoekjes enz. Voorts enkele soorten taarten, zooals macaronentaart. En als er wel bonnen noodig zijn, dan kan men meestal voor behoorlijke hoeveelheden lekkernijen met weinig bonnen volstaan, zoo krijgt hien een dozijn normale taar tjes op een bon van honderd gram. Maar marsepein is vrij en zoo zijn we weer bij Sinterklaas beland. Inmiddels stelt de kundige banketbak ker al zijn vakkennis en fantasie in dienst van zijn bedrijf en het publiek, teneinde met de hem ter beschikking staande mid delen het beste te brengen, dat maar eenigszins mogelijk is, terwijl hij immers geen chocolade meer mag verwerken (het geen hij als een onbillijkheid voelt) en geen slagroom, terwijl hij het doen moet met 50 pet. van zijn normale hoeveelheid boter en 80 pet. van zijn gewone suiker- verbruik. Toch toovert hij ons nog tal van wonderen op het gebied van zoete lekker nijen voor oogen, producten, die ons met of zonder bon doen watertanden.... De banketbakker maarft daartoe zooveel doen lijk gebruik van producten, die nog in d.en vrijen handel zijn en buiten de distributie vallen, en verder roeit hij met de riemen, die hij heeft, om dit beeld nu maar eens naar de banketbakkerij over te planten. Vakkennis en fantasie, schreven wij. De banketbakker heeft ze thans meer dan ooit noodig, om zijn bedrijf gaande te hou den en aan de vraag van het publiek te voldoen. Wie op het gebied van banket, taarten en koekjes inderdaad het beste verlangt en van zijn bonnen het hoogste profijt, zal goed doen den winkel van den gespecialiseerden banketbakker niet voor bij te loopen: in een moeilijken tijd blijft hij op zijn post om zijn klanten gaarne en goed te bedienen! EEN STUDENTE VAN 76 JAAR. Onder de ingeschrevenen aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, komt in het thans loopende studiejaar een dame voor, die 76 lentes telt. .achtig, toen er plotseling op de deur werd geklopt. Holbrook tuurde een oogenblik pein zend voor zich uit, voordat hy opstond om de deur open te doen. En toen hij dat ge daan had, riep hij verheugd en buitenge woon opgelucht. Ah! Father Shannon! Komt u bin nen! Het is-een zeer dringende zaak, kapi tein, zei de priester en de uitdrukking op zijn gezicht bevestigde zijn woorden. Ik was juist van plan te gaan, zei de dokter en hij greep zijn hoed. Holbrook plaatste zich voor hem en ver sperde hem, den weg naar de deur. Niet voordat je me beloofd heb dat je zult doen wat ik je gevraagd heb, drong hij aan. Er was iets in de uitdrukking van Hol brook's gezicht dat den dokter aan het wankelen bracht. Hij keek den kapitein uitvorschend aan. Hij had hem altijd graag mogen lijden en dit scheen een zaak te zijn, die hem heel erg ter harte ging. Hij zou dan voor één keer zyn principe om zich nooit met justitioneele zaken in te laten, maar op zij zetten. Ik beloof het je. De kapitein drukte hem stevig de hand. God zegen je, zei hij warm. Ik zal je den juisten tijd telefoneeren. Zoodra de kapitein de deus achter zijn bezoeker gesloten had, zei de priester: Larry, er zit een dame beneden in mijn taxi. Zij? Father Shannon knikte. Om jou te bezoeken. Breng haar naar boven. Ben je alleen?, vroeg Father Shan non nadrukkelijk. SCHRIJVEN WAT ANDERE BLADEN N.S.B. EN NEDERLANDSCHE UNIE Uit de Volkskrant: „Van het A.N.P. is een bericht afkomstig, volgens hetwelk uit officieele politie rapporten over de straatincidenten in Den Haag is gebleken, dat daar „in zeer be langrijke mate provocaties van andere zijde jegens de W.A. en de N.S.B. hebben plaats gevonden". De indruk, alsof de schuld inzake be doelde onrust voor een belangrijk deel aan gebrek aan zelfbeheersching bij de W.A. zou zijn te wijten, wordt aldus het bericht door de politierapporten met de feiten weersproken. Bij een aantal in hechtenis genomen personen werden wapens van vrij ge vaarlijk karakter gevonden, en opmerkelijk wordt het geheeten, dat onder de onrust stokende elementen ook Delfsche en Leid sche studenten werden aangetroffen. Ten slotte stelt het A.N.P.