De raids op Londen RIJNSTREEK Steekvlammen óchieten ap Ordening In Oost-Europa Amerikaansche saamhoorigheid Uit het Verre Oosten DINSDAG 15 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: Lichte en zware formaties gevechts vliegers hebben dag en nacht him vergel- dingsaanvallen op Londen en andere voor den oorlog belangrijke doelen in Zuid- en Midden-Engeland met groote uitwerking voortgezet. In opvolgende golven, overdag door af deelingen jagers beschermd, vlogen escadrilles aan, zoodat tusschen de aan vallen slechts korte tusschenpoozen traden. Te Londen ontstonden vooral benoorden de Theems ter hoogte van de Victoria- en India-docks door bomtreffers van gemid deld en zwaar kaliber groote branden, die gedurende den nacht al van den Theems- mond en de Britsche kust uit te zien waren. Na den aanval op een centrale konden groote steekvlammen en sterke rookont wikkeling waargenomen worden. Een tweede vrij sterke aanval gold de havenwerken en wapenfabrieken van Liverpool. De bommen riepen ook hier zware ontploffingen met branden te voor schijn. Bij het aantasten van verscheiden uit imilitair oogpunt gewichtige doelen in Midden- en Zuid-Engeland werden o.a. in twee troepenkampen de schuilholen ver nield. In den mond van de Theems deed de be manning van een gevechtsvliegtuig een uitzonderlijk vermetelen duikaanval op een sterk beschermd konvooi van 18 ge wapende koopvaarders. Daar het toestel geen bommen meer aan boord had bestook te het de schepen met machinegeweervuur, waardoor er een in brand vloog. Ofschoon de tegenstander meermalen de gevechts aanraking met onze jagers trachtte te ver mijden kwam het tot vele voor ons zeer ge slaagde luchtgevechten. In het zeegebied ten W. van Cadix ver nielde een Duitsch bombardeervliegtuig een gewapend vijandelijk handelsschip van drie tot vier duizend ton door twee treffers. Overdag viel de tegenpartij het rijks gebied en de bezette gebieden niet aan. Twee afzonderlijke verkenningsvliegtuigen werden al bij de Fransche kust door af weer vuur verjaagd. In den nacht vloog de vijand Noord- en West Duitschland binnen. Lukraak ge worpen bommen berokkenden slechts ge ringe schade aan huizen. Ze troffen geen doelen van direct of indirect militaire be- teekenis. De tegenstander verloor bij el kaar 13 vliegtuigen waarvan 12 in lucht gevechten, een door luchtdoelartillerie. Een Duitsch jachttoestel is niet teruggekeerd. DE VERWOESTINGEN TE LONDEN De Londensche correspondent van de „Asahi Sjimboen" meldt, dat de onophou delijke Duitsche bomaanvallen op Londen zulk een verwoestende uitwerking hebben gehad, dat hoogleeraren en architecten zich reds bezig houden met plannen voor den herbouw der stad, wanneer Londen aan het einde van den oorlog eventueel volledig in puin ligt. Zelfs duizenden zoogenaamde hulppioniers en tallooze auto's en kranen kunnen geen verbetering in het verminkte stadsbeeld brengen, doordat er steeds nieuwe schade wordt veroorzaakt. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN BERLIJN Van de Britsche vliegtuigen die in den nacht van 14 op 15 October Noord-Duitsch- land zijn binnengevlogen, hebben eenige toestellen de rijkshoofdstad bereikt. Zij wierpen bommen, die eenige woonhuizen beschadigden. Daarbij werd ook het zie kenhuis van Virchow getroffen. Persoon lijke ongelukken deden zich echter niet voor. De overige machines werden door het afweergeschut verdreven. Drie vijandelijke vliegtuigen werden bij de vlucht naar Ber lijn brandend neergeschoten. DE ANTI-BRITSCHE STEMMING IN EGYPTE De spanning tusschen de anti-Britsche oppositie en de militaire autoriteiten in Egypte, aldus schrijft de „Messaggero", neemt toe. De Engelschen hebben de Egyp tische regeering gedwongen een nieuwe op roep tot de bevolking te richten, waarin diegenen, die kritiek uitoefenen op Enge land of op de Engelsche besluursautoritei- ten met draconische straffen worden be