©e JlaÜianen dxingen dexw. in Qxieftenla Stukab matlen canaaaien aan Reeds in de beurt van Janina Slecht weer niet van invloed op operaties De strijd in Afrika ZATERDAG 2 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Cartografischbureau v. Pelt. Turkije doet niet mee OPMARSCH IN TWEE RICHTINGEN De speciale verslaggever van Stefani meldt, dat het fascistische leger in Grieken land oprukt van de zeezijde en van den kant van de hoogvlakte van de Morava. Italiaansche detachementen zetten hun op- marsch ondanks de slechte weersomstan digheden regelmatig voort. Ook het lucht- wapen werkt ondanks de hevige regens, sneeuw en onweders zeer doeltreffend sa men. In de tot nu toe bezette gebieden is geen enkel spoor van wegen te beken nen. Berichten, die van het Grieksche front binnenkomen melden, aldus United Press uit Orchrida, dat de Italianen nog slechts 27 K.M. van Janina (Noordwest-Grieken land) verwijderd zijn. De opmarsch duurt voort, ofschoon de Grieksche troepen hevi- gen tegenstand bieden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben de Italianen langs den straatweg naar Janina een terreinwinst van onge veer 23 K.M. geboekt. Tegelijkertijd hebben Italiaansche eenheden gisteren in den vroe gen morgen de Albaneesch-Grieksche grens bij het dorp Vidohowa, ten Zuiden van Ko- rica, overschreden. Zij zouden daar drie kilometer op Grieksch gebied zijn doorge drongen en het dorp Karelista bezet heb ben. In den Noordelijken sector van het front moeten de Italiaansche troepen Donderdag middag Zy2 K.M. op den weg naar Saloniki opgerukt zijn. Deze opmarsch zou echter door het vuur der Grieksche artillerie ge stuit zijn. Naar te Ochrida (aan de grens van Joegoslavië en Griekenland) verklaard wordt, zouden daarbij 49 Italianen, onder wie een officier en twee onderofficieren, in Grieksche krijgsgevangenschap zijn ge raakt. GRIEKENLANDS KANSEN OP HULP Laag hangende wolken en zware regen val hebben Vrijdag de activiteit in de lucht vrijwel onmogelijk gemaakt, zoo gaat Un. Press voort. Een enkel Italiaansch vlieg tuig, dat een bomaanval wilde doen op de brug, die den Peloponnesos met Attica ver bindt, werd door twee Grieksche jagers verdreven. Het is moeilijk geworden de Grieksche hoofdstad uit te komen, daar de politie ieder voertuig aanhoudt. In Zweedsche militaire kringen is men van meening zoo meldt het A. N. P. uit Stockholm dat Griekenland waarschijn lijk door de Engelschen en door de Tur ken in den steek zal worden gelaten en alleen moet vechten. Men twijfelt er niet aan of Engeland zal een hulpactie organi- seeren, doch gelooft, dat deze niet groot genoeg zal zijn om den uitslag van den strijd beslissend te beinvloeden. Volgens deze kringen zou de Royal Air Force den Grieken slechts in beperkte mate steun kunnen verleenen. Men redeneert hier al dus, dat, wanneer de Engelschen van hun steunpunten in Egypte uit zouden' optre den, de Italianen uit deze verzwakking van de Britsche verdediging voordeel zouden trekken en tot groote luchtaanvallen op Alexandrië en andere belangrijke plaatsen overgaan. Ook ten aanzien van de mogelijkheid, dat Engeland sterke formaties troepen in Griekenland aan land zouden kunnen zetten staat men zeer sceptisch. Men meent, dat Engeland zich maar al te goed den afloop van den veldtocht in Noorwegen herinnert en er de grootste waarde aan hecht een tweede Namsos te vermijden. Ook twijfelt men aan een Turksche in terventie, daar aan het sturen van troepen zoowel te land als ter zee groot risico verbonden is. Duitschland is steeds in staat van Roemenië uit over Bulgarije zoo noodig de verbinding te land tusschen Turkije en Griekenland te stagneeren. Troepentransporten over de Egeische Zee zijn wegens de nabijheid van Italiaansche steunpunten op den Dodekanesos, waar duikbooten en vliegtuigen gereed liggen om terstond op te treden, buitengewoon ge vaarlijk. Men