DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 16 OCTOBER 1940 32ste Jaargang No. 9773 3)e£eki&cHeSou/tai/nt Bureau Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11, V Over „knusse reactie"* In een artikel: getiteld „De kerken als bolwerk der reactie" schrijft het „Nationale Dagblad" van gisteren: „Er gaat geen Maandag voorbij dat ons geen brieven bereiken van lezers, die ons schrijven: ds. Zus heeft weer voor het koninklijk huis en de „regee ring" in Londen gebeden; of: pastoor Zoo heeft weer tegen Duitschland ge stookt. In de kerkelijke blaadjes wordt met allerlei bijbelteksten gesuggereerd, dat Gods volk nu wel onder de ver drukking van Babel leeft, maar de be vrijding niet uit kan blijven en dat het oude weer terug komt. Een sfeer van knusse reactie hangt rond al die blaadjes en heerscht op kerkelijke bij eenkomsten." Wij moeten eerlijk erkennen, dat wij geen groote belezenheid bezitten wat betreft „kerkelijke blaadjes". Dat er zijn, waaromheen een „sfeer van knusse reactie" hangt, willen wij echter wel gelooven op gezag. Er zijn nog altijd menschen, die de eischen van den tijd, van dezen tijd niet verstaan; die het oude terug verlangen als of er niets is gebeurd. Dezulken zullen er ook wel zijn onder de genen, die „kerkelijke blaadjes" in elkaar zetten. Onder de katholieken, die de laatste tien tallen jaren in het openbare leven hebben meegeleefd, zal men echter moeten zoeken naar menschen, die het oude ongewijzigd terug wenschen! De katholieken hebben reeds zoo langen tijd radicale hervormingen bepleit. Indien er katholieke „kerkelijke blaad jes" zijn, waarop gedoeld wordt, als er wordt gesignaleerd een .sfeer van knusse reactie", dan stellen men deze aan de kaak, evanals „pastoor Zoo", die „weer" tegen Duitschland heeft „gestookt" (Stoken in figuurlijken zin is altijd een afschuwe lijk bedrijf). Wij zouden liever zien ge noemd namen en feiten, welke gecontro leerd kunnen worden, dan dat er beschul digingen worden neergeschreven en ver spreid in dézen vorm! Er zijn nu eenmaal veel graag kwaad sprekende lieden, die uit beschuldigingen in dezen vorm onware en lasterlijke aan tijgingen tegen de „kerkelijke blaadjes" en tegen de „pastoors" weten te distilleeren. V De interneeringen van Mei. De verklaring van Nederlandsche autori teiten, dat de interneeringsmaatregel inder tijd op vele Nederlanders ten onrechte is toegepast, zal door iederen tot objectief oordeelen bevoegde worden onderstreept. Uit de gespannen en overspannen gees tesgesteldheid van velen in die dagen is veel te verklaren en te vergeven. Maar misslagen zijn er inderdaad gedaan. In eigen omgeving zouden wij niemand kunnen aanwijzen, op wien, naar onze meening, bedoelde interneeringsmaat regel terecht is Het „Nationale Dagblad" zegt van die verklaring, dat ze er toe kan bij dragen, „de scherpe kanten van weerszijden-af te slijpen." En verder: „Onder hen, die ten onrechte geïnterneerd waren, zal zij als een po ging tot eerherstel gewaardeerd wor den. Moge zij ook in andere kring als zoodanig worden opgevat en in breede lagen van ons volk eerlijke weerklank wekken." Wij zijn het hiermede volkomen eens! De „Volkskrant" maakt echter naar aan leiding van bovenbedoelde verklaring een opmerking, die de overweging waard is: „De Nederlandsche autoriteiten, die uitspraak hebben gedaan, hebben vele maar niet alle geïnterneerden gediscul- peerd. En nu is het denkbaar, dat de onschuldig geoordeelde geïnterneerden zich bezwaard gevoelen, dat men hen niet van de schuldigen