Duitsche militaire missie Roemenië in Jacfeifojcmatieó freóchextneti de aCieaeiden