wijst er op, dat Griekenland zich precies in eenzelfden toestand bevindt als Noorwegen in April. De eischen, die Italië in Athene gesteld heeft, zijn bijna gelijk aan die, welke de Duitsche gezant Brauer op den ochtend van 9 April over handigd heeft aan de regeering-Nygaards- vold. TURKIJE NIET-OORLOGVOEREND United Press meldt uit Ankara: In een rede voor het Turksche parle ment verklaarde president Inönü, dat Tur kije het stadium van niet-oorlogvoering verder denkt te handhaven. Inönü zeide: ,.De nieuwe ontwikkeling en de uitbrei ding van den oorlog verlangen onze uiter ste opmerkzaamheid. Onze buurman en vriend Griekenland, welks gebied in een zone ligt, waarvan de veiligheid en on schendbaarheid ook voor ons van de groot ste beteekenis is, ziet zich ongelukkigerwijs gedwongen in een oorlog te treden. Tezamen met onzen bondgenoot Groot-Brittannië zullen wij van nu af aan zoo zorgvuldig mogelijk den zich, ontwikkelenden toestand gadeslaan". Over de betrekkingen van Turkije met de Sovjet-Unie verklaarde de president: „Onze betrekkingen tot de Sovjet-Unie die reeds een 20-jarig verleden hebben, zijn na vele moeilijkheden, waarvoor men geen van bende partijen verantwoordelijk kan stellen, thans tot de normale vriendschap teruggekeerd. Dit is een omstandigheid, welke ik met bevrediging vaststel. Temid den der wisselende voorvallen, waaraan de wereld is onderworpen, béteekenen de Russisch-Turksche betrekkingen veel. Onze beide landen moeten zich steeds en onfhankelijk van vele andere invloeden voor het voortbestaan van dit feit inzetten. Wij zijn ervan overtuigd, dat, in dit licht gezien, deze politiek vruchten zal dragen voor beide partijen. Onze instelling als een niet-oorlogvoerend land behoeft volstrekt niet als een hindernis te gelden voor alle andere staten, die denzelden goeden wil toonen. Dit maakt het den oorlogvoeren den zonder uitzondering onmogelijk ons gebied, onze zeeën en onzen hemel voor oorlogshandelingen te gebruiken. Onze houding zal ook in de toekomst een derge lijk misbruik met zekerheid onmogelijk maken, zoolang wij zelf niet in den oorlog verwikkeld zijn". Over het pact met Engeland zeide Inönü: „Op een tij.dstip, dat Engeland een heldhaf- tigen strijd overt om zijn bestaan, beschouw ik het als mijn plicht, bekend te maken, dat de banden van het verbond die ons ver eenigen sterk en niet te verbreken zijn". De rede van den president duurde drie kwartier. GEEN RUSSISCHE VLIEGTUIGEN IN GRIEKENLAND Tass publiceert het volgende officieele dementi: „Het agentschap Reuter ver spreidt een bericht, dat in de Amerikaan- sche blad New York Times gepubliceerd is en volgens hetwelk de laatste dagen mi litaire vliegtuigen téh getale van twintig of honderd-vijftig uit de Sovjet-Unie in Griekenland aangekomen zijn. Tass is ge machtigd bekend te maken, dat dit geheele bericht een fantasie is en op geenerlei wijze met de feiten overeenkomt". LUCHTAANVAL OP SALONIKI. De speciale verslaggever van Stefani meldt, dat de Sperwer-groep van het es cadrille „Disperata" gisterochtend een he- vigen aanval heeft ondernomen op Salo niki. Meer dan zestig ton ontplofbare stof fen werd op militaire en vlootobjecten uitgeworpen met duidelijk succes. Eenige in de haven liggende oorlogschepen en een koopvaardijschip werden getroffen. In het versterkte gebied werden opslag plaatsen, tankinstallaties en kazernes ge bombardeerd, waardoor een groot aantal branden zijn ontstaan en zichtbare ver woestingen werden aangericht. Boven de uitgang van de haven kwamen Italiaan sche bommenwerpers in gevecht met vij andelijke jachtvliegtuigen. Een Italiaansch toestel werd'door mitrailleurvuur in den linkervleugel getroffer\, doch bleef zich te gen de verdere aanvallen verdedigen. Na de tusschenkomst van een Italiaansche jacht vliegtuig, dat de formatie bommenwerpers begeleidde, werden de vijandelijke vlieg