NIEUWS Weerbericht Land- en Tuinbouw Wilt U iets weten? WELKE BONS? DINSDAG 15 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal Bij onze agenten 20 cent per week; f 2.60 per kwartaal Franoo per poat 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 6.47 uur Dinsdagavond. Zon op 8.06 uur Woensdagochtend. MAANSTANDEN. 15 October 7.onder, 18.32 op. 16 October 8.03 onder, 18.56 op. (Volle maan). 17 October 9.06 onder, 19.23 op. 18 October 10.08 onder, 19.52 op. 19 October 11.09 onder, 20.27 op. 20 October 12.07 onder, 21.08 op 21 October 13.onder, 21.57 op HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 16 Oct. ▼oorm. 4.20 en nam. 4.45 uur. jOiioiioiionoiionoiioiioiicL Verduisteringstijden I 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 0 gang en zonsopkomst 0 0 Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 0 0 ZONSONDERGANG q 6.49 uur. y n ZONSOPKOMST Q r 8.04 uur. Q 0 Tusschen deze beide tijden dient Q Q er dus verduisterd te worden. LDIICDII oil OIIOIIOIIOII Oil OIIClP ONTEIGENING VOOR DEN WEDER OPBOUW. REGELING VASTGESTELD. Het Verordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de depar tementen van Justitie, van Waterstaat en van Financiën, tot regeling van de onteige ning ingevolge artikel 5 van het besluit van den Opperbevelhebber van Land- en Zee macht van 24 Mei 1940 betreffende den we deropbouw. Hierin wordt o.m. het volgende bepaald: De Regeeringscommissaris voor den We deropbouw draagt voortaan den titel „Al gemeen Gemachtigde voor den Wederop bouw". De onteigening gechiedt in het publiek belang door den Algemeen Gemachtigde ten name hetzij van een publiekrechtelijk lichaam, hetzij van een bijzonderen rechts persoon of natuurlijken persoon. De redelijke vergoeding, welke ter zake van de onteigening verschuldigd is, wordt vastgesteld door den Algemeen Gemach tigde, na overleg met den secretaris-gene raal van het departement van Financiën. Bij de vaststelling wordt uitgegaan van de verkoopwaarde, welke de onteigende zaak in den staat, waarin zij zich op het tijdstip der onteigening bevond, had of zou hebben gehad op 9 Mei 1940. De vergoeding en de overige op de ont eigening vallende kosten komen ten laste van dengene, te wiens name onteigend is. De Algemeen Gemachtigde bepaalt met inachtneming der volgende voorschriften, op welke wijze de betaling van de vergoe ding zal plaats vinden. Indien de betaling van de vergoeding aan den eigenaar of aan den zakelijk gerechtig de in geld geschiedt, bepaalt de Algemeen- Gemachtigde de grootte der bedragen, wel ke toegekend worden aan hypotheekhou ders en andere rechthebbenden. De betaling der vergoeding kan ook ge heel of ten deele geschieden door toewij zing van onroerend goed, toebehoorend aan dengene, te wiens name is onteigend, aan den eigenaar van het onteigende onroeren de goed. Door de toewijzing gaat de eigendom over. De toewijzing geschiedt door den Alge meen Gemachtigde. Hij is bevoegd, ook te gen den wil van den eigenaar, ontroerend goed toe te wijzen van hoogere waarde dan het bedrag der vergoeding, indien naar zijn oordeel het belang van den wederopbouw dit vordert. De Algemeen Gemachtigde stelt de waar de van het toegewezen goed vast en be paalt op welke wijze een hoogere waarde van het toegewezen onroernd goed zal worden betaald of verrekend. Indien naar het oordeel van den Alge meen Gemachtigde het belang van den wederopbouw dit vordert, kan de betaling der vergoedingen worden uitgesteld. De wijze en het tijdstip der betaling worden geregeld bij nader besluit van de secretaris sen-generaal van de departementen van Justitie, van Waterstaat en van Financiën. In dit besluit mag een regeling omtrent de -vergoeding van dente niet ontbreken. De op het oogenblik van de onteigening op het onteigende goed rustende hypothe caire inschr ij vingen worden ambtshalve doorgehaald. Alle stukken, opgemaakt ter uitvoering van het besluit betreffende den wederop bouw of ter uitvoering van dit besluit, zijn vrij van zegel en van het recht van regis tratie. Voor de verrichtingen aan de be waringen van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen, noodig voor de uitvoering van deze besluiten, worden geen kosten in rekening gebracht. