Hitier ontmoet Pétain DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Smigly-Rydz in arrest BINNENLAND Bommen op Nederland VRIJDAG 25 OCTOBER 1940 32ste Jaargang No. 9781 Sfo Êeid^eli^Saii/ïa/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. •/Vergaderen Wij vergaderen minder. Het geheele Ne- derlandsche Volk vergadert minder. Dat heeft z'n oorzaken. Men kan niet zoo maar willekeurig elke bijeenkomst houden. En vooral de verduistering is een niet ge ring beletsel. Nu is dat minder vergaderen niet hééle- maal een ramp! We hebben wel wat te veel van het goede genoten! Vroeger hebben wij al meermalen het een en ander geschreven over het vergaderen. Men kon nog al 'ns een soort van vergade ring-passie constateeren, vergaderen om het genot van het vergaderen als zoodanig! Er waren maar al te veel vergaderingen, waar op behalve opening door den voorzitter, no tulen van den secretaris, die onder dank zegging werden „gearresteerd", ingekomen stukken, „geanimeerde" rondvraag ofwel gelegenheid voor menschen, die zichzelf graag hooren praten, waarin behalve deze belangrijke dingen eigenlijk niets veel meer geschiedde. Er werd ook op vergaderingen dikwijls te veel gepraat over zaken, die men eigen lijk met vertrouwen moest overlaten aan bestuur of dagelij ksch bestuur of voor zitter. Nu men minder kan vergaderen, heeft dit ook zeker goede kanten. Eerstens men leert, hopen we, af, te ver gaderen als er eigenlijk niets van eenige beteekenis is, waarover beraadslagingen noodig zijn of wat een besluit van een ver gadering vereischl. Vervolgens men leert, hopen we even eens, wat meer over te laten aan de leiding in een vereeniging, de leiders beschouwend als wat anders dan werk-n e m e r s van de leden, namelijk als vertrouwens-lieden en werkelijke leiders. Maar met dit al blijft vergaderen nu toch ook in vele gevallen, natuurlijk, gewenscht en noodig. En voor die geoorloofde gewenschte of noodzakelijke vergaderingen willen wij een raad geven, en wel deze: houdt ze bij volle maan! Wij lazen gisteren in de „Nieuwe Leid- sche Courant": „Het bestuur van de vereeniging van Jong-Hervormden te Apeldoorn heeft besloten de maandelijksche ledenver gaderingen voortaan omstreeks den tijd van de volle maan te houden. In de groote steden rekent (of rekende) eigenlijk niemand met het maanlicht. Op de dorpen daarentegen wel. Ook op kerkelijk terrein. Bijbellezingen en ver gaderingen worden daar bij voorkeur uitgeschreven op maanavonden. Waar om zou men dat in de steden niet eveneens doen?" Werkelijk eén goede raad: vergadert bij volle maan! WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN Lichamelijke opvoeding en sport Wij zijn voorstanders van lichamelijke opvoeding. Natuurlijk. De gave, door God ons geschonken in het lichaam als instru ment van den geest, mogen wij niet ver smaden! De lichamelijke opvoeding vindt haar rechtvaardiging en een bewijs voor haar noodzakelijkheid in het: een gezonde geest in een gezond lichaam (mens sana in cor- pore sano): Nu is het met dit gezegde, zooals met vele levenswijsheden, uitgedrukt in alge- meene gezegden: er zijn vele, zéér vele uit zonderingen op. Er zijn héél wat gezonde geesten in on gezonde lichamen en er zijn heel wat gezon de lichamen, waarin een ongezonde geest. Maar een gezond lichaam is een na tuurlijk middel, om den geest frisch en fit te houden, om den geest volop te kun nen laten leven. En dat, wat men verstaat onder lichame lijke opvoeding, kan een doeltreffend middel zijn, om een gezond lichaam te be houden. Lichamelijke opvoeding kan dus een mid del zijn, om geestelijke