DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Problemen der melkvoorziening Momentje MAANDAG 4 NOVEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9788 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Katholieke jeugdorganisatie Een oorlogswinst is zéker, dat de ge meenschapsgedachte dieper is doorgedron gen in de geesten, doelbewust is getreden uit de studeerkamers, klare vormen is gaan aannemen na een opstanding uit theore tische bespiegelingen. De gemeenschapsgedachte is b ij zonder den katholieken lief en dierbaar, omdat zijligt opgesloten in de katholieke leer. De katholieke leer over de naasten liefde, de katholieke leer over „de g e- meenschap der heiligen" houdt ons met den grootsten klem en den sterksten nadruk voor, dat wij, menschen, onderling met elkaar zijn verbonden, el kaar moeten helpen en steunen, met el kaar moeten samenwerken, strevend naar het goed, wat wij gemeenschappelijk moe ten beoogen en gemeenschappelijk kunnen bereiken. Een oorlogswinst is zéker, dat het indi vidualisme, zoowel in de nationale als in de internationale verhoudingen, zal gaan be lmoren tot het verleden, tot het verleden, dat, hoe de omstandigheden ook zullen worden, niet meer kan terugkeeren. De gemeenschapsgedachte is zéker een oorlogswinst, een oorlogswinst van over- groote, van onschatbare waarde, als als deze niet vervalt in overdrijvingen, die haar gezondheid en schoonheid totaal kun nen ondermijnen en misvormen. Gemeenschapsgedachte kan vortreffe- lijk samengaan, moet samengaan, om haar kracht en schoonheid te behouden, met be leven van eigen eerlijke, diepe, heilige levens-overtuiging. Wij wezen daarop ook Zaterdag, toen wij schreven over de jeugdorganisatie. Wij juichen toe, van ganscher harte, één nationale jeugdorganisatie. Maar daarin, in die êéne jeugdorganisatie, moet plaats zij'n voor de opvoeding der jeugd naar eigen godsdienstige beginselen. Een jeugd, waar op het vaderland kan vertrouwen, óók in tijden van nood, óók als er zware offers worden gevraagd; een jeugd, waarop het vaderland waarlijk trotsch kan zijn, omdat die jeugd openbaart een vol-menschelijke schoonheid, geestelijk en zedelijk, een bron van blijde hoop en rotsvast vertrouwen voor de toekomst zulk een jeugd kan niet gevormd worden, als zij wordt weg gerukt van wat in haar leven het merg is, moet zijn: de godsdienst. Omdat in de opvoeding de godsdienst als de kern moet worden beschouwd zullen de jeugdorganisaties, de jeugdgroepeerin- gen op godsdiensWgen grondslag b 1 ij v e n van groote en hooge waarde, ook in de toe komst, hoe deze ook moge zijn. In dezen en in den komenden tijd moeten de katholieken, ouderen en jongeren, jeugdleiders en jeugd-zelf doordrongen zijn en blijven, diep doordrongen van de beteekenis, van de onmisbaarheid der ka tholieke jeugdorganisatie. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE JONGSTE BESLUITEN TEN OPZICHTE VAN DE N.S.B. De leider van Nationaal Front, Arnold Meyer, zegt in zijn dagblad zijn meening over de jongste besluiten inzake de W.A. en de S.S. Van de N.S.B. Hij schrijft: „Vrijdag kon men in de ochtendbladen lezen, dat de W.A. en de S.S. van de N.S. B. door den Rijkscommissaris zijn goedge keurd. Aan de goedkeuring is verbonden het recht om marschen (optochten) te hou den in alle plaatsen van Nederland zonder nadere formaliteit, mits de marschformatie niet meer omvat dan honderd man (zulks volgens de Nederlandsche bladen, de „Deutsche Zeitung" spréékt van tien man). De N.J.S. behoeft ook geen toestemming meer voor optochten, zegt het „Nationale Dagblad". Volgens de „Deutsche Zeitung" heeft de Nationale Jeugd Storm" echter geen verlof gekregen voor optochten. Wij hopen, dat het bericht van de „Deut sche Zeitung" de juiste lezing bevat. De W.A. en de S.S. der N.S.B. passen echter de in de Nederlandsche bladen verschenen lezing in de practijk toe. En het is juist die practijk. die