De duisternis eischt veie slachtoffers Wilt 11 iets weten? MAANDAG 4 NOVEMBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Qemengde ffiexicflteti Vooral Ie Amsterdam en Rotterdam 't Kan donker zijn 's avonds, terwijl men zich toch ecnigszins behoorlijk kan oriënteeren. Maar 't kan ook zoo don ker zijn, dat men totaal niet weet waar men zich bevindt. Men noemt zulks aarde-donker. Zoo donker was het ook Zaterdag avond weer en de gevolgen daarvan zijn niet uitgebleven. In tal van plaatsen heeft de duister nis vooral Zaterdagavond weer nieuwe slachtoffers geëischt. De droeve lijst daarvan laten we hieronder volgen. Achttien drenkelingen te Amsterdam, drie verdronken. Zaterdagavond is het aantal personen, die te Amsterdam door de duisternis mis led te water zijn geraakt, wel zeer groot. In achttien gevallen moest politie, G.G.D. en brandweer handelend optreden. In drie gevallen kon hulp geen baat meer bren gen. Dit was het geval bij een 25-jarige vrouw, die in de le Kostverlorenkade liep, een 39-jarigen man, die in de Jacob van Lennepkade terecht kwam en een 23-jari ge verpleegster, die op weg naar een pa tiënt per fiets in de Jacob Catèkade reed. De stoffelijke overschotten zijn naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht. In alle andere gevallen zijn de drenke lingen door voorbijgangers gered en op één geval na, dat een 74-jarigen man be trof, die in een ziekenhuis ter verpleging' is opgenomen, konden de slachtoffers naar hun wening terug keeren. Verschillende personen te Rotterdam verdronken. Zaterdagavond omstreeks kwart over tien is de 46-jarige man L. Jurien, die te Rotterdam op de Zaagmolenkade liep, door de duisternis misleid in de Rotte geraakt. Hij werd door een burger, die zich geheel gekleed te water begaf op het droge ge bracht, waarna een geneesheer eenigen tijd trachtte de levensgeesten op te wek ken, echter zonder resultaat. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Bergweg over gebracht. Omstreeks denzelfden .tijd is in de Scheepmakershaven een persoon te water geraakt en verdronken. Gisterenmorgen heeft de rivierpolitie uit de Scheepmakershaven het lijk van den den man opgehaald. Het slachtoffer bleek te zijn de 23-jarige W. A. van Brug ge. gewoond hebbende op den Stationsweg te Rotterdam. Het personeel van de rivierpolitie te Rotterdam heeft uit de Wijnhaven het lijk opgehaald van den 45-jarigen krantenbezor ger H. C. Hoek, wonende aan. den Goud- schen Singel, die Zaterdagmorgen vroeg door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken is. Bovendien heeft men bij de politie aan gifte gedaan van vermissing van zes per sonen, die zich allen 's avonds van huis hadden begeven, zoodat het droevige ver moeden voor de hand ligt, dat er nog meer slachtoffers gevallen zijn. In verschillende havens wordt dan ook door de rivierpolitie gedregd omdat voor bijgangers een schreeuw hebben gehoord en hiervan aangifte hebben gedaan. Zoo woïdt ook vermoede, dat bij de Koestraat iemand in het water van den Haringvliet is geraakt; een voorbijganger hoorde een plons en daarna hulpgeroep, doch toen hij op de plaats des onheils kwam was er niets meer te bekennen. '^In andere plaatsen. Zaterdagavond omstreeks 10 uur is te Smilde de ongeveer 26-jarige, ongehuwde W. Emmens door de duisternis misleid met zijn fiets in de Drentsche Hoofdvaart gere den. Na een tijdje slaagde men er in den man op het droge te brengen. De toepas sing van kunstmatige ademhaling mocht echter niet'meer baten, de levensgeesten waren al geweken. Zaterdagavond raakte J. de S. uit Dalem door de duister te water in de Ha ven aan den Havendijk. Reddingspogingen ondernomen door W. Snoek, die den dren keling nasprong, hadden vanwege de don kerte geen succes. S., die bij den opbouw- dienst diende en 21 jaar oud was, ver dronk en is later door middel van dreggen opgehaald. Ook Snoek kreeg het nog kwaad te verantwoorden en moest uit het water geholpen worden. Nadeelige gevolgen zal hij, naar wij vernemen, van zijn moedige daad wel niet ondervinden. Zaterdagavond omstreeks 10 uur is te Smilde de ongeveer 26-jarige ongehuwde W Emmens door de duisternis misleid met zijn fiets in de Drentsche hoofdvaart gere den. Na een tijdje slaagde men er in den man op het droge te brengen. