Roosevelt voor de derde maal president DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WiUkie ió een „goede oetdezet" Buitenlandsche commentaren Momentje Verspreidt geen geruchten DONDERDAG 7 NOVEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9791 Ste Gcki^eHeSoii^ant Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 1ÏT"\ V Solidarisme De tijd, dien wij nu beleven, is zeer ge schikt, om te verkrijgen, wat wy allen reeds zoo lang wenschten: een nieuwe gemeen schap, de nieuwe gemeenschap. 't Wordt in dezen tijd ieder zoo duide lijk, wat mqet zijn de eigenlijke kern, het voornaamste element in de nieuwe gemeen schap. Ieder ziet nu in, dat de menschen bij al hun doen en laten meer dan voorheen zich moeten laten leiden door de overweging, hoe de gemeenschap kan worden gediend. De gemeenschap in onderneming en be drijf, in gemeente en Staat, in de wereld, da internationale gemeenschap der men schen. Waar de menschen zelf te zeer geneigd zijn, uitsluitend te zien naar het be lang van zichzelf, naar het belang in eigen kring daar moet de wetgever, daar moe ten de leiders van ieder volk en van alle volkeren te zamen sturen in die ééne goe de richting: het welzijn van de gemeen schap, van iedere gemeenschap afzonder lijk en van alle gemeenschappen te zamen. Deze gedachte ligt opgesloten in de ka tholieke leer, die wij kennen als de leer van het solidarisme, de gemeenschappelij ke gebondenheid. Strijd tusschen de maatschappelijke klas sen zoowel als strijd tusschen de andere onderscheidene verdeelingen, classificaties onder de menschen moet plaats maken voor solidarisme. Dat is een ideaal, waarvan de verwezen lijking zeker niet zoo ver van ons behoeft te liggen; waarvan de concretiseering ons, in wie dat ideaal niet pas sedert enkele maanden leeft, voor den geest staat. Zeker ook in de nieuwe gemeenschap, zooals wij die voor ons zien, zullen de men- schelijke zwakheden en de menschelijke zonden doordringen en bederf veroorzaken. Maar er is een heel groot verschil tusschen een stelsel, dat in zich goed is, gebouwd op sociale rechtvaardigheid en solidaire liefde, en waarin verkeerde dingen zijn, en een stelsel, dat berust op individualisme, op, in het algemeen, verkeerde beginselen. De nieuwe gemeenschap zal er komen. Mischien heel spoedig, misschien na wat langeren tijd. En daarom is 't onze overtui ging die wij al meer hier neerschreven dat de jeugd zulk 'n mooie toekomst te gemoet gaat. Een toekomst, waarin zij zal zijn geroepen, los van conventie en vrij van sleur, op te bouwen en verder te vervol- tooien: de nieuwe gemeenschap. De nieuwe gemeenschap met zooals de Paus zegt nieuwe rust en nieuwe wel vaart. Wij willen nog eenmaal de aandacht spannen en het optimisme richten op het perspectief, dat de Paus opent in zijn jong ste Motu Proprio: „dat, na herstel van een rechtvaardige orde en. verzoening der har ten in christelijke liefde, een ware vrede alle volkeren der menschenfamilie in broe derlijke eendracht zal verbinden tot nieu we rust en nieuwe welvaart". STORTINGEN VOOR „WINTERHULP NEDERLAND" De persdienst van „Winterhulp Neder land" meldt: Als bank van „Winterhulp Nederland" is aangewezen de KaSvereeniging N.V., Spui straat 172 te Amsterdam-C., postgiro 877, telefoon 47575 (7 lijnen), postbus 178. Stortingen voor „Winterhulp Nederland" op andere banken dienen te worden over gemaakt" op de, Kasvereeniging. STICHTING „HERBOUW MIDDELBURG" De gemeenteraad van Middelburg heeft zich gisteren met algemeene stemmen ver- eenigd met het voorstel van B. en W. om mede te werken aan de oprichting van de stichting „Herbouw Middelburg". Deze oprichting geschiedt in overleg met den algemeenen gemachtigde voor den we deropbouw, dr. ir. J. A. Ringers. UITVOERPRIJZEN GROENTEN. In de pr ij zenregeling voor den export van gtoenten naar Duitschland is eenige wijziging gebracht. De prijs voor roode en savoyekool onderging eenige verhooging, terwijl als nieuw product de spruiten op de lijst zijn geplaatst. De exportprijs voor spruiten is tot 4 c.m. (ongeschoond) is 12.