kan onderken nen. Hier is een leemte, minder voor ons dan voor de ten onrechte geïnterneer den. Op hun klacht zouden de betrok ken Nederlandsche autoriteiten ge noopt kunnen worden na A ook B te zeggen." Maar zoo gaat het blad voort en wij gaan er geheel mee accoord: Maar wil men, uit bevredigings- 20 October Missie- Zondag leder jaar mobiliseert onze Moeder de H. Kerk al haar kinderen over de geheele wereld tot een algemeen en eendrachtig beroep op Gods goedheid, wijsheid en kracht, opdat Zijn Koninkrijk zich uitbrei de onder de volken, die Hem nog niet ken nen: de Algemeene Missie-Zondag. Deze valt dit jaar op 20 October. Dat de omstandigheden, waarin de we reld verkeert dit beroep op Gods hulp bui tengewoon noodig maken behoeft geen be toog. Tegenover de 1200 millioen, die de Blijde Boodschap van het Evangelie nog moeten vernemen waren de krachten en middelen, waarover de H. Kerk beschikt toch reeds menschelijkerwijs gesproken zeer onvoldoende. Wat beteekenen zij dan, nu de samenhang dier krachten zóó is ver stoord en hun arbeid zóó wordt belemmerd. Gelukkig dat Gods kracht door mensche- lijke verwarringen niet wordt gehinderd, maar zich juist bij onze zwakheid zoo gaar ne in volkomenheid openbaart! Dat biedt ons de gelegenheid om over de wereldont- reddering heen onze missionarissen krach tig te helpen! Door ons gebed, door onze H. Misoffers, door onze H. Communies, door onze ver stervingen kan en móet dus den ar beid van onze missionarissen worden ge bracht tot een nooit-vermoede vruchtbaar heid! Aan ons dan de plicht door onze geeste lijke hulp mee te helpen, dat deze dagen van beproeving verkort worden, dat de kracht onzer geloofsboden wordt verhoogd, dat de invloed van hun prediking wordt verdiept, dat het voorbeeld van de pas-ge wonnen geloovigen hun woorden versterkt, dat het aantal en de werkkracht van hun inlandsche helpers, vooral van de inland- sche Bischoppen en Priesters, aangroeit! Diep doordrongen van dit grootsche doel maken wij allen, zonder uitzondering, den komenden Missie-Zondag tot een dag van gebed en van aalmoes; en wij geven die aalmoes zóó, dat hij een offer is, dat ons iets kost, opdat ook deze stoffelijke bijdra ge bevrucht wordt door zijn geestelijke waarde. Dan zal deze Missie-Zondag al zijn voor gangers overtreffen door het sterke geloof, door het kinderlijk-blind vertrouwen, door de edelmoedige liefde, waarmede hij alom gevierd wordt. TH. M. P. BEKKERS, Pr. Katholieke Universiteit In letterlijken en figuurlijken zin is 't kort dag! 'k Moge daarom bij de parochiale comi- tó's van St. Radboud, in heel het Vader land .aandringen spoed te maken met de collecte. 1 Januari 1941 is de fatale termijn. Comité's, die dan nog niet klaar zijn, mo gen niet meer collecteeren. Maar waarom tot den uitersten termijn gewacht? Sneeuw en storm wachten niet. Vanzelfsprekend zal 'n krachtige aanbe veling uitgaan van den kansel voor den rondgang huis aan huis 'k Moge nog wijzen op de Kerkberichten in de „Kerk klokken". Laat er geen parochie zijn, die niet de Universiteits-collecte én van den kansel èn in de „Kerkklok" aangekondigd krijgt. Ook hier doet aanzien gedenken. Met flinke inspanning van onze krachten komen wij onder Gods zegen, hooger dan verleden jaar. Roermond. Dr. VAN GILS. GEMEENTEBEGROOTING VAN DEN HAAG. Tekort van zes millioen. De gemeentebegrooting van Den Haag is verschenen een voorbeeld van ac tiviteit voor andere steden, waar 't dit jaar erg laat, werkelijk te laat dreigt te worden met het indienen van de begroo