ontwikkeling tot vollen wasdom te brengen. Lichamelijke opvoeding mits ook fei telijk niet beschouwd als doel in zich, maar als middel; mits niet overdreven en zich ONZE CULTUUR. Ontleend aan een artikel in de Nieu we Dag: „Ons Nederlandsche volk is goddank nog een christelijk volk, en vooral van de jeugd zal het afhangen of het dat zal blij ven. Onze nationale cultuur is een uitge sproken christelijke, en om haar te behou den en te versterken zal de inwerking van het Christendom beschermd en verdiept moeten worden, juist in het jonge geslacht. Zij, die van een herstel van de oude, hei- densche Germaansche cultuur als van een in dezen tijd nastrevenswaardig ideaal mee- nen te moeten gewagen, miskennen niet al leen den aard, de geschiedenis en de cul- tureele verworvenheden van ons volk, maar willen de onmogelijke dwaasheid be gaan de klok der beschaving meer dan een tiental eeuwen achteruit te zetten. Het Christendom heeft niet, gelijk zij beweren, de Germaansche cultuur vernietigd, maar het heeft die cultuur, voor zoover zij waar de had, veredeld en verheven, 2ooals het met alle culturen heeft gedaan, waarmee het in contact kwam. Een mensch zonder godsdienst, zonder geloof is als een schip zonder stuur, een speelbal in den storm en den golslag der tijden. Het is de plicht der overheid ervoor te waken, dat de Neder landsche jeugd ook in den arbeidsdienst opgevoed wordt tot onwankelbare trouw aan God, vaderland en volk". DUITSCH LEEREN De Rotterdammer vat zijn oordeel over de kwestie van het Duitsch leeren al dus samen: „Dat wij in de toekomst veel meer zullen moeten spreken en omgaan met personen wier moedertaal het Duitsch is, staat wel vast. Daarom lijkt het ons verstandig zoo in de toekomst met dit feit wordt rekening gehouden en aan het onderwijs in deze taal een belangrijke plaats wordt toegekend. Daarbij zal men niet kunnen blijven staan bij h?n die zich de weelde kunnen laten veroorloven van het ontvangen van een breedere opleiding. Men zal ook voor hen, die niet naar M.O. of V.H.O. gaan, iets moe ten doen. Men zal op de Nijverheidsscholen meer moeten doen voor een beter zich kun nen uiten in de taal van onze Oosterburen en ook voor hen die niet meer dan lager onderwijs hebben ontvangen. Hoe dat in de practijk te regelen zal zijn, is zoo maar niet ineens te zeggen, maar nuchtere waar neming van de werkelijkheid zal ons toch vanzelf dien weg opbrengen. De verstan dige mensch zal in de toekomst trachten te zien en niet bij het verleden, maar ook niet by het heden alleen, blijven staan". r WINTER 1940—'41 De laatste nachten is in Denemarken een temperatuur van 1 tot 3Yi graad on der nul geregistreerd. Ook is er sneeuw gevallen. Verrassend snel is de vorstperiode in Finland begonnen. In het Noorden heeft men nachtvorsten tot 18 graden en in het Midden en Zuiden van 4 tot 5 graden opgeteekend. houdend binnen de eischen van de wetten, waarin zij zich heeft te onderwerpen heeft daarom onze sympathie. Evenzoo de sport De sport die lichame lijke ontwikkeling schenkt naast andere goede effecten, welke door haar worden bereikt Maar ook voor de sport is onze sympathie voorwaardelijk dezelfde beperkingen gelden hier als voor wat men noemt: licha melijke opvoeding. Men overdrijve niet Gisteren meldden wij, dat vandaag eeni ge „sterren" in de wielersport feestelijk van het station zouden worden gehaald en door de stad geleid. Hoe is aan het station te Leiden gearri veerd prof. dr. X., die terugkeerd- in zijn woonplaats, nadat hem aan een buitenland- sche universiteit een eere-doctoraat was verleend om zijn voor heel de wereld