Burgerlijke Stand Academienieuws KERKNIEUWS Laatste berichten Noodlottige botsing tusschen autobus en trein MARKTBERICHTEN WOENSDAG 16 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 MIJ. DEB NED. LETTERKUNDE. In de maandelijksche vergadering der Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde heeft dr. G. Stuiveling een voor dracht gehouden over: „De authentieke handschriften van Perk's Mathilde-Krans". Bij den dood van Jacques Perk vond men in de litteraire nalatenschap drie hand schriften van Mathilde-Krans. Nadat on der toezicht van Vosmaer de boekuitgave door Willem Kloos tot stand was gekomen, is een der manuscripten aan Vosmaer ge schonken, het andere aan Kloos, terwijl het derde bezit bleef van Perk's vader. Later, maar beslist ria het jaar 1901. is dit derde handschrift eveneens eigendom van Kloos geworden. Uit diens nalatenschap zijn ze beide thans in rijksbezit overgegaan. Van deze drie teksten blijkt op grond van variantenonderzoek het Vosmaer hand schrift het oudst. In verband met verschil lende uitlatingen in brieven mag de vol tooiing gedateerd worden op eind Novem ber 1879. Waarschijnlijk is ook reeds toen het Kloos-handschrift ontstaan. Nadat Vos maer het ter inzage had gekregen, en hij enkele sonnetten er van had uitgekozen voor eventueele publicatie, kwam het bij het begin van de vriendschap tusschen Kloos en Perk in handen van Kloos. Deze heeft op de bladen tallooze critische no tities aangebracht, deels gunstig, deels af wijzend. Het is duidelijk door vergelijking met de derde tekst, dat Perk zich ten zeer ste door deze notities heeft laten beïn vloeden. Alle door Kloos aangewezen zwakke plekken zijn gewijzigd en nog vele meer. Echter ontbreken uit dit hand schrift, dat maar 65 gedichten bevat van de oorspronkelijke 106, ook verschillende sonnetten, die door Kloos als voortreffelijk waren aangemerkt. De reden daarvan kan alleen maar liggen in het feit, dat Perk hun wijsgeerigen inhoud niet meer accep tabel achtte, toen hij een jaar ouder was geworden en den geestelijken invloed van Kloos had ondergaan. In dit derde hand schrift vindt men onder den titel „Zonne gloed" ook het befaamde sonnet „Hemel vaart" voor het eerst. De twee andere om streden sonnetten „Sanctissima Virgo" en „Deine Theos" bevinden zich echter in geen der drie handschriften. Het eerstgenoemde gedicht komt het eerst voor in de reeks vriendschapsverzen voor Kloos en bevat daar dan ook de tekst „Miia. vriendschap" in plaats van „De Jonkvrouw", het andere is vrijwel zeker geïnspireerd door Perk's laatste liefde: Joanna C. Blancke. De sfeer van deze son netten doorbreekt de sfeer van de oor spronkelijke Mathilde-krans. Terwijl daar de strekking aldus kan worden geformu leerd: door liefde tot dichterschap, is hier de scheiding tusschen traditioneel en indi vidualistisch dichterschap voltrokken. De uitgaven van Kloos en Voemaer in 1882 heeft in 72 sonnetten en door afwij kende plaatsing der grotsonnetten toch eenigermate de twee motieven tot uitdruk king weten te brengen. Zij het dan in af wijking van Perk's conceptie. De vierde druk evenwel is tot stand gekomen, toen Kloos maar over een handschrift, het twee de, beschikte, en dit tweede is het eeni- ge, dat geheel losbladig is en geen volg orde heeft. RIJKSHERBARIUM. Jaarverslag over 19391940. Aan het jaarverslag van den hoogleeraar- directeur van het Rijksherbarium over 1939 1940 ontleenen wij het volgende: Onder het wetenschappelijk personeel kwamen geen wijzigingen voor. Van het technisch personeel was slechts 1 man ge mobiliseerd. Gedurende een deel van den tijd kon hij worden vervangen. Verder werkten eenige volontairs op het Rijksher barium. Gedurende het verslagjaar werk ten 33 personen gedurende langeren of kor- teren tijd op het Rijksherbarium, studen ten niet meegerekend. Maatregelen werden genomen om de ondeverdieping tegen eventueele