— per 100 kg. Roode kool geldt: A t/m 3 kg. per stuk ƒ3.per 100 kg. en B., meer dan 3 kg. per stuk 2.50 per 100 kg., savoye kool (geel en groen) geldt per 100 kg. 2.90. Voor uien is de exportprijs f 4.per 100 kg. en andijvie klasse I A J 2.en klasse A 1.50 per 100 kg. DE LAATSTE VERKIEZINGSUITSLAGEN Na eentusschentijdsche telling om 23 uur Woensdag (New Yorkschen tijd) be schikte men over de uitslagen* van 118.001 der 127.245 kiesdistricten. Roosevelt had toen 25.694.747 stemmen verkregen en Willkie 21.427.832. Van de in den Senaat te bezetten 36 ze- leis verkregen de democraten er 22, de republikeinen 12 en de progressieven 1. Omtrent één zetel is de beslissing nog niet gevallen, Van de in het Huis van Afge vaardigden te bezetten 435 zetels verkre gen de democraten er 261, de republikeinen 160, de arbeiderspartij, de onafhankelijken en de progressieven elk 1. Van 11 zetels is nog niets bekend. Volgens de tot dusver bekend zijnde ver- kxezingsuitslagegn ziet de samenstelling van den nieuwen Senaat er voorloopig als volgt uit: Republikeinen 27 zetels (tot dusver 25) Democraten 66 zetels (tot dusver 69) Progressieve 1 zetel (tot dusver 1) Onafhankelijken 2 zetels (tot dusver 1) WTLKIE WENSCHT ROOSEVELT GELUK Wilkie heeft Roosevelt het volgende te legram gezonden: „Hartelijke gelukwen- schen bij uw herkiezing als president der Vereenigde Staten. Ik weet, dat wij er bei den dankbaar voor zy"n, dat zoovele Ame- rikaansche burgers aan de stemming heb ben deelgenomen. Ik wensch U persoonlijk in ieder opzicht het beste". Willkie heeft voor de radio al diegenen, die voor zijn verkiezing hebben gewerkt, alsmede diegenen, die hem hebben ge steund, bedankt. Hij verklaarde, dat hij den uitslag der verkiezing zeer kalm op vat. De verkiezing heeft de aanhankelijk heid der bevolking van de Vereenigde Sta ten aan het twee partijen-systeem bewe- „EEN BINNENLANDSCHE AANGELE GENHEID", ZEGT BERLIJN. Semi-officieel wordt gemeld: Het resul taat der" Amerikaansche presidentsverkie zingen wordt in politieke kringen te Ber lijn volkomen zakelijk en koel beoordeeld. Men herinnert er aan, dat er steeds de na druk op gelegd is, dat de regeeringsvorm, de aard der regeering en ook de verkiezing van een president der Vereenigde Staten een zuiver Amerikaansche aangelegenneid is. De groote deelneming aan de verkiezin gen beschouwt men in de Wilhelmstrasse als een bewijs voor het feit, dat het Ame rikaansche publiek sterk onder den indruk is van de vraag of al of niet aan den oor log zal weiden deelgenomen. Evenals steeds zoo verklaart men hier verder, be schouwt Duitschland de gebeurtenissen, die met de presidentsverkiezingen in ver band staan, als aangelegenheden, die in hoofdzaak van binnenlandsche beteekenis zijn en die voor de politieke houding van het Duitsche Rijk geen bijzonder belang hebben. In het algemeen verklaren de Duitsche bladen, dat Duitschland geen" reden heeft, op het gebied der buitenlandsche politiek bijzondere beteekenis aan den uitslag toe te kennen. Zij herinneren er aan, dat de beide candidaten niet verschilden in hun houding tegenover den oorlog en de oor logvoerende partijen. Beiden hebben zich uitgesproken vóór steun aan Engeland, maar ook tegen deelneming aan den oor log. Zij hebben daarmede, zooals de „Boer- senzeitung" schrijft, bij de verkiezingis- a^tie rekening gehouden met de vredelie vendheid van het Amerikaansche volk, dat thans verwacht, dat de overwinnaar zijn belofte houdt. ROME IS NIET VERRAST. De herkiezing van Roosevelt heeft geen verrassing gewekt in Romeinsche kringen, die dit resultaat hadden verwacht. Italië behoudt een objectieve houding en zijn neutraliteit ten aanzien van het besluit der Amerikaansche kiezers. Men merkt echter op, dat wanneer Roosevelt een meerderheid Verwierf, hij heeft moeten verklaren, evenals zijn mededinger dat Amerika zou voortgaan Engeland te helpen, maar zijn neutraliteit zou handha- Aangezien deze verklaringen zijn afge legd om redenen van