tuigen verslagen. Een toestel werd neerge schoten, een ander nam de vlucht, een lange rookpluim achter zich latende. De ove rige verdwenen snel. Alle Italiaansche toe stellen, ook het door mitralleurvuur getrof fen toestel, zijn op hun basis teruggekeerd. De gebombardeerde doelen zijn volkomen vernield. Torpedo-Jager getroffen HET WEERMACHTSBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Vrijdag bekend: Het bijzonder ongunstige weer was Don derdag voor de Engelschen aanleiding hun bedrijvigheid in de lucht volkomen te sta ken. Het Duitsche luchtwapen daarentegen zette zijn aanvallen op Londen en andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Zuid-, Midden- en West-Engeland voort. 'In het Zuidwestelijke deel van Londen vielen als gevolg van bomaanvallen op een spoorlijn en een groot fabrieksgebouw branden waar te nemen. Bij Birmingham en aan den zuidelijken rand van Bristol zijn belangrijke wapenfabrieken met suc ces met bommen bestookt. Bij den aanval op een munitie-opslagplaats ten westen van Londen vlogen verscheidene munitie-de pots in de lucht. Een trein ontspoorde. Bij andere aanvallen op Britsche vlieg velden konden voltreffers in hangars, ge bouwen en schuilplaatsen worden waarge nomen. Een aantal op den beganen grond staande vliegtuigen werd in een duikvlucht met machinegeweren bestookt en bescha digd. In de wateren ten Westen van Ierland werd een Britsch transportschip van onge veer 6000 br.r.t. door bomtreffers tot zin ken gebracht. Aan de Zuidoostkust van Engeland dre ven gevechtsvliegers een convooi uiteen, zij plaatsten verscheidene voltreffers en troffen een schip zoo hevig, dat het met slagzij bleef liggen. Voor de Westkust van Noorwegen werd een vijandelijk vliegtuig van het type Lockheed-Hudson in luchtgevechten neer gehaald. Een ander toestel werd door een mijnveger neergeschoten. Duitsche vlitg- tuigen zijn niet verloren gegaan. Over de aanvallen, door de Vrijdagoch tend opgestegen Duitsche vliegtuigen on dernomen op Londen en Zuid-Engeland, verneemt het D.N.B. nog, dat het weer Vrijdag, integenstelling met de voorgaande dagen, buitengewoon gunstig was. Eenige Duitsche toestellen slaagden er in, van ge ringe hoogte verscheidene explositieve bommen op een Engelsch vliegveld te werpen. Verscheidene toestellen, die voor de hangars stonden, werden getroffen. Verder is een aanval gedaan op fabrieks- installaties in een stad aan de Engelsche Zuidkust. Men heeft daar een grooten brand waargenomen. CONVOOI VERRAST. Vrijdagmorgen heeft een Duitsch ge vechtsvliegtuig in de omgeving van Great Yarmouth een sterk beveiligd Britsch con vooi met bijzonder succes aangevallen. Twintig torpedojagers en een aantal on der zecërs escorteerden de vrachtschepen, die een blijkbaar voor Engeland zeer waar devolle lading meebrachten. Het Duitsche vliegtuig maakte handig gebruik van de weersomstandigheden en slaagde er zoo in het convooi bij verras sing te naderen. In een stoutmoedigen duikaanval en onder het afweervuur van alle oorlogs- en koopvaardijschepen be stookte de bemanning van het Duitsche gevechtsvliegtuig het eene schip na het andere met bommen. Bijna twintig treffers in het Duitsche toestel bewijzen de kracht van het vijandelijk afweervuur. Deze tref fers konden evenwel geen afbreuk doen aan de luchtwaardigheid van de Hein- kei 111. Het eerste doel van de Duitsche vliegers was een torpedojager. Acht bommen vie len op het dek, waarover even later de gol ven spoelden. Groote brokstukken vlogen door de lucht. Het oorlogsschip bleef lig gen en kreeg steeds meer slagzij. Daarop vielen de bommen op een grooten koop vaarder, die eveneens door acht bommen midscheeps getroffen werd en in brand vloog. Een vuurzuil van omstreeks 150 me ter was het van verre zichtbare teeken van dezen succesvollen bomaanval. Twee andere koopvaardijschepen kregen voltref fers. Bij haar vertrek