bomscher ven te beschermen. Gedurende de oorlogs dagen werd alles in orde gebracht om pa raat te zijn in geval van brand en werd er ook 's nachts door telkens 2 man gewaakt. Van het ontbreken van het internationle contact werd gebruik gemaakt om tal van achterstallige reorganisaties ter hand te ne men, collecties te herrangschikken, o.a. de omvangrijke collectie sp'iritusmateriaal en carpologica, het op familie brengen van re cente collecties, het maken en bijwerken van kaartcatalogi, enz. Het verslag bevat voorts een overzicht van de door de stafle den verrichte werkzaamheden en de titels der door hen geschreven (15) publicaties. De biblotheek nam toe met 57 boeken en 238 overdrukken, het aantal loopende tijd schriften met 12 tot 492. Het aantal uitgeleende exemplaren was dit jaar uiteraard minder dan gewoonlijk, n.l. 3834 (v.j. 7702); geleend werden slechts 554 ex. (v.j. 1614). De aanwinsten bedroe gen 3258 ex. planten (v.j. 8187). Aan dou bletten werden uitgegeven 349 ex. (v.j. 1373). Gemonteerd werden 13947 ex. (v.j. 16290), voor de eerste maal in de collectie opgenomen 15733 ex. (v.j. 14001). Bij het afsluiten van het verslag bevonden zich nog 6179 ex. ter leen in het buitenland, waarvan 2611 in Duitschland, 1512 in de Vereenigde Staten, 725 in Frankrijk, 715 in Ned.-Indië, 397 in Zweden, 20 in Polen. Aan publicaties verscheen Blumea, Vol. III, No. 3 (blz. 389593) met Index. Hier van werden 441 exemplaren verzonden. Ten slotte vermeldt het verslag nog me- dedeelingen over het onderwijs. LEIDEN Geboren: Maria Elisabeth Berendina Wilhelmina, d. van P. A. den Boer en J. L. Braam Johanna Christina, d. van C. W. Th. Riezebos en E. C. Lengkeek Leenderf, z. van L. Rodenburg en J. M. Los. Ondertrouwd: C. H. Burgemeister jm. en M. Muys v. d. Moer jd. B. v. Dijk jm. 32 j. en A. G. v. d. Zeeuw jd. 28 j. Overleden: M. Janssen m. 28 j. G. Philippo zn. 42 j. H. M. Verhoeven hsvr. van H. Ramak 24 j. E. de Heer wedn. 85 j. E. v. Hulst wed. van L. Borst 69 j. LEIDEN Geslaagd. Economisch doctoraal examen Indologie de heer B. J. Zoetemeyer, Haarlem. Doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak Geologie de heer W. Burgers, Den Haag. Candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter K. de heer J. J. A. van Iersel, Heem stede. Economisch candidaatsexamen Indologie: de heer C. Ouwehand, Leiden. Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde letter F, de heer L. N. Went, Voorburg. Geslaagd voor het examen van apothe- kersassistént te Leiden de dames A. M. van Ham, Rotterdam, M. E. W. Schouten, 's-Gravenhage, M. M. Kruiger, Hillegers- berg. AALMOEZENIER MAJOOR J. J. BROUWER. Benoemd tot pastoor te Laren. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht, heeft benoemd tot pastoor te Laren (N.H.), den zeereerw».heer J. J. Brouwer, majoor aalmoezenier van de eerste divisie te 's-Gravenhage. Pastoor Brouwer is op 6 Juli 1889 gebo ren te Laren, in de parochie, waar hij nu het herdersambt zal vervullen. Na zijn priesterwijding in 1912 was hij achtereen volgens kapelaan te Weesp, Wijk bij Duur stede en Amersfoort, tevens directeur van de R. K. Militairen-Vereeniging, aldaar. In 1924 werd hij aalmoezenier van de tweede, in 1930 van de eerste divisie van het Ne derlandsche leger. In die functie was hij tevens directeur van de R. K. Militairen- vereeniging te Waalsdorp, geestelijk advi seur van de Haagsche A.R.K.O. en van den R.K Onderofficiersbond. Sedert Mei j.l. is zijn functie ten einde; hij had toen 23 pries ter jaren gewijd aan de militaire zielzorg. Binnenland SLACHTOFFERS VAN DE DUISTERNIS. Uit de stadsgracht aan de Oosterkade te Leeuwarden is heden het lijk opgehaald van G. Hiemstra, die sinds 6 October werd vermist. De rivierpolitie te Rotterdam heeft he denmorgen in de .Rijfthaven het lijk opge- vischt van den 42-jarigen schipper A. Feenstra van het schip „Johannes Anton", die sedert 4 October werd vermist. Men vermoedt, dat de man door de duis ternis misleid te water is geraakt en ver- dronken.