35 cent Wacht niet met besteüen, de voorraad is beperkt- BIOSCOPEN TE LEIDEN CUine Quidam naum KERKNIEUWS MAANDAG 4 NOVEMBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Deze spannende vertelling met pl.m 300 illustra- tie's, uitgevoerd in pracht-kleurendruk kost slechts afgehaald aan ons bureau, PAPENGRACHT 32, of bij onze agenten. 45 cent franco p. post (na ontvangst v. h. bedrag) HOOFDFILMS AA-N V A-NGSULx» Geheimen van oerwoud. De Witte. Kinderarts Dr. En- gel (Paul Hörbiger). Een vrouw dwaalde (Lil Da; over, Vic tor Staal). Morgen gaat 't beter (Lily Bouwmeester). Wildernis in Indo-China. Naar het boek v. Ernst Claes. lederen avond 7.30 u. Zondag 2.30 en 4.30 uur. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. lederen avond 8 uur. Zondag 26.30 uur. lederen dag 2 uur matinée. TpHptpti avnnrl 8 inir. Goedgekeurd v- volwassene BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De jaarvergadering. Vorige week hield bovengenoemde bond zijn jaarvergadering. De voorzitter opende deze slecht bezochte vergadering met een woord van welkom in het bijzonder tot de nieuwe vereeniging; D.S.S.. waarna voorlezing der notulen volgde, welke on veranderd werden goedgekeurd. Voorts werd besloten om gezamelijk met de Haagsche en Rotterdamsche Biljart bonden over te gaan tot opheffing van de federatie. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de penningmeester bij accla matie werd herkozen, terwijl tot wed strijdleider gekozen werd de heer B. Siege- laar, terwijl het secretariaat gevestigd blijft bij J. Bonnet, Vree wijkstraat 15. Hierna werd de nieuwe competitie bespro ken. De inschrijving hiervoor staat open tot 16 November bij den heer B. Teege- laar, Haarlemmerstraat 311. Hierna volgde rondvraag, waarna de voorzitter de ver gadering sloot Amstel beker-wedstrijd. De uitslagen van den Amstelbekerwed- strijd 2de ronde zijn: H. Teske DOS 225 174 35 20 4,96 Steenbergen P.v.H. 60 60 35 7 1,71 v. Rooyen 105 92 43 12 2,21 de Bock, res 65 65 43 8 1,53 Winkel 105 105 36 14 2,91 de Bock 55 39 36 7 1.07 de Water 70 45 36 7 1,25 Steenbergen, res 72 72 36 9 2.00 Gewonnen door P. v. Cleef 3—1 R. de Jong TOP II 70 69 39 6 1.76 Arbouw TOG II 105 105 39 9 2,69 J. Bonnet 105 105 39 10 2,69 G. Bontje 120 93 39 23 2.38 R. v. G., sr. 60 60 48 7 1,25 J. v. Klaveren 85 67 48 10 1,39 P. Harteveld 50 50 39 4 1,28 H. Regeer 60 55 39 5 1,41 Gewonnen door TOP II met 3—1 Dinsdag 5 Nov. 7 uur eindstrijd P. v. Cleef—TOP II, clublokaal TOG. TAFELTENNIS STEEDS VOORUIT—VAN NISPEN. De tafeltennisclub „Steeds Vooruit" (Warmond) speelden thuis tegen ..Van Nis pen" uit Leiden, beide le klasse. De vol gende partijen werden gespeeld: W L J. v. TongerenJ. Verhoog 2—0 P. WeijersHeying 2—1 W. WelsinkJ. Ve.rhoog 0—2 J. v. TongerenJ. v. Dam 0—2 P. WeijersHiying 2—1 J. v. TongerenHeying 2—1 W. WelsinkJ. v. Dam 1—2 W. WelsinkHeying 0—2 P. WeijersJ. Verhoog 1—2 J. v. T„ P. W.—J. J. V J. v. D 0—2 Totaal aantal bunten 8—16 PAARDENSPORT COURSES TE DUINDIGT. De uitslagen van de courses te Duindigt, gistermiddag gehouden, luiden als volgt: 1. Valencia-prijs: gewonnen door David Volo (eig. J. de Vlieger te Nieuw Ven nep), K.M.-tijd 1.39. 2. Va Vite-prijs: gewonnen door Zam- pa van NZ. (eig. J. Witteveen te Alk maar), K.M.-tijd 1.30.8. 3. Ventura-prijs: gewonnen door Diana Norton (eig stal Hollandia te Naarden), K.M.-tijd 1.34.8. 4. Uunion-prijs: gewonnen door Echil- lais (eig. stal Gruno te Groningen), K.M.- tijd 1.27.6 halslengte. 5. Verona-prijs, gewonnen door Senator Norris (eig L. J. van Harlingen te Wasse naar). K.M.