ons doet hopen, dat de „Deutsche Zeitung" gelijk heeft. Het is juist de practische toepassing van dit verkregen recht door de N.S.B.,-die in strijd is met de bedoelingen van het door den Rijkscommissaris gegeven verlof. Wij Peulvruchten op den bon MET INGANG VAN 19 NOVEMBER VERKOOP STOPGEZET De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij, deelt mede, dat met ingang van 4 November 1940, tot en met 18 Nocember d.a.v., de verkoop en aflevering a'an den consument voor alle soorten groene en grauwe erwten en spiiterwten, capucijners, witte boonen, bruine en andere soorten ge kleurde boonen, zijn verboden. Op 19 November 1940 neemt de distri butie van peulvruchten een aanvang. Het rantsoen zal bedragen A K.G. voor nader vast te stellen perioden en verstrekt wor den op nader aan te wijzen bonnen van het algemeen distributiebonboekje. Aanvankelijk zullen slechts groene erw ten en spiiterwten en wellicht ook capu cijners beschikbaar worden gesteld. De detaillisten, die peulvruchten ver- koopen, kunnen zich in de week van 4 tot en met 8 November a.s. op de plaatselijke distributiediensten wenden ter verkrijging van voorschottoewijzingen. Deze toewijzingen moeten zij 'onmiddel lijk bij hun leveranciers inleveren, ten ein de gedurende den spertijd de daarop .ver melde hoeveelheden peulvruchten te ont vangen. De grossiers moeten, zoodra zij de toe wijzingen van hun afnemers in hen be zit hebben, de peulvx-uchten bij de groot grossiers bestellen voor een aantal rant soenen overeenkomende met de door hen ontvangen toewijzingen. Zooals vermeld, is één rantsoen A K.G. De toewijzingen, welke de grossiers ont vangen hebben, moeten zij niet naar den groot-grossier doorzenden, doch tot nadere aankondiging bewaren. Zij kunnen deze derhalve voorloopig ook niet tegen verza- meltoe wij zingen bij de distributiediensten inwisselen. Eén ei op bon 65 In aansluiting op hetgeen reeds met betrekking tot de distributie van eieren is gepubliceerd,, wordt medegedeeld, dat ge durende het tijdvak van 4 tot en met 10 November a.s. de met „65" genummerde bon van het algemeen distributiebon boekje recht geeft op het koopen van één ei. De bonnen, welke 10 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 17 November a.s. geldig. vernamen namelijk, dat dit verlof voor het houden van optochten geenszins mag be schouwd worden als het begin van een oogluikend 'toegestane machtsovername en óók niet als een maatregel, die uitsluitend de N.S.B. de middelen zou moeten ver schaffen, om alle dragers van de nieuwe idee tot zich te trekken. Het is bijvoor beeld niet zoo. dat met dit verlof aan de N.S.B. het recht werd gegeven straten af te sluiten, als een soort politie op te treden of zich* de bevoegdheden van de officieele orde-autoriteiten aan te matigen. De bedoeling is eerder de N.S.B. ruimere gelegenheid te geven haar aanhangers in een geest van tucht en discipline op te voeden. Wij hebben den indruk, dat de N.S.B.- formaties zich van den juisten omvang van hun nieuwe rechten niet bewust zijn. Onze constatatie is niet beïnvloed door politieke naijver, maar baseert zich op de feiten, die een ieder heeft kunnen constateeren. Die formaties bewezen althans dezen eersten dag, dat het hun aan de noodige opvoeding en zelfbeheersching ontbreekt om een ge past gebruik van deze rechten te maken. Wij hopen, dat de N.S.B. tot het inzicht zal komen, dat ieder recht zijn grenzen heeft en dat grootere rechten grootere plichten met zich' meebrengen. Wij hebben de stellige verwachting, dat ook wij binnenkort over onze eigen forma ties zullen mogen beschikken. Niet om hiermede de W.A. of S.S. van de N.S.B. te bestrijden, noch om hiermede in welk op zicht ook in de bevoegdheden van de orde bewaarders te treden, maar uitsluitend om onze menschen in den nieuwen geest van tucht en discipline verder te'kunnen op voeden. Onze formaties zouden zeker niet