- NA TIEN UUR OP STRAAT. Vanochtend heeft voor den kantonrech ter een aantal personen terechtgestaan, dat het uitgaansverbod had overtreden, door na tien uur buiten te zijn. De kantonrechter legde in de meeste ge vallen 7.50 boete subsidiair vijf dagen hechtenis op. Hij liet een ernstige waar schuwing hooren en zeide, dat de volgende overtredingen zeer streng zouden worden gestrafd. Het O.M. had tien gulden boete of zes dagen hechtenis geëischt. TASCH MET SIERADEN GESTOLEN. Mevrouw H. K. de W., wonende in de Noordmolenstraat te Rotterdam, deed gis teren in een winkel in die straat enkele inkoopen, waarbij zij haar tasch even naast zich neerlegde. Later bleek de tasch ver dwenen te zijn, waarschijnlijk gestolen door een anderen klant. De tasch bevatte siera den ter waarde van ruim achthonderd gul den. Buitenland HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT BERLIJN, 16 Oct. (D.N.B.) Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het Britsche lucht wapen, dat niet in' staat is militaire en voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Duitschland overdag aan te vallen, heeft zijn nachtelijke luk rake bomaanvallen op niet-militaire doelen en daarmede vooral op de Duitsche burger bevolking voortgezet. Ook gisteren werden weer in Midden- en West-Duitschland wo ningen en boerderijen alsmede een zieken huis getroffen. Dooden en gewonden val len opnieuw onder de bevolking te betreu ren. De aanvallen van het Duitsche luchtwa- pen op belangrijke militaire doelen in Zuid- en Midden-Engeland en vooral de vergeldings-aanvallen op Londen werden daarom krachtig versterkt. Sterke forma ties lichte gevechtsvliegtuigen vlogen reeds overdag onder de bescherming van jagers ongehinderd over Zuid-Engeland en wier pen bommen van zwaar kaliber op de Britsche hoofdstad. De aanvallen zwollen des nachts door het gebruik van zware ge vechtsformaties tot nog grootere kracht aan. Bommen van zwaar en het zwaarste kaliber troffen in groot aantal vooral wa penfabrieken, verkeerswerken en bedrij ven, alsmede de havencomplexen aan bei de oevers van de Theems. De na hevige ontploffihgen in het stadsgebied aan beide zijden van de Theems, alsmede tusschen de baai van de Theems en de Victoria Docks ontstane groote branden waren op den terugtocht nog tot de kust van het Ka naal te bespeuren. Hoewel de Britsche jagers veelal een gevecht poogden te ver mijden, konden zij in verscheidene geval len door onze jagers worden aangevallen en verslagen. In den loop van den dag en des nachts werden voorts talrijke industrie complexen, petroleumopslagplaatsen, vlieg velden, spoorwegen en havenwerken als mede wapenfabrieken, en andere bedrij ven, in Zuid- en Midden-Engéland met bom men tot het zwaarste kaliber toe bestookt. Zee- en luchtstrijdkrachten konden onge hinderd voortgaan met het leggen van mij nen voor Britsche havens en kustwateren. Aan de kust van het Kanaal dwong marine- artillerie eenige vijandelijke vaartuigen door welgericht vuur tot omkeeren. De vijand verloor in de luchtgevechten van gisteren 32 jachtvliegtuigen. Vijf an dere toestellen werden door luchtdoelartil lerie, een ander door marine artillerie neer geschoten, zoodat de vijand gisteren bij el kaar 38 vliegtuigen verloren heeft. Zeven eigen machines keerden van hun vlucht naar den vijand niet terug. Een onderzeeboot heeft vijf bewapende vijandelijke koopvaardijschepen van 31.000 b.r.t. in totaal, waaronder een groot tank schip, tot zinken gebracht. Een andere duikboot heeft een stoomschip van 5800 b.r.t. tot zinken gebracht, waarmede het totale resultaat van den onderzeeër in deze onderneming 31.545 b.r.t. bedraagt. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ERGENS IN ITALIë, 16 Oct. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 131 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: In den afgeloopen nacht heeft de Ita liaansche duikboot „Toti", die op patrouille was in het centrale deel van de Middel- landsche zee, een Engelsche duikboot opge merkt van de „Perseus"-klasse en daarop resoluut met kanonschoten een aanval on dernomen. Er ontstond van zeer korten af stand een hevig gevecht, gedurende het welk onze duikboot den vijand trof met het kanon- en mitrailleurvuur, vervolgens een snelle manoeuvre maakte en daardoor in een gunstige positie kwam te liggen om hem te torpedeeren. Het vijandelijke vaar tuig werd midscheeps getroffen en zonk verticaal met de voorsteven omhoog. Onze duikboot heeft geen verliezen onder de opvarenden geleden en heeft slechts scha de van weinig beteekenis opgeloopen aan den lichten buitenbouw. De vijandelijke on derzeeërs van de „Perseus"-klasse ge schikt voor het bevaren'van den Oceaan meten 1500 ton aan de oppervlakte en 2000 onder water. Zij zijn bewapend mét acht torpedo's, een kanon van 102 m.m. en twee machinegeweren. In Noord-Afrika heeft onze luchtmacht ondanks de ongunstige weersgesteldheid de vijandelijke vliegvelden gebombardeerd van Bir Kenays, El Daba, Assaba, Maaten, Bagush, Foeka en Bir Aboe Smeit, alsmede vijandelijke barakken te Mersa Matroe, waarbij alle doelen, ondanks de hevige reactie van het afweergeschut, werden ge troffen. Al onze vliegtuigen zijn terugge keerd. De vijand heeft zijn luchtaanvallen her haald op Bardia, Solloem, Derna en Bisso- fof (ten Zuidwesten van Sidi el Barrani), waarbij in totaal één persoon werd gedood en vijf gewond. Een andere nachtelijke luchtaanval op Banghazi, welke in ver scheidene golven werd ondernomen, heeft geen slachtoffers gemaakt. Wel werd scha de toegebracht aan woonhuizen. In de haven werd een motorboot tot zin ken gebracht. In het gebied van Dijarabub heeft een van onze jachtvliegtuigen een vijandelijke machine van het type Lysan- der neergehaald. In Oost-Afrika werden vijandelijke luchtaanvallen ondernomen op Rasgasar (Massaoea), Diredaoea en Hargneisa. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade aangericht. DE AANVALLEN OP LONDEN. STOCKHOLM, 16 October. (D. N. B.). Er is thans niet meer de geringste twijfel aan, dat de aanvallen op Londen zoo ge weldig zijn geworden, dat de afweer niet meer in staat is den aanvallenden Duit- schen machines werkelijk belemmeringen in den weg te leggen, terwijl de aanval der Duitsche vliegers op Londen in den nacht van Maandag op Dinsdag in alle neutrale berichten de ergste en felste genoemd wordt, die tot dusver is voorgekomen, moet zelfs de Britsche omroep Woensdag ochtend toegeven, dat de Duitsche vliegers in den nacht van Dinsdag op Woensdag Londen hebben bedacht met een aanval, Tien dooden en twintig gewonden. Vanochtend omstreeks zeven uur is een groote autobus, welke geheel ge vuld was met dertig werklooze arbei ders, die van Groningen naar Slikken zouden worden vervoerd, door den mist op den onbewaakten overweg tusschen Winssum en Baflo gegrepen door den locaaltrein Zoutkamp-Groningen. De gevolgeA waren verschrikkelijk. De bus werd totaal vernield. Acht a ne gen dooden werden uit het wrak ge haald. De overige inzittende^, waren zwaar of licht gewond. Allen waren Groningers. De chauffeur van de bus was K. Havers uit Zwolle. De directeur van het Academisch Zie kenhuis in Groningen is met zijn staf en vele dokters ter plaatse. De dooden en ge wonden worden met auto's naar het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen overge bracht. De locomotief van den trein is tengevolge van de botsing ged°railleerd en kwam naast de spoorbaan terecht, evenals de daarop volgende goederenwagen. Van de reizigers van den trein werd niemand ge wond. Het treinverkeer ondervond ernsti ge vertraging. Nader meldt men: De autobusramp nabij Baflo blijkt