HEDEN BEGINT DISTRIBUTIE VAN BAKKERIJPRODUCTEN Nieuwe orde in Oost-Azië Frankrijks nieuwe koers £ee&epstaat. ZATERDAG 2 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Keus tusschen rantsoen brood of rantsoen gebak op broodkaart. Koekjes ook op meelrantsoen. Er komt voorts een bloemkaart, waarop ook brood of meel Is te verkrijgen DIPLOMATIEK OFFENSIEF VAN KONOJE VERWACHT. Als uitvloeisel van de bij keizerlijk de creet voorgeschreven nieuwe politiek meent de „Kokoemin Sjimboen" een nieuw diplo matiek offensief te kunnen aankondigen van prins Konoje tot regeling van het Chi- neesche confiict en tot verwezenlijking van de nieuwe ordening in Oost-Azië. Het blad hecht groote beteekenis aan een onderhoud van Konoje met den uit Nan king teruggekeerden specialen afgezant generaal Abe. De voornaamste onderwer pen van bespreking zouden zijn geweest de regeling van de diplomatieke betrekkin gen tusschen Japan en het China, van Nan king en het vraagstuk van de beëindiging der Chineesche kwestie. Men constateert, dat Tsjoenking nog al tijd op de hulp van Engeland en Amerika rekent en zijn hopeloozen tegenstand voort zet. De houding vi|i Japan tegenover Nan king zal een nieuwe ontwikkeling der be trekkingen tusschen Japan en China doen ontstaan, waardoor Tsjiang Kei-sjek een nieuwe zware slag wordt toegebracht. Voorts kan Japan de vijandige houding van Engeland en Amerika in de kwestie van Nederlpdsch Indië niet langer kalm aanvaarden. Ook hier zou, wanneer de minister van handel Kobajasji, die uit Batavia is teruggekeerd, verslag heeft uit gebracht, een dienovereenkomstig optreden van Konoje verwacht worden. NOG LANGE WEG, ZEGT LAVAL De Fransche minister van buitenlandsche zaken en plaatsvervangende minister president, Laval, heeft te Parijs tegenover de pers een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. het volgende zeide: De eerste besprekingen met den Führer zijn gevoerd in een atmosfeer tran hoffe lijkheid en in een geest van wederzijdsch begrip, hetgeen na een nederlaag onge bruikelijk is. Er moet nog een lange weg worden afgelegd, voordat alle bestaande kwesties zijn geregeld. Het is niet mogelijk in enkele dagen of zelfs in enkele weken alle schaden te herstellen en de ruïnes weder op te bouwen, die door een op zoo gevaarlijke wijze begonnen oorlog zijn ontstaan. Buitenlandsche Berichten ZES LEDEN VAN EEN GEZIN BEDOLVEN. In het Spaansche plaatsje Baget nabij Gerona is als gevolg van den hoogen wa terstand der laatste weken een deel van een heuvel losgeraakt, waarbij een huis volledig bedolven werd. Het daarin wo nende uit zes personen bestaande gezin vond daarbij den dood. HET NOODWEER IN JOEGO-SLAVIë Blijkens de berichten uit verschillende deelen van Joego-Slavië hebben de wolk breuken der laatste dagen geweldige ver woestingen aangericht. De stad Trebinje in Zuid-Herzogewina is drie dagen lang van de buitenwereld afgesloten geweest. Ook in Zuid-Servië is het verkeer tengevolge van het noodweer op tal van plaatsen ge stremd geweest. In Montenegro hebben bergstroomen zware verwoestingen aan gericht. OVERSTROOMINGSRAMP IN PYRENEEëN De Parijsche bladen melden, dat de verwoestingen, aangericht door de over stroomingen in de Pyreneeën, nog erger zijn dan men zich eerst voorstelde. In de getroffen gebieden is het water binnen een dag twintig meter gestegen. Te Per- pignan heeft men in enkele dagen 347 millimeter neerslag gemeten. In verschei dene dalen is de grond tot op een diepte van tien meter door de watermassa's weg gespoeld. De wegen zyn ernstig bescha digd. Voor het herstel van de ernstigste schade is een bedrag van honderd millioen francs noodzakelijk. De verbindingen met Spanje zijn onderbroken en men zal ten minste zes weken moeten werken om een voorloopige verbinding tot stand te kunnen brengen. De ramp wordt geweten aan de ontbossching ter plaatse. Men wil thans, om in de toekomst een herhaling van de ramp te voorkomen, in deze streken weer bosschen gaan aanleggen. OVERSTROOMINGEN IN MONTENEGRO. In Montenegro is een groote overstroo- mingsramp aan den benedenloop van de Zeta ontstaan. Deze rivier heeft bij Podgo- ritza acht dorpen volkomen overstroomd. Slechts met moeite konden de bewoners zich in booten redden. Veel vee is in de golven omgekomen. Groote hoeveelheden levensmiddelen en veevoeder zijn verlo ren. PANDIT JAWAHARLAL NEHROE GEARRESTEERD. Associated Press meldt, dat Pandit Ja- waharlal Nehroe in Allahabad gearresteerd is. Pandit Jawaharlal Nehroe behoort tot de meest bekende Indische politici. In 1929, 1936 en 1937 was hij president van het In- EXTRA-BROODRANTSOENEN VOOR JONGENS EN MEISJES TUSSCHEN 14 EN 21 JAAR. