LAATSTE WflflRSCHUWING.latisico trekt a.s. Maandag. STADS NIEUWS C. F. f4EERF>OEL OMGEVING Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN DONDERDAG 7 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 KUNSTZAAL „PRO ARTE" Expositie van schilderijen, teekeningen en litho's Sedert enkele dagen is in de Kunstzaak „Pro Arte", Breestraat 123A, een nieuwe expositie ingericht van schilderijen, teeke ningen en litho's. Mej. Giselle Kuster mag dezen keer bui tengewoon geslaagd heeten, in de keuze van exposanten, wijl zij kunstenaars van naam heeft kunnen engageeren, als Jan Sluyters, Charley Toorop, John Ra- decker e.a. Een zeer voorname expositie dus, welke de volle aandacht waard is. Een merkwaardige expositie tevens, om dat werken van zoo verschillend karakter en timbre zijn bijeengebracht. Bij het binnentreden van de tentoon stellingszaal wordt het oog vrijwel het eerst getroffen door het stilleven van Her- bin, een merkwaardig stuk in harde oker- kleuren, zoo sterk sprekend, dat het bijna één geheel vormt met de houten omlijsting. Men zou denken hier een product te zien van den modernen tijd en toch is het reeds in 1905 geschilderd. Daarmee heeft Herbin wel sterk bewezen, dat hij zijn tijd ver vooruit is geweest. Naast dit werk aan de monumentale schoorsteen-omlijsting zien we een voor de huidige begrippen kolossaal doek van Charley Toorop: „de Appelboom in den wind". Deze kunstenares neemt een bijzondere plaats in tusschen haar kunstbroeders en -zusters. In het bijzonder wel om haar veel zijdige ontwikkeling. Immers, zij is niet- alleen schilderes, zij musiceert ook zij werd opgeleid voor muziek, viool en zang zij is graficus, zij kan schrijven, zij kan tooneeldecors schilderen, maar bovenal gaat haar liefde uit naar de architectuur en haaf ontwikkeling. Is het wellicht daarom, dat al die eigen schappen als 't ware in haar werk tot uit drukking willen komen? 't Is ontegenzeggelijk de muziek, die haar voelen, haar handelen begeleidde toen zij haar „Ap^lboom" schilderde. De wind jaagt door het gebladerte als een accoor- den-symphonie door een muziekwerk en de kracht en forschheid ervan komen tot uitdrukking in de sterkte van kleur en de gaafheid der vruchten. Haar liefde voor de architectuur bege leidde baar hand bij het vervaardigen van het meisjesportret van Annie Fernhout. Als uit steen gehouwen staat daar dit stuk van karakter, dat mede een bewijs is van de vastheid van wil en karakter, de gaaf heid van cultuur en eruditie Twee werken slechts van Charley Toor op, maar daarin ligt haar geheele levens werk besloten: een eigen romantiek, het leven aanvaardend zooals het voor haar ligt, pogend ook het volle leven in haar werk tot volle uitdrukking te brengen en te verwezenlijken, een poging, waarin zij wonderwel is geslaagd. Jan Sluyters mag overbekend heeten. In 1881 in Den Bosch geboren genoot hij zijn opleiding bij Allebé en Derkinderen. Later kwam hij onder Breitners invloed, hetgeen op /ijn werk een stempel in dien geest drukte. In 1904 verwierf hij den Prix de Rome en kwam over Parijs naar Italië en Spanje. In Parijs liet hij zich tot moderne kunst overhalen en door het prijs geven van de academische werkwijze ver speelde hij den kostbaren prijs, waarnaar zqo velen tevergeefs smachtend hebben uit gezien. Maar dat alleen reeds zegt, dat Sluyters zijn eigen weg wenschte te gaan en dat hij zulks deed met succes, daarvan getuigen zijn vele voortreffelijke werken. Vooral zijn portretstudies zijn overbekend en wij vinden het jammer, dat eenige van die markante persoonlijkheden hier geen