DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Balkan-sleutel Bommen op Nederland Momentje DINSDAG 15 OCTOBER 1940 32ste Jaargang No. 9772 Ste £cid^oKeSou^cimt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935, Giro 103003. Postbus 11, DUITSCHE MILITAIRE FORMATIES IN ROEMENIë. Zooals gemeld zijn Duitsche vliegtuig formaties in Roemenië geland, om op blij vende wijze de Roemeensche olievelden tegen vernieling en sabotage te bescher men. Tevens zal het Roemeensche leger waarvan de gevechtswaarde niet al te hoog mag worden aangeslagen onder Duitsche instructeurs worden opgeleid en gereorganiseerd. Hiermde is he teindstadium bereikt van de Balkan-politiek van de spil. Na jaren lang door den gezamenlijken politieken invloed, de heksenketel op den Balkan -tot rust gebracht te hebben, zijn de machten van de spil er onlangs door de arbitrage van Weenen in geslaagd, aan de rechtma tige eischen van Hongarije, het land dat het meest bij den vrede van Trianon had geleden, tegemoet te komen, zonder dat de vrede op den Balkan werd verstoord. Niettemin Roemenië was steeds het aangrijpingspunt van den Britschen in vloed op het Balkanschiereiland. Roeme nië was het scharnier tusschen de Kleine Entente en de Balkenentente en kon vooral na het'verleenen van de Britsche en Turksche garanties, tevens als afslui ting gezien worden van het politiek-strate- gisch bouwwerk, dat Groot-Brittannië in Klein-Azië had opgebouwd. Het is duidelijk, dat het verlies van Roe menië dan ook voor Engeland uiterst ge voelig moet zijn geweest en dat ook nu nog alle krachten worden ingespannen om toch nog eenigen invloed in het land te behouden en zoo noodig ondergrondsche actie te kunnen voeren. Neg steeds is er een Britsche gezant te Boekarest, die" het middelpunt moet zijn van de Britsche po litiek. Het feit van de Duitsche militaire formaties is aanleiding geweest, dat de gezant reeds herhaaldelijk inlichtingen heeft gevraagd aan de Roemeensche regee ring en dat Londenonder hands gedreigd heeft met verbreking der diplomatieke be trekkingen, hetgeen van Duitsch stand punt gezien zeker niet anders dan toege juicht kan worden. Het wegvallen van het Roemeensche in- vloedsgebied heeft bovendien tot gevolg, dat het verbond met Turkije eenigszins in de lucht komt te hangen, terwijl ook de bedreiging van de Russische Zwartezee- havens, welke gelegen teas in dit samen gaan van Turkije en Roemenië onder Brit schen invloed, thans geweken is. Dit alles was reeds een feit na de mislukking van de conferentie te Belgrado, waar het Turk sche diplomatieke offensief door middel van de Balkanentente mislukt was. Maar het wordt nog weer zeer duidelijk onder streept door de versterking van de Duit sche militaire positie in dit deel van den Balkan. De berichten over het optreden van Duitsche militairen in Roemenië werden vergezeld van de mededeeling, dat daarvan ook bericht is gezonden aan die mogend heden, die daarbij geïnteresseerd kunnen zijn. D.w.z. in de eerste plaats Italië en Rusland. Deze toevoeging toont wel dui delijk aan, hoe goed de verstandhouding tusschen deze drie machten thans is en hoe vast de gemaakte afspraken moeten zijn, wanneer een der drie in een zoo om streden gebied als Roemenië, waar alle belangensferen elkander kruisen, militai ren invloed krijgt. De door Londen steeds maar weer ijve rig verspreide geruchten, als zou nog steeds op nauwere samenwerking tus schen Groot-Brittannië en Rusland gere kend kunnen worden een oude wensch- droom, welke reeds twee jaar oud is worden hierdoor wel volkomen weerspro ken. Ook het opnemen in de Engelsche regeering van den vakvereenigingsleider Bovin, kon hieraan niets veranderen. Hier blijkt nog eens weer de gigantische strekking der buitenlandsche politiek van het Derde Rijk en de geweldige beteekenis van de Duitsch-Russische accoorden. Ook wat in Roemenië is gebeurd, is slechts door deze accoorden mogelijk ge worden; de gevolgen hiervan zullen