ting! De Haagsche begrooting wijst een te kort aan van niet minder dan zes millioen. Tot dekking van dit tekort stellen B. en W. van 's-Gravenhage o.m. voor verhoo ging van den gemeentelijken belasting druk, waarvoor in de eerste plaats in aan merking zal komen de personeele belas ting. overwegingen, over en weer over het verleden de spons halen, dan zullen niet wij daartegen bedenkingen doen hooren. Voor ons weegt het bevredi gingsverlangen het zwaarst. Inderdaad. Meer dan aan eenig stoffelijk goed, heeft ons volk behoefte aan vrede, in eigen kring; niet alleen tijdens den oorlog, doch evenzeer in den tijd, die er na den oorlog zal komen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN VOOR GEEN KLEIN GERUCHTJE VERVAARD. In het Nederlandsch Dagblad vertelt van Oldenzaal het volgende grieze lig verhaal: „Ik moest voor de spoor boom en wachten, en dat zou niet zoo heel erg geweest zijn, wanneer het maar geen drie volle uren geduurd had. Twaalfhonderdtwintig treinen ieder van tachtig wagons, brachten de laat ste koeien uit Nederland naar Duitsch land, terwijl slechts hier en daar ter afwis seling een tankwagen was tusschengehaakt, waarin ons laatste leidingwater de grens overging. Zeshonderd andere treinen^ met Duit- sche soldaten, die schreiend terugtrokken, na in het Kanaal verdronken te zijn, ston den te wachten op een zijspoor, terwijl aan den anderen kant van de spoorboomen ruim vierhonderd autobussen vol brave Ne derlandsche burgers wachtten om naar Duitschen concentratiekampen te worden gesleept. Er was daarbij in de lucht een geweldig gedaver van achthonderd bommenwerpers, die opstegen, Duitsche bommenwerpers, natuurlijk, om in Nederlandsche steden en dorpen woonwijken te gaan bombardeeren, in de omgeving, waarvan Engelsche vlieg tuigen uitsluitend, en met de grootste nauw keurigheid, slechts militaire doelen hadden geraakt. Naast mij stond een havelooze knaap te trappelen van ongeduld, met een pak verschgedrukte bulletins over den inval van de Russen in Duitschland en over de Amerikaansche vloot, die in zijn geheel op weg was om Churchill uit zijn, overigens soliede en volkomen rustige, positie te gaan ontzetten. Verder stonden er veel menschen met boodschappenmandjes, terwijl er toch in de heele stad geen vleesch meer was te krij gen, en ook heelemaal geen ander voedsel. In de verte, achter de rails sneeuwde het reeds, en reed een man heel voorzichtig een bruinkoolbriket, in zilverpapier gepakt, op een handwagen naar huis. Hij was de eenige in de stad, die vijf en twintig een heden van zijn kaai; had kunnen inruilen tegen dit kostbare kacheltablet. Hoe vreemd het ook «cheen, toch werd verderop ook hog de weg versperd door ont zettend dure auto's volgeladen mêt brood magere Duitschers, die op het toch reeds weggehaalde eten afkwamen, terwijl an dere auto's met reeds rond en dik gewor den Duitschers weer op weg waren naar huis Alle kerken waren natuurlijk gesloten, en de kinderen hadden vrijaf, omdat zij juist dien dag allemaal in uniform gesto ken waren en een versnapering hadden ge kregen, omdat zij hun laatste woord Neder landsch verleerd waren. De kleinsten hadden des morgens htm toelatingsexamen voor de Fröbelschool ge daan, (natuurlijk in het Duitsch!) en mar cheerden thans, onder leiding van met knoet en bullepees gewapende cipiers naar de kazernes, waar zij reeds lang tezamen woonden. Ik ging ten slotte met een omweg en door zeer vele straten, naar een andere plaats, waar ik de spoorbaan dacht te kun nen oversteken, maar