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Landbouw en Vis- scherij, deelt mede, dat met ingang van Zaterdag 2 November 1940 een aanvang wordt gemaakt met de distributie van de z.g. bakkerijproducten, d.w.z. alle vor men- schelijke consumptie geschikte artikelen, welke geheel of ten deele zijn gebakken uit tarwemeel, tarwebloem, roggebloem, roggemeel of gruttenmeel (gemengd meel). Onder deze distributie vallen derhalve o.a. alle soorten koek, alle soorten meel of bloem bevattende koekjes, biscuits en wa fels, taart en gebakjes, beschuit, cake, als mede alle soorten groot en klein korstge- bak, zooals bijvoorbeeld boterletter en amandelbroodjes. De distributie van deze artikelen ge schiedt in de eerste plaats mèt behulp van de broodkaart. Tot dusverre gaven de bonnen van deze kaart gedurende het tijdvak, waarvoor zij geldig waren verklaard, uitsluitend recht op het koopen van brood. In den vervolge geeft elk van de bonnen der broodkaart ge durende bedoeld tijdvak naar keuze recht op het koopen van hetzij 100 gram brood, hetzij een rantsoen van de opgesomde bak kerijproducten. Dit rantsoen, kortheidshal ve te noemen „een rantsoen gebak", zal voor de verschillende soorten bakkerij producten verschillend zijn, aangezien het overeenstemt met de hoeveelheid bloem of meel, die in een bepaald artikel pleegt te worden verwerkt. Ten einde ook degenen, die de bon nen van hun broodkaart niet of moei lijk kunnen missen voor het koopen van koekjes e.d., in de gelegenheid te stellen deze artikelen te betrekken, is voorts besloten, dat ook het meelrant soen, hetwelk tot dusverre eens per vier weken op een bon van het alge meen distributiebonboekje beschik baar werd gesteld, desgewenscht zal kunnen worden besteed voor het koo pen van koek, koekjes, biscuits, gebak jes, enz. Aangezien het echter bezwaarlijk zou zijn de met het meelrantsoen overeen komende hoeveelheid koekjes e.d. in eenmaal te betrekken, zullen meel en bloem in den vervolge niet meer wor den gedistribueerd op de bonnen van het algemeen distributiebonboekje, doch op een speciaal daarvoor uit te geven „bloemkaart". Bovendien is, ten einde den consument een zoo groot mogelijke vrijheid te ge ven, nog bepaald, dat de bloemkaart, be halve op het koopen van meel en bloem of koekjes e.d., desgewenscht ook recht zal geven op het koopen van brood. Afle vering van meel of bloem op de bonnen van de broodkaart blijft, evenals tot dus verre het geval was, verboden. De bloemkaarten, die door de distribu tiediensten worden uitgereikt, zullen be staan uit 8 met „1" genummerde bonnen, 8 met „2" genummerde bonnen enz. Voor elke periode van vier weken wordt een nummer van de bloemkaart aangewezen voor het koopen van meel en bloem óf brood óf koekjes e.d. Men heeft dus tel kens gedurende de vier weken de beschik king over 8 bonnen. Twee van deze bonnen staan gelijk met één bon van de brood kaart. Aangezien één bon van de brood kaart recht geeft op 100 gram brood of 1 rantsoen „gebak", geeft dus één bon van de bloemkaart recht op 50 gram brood of 1/2 rantsoen gebak. Voorts geven de 8 bonnen van de bloemkaart tezamen recht op het koopen van 1 rantsoen meel of bloem, d.i. 280 gram. Elk der 8 bonnen clische Nationale Congres. Wegens zijn anti-Engelsche houding is hij talrijke ma len in de gevangenis geworpen. KABELBALLONS VEROORZAKEN SCHADE IN DENEMARKEN. De eerste najaarsstorm heeft weer tal van Engelsche versperringsballons over Denemarken gedreven, met het gevolg, dat de kabels op verschillende plaatsen scha de hebben toegebracht aan de bovengrond- sche leidingen. Ook de storm zelf heeft hier en daar in Denemarken, vooral in het Westen van Jutland, telefoon- en tele- graafleidingen beschadigd. CENSUUR OP ALLE