ffiaaeti Honden luatdt g^eoacdten Britten verloren 31 toestellen Roemenië's olie velden Duitschlands benzine voorziening Duifschland en Rusland Steunpunten voor de V.S. Holbewoners van Malta WOENSDAG 16 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Op de vliegvelden in Noord Frankrijk zijn talrijke leden van den Duitschen Arbeidsdienst tewerkgesteld voor de uitbreiding van de steunpunten van het luchtwapen (Foto Weltbild) DE AANVALLEN VAN DINSDAG. Ook Dinsdag zijn de bomaanvallen van het Duitsche luchtwapen op de Britsche hoofdstad met onverminderde kracht voortgezet. Op verscheiden plaatsen zijn zware branden uitgebroken en is groote schade veroorzaakt. Boven Zuidoost-Engeland en boven Lon den geraakten de Duitsche vliegers met formaties Britsche jachtvliegtuigen in ge vechten gewikkeld, die een fel karakter droegen. Hoewel de Britsche jagers aan vankelijk den strijd trachtten te ontwij ken, wisten de Duitsche vliegers hen er niettemin toe te dwingen. Aan Britsche zijde gingen 31 vliegtuigen verloren. De Duitsche verliezen bedragen vijf toestel len. BIJ HONDERDEN VALLEN DE VLIEGERS AAN. Duitsche verkenners hebben voorts ge constateerd, dat de reusachtige steekvlam men, welke in den nacht van Maandag op Dinsdag werden waargenomen, veroor zaakt zijn door het feit, dat eenige gashou ders van de Kensingtongasfabrieken ont ploft zijn. Duixsche bommenwerpers^ hadden ze in brand gebombardeerd. Eenige honderden Duitsche vliegtuigen hebben in den bewusten nacht aan de aan vallen op Londen deelgenomen. Een me nigte bommen van allerlei kaliber, ook de zwaarste, werd neergeworpen. Door het gunstige weer konden alle toestellen de bommen nauwkeurig richten, zoodat de grootste uitwerking kon worden verkre gen. De bemanningen der vliegtuigen maak ten allen melding van het overweldigen de gruwelijke schouwspel dat de zwaar getroffen stad in den nacht bood. Steeds weer schoten reusachtige steekvalmmën omhoog, terwijl op eenige plaatsen uit gebreide branden om zich heen grepen en door de geheele stad heen kleine vuur haarden als fakkels brandden. De vuur gloed boven de spookachtig verlichte stad was reeds van het Kanaal af te zien en wees den nieuwen golven Duitschen ge vechtsvliegtuigen, die in den aanval wa ren, den weg naar het doel. In de laatste uren van den nacht lag bo ven de stad een dikke rook en nevelwolk, die door het schijnsel der branden bloed rood was gekleurd. Een vreeselijk beeld van den ondergang. ZWARE BEPROEVING. De correspondent van het Zweedsche blad „Aftonbladet" noemt de Duitsche ver- geldingsaanvallen op Londen, die in den nacht van Maandag op Dinsdag werden ondernomen, een nieuwe en zeer zware krachtproef voor de bevolking der stad. Gansch Londen, zoo seint hij aan zijn blad, trilde onder het kraken van de inslaande bommen en van het gebulder der lucht doelbatterijen. Ononderbroken raasden brandweerauto's en ziekenauto's af en aan. De schuilkelders waren overvol en op verscheiden plaatsen zaten de Londenaars als haringen in een ton. Londen, zoo gaat het blad verder, is thans bevangen door het z.g. „rattencom- plex", d.w.z. de Londenaars willen zoo diep mogelijk wonen. De bovenste verdiepingen der huizen staan leeg, doch de onderste zijn zoo in trek, dat een laag gelegen woning bijna niet meer te krijgen is. Naar achteraf bekend wordt, heeft een formatie Duitsche jachttoestellen, die een groep bommenwerpers bij den aanval op Londen ter bescherming vergezelde, Maandagavond vier Engelsche jagers neer geschoten. Het aantal neergeschoten toe stellen, dat voor 14 October als 6 was op gegeven, stijgt daardoor tot 10. Bij deze gevechten behaalde majoor Moelders zijn 47ste overwinning in de lucht. BRITSCH