buiten de hier weergegevene bedoelingen treden. Trouwens onze formaties zijn grootgebracht in een ininge liefde voor het eigen volk! Dat is juist wat wij de N.S.B. verwijten. Zij mist de liefde! Zij werd vóór 15 Mei vervolgd en hield daarvan wraakgevoelens over. Wij werden stellig erger vervolgd dan zij, maar geen vervolging kan in ons hart de liefde voor den volksgenoot, te vens voor den volksgenoot en politieken tegenstander smoren. Wederom schijht de N.S.B. bij het ge bruik maken van de aan haar toegekende nieuwe rechten geleid te worden door min derwaardige gevoelens. Wanneer zij deze gevoelens niet te boven kan komen zal ze nimmer er in slagen het volk te winnen. Ze zal het volk steeds sterker van zich ver vreemden. O, blinde N.S.B." IN HET WESTEN DES LANDS IS DE PRODUCTIE NIET VOLDOENDE. Eea der vraagstukken, welke in den laatsten tijd in het brandpunt'der belang stelling staan, is wel de melkvoorziening van het Westen van ons land met de daar mede samenhangende vraagstukken, zooals de prijsregeling, het beschikbaar zijn van voldoende hoeveelheden enz. Hoezeer dit laatste een vraagstuk is waar aan de volle aandacht moet worden be steed, wordt wel geillustreerd door de cij fers der consumptie in het z.g. „wettelijk gebied", d.w.z. het gebied, waarin de Al- gemeene vereeniging voor Melkvoorziening regelend optreedt. Dit gebied ligt ongeveer binnen de lijn Beverwijk, Zaandam, Hil versum, Amersfoort, Utrecht. Dordrecht, Hellevoetsluis en omvat ongeveer 3 A mil- lioen inwoners. Per jaar wordt in dit ge bied ongeveer verbruikt 425 millioen liter melk voor de consumptie, 50 millioen liter voor melkproducten (waarmede hier niet is bedoeld boter en kaas) en 15 millioen liter voor melkbrood. Vooral door de jong ste maatregelen is hét vraagstuk zeer ac tueel geworden. In dit verband vond het A.N.P. den voor zitter van de Algemeene vereeniging voor Melkvoorziening, den heer G. J. Blink, be reid, een overzicht te geven van het werk en de bedoelingen van de A. V. M. Prijs en kwaliteit. De heer Blink stelde op den voor grond, dat het doel van de A. V. M. is de opbouw in samenwerking met de Consumptie-Melk-Centrale van een be hoorlijk productie- en distributieappa raat, waardoor de consument voorzien wordt van eerste kwaliteit melk en de veehouder een behoorlijken prijs voor zijn product krijgt. Hiertoe zijn reeds vele maatregelen genomen, die dan ook hun nut reeds heben bewezen. Door de controle, welke door de A. V. M. en de C. M. C. wordt uitgeoefend op veehou ders en melkhandelaren, is de kwali teit van de melk in de laatste jaren zeer verbeterd er ,v,,?n-kan zeggen, dat het publiek thans melk koopt, die kwa litatief en hygiënisch op een zoo hoog mogelijk peil staat en tegen een prijs welke economisch is verantwoord. De A. V. M.., welke uit den crisisnood is geboren, vond tweeërlei arbeid, n.l. crisis- werk, de regeling van de prijzen, en op- bouwenden arbeid, het brengen van de melk op hooger peil. Dank zij de ordenende bevoegdheid kon de A. V. M. in beide op zichten zeer goed werk doen, waarvan de resultaten duidelijk te constateeren zijn. Aan de boeren wordt een premie gegeven voor melk van betere kwaliteit, waarbij gelet wordt op de zindelijkheid, gezond heidstoestand van den veestapel, enz. Iedere boer, die is aangesloten, is verplicht mede te werken aan de t.b.c.