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. Vóór 15 November zullen vele Noordhollandsche gemeenten moeten beslissen. Naar wij vernemen zal het streven om noodlijdende of steunbehoevende gemeen ten samen te voegen met financieel ster kere gemeenten in de provincie Noord- Holland drastisch worden toegepast. Daar de toestand van de overheidsfinanciën min der rooskleurig is, is deze samenvoeging van gemeenten noodzakelijk, omdat daar door vele uitgaven bespaard kunnen wor den, hebben zeer vele gemeenten in Noord- Holland een brief ontvangen van het pro vinciaal bestuur, waarin wordt uiteenge zet, wat de secretaris-generaal van het de partement van Binnenlandsche Zaken, krachtens de verordening van den Rijks commissaris betreffende bijzondere maat regelen van administratief-rechtelijk ge bied, denkt te doen ten aanzien van de wijziging van gemeentegrenzen. De samenvoeging van de volgende ge meenten in Noord-Holland wordt beoogd: Schagen, SL Maarten, Harenkarspel en W arm enhuizen Barsingerhorn en Wieringerwaard. Zijpe en Callantsoog. Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Hoogwoud. Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Heiloo. Blokker, Nibbixwoud, Westwoud en Zwaag. Avenhom, Hem en Berkhout. Opmeer, Sybekars/pel, Spanbroek en Wognum. Heerhugowaard, Hensbroek Obdam en Oterleek. Uitgeest, Akersloot en Limmen. Oudcarspel, Noord- en Zuid-Scharwoude en Broek op Langendijk. Sint Pancras en Koedijk. Alkmaar en Oudorp. Bergen en Schoorl. Castricum en Heemskerk. Venhuizen, Wijdenes en Schellinkhout. Hoogkarspel, Grootébroek en Bovenkar- spel. Schermerhorn, Zuid- en Noordschermer, Graft en De Rijp. Abbekerk, Midwoud en Twisk. Medemblik en Opperdoes. Wormer, Jisp en Wijde Wormer. Kwadijk, Middelie, Warder, Costhuizen, Beets en Oudendijk. Avenhorn, Ursem en Berkhout Wormerveer, Koog aan de Zaan en Zaan dijk. Westzaan, Krommenie en Assen delft/ Monnikendam, Katwoude, Ilpendam en Broek in Waterland. Heemstede en Bennebroek. Weesp en Weesperkarspel. Nederhorst den Berg, Ankeveen, Kor- tenhoef en 's Gravenland. Laren en Blaricum. Naarden en Bussum. Het advies van Gedeputeerde Staten en van den Raad der verschillende gemeenten wordt ingewacht vóór 15 November. Daar bij is het gewenscht, mede te deelen welke gemeenten naar het oordeel van den raad bij totstandkoming van de betrokken com binatie in aanmerking zouden komen om de hoofdplaats van het gecombineerde ge bied te worden en hoe de naam van de nieuwe gemeente zou kunnen luiden. Behalve samenvoeging van gemeenten ligt het in de bedoeling ook wijziging van de grenzen tusschen gemeenten onderling te doen plaats hebben. Grenswijzigingen, die meerdere admini stratieve moeilijldieden «brengen, komen na de combinatie van gemeenten aan de orde. .,Tijd." VOORLICHTING AAN BLOEM- KWEEKERS. In het vervolg zal de assistent van den Rijkstuinbouwconsulent voor de Bloemen teelt te Aalsmeer, de heer J. Seffinga, Vrijdags van 91 uur zitting houden in het gebouw van de veiling „Flora" te Rijnsburg. Over de verschillende moeilijkheden van de bloementeelt, zooals bemesting, grond onderzoek, ziektebestrijding e. d. kan voor lichting gevraagd worden. Indien gewenscht zal de heer Seffinga gaarne de bedrijven bezoeken om de moei lijkheden ter plaatse te bespreken; van zieke planten kan het beste materiaal mee gebracht worden, terwijl grondmonsters, na aanvrage, ter plaatse genomen worden. Vraag: In een vischbun of vischkaar waarin ter bewaring levende visschen zoo als voorn, blei of baars worden bewaard, vertoonen die visschen na eenige dagen schimmelplekken op hun rug met als ge volg dat zij kort daarop doodgaan. De bun is van hout, van binnen beslagen met ijze ren platen, voorzien van gaten om 't water ♦oe te laten, terwijl de bun in goed helder water drijft. Mijn vraag is: Wat is hierte gen te doen om dit euvel weg te nemen?" Antwoord: U moet flink zout in het water doen, op één emmer water ongeveer 1 pond zout. BROOD. Broodbon 10 (broodkaart) Geldig tot en met 13 October, recht- ge vende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Wat men overhoudt geldt tot en met 22 October; echter niet in hotels. THEE OF KOFFIE. Bon 114 (algem. distributieboekje). Geldig tot en met 8 November, rechtgevende op 250 gram koffie of 75 gram thee. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 78 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 Nov., recht gevende op 2J4 ons tarwebloem cf tarwemeel of boekweitmeel oi roggebloem of roggemeel of zelf rijzend bakmeel. SUIKER. Bon 109 (alg. distributieboekje). Geldig tot en met 25 Oct., recht gevende op één k.g. suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode 6" voor ben, die over geen andere kookgelegenheid bescnikken dan petroleum. Geldig tot en met 3 Nov., rechtgevende op 2 liter. Petroleumzegel „Periode A" voor hen, die petroleum voor ver lichting noodig hebben en over geen andere lichtbron beschikken. Geldig tot en met 10 Nov., rechtgevende op 2 liter. BOTER EN VET. Bon 05 tot en met 12 (boterkaart) Geldig tot en met 18 October. Op eiken bon een half pond boter. Bons 05 tot en met 07 (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Op elke bon een half pond margarine of boter. Bon 08 (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Een half pond gesmolten vet of boter. Bons 09 tot en met 12. (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Op elke bon half pond boter met 10 cent reductie per half pond. RIJST OF RIJSTEMEEL. Bon 76 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, rechtgevende op half pond rijst of rijstemeel. HAVERMOUT, ENZ. Bon 77 (algemeen distributieboekje) Geldig tot ën met 1 November, rechtgevende op half pond haver mout of havervlokken of gort of grutten. MAÏZENA, ENZ. Bon 28 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, recht gevende op L ons maizena of griesmeel of puddingpoeder. MACARONI, ENZ. Bon 15 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, rechtgevende op 1 ons macaroni of vermicelli. ZEEP Bon 104 (alg. distributieboeke) Geldig tot en met 18 October, recht gevende op 150 gram toiletzeep, of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeep poeder, of 125 gram zeepvlok ken, of 250 gram zelfwerkend waschmiddel of 200 gram vloeibare zeep. Bon 116 is tot en met 31 December geldig voor mannelijke personen boven de 15 jaar. recht gevende op 50 gram scheerzeep of of één tube scheercrême of één pot scheerzeep. VLEESCH Bon 04 (vleeschkaart). Geldig tot en met 20 October. Elk der met 04 gemerkte bonnen der vleeschkaart geeft recht op 100 gram vleesch, (been inb.) óf 75 gr. gerookt of gekookt vleesch óf een rantsoen vleeschwaren. De met 04 gemerkte bon voor „worst, vleeschwaren" geeft recht op een rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bestaat uit 75 gram gerookt of gekookt vleesch, ham, spek, carbonade, rookvleesch of gerookte worst of 100 gram gekookte worst of 125 gram leverworst e.d. of 150 gram bloedworst. Niet gebruikte bonnen 03 blijven geldig tot 20 October, maar niet in restaurants. ^BRANDSTOFFEN Bon 01, 02 en 03 (haarden en kachels). Bon 01 tot en met 06 (centrale verwarming). Brandstoffen, een eenheid, le periode. Cokes, een eenheid, le periode Geldig tot en met 31 October, recht gevende op een eenheid vaste brandstoffen. Agenda LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 12 October 20 uur tot Zaterdag 19 Oct. 8 uur, waargenomen door de apo theken: D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Gemeenteraad Gistermiddag vergaderde de gemeenteraad in de aula van het Stedelijk Gymnasium aanvankelijk onder voorzitterschap van wethouder mr. A. Tepe, later van den bur gemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heeren Parmentier en Veenendaal. Na afhandeling der Ingekomen Stukken wordt overgegaan tot de agenda. lo. Benoeming van een regent van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinder huis. Benoemd wordt de heer E. H. Moens al hier. 2o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Handelswetenschappen aan de Hoo gere Burgerschool voor Meisjes. Benoemd wordt de heer Th. A. van Wes terhoven. 3o. Benoeming van een tijdelijk leerares in het Duitsch aan de Hoogere Burger school voor Meisjes. Benoemd wordt mej. dr. A. Z. Huisman. 