plaatsje konden vinden. Wij zien thans bij na alleen vrouwenmodellen van zijn hand geëxposeerd, werken, die spreken van in telligentie en groot scheppingsvermogen van dezen kunstenaar, die bijna met anato mische zekerheid zijn indrukken vastlegde. Van John Radecker is aanwezig een „Paard op Vogel", in sepiakleur voortreffe lijk weergegeven. Raoul Martinez exposeert fraaie stil levens. Zijn blauwe Asters in gekleurde vaas met vruchten eromheen geven een idee van zijn zuiver realistisch gevoelen. Zijn „Tulpen" en „Druiven" getuigen van groot intellect en levendig aanvoelen en zijn „Stadsgezicht te Amsterdam" bewijst, dat Martinez zich ook in dit genre heel goed thuisvoelt. Tenslotte nog eenige werken van Jan Lodeizen. Zijn „Na-jaar", een appelen stilleven met wolken op den achtergrond, zijn „Boeken" en tenslottte een „Tinnen Schotel met appelen" nemen onder de overige kunstproducten dezer expositie een waardige plaats in. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 3045. N.V. Meelfabriek „de Rijn" v.h. Firma Wed. T. J. Bots, Leiden, Utrechtsche Jaagpad 2. Procuratie verleend aan: A. M. J. A. Devilee, Leiden (B.P.). 7348. B. J. C. Verlichting, Voorschoten, Donklaan 5, fabriek van lampekappen en verlichtings-artikelen. De zaak is verplaatst naar Alphen a. d. Rijn, Hooftstraat 23. OVER VOEDINGSMIDDELEN EN DE GOEDE BEREIDING ERVAN. De huisvrouwen moeten meer gebruik maken van de gegeven voorlichting. In den tegenwoordigen tijd van distribji- tiemaatregelen, waaronder vooral de voe dingsmiddelen een zeer belangrijke plaats innemen, is het voor de huisvrouw zaak zich niet alleen goed op de hoogte te stel ler. van hetgeen zij op diverse bonnen aan waren kan bekomen, doch ook om van die artikelen het hoogst mogelijke profijt te trekken. Wanneer men voedingsmiddelen in mis schien belangrijke mate minder koopt dan vroeger, dan is de huisvrouw verplicht voor haar gezin zoowel als ten opzichte van de maatschappij zooveel mogelijk nut daaruit te trekken. Daarvoor is het noodig, dat zij op de hoogte is van de wijze, waarop z\j haar bonnen moet gebruiken, maar daarnaast van de wijze waarop zij de diverse artike len moet bereiden om er grootst mogelijk voordeel van te hébben. De Commissie voor Huishoudelijke Voor lichting heeft dat terdege begrepen en zij beijvert zich om de huisvrouwen op alle mogelijke manieren voor te lichten. Daartoe werden thans weer kookcursus sen georganiseerd en ter inleiding daarvan we-J Gistermiddag een demonstratie in het Leidsche Volkshuis gegeven. De belang stelling daarvoor was niet zoo groot als wij gedacht hadden. Het slechte weer zal daar van mede wel de oorzaak zijn geweest. Evenwel, die behoeft de huisvrouwen niet te weerhouden toch aan de kookcursussen deel te nemen. Mevr. v. OerleNipper, die een bewon- derenswaardigen ijver voor de Huishoude lijke Voorlichting aan den dag legt, leidde deze demonstratie in en zeide, dat het doel van deze demonstratie de huisvrouwen a te wekken de cursussen te volgen, het- geer. op het oogenblik met den beperkten voedingsmiddelenvoorraad ten zeerste noodzakelijk is. Spreekster hoopte, dat de aanwezigen na afloop, der demonstratie zooveel vertrou wen zouden hebben in hetgeen van over heidswege gedaan wordt, dat allen zich on verwijld zouden opgeven. Door de Departementen van Sociale en Economische Zaken en het Rijksvoedselbu- reau zijn door heel het land bureaux voor huishoudelijke voorlichting opgericht om de huisvrouwen zooveel mogelijk in te lie! h omtrent hetgeen van haar verwacht wordt. Op het oogenblik worden we telkens weer