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht echter -niet meer baten, de levensgeesten waren al geweken. Vrijdagavond om negen uur is de 24- jarige stucadoor V. K., wonende op het Hooge Noorden te Utrecht waarschijnlijk misleid door de duisternis in de Vecht ge- loopen en verdronken. Tijdens het noodweer, dat Zaterdag avond woedde, is, ten gevolge van de vrij wel ondoordringbare duisternis, de 26-ja- rige boerenaibeider L. V. te Purmerend met zijn rijwiel in een gracht gereden en ondanks heldhaftige reddingspogingen van een rijksveldwachter jammerlijk ver dronken, aldus de „Crt.". Dien avond was V. op visitie geweest bij zijn getrouwde zuster aan het Whee- replantsoen. Omstreeks halfelf wilde hij zich door storm en regenweer per rijwiel naar de ouderlijke woning begeven. Zijn fiets was voorzien van een electrische lan taarn en bovendien had de man nog een brandende zaklantaarn in de hand. Des ondanks was het hem niet mogelijk het rijwielpad te houden. Geleidelijk aan reed hij meer en meer naar links, totdat hij par does van den circa één meter hoogen wal kant in de Plantsoengracht reed. Toevallig surveilleerden aan den over kant van de gracht in den Overweer- schen polder twee jonge rijksveldwachters. Zij horden een plons. Toen zij de gracht met ?en zaklantaarn beschenen zagen zij den drenkeling nog met een zaklantaarn in de hand in het water spartelen. Hij riep eenige keeren om hulp. Hij was echter der mate in de war geraakt, dat hij in plaats van te trachten naar den wal "te komen, zich tot midden in de gracht vortbewoog. Een van de rijksveldwachters, Stevensen genaamd, greep onmiddellijk den red- dingshaak, welke aan de zich ter plaatse bevindende Hoornschebrug hangt. Met den reddingshaak sprong hij te water, terwijl zijn collega met de zaklantaarn het wa ter bescheen. Juist zou de moedige rijks veldwachter den reddingshaak qm het lichaam van den drenkeling plaatsen, toen deze in de diepte verdween. Er werd assistentie ingeroepen, welke van alle kanten kwam opdagen. De ge- meente-politie heeft toen met een dreg het slachtoffer na een kwartier opgehaald. Langdurige pogingen de levensgeesten op te wekken bleven vruchteloos. Het slacht offer was ongehuwd en stond bekend als een oppassende, zeer werkzame jongeman. -Ten gevolge van de duisternis is Za terdagavond de 34-jarige W. van D. uit de Stuwstraat te 's-Gravenhage. met een bak fiets in de Laakkade gereden en verdron ken. Voorbijgangers hoorden gegil uit het water komen dóch slaagden er niet in den drenkeling te redden. De politie heeft met dreggen het water afgezocht en later het lijk opgehaald. KINDJE ONDER VALLEND GESTEENTE GEDOOD. Toen een landbouwer in Den Emer on der Princenhage bezig was een bouwval lig schuurtje af te breken, viel plotseling een der muren om. Zijn vierjarig dochter tje, dat by hem was, werd onder het vol lend gesteente gedood. HANDGRANAAT TUSSCHEN DE KOLEN De kachel, uiteen^esprongen. Een Belgische of Fransche handgranaat die nog vóór Mei tusschen een partij ko len ons land is binnengekomen heeft Vrij dag nog haar vernietigend werk verricht. Bij den heer J. v. Broekhoven aan den Baandijk te Terneuzen is ze met de kolen in de kachel gekomen, met het gevolg, dat deze uit elkaar sprong. Gelukkig werd slechts een persoon, die zich in de nabij heid bevond, licht gewond. GRAANOOGST VERBRAND. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ont staan in de groote landbouwschuur van den heer H. Wessels Jr., op de boerderij „Op Mekenkamp". gelegen te Ypelo in de gemeente Wierden. De landbouwschuur, waar zich nog de geheele graanoogst en duizenden kg. hooi lagen opgestapeld, werd een prooi der vlammen, want het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan red den niet te denken was. Ook kwamen twee kalveren in de vlammen om, terwijl een varken zooveel brandwonden had op- geloopen, dat het ter plaatse moest wor den afgemaakt. Verschillende landbouw werktuigen gingen eveneens verloren. Na dat men de hulp van de brandweer uit En ter had ingeroepen, moest men later de brandweer uit Wierden ter assistentie roe pen, om de daarnaast gelegen boerderij te kunen behouden. De verzekering dekt de schade. GROOTE BOERENHOFSTEDE OP TEXEL DOOR BRAND VERWOEST. Gisterenmiddag omstreeks half een is brand ontstaan in de groote boerenhofste de „Groenendaal", gelegen in de westpunt van Texel en bewoond door den heer F. Witte. De brand brak in een voorkamer uit, vermoedelijk door vonken uit de kachel. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch vrijwel de geheele boerderij ging in de vlammen op. Ook verbrandde een aantal pakken stroo, die nabij de hof stede waren opgeslagen. De bewoners kon den zich tijdig in veiligheid stellen. Het vee, dat zich in de boerderij bevond, kon worden gered. Verzekering dekt de schade. COSTUUMS EN ZEEP ONTVREEMD. Tijdens afwezigheid der bewoners is te Amersfoort ingebroken in een villa aan de B.W.-laan. De dieven zijn binnengeko men nadat zij een ruit hadden verbrijzeld. Twee nieuwe colbert-costuums en een hoeveelheid zeep worden vermist. DIEFACHTIGE FAMILIE PLUNDERDE WARENHUIS. De directie van een groot warenhuis te Utrecht bemej-kte reeds geruimen tijd, dat bepaalde bezoekers met lange vingers op bijzonder handige wijze allerlei goederen wisten te entvreemden. Het vermoeden was gewettigd, dat een echtpaar, waarvan de man 55 en de vrouw 48 jaar oud was. zich schuldig maakte aan diefstal op groo te schaal. Donderdagavond werd op ver dekte wijze een politiepost in het waren huis uitgezet en het toeval wilde, dat het bewuste echtpaar ook dien avond trachtte hun slag te slaan. De man en de vrouw konden worden ge arresteerd, juist toen zij bezig waren da- mestasschen te stelen. Nadat het echtpaar naar het hoofdbureau was overgebracht, werd in hun huis een onderzoek ingesteld en daar vond men een enorme partij ge stolen goederen Electrische toestellen, huishoud- en toi letartikelen, wollen goederen, parapluies, jekkers, conserven, linnengoed en rijwiel- onderdeelen. werden in het huis gevonden en na een scherp verhoor bekende het echtpaar cfit alles gestolen te hebben. Bo vendien vond de politie in de schuur van het huis zes heerenrijwielen, terwijl er, be halve vader en moeder, maar twee zoons in huis waren. De 23-jarige zoon werd, op vermoeden van medeplichtigheid, eveneens gearresteerd en deze bekende reeds zeven rijwielen gestolen te hebben, die hij tracht te aan den man te brengen. Verder kwam nog uit, dat de man, die werkzaam was op een Utrechtsche fabriek, een drijfriem en 150 pond rijst had meege nomen. Met uitzondering van het jongste zoontje, dat niets op zijn geweten had, werd het gezin, vader, moeder en zoon, achter slot en grendel gezet in het huis van bewaring. FIETSENDIEF WAS FORENS. Meer dan 35 rijwielen gestolen. Op 10 October werd in Den Haag een 24-jarige groentênboer aangehouden in wiens woning twaalf gestolen rijwielen werden aangetroffen. Hij bleek deze te hebben gekocht van den 24-jarigen meu belmaker A. N„ die echter verdwenen was. De Haagsche politie is er thans in geslaagd dezen op den Rijswijkschen weg aan te houden. A. N. bleek naar Amsterdam te zijn verhuisd, doch iederen dag naar Den Haag te komen om daar rijwielen te ste len. Bij zijn verhoor bekende hij, meer dan 35 rijwielen te hebben gestolen. N. is een oude bekende van de politie, die reeds drie maal is veroordeeld wegens diefstal en op lichting. r FOTO-TOESTELLEN GESTOLEN. Gistermorgen is op den hoek van de Nassaukade en Bosbom Toussaintstraat te Amsterdam een brutale diefstal gepleegd in een fotozaak. Profiteerend van de duis ternis heeft iemand, vermoedelijk met een steen, een groote spiegelruit verbrijzeld en sr.el een aantal zeer kostbare fototoestel len ter gezamenlijke waarde van circa 2000 