-bestrijding, waarbij wederom een premie wordt gegeven indien deze resultaat heeft. Deze arbeid werd ooi- uitgestrekt tot den melkhandel, waar eischen werden gesteld inzake materiaal, de verzorging daarvan, de winkels, de bewa ring van melk, koelgelegenheid, enz. Ook op dit gebied is in de jaren die achter ons- liggen een enorme verbetering te consta teeren. Productie onvoldoende. Een zeer belangrijke vraag is echter: hoe komen wij aan een voldoende hoeveelheid melk. In normale tijden is dit al een moei lijk probleem. In den zomer wordt meer melk geproduceerd dan in den winter. De consumptie gaat echter door, zoodat ook in den winter een voldoende hoeveelheid be schikbaar moet zijn. Wanneer dan ook een boer zijn productie 's winters handhaaft wordt hem hiervoor een premie gegeven. Het zoü natuurlijk mogelijk zijn, in andere districten groote hoeveelheden melk aan te koopen, doch dit ontmoet weer groote bezwaren, o.a. voor de industrieën in die districten. Bovendien komen de momen teel zeer hooge vervoerkosten hierbij in het geding, zoodat het voordeeliger is, een pre mie toe te kennen. Desondanks is thans de productie in het „wettelijk gebied" niet voldoende voor de consumptie, zoodat het nood zakelijk is, bij te koopen in andere stre ken van ons land. De bevolking van dit gebied, waarin o.a. Amsterdam, Haarlem, Den Haag. Utrecht en Rotterdam liggen, is zóó groot, dat de productie niet in de be hoeften kan voorzien. Met den aankoop en aanvoer zijn hooge kosten gemoeid, vandaar de hoogere prijzen in vergelijking met elders, welke dus niet te wijten zijn aan den tusschenhandel, zooals opper vlakkige beoordeelaars dikwijls mee- nen. Integendeel, ook de tusschenhan del maakt moeilijke tijden door in ver band met de op het oogenblik sterk ge- stegen kosten. Dit alles zijn moeilijkeden, waarvan het groote publiek weinig beseft, doch de ar beid, die in het belang der volksgezondheid op dit terrein is verricht, geeft de beste waarborgen voor de toekomst. De A. V. M.. in April 1938 opgericht, te zamen met de Consumptie-Melk-Centrale, heeft de con trole op ongeveer 12.000 boeren en 8.000 melkhandelaren. Deze krijgen waardevolle adviezen voor hun bedrijven, terwijl zeer veel wordt gedaan op het gebied van on derwijs (cursussen) in melkhygiëne, e.d. De komende regeling, waarbij het vetge halte van de melk wordt teruggebracht tot 2 A procent, schept voor het bedrijf nieu we moeilijkheden. De belangen van de be drijfsgroepen moeten niet onnoodig worden geschaad, hoewel niet te voorkomen zal zijn, dat bedrijven zich op anderen voet moeten instellen. Gezien echter in het licht van hetgeen de A. V. M. reeds heeft be reikt, mag vol vertrouwen de doorvoering van dezen maatregel worden tegemoetge- zien. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Professor aan het Philosophicum te Warmond den Weleerw. Zeergel. heer dr. J. G. W. Willebrands; tot Kapelaan te Amsterdam (Begijnhof) den Weleerw. heer M. J. Wenners, voor heen student te Rome; tot Kapelaan te Amsterdam (O. L. Vrouw van Alt. Bijstand) den Weleerw. heer J. Verhaar; tot Kapelaan te Voorburg (H. Martinus) den Weleerw. heer A. Th. van der Burg; tot Kapelaan te Obdam den Weleerw. heer J. M. Th. Reiber; tot Kapelaan te Langeraar den Wel eerw heer C. J. A. Schoonderwoerd; tot Kapelaan te Warmenhui?en den WpI- eerw. heer B. D. Koopen, thans Kapelaan te Goes; tot Kapelaan te Gouda (O. L. Vrouw Hem.) den Weleerw. heer F. P. J. Boel- rijk; tot Kapelaan te Bergen den Weleerw. heer J. G. Louter, voorheen student te Rome; tot Kapelaan te 's Gravenhage (H. Li- duina) den Weleerw. heer W. J. Dekleer- maeker; tot Kapelaan te Schoonhoven den Wel eerw. heer C. W. Thomas; tot Kapelaan te Bovenkerk den Weleerw. heer J. L. H. van Vliet; tot Kapelaan te Noorden den Wel eerw. heer C. J. Berkhout, thans Kapelaan te Noordwijkerhout (Mariagesticht). KOFFIE- EN THEE-SURROGATEN VERGUNNING VEREISCHT De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scher, deelt mede, dat het bereiden, ver handelen, vervreemden, afleveren en ver voeren van thee- en koffie-surrogaten door producenten van deze artikelen verboden is, tenzij daarvoor schriftelijk toestem ming van de Nederlandsche Meelcentrale is verkregen. Al degenen, die zich met liet bereiden van koffie- en thee-surrogaten bezighou den, zijn derhalve verplicht, de noodige vergunning bij de Nederlandsche Meel centrale aan te vragen. Er wordt de aandacht op gevestigd dat vóór het bex~eiden