verkiezingspropagan da, onthullen zij de werkelijke gevoelens van de groote massa der Amerikanen. TOKIO ZIET GEEN VERANDERING. De buitenlandschef politiek van Japan zal niet beinvloed worden door de herkie zing van Roosevelt, "^aldus wordt, volgens Domei, in politieke kringen van Tokio, opgemerkt. In deze kringen verwacht men geen verandering in de tegenwoordige hou ding der Vereenigde Staten. Hierdoor blij ven, zoo wordt verklaard, de handelsbe trekkingen van Japan met de Vereenigde Staten ook in de toekomst gespannen. Ja pan zal hiermede rekening houden, zooals reeds blijkt uit het opstellen van een tien jaarplan voor de samenwerking van het Japansche, Chinessche en Mandsjoerijsche economische leven. HAD WASHINGTON PRINCIPIEEL BEZWAAR? In het Haagsch Maandblad noemt M. ten Bouwhuys de woorden, die Washington in den mond gelegd worden, „dat hij geen derde presidentschap begeerde, omdat dit in strijd was met zijn overtuiging, dat in een republiek, in een democratie, de hoog ste ambtsdrager slechts gedurende .een be perkte periode, het hoogste gezag zou mogen uitoefenen", een legende. Deze le gende is een gemeenplaats geworden; als vermeende zuiver historische waarheid spookt zij rond in zoowat alle leer- en handboeken der geschiedenisbuiten Amerika. Maar zij is niet te vinden in Amerikaansche geschiedwerken, groote of kleine, mits dan geschreven door serieuze geleerden en competente historiescrijvers. Ook niet iets dat er maar naar zweemt. Bij L. C. Prince in zijn A Bird's Eye View of American History, krijgt men den indruk, dat hij de legende, die hij niet vermeldt, toch zeer goed ke maar haar nu eens voor goed wil uitdelgen. Hij schrijft: „Was hington zou zeker voor.«een derde periode unaniem herkozen zijn; en hij was in prin cipe daar niet tegen; maar hij was het pu blieke leven moe; hij gaf er de voorkeur aan naar zijn landgoed terug te keeren." Vóór zijn presidentschap ten einde liep, heeft Washington een afscheidsboodschap tot het Cong:es gericht: een belangrijk scaatsstuk, dat wel „Washingtons politiek testament" wordt genoemd. Het wil aan de Amerikaansche staatslieden voor de toe komst een richtsnoer geven voor hun han delen. In dit stuk zou de „legende" onge twijfeld op haar plaats .zijn, wanneer haar inhoud werkelijk strookte met de over tuigingen van den President. Maar in het overzicht, dat Bassett geeft (p. 146147), is niets daarvan te vinden. Wij kunnen dus veilig de legende uit de historie bannen. Waarom dan, als Washington geen prin- cipieele bezwaren had tegen een derde pre sidentschap, weigerde hij de candidatuur? Platweg gezegd: „omdat hij „er genoeg" van had." RARITEITEN. Het heeft ook dit keer niet ontbroken aan fantasten, die bij de verkiezingen voor het noodige kermisvermaak en sensatie zorgden. In Tuscalosa in den staat Ala bama sprak een fanatieke aanhanger van Roosevelt niet minder dan 66 uur aan een stuk over de voordeelen van diens politiek. Kentucky was bevangen door een epi demie van de meest dwaze weddenschap pen over den uitslag van de verkiezingen. Een vooraanstaand burger verplichtte zich m het geval van een nederlaag van Roose velt een vat te koopen en zichzelf hierin op de markt te kijk te stellen. Een ander beloofde barrevoets van Louisville naar Washington te loopen onder het zingen van vaderlandsche liederen, als Roosevelt zou winnen. (S. P. T.). MAXIMUMPRIJS VOOR BRANDHOUT. Volgens het „Vaderland" is een maxi mumprijsregeling voor brandhout in voor bereiding. Deze regeling heeft nogal lang durige besprekingen geëischt. De regeling zal nu waarschijnlijk op korten termijn uitkomen. INLEVERING LEGERPAARDEN. Het opperbevel der Duitsche Weermacht beveelt allen personen in de gemeente Am sterdam, de in hun bezit zijnde Duitsche of Hollandsche legerpaarden in te leveren te Leiden (Doelenkazerne) en wel Za terdag 9 November om elf uur. Met bij zonderen nadruk wordt er op gewezen, dat een ieder die hiervoor in aanmerking komt aan dit bevel voldoet, daar deze aangelegenheid, anders aan het Duitsche „Kriegsgericht" zal worden over gegeven. De paarden moeten in goeden toestand afgeleverd worden. Bekendmaking verkeersdicipline De Commissaris-Generaal voor openbare veiligheid, de hoogere S.S.