dreigd. DUITSCH-ITALIAANSCHE COMMISSIE IN HONGARIJE AANGEKOMEN. Gisteren zijn te Boedapest aangekomen de buitengewoon gevolmachtigde Ita- liaansche minister, graaf Ruggero de Vil lanova, en zijn secretaris graaf Pignatti Morano de Custoza, die beiden deel zul len uitmaken van de gemengde Duitsch- Italiaansche commissie, die op verzoek van de regeeringen van Roemenië en Honga rije de geschilpunten zal onderzoeken met betrekking tot de minderheden in de bei de landen. De Duitsche gedelegeerden worden vandaag in Boekarest verwacht. Semi-officieel wordt gemeld: In verband met de verkoeling, die den laatsten tijd in de Roemeensch-Hongaarsche betrekkingen viel op te merken, heeft men thans in Ber- lijnsche politieke kringen, op grond van de persstemmen uit beide landen in kwes tie, den indruk, dat de moeilijkheden ver minderen. Blijkbaar, aldus zegt men te Berlijn,' staat men in Hongarije en Roe menië op het verstandige standpunt, dat zekere voorvallen niet overdreven moeten worden. Van Duitsche zijde zegt men bij het bestudeeren van de bladen en vooral van de Hongaarsche pers den indruk te krijgen, dat de beide regeeringen de ver schijnselen, die tot moeilijkheden aanlei ding geven, niet meer tot het onderwerp van perspolemieken wenschen te maken. HET VERTREK DER ENGELSCHEN UIT ROEMENIë. Gisteren meldde het D.N.B. uit Boeka rest, dat een groot aantal Engelschen, o.m. verscheidene leden van de Engelsche lega tie, met aan het hoofd de militaire atta ché, MacNadd, uit Boekarest zou vertrek ken. Als motief voor het vertrek van een groot deel der legatie, verklaren de En gelschen, dat zij de Intelligence Service in Roemenië ontbinden en de legatie thans nog slechts zullen bezetten met de voor den .normalen politieken arbeid noodzake lijke krachten. De vertrekkende militaire attaché is vooral zeer gecompromitteerd door de verklaringen van de tijdens de laatste twee weken gearresteerde Engel sche petroleum^-ingenieurs. Hun verklarin gen bewezen ondubbelzinnig, dat Mac Nadd het hoofd was van den geheimen, Engelschen dienst en chef van de voorbe reidende sabotage-onderneming. Met hem vertrekt ook zijn vertegenwoordiger bij de leiding van de Intelligence Service, kapt. It. Permber, die door de Engelsche legatie in Boekarest bij het ministêrie van buitenlandsche zaken was opgegeven als persattaché. GEEN DUITSCHE TROEPEN IN BULGARIJE. Officieus wordt uit Berlijn gemeld: Omtrent de door een deel der Engelsche pers verspreide tendentieuze berichten over de vermeende aanwezigheid van Duitsche troepen in Bulgarije ofwel over desbetreffende Duitsch-Bulgaarsche on derhandelingen, verneemt men in politie ke kringen te Berlijn, dat daarvan geen sprake kan zijn. Het gaat bij deze bewe ringen, die zelfs van pressie spreken, om de bekende Engelsche tendentieuze be richten, wier strekking ten aanzien van alle Duitsche en Italiaansche bemoeiingen in het Zuid-oosten van Europa is: versto ring van den vrede, onruststokerij en sa botage. STEUNPUNTEN VOOR DE VEREENIGDE STATEN IN ZUID-AMERIKAANSCHE LANDEN. Het D.N.B. meldt uit Washington: Op de persconferentie heeft Huil, de mi nister van buitenlandsche zaken, ver klaard, dat er met verscheidene Zuid- Amerikaansche landen besprekingen wor den gevoerd over steunpunten voor de vloot en de luchtmacht. De gedachtenwis- seling omvat alle vraagstukken voor de verdediging van het Wëstelijk Halfrond. EEN TOL-UNIE OP KOMST? United Press meldt uit Buenos Aires: De minister van landbouw dr. Daniel Amadeo y Videta heeft zich per vliegtuig naar Santiago begeven om, naar het heet, de opening van een tentoonstelling bij te wonen. In goed ingelichte kringen ge looft men echter, dat zijn reis samenhangt met het streven van Argentinië, om een groot deel van het Zuid-Amerikaansche continent tot een oeconomische eenheid te verbinden en de minister heeft tegenover een vertegenwoordiger van United Press dan