POST UIT VATICAANSTAD Het officieuze nieuwsbureau van het Vatikaan heeft bekend gemaakt, dat alle post, die Vatikaanstad verlaat, door de autoriteiten van het Vaticaan aan censuur zal worden onderworpen. Daardoor moet worden verhinderd, dat Italiaansche mili taire geheimen via het Vaticaan Italië zou den kunnen verlaten. geeft derhalve recht op 1/8 rantsoen meel of bloem 34 gram. Aangezien de rantsoenen voor koekjes e d. („gebak") zijn afgestempeld op. de in het product verwerkte hoeveelheid meel of bloem, en uiteraard niet alle fabrikan ten en banketbakkers precies hetzelfde percentage meel en bloem in hun artike len verwerken, zijn voor de diverse „ge- bak"-rantsoenen minimum-hoeveelheden vastgesteld. De minimum-hoeveelheid is die, waarop de consument ten minste aan spraak kan maken. De minimum-hoeveelheden zijn voor de diverse artikelen als volgt vastgesteld: L RANTSOEN „GEBAK" minimum r= voor koek (ontbijtkoek) 160 gram voor speculaas 140 voor andere koekjes 200 voor biscuits en wafels 90 voor beschuit 75 voor cake 300 voor gebakjes600 voor taart 600 voor gevuld groot korstgebak boterletter e.d.) 500 voor gewald klein korstgebak am an de broodjes e.d.) 400 Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken artikelen, welke niet op bovenstaande lijst voorkomen, geldt, dat 1 rantsoen een hoeveelheid, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Zoo zal b.v. in een restaurant voor een pannekoek, waarin 70 gram bloem is verwerkt, een broodbon (eventueel twee bonnen van de bloemkaart) moeten worden ingeleverd. De thans loBpende, met „12" ge merkte bon van de broodkaart, welke tot en met Dinsdag 5 November gel dig blijft, geeft tot en met dien dag derhalve op 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood tevens desge wenscht recht op 1 rantsoen „gebak" (zie boven). Gedurende de week van 4 tot en met 10 November geeft elke der met „13" gemerkte bonnen van de broodkaart recht op het koopen van 125 gram rog gebrood óf 100 gram ander brood óf 1 rantsoen „gebak" (zie boven). De op 10 November nog niet ingele verde bonnen kunnen vervolgens nog in de week van 11 tot en met 18 No vember worden gebruikt, met dien verstande, dat zij gedurende laatstge noemde week geen recht geven op het koopen van brood of gebak in hotels, restaurants, café's, broodjeswinkels e.d. De aandacht wordt er in dit verband op gevestigd, dat de bonnen van de broodkaart in den vervolge in plaats van twee dagen, nog 7 dagen na af loop van de week, voor welke zij zijn aangewezen, hun geldigheidsduur be houden. Gedurende het tijdvak van 4 November tot en met 1 December geeft voorts elk der met ,,1" genummerde bonnen van de bloemkaart recht op het koopen van 60 a 65 gram roggebrood óf 50 gram ander brood óf 1/2 rantsoen „gebak" (zie boven) óf 35 gram meel of bloem (dat is tarwe bloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel, zelrijzend bakmeel of boekweitmeel). Zooals bekend, zijn destijds in verband met de brooddistributie wisselbonnen ter beschikking van de exploitanten van ho tels, restaurants, café's, lunchrooms, brood jeswinkels e.d. gesteld. Deze wisselbonnen, welke uitsluitend ge bruikt mogen worden voor het koopen van brood in genoemde inrichtingen, ge ven elk r^cht op het koopen van een half rantsoen brood. Uiteraard kunnen deze bonnen in den vervolge tevens gebruikt worden voor het koopen van een half rant soen gebak e.d. in de genoemde inrichtin gen. Aangezien echter gebak e.d. ook in klei nere hoeveelheden dan een half rantsoen in deze inrichtingen pleegt te worden ver strekt, worden thans ook bonnen voor een kort rantsoen, brood of gebak ingevoerd. De exploitanten der inrichtingen kunnen zich met ingang van 4 November voor het verkrijgen van deze „1/4 rantsoen"-wissel bonnen tot de plaatselijke distributiedien sten wenden. Met nadruk wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat ook de bonnen voor een kwart rantsoen niet door bakkers, banketbakkers of andere winkeliers in ontvangst mogen worden genomen. EXTRA BROODRANTSOEN VOOR DE JEUGD. Het invoeren van de distributie van, bakkerijproducten houdt verband met de gebleken wenschelijkheid om aan jongens en meisjes, die in de