-bericht vast, dat de schaal volgens de officieele politie rapporten zeer sterk doorslaat „naar de zijde der tegenstanders van de N.S.B. en wijst op ongure elementen, die hun poli tieke hartstochten op ongemotiveerde en zeer af te keuren wijze hebben trachten bot te vieren." Wij denken er niet aan, de juistheid der politierapporten in twijfel te trekken, en de houding van hen, die zich aan handtas telijkheden of andere feitelijkheden heb ben schuldig gemaakt, keuren wij zonder eenig voorbehoud af. Maar nu valt het op, dat, terwijl blijk baar de politie-rapporten zich onthouden van het laden der schuld op de Nederland- sche Unie van N.S.B.-zijde deze Unie als de schuldige aan de provocaties van en het verzet tegen de W.A. wordt aangewezen. Daar wordt gesproken van de „Unie- menschen" de „Unie-helden", alsof, indien de bedoelde personen inderdaad lid waren van de Unie, de leiding aansprakelijk kon worden gesteld voor onbehoorlijke hande lingen, deze zouden hebben aangemoedigd of zelfs gelast. Wanneer een of meer N.S.B.-ers iets ver keerds doen men denke aan de vier schuldigen voor vermogensdelicten onder vijf gearresteerde N.S.B.-ers dan zeggen wij toch ook niet: dat is Mussert zijn schuld". een biet van 30 pond Gegroeid op stadsvuil In enkele bladen circuleerde de vorige week een bericht, dat op een boerderij te Drumpt bij Tiel een voederbiet gerooid was van niet minder dan 23 pond. Op het gemeentehuis te Nieuwkoop is echter een voederbiet te zien van het respectabele gewicht van 30 pond. De biet is gegroeid op 't ontginningsbe- drijf van die gemeente, waarvan het land, bestaande uit laaggelegen en uitgeteeld rietland, sedert tien jaren regelmatig wordt opgehoogd met het stedelijk vuil uit Leiden en Wassenaar. Op deze wijze is thans 9 H.A. in cultuur gebracht. Op Donderdaag j.l. zijn de voe derbieten bij opbod publiek verkocht, onge veer 300 ton, terwijl mede nog daarop o.m. gerooid is 1720 H.L. voederaardappe len. Een bewijs te meer, dat vooral in dezen tijd het stedelijk vuil beter verdient dan te worden verbrand. Gep. uitdeelingslijsten: Th. van Lith, Voorschoten. Geëin digd door het verbindend worden der uit- deelingslijst. Uitk. 52,70 pet. conc. cred. Terwijl Father Shannon de kamer uit was om zijn gezellin te halen, keek ka pitein Holbrook critisch zijn verblijf .rond. Voor het eerst was hij niet volkomen te vreden met zijn behuizing. Hij nam het blad waarop de whiskey-karaf en de gla zen stonden en liep er mee naar het buf fet, maar op weg daarheen bleef hij plot seling stilstaan. Waarom al die omslag?, vroeg hij zich af. En hij zete het blad weer op tafel. Daarop opende hij de deur en wachtte. HOOFDSTUK XI. De gewonde vogel. Al ine! Holbrook's uitroep was een mengeling van vreugde en medelijden. Begeleid door Father Shannon. Hij vond dat de aanwe- en ging Holbrook's zitkamer binnen. De kapitein deed de deur achter zich dicht. Zou je de deur niet sluiten?, vroeg Father Shannon. Hij vond da tde aanwe zigheid van Miss Graham in Holbrook's ap partementen op dit uur, zelfs onder zijn geleide, minstgenomen onconventioneel was en hij wilde niet dat iemand het meisje zou zien. De deur heeft een veiligheidsslot, dat vanzelf dichtspringt, Father, stelde hij den priester gerust. En zich tot Aline wen dend, zei hij: Waarde jongedame, gij maakt me de gelukkigste man ter wereld. Maar Father Shannon maakte onmiddel lijk een einde aan de hofmakerij van den kapitein. Verspil geen minuut, drong hij aan, Miss Graham heeft slecht nieuws voor je, Holbrook! Radio-programma VRIJDAG 8 NOVEMBER 1940 JAARSVELD. 