in totaal tien dooden te hebben geëischt. Om streeks zeven uur reden negen bussen met arbeiders, die in de slikken te werk waren gesteld, door de duisternis op den grintweg, waarin zich de bewuste onbewaakte over weg bevindt. Ofschoon het uitzicht op den onbewaak ten overweg goed is, kon men toch slecht om zich heen zien, omdat er een dichte mist hing. Acht bussen passeerden den overweg en omdat alles regelmatig verliep heeft de chauffeur van de negende bus ver moedelijk gedacht dat er geen trein in aantocht was, daarbij de geboden voor zichtigheid bij mistig weer uit het oog verliezend. Met een geweldige slag vloog de lokaal- trein op de autobus in, welke vrijwel ge heel vernield nog een eind werd meege sleurd. Onmiddellijk ging men aan het werk om de gewonden uit het wrak te bevrijden, terwijl ondertusschen de geneeskundige dienst te Groningen werd gewaarschuwd. De directeur van het Academische Zieken huis nam onmiddellijk de leiding van het reddingswerk op zich en spoedde met een aantal dokters en verpleegsters naar de plaats van de ramp. In allerijl werd een aantal ziekenauto's, en particuliere wagens gerequireerd, om dooden en gewonden te vervoeren. De bergingswerkzaamheden verliepen ondanks de moeilijkheden en het schemerduister vlot. Toen het ongeluk in de stad bekend werd spoedden zich vele vrouwen en ver wanten van de slachtoffers zich naar het Academische Ziekenhuis, teneinde iets te kunnen vernemen omtrent de slachtoffers. De politie moest een groote afzetting ma ken. In totaal werden tien mannen gedood en dertien gewond. Allen zijn, behalve de chauffeur, woonachtig in Groningen en op een na gehuwd. Overleden zijn: A. J. Roo- se. H. Schoonbergen, M. Jansma, W. Th. Dijkema, J. de Jong, U. Versluis, A. de Roo en de chauffeur Havers uit Zwolle. Twee lijken konden tot nu toe niet wor den geïdentificeerd. die „bij uitzondering hevig en zwaar", ja een „directe massa-aanval" was. In golven waren de Duitsche machines tot dne aanval overgegaan. Uit het Noorden en het Zui den komende, vielen zij aan op de hoofd stad. Zelden zijn zoo veel bommen op de hoofdstad geworpen. Het spervuur van het Londensche afweergeschut was zeer fel en bijna ononderbroken. De Londensche correspondent van „Stocholms Tidningen" merkt op: „Alleen al door het groote aan tal aanvallende machines is het voor mij moeilijk om, zelfs wanneer ik het wist, den omvang van de schade, die in Londen is ontstaan, nauwkeurig te beschrijven of aan te geven, waar de schade het zwaar ste was". BIJNA DUIZEND VLIEGTUIGEN VAN NACHT BOVEN LONDEN. BERLIJN. 16 Oct. (D. N. B.). Over den grooten Duitschen aanval op Londen in den nacht van 15 op 16 October meldt het D. N. B. o.a,: Sinds acht uur 's avonds is Londen weer in den toestand vhn lucht alarm. Ditmaal komen de Duitschers bij zonder snel achter elkaar. Vaak werden verscheidene vliegtuigen tezamen waar genomen. Overal afweergeschut en oorver- doovend lawaai van granaten en bommen. Enorme bommen slaan groote trechters in het wegdek. Huizen storten in. De stad is zoo helder verlicht als overdag. Bijna duizend Duitsche machines hebben in dezen eenen nacht haar verderf bren gende last boven de Britsche hoofdstad ge worpen en een ongekende chaos teweeg gebracht. Ruim duizend ton bommen heb ben zij uitgeworpen. Een nacht van ver schrikking heeft de stad achter zich. Nacht- jagers, noch versperringsballons of lucht doelgeschut waren in staat het onheil af te wenden. Bijna zonder eenig verlies zijn de Duitsche bommenwerpers weer thuisge komen en weer nemen zij een nieuwe last in om opnieuw te vertrekken. De verzorging van de Britsche hoofdstad is voor geruimen tijd stilgelegd. Het Duitsche luchtwapen kent geen par don. Vaak genoeg is waarschuwend gewe zen op de voorbeelden van het verwoeste Warschau, het vernielde Rotterdam en het geteisterde Duinkerken. Hoe lang zal het nog duren, dat