kon de zegevierende Duitsche vliegtuigbemanning zien hoe de rest van het volkomen uiteengejaagde con vooi trachtte zich in de richting van de kust in veiligheid te stellen. Naar het D.N.B. verder verneemt, is een tweede groot succes behaald door Duit sche stuka's, die voor de Zuidoostkust van Engeland, bij Sheerness, een Britsch con vooi hebben uiteengeslagen. Negen schepen met een gezamenlijken inhoud van 27.000 ton, werden tot zinken gebracht, drie sche pen van 6000 ton, waaronder een lichte kruiser, door rechtstreeksche treffers zwaar beschadigd. HET WEER EN DE STRIJD IN DE LUCHT. Volgens welingelichte Duitsche militaire kringen hebben de waarnemingen van den laatsten -tijd duidelijk getoond, dat de slechte weersomstandigheden bij het voort schrijden van het jaargetijde voor de Brit sche luchtaanvallen op Duitschland steeds ongunstiger voorwaarden biedt. De optre dende dichte grondmist verhindert vaak starten en landen. Daarbij moet opge merkt worden, dat ondanks deze op zich zelf voor beide partijen even ongunstige omstandigheden, de Duitsche piloten door hun voortreffelijke opleiding in het blind- vliegen en met behulp van de wereldbe kende uitmuntende meetinstrumenten veel betere start- en vliegvoorwaarden hebben. Met het oog op de betrekkelijk geringe af standen tot hun doelen hebben de klimaat omstandigheden voor de Duitsche vliegtui gen slechts betrekkelijk geringe gevaren van ysvorming. De Britsche vliegtuigen moeten echter in verband met de voor hen veel grootere af standen vooral in Duitschland veel meer ijsvorming verwachten. Daar komt bij, dat de geheele navigatie-inrichting van hun vliegtuigen het den Duitsche piloten veel gemakkelijker maakt de aan te vallen doe len op te zoeken, ook bij slecht zicht op den grond, dan het geval is bij de Britsche toestellen, die een veel primitiever appara tuur hebben. Op grond van deze feiten verklaart men in Berlijn, dat „Generaal Winter" dus een goede bondgenoot van het Duitsche luchtwapen blijkt. Bovendien zijn er in de uitgestrekte ruimten van hun uit gebreide startbases ook bij algemeen on gunstig weer vrjj stellig wel eens mistvrije vliegvelden, terwijl de R.A.F. beperkt is in zijn mogelijkheden tot het Britsche eiland, dat, zooals bekend is, in de herfst en de wintermaanden in dit opzicht atmos ferisch bijzonder in het nadeel verkeert. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van Vrijdag deelt omtrent den strijd in Afrika het volgende mede: In Noord-Afrika deden onze snelle af- deelingen aanvallen op vijandelijke strijd krachten en achtervolgden hen tot voorbij Alam el Samne (40 K.M. ten Oosten van Sidi el Barrani). Onze luchtmacht onder nam een hevigen aanval op de vijandelijke stelling en ging felle gevechten aan met de vijandelijke jachtvliegtuigen. Zeven vijan delijke machines werden door het vuur van onze bommenwerpers neergehaald. Tien andere toestellen werden neergehaald door onze jagers en twee anderen zijn waar schijnlijk neergehaald. Van onze vliegtui gen worden er drie vermist. De vijande lijke luchtmacht ondernam aanvallen op de vliegvelden van Marmarica. Een persoon werd gedood, drie gewond. De materieele schade is gering. In Oost-Afrika deed de vijand luchtaan vallen op Adi Galla. Er ontstond lichte schade. Drie inlanders werden gewond. Aanvallen op Agordat hadden geen uit werking. De vijandelijke luchtmacht wierp verscheidene bommen uit, waarvan een brandbom te Napels. Er ontstond lichte schade te Bagnoli, Porta Capuana en Po- migliano Darco. Eén persoon werd gedood en vijf gewond. De parade te Krakau bij de herdenking van den eersten verjaardag van het opbouwwerk in het generaal-gouvernement (Foto Weltbild) De Japansche troepen rukken Fransch Indo-China binnen. Een der legerafdeelingen oo den toegangsweg tot de havenstad Haiphong (Foto Weltbild)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5