- en Politieleider bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsohe gebied acht zich verplicht in het bijzonder de automobilisten en de wiel rijders nogmaals met de meeste klem de noodzakelijkheid van naleving van de uit gevaardigde verkeers- en verduisteringsbe palingen onder het oog te brengen. Zoowel de autorijder als de wielrijder moet zich, evenals iedere deelnemer aan het openbare wegverkeer, zoo gedra gen, dat het verkeer niet in gevaar kan worden gebracht. Zij moeten zich zoo gedragen, dat niemand anders schade lijdt of meer hinder of overlast onder vindt, dan de omstandigheden ver- eischen. Wielrijders moeten steeds de uiterste rechterzijde van den rijweg houden. Zij mogen slechts ten hoogste met tweeën naast elkaar rijden. Maar het inhalen is slechts aan één wielrijder tegelijk geoor loofd. Voortdurend naast een ander voer tuig te rijden, in het bijzonder naast .een tram, en ook het hangen aan voertuigen is verboden. Fietsers, die van richting willen veranderen of hun richting willen houden, moeten dit den anderen weggebruikers tij dig en duidelijk doen blijken. Doch het uit steken van de hand ontheft den wielrijder niet van den plicht tot voorzichtigheid. Ten slotte moeten fietsers voorhanden en in be hoorlijken staat verkeerende fietspaden ook werkelijk gebruiken. Den autorijder zijn by de verordening nr. 73 (vobl. pag. 236) de toegelaten maxi mumsnelheden nauwkeurig voorgeschre ven. Zij bedragen binnen de bebouwde kommen voor alle soorten auto's 40 K.M. per uur. Buiten de bebouwde kommen als mede op speciale autowegen is de maxi mumsnelheid voor personenauto's, die met inbegrip van den chauffeur ten hoogste acht personen mogen vervoeren, en voor motorrijwielen met of zonder zijspan 80 K.M. per uur, terwijl andere auto's slechts 'een snelheid van 60 K.M. per uur mogen hebben. Ondanks deze duidelijke bepalingen moet men steeds nog opmerken, dat veel autorijders zich aan een waanzin nig voortrazen schuldig maken. Daar tegen zal in de toekomst met de scherp ste straffen en politiemaatregelen wor den opgetreden. Ook de verduistering van auto's en rij wielen, waaromtrent in de verordening nr. 34 (vobl. pag. 131) nauwkeurige bepalin gen zijn uitgevaardigd, laat veelal nog te WACHTEN. Ik las, dat er in Amsterdam een stationswachtkamer te huur is en dat lijkt mij wel wat. Er zyn toch dagen genoeg in ons brooze menschenleven, dat wij op iets zitten te wachten, dat maar niet komt en ik meen dat men dat niet beter kan doen dan in een verblijf, dat speciaal voor dat doel is gebouwd. Er zyn ook nog andere gees telijke «1 materieele emolumenten aan het verblijf in een wachtkamer ver bonden. Er is als 't een echte stations wachtkamer is een toonbank voor de' bierpomp en een kelder voor het bier. Je kunt al naar verkiezing vóór of ach ter de toonbank gaan staan, maar het lijkt mij het aardigste eerst achter de toonbank een glas bier te tappen en dan even om te loopen om het vóór de toonbank uit te drinken. Voorts heeft men in een stations wachtkamer een ruim uitzicht, al kan men daardoor ook wel eens het ge voel krijgen in een glazen huis te wonen en dit is, vooral tegenwoordig, weer minder prettig. Alles bij elkaar valt er echter toch veel voor te. zeggen daar te gaan wo nen. Er is waarschijnlijk rust en men behoeft ook niet meer bang te zijn den trein te zullen missen, al beweert men wel, dat de menschen, die het dichtst bij de kerk wonen, het meest te laat komen. Maar de grootste geestelijke winst, die ik in het wonen in een stations wachtkamer zie, is "het leeren wachten. Het beoefenen van geduld en lijd zaamheid. Ik denk erover om erin te trekken en te wachten opden vrede. wenschen over. Naast het onvoldoende ver duisteren van voertuigen is het natuurlijk ook verboden voertuigen en rijwielen ge- hcl zonder verlichting