in de toekomst nog wel blijken en zullen in ieder geval hun weerslag op geheel Klein- Azië, zoo uiterst belangrijk voor de Brit sche sleutel-positie rond het Suezkanaal en de Britsche petroleumvoorziening, niet missen. WASSCHERIJEN MOETEN VOORRADEN EN OMZET OPGEVEN. De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van de Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, waarbij alle personen of lichamen, die het wasscherijbedrijf uit oefenen, verplicht worden opgave te doeo van de hoeveelheid grond- en hulpstoffen op 1 October 1940 voorhanden of in voor raad, hoeveel zij daarvan in 1938 en 1939 hebben verbruikt, en de hoeveelheid wasch in droge kilogrammen in 1938 en 1939 be handeld. BOMMEN OP AMSTERDAM ZUID EN NOORD. Geen persoonlijke ongevallen. De Engelsche bommen, die Zaterdag avond weer op Amsterdam zijn geworpen, hebben gelukkig geen ernstige slachtof fers gemaakt. Terwijl Zaterdagavond de maan helder op de stad scheen en alom een duidelijk ncht verspreidde, wierpen de Engelsche vliegtuigen weer bommen op woonwijken in Amsterdam Zuid en Noord. Gelukkig vielen hierbij geen slachtoffers te betreuren. Er zijn vijf licht gewonden. In- Zuid zijn vier bommen ingeslagen, de eerste bom kwam terecht aan de ach terzijde van het monument voor burg meester Tellegen voor de P. L. Talkstraat. En wel precies in het midden van een plantsoen. Zij werd in de aarde gesmoord. Wel zijn in de omgeving zeer veel ruiten gesprongen, doch de enkele scherven, die rond vlogen, veroorzaakten vrijwel geen schade. Hier deden zich dan ook geen per soonlijke ongelukken voor. De tweede bom sloeg in het wegdek op den hoek van de David Blesstraat en de Corn. Springer straat. Deze veroorzaakte ernstige schade aan het perceel Springerstraat 35. Rond vliegende klinkers sloegen gaten in de buiten- en binnenmuren, terwijl de deur ingedrukt werd en de ramen uit de spon ningen vlogen. Ook de perceelen 33, 36 en 34 zijn ernstig beschadigd. Merkwaardi gerwijze sloeg de bom juist naast een op de straat geparkeerde bakfiets van een melkboer, zonder dat dit vehikel groote schade opliep. Het bleef op den rand van den krater staan. Wel moest een boom het ontgelden, welke in stukken brak. De ravage in de omgeving was ook hier zeer groot. De derde bom kwam neer in den tuin van het perceel J. L. Lievenstraat 70. Dit perceel en het perceel 72 v/erden van on der tot boven aan de achterzijde zwaar be schadigd. Gelukkig zijn echter geen pla fonds naar beneden gekomen, zoodat de be woners niet onder het puin bedolven wer den. Hieraan is het dan ook te danken, dat hier slechts drie gewonden zijn. Het aan de overzijde van het blok gelegen perceel van Woustraat 243, kreeg aan de achter zijde ook schade, een zieke, die in dit per ceel te bed lag, is aan een groot gevaar ont snapt, doordat de warandadeur van zijn slaapkamer naar binnen sloeg en juist naast het bed terecht kwam. Van vrijwel alle huizen in dit blok zijn de ruiten gespron gen. De vierde bom is evenals de eerste in een plantsoen terecht gekomen en wel mid den in het van Borsenburgerplein. Hij sloeg een grooten krater in den grond en vernielde alle ruiten in de omgeving. Twee personen liepen lichte verwon dingen op. In Noord sloegen twee bommen in een v/ei1 and* en twee kwamen in het water te recht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet OP VERSCHILLENDE PLAATSEN. Het A. N. P.: meldt: Op verschillende plaatsen en steden heb ben de Britsche vliegers in den nacht van Zondag op Maandag weer bommen uitge worpen, gelukkig zonder veel schade aan te richten. Slechts te Hoek (Zeeland! is ten huis verwoest en er zijn drie huizen beschadigd. Bovendien werd één persoon zwaar en één licht gewond. WEER OP DEN HELDER. Gisteravond zijn wederom bommen ge vallen in de bewoonde wijken van den Helder. Ditmaal werden de perceelen Rei gerstraat 78 en 80 door bommen ver nield. De huizen waren niet bewoond. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te be treuren. Wel is de materieele schade, ook in de omgeving, aanzienlijk. DS. H. W. VAN DER VAART SMIT LEGT AMBT NEER. Ds. H. W. van der Vaart Smit te 's-Gra- venhage, heeft aan de desbetreffende ker kelijke instanties het volgende schrijven gezonden: „Aangezien ik mij principieel niet ver eenigen kan met de politieke besluiten, die de synode der Gereformeerde Kerken in 1936 te Amsterdam o.m. tegen het natio- naal-socialisme nam en ik mij thans aan deze besluiten niet meer houden kan, zie ik mjj tot mijn leedwezen genoopt u te be richten ,dat ik mijn predikantsambt in de Gereformeerde Kerken nee'rleg. Mijn ge zin en ik verzoeken u ons niet meer als le den der Gereformeerde Kerk te beschou wen; belijdenisverschil heb ik inmiddels met u niet". Brandstoffen-bijslag voor ondersteunden Vanwege het Departement van Sociale Zaken is aan de gemeentebesturen een schrijven gezonden, waarin wordt medege deeld, dat van 13 October 1940 tot en met 12 April 1941 aan ondersteunde en bij de werkverruiming geplaatste werkloozen, waaronder begrepen tewerkgestelde „hoofdarbeiders", alsmede aan personen, die een tegemoetkoming ontvangen we gens verkorten werkduur, aan brandstof fenbijslag mag worden verstrekt. Deze zal gedurende het tijdvak van 13 October tot en met 23 November e.k. ten hoogste 1. per week en van 24 November 1940 tot en met 8 Maart maximaal 1.30 per week mogen bedragen, terwijl nadien wederom geen hooger bedrag dan wekelijks ƒ1. mag worden toegekend. Voor dezen bijslag komen in aanmerking gehuwde en ongehuwde kostwinners, als mede zij, die den steun voor alleen wo nenden ontvangen. Voorts kan nog mits het gemeentebestuur hiervoor termen aanwezig acht in eerstvermeld tijdvak een brandstoffenbijslag, gelijk aan de helft van dien voor kostwinners, worden uitge keerd aan degenen, die bij anderen een ka mer hebben gehuurd, zonder huiselijk ver keer, daarbij zelf de zorg dragen voor hun voedsel en voor het verkrijgen van brand stoffen op zichzelf zijn aangewezen. Laatst bedoelde bijslag mag alleen worden uitge keerd, indien in de kamer een, in bruik- baren toestand verkeerende stookgelegen- heid aanwezig is, waarvan ook regelmatig gebruik wordt gemaakt. Aan hen, die bij anderen inwonen en aan vorengenoemde voorwaarden niet voldoen, zooals kostgangers en zoogenaamde slaap gasten, mag geen brandstoffenbijslag wor den verstrekt. De ondersteunde of bij de werkverrui ming geplaatste werkloozen, die reeds een zoogenaamden kolenbon hebben ontvan gen, kunnen eerst dan voor brandstoffen bijslag in aanmerking worden gebracht, wanneer zij, te rekenen van 13 October af, 6 weken in zorg zijn. Een kostwinner, respectievelijk k?~nerbewoner, kan dan over de 6e zorg week een brandstoffenbij slag ontvangen respectievelijk van 0 25 en 0.15, terwijl aan hen de daaropvol gende weken normaal de bovenvermelde bijslag kan worden toegekend. Uiteraard zal, indien inmiddels de verhooging \%m den brandstoffenbijslag tot 1.30 per week van kracht is, dan met deze wijziging re kening mogen worden gehouden. De toekenning van brandstoffenbijslag aan ondersteunden mag «wederom in zoo verre tot gevolg hebben, dat de maxima van de schalen overschreden worden, dat bij geheele werkloosheid de som van steunbedrag en brandstoffenbijslag en bij gedeeltelijke werkloosheid, de som van het loon van den ondersteunde, het steun bedrag en den brandstoffenbijslag, ten hoogste bedraagt 95 pet. van het loon, dat de betrokken arbeider ten tijde van de ondersteuning in het vrije bedrijf zou kunnen verdienen, indien hij niet werkloos of gedeeltelijk werkloos was. Zij, die in een periode van drie maanden acht weken bij de werkverruiming zijn geplaatst, kunnen over de dagen c.q. we ken, dat zij niet tewerkgesteld zijn (de zoo genaamde wandeldagen of -weken), de helft ontvangen van het bedrag, dat hun aan brandstoffenbijslag zou worden uitge keerd, indien zij over bedoelde dagen c.q. weken wel tewerkgesteld waren