4o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Scheikunde aan de Hoogere Burger school voor Meisjes. Benoemd wordt de her drs. J. W. Zwart- senberg. 5o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Wis- en Natuurkunde aan de Hoo gere Burgerschool voor Meisjes. Benoemd wordt de heer drs. J. Ubbink. 6o. Benoeming van en tijdelijk leerares in het Fransch aan de Hoogere Burger school voor Meisjes. Benoemd wordt mej. dra. A. Oosterlee. 7o. Benoeming van een tijdelijk leerares in het Duitsch aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus. Benoemd wordt mej. dr. A. Z. Huisman. 8o. Benoeming van een tijdelijk leerares in het Engelsch aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus. Benoemd wordt mevr. J. E. Wisseniburgh- Ravensteyn. 9o. Praeadvies op het verzoek van H. van der Jagt om ontslag als hoofd van de op leidingsschool voor u.l.o. aan de 3 Octo- berstraat. Goedgekeurd. lOo. Voorstel tot het opnieuw verhuren van het terrein op den hoek van de Kern- straat en de Cobetstraat, kadastraal be kend gemeente Leiden, sectie M No. 9483, aan mevrouw E. VersteegenJuta, te Lei den. Goedgekeurd. llo. Voorstel tot het kosteloos in eigen dom bij de gemeente overnemen van. een tweetal strookjes grond aan de Witte Ro zenstraat, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie M nis. 1516 «n 2308 (ged.) Goedgekeurd. 12o. Voorstel inzake het met de N.V. Ge meenschappelijk Eigendom, Maatschappij tot exploitatie van Woon- en Winkelhui zen, te 's-Gravenhage, aangaan van een overeenkomst van ruiling van strooken grond, gelegen aan en bij de Burggraven- laan. Goedgekeurd. 13o. Voorstel tot 'het verkoopen van een strookje bouwterrein bij den Rijnsburger- weg, kadastraal bekend .gemeente Leiden, sectie P No. 1859 (ged.) aan J. B. de Ko ning te Leiden. Goedgekeurd. 14o. Voorstel inzake: a. het met de N.V. Meelfabriek „De Sleu tels" v. h. De Koster en Co., te Leiden, aangaan van een overeenkomst van rui ling van strooken grond aan de Oosterkerk straat; 'b. het verleenen van recht van overpad over een gedeelte van het pad langs de Meelfabriek naar en van de Oosterkeiik- straaat aan de sub a genoemde vennoot schap en aan J. Marijt. Goedgekeurd. 15o. Voorstel tot het verkoopen van een perceel bouwterrein aan den Rijnzichtweg, kadastraal bekend gemeente Oegstgeest, sectie B Nis. 1926 en 1935 (beide gedeel telijk aan G. W. Proper q.q., te Oegstgeest. Goedgekeurd. 16o. Voorstel: a. tot het verkoopen van een perceel bouwterrein aan den Wassenaarschen weg, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie P Nis 2259, 1574, 1645 en 2258 (alle gedeel telijk) aan P. J. van Hoeken, te Leiden; b. tot het beschikbaarstellen van gelden voor de demping van de in en bij den sub a genoemden grond gelegen sloot met bij komende werken. Goedgekeurd. 17o. Praeadvies op verzoek van het be stuur van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs, alhier, om medewerking te ver lenen tot het aanschaffen van leermid delen ten behoeve van zyn school voor u.lo. aan het Noordeinde 3 en tot het vast stellen van den desbetreffenden begroo- tingsstraat. Goedgekeurd. 18o. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de Vereeniging tot bevorde ring van de Opleiding tot Instrumentma ker, alhier, om te verklaren, dat uitbrei ding van het onderwijs aan de Instrument- makersschool, alhier, met dat in construc tie en ontwerpen van apparaten, en in ma- terialenkennis, noodig wordt geoordeeld. Goedgekeurd. 19o. Voorstel tot het intrekken van het raadsbesluit van 6 Mei 1940, inzake het aan het beheer en de exploitatie van de Sportstichting onttrekken van het terrein, gelegen achter „Pomona", kadastraal be kend gemeente Leiden, sectie P, No. 657. Goedgekeurd. 20o. Voorstel inzake het in eigendom en onderhoud overnemen van de Voorstraat en tot het beschikbaars tell en van gelden ten behoeve van het verbeteren van die straat. Goedgekeurd. 