ontwikke lingsperiode verkeeren, een extra broodrantsoen toe te kennen. De door de distributie van bakkerij-producten te besparen hoeveelheid meel en bloem zal worden besteed voor het verstrek ken van een extra-broodrantsoen van 400 gram per week aan jongens en meisjes tusschen 14 en 21 jaar. Daar toe zal, tegelijk met de uitreiking van XI DE PASSIEBLOEM Op het feest van vorige week Zondag is overal de Mis met de grootste statie op gedragen. Het altaar trad naar voren uit een donzen kraag van witte bloemen; er waren vele kaarsen ontstoken als geïllumi neerde trapgevels; het was een Mis met „drie heeren" en het koor gaf een ten- hemel-schreiende (zoo was het ten minste in de kerk, waar ik de Mis bijwoonde) uitvoering van liturgische gezangen. De tegenstelling tusschen de wijze, waar op de Mis werd opgedragen in den tijd, kort volgend op de hemelvaart van Koning Christus, en die, waarvan wij de bewonderende toeschouwer zijn geweest, is wel bijzonder groot. Wellicht dat er onder de lezers zijn, die zich afvragen, of de ingewikkel de praal, waarmede tegenwoordig de Mis wordt opgedragen, niet overbodig en mis schien zelfs ongewenscht is. Was het niet beter de heilige geheimen weer huiselijk- eenvoudig te vieren, als de eerste Christenen dat deden? En dan zijn er de haastig-gebakerden, die van oordeel zijn, dat zoo'n hoogmis hun veel te lang duurt. Om deze laatste categorie het eerst bij den kop te nemen: de jongeman, die in slaap viel, toen Paulus zoo langdurig preekte (zie vorig artikel) zal in de eerste Christentijden niet de eenige zijn geweest. Hij vindt trouwens ook tegenwoordig nog ruimschoots navolging. De kerkelijke eere- dienst is met het groeien van de eeuwen steeds meer in tijdsduur gekrompen. Wie wel eens een plechtige pauselijke Mis (waarin vele oude, lang-verdwenen cere moniën zijn bewaard) of een Mis volgens den Griekschen ritus heeft bijgewoond (naar onzen Wester'schen smaak indruk wekkend, maar lang van draad), zal het gaarne met ons eens zijn. Wat de vraag betreft over den eenvoud, waarmede in het begin de Mis werd op gedragen, het antwoord daarop, of meer vormen-schoone viering overbodig, zelfs ongewenscht zou zijn, luidt ontkennend. Deze ontkenning wordt ons niet in den mond gelegd, omdat een bevestigende be antwoording toch geen succes zou hebben het ceremonieel heeft een vast verloop, waaraan niet getprnd kan worden doph op overwegingen van anderen aard. In geval van nood kan nog steeds de Mis worden opgedragen in een zeer sim- pelen en huiselijken vorm. De Spaansche Katholieken konden nog niet lang geleden dat voorrecht smaken, maar hoe verheugd zullen zij geweest zijn, toen dat voorrecht hun ontnomen werd. de bloemkaart, op vertoon van de stam kaarten van hen, die op 20 October 1940 den leeftijd van 14 jaar reeds en den leeftijd van 21 jaar nog niet heb ben bereikt, een extra-broodkaart wor den uitgereikt, waarop van elk num mer 4 bonnen voorkomen. Ook deze bonnen kunnen desgewenscht worden gebruikt voor het koopen van koek jes e.d. In een officieele publicatie worden na dere bijzonderheden, welke voor bakkers, winkeliers e.d. en voor exploitaties van ho tels, restaurants e.d. van belang zijn, be kend gemaakt. Distributiebonnen De secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij deelt mede, dat voor de nieuwe tijd vakken de volgende bonnen geldig zijn. BOTER EN VETTEN. Gedurende hét tijdvak van Zaterdag 2 November tot en met Vrijdag 8 November a.s. geeft de met „15" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van een half pond bo ter. Van de vetkaart geeft gedurende genoemd tijdvak de met „15" genummerde bon recht op het koopen van een half pond margarine of boter. De bonnen, welke op 8 November nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Vrijdag 15 November a.s. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maandag 4 November tot en met Zondag 10 November geeft de met „52" genum merde bon van het algemeen distributie bonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De met ,,52" genummerde bon nen, welke op 10 November nog niet ge bruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 17 November, met dien verstande, dat deze bonnen gedurende de week van 11 tot en met 17 November niet gebruikt mogen worden ter verkrijging van kaas in hotels, restaurants e.d. Misschien beginnen de anti-liturgisten nu reeds te voelen, welke richting wij in slaan. Het is een behoefte des harten, en even zeer een behoefte van het verstand ge weest, de viering van de H. Geheimen te omringen met al die praal, waarmede wij onze vorsten eeren en huldigen. Toen het niet meer noodig was in de huizen geheimzinnig bij elkaar te komen, werden grootsche kerken gebouwd; uit eerbied voor het H. Sacrament werden de gewone schotels vervangen door gouden schotels, de gewone drinkbekers door gouden drinkbekers, de gewone alledaag- sche kleeding van den priester door rijk versierde gewaden, en de houten tafel door een van kostbaar gesteente. Dat alles was goed en ook zeer mensche- lijk van een mensch tegenover God. Wanneer Ons Heer naar een zieken wordt gebracht, zal nog de armste der armsten die Zijn bijzondere vrienden zijn zorgen, dat de kamer keurig in orde is. En ofschoon al ons pogen, om door uiter lijk vertoon hulde te brengen armelijk en kleintjes is, zal Degene, die toen Hij op aarde was zelfs geen steen bezat om Zijn hoofd op neer te leggen, het weten te waardeeren, als mensch onder de men- schen, dat wij het niet kunnen dulden, dat Hij als een arme onder ons zou wonen. Dat wij alles bij elkaar sleepen aan kost bare metalen en gesteenten, aan bloemen, kaarsen, wierook, aan borduurwerk en het fijnste linnen, aan gezangen en ceremo niën, om te laten merken, hoe wij van onzen kant de instelling van het H. Sa crament op prijs stellen. Opeenvolgende geslachten van Christe nen hebben zich uitgesloofd om de viering van de Mis met steeds meer luister te om geven. Reeds in de allereerste eeuwen leg de men zich daarop toe. De eenvoud is daarbij te loor gegaan. Is dat te betreuren? Neen, het is te prijzen. Wat zoudt ge denken van een volk, dat zijn koning in een onbewoonbaar verklaard huis liet zit ten, en zelf in paleizen de groote Plet uit hing? Dat is een schande, ofschoon de koning er niet minder koninklijk om is. Uit dezelfde overwegingen van goed fat soen is de behoefte gesproten van het Christenvolk om het „Brood des Levens" te vatten in een flonkerende, stralende monstrans van alles wat de aarde aan schoonheid biedt. De eenvoud, waarmede de eerste Chris tenen de Mis vierden heeft al de prille bekoorlijkheid en frischheid van het lente groen. In de zonneschijn der menschelijke genegenheid, zoovele eeuwen lang, is het kleine groene plantje opgewassen, open- gebloeid tot een geurende Passie-bloem. ARCANUS .VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Van de vleeschkaart geeft gedurende het tijd vak van Maandag 4 November tot en met Zondag 10 November elk der vier met „07 vleesch" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch been inbe grepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met ,,07 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft gedurende dat tijdvak uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bovengenoemde bonnen van de vleeschkaart, welke op 10 November nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 17 November. Ook voor deze bonnen geldt, dat zij gedurende de week van him geldigheidsduur dus van 11 tot en met 17 November niet gebruikt zullen mogen worden in hotels en restaurants ed. voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund of kalfsvleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nier brood en 150 gram voor bloedworst. BLOEM OF BAKMEEL, GRUTTERS WAREN EN BROOD. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat de geldig heidsduur van den nader aan te wijzen bon ter verkrijging van tarwebloem, rogge bloem, roggemeel, zelfrijzend bakmeel en boekweitmeel niet op Zaterdag 2 Novem ber zal aanvangen. Nadere mededeeling hierover volgt, alsmede over de aanwij zingsbonnen voor grutterswaren (gries- meel, rijst, havermout, macaroni enz.) en brood. PETROLEUM. Gedurende het tijdvak van Maandag 4 November tot en met Zon dag 29 December geeft de met „periode 7" gemerkte petroleumzegel recht op het koopen van twee liter petroleum.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6