KONVOOI VERSPREID. Een Duitsch verkenningstoestel heeft gisterochtend, maar het D.N.B. verneemt, aan de Zuidkust van het Britsche eiland een door topedojagers beveiligd konvooi aangetroffen. In verschillende aanvallen dreef hij het konvooi uiteen. BRITSCH AANVALLEN GELAAKT. De aanvallen, die de Britsche vliegers in den afgeloopen nacht op het Virchow-zie- kenhuis en op een woonstraat in het Wes ten van de Duitsche hoofdstad hebben on dernomen, worden door de Berlijnsche avondbladen in scherpe bewoordingen ge laakt. In hun gedetailleerde beschrijvingen van de door de Engelsche bommen veroor zaakte vernielingen, brengen de bladen vooral naar voren, dat de Britsche aanval len werden gedaan bij een helderen ster renhemel en lichte maan, en dat zich in den verren omtrek geen enkel militair doel bevond. De „Nachtausgabe" geeft een opsomming van de vele Engelsche aanvallen op zie kenhuizen en spreekt van een Engelschen „oorlog tegen het Roode Kruis". Wie zou willen loochenen, zoo merkt het blad op, dat de Engelschen volgens een misdadig systeem handelen? Wie zou willen bewe ren, dat de ziekenhuizen, de tehuizen voor kinderen en kraamvrouwen, woonwijken, kerken, begraafplaatsen en nationale ge- denkteekenen bij toeval werden getroffen? Neen, he is eerder zoo: in hun machteloo- ze woede, omdat zij niet opgewassen zijn tegen de Duitsche weermacht, voeren zij volkomen 'bewust oorlog tegen het Duit sche volk. De „Lokalanzeiger" schrijft, dat Chur chill zich zeer zou vergissen, als hij hoopt, het Duitsche volk „klein te krijgen" met aanvallen op woon- en ziekenhuizen. Elke overval op Duttschers, zoo betoogt het blad, is een reden te meer om den Brit ten met vastberadenheid, koelbloedigheid en de superioriteit van onzen strijdlust te gemoet te treden. Elke bom versterkt ons in deze houding. Wij vinden het verachte lijk, wanneer de Britsche vliegers thans achterelkaar nu langzamerhand alle Ber lijnsche ziekenhuizen bombardeeren. In denzelfden zin merkt de „Angriff" op: Wij jammeren niet. Wij constateeren slechts de misdaden. WJj kennen de misdadigers. Ons antwoord is: vergelding tot het uiterste. GEEN DUITSCHE TROEPEN EN NOORD-AFRIKA. De Engelsche radio heeft opnieuw de be wering verspreid, dat in Noord-Afrika naast de Italiaansche ook Duitsche troepen strijden en wel, zooals thans met nadruk gezegd werd, om zich voor te bereiden voor latere operaties in tropisch gebied. Naar van bevoegde Italiaansche zijde wórdt medegedeeld, missen deze bewerin gen iederen grondslag. De Turksche bladen hebben een aan den diplomatieken redacteur van Stefani ont leend bericht gepubliceerd, volgens het welk het leger uit de Po-vlakte naar den Dodekanesos zou worden overgebracht. Noch het agentschap Stefani, noch zijn di plomatieke redacteur heeft echter nooit een dergelijk bericht gepubliceerd. Aller eerst heeft de Dodecanesos in het gehl?l geen versterkingen noodig en voorts kan een gemotoriseerd leger zooals dat van de* Ro-vlakte op de kleine eilanden niet wor den gebruikt. Het zou er zijn groote snel heid van beweging verliezen. Allen, die een zelfs maar beperkt begrip hebben van militaire techniek, aldus Stefani, kunnen het belachtelijke en het onjuiste van deze bèwering beoordeelen. MIST BELEMMERT BRITSCHE VLIEGTUIGEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn de Britsche vliegtuigen, die naar Duitschland gevlogen waren, zeer vroeg naar Engeland teruggekeerd.. Naar uit be trouwbare Stockholmsche berichten blijkt, moet de oorzaak hiervan blijkbaar daarin gezocht worden, dat de Engelsche toestel len, die Dinsdagmorgen van hun nachtelij ke vlucht betrekkelijk laat terugkeerden, groote mistbanken aantroffen, die hun landing belemmerden