ook toegegeven, dat hij bereid zou zijn Chileensche voorstellen met betrekking tot een oeconomische samenwerking in ontvangst te nemen en dat hij tot dit doel 15 deskundigen met zich naar Santiago nam. In oeconomische kringen neemt men aan, dat Brazilië, Argentinië, Chili en Bo- livië binnen de twee maanden door ver dragen volgens de grondslagen van de Bra- ziliaansch-Argentij nsche overeenkomst verbonden zullen zijn. De bemoeiingen van Argentinië zullen mogelijk haar hoogte punt bereiken op de in Januari te Monte video plaatsvindende samenkomst van vertegenwoordigers van Uruguay, Argen tinië, Brazilië, Paraguay en Bolivië, waar de vorming van een tolunie, de ontwikke ling der verkeersmogelijkheden en de op richting van een internationale rivierpo litie voor de la Plata besproken zullen worden. In Amerikaansche kringen alhier neemt men aan, dat het streven van Argentinië niet tegen de Vereenigde Staten gericht is DE EVACUATIE VAN AMERIKANEN Op grond van den raad der autoriteiten hebben zich meer dan duizend te Sjanghai wonende Amerikanen op de evacualielijst laten plaatsen. Uit het feit, dat zoodoende een vierde gedeelte van de Amerikaansche kolonie voor het vertrek gereed is, wordt opgemaakt, dat Amerikaansche kringen m het Verre Oosten den toestand ernstig be- oordeelen. Het opbreken van Amerikaan sche huishoudens en het sluiten der zaken nemen steeds grootere vormen aan. Het Amerikaansche departement van marine heeft allen leden van de Ameri kaansche ambassade bevolen Peiping te verlaten. Door dit bevel worden veertig vrouwen en kinderen getroffen. Zeventig van de 540 Amerikaansche staatsburgers in Peiping willen zoo snel mogelijk geëvacueerd worden. Verschil lende gezinen van de leden der ambassade, waaronder ook de vrouw van den ambas sadeur met haar twee kinderen, zullen waarschijnlijk 7 November vanuit Sjang hai vertrekken. ONRUST ONDER DE CHINEEZEN Een onbekend gebleven dader heeft Maandagavond in het onder Japansche be zetting staande deel van Sjanghai een aan slag gepleegd op Japansche officieren, zoo meldt een Japansch communiqué. De dader loste op eenige in een dienst auto rijdende officieren een schot, dat den Japanschen chauffeur licht verwondde. Japansche soldaten namen terstond uit gebreide maatregelen en sloten o.a. alle bruggen over de Soetsjau-kreek. De Japan sche overheid neemt het geval, in verband met vroeger gepleegde aanslagen, zeer ern stig op. De uit 17 koppen bestaande Chineesche bemanning van een Japansch riviervaar tuig is tijdens het weekeinde aan het mui ten geslagen, toen het schip van Hankau komende bij Woesoeng de Whangpoe op voer. De bemanning sloeg met ijzeren sta ven op den Japanschen kapitein en zijn Japanschen medewerker in en wierp bei den over boord. De kapitein wist zwem mende den oever te bereiken, maar de medewerker verdronk. De bemanning is gevlucht en heeft 5.000 Yen en 800 Chinee sche dollars meegenomen. Buitenlandsche Berichten ZWEEDSCH SCHIP VERGAAN. Het Zweedsche telegraafagentschap T.T. meldt, dat het Zweedsche s.s. „Hollandia" uit Goeteborg gisteröi na een aanvaring met het Finsche s.s. „Poseidon" voor Landsort is gezonken. Negen leden der 22 koppen tellende bemanning werden door de „Poseiddn" aan boord genomen. Van de overigens weet men nog niets. De „Hollan dia" had een inhoud van ca. 2000 ton. PAUL KRUGER. Op 10 October 1825 werd de vrijheids held der Boeren en president der oude Transvaalrepubliek, Paul Kruger, geboren. Zhn naam en zijn levensstrijd vormen een symbool voor de vrijheidsbeweging van het nationale Zuid-Afrikanerdom, dat de erfe nis heeft aanvaard van zijn streven in de verdediging tegen de vreemde Britsche overheersching. De aanmatigende imperialistische plan nen van een Cecil Rhodes, die tot op dui zenden kilometers van Egypte, tot den Kaap toe, de Britsche heerschappij wilde verze keren, en de door de Britten steeds be geerde rijkdom