gestolen. Toen de diefstal werd ont dekt, was de dief verdwenen. De justitio- neeledienst van het bureau Leidscheplein stelt een onderzoek in. INBREKER ZOCHT ZES VILLA S AF. In den vorigen nacht heeft, een inbreker op brutale wijze een speurtocht onderno men in een zestal villa's te Hilversum, n.l. twee aan den SoestdijkeTstraatweg en vier aan den Laapersweg. De man verschafte zich in alle gevallen op dezelfde wijze toe gang tot de perceelèn, namelijk door in een raamkozijn een gaatje te boren, waarna hij het venster wist te openen. De man was uitsluitend op jacht naar geld. In alle villa's heeft hij op de beneden verdieping een grondig onderzoek in laden er kasten ingesteld, maar zijn buit was ge ring. Kostbare voorwerpen als zilver, sier raden en schilderijen heeft hij onaange roerd gelaten. Hij wilde slechts baar geld en dat was in de meeste gevallen niet aan wezig. Slechts vond 'hij in de woning van der. heer A. aan den Laapersweg een rijks daalder, die op den schoorsteenmantel lag, terwijl uit de woning der familie V. T. eveneens aan den Laapersweg, een porte- monnaie, inhoudende eenig geld, werd buitgemaakt. Overigens wordt in geen der woningen iets vermist. Wel had de man alles overhoop gehaald. Dat hij zeer des kundig heeft gewerkt, blijkt uit het feit, dat geen der families, waar hij op „bezoek" kwam, onraad heeft gemerkt; slechts in één woning had men eenig gestommel vernomen, doch men had daaraan verder geen aandacht geschonken. EEN „PRIMA WASCHMIDDEL". Handelaars in krijt en keukenzout. De Provinciale Keuringsdienst van Wa ren in Groningen heeft bij eenige grossiers en talrijke winkeliers groote partijen, in totaal meer dan zevenduizend pakken, van een zoogenaamd waschmiddel in beslag ge nomen, dat voor 95 pet. bestond ui"; krijt en keukenzout. De fabrikant verkocht deze ondeugdelijke waar onder de misleidende mededeeling, dat het een prima waschmid del was, dat men evengoed kon gebruiken als zeeppoeder en dat het zelfreinigend was, doch dat een en ander niet op de ver pakking mocht worden vermeld, omdat het onder de distributie zou vallen. STEUNTREKKER MET KAPITAALTJE IN HUIS. Zeven jaar lang onwettig steun genoten. Op het politiebureau aan de Pieter Aertzstraat te Amsterdam bevindt zich een 66-jarige man, die 7 jaar lang steun ge trokken had, terwijl hij over een vrij be hoorlijk kapitaaltje beschikt. Deze man had steun aangevraagd als armlastige, doch by de ambtenaren van den steun rees allengs het vermoeden, dat de man wel degelijk over eenig geld beschikte. Dit ver moeden bestond reeds lang, doch steeds waren geen voldoende bewijzen aanwezig. Woensdagavond is de man echter naar het politiebureau opgebracht. Bij een huisr zoeking, welke gehouden werd, kwam vast te staan, dat hier inderdaad van eenig kapitaal sprake was. In een gat, dat in den muur gehakt was, vond men geld, evenals in de bekleeding van de canapé, in een bloempot en in ander huisraad. Ruim 6000 gulden aan geld had de man op deze wijze verborgen gehouden. Het kapitaal, dat hij in zijn woning verborgen had, moet om streeks 9000 gulden bedragen hebben, te meer daar hijzelf toegaf met wedden eenig geld verloren te hebben. De man is thans voorloopig voorgeleid. EEN VARKEN MET EEN STAARTJE. Smokkelarij, diefstal, heling. Uit Gouda wordt aan de „Telegraaf" ge meld: Door het scheuren van een pak viel Donderdagavond een half varken voor de voeten van een agent, die er eigenlijk op uit was om de verduistering te controlee ren. Vlakbij hem wandelde een fotograaf, die opgewekt een kartonnen doos torste. Tot verbazing van den politieman kwam er een half varken uit te voorschijn, door dat de verpakking het begaf. En dat vlak bij de huisdeur van den vervoerder! Al gauw bleek, dat het vleesch van een frauduleuze slachting afkomstig was. In de buurt was een lotgenoot van den fotograaf, een grondwerker, eveneens in de weer met een half varken. Voor alle zekerheid werd de man van dezen halven krulstaart ont last. Nadat men bij den fotograaf nog eeni ge „onderdeelen" van het varken in een koffer had ontdekt, bleek het mogelijk uit deze stukken op het politiebureau precies één welgeschapen varken te construeeren! De clandestiene slachtplaats was in Moor drecht, waar men bij den schuldige nog een clandestien geslacht exemplaar ont dekte. Toen de politie haar nasporingen voort zette, kwam aan het licht, dat het geslach te varken naar Gouda was vervoerd door een garagehouder aldaar. Bij dezen man werden geen varkens of onderdeelen daar van gevonden, maar tot niet geringe ver rassing van de politie wel een partij van 78 heele flesschen slaolie, 78 1/2 pond vet en 10 K.G. margarine, welke voorraad op gr$nd der Hamsterwet in beslag werd ge nomen. Bovendien werd aan dit adres op vier militaire dekens de hand gelegd. Bij de vleesch affaire was ook nog een melkhandelaar te Gouda betrokken, het geen weer een andere frauduleuze slach ting in Stolwijk aan het licht bracht. Ten gevolge daarvan werd bij een leeraar 1181/2 pond vleesch aangetroffen. Hiermee waren de ontdekkingen der po litie echter allerminst ten einde. Een bij den garagehouder geposteerde agent zag een man met een zwaren koffer naar de garage gaan. Toen de koffer geopend werd, bleek hij vol militaire ondergoederen, sok ken enz. te zitten. Een fourier was de le verancier dezer artikelen. Deze bekende op het politiebureau, dat hij gedurende on geveer anderhalf jaar als fourier tal van goederen had ontvreemd, die hij aan een bakkersknecht en een kleermaker te Gou da placht te verkoopen. Dekens, lakens, onderbroeken, hemden, sokken, schoenen, leeren motor jassen, leeren broeken en uni formen kwamen op deze wijze in groote hoeveelheden bij den kleermaker terecht. Het -voortgezette onderzoek bracht veel van deze gestolen waar voor den dag, maar het meerendeel was terechtgekomen bij niet minder dan dertig helers, inwoners van Gouda, tegen wie procesverbaal is op gemaakt. De bakkersknecht was ook nog in het bezit van velerlei; de bij den garagehou der aangetroffen dekens waren van hem afkomstig. Van hem was een groentenhan- delaar de afnemer geweest, die het zaakje verborgen had bij een familielid, waar het onder den vloer verstopt was. Zoo rolde de affaire verder, want bij dit familielid werd op grond van de Hamsterwet weer 60 K.G. vet in beslag genomen. Het on derzoek wordt nog steeds voortgezet en er zal ongetwijfeld nog meer aan den dag komen. De fourier, die in totaal voor f 1000 uit het magazijn gestolen had, zal naar Rot terdam worden overgebracht. EEN HEUSCHE „STOOMFIETS" Puffende proefrit belooft veel. Zaterdagmiddag hebben wij op de wie lerbaan in het Olympisch Stadion te Am sterdam het nieuwste snufje op het gebied van mechanisch voortbewogen voertuigen in actie gezien. Vroeger werd iedere mo torfiets een „stoomfiets" genoemd doch in werkelijkheid heeft een voertuig, dat op dien naam aanspraak mocht maken, nim mer langs Nederlandsche wegen gereden. De kans, dat dit werkelijk in de toekomst zal gebeuren is echter niet uitgesloten, want de jeugdige H. Gordijn, een neef van Amslerdams brandweercommandant, heeft een stoomfiets in den waren zin des woords geconstrueerd en daarmede met succes gistermiddag proef gereden. Hans Gordijn was een enthousiast mo- Radio-programma DINSDAG 5 NOVEMBER JAARSVELD, 414,4 M. AVRO-uitzcnding. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoon- muziek 9.10 Concertgebouworkest en so list (opn.) 10.00 Morgenwijding 10.15 Orgelspel (gr.pl.) 10.30 Voor de vrouw 10.35 Gramofoonmuziek 11.00 Wenken voor de huishouding 11.20 Omroeporkest 12.00 Gramofoonmuziek 12.15 Omroep orkest 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Reportage 1.15 AVRO-Amusementsorkest en solist 2.00 Voor de vrouw 2.10 Piano, zang en de clamatie 2.15 AVRO-Aeolianorkest 4.00 Gramofoonmuziek 4.15 Cabaretpro gramma 5.00 VPRO: Jeugduitzending 5.15 Vragen van den dag en gebeurtenis sen ANP 5.30 Orkest der „Luftwaffe" 6.25 Causerie „Het goudprobleem" 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.007.