-tijd 1.39.1 in vier heats. FEUILLETON in het Naar het Amerikaansch van MALCOLM HOWES. Nadruk verboden 21) Heb j ij het raam open gelaten?, vroeg Dempster. Tommy knikte. Hoe lang duurde het, vroeg Holbrook. voor je beneden kwam, nadat je oom riep? Misschien een halve minuut. En weet je zeker, dat er niemand hier was?, vroeg Holbrook. want hij wilde op oat punt volkomen gerust zijn. Niemand, meneer. Kapitein Holbrook keek Dempster velbeteekenend aan. Eén ding. chef! zei hij. Maar Dempster was nog te druk met zijn kruisverhoor. Deze roos! Hij raapte die op van de vloer Hoe komt die hier? Ik weet het niet, meneer. Tommy stond van de sofa op en kwam naar voren om de roos beter te kunnen bekijken. Mijn oom had geen rozen hier! Nederlandsche jongens in de S S -standaard Westland Het opleidingsinstituut Noordwest. Den Haag, Koninginnegracht 60, schrijft ons het volgende: Gedurende den laatsten tijd hebben zich weer veel Nederlandsche jongelui tusschen de 17 en de 25 jaar aangemeld voor opne ming in de S.S.-standaard Westland. Deze jonge kerels, die aangepakt zijn door den geest van den nieuwen tijd, doch die tot dusverre niet of nauwelijks in staat waren om practisch hun geheele jonge levens- en werkkracht voor hun idealen te geven, die, om hun overtuiging gehoond, vaak ook geen werk konden vinden onder het vorige regiem, deze jonge Nederlanders hebben zich voor dit regiment aangemeld in het vaste geloof, dat zij daar in München zul len worden gevormd tot menschen, die weer vertrouwen kunnen hebben in zich zelf. Zij worden daar immers geschoold in en doordrongen van een wereldbeschou wing, die het leven inhoud en waarde geeft. En. omdat ze er militair worden opgevoed, worden ze er tevens tot frissche en sterke, aan orde en tucht gewende soldaten. Hoe teleurgesteld waren diegenen, die bij de strenge keurir.g om de een of andere lichamelijke tekortkoming moesten worden afgewezen. Laten ook zij echter niet wan hopen, want voor iederen Nederlander, die in zijn hart den drang voelt om mee te wer ken aan de nieuwe toekomst, is werk. En elke taak, die dit ideaal dient, is mooi. De S.S. is nu eenmaal altijd een keur korps van de allerbesten geweest en moet dit ook blijven. Vandaar dan ook de vreug de bij hen, die wel werden goedgekeurd en die den dag van hun vertrek naar Mün chen nauwelijks kor.den afwachten. Velen van hen hadden Duitschland nog nooit ge zien, hadden vooral voor den lOen Mei van het nieuwe Duitschland niets dan slechts gehoord en wilden zich nu met eigen oogen zoo graag gaan overtuigen. Lang wordt overigens het geduld van hen, die niet te licht bevonden zijn, niet op de proef gesteld. Luttele dagen na de keu ring kunnen zij als regel reeds de reis aan vaarden, de reis naar het onbekende Hoe zij aan de grens en in Duitschland worden ontvangen, werd reeds vroeger door ons vermeld. De eerste weken in de kazerne zijn voor velen, door al het ongewone werk, wel zeer inspannend, maar als deze tijd voorbij is, blijkt iedereen op een enkele uitzonde ring na gewend te zijn. Ze hebben de standplaats, de omgeving en de Duitsche kameraden leeren kennen. Zij zijn op el kaar aangewezen en de echte kameraad schap wordt er geboren, de innige en on verbreekbare band, welke het gemeen schappelijk ideaal geeft. En daarbij wordt alles wat achter hen ligt, vergeten, ook die harde eerste weken. Zorgen kennen ze verder niet: eten en drinken is rijkelijk, kleeding is vrij bovendien krijgen ze nog een zeer behoorlijk zakgeld, dat hen in staat stelt hun vrije avonden gezellig door te brengen. Is het onder deze omstan digheden dan nog te verwonderen, dat de brieven, die de familieleden en vrienden hier ontvangen, zonder uitzondering over vloeien van geestdrift? Van wat er in het vaderland gebeurt, worden de jongens op de hoogte gehouden. De Telegraaf, het Nationale Dagblad en en kele andere bladen staan ter beschikking. Er is zorg voor gedragen, dat de correspon dentie met Holland, via de veldpost, zoo weinig mogelijk vertraging ondervindt en het briefverkeer is dan ook vrij levendig. Zoo is in korte trekken het leven van de Nederlandsche jongens in de S.S.