daar had ik weder om pech. Een (Duitsch) Roode Kruis-auto was tegen een trambordje gebotst, en daar bij was er een deur ontzet, en een gewel dige stroom koffie over de straat gestort. Dit was, zooals ik van de omstanders ver nam, reeds drie weken lang iederen dag op dezelfde plaats gebeurd, en het was dezelf de koffie, die de kinderen in de Oostmark (die het allemaal zoo slecht hebben gehad en haveloos en mager zijn teruggekomen, voorzoover ze ten minste teruggekomen zijn) daar, tusschen tonnen Hollandsche bo ter, in de étalage hebben zien liggen. Juist toen de koffie bij elkaar was ge veegd, en weer was ingeladen, moest ik toch weer wachten, omdat een kleine dui zend wagons met door prikkeldraad aan elkaar bevestigde (Duitsche) dienstweige raars passeerden, op weg naar de oorden, waar zij zouden worden doodgeschoten. Ik gaf toen den moed op, en begaf me naar het dichtstbijzijnde dagblad om daar bij den stadsredacteur mijn gemoed te luch ten over den ellendigen toestand, waarin op deze wijze het verkeer komt te verkee- ren, doch ik kon den man niette spreken krijgen, omdat juist een (Duitsch) overval- commando de redactie bijeen gedreven had, en thans met de bajonet op de borst dwong een artikel te schrijven over het feit, dat in Duitschland nimmer regen valt, en dat daarentegen Churchill altijd zweih- mend, met zijn sigaar, in een heel lange pijp boven zich, naar de zitting van zijn wormstekig kabinet moet. Het zweet brak mij langs alle kanten uit. Ik voelde mij afschuwelijk benauwd, en wilde de trap van het krantenbureau weer afrennen. Toen zei mijn vrouw, luid-op en helder: „Dat je moppert in je slaap is al verve lend, maar dat je zoo afschuwelijk ligt te draaien dat is. Ik was den avond tevoren op visite ge weest bij menschen, die alles altijd zelf hebben gezien en voor een klein geruchtje niet vervaard zijn." Bommen op Amsterdam Geen dooden o£ ernstig gewonden Het A.N.P. meldt: Terwijl de maan haar heldere licht over de slapende hoofdstad verspreidde en de woonwijken dus duide lijk te zien waren, heeft in den vroegen morgen een Britsch vliegtuig wederom bommen op de huizen der burgerbevolking uitgeworpen. De prachtige nacht ademde vrede en rust, niet echter verstaan de En gelsche „luchthelden" deze teekenen der natuur. Wreed werpen zij hun bommen uit, niets ontzien zij. Vannacht vielen de bommen wederom in de omgeving van de Oudeschans en in Tuindorp Oostzaan, waar reeds eerder ex plosieve bommen werden uitgeworpen, welke een groot aantal slachtoffers eisch- ten. Gelukkig zijn er vanochtend geen doo den gevallen. Slechts liep een drietal per sonen lichte verwondingen op. In totaal zijn zeven brandbommen en een explosieve bom boven de binnenstad uitgeworpen. De schade aan de huizen in de omgeving is ernstig. In de Lange en de Korte Houtstraat waren vrijwel alle ruiten gesprongen en ook eht distributiekantoor aan den Amstel heeft te lijden gehad. Hier werd onmiddellijk door de politie en den luchtbeschermingsdienst de wacht betrok ken, opdat geen onbevoegden zich toegang tot het gebouw zouden verschaffen. Van het perceel Zwanenburgwal 62 is het dak geheel vernield. Door de scherven zijn drie personen licht gewond, waarvan er één in het Binnengasthuis en de anderen ter plaatse zijn verbonden. De brandbommen kwamen terecht op de Oudeschans, de Prins Hendrikkade, in het perceel Rapenburgerstraat 7, een pakhuis op den hoek van Rapenburg en de Oude schans, en het perceel Nieuwe Uilenburger straat 23. Vier brandbommen, die op het wegdek