opgeschrikt door nieuwe distributie bepalingen en van de al of niet juiste na leving der voorlichting zal het afhangen, of er na dezen oorlog een krachtig volk zal achterblijven en of het niet ondervoed zal zijn als na den vorigen oorlog. De groei der kinderen moet regelmatig voortgang heb ben, zoodat het lichamelijk en geestelijk evenwicht aanwezig blijve. Hierna was het woord aan de leerares mej. de Goede, die allereerst een uiteenzet ting gaf van de regelen, door welke de huisvrouw zich in dezen tijd moet laten leeren. Daarvoor is in de eerste plaats noodig het kiezen van goede voedingsmiddelen, twee- der.s: het goed bereiden van de goede voe dingsmiddelen door het voorkomen van onnoodig verlies van: a. materiaal, bij voe dingsstoffen en c. brandstof. Op duidelijke wijze werd een en ander zoo uitvoerig mogelijk door mej. de Goede behandeld en de aanwezigen zullen er on getwijfeld haar voordeel mee gedaan heb ben. ïn de pauze was er gelegenheid tot het vragen van inlichtingen, waarvan op rui me wijze gebruik werd gemaakt, terwijl men zich tevens kon opgeven voor de cur sussen. Hiertoe bestaat verder tot 15 No vember gelegenheid aan de R. K. Vaksch voor Meisjes Galgewater 1, de Vakschool Breestraat 125 en de Commissie voor Huis houdelijke Voorlichting, bureau Breestraat 119. Daar kan men tevens alle inlichtingen bekomen over het cursusgeld en de uren der lessen. Na de pauze volgde een practische toe passing op hetgeen daarvoor was behan deld en werd een demonstratie gegeven van het koken van savoyekool, Stamppot van andijvie met groene erwten, stoofpot van schapenvleesch met groenten en aardappe len en ten slotte van gortpap. Moge deze demonstratie-middag er toe hebben bijgedragen, dat vele huisvrouwen zich voor de zoo noodzakelijke cursussen opgeven. De 21-jarige mej. J. V., wonend aan de Heerengracht, is gisteren op het terrein van de N.V. „Trio" aan den Zoeterwoud- schen weg uitgegleden en gevallen. Zij brak den rechterenkel en werd door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Door de politie is in bewaring gesteld de 29-jarige G. C. S., die verdacht wordt ten nadeele van den heer M., bij wien hij in pension was, sieraden te hebben ontvreemd ter waarde van pl.m. 60. OEGSTGEEST St. Willibrordherdenking Alle jongemannen, tusschen de 17 en 25 jaar, zonder eenige uitzondering, dus ook de studenten van Universiteit, Gymna sium en H.B.S. worden langs dezen weg nog eens vriendelijk uitgenoodigd de St. Willibrordherdenking op Zaterdagavond öm acht uur in de kerk mede te maken. Mochten ook oudere mannen of jonge mannen belangstellen in deze plechtig heid dan zijn ook deze van harte welkom en zullen zij niet worden weggestuurd! Hier zal in een kerkelijke plechtigheid worden, uiteengezet de beteekenis van St. Willibrord voor ons Vaderland. Spoort elkander aan <?m in nog grootere getale aanwezig te zijn, dan de vorige keer. Bij de viering van de Koningswake voor Christus was de opkomst al zeer bevre digend, doch het kan nog meer en beter. Laten wij denken aan het woord van St. Jan. Dit is de overwinning op deze wereld, ons geloof. Kap. A. SANDERS, pr. Binnenland NEDERLANDSCHE KAAS NAAR BELGIë. De Nederlandsche melkcentrale zal «net toestemming van de Duitsche autoriteiten tot September 1941 een groote hoeveelheid kaas naar België uitvoeren. Een deel is reeds verzonden. SLACHTOFER DER DUISTERNIS. Sedert eenige dagen reeds werd een be woner van den Adelaarsweg te Amsterdam, 41 jaar oud, van huis vermist en de vrees bestond, dat hem in de duisternis een on geluk overkomen was. Hedenochtend is