Londen aan hetzelfde lot ten onder gaat? BEKENDE GEBOUWEN IN LONDEN BESCHADIGD. NEW YORK, 16 Oct. (D. N. B.). De Duit sche luchteskaders zoo wordt in hier ont vangen berichten uit Londen gemeld, heb ben met de regelmaat van een uurwerk Dinsdag boven Zuid-Engeland gedreund. Zij doorkruisten urenlang de Britsche ver dediging en veroorzaakte groote schade en verliezen in Londen en andere gemeenten. In de streek van Londen vielen de bom men met korte tusschenpoozen. Des mor gens werd reeds de eerste aanval overdag gedaan, nadat de nachtelijke bombarde menten het puin in de straten hoog had op gehoopt. Een aantal bekende gebouwen is beschadigd. CANADEESCH STOOMSCHIP GETORPEDEERD NEW YORK, 16 Oct. (D. N. B.). Het ra diostation Mackay Radio heeft S. O. S.- seinen opgevangen van het Canadeesche stoomschip „Trevisa", groot 1813 ton, dat meldde op 600 mijl ten Westen van Ierland te zijn getorpedeerd en in zinkenden toe stand te verkeeren. New Yorksche scheepvaartkringen ver klaren, dat het Finsche vrachtschip „Hil- degaard", groot 2362 ton, ter hoogte van Castro Urdiales (Spanje) getorpedeerd is. DE POSITIE VAN NEDERLANDSCH- INDIë. BATAVIA, 16 October. (Domei). De chef van het propagandabureau van het be stuur van Nederlandsch Indië heeft ont kend, dat de autoriteiten de opvattingen der pers deelen ten gunste van de vorming van een gemeenschappelijk front met En geland in Zuidoost-Azië. Sprekende over een hoofdartikel in de „Javabode", waarin een militair bondge nootschap met Engeland werd bepleit, noemde de chef van het propagandabureau de dagbladmeeningen „onzin". Hij verzocht den Japanschen correspondenten, die aan wezig waren op de gewone persconferentie, geen belang te hechten aan perscommenta ren.' Op vragen betreffende thans aan den gang zijnde economische onderhandelingen tusschen de Vereenigde Staten en Neder- landsch-Indië antwoordde de chef van het propagandabureau, dat hij nog nimmer iets daarover had vernomen. DUITSCHE SCHENKINGEN AAN SPAANSCHE KERKEN. BERLIJN, 16 October. (D. N. B.). De inzameling van voorwerpen voor den Ka tholieken eeredienst, welke de Duitsche ka tholieken de laatste maanden voor de ka tholieke kei-ken in Spanje hebben onderno men, vormt de grootste schenking, welke van buitenlandsche zijde aan de in den burgeroorlog vernielde katholieke kerken van Spanje verleend is. Door deze inzame ling, welke geschiedde onder leiding van den voorzitter van den Duitschen Liefda- digheidsbond, prelaat dr. Kreutz, kunnen eenige honderden katholieke kerken in Spanje nieuw worden ingericht. Voorts krijgen talrijke Spaansche kloosters en ka pellen voorwerpen voor processies en an dere kerkelijke plechtigheden, o.a. misge waden, kelken, monstransen, cibories, lichtkronen, oude Duitsche kerkelijke schil derstukken, altaarkleeden, vaandels, bal dakijnen, beelden, kruiswegstaties, e.d. WOERDEN, 16 Oct. Kaas. Aanvoer: 209 partijen kaas. Prijzen: le kwal. 3940, 2e kwal. 3738, zware tot f 40.50 per stuk. Handel vlug. PURMEREND, 16 Oct. Najaarsmarkt. Op de heden te Purmerend gehouden najaars markt werden 1494 runderen aangevoerd. Het vorige jaar was de aanvoer 1511 stuks. Melkkoeien noteerden van 250360 per stuk. Geldekoeien van 170240 per stuk. Pinken 150220 en graskalveren van 80110 per stuk. De handel was matig. KATWIJK a. d. RIJN, 15 Oct. Groenten- veiling. Per 100 stuks: bloemkool I 10 12.10, idem II 46.10, bospeen 58, per 1C0 kg: andijvie f 1.051.50, roode kool 4.605.40, gelekool f 4.505.20, groene- kool 2.70—3.70, uien 5.60—7.00, per ltist van 20 kg.: waspeen 1.001.60, kro- ten 6070 cent. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 16 OCTOBER. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.8144.90 Zuerich 43.59—43.68 Bankpapier: New York 1.86 1/2—1.90 1/4 Erussel 30.0830.20 Stockholm 44.76—44.94 1 Zuerich 43.55—43.72

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3