neerkwamen, brandden uit zonder schade te veroorzaken. De drie andere ver oorzaakten lichte branden in de genoemde perceelen. De brandweer trad direct krach tig op en wist het vuur spoedig te blus- schen. In totaal waren drie motorspuiten, twee ladderwagens en een personeelwagen uitgerukt. De luchtbeschermingsbrandweer behoefde geen dienst te doen, evenmin als een auto van den G.G. en G.D. In Amsterdam-Noord zijn vier explosieve bommen geworpen, welke terecht kwamen in de omgeving van de Maanstraat. Terwijl de lijken der slachtoffers van het laatste bombardement op Tuindorp Oost zaan nog in de woningen stonden opge baard, wierpen Engelsche vliegers in den afgeloopen nacht om drie uur weer bom men op deze reeds zoo zwaar getroffen buurt. Gelukkig vielen ditmaal echter geen doo den te betreuren, terwijl ook het aantal gewonden zeer gering- was. De materieele schade was evenwel andermaal zeer groot. Was het den vorig en keer de brandweer ploeg van den gemeentelijken luchtbe schermingsdienst, waaronder de slachtof fers vielen, ditmaal ontsnapten elf leden van het politiekorps op wonderbaarlijke wijze aan een wissen dood. Een brigadier en tien agenten bevonden zich in de nabij heid van het posthuis Maanstraat hoek Orionstraat toen hier voor het gebouwtje een brisantbom viel. De agenten hadden zich plat op den grond geworpen bij het gehuil van den na derenden bom en dit werd hun redding. De scherven vlogen over de mannen heen, doch richtten een geweldige schade aan in het perceel, zonder de agenten te raken. Brigadier S. P. Takes, 'die zich juist naar buiten begaf voor zijn controledienst, stond voor de deur op het oogenblik van de explosie. Ook hij liet zich terstond vallen doch werd niettemin door een scherf in den arm gewond. Hij moest ter verpleging naar het bin nengasthuis worden overgebracht.. Zijn toe stand is gelukkig niet ernstig. Agent Boers- ma werd aan een der voeten gewond, de andere collega's waren zoo geschrokken, dat zij buiten dienst gestéld moesten wor den. Op het Polluxplein en achter de woning in de Maanstraat, die reeds zwaar bescha digd was, sloegen twee andere bommen in, waarvan groote vernielingen opnieuw het gevolg waren. Een aantal woningen werd zoodanig beschadigd, dat zij onbewoonbaar zijn geworden. Twee brandbommen kwa men ten slotte terecht op het wegdek van den Oostzaandijk. Omwonenden wisten te voorkomen, dat deze projectielen brand veroorzaakten. BOMMEN OP TERNEUZEN. In den afgeloopen nacht is Zeeuwsch- Vlaanderen wederom door Engelsche vlieg tuigen aangevallen. In Terneuzen werden verscheidene bom men geworpen. In Zaamslag zijn eveneens bommen ge worpen. Van tal van woningen sprongen de ruiten. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. DE NEDERLANDSCHE UNIE OMVAT ALLE BEVOLKINGSGROEPEN. Waar alle rangen en standen elkaar gevonden hebben. Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons het volgende mede: De Nederlandsche Unie wil de belicha ming zijn van de eene, Nederlandsche volksgemeenschap en acht het dus haar roeping, alle bevolkingsgroepen in ons land te omvatten en alle schakeeringen van rang en stand, van geloof en levens beschouwing in zich te vereenigen. Om te onderzoeken of de N. U. in dit streven geslaagd is, zijn twee methodes te volgen. Allereerst kan men uitgaan van de poli tieke situatie zooals deze vóór 10 Mei be stond en dan aantoonen, dat De Neder landsche Unie inmiddels reeds honderddui zenden leden gewonnen heeft in alle poli tieke kampen zooals wij die vroeger ken den. Men zal