414.4 M. NCRV-Uitzen- ding. 8.00 Nieuwsberichten A.N.P. 8.10 Schriftlezing en meditatie 8.25 Ge wijde muziek (opn.) 8.35 Gramofoon- muziek 9.30 Altviool, piano en gramo- foonmuziek 10.10 Gramofoonmuziek 10.30 Morgendienst 11.00 Gramofoon muziek 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 12.00 Gramofoon muziek 12.30 Reportage 12.45 Nieuws- en economische berichten A.N.P. 1.00 Orgelspel 1.45 Moldo Cantabile en gramofoonmuziek 3.00 Vrouwenhalf uurtje 3.20 Octet-concert 3.50 Gra mofoonmuziek 4.00 Bijbellezing 4,30 Gewijde muziek (gr. pl.) 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars 5.15 Econo mische en beursberichten A.N.P. 5.30 Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.) 6.00 Christ. Oratoriumvereeniging, Utrechtsch Stedelijk orkest en solisten (opn.) 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.007.15 Nieuwsberichten AJN.P., sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. VARA-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Gra mofoonmuziek 7.307.45 Berichten (Engelsch) 8.00 Nieuwsberichten A.N.P., gramofoonmuziek 9.00—9.15 Berichten (Duitsch) 10.00 Orgelspel 10.30 VARA-orkest 11.30 Berichten (En gelsch) 11.45 Gramofoonmuziek 12.00 Berichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en economische berichten A.N.P. 1.00 Esmeralda en solist 1.30 Berichten (En gelsch) 1.45 Gramofoonmuziek 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Gramofoon muziek 2.30 Berichten (Engelsch) 2.45 Gramofoonmuziek 3.30 Berichten (Engelsch) 3.45 Gramofoonmuziek 4.15 VARA-orkest 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Economische en beurs berichten A.N.P. 5.30 VARA-orkest 6.00 Orgelspel 6.30 Berichten (Engelsch) 6.45 Gramofoonmuziek 7.007.15 Nieuwsberichten A.N.P., sluiting. Eerste Leidsche Begrafeniiond er neming voor Roorr^chjRathcdieken GEVESTIGD 4882. i 2735 G. H. K&EINHANS PIETER DE LA COtfRTSTRAAT 22 TRAMSPORT i TétEFflTON 21455 Tarief en uity<0ering in Overleg met u HAARLEMfaERSTR, 267 Vlugge levering Lage prijzen met kookgelegenheid, In ppia staat U I U KACHEL 15.- LANGEZAAL - ;H0Q£EW0ERD 128b Ze komen om u te arresteeren, riep Aline met gesmoorde stem. M ij arresteeren? Hij kon zijn ooren haast niet gelooven. Op dit buitenkansje had hij niet durven hopen! Het drong onmiddellijk tot hem door, dat als hij zelf verdacht werd, het gemakkelijk zou zijn de politie zich geheel en al te laten bezighouden met zijn eigen bewegingen en haar aandacht veilig van Aline af te leiden. Er is vanavond iemand vermoord, kapitein Holbrook, zei ze dof. Ik heb het lijk gezien, deelde hij mede. Advocaat Flagg? Precies. Ik hoorde de bel van de straatdeur gaan, vertelde het meisje verder. Ik was nog op en heelemaal gekleed. Ik keek over de balustradehet was chef Dempster om mijn vader te spreken. In de hall hoorde ik hem uw naam noemen. De woorden kwamen moeilijk; zij was ten prooi aan een hevige gemoedsbewe- gipg. Holbrook legde zacht zijn hand op haar schouder en zei: Trek het u niet te veel aan. Ga maar eerst eens rustig zitten! Ik ging naar beneden, ging Aline voort, en luisterde aan de deur, terwijl ze aan het praten waren. Ik hoorde den chef telefoneeren met het hoofdbureau. De stations moesten bewaakt worden, u moest worden aangehouden. Ik werd door een vreeselijken angst aangegrepen. Er was maar één man die mij kon helpen.... en die u kon helpen. Ik glipte door de ach- teideur het huis uit en ging rechtstreeks naar Father Shannon. (Wordt vervolgd). volgens detTC'ereldbelipnde Berlitz-nfethodoi m de TALENSCHOOL, Turfmarkt no. 3 door mij persoonlijk. Prosp. en inlick- I I tingen gratis. r739 J. KLOEPPER

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5