-stan daard Westland. Wel verre van „in vreem den krijgsdienst" te treden, zooals dit door kwaadwillige elementen wel eens wordt getypeerd, vormen deze jongens, in nauwe samenwerking met hun Duitsche vrienden, een keurkorps, dat later, als dit noodig mocht zijn, ingezet kan worden voor hun eigen land. Deze jongelui behooren tot de besten van Nederlands jongelingenschap, Misschien heeft hij ze gekocht nadat de jongen naar boven is gegaan. Kapitein Holbrook deed zijn uiterste best om den chef van het spoor af te bren- Heb je de buitendeur gehoord voor dat ?e binnerfkwam of daarna? Tommy schudde het hoofd. Heb jij dat raam geopend?, vroeg Hol brook. Ja, meneer. En ben je op de stoep blijven staan tot de politie kwam? Tommy knikte. En heb je niet iemand zien wegloo- pen? Neen, meneer. Jij ook niet, Donneli? Neen! Donneli knikte. Voor de jongen het raam opengemaakt heeft, is ze er van door gegaan, zei Demp ster. De stem van den chef klonk beslist. Z ij, chef? Holbrook slaagde er in zijn vriend Dempster hoogst verbaasd aan te kijken. Het was een vrouw. Dat heb jijzelf ook gedacht zoodra je binnenkwam! ant woordde Dempster. Ik? Je hebt parfum geroken! De lucht van parfum bewijst nog niet, dat er een vrouw geweest is. sprak de ka pitein tegen. Ik geloof wel dat mijn oom door een vrouw is opgebeld, zei Tommy. Kapitein Holbrook keek snel op. Wie was het?', vroeg Dempster vlug. Tommy schudde weer ontkennend het hoofd. Wanneer belde zij op? Toen die man hier was tegen half tier., zei de jongen. ongetwijfeld. In München maken ze een harde, maar gezonde leerschool door. Moei lijkheden blijven hun niet gespaard, maar als ze straks terugkomen in Nederland, zijn het kerels geworden, flinke, geharde jon gens, die hun volk willen dienen en waar op hun volk dan ook trotsch zal zijn. Na eeuwen van verslapping herneemt het geu zenbloed zijn rechten. PASTOOR P. J. WELTING, f Tijdens het opdragen der H. Mis overleden. Naar de „Maasbode" meldt, is Zaterdag tijdens het opdragen van het H. Misoffer plotseling overleden de zeereerw. heer P. J. J. Welting, sedert 1928 pastoor te Neer loon. Pastoor Welting was geboren te Grave op 9 Januari 1883 en priester gewijd 22 De cember 1906. Hij werd afchtereenvolgens benoemd tot kapelaan te Beugen 2 Maart 1917, te Drunen 12 September 1919 en te Bergeijk op 25 Maart 1924. Op 13 Augus tus 1928 werd hij benoemd tot pastoor te Neerloon. RECHTZAKEN DE MOORD TE LE JDSCHENDAM. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Holsteyn, heeft heden conclusie genomen in de zaak van den 29-jarigen Rotterdamschen koopman R. A., die ter zake van moord op den veekoopman C. G. van der Horst te Leidschendam door net Gerechtshof te 's-Gravenhage is veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf Mr. Holsteyn achtte alle aangevoerde cassatiemiddelen ongegrond en concludeer de tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal arrest wijzen op 2 December. OUDE MAN GOOIDE REVOLVER WEG. Tot boete veroordeeld. Voor het Duitsche Feldgericht heeft zich te verantwoorden gehad de 76-jarige in woner van Almelo, A. J. van den H.. die in Mei in strijd met de desbetreffende ver ordeningen een trommelrevolver met mu nitie niet heeft ingeleverd, doch in het ka naal heeft gegooid. „Als mijn dochter niet had gezegd, dat ze in de krant had gelezen dat de wapens moesten worden ingeleverd en wanneer niet aan deze verordening werd voldaan er strenge straffen zouden worden gegeven, had het ding", aldus verdachte, „nog steeds op dezelfde plaats in de kast gelegen. Nie mand wist, dat ik een wapen had en om aan de straf te ontkomen heb ik het in het kanaal gegooid. Mijn dochter had mij dit aangeraden." De president vroeg verdachte nog wat hij met het wapen wilde doen. Verdachte: Ik had er heelemaal geen belang bij. Ik zou er ook niet aan gedacht hebben, als mijn dochter er niet over had gesproken. Op een desbetreffende vraag van den president deelde een getuige mede, dat ver dachte in zijn omgeving gunstig bekend stond en voor voover getuige wist nimmer aan politiek heeft gedaan. De openbare aanklager achtte verdachte schuldig, doch vond dit een mild geval. Mede rekening houdende met verdachte's leeftijd vorder de ae openbare aanklager 30 gulden boe te, hoewel in andere gevallen gevangenis straf, ja zelfs de doodstraf kan worden op gelegd. Na raadkamer deed het Feldgericht uit spraak en veroordeelde verdachte, reke ning houdende met de omstandigheden, tot 15 gulden