zich herinneren, dat wij on langs een dergelijk overzicht reeds gaven aan de hand van de stemmen-percentages bij de laatste parlementsverkiezingen in Nederland. Deze percentages gaven echter beslist géén zuiver beeld van de vroegere politie ke situatie in ons land voor den lOen Mei. Ook vóór dien datum leefde immers bij zeer vele Nederlanders reeds het verlangen naar een hechte nationale volksgemeen schap, boven alle partij- en klassenver- deeldheid uit. Zij, die zoo dachten, gevoel den zich echter in de sfeer van de N.S.B. niet thuis en achtten zich bovendien niet geroepen om naast de tientallen bestaande partijen nog weer met een andere, eigen staatkundige organisatie te komen. Deze groote groep Nederlanders kwam er zoo doende toe, zich bij de verkiezingen óf te onthouden óf hun stem vrij willekeurig aan een van de hierboven genoémde par tijen te geven. Maar deze talloos velen be hoorden natuurlijk mede tot de eersten, die reeds dadelijk den weg tot De Neder landsche Unie vonden om er met vele an deren uit de oude politieke partijen aan een nieuwe nationale en sociale eenheid te gaan bouwen. Aan de hand van de oude, politieke par tijen was en is het dus niet mogelijk om tot een zuivere groepeering van ons volk te komen. Een veel duidelijker en juister beeld van de samenstelling van ons volk kan men zich dan ook vormen, wanneer men uit gaat van de verdeeling in beroepen, de sociaal-economische groepeering. En de vraag is nu deze. Heeft De Neder landsche Unie reeds in alle denkbare be roepen haar leden weten te winnen? Een frappant antwoord op deze vraag geeft de steekproef, welke een dezer da gen op ons Rotterdamsche secretariaat is genomen. De adjunct-secretaris deed daar een willekeurige greep in de op dien dag ingevulde ledenkaarten en zag achter de namen van de nieuwe leden de navolgen de beroepen staan: timmerman, kantoor-bediende, s^heeps- machinist, onderwijzer, huisvrouw, degen slikker, muziekleeraar. besteller P.T.T., scheepsbevrachter, puinruimer, advocaat, winkelier, havenarbeider, verpleegster, banketbakkersknecht, monteur, werktuig kundige, inspecteur verzekeringsmij., po- litie-agent, dienstbode, filmoperateur, tuinman, meubelmaker, typograaf, bad meester, student, metaaldraaier, wijklei- der puinruiming. Eén zoo'n lijstje zegt meer dan een heel lang propagandistisch betoog. VAN ZIJN FUNCTIE ONTHEVEN. Het weekblad „De Waag" deelt mede, dat zijn B-correspondent verzocht heeft, „van heden af van zijn taak te worden ont heven" en dat „de volgende week deze kroniek dus uit een andere pen zal vloeien". De B-correspondent heeft in zijn jong ste kroniek twijfel uitgesproken aan de geschiktheid van ir. Mussert om als leider van ons volk op te treden en gewezen op verschillende psychologische fouten van den heer Mussert. Een gedeelte van deze beschouwing heb ben wij mét de daarop door het „Natio naal Dagblad" geleverde critiek in ons blad ter oriënteering onzer lezers overge nomen. INCIDENTEN TUSSCHEN BEDOUINEN EN ENGELSCHEN. MILAAN, 16 Oct. (D. N. B.). Volgens de „Stampa" zijn er tusschen Bedouinenstam- men en Engelsche bezettingstroepen in Transjordanie ernstige incidenten ontstaan. Eenige groepen soldaten, die zich op pa trouille in het Zuiden van Maan bevonden, werden door Arabieren overvallen en ont wapend. Toen het incident bekend was ge worden, stegen zes Engelsche vliegtuigen voor een strafexpeditie op. Hun machine- geweervuur veroorzaakte zware verliezen onder de Arabieren.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1