aan goud in Transvaal, vormden een voortdurende bedreiging voor de boeren in hun politieke en economische zelfstandigheid. In den Boerenoorlog ge loofden de Britten met een overweldigen de overmacht en een onmenschelijke oor logvoering tegen vrouwen en kinderen het Boerenvolk onder zijn president, oom Kru ger, voor altijd te kunnen overweldigen. Met intriges en met de brutaalste dwang maatregelen gelukte het den Britten zoo wel in 1914 als ook wederom in 1939 de Boeren tegen hun wil in een oorlog te drijven voor Britsche doeleinden. De wil van de nationale Zuid-Afrikaanders om zich te bevrijden van het Britsche juk is echter slechts sterker geworden. De ver- eeniging van alle nationale Zuid-Afrikaan ders in de groote, door generaal Hertzog en dr. Malan geleide partij heeft zich ten doel gesteld in den tegenwoordigen tijd den le vensstrijd van den ouden president Kruger om de vrijheid van zijn volk tot een succes vol einde te brengen en alle kuiperijen van de oorlogsophitsers van een regeerings- Smuts te trotseeren. De diepe beteekenis die oom Krugers geboortedag in de ziel der Boersch nationale bevolking heeft, komt ieder jaar op dezen dag tot uitdruk king door geestdriftige betoogingen in alle deelen der Unie. en men wijst in dit verband op het bezoek dat de president van de export- en im- portbank, Pierson, hier onlangs bracht, die toen verklaarde: Een industrieel ontwik keld Zuid-Amerika zal een betere afzet markt voor de Vereenigde Staten zijn. Op dezen grond wil de bank leeningen voor den aankoop van Noord-Amerikaansche machineerieën en goederen ter ondersteu ning van nieuwe Zuid-Amerikaansche in dustrieën ter beschikking stellen. Door deze politiek zou tegelijkertijd een oecono mische onafhankelijkheid van Zuid-Ameri ka verkregen worden. Nog steeds wordt gewerkt aan het opruimen der door de Engelsche troepen aan het Westelijk strand in Frankrijk achtergelaten oorlogsmateriaal (Foto Weltbild) De spoorwagen op straat. Een der moderne laadbakken van de Ned. Spoorwegen wordt per auto bij den geadresseerde afgeleverd (Foto Pax-Hollandl ALPHEI A~N DEN RIJN Geboren: Evert, zoon van Evert Prins en Alida Hendrika Jacoba Berlijn Jaco- ba Anneke, dochter van Willem Sijtzes van de Meent en Wilhelmina Boot Petro- nella Agatha Maria, dochter van Francis- cus Bernardus Josephus Rozestraten en Petronella Caecilia Maria Janmaat. Huwelijksaangiften: Paulus Pe trus Peeters, oud 32 jaar, wonende te Lei den met Lina Petronella van der Born, oud 29 jaar Willem van Egdom, oud 49 jaar met Martijntje Leendertje Hulscher, oud 37 jaar. Getrouwd: Abraham Jozef Antonius Hoogduijn, oud 27 jaar met Cornelia Eli sabeth Paardekooper, oud 26 jaar Paul Jan Wiertsema, oud 27 jaar met Johanna Elisabeth van den Boom, oud 27 jaar. Overleden: Nicolaas Rijlaarsdam, oud 2 jaar Pieter van Dijk, oud 63 jaar, gehuwd met Annigje Aryaantje Binnendijk Cornelia Rijsdijk, oud 23 jaar (overle den te Hazerswoude). Gevestigd: Antje Kuiper, Wed. J. Admiraal van Den Haag Maria de Kort van Rotterdam Bastiaan van der Wel van Rotterdam Hessel Bijker en echt genoot van Bodegraven Johannes Kloek, van Mijdrecht Pieternella de Kleer, van Ter Aar Krijntje Kapteijn van Ter Aar Okky Dekker van Haarlemmermeer Margaretha Kalshoven van Ter Aar Jo hannes van den Haar, van 's Gravenahge. Vertrokken: Paul J. Wiertsema naar Voorschoten Johanna E. van den Eoom naar Voorschoten Cecilia Luyben naar Haarlem Antonia Martens naar Nieuw Leusden Harkje Smid naar Won- seradeel. AARI.ANDERVEEN Fiets gestolen. Dat men in Aarlander- veen goed op zijn hoede moet zijn, bleek dezer dagen alweer. Toen de heer J. van Leeuwen zijn fiets even voor den winkel van den heer B. had neergezet, was de fiets bij zijn terugkomst verdwenen. HAZERSWOUDE .Comité. Met de beoordeeling der win terjassen en wintermantels, verkrijgbaar op bon A der Textielkaart, zullen zich in deze gemeente op verzoek