het lijk van het slacht offer bij de Willemsluizen opgehaald. Door de stroomingen was het in de richting van de sluizen gedreven en daar vastgeraakt. Buitenland HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN, 7 Nov. (D. N. B.). Het op- perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Formaties gevechtsvliegtuigen hebben de vergeldingsaanvallen op Londen overdag en vooral des nachts met sterke krachten voortgezet en ook andere voor de oorlog voering belangrijke doelen op succesvolle wijze met bommen bestookt. In de Docks en pakhuizen van Southampton en andere plaatsen in Zuid-Engeland braken branden uit. Nachtelijke aanvallen waren voorts gericht op Coventry, Birmingham en Liver pool. Hangars en schuilplaatsen der vlieg velden van Great-Driffield, Leeming en Rum werden in brand gezet. Luchtdoel batterijen werden door machinegeweer- Vuur tot zwijgen gebracht. Aan de kust van het Kanaal schoten jachtvliegers weer negert Britsche jagers omlaag. Verdragende batterijen van het leger beschoten de haven van Dover als mede eenige vijandelijke schepen Zuid oostwaarts van Dover. Een dezer schepen werd zoo zwaar getroffen, dat het zijn reis niet kon voortzetten. In den Atlantischen Oceaan, 500 km. ten Westen van Ierland, deden Duitsche gevechtsvliegtuigen een aanval op een konvooi en troffen drie vrachtschepen van elk 6000 brt. zoo zwaar, dat zij als verloren beschouwd moeten worden. Ten Zuiden van de Orkaden werd een koopvaardijschip van 8000 brt. midscheeps getroffen en tot zinken gebracht. Een tweede schip werd beschadigd. Een derde vrachtschip werd aan de Britsche Oost kust met bommen bestookt. Bij de aanval len op de haven KinlochCastle aan de Westkust van Schotland, kreeg een groot koopvaardijschip twee zware treffers. Pak huizen werden in brand geschoten. Ook gisteren werden mijnen gelegd voor Brit sche havens. Tijdens nachtelijke vluchten van den vijand boven Duitsch rijksgebied vielen de bommen in hoofdzaak in het open veld en veroorzaakten slechts schade aan de landerijen. Slechts in twee gevallen deden vijandelijke Vliegtuigen aanvallen op fa briekscomplexen. Zij beschadigden daar bij niet aanzienlijk een ketelhuis en een laadbrug. Bij andere aanvallen op woon wijken zijn verscheidene personen gedood en gewond. In West-Duitschland werd een aanval ondernomen op een ziekenhuis, dat duidelijk van het Roode Kruisteeken was voorzien. De verliezen van den vijand bedroegen gisteren bij elkaar negen v' ".egtuigen. Drie «M»en toestellen wrden vermist. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT ERGENS IN ITALIë, 7 Nov. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 153 maakt het Itealiaansche hoofdkwartier het vol gende bekend: Onze divisies hebben de rivier Kalamas in Griekenland overschreden. Onze lucht macht heeft deelgenomen aan de operaties te land met behulp van machinegeweer vuur en bommen en daarbij vijandelijke installaties langs den weg van Janina naar Kalibaki getroffen, alsmede in de zone van Fiorina en nabij het meer van Prespa. Onze luchtformaties bombardeerden bo vendien de havenwerken van Volos en Patras, het vliegveld en het station van Larisst, militaire doelen te Missolonghi, Zakinthos en Methone alsmede het station van Fiorina, waar groote branden werden veroorzaakt. Al onze vliegtuigen zijn terug gekeerd. Een vijandelijk toestel werd neer gehaald. Een andere vijandelijke machine is waarschijnlijk neergehaald. Tijdens een vijandelijken aanval op het vliegveld van Valona, werd een vijandelijk toestel door onze jagers brandend neergehaald en een ander