boete, die verdachte in drie termijnen mag voldoen. Zou ze hier komen? Ik geloof van wel. Nu, kapitein? Dempster wierp een triomfeerenden blik op Holbrook. Het deed hem geweldig veel pleizier dat die zelfverzekerde kapitein was pal gezet. Hij nam den hoorn van de telefoon op, terwijl Holbrook zich tot Tommy keerde. Heb je haar gezien? Holbrook deed deze vraag niet zonder een gevoel van be klemming. Ik ben naar bed gegaan voor zij kwam. Intusschen begon de chef in de telefoon te praten. Met'den politiechef Dempster van de Recherche. Ik spreek door Judson Flagg's telefoon Main 191. wilt u dadelijk voor mij laten onderzoeken welk nummer te gen half elf naar hier heeft opgebeld. Dat is heel belangrijk voor een onderzoek. Ik bel u zoo straks weer op. Terwijl hij tlefoneerde kwam een inspec teur van het hoofdkwartier met een re chercheur, die Joe Hunter heette. Hallo, chef! Het spijt mij dat ik zoo laat ben, verontschuldigde de inspecteur zich. Het is goed, inspecteur. En wat denkt u er van? Moord! De inspecteur keek naar Joe Hunter. Ga maar aan 't werk. Joe, dan praat ik vast met den chef. De rechercheur begon zijn rustig syste matisch onderzoek, terwijl de inspecteur en Dempster in een druk gesprek gewik keld waren. Ze liepen de kamer op en neer, toen hun aandacht door iets werd getrok ken, waar? De jongen knikte tegen den chef. Voor die camera? Hij wees naar de kodak, die op de boekenkast stond. Ja, meneer. Waar loopen die draden heen? Naar de schrijftafel, antwoordde Tommy. O! Nam hij foto's?, vroeg de chef. Tommy knikte weer. Hij zelf? Ja, meneer. Waarom? Ik weet niet, meneer. Vanavond ook?, vroeg de chef. Iik geloof van welTommy aarzelfde. Vooruit, jongen; snauwde de inspec teur. Van den man, die hier was.... be kende Tommy. Vertel het maar eens gauw, anders, zal ik je op een gratis ritje tracteeren. De camera staat daar en hij wees op de boekenkast er is altijd een plaat in en het bliksemlicht is ook altijd klaar. Maar oom nam altijd de foto van een be zoeker, als die voor 't eerst "hier was. De mijne ook?, vroeg Holbrook op hu- moristischen toon. Neen, meneer. Ga verder!, beval de inspecteur. Mijn oom drukte op het knopje; de lens ging open en het bliksemlicht ont brandde. Toen mijn oom mij riep, hoorde ik den plof en ik hoorde mijn oom zeg gen: ik heb je foto voor de politie! Daar heb je 't! Dat was de kruitdamp die hier hing, kapitein! De chef was opgeto gen. „Heb je foto voor de politie" dat lijkt niet erg op zelfmoord, hè? Neen, maar je bent een knappe jon gen als je me vertellen kunt waar het wél op lijkt, spotte de kapitein. Zondag van 26.30 v. volwassenen uur. Iederen dag matinée 2 uur. lederen avond 8 uur. Goedgekeurd Zondagmiddag 4 u. v. volwassenen Woensdag en Zater dag matinée 2.30 u. Afgekeurd. Zorg goed voor die camera, Donneli, zei de inspecteur, en laat haar geen oogen- blik uit je handen. Neen, meneer, antwoordde Donneli, ep hij nam de camera op. Ik heb geen notities gemaakt, inspec teur, zei Dempster. Joe! Maak jij notities, terwijl wij alles nog eens met den chef opnemen! zei de inspecteur tegen den rechercheur. Hunter ham een notitieboekje uit zijn zak. Kom hier!, Dempster wenkte Tom my. Bleef die Jones in de kamer toen die dame telefoneerde? Ik heb hem daarheen meegenomen en Tommy wees op de deur achter Flagg's schrijftafel. Wat is daarachter? Privé-kantoor! Laten wij daar eens een kijkje ne men, zei de inspecteur en Dempster, de inspecteur en Hunter verdwenen met den jongen in de aangrenzende kamer. Toen Holbrook alleen was met Donneli, liet hij geen moment verloren gaan. Zeg, heb jij geen broer, die Mike Don neli heet en bij het Vijfde Caavlerie dient?, vroeg hij op zijn beminnelijksten toon. Donneli glimlachte. Hij was vereerd door de aandacht, die de kapitein aan hem schonk. Neen, kapitein! Jullie lijkt pn^ers veel op elkaar, ver telde Holbrook. Toen liep hij op hem toe en deed alsof hij de camera bekeek, die Donneli op or der van den inspecteur nog steeds in zijn hand hield. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8