geweest. In de kosten der verstrekking van den brandstoffenbijslag aan werkloozen, die in de steunregeling zijn opgenomen of bij een gesubsidieerde werkverschaffing zijn ge plaatst, zal onder normaal voorbehoud uit het werkloosheidssubsidiefonds eenzelfde bijdrage worden toegekend als in de ove rige kosten van steunverleening of in de loonen der werkverschaffing wordt ver leend. Bovenstaande regeling voor het verstrek ken van een brandstoffenbijslag geldt, voor zoover mogelijk, ook voor de kleine boe ren en kleine tuinbouwers, ferangschikt in de groep B. Ook aan deze personen kan dus, voorzoover zij geen kolenbon hebben ontvangen, vanaf 13 October e.k. een brandstoffenbijslag worden verstrekt. De kosten, voortvloeiende uit bovenbedoelde regeling voor de betrokken kleine boeren en tuinbouwers, komen voor de helft ten laste van het Departement van Landbouw en Visscherjj, terwijl de andere helft door de gemeente moet worden gedragen. EEN RUSSISCHE TEGENSPRAAK. MOSKOU, 15 October. (D.N.B.) Het agentschap Tass publiceert een officieele mededeeling, waarin gezegd wordt: „Het agentschap Reuter publiceert een bericht van het Engelsche blad „Daily Te legraph and Morning Post", volgens het welk op het oogenblik tusschen Engeland, Turkije, de Sovjet-Unie, Zuid-Slavië en Griekenland, z.g. onderhandelingen worden gevoerd ten aanzien van de kwestie van WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DAT IS GEEN OORLOG! De Engelsche bombardementen op de Nederlandsche bevolking moeten bij ieder een de overtuiging wekken, dat dit geen oorlog-voeren is. Wij schreven reeds meer dan eens in dezen zin. En wij sluiten ons aan bij de T ij d, als dit blad, schrijvend over bedoel de bombardementen, constateert: Dit is geen oorlog! „Wanneer zooals wij ten aanzien van de Engelsche bomaanvallen over ons land herhaaldelijk moesten verne men er in het geheel geen militaire of militair-belangrijke doelen aanwezig zijn, die het afwerpen van bommen kun nen rechtvaardigen, dan overschrijdt de oorlog niet alleen zijn eigen grenzen, maar de verwoesting heeft zelfs geen enkel redelijk uitgangspunt meer en gaat geheel op in de onmenschelijke vernie ling, waarvan elk redelijk mensch en re delijk oordeel zegt: „Dit is geen oorlog". BLANKE WAPENEN VERLANGD. Uit een rede van den heer Arnold Meijer, Leider van Nationaal Front, opge nomen in het weekblad De Weg: Naar de N.S.B. gaan velen, die onder de indruk van „het gerucht" komen en van de „benoemingen" en fluiste ren: „Heer igedenk mijner, wanneer Ge komt in Uw paradijs." Naar de Nederlandsche Unie gaat de man, die niet nadekt. Die er heen gaat omdat het de beste vluchtheuvel is of schuilkelder, en meent, dat met uiterlijk te veranderen, het oude kan blijven behouden en maar rustig kan worden gewacht op de dag, dat het „onoverwinnelijke" Engeland met zijn schepen hier landt en de Duitschers verdrijft. De Volkskrant schrijft hierbij: „Twee karakteristieken en twee onbe hoorlijkheden: de eene in de vorm, de an dere in het wezen. Onbehoorlijk is het, een woord uit de doodsstrijd op Calvarië te profaniseeren en daargelaten of men gelijk of ongelijk heeft toe te passen op een politieke be weging. Is het van de andere kant niet beneden de standing van een Leider, van een minstens ernstig bedoelde en ernstig ge richte beweging, ook al beschouwt men ze als een geduchte concurrent, te beweren, dat daarheen „de man die niet nadenkt" heengaat, zoodat de beweging uit een ver zameling „kippen zonder kop" bestaat? Is dit geen onverdiende blamage èn voor de leiding èn voor het Nederlandsche volk? En kan de Leider van Nationaal Front bedoeld hebben, de Nederlandsche Unie in verdenking te brengen bij de bezettende overheid door de zijner onwaardige insinu atie, dat de Unie, een loyale houding te genover Duitschland veinzend, met Enge land heult? Men mag den politieken tegenstander gerust bestrijden, maar men doe het met blanke wapenen." ZEEREERW. HEER B. G. HOSMAN