en eenige vliegtui gen noodzaakten een ander vliegveld op te zoeken om te landen. Bij deze landingen zouden 13 vliegtuigen verongelukt zijn. In dit geval werd aangetoond, dat „generaal mist" ook als bondgenoot van Duitschland kan optreden, een omstandigheid, waarop den laatsten tijd Churchill en. andere En gelsche regeerders herhaaldelijk gewezen hebben. DE BESCHERMING DOOR DE DUITSCHE TROEPEN Met de aankomst der Duitsche troepen in Roemenë wordt de door de As-mogend- heden bij de Weensche arbitrage gegeven garantie voor de integriteit van den nieu wen Roemeenschen staat tot uiting ge bracht. Onderwijl ondergaat de toestand op den Balkan en in Zuid-Oost-Europa een stabiliseering, welke de onbelemmerde ont plooiing van alle krachten voor den econo- mischen en politieken opbouw veroorlooft. De aanwezigheid van Duitsche luchtaf- weerformaties op de Roemeensche petro leum velden beschermt den belangrijksten nationalen rijkdom van het land, waar borgt de voortzetting der productie en daarmede de bestendigheid van den voor het grootste deel op den petroleum-uitvoer gebaseerden buitenlandschen handel van Roemenië. De opbloei en de welstand van het Roemeensche volk, tot nu een speelbal in de handen van de buitenlandsche olie kapitalisten en de lieden, welke door hen werden gefinancieerd, en de belangen van het Roemeensche volk, waartegenover de regeering onverschillig stond, zijn hier mede verzekerd. Groot-Brittannië verliest echter opnieuw, wellicht het belangrijkste strategische voorterrein van zijn tegen Duitschland be raamden economischen oorlog. Zijn bood schappers, voor zoover zij door uitgevoer de of beraamde sabotage-daden crimineel reeds bezwaard zijn, rest nog slechts een haastige vlucht. De Britsche gezant daaren tegen bevindt zich in de onaangename en voor een diplomaat eenige positie, dagelijks te moeten dreigen met het afbreken der diplomatieke betrekkingen zonder hiertoe over te gaan. In de „Berliner Börsen Zeitung" schrijft Karl Megerle, dat wanneer Duitschland gevolg heeft gegeven aan het verzoek van de Roemeensche regeering tot het zenden van zekere instructie-formaties en lucht strijdkrachten voor de bescherming van de Roemeensche militaire industrie, dit van het standpunt van Duitschland zoowel als van Roemenië bezien, slechts natuurlijk is en alleen niet direct begrijpelijk voor de genen, die hiqrdoor hun duistere voor nemens zien gedwarsboomd. De moeilijke belevenissen van Roemenië in het nabije verleden hebben voor dit land naar buiten en naar binnen een diepen schok veroorzaakt. Het land bevindt zich midden in de re organisatie van zijn betrekkingen met de naburen. Het beleeft in zijn staatkundig, sociaal en economisch leven een crisis en het is derhalve begrijpelijk, dat Roemenië den wensch heeft deze crisis met behulp van de Duitsche garantiemogendheid snel en zoo veilig mogelijk door te komen, ten einde in volkomen rust te kunnen begin nen met den wederopbouw en de totale her vorming van het nationale leven. De aan wezigheid van de gevraagde Duitsche een heden versterkt in Roemenië het gevoel van veiligheid naar binnen en naar Duiten, maakt de krachten vrij voor den opbouw en geeft een verhoogd vertrouwen in zich zelf en in de effectiviteit der bestaande hartelijke betrekkingen met de As. De be hoeften van Roemenië raken op dit punt die van de Asmogendheden. Ook zij heb ben er belang bij, dat Roemenië zijn bin- nenlandsch en buitenlandsch evenwicht spoedig en ongestoord hervindt en door de beveiligde ontwikkeling op langen ter mijn zijn capaciteiten kan ontwikkelen binnen het kader van de Aspolitiek en de nieuwe Europeesche orde. ROEMENlë'S OLIEVELDEN In een door het D.N.B. van bevoegde economische