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Gramo foonmuziek (7.307.45 Berichten Engelsch) 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoon muziek9.00 Berichten (Duitsch) 9.15 Gramofoonmuziek 10.15 Esmeralda, so list en gramofoonmuziek. 11.15 Gramo foonmuziek 11.30 Berichten (Engelsch). 11.45 Orgelspel 12.00 Berichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 VAR A-orkest (1.301.45 Berichten Engelsch) 2.00 Be richten (Duitsch) 2.15 Gramofoonmuziek 2.45 Verkorte operette „Die Czardas- fürstin" (gr. pl.) 3.30 Berichten (En gelsch) 3.45 Gramofoonmuziek 4.00 „Het puntenprobleem", causerie en vragen- beantwoording 4.20 VARA-orkest 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Vragen van den da gen beursberichten ANP. 5.30 RVU: Cyclus „Hoofdstukken uit de geschiedenis van de lach" 6.00 Orgelspel 6.30 Be richten (Engelsch) 6.45 Gramofoonmu ziek 7.007.15 Nieuwsberichten ANP., sluiting. torsport-beoefenaar en toen in Juni j.l. de besluiten omtrent de benzinedistributie be kend werden, zette hij zich onmiddellijk er toe om zijn Eysink jubileummotorfiets zoo danig om te bouwen, dat zij niet op stal gezet behoefde tte worden. Nu was Hans al van kindsbeen af een knutselaar en spe ciaal stoommachines hij is thans machi nist bij de Stoomvaartmaatschappij „Ne derland" hadden steeds zijn volle aan dacht. Tezamen met zijn vader bouwde hij een stoommachine, welke geschikt zou zijn de motorfiets aan te drijven. Ruim 400 werkuren vorderde deze opgave, vrijwel allen vrijen tijd, welken hij de laatste maanden had, Het resultaat is er dan ook wel naar. Zaterdagmiddag stond er op de stadion- baan een motorfiets ontdaan van een mo tor en voox-zien van een grooten bagaga- drager op het voorwiel, waarop de stoom machine was aangebracht. Deze machine bestaat uit een staanden vlampijpketel met achttien vlampijpen. Het geheel is niet groot, ook -de ketel niet, want de machine zorgt tijdens het rijden er zelf voor, dat de watervoorraad voordurend uit de voor malige benzinetank wordt aangevuld. Bij het „op stoom komen", wordt het water eerst met een handpomp in den ketel ge bracht. De machine is zeer goed geconstru eerd en totaal zelf gemaakt, ook de auto matische smering, welke maakt, dat men weinig onderhoud heeft. Op den bagage drager achterop is een kolenbergplaats ge maakt. Alles zeer gemakkelijk en met zoo min mogelijk complicaties. Als de fiets rijdt dat gaat met een snel heid van 30 k.m., wanneer de maximum druk, 6 atmosfeer, is bereikt dan steekt de schoorsteen van voren hoog boven den bestuurder uit, terwijl de machine een zacht puffend geluid maakt. De aandrijving geschiedt op het voor wiel. De machine is een tweecylinder met 0.6 p.k. vermogen. Het verbruik is onge veer acht liter water per uur. Wij willen ons niet aan voorspellingen wagen, temeer daar deze eerste „stoom fiets" nog talrijke verbeteringen zal onder gaan, voordat de constructeurs zelf geheel tevreden zullen zijn, hoewel de bekende motorrijder Nortier, die eveneens een proefbaantje xreed, opmerkte, dat hij sinds jaren niet op zoo'n fijne fiets had gezeten. Zullen in de toekomst op autoparkkeer plaatsen borden verschijnen met het op schrift: Verboden asch te wippen? „Vad." Vraag: Hoe kan het wit aanslaan van rubber wringerx-ollen voorkomen worden? Antwoord: Neemt u de rollen dade lijk na gebruik af met een vochtigen doek en scheux-poeder of box-stelt u na gebruik de rollen stevig af en wrijft ze daarna schoon en droog. Vraag: Hoe kan ik verschillende vlek ken uit een lichtblauwe .tafzijden japon verwijderen? Antwoord: Daar wij niet weten, wel ke vlekken u bedoelt, kunnen wij u alleen aanraden de blouse te wasschert in een niet te heet sop van huishoudzeep. Daarna moet u de japon niet te heet strijken. Vraag: Betreffende kleine diertjes, waarschijnlijk houtluis op meybels. Antwoord: Over uw vraag trachten wij nog nadere inlichtingen te krijgen. Wij verzoeken u dus nog even geduld te wil len hebben.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6