en afleveren van koffie- en thee-surrogaten en -extract thans twee vex-gunningen zijn vereischt n.l. die op grond van het koffie- en thee- besluit ingevolge de Wax-enwet en de vorengenoemde vergunning, te verleenen door de Nederlandsche Meelcentx-ale. N. Z. II. R. M. BRACHT EEN RECORD. In October werden 31 man gered. Hoewel het gedurende de maand October rustig weer was, zijn de reddingbooten der N.Z.H.R.M. toch herhaalde malen in actie geweest om te trachten opvarenden van vaartuigen en vliegtuigen, welke voor of op onze kust in nood verkeerden, te red den. In totaal werden 31 man behouden tan v/al gebracht. Het totale aantal geredden over het jaar 1940 is thans gestegen tot 152, hetgeen een record beteekent, aangezien sedert de op richting der N.Z.H.R.M. in 1824 het aan tal geredden op 1 November nog nimmer hooger is geweest dan 149. GEBODEN Onze Lieve Heer heeft ons 10 ge boden gegeven en het is voor ons, zwakke stervelingen als wij zijn, al een heel karwei daar behoorlijk tus- schen door te laveex-en zonder je eksteroogen of je neus te stooten. Maar sindsdien zijn er nog heel wat wetten en geboden bijgekomen, die des te moeilijker te onderhouden zijn, naai-mate opvolgende wijze regeerin- gen daarin weer veranderingen meen den te moeten aanbrengen. En den laatsten tijd is dat i-eeds bestaande aantal met zooveel nieuwe geboden uitgebreid, dat het niet veel moeite zou kosten nog vijf en negentig 10 ge boden samen te stellen. Nu zijn er voorvarende uitgevers, die zich aan de nieuwe toestanden hebben gespiegeld en een tijdschrift het licht hebben doen zien, waarin alles wat wij thans al zoo aan ge- en verboden rijk zijn trouw wordt ge- memoreei'd. Het lijkt mij echter dienstiger al deze zoo kort mogelijk na elkaar op te sommen. Op de wijze van de 10 ge boden. Wellic bben wij dan kans, dat wij er i komen. Aldus bij voorbeeld: Gij zult niet naar vx-eemde zenders luistei"en. Weest indachtig, dat gij de benzine heiligt. Eert uw bonnen, opdat gij iets lan ger zult leven op aax-de. Gij zult geen illegale varkens slachten. Gij zult geen vette winterjas in leveren. Gij zult geen onwettige anthraciet begeei'en. Gij zultgij zult...., gij zult.... wie zal het ons kwalijk ne men,. als wij de kluts wel eens kwijt raken? V. PROV. WEGENAANLEG IN ZUID-HOLLAND. Op de begi'ooting der Provincie Zuid- Holland zijn de volgende bedragen uitge trokken voor den aarxleg en verbetering der secundaire wegen: Achter iederen weg is het bedrag ver meld, dat daaraan naar verwachting in de naaste toekomst verwerkt zal worden: weg van den nieuwen Rijksweg Oegst- g e e s t-H aarlemmermeerpol- d e r over Sassenheim naar Noordwijker hout /82.300.: weg Oegstgees t-w e g Wassenaar- Noordhollandsche grens-Nieuwen Vinke- weg 100.000. weg Leiden (Spanjaardsbrug)-Rijpwe- tering-Nieuwe Wetering-O ude Wete ring ƒ5000. weg Leider dor p-A a r d a m ƒ261.000.— weg R ij n b r u g-Alphen-Rijnsatex"wou- de-H a arlemmer meer polder ƒ475.000.—; weg R ij n b x' u g-Papenveer-Nieuwveen (langs de Oostzijde van het Aarkanaal) 178.500.—; weg Oostzijde Aarkan aa 1-Nieuw- koop-Nieuwveen ƒ290.000. weg R ij s w ij k-d e Vink, met zijtak ken naar den Deijl en de Lammebrug 244.500.—; weg Zoetermeer-Leiden 170.475; weg Delf t-Z egwaart f 50.000. weg Hillegersberg-Kruisweg-Benthuizen, Hazerswoud e-Hooge Rijndijk, met zij tak naar Boskoop ƒ70.890. weg Gouda-B o s k o o p-Gouwsluis-0 ost- zijde Aarkanaal 718.690. aanleg en verbetering van den weg Scheveninge n-Wassenaar-Noordwijk- N o o r d-H ollandsche gr en s 1.000.000 VAARWEG AMSTERDA.M—ROTTERDAM Voor verbetering van den vaarweg Am sterdamGoudaRotterdam wordt op de provinciale begrooting uitgetrokken 440.000.—; a. vernieuwing van de brug te 's Mole- naarsbrug ƒ80.000. b. bouw van een nieuwe brug te W o u- brug ge ƒ200.000. c. verbouwen van de Mallegatsluis 160.000.—.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1