hoogst verdienstelijke wetenschappelijke praesta- ties.... Die professor en die wielrijders. Zet ze naast elkaar in figuurlijken zin natuur lijk. Neen, van overdrijving op het gebied van lichamelijke cultuur zoowel als van sport houden wij niet ïfte&pxe&Uigen Ut aaCoatytuig- V. Ribbentrop en Laval aanwezig DE ONTVANGST VAN DEN MAARSCHALK. Het D.N.B. verspreidt het volgende communiqué: De Fuehrer ontving gisteren het Fransche staatshoofd, tevens president van den Franschen ministerraad, mar schalk Pétain. Bij de besprekingen wa ren aanwezig de rijksminister van bui- tenlardsche zaken, von Ribbentrop, en de vice-voorzitter van den Fran schen ministerraad, Laval. De bespreking van den Fuehrer met maarschalk Pétain is gistermiddag laat ge voerd in den specialen trein van den Fueh rer op een klein station in het bezette ge bied van Frankrijk. Pétain, die aan de demarcatielijn werd opgewacht door ambassadeur Abetz, kwam, vergezeld van Laval, per auto op de plaats van bespreking aar., waar een bataljon van het leger, door het presenteeren van het* geweer aan den Franschen maarschalk de eerbewijzen bracht. Bij den ingang van het stationsgebouw ontvingen von Ribbentrop en de chef van het opperbevel van de weermacht, generaal veldmaarschalk Keitel, vergezeld van den chef van het protocol, gezant von Doern- berg, de Fransche staatslieden en bege leidden hen naar den. specialen trein, waar de Fuehrer voor zijn; wagon het Fransche staatshoofd opwachtte. In het salonrijtuig van den Fuehrer begjon daarop de bespre king. Nadat deze bespreking was beëin digd, begeleidde de Fuehrer Pétain naar zijn auto. Ook bij het vertrek werden aan Pétain de militaire eerbewijzen gebracht. NOG GEEN DUITSCH COMMENTAAR. De berichten over de bijeenkomst van gisteren tusschen den Fuehrer en het hoofd van den Franschen staat, maarschalk Pé tain, worden door de Berlijnsche ochtend bladen in den grootsten opmaak weerge geven. Daardoor reeds leggen de bladen, die nog geen commentaar bevatten, nadruk op de groote beteekenis, welke zij aan de bespreking tusschen de beide staatshoof den in tegenwoordigheid van hun minis ters van buitenlandsche zaken hechten. Uitingen van politieke kringen waren van morgen eveneens nog niet aanwezig. DE „DIPLO" OVER DE REIS VAN DEN FUEHRER. Aan de reis van den Fuehrer naar West- Europa hecht de „Deutsche Diplomatisch- Poiitische Korrespondenz" een historische en tevens symbolische beteekenis voor de geestelijke en politieke omwenteling die zich, naar de „Korrespor.denz" constateert, nog tijdens dezen oorlog in alle deelen van dit continent voltrekt. Als reactie op een eeuwenlange diploma tieke traditie, aie in de twistzucht en stre ven naar overheersching der continentale volkeren haar noodlottige mogelijkheden vond, en het Europeesche vasteland steeds verder naar de tweede plaats dreigde te verdringen, heeft zich in de jonge Euro peesche volkeren een omwenteling vol trokken, welke haar eigen bronnen van kracht niet tegen elkaar maar tot nut van het algemeen gebruikt. Ook voor heel Europa moest eens de tijd komen, waarin de volkeren, na uitroeiing van de vernie tigende krachten, buiten hun eigen natio nale eenheid tot een pan-Europeesche op vatting moesten geraken. Het verloop van den oorlog heeft reeds getoond, de theorie van de „gepensionneerde natie" practisch waardeloos is. De jonge Europeesche vol keren, die bij het herstel van dit continent de leiding hebben genomen, hebben met terdaad getoond, dat zij zich bij hun op treden niet laten leiden door égocentrische en imperialistische machtsinstincten. Inte gendeel, zij zijn van meening, dat juist hun strijd tegen de destructieve krachten, die Europa wilden verdeelen en kleinhouden en dit nog willen, hen voor de verantwoor ding geplaatst heeft, aan alle volkeren van Europa, hetzij vriend of vijand van giste ren, de mogelijkheid te geven de plaats in te nemen, die met hun traditioneel recht en hun bijzondere bekwaamheden overeen komt. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de Poolsche maarschalk Smigly Rydz gearresteerd is. Zooals bekend, was hij na de ineenstorting van Polen met den minister van Buitenlandsche Zaken, Beck, die eenige dagen geladen gear resteerd werd, naar Roemenië gevlucht. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN EN ALLERHEILIGEN. Be beschikking van den wnd. secreta ris-generaal van net Departement van So ciale Zaken, is bepaald ten aanzien van broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks, waarin ter viering van den R.K. feestdag van Allerheiligen op 1 November geen arbeid wordt verricht dat 1. door hoofden of bestuurders en door bakkers gezellen in afwijking van het bepaalde in artikel 35, tweede lid, der Arbeidswet 1919 op Donderdag 31 October te 3 uur des voormiddags met den bakkersarbeid mag worden aangevangen, met dien verstande, dat, voor zoover betreft broodbakkerijen, voor welke een vergunning als bedoeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919, is verleend, te 1 uur des voormiddags met arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, mag worden aangevangen; 2. door bakkersgezellen, in afwijking van het bepaalde in artikel 40, eerste lid, der Arbeidswet 1919, op Donderdag 31 Octo ber gedurende ten hoogste tien uren ar beid mag worden verricht, tenzij een ken nisgeving (coupon), als bedoeld in artikel 35, tweede lid. onder b. dier wet, tijdig is ingezonden aan het districtshoofd der Ar beidsinspectie, in welk «geval de werktijd ten hoogste 13 uren mag bedragen. EEN SCHOOLKWESTIE. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft vernietigd een be sluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, waarbij is goedgekeurd een raadsbesluit der gemeente Langbroek, waarin verklaard wordt, dat de instandhouding van de open bare school voor gewoon lager onderwijs te Nederlangbroek niet wordt gevorderd en beslist, dat instandhouding dezer school wel wordt gevorderd. KOLENVERVOER OOK OP ZONDAG. Blijkens het Algemeen Politieblad heeft de secretaris-generaal van het Departe ment van Justitie een brief gericht tot de procureurs-generaal, waarin hij erop wijst, mede namens zijn ambtgenoot van Water staat, dat onder de bestaande omstandig heden ook op Zondag kolen kunnen wor den vervoerd en gewasschen. Vanwege de directie van de Nederland sche Spoorwegen was medegedeeld, dat van de zijde van sommige politieautoritei ten was te kennen gegeven, dat zij het vervoéren, op die dagen door particulieren zouden beletten en proces-verbaal zouden opmaken. Genoemde secretaris-generaal acht het echter onder de tegenwoordige bijzondere omstandigheden verkieslijk, dat zulk op treden wordt nagelaten, terwijl de even tueel na 12 October ter zake opgemaak te processen-verbaal ongedaan waren te maken. CASTRICUMS BURGEMEESTER EN DE WETHOUDERS-BENOEMING. De Raad van Castricum heeft dezer da gen tegen den wil van den burgemeester, baron Sloet van Everloo (N.S.B.