toestel door de luchtdoelbatterijen der marine. Een vijandelijk viermotorig toestel van het type Sunderland, welke te Malta ge meerd lag, werd door onze jagers met ma chinegeweren beschoten, en liep merk bare schade op. In Oost-Afrika leed de vijand groote verliezen en herhaalde hy geleidelijk zijn aanvallen. De actie is nog gaande. Onze luchtmacht werkte met de troepen samen in herhaalde aanvallen, gedurende welke onze jagers zes vijandelijke vliegtuigen van het type Gloster neerschoten. DE AANVALLEN OP LONDEN STOCKHOLM, 7 Nov. (D.N.B.) In den nacht van Woensdag op Donderdag begon het eerste luchtalarm te Londen weer zoo vroeg, dat de meeste menschen niet meer naar hun woningen konden terugreizen, maar in de stad moesten blijven. In den af- geloopen nacht werden volgens de tot dus ver ontvangen Engelsche berichten voorna melijk Londen en omgeving, Zuidwest*En- geland, Zuid-Wales, East-Anglia, de Mid lands en Westelijk Schotland aangevallen. Een geweldige hoeveelheid brisant- en brandbommen werd uitgeworpen op Londen en de industrieele voorsteden. De aanvallen van gisteravond en vannacht hebben ruim dertien uur geduurd. Nieuwe verwoestin gen werden aangericht en nieuwe branden ontstonden, die slechts voor een deel door de onvermoeide brandweerlieden gebluscht konden worden. Huizen en gebouwen zijn vernieldj deelde radio-Londen Donderdag morgen mede zonder verdere bijzonderhe den bekend te maken. Een bijzonder hevi ge en succesvolle aanval is vannacht onder nomen op een stad in West-Schotland, naar alle waarschijnlijkheid Glasgow. DE DUITSCHE TROEPEN IN ROEMENIë BOEKAREST, 7 November (Stefani) De Roemeensche regeering .heeft op de meest categorische wijze het gerucht te gengesproken, volgens hetwelk dagelijks Duitsche troepen Roemenië zouden blijven binnenstroomen. Men doet in dit verband opmerken, dat het aantal der Duitsche troepen, die zich in Roemenië bevinden, niet uitgaat en niet zal uitgaan boven het aan tal, dat door de beide regeeringen is vastge steld voor de reorganisatie van het Roe meensche leger met de medewerking van een Duitsche militaire missie. Voorts wordt medegedeeld, dat binnen kort practische manoeuvres zullen beginnen met het nieuwe materiaal, waarvan het Roe meensche leger is voorzien. GRIEKSCHE TROEPEN TREKKEN TERUG. BELGRADO, 7 Nov. (D. N. B.). Naar de „Politika" meldt, heeft de Grieksche ge nerale staf Woensdagavond bekend ge maakt, dat de Grieksche troepen op den linkervleugel aan het Epirusfront zijn be gonnen terug te trekken. BELGRADO, 7 Nov. (D. N. B.). De" „Po litika" en de „Vreme" melden eenstem mig van de Grieksch-Joegoslavische grens, dat de gevechten aan het Macedonische front Woensdag voortdurend aan felheid toenamen. De Italiaansche luchtmacht heeft de Grieksche stellingen met succes gebombardeerd. Aan het Epirusfront trek ken de Grieken terug. Nader meldt de „Politika", dat de Grie ken ook op Macedonisch gebied reeds alle bruggen, alsmede alle belangrijke wegen ondermijnd en- talrijke tankversperringen opgericht hebben. Lerin is Woensdag vier maal door de Italianen gebombardeerd. De „Vreme" meldt, dat de Italianen de Grieksche stellingen aan het Macedonische front met zeer goed gericht vuur hebben bestookt. De Grieken hebben de inwoners van verscheidene dorpen naar het achter land overgebracht. NIEUWE MILITAIRE STEUNPUNTEN VOOR DE V. S. NEW-YORK, 7 November (D.N.B.) De „New York Times" meldt uit Washington, dat spoedig de totstandkoming te verwach ten is van een accoord tusschen de Ver. Sta ten en de SpaanschAmerikaansche lan den, waarbij den V. S. wordt