zijde ontvangen rapport wordt geconstateerd, dat de Duitsche pro ductie van motorbrandstof zonder onder breking is toegenomen. De vervaardiging van synthetische benzine kon reeds m vredestijd zoodanig worden opgevoerd, dat Duitschland bij het uitbreken van den oorlog zijn voorraden aan motorbrandstof niet behoefde aan te spreken, doch de aan zienlijke behoefte kon dekken door de loo- pende benzineproductie. Thans zijn de voorraden aan olie millioenen tonnen hoo- ger dan bij het uitbreken van den oorlog. Daarbij komt nog Rusland als aanvullend leverancier van motorbrandstoffen. Volgens een bepaald plan heeft de Duit sche handelspolitiek in Zuidoost Europa gedurende jarenlangen arbeid een invoer systeem opgebouwd, dat automatisch aan de Britsche blokkade onttrokken was. Zoo konden door uitbreiding van de samenwer king op handelsgebied steeds gröotere hoe veelheden motorbrandstof uit het Zuid- Oosten worden ingevoerd. Thans, nu het Roemeensche petroleumgebied door Duit sche troepen in bescherming is genomen, is de meer dan voldoende verzorging van Duitschland met motorbrandstof boven iederen twijfel verheven. Het is echter, naar uitdrukkelijk wordt opgemerkt, in geen geval zoo, dat Duitsch land tot iederen prijs, zonder tijdverlies iederen liter Roemeensche olie noodig heeft, zooals de Londensche radio enkele dagen geleden heeft beweerd. Ook zonder Roeme nië beschikt Duitschland over voldoende motorbrandstof. Een verdere steun voor de Duitsche mo- törbrandstoffenbalaris is het steeds meer in zwang komende generatorgas voor auto mobielen. Het betreft hier gassen, die ont staan bij chemische processen en bij pro cessen der zware industrie of om genera torgas, dat uit hout, turf en steenkool wordt gewonnen. Deze producten zijn in Duitschland in onuitputtelijke hoeveelhe den aanwezig. Duitschland is van plan, voor automo bielen en tractors, doch ook voor de bin nenscheepvaart in groote mate van ge neratoren gebruik te gaan maken. Belang wekkend is verder, dat de Duitsche land bouw reeds het volgende jaar over een aan zienlijk aantal gastractors zal beschikken. Duitschland houdt zich thans reeds bezig met het vraagstuk der voorziening van motorbrandstoffen in vredestijd, want het is thans reeds zeker, dat op den langen duur door de groote motoriseering de be hoefte aan motorbrandstoffen niet alleen kan worden gedekt door vloeibare brand stof. UITEENZETTING VAN „DAS REICH". In een hoofdartikel „De verhouding tot Rusland" maakt het bekende Duitsche weekblad. „Das Reich" een vergelijking tusschen het streven van Londen naar een vertroebeling van de Duitsch-Russische be- trekknigen en de tastbare en positieve re sultaten, waarop men kan terugzien na een ruim een-jarige economische samenwer king tusschen het Rijk en de Sovjet-Unie. De betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland, zoo schrijft 'het blad o.m., ont wikkelen zich langs den veiligen en be proefden weg van het gemeenschappelijke pact van vriendschap. Het gaat hier niet om verklaringen op papier of mooie praat jes, doch om iets wat zeer solide is, name lijk een uitgebreide en voor beide partijen uiterst belangrijke economische samen werking, welke elijce vroeger bereikte in tensiteit verre overtreft. Voegt men hier nog bij de uitbreiding der wederzijdscbe verkeersverbindingen en het transitover- keer door Siberië, dat in voorbereiding is, dan ontstaat 'het beeld van een voor beide partners zeer vruchtbare economische ont wikkeling, welke in ieder geval niet in overeenstemming is met de door Engeland gedroomde wensch en. Binnenkort zullen te Moskou nieuwe besprekingen worden gehouden, waarin de geprojecteerde halfjaarlijksche balans zal worden