Benoemd tot pastoor te Langeraar. Foto-archief Leidsche Crt. lepragh and Morning Post". Het agentschap Tass is gemachtigd te verklaren, dat dit bericht niet in over eenstemming is met de feiten en een fan tastisch verzinsel vormt van de „Daily Te- lepraph and Morning Post". VACANTIE. Er is zoo door allerlei omstandighe den niets van gekomen. Ik heb het tel kens weer uitgesteld, óók al vanwege de regen, maar de volgende week zet ik door. Dan trek ik mijn badpak aan en ga ik met vacantie. Hé, zult u zeggen, wat raar! Wie gaat er nou half October met vacantie? Nou ja, ziet u, eerst ben ik een poos je ziek geweest, toen moest ik waarne men voor allerlei vacantie-vierende collega's zoo'n goedzak ben ik nu en toen begon het te regenen. En het bleef maar regenen. Ik dacht: waarom zal ik nou speciaal in mijn vacantie in de regen gaan loopen. Ik wacht nog een beetje. Maar het bleef maar regenen. En intusschen hebben wij ook nog last gehad van een beetje oorlog en geslo ten grenzen en bomaanvallen. Dat kwam er ook nog bij. Maar nu wacht ik niet langer. Ik ga met vacantie. Maar ik weet niet waar heen ik gaan zal. Ik kan bijvoorbeeld naar Enkhuizen gaan. Dat is een mooi oud stadje. Maar daar zijn pas bom men gevallen en ik ga niet op reis om ergens een paar bommen op te van gen. Overigens is het ook zonder dat moeilijk genoeg. Je hebt trein vertra ging, je moet vóór tien uur binnen zijn en een aparte koffer meenemen voor je bonnen. Ik denk, dat ik maar thuis blijf. Rus tig thuis. Maar één vacantievreugde wil ik toch. hebben: ik schrijf beslist geen Momentje's. VOORSCHRIFTEN VOOR DE BINNENVAART. Nieuwe overheidsbevoegdheden vastgesteld. Tot Verhooging van de vervoerscapaci teit der binnenvloot heeft de Secretaris- Generaal van het Departement van Wa terstaat eenige, gisteren in werking getre den bepalingen afgekondigd (Verordenings blad 31): Houders van in Nederland aanwezige binnenvaartuigen, welke ten dienste van het goederenvervoer worden gebruikt, dan wel daarvoor bestemd zijn, zijn verplicht de afgeschermde navigatielichten met daar bij behoorende certificaten, welke door de bevoegde autoriteiten ten behoeve van de luchtbescherming zijn Voorgeschreven tij dens de vaart, steeds aan boord voor ge bruik gereed te hebbesn, ook al wordt niet gevaren. Deze verplichting gaat op 14 No vember in. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Waterstaat kan ten aanzien van door hem aangewezen transporten bepa len, dat de bemanning van binnenvaartui gen, welke voor deze transporten worden gebezigd, verplicht zijn om tusschen zons ondergang en zonsopgang en op Zon- en feestdagen te laden, te lossen en te varep, of wel laden of lossen toe te laten. Hij kan regelen stellen aangaande de berekening van een buitengewone vergoeding voor het verrictten van zulke transporten. Eemanningen van binnenvaartuigen zijn verplicht de hun door of namens beheer ders van waterwegen en sluiswerken gege ven aanwijzingen met betrekking tot het innemen van ligplaatsen, het verhalen van het binnenvaartuig van de eene ligplaats naar de andere en het opvaren of doorva ren van het binnenvaartuig terstond op te volgen. De inspecteur-generaal van het Verkeer kan houders en bemanningen van binnen vaartuigen aanwijzen om naar een door hem te bepalen plaats op te varen, even tueel tegen gedeeltelijke vergoeding. Bij weigering van den houder of de bemanning, kan hij de bemanning en de overige opvarenden met den sterken arm van het schip doen Verwijderen, het vaartuig doen bemannen en daar van gebruik maken ten behoeve van het goederenvervoer te water, zonder dat de houder van het vaartuig deswe ge tot eenige vergoeding gerechtigd wordt. Voorts bevat het besluit bepalingen over beroepsrecht en over de straf op overtre dingen. De secretaris-generaal van het de partement van Waterstaat kan uitvoerings bepalingen in de Ned. Staatscourant doen afkondigen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1