toegestaan, lucht- en vlootbases dezer landen te gebrui ken, ingeval dit in het belang der verde diging van het Westelijk halfrond noodig taa1m^chine? Darfnaar: Breestraat 17/ aw- Momenteel leverjjg tflt voorraad LEIDEN Geboren: Anna Maria Barendina d. van J. Sjardin en G. M. Hansen Pieter z. van W. P. Heemskerk en M. den Hollan der Leendert z. van G. J. v. Klaveren en M. Gujjt Anthonius Johannes z. van A. J. Soeters en A. de Vos Levina Pieter- nella d. van S. Stieva en J. Smit Wimpje d. van C. Plokker en W. v. Leeuwen. Ondertrouwd: J. H. Wubbels jjm. 31 j. en S. M. Lut jd. 30 j. A. v. Varick jm. 23 j. en S. J. C. Leget jd. 21 j. Gehuwd: F. X. Kiel jm. en M. Ruhr- wien jd. C. J. v. Leeuwen jm. en C. E. Wowijs jd. A. Link jm. en S. M. Schip- aanboord jd. M. L. Sussert jm. en A. J. Paats jd. A. Spek jm. en J. K. Tijssen jd. J. Wassenaar jm. en J. C. Klinken berg jd. Overleden: J. Bizot m. 76 j. J. v. Meteren m. 70 j. geacht wordt. De vliegvelden en marine bases zouden door de naties, waaraan zij toebehooren, zelf bestuurd worden. De V. S. zouden technische adviseurs ter beschikking stellen, zoodra zij verlangd zouden worden. Eveneens luchtafweergeschut en andere verdedigingsmateriaal, zoodra de wapen productie van Amerika dit mogelijk maakt. De „New-York Times" meldt voorts, dat de V. S. aan de overige Amerikaansche Staten beloofd hebben, dat ook deze gebruik mo gen maken van de onlangs door Engeland verpachte militaire bases op het Westelijk halfrond. De gevoerde onderhandelingen be treffende het bedoelde accoord met de ver schillende Amerikaansche staten maken goede vorderingen. De onderhandelingen met de Domiicaansche republiek zijn op het punt te worden afgesloten. HET VRIEST IN FINLAND. HELSINKI, 7 Nov. (D. N. B.). In heel Finland vriest het. In Noord-Finland is ongeveer 15 centimeter sneeuw gevallen. LEIDEN, 6 Nov. Groentenveiling. Per 10 kg.: witte kool 2.102.50, roode kool 2.705.80, savoye kool 2.003.70, groe ne kool 2.003.50, boerenkool 13, ra pen 2.503.80, prei 1.204.50, kroten 1.303.00, kroten, gekookt f 610, uien 3.107.40,* peen 2.506.50, spruiten 515, andijvie f 2.sla 3, Nero 5.80 12.50, druiven 2042, snijboonen 14 54, stokboonen 5558, witloof 1136, spinazie 216, tomaten A f 1719.20, idem B 17—19.20, idem C 17—17.20, idem CC 9.per 100 stuks: andijvie f 1 1.20, bloemkool 415.20, salade 14, knolselderie 1.405.40, Per 100 bos: kroten 8090 cent, pieterselie J.102.30, radijs 0.802.selderie 0.501.20, bleekselderie f 611, peen f 3.507.80,, raapstelen 4050 cent. GOUDA, 7 Nov. Vee. Aangevoerd in to taal 742 stuks, waarvan: 184 magere var kens 25—38, 367 biggen 6—10, 127 run deren, 33 nuchtere kalveren en 6 graskal- vcren overgenomen door Veehouderij Cen trale: 25 bokken of geiten 610. Kaas. Aanvoer 82 partijen. Prijzen: le kwal met rijksmerk 41.50 en 2e kwal. idem 4041 per 50 kg. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 200 stuks eieren. Prijzen: kippeneieren 77.50 en kleine van 4.505.00 per 100 stuks. Handel vlug. VOORSCHOTEN, 6 Nov. Eierenveiling V. P. V. Prijzen: kippeneieren 6.507.10 per 100 stuks. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER. NEDERLANDSCHE BANK. 7 NOVEMBER. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties- New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Erussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.8144.90 Zuerich 43.63—43.71 Bankpapier: New York 1.86 1/2—1.90 1/4 Berlijn 75.19—75.34 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.76—44.94 Zuerich 43.59—43 74

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3