opgemaakt en naar wegen zal worden gezocht om 'het bij Rusland geko men gebied der Oostzeestaten en Ressara- bië in het gemeenschappelijke economische systeem in te schakelen. In het artikel wordt dan verder gezegd, dat de openbare meening van Engeland en Amerika steeds weer er over spreekt, dat men boven een verbetering der economi sche betrekkingen moet pogen met de Rus sen tot politieke zaken te komen. In te genstelling hiermede, zoo meent het blad is de Sovjet-Unie evenals andere landen, door de uitvoerverboden der Vereenigde Statn getroffen. Of de Vereenigde Staten, zelfs indien zij dit wilden, Rusland in een aanzienlijken omvang machines kunnen le veren, is op zijn minst genomen twijfelach tig, daar zij met de eigen bewapening en de leveringen aan Engelar.il de handen meer dan vol hebben. In de plaats hiervan hebben Engeland en de Vereenigde Staten het goud van de vroegere Oostzee-staten vastgehouden en weigeren zij daarenboven de door Rusland in het Oosten geschapen nieuwe ordening te erkennen. Dat tusschen de As-mogendheden en de Sovjet-Unie ideologische verschillen be staan, is van geen enkele zijde ooit be twist. De ideologische tegenstellingen met de plutocraten zijn echter, zoo meent het blad, aanzienlijk grooter en hebben er niet in de laatste plaats toe bijgedragen Rus land en Duitschland op een gemeenschap pelijke politieke lijn te brengen. Rusland heeft uit de door Engeland gegarandeerde, staten een aanzienlijke gebiedsuitbreiding verkregen en aan zijn Westgrens herzie ningen tot stand gebracht, welke het En- gelsch-Fransche alliantie-systeem tot nu toe belet had; Het is bovendien moeilijk in te zien, welk ooordeel Moskou uit 'n vijandschap met de mogendheden van het Berlijnsche pact van drie zou kunnen behalen, want het Duitsche en Japansche volk zijn even min weg te denken van de Russische gren zen als dat met Rusland zelf het geval is. Het blad besluit met de woorden: „De drie buurlanden zullen zich steeds en in alle omstandigheden met elkaar moeten verstaan, daar zij op elkaar aangewezen zijn. Wat zij tot nu toe verworven hebben of in de toekomst verwerven zullen, kun nen zij slechts beveiligen door een goede nabuurschap, die aan een ieder datgene toewijst, waarop hij krachtens zijn be tee kenis en prestaties aanspraak kan maken." BERICHTEN GEDEMENTEERD. De berichten over de verwerving door de Vereenigde Staten van steunpunten, aan de kusten van verschillende Zuid-Amerikaan- sche landen worden zoowel in Brazilië als in Argentinië en Chili door de betrokken ministerie van Buitenlandsche Zaken gede menteerd. Zoo heeft de woordvoerder van het Bra- ziliaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken, op een vraag van een vertegenwoor diger van het D. N. B., hoe het stond met de Amerikaansche persmededeelingen over het afstaan van bases in Zuid-Amerika aan de Vereenigde Staten, geantwoord, dat hij op het oogenblik hierover geen inlichtingen kan verschaffen. Volgens berichten uit San tiago heeft de Chileensche minister van Buitenlandsche Zaken het ook daar loopen- de gerucht, dat Chili steunpunten aan de Vereenigde Staten wilde verpachten, gede menteerd. Uit Buenos Aires verluidt, dat de Argentijnsche minister van Buitenland sche Zaken op een dergelijke vraag heeft geantwoord, dat hem van plannen tot on- dei'handeling over hept afstaan van steun punten aan de Vereenigde Staten, niets bekend is. Het Amerikaansche ministerie van Finan ciën heeft officieel doen mededeelen, dat Roosevelt een commissie heeft gevormd voor de standaardiseering van het Ameri kaansche wapenmateriaal. In de commissie hebben zitting de ministers van Oorlog, Marine en Financiën en de chef van de af- deeling productie der