van den Burge meester belasten, de leden van het crisis- comité B, die behandelden de giften in na- tura. Als deskundige is aan de commissie toegevoegd de heer W. v. d. Spek. LEIMUIDEN Gevestigd: A. van der Blom en ge zin van Haarlem. Vertrokken: P. H. Klein naar Was senaar W. Lissenburg naar Amsterdam C. van Iperen naar Alkemade G. de Graaf naar Haarlem. KOUDEKERK KOUDEKERK. Voetbal. Koudekerk n speelde een wedstrijd tegen L.R.C. II van Lisse. Kou dekerk speelde met 9 man. L.R.C. was vol ledig. Al spoedig bleek, dat de gasten ster ker waren en haar eerste doelpunt scoor de; hierna volgden nog 2 doelpunten, zoo dat de ruststand 30 was voor L.R.C. II. Na de rust wist Koudekerk n toch nog 2 maal te scoren, terwijl de gasten tot het einde toe verder gingen verdedigen, het geen hun dan ook gelukte, om de winst punten te behouden. Koudekerk II verloor dus deze wedstrijd met als uitslag 3 Koudekerk I speelde te Rijnsburg tegen de Rijnsburgsche Boys II en won deze wedstrijd met 51. Koudekerk's adsp. speelden te Katwijk tegen QuicR Boys adsp. en verloren deze wedstrijd met 30. NIEUWVEEN Voetbal. Zondag speelde Nic. Boys I den derden competitie-wedstrijd op eigen 1 terrein tegen Alph. Boys n. De Nic. Boys MEIJE-ZEGVELD Gouden echtvereeniging. Op Donderdag 17 October a.s. hopen het echtpaar Stefanus Schouten en Aagje Rij kaart den dag te herdenken, waarop zij voor 50 jaar in den echt werden verbon den. Foto-archief. L. Crt Na allereerst één jaar in Nieuwerbrug gewoond te hebben, zijn zij vijf jaar in Alphen aan den Rijn gevestigd geweest als landbouwer. In 1898 zijn zij naar de Meije getrokken en hebben daar tegenover de christelijke school een groot bedrijf gehad. Met genoegen kon de 74-jarige bruidegom vertellen, dat zij gemiddeld 100 koeien ge durende de wintermaanden hadden, tegen een 40- tot 60-tal gedurende de zomermaan den. Doch na de oorlog van 19141918 zijn de tijden veranderd. Het mesten was spoe dig afgeloopen, daar er geen krachtvoeder meer was. Dit werd na den oorlog voort durend minder, totdat men na 1930 geen geld meer voor zijn product kreeg. In het jaar 1934 is hij toen rustend landbou wer geworden, en woont nu vlak bij zijn woning, waar hij zes en dertig jaren heeft gearbeid. Nog dagelijks verricht 'hij de werkzaamheden in zijn vrij groote tuin. Het bruidspaar verheugt zich in het be zit van zes kinderen en 25 kleinkinderen. De bruid is 70 jaar en geniet evenals haar man een uitstekende gezondheid. Allebei van harte proficiat enad muitos annos! wisten dezen wedstrijd met 51 te i Nauwelijk was het spel begonnen of er ontstond een doelpunt toen een der backs \ran de Nieuwveensche club wat hard op den keeper terugspeelde 01. Na een half uur spelen wist Nic. Boys den gelijkmaker te scoren, terwijl even later uit een klu wen van spelers de bal gevaarlijk voor het Alphensche doel kemt, en door Nic. Boys handig wordt ingeschoten 21. Na de rust komen de Alph. Boys flink op zetten doch de uitstekende verdediging van groen-zwart geeft geen kamp. Nic. Boys weet een strafschop te benutten en brengt den stand op 31. Hierna weten de Boys het Alphensche doel nog 2 maal te vinden, zoodat de wedstrijd eindigde met 51.. Gevestigd: J. H. C. Kater en echtge- noote, M. B. van der Meer, R. E. Wees, A. Schilder, J. L. Meublok, W. van 't Hoofd, J. A. de Boom, J. Bosman, M. J. T. Conijn, J. M. Dekker, B. T. J. van Eetten, M. M. van Hooff, J. P. M. Lommerse, J. G. van der Zande, C. F. M. Melkert, Th. M. van Markwijk, M. Koppenol, M. J. H. Willers, P. Diepeveen, F. A Mulder, J. M. Schmits, A. J. Suijker, H. A. Bierhuizen, allen van Den Haag M. van Fulpen van Zeven hoven C. J. Wijfje van Nieuwkoop G. in 't Veld van Dubbeldam G. N. Ja- kobs van Leerdam I. Westmaas van Nieuwkoop. Vertrokken: C. H. van Onzen naar Den Haag B. P. Ving naar Voorhout A. Kempenaar naar Aalsmeer.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5