21 o. Voortstel inzake het verlagen van het bij raadsbesluit van 6 Mei 1940 voor luchtbeschermingsdoeleinden beschikbaar gestelde crediet. De heer Oostveen (S. Dem.) vraagt hoe het staat met het personeel, dat thans op uurloon in dienst genomen is. Men vreest, dat hom aansttelling slechts van zeer - tijdelijken aard zal zijn. Voorts ma ken de bewoordingen van het Ingeik. Stuk den indruk, alsof het werk van de vrijwil ligers niet gewaardeerd is. Iets meer waar deering voor hetgeen deze vrijwilligers hébben gedaan, ware op beter geweest. De heer Riedel maakt eenige op merkingen omtrent sommige detailposten. Wethouder Tepe ontkent, dat er geen blaam geworpen wordt op de vrijwilligers. Er staat slechts, dat het „systeem" niet vol daan heeft Voorts heeft de Inspecteur van de Luchtbescherming in een circulaire medegedeeld, dat er een vaste kern ge vormd zal worden uit gedemobiliseerden, in totaal 422 man, die in dienst zullen tre den op arbeidscontract. Reeds aangesteld personeel moet worden ontslagen ten be hoeve van de gedemobiliseerden van den Opbouwdienst. Daarna z.hst. goedgekeurd. 22o. Voorstel: a. tot het ibeschikbaarstellen van gelden ten behoeve van de verbetering van de Rijn- en Schiekade; b. tot het kosteloos in eigendom bij de gemeente overnemen van een strookje grond aan de Rijn- en Schiekade, kada straal bekend sectie M No. 5047 (ged1.) Goedgekeurd. Aan de agenda van den gemeenteraad waren heden nog de volgende punten toe gevoegd: a. Voorstel: I. tot het aankoopen van een drietal perceelen, begrepen in het saneeringsplan GeeregrachtKraaierstraat; II. inzake het verkrijgen, door middel van onteigening, van eenige perceelen, begrepen in het sub I genoemde sanee ringsplan. b. Voorstel inzake het aankoopen van perceelen bouwterrein nabij de Tomaten- straat en aan den Zoeterwoudschenweg, en tot het vaststellen van de desbetreffen de begrootingsstaten. Goedgekeurd. Rondvraag. De heer v. D ij k vraagt of het niet mo gelijk is, de geleidelampen, welke thans we gens het gebrek aan olie, zijn weggenomen, te vervangen door electrische. Speciaal in de buitenwijken is daar tijdens de verduis teringsuren groote behoefte aan. De voorz. zegt, dat er wel plannen dien aangaande zijn, doch dat deze nog niet verwezenlijkt zijn. Het is een lastig vraagstuk. In elk geval zou het aanbren gen van zulke richtlampen toch alleen mo gelijk zijn langs de groote verkeerswegen. De heer Groeneveld vraagt naar de oorzaak van de vertraging bij den afbouw van de Schrijversbrug. Wethouder Wilbrink antwoordt, dat een verschil van inzicht over de electri sche inrichting van de brug tusschen de Lichtfabrieken en den aannemer de oor zaak is. De heer Eiberbout vindt den prijs van ƒ0.50 voor identiteitskaarten te hoog. De voorz. antwoordt, dat identiteits kaarten onder de leges-verordening vallen. Overwogen wordt om aan de geldelijke be zwaren tegemoet te komen bij de nieuwe legitimatiebewijzen, welke straks berioo- digd zullen zijn. Nadat de heer v. d. Re y d e n nog den wensch had uitgesproken om meer gele genheid te geven bij de distributiebureaux, gaat de Raad in geheime zitting. Na heropening der deuren werd het vol gende voorstel aan de orde gesteld: a. van A. L. v. Berge Henegouwen voor een bedrag van ƒ6.000 aan te koopen het perceel Houtstraat 7. b. een crediet van 6.275 beschikbaar te stellen ten behoeve van de onder a. ge noemde grondaankoop met inbegrip van de overdracht-kosten. Dit voorstel werd z.h.st. aangenomen. DE LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Prof. Carl Flesch speelt in de Stadsgehoorzaal. Op Zondagmiddag 20 October a.s. zal, onder auspiciën van den Leidschen Kunst kring „Voor Allen", prof. Carl Flesch, de vermaarde Hongaarsche violist, een recital geven in de Stadsgehoorzaal, met mede werking van onzen eminenten Holland- schen pianist Theo van der Pas. Het pro gramma vermeldt o.a. de Frühlingssonate van Beethoven en de Sonate in A gr. t. van Mozart. Handelsregister K. v. K. -Wijzigingen: 7323. N.V.Fotho-litho- inrichting Koningsveld en Zoon, Leiden, Breestraat 24. Overl. Comm.: G. W. J. Koorrees, Voorschoten. N. Comm.: E. R. Bohrend, Amersfoort. 2267. fa. H. van Tongeren, Katwijk a. Zee, Noordstraat 1, brood- fen koekbakke- riij; grossierderij in biscuits, suikerwerken en chocolade. Het filiaal: ten Brittenstraat 62, Katwijk a. Zee, is overgegaan aan J. Kulk. De Wethouder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen, is verhinderd mor gen spreekuur te houden.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2