commissie voor na tionale defensie. MALTEEZER RIDDERS BOUWDEN SCHUILHOLEN. Sedert Italië op 10 Juni den oorlog ver klaarde, is Malta 150 maal door Italiaan sche vliegtuigen aangevallen, aldus bericht United Press. Ongeveer 200 personen wer den gedood en 400 gewond. Zevenhonderd menschen hebben hun huis moeten ontrui men en leven in tunnels of hol, die vijf eeuwen geleden door Malteezer ridders werden uitgehouwen. In de eerste maand kwamen de Italiaan sche vliegtuigen gemiddeld achtmaal per dag en dit tempo is met uitzondering van een pauze van acht dagen tot nu toe bijna onafgebroken volgehouden. Verschil lende malen zijn massa-aanvallen tegen het eiland ondernomen, waarbij soms zestig vliegtuigen tegelijk hun bommen op het eiland wierpen, dat 90 vierkante mijl groot is en door ongeveer 250.000 menschen wordt bewoond. De vluchtelingen, die in de rotsholen le ven, komen in hoofdzaak uit huizen, die in de nabijheid van de verdedigingswerken van het eiland liggen. In La Valetta staat een bijna twee kilometer lange tunnel, door electrische lampen verlicht. Over de ge heele lengte staat hier aan weerskanten bed naast bed en dartusschen staat het huisraad opgestapeld. De holbewoners heb ben uit oude conservenblikken kacheltjes gemaakt, waarop zij het eten koken. Zij, die niet kunnen koken worden door een vrijwillige organisatie geholpen. Op dezelfde wijze gaat het toe in de an dere holen en tunnels. De kinderen, die hier met hun ouders wonen, krijgen onderwijs, dat in den regel in de open lucht voor den tunnel gegeven wordt. Dadelijk bij het begin van den oorlog hebben de autoriteiten van Malta alle Ita liaansche staatsburgers gearresteerd en de mannen naar Egypte gebracht; de vrouwen werden meest op Malta geïnterneerd. Even als in Engeland werd ook op Malta een vrij- wiligerscorps georganiseerd, dat speciaal op parachutisten moet letten. Van negen uur 's avonds tot halfzes 's morgens bestaat voor alle bewoners een soort uitgaansver bod. Overal worden de verduisteringsmaat regelen streng toegepast. Van een werkelijk gebrek aan levens middelen is op het oogenblik nog niets te merken, hoewel Malta b.v. van vleesch ge heel van den invoer afhankelijk is. Siga retten zijn echter zeer schaarsch, terwijl het bier waarschijnlijk binnenkort gerant soeneerd zal worden. Buitenlandsche Berichten JAPANSCHE VULKAAN IN WERKING. De vulkaan Asama is gisteren, naar het centrale meteorologische observatorum me dedeelt, om 17.30 uur tot uitbarsting geko men. Aan de eruptie ging driemaal sterk gerommel als van het onweer vooraf. Het gold als een waarschuwing voor de obser vatoria- in Maëbasji, Karioezawa en Oiwa- ka en als een voorbode, dat de uitbarsting ongewoon krachtig zou zijn. Volgens berichten uit Nikko daalde een zeer dichte aschregen neer, welke van 19 uur tot 19.15 uur aanhield. Gemeld wordt, dat de aschlaag zoo dik was, dat men er zijn parapluie in kon steken. (De vulkaan Asama ligt ongeveer ter hoogte van Tokio midden op het schier eiland Hondo. Red.). KOLONISATIE VAN HET AMAZONE GEBIED. In een voor de Amerikaansche pers be stemde verklaring heeft de Braziliaansche president Vargas, die een reis naar het Amazonegebied gemaakt heeft, gezegd, dat er een plan wordt uitgewerkt voor de sa neering en de kolonisatie van dit gebied. Kapitalisten uit de Vereenigde Staten zijn reeds uitgenoodigd, mede te werken aan de uitbreiding der industrie. Venezuela, Co- lumbië, Peru, Ecuador en Bolivië zullen worden uitgenoodigd voor een conferentie ter regeling van vraagstukken van handel, scheepvaart, verkeer en douane. Ook de Vereenigde Staten kunnen daaraan deel nemen als groote verbruikers.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5