-er) met vijf tegen één stem den door den burge meester ongewenschten candidaat, den heer C. P. Spaansen, tot tijdelijk wethou der gekozen. De heer Spaansen heeft thans, naar het „Hbl." meldt, van den burgemeester het volgende schrijven ontvangen: „Hierbij deel ik u mede, dat ik het raads besluit van 18 dezer, waarbij u bent be noemd tot tijdelijk wethouder dezer ge meente, wegens het in strijd zijn met het algemeen belang ter vernietiging heb voor gedragen. Mitsdien is het besluit buiten werking gesteld tot de beslissing is geval len". Dll nummer beslaat uit twee bladen. Momentje TOEWIJZING. Uit hoofde van mijn ambt interes seer ik mij niet alleen voor de Duit- sche bommen op de Engelsche hoofd- stad en omgekeerd, maar ook voor in de duisternis verdronken lieden, de distributie en andere troebelen, hier of elders in de wijde wereld. Ik inte resseer mij dus ook voor de toewijzing voor rundveevoeder, uitgaande van het departement van landbouw en vis- scherij. Ik vermoed trouwens, dat op dit de partement maar halve dagen wordt gewerkt, nu de visscherij stil ligt. Maar zoo heb ik dan gelezen, hoe de toewijzing voor rundveevoeder zal geschieden. En wel als volgt: Deel het aantal melk- en kalfkoeien plus hoogdrach- tig jongvee plus stieren boven 1 jaar plus 1/2 keer ander vrouwelijk jong vee boven 1 jaar door het aantal hec taren grasland plus 1/3 hectare boom gaard met gras als onderteelt, plus 1/3 hectare bouw--en tuingrond. Heel eenvoudig zal een knappe re kenaar misschien zeggen, al betwijfel ik of zelfs de boeren dat eenvoudig zullen vinden. Maar ik moet telkens denken aan een raadseltje, dat ons vroeger wel eens werd opgegeven en dat hiermee een frappante gelijkenis vertoont. Op een schip, genaamd „De goede Hoop", varen 1 kapitein, 2 stuurlie den, 8 matrozen en 1 kok. Het schip is 38 meter lang en heeft een diep gang van 2.45 meter. De mast is 5.54 meter lang. Gevraagd wordt: hoe oud is de ka pitein? De treffende overeenkomst zal u niet ontgaan. BRANDBOMMEN OP DEN HELDER. Hedenmorgen heeft een Engelsch vliegtuig verscheidene brandbommen in de binnenstad van den Helder neer geworpen. Tal van huizen werden ge troffen, doch in vrijwel alle gevallen wist men de projectielen onschadelijk te maken. Eén huis in de binnenstad staat echter in vlammen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Nader wordt gemeld, dat explosieve bommen zijn terecht gekomen op een wei land aan den Middenweg achter de Huy- gensstraat en op een terrein tusschen de Hector Treubstraat en Boerhaavestraat, waardoor van enkele honderden huizen de ruiten en daken zijn vernield. De bom men lieten groote trechters na en in de Hector Treubstraat hebben zij een aantal huizen geheel in puin doen storten. Door dat de meeste bewoners vannacht niet aanwezig waren, zijn er, voor zoover ons bekend, geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De schade strekt zich echter uit tot een groot gedeelte van deze wijk. Zoowel in de Boerhaavestraat als in de Hector Treubstraat, van Leeuwenhoek straat, Huygensstraat, Middenweg, Sluis dijkstraat en Parallelweg zijn de ruiten vernield. Tien tot vijftien brandbommen kwamen terecht in woningen in de Go- versstraat, Parallelweg, Basstraat en aan grenzende straten. Ook hier waren de meeste bewoners afwezig, doch door het kranige en doortastende optreden van een der bewoners van de Goversstraat, den heer van Meer, die verschillende brand bommen uit woningen wist te verwijde ren, is 'voorkomen, dat hier groote bran den ontstonden. De politiebrandweer heeft nog enkele kleine branden gebluscht. TE SLIEDRECHT. Vanochtend heeft een Engelsch vlieg tuig een viertal bommen boven het Wes telijk deel van Sliedrecht laten vallen. Een groot aantal huizen werd beschadigd, waarvan eenige zeer ernstig. Honderden ruiten zijn gebroken. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1