aan het verkeer te doen deelnemen of op den rijweg of op het trottoir te parkeeren. Al deze bepalingen hebben natuurlijk een zekere tijd noodig gehad om in te bur^bren. Daar werd tot nu toe ook door de pólitie rekening mede gehouden. Van nu af echter moeten deze voorschriften aan een ieder bekend zijn en door ieder nauwgezet in acht worden genomen. De po- litieeele en justitieele autoriteiten hebben dan ook instructie ontvangen van nu af aan met de strengste straffen en de scherp ste politiemaatregelen tegen een ieder op te treden, die meent deze voorschriften tc kunnen veronachtzamen. In de toekomst kan daarom degene, die de uitgevaardigde verkeers- en verduisteringsvoorschriften niet of niet voldoende in acht neemt, noch op tegemoetkoming noch op genade van de zijde der justitie en politie rekenen. Moge iedere autorijder en wielrijder de ze laatste aanmaning ter harte nemen. Een ernstige waarschuwing In verband met den aanval, welke een Engelsch vliegtuig op een der vorige nach ten doelbewust heeft gedaan op het Wil- helminaziekenhuis te Amsterdam, waar door 22 Duitsche gewonde soldaten, die hier ter verpleging waren opgenomen, werden gedood, wordt van bevoegde zijde met grooten nadruk en ernst gewaarschuwd tegen het verspreiden van geruchten, wel ke niet alleen gemeene leygens zijn, maar tevens een grove beleediging voor de Duit sche weermacht vormen, welke niet langer kan worden getolereerd. Gewezen wordt op het in de hoofdstad verspreide gerucht, volgens hetwelk de bomaanval op het Wilhelminaziekeiihuis zijn rechtvaardiging zou vinden in het feit, dat Duitschegeneraals en andere hooge officieren het tot een gewoonte maken, de nachten in ziekenhuizen door te brengen om op deze wijze beveiligd te zijn tegen bomaanvallen. Duitsche officieren zoo wordt van deze zijde opgemerkt zijn gewend om aan het hoofd der troepen te staan, zooals trouwens in dezen oorlog is bewezen en wanneer men geruchten ver spreidt, dat zij gevaren zouden ontwijken en in ziekenhuizen zouden slapen, dan is dat een grove beleediging, die niet langer toegestaan zal worden. Wordt er niettemin toch mee doorgegaan, dan zullen maatrege len niet uitblijven en de mogelijkheid is groot, dat zij niet alleen de verspreiders dezer geruchten zullen treffen, maar ook de onschuldige burgerbevolking. Gewezen wordt ook op het gevaar, dat dergelijke geruchten, die een gemeene en hoogst minderwaardige propaganda vormen van bepaalde zijde, op welke wijze dan ook naar Engeland worden overgebracht, het geen een aanmoediging voor de Engelschen kan zijn om met hun praktijken door te gaan. Ziekenhuizen zoo wordt verder opge merkt worden ook niet gebruikt voor munitieopslagplaatsen. Het is trouwens volkomen onlogisch om munitie in gebou wen op te slaan. Hiervoor zijn- alleen berg plaatsen onder den grond in het open veld of dergelijke inrichtingen geschikt. Voortss wordt gewezen op het in Haarlem verspreide gerucht als zou de stad door Duitsche vliegers zijn gebombardeerd. Om het nog mooier en geloofwaardiger te ma ken wordt er soms bij verteld, dat het Duit sche vliegers waren, die vliegtuigen ge bruikten, voorzien van de Engelsche ken- teekenen. De waanzin, welke deze geruch ten bevatten, treedt dadelijk aan het licht, wanneer men bedenkt, dat indien Duitsche vliegers dit bombardement inderdaad zou den hebben uitgevoerd, zij ook hun eigen kameraden hadden kunnen treffen. Met klem zoo wordt tenslotte opge merkt moet tegen hét verspreiden van dergelijke geruchten worden gewaar schuwd. Wordt er mee doorgegaan', dan zullen bepaalde conclusies en maatregelen van Duitsche zijde niet uitblijven. Wij vertrouwen, dat de fabrikanten zoo wel als de verspreiders van geruchten als de hier bedoelde zullen inzien, dat zij door zulk een optreden zich stellen ver beneden de waardigheid, de zelfbeheersching, die ^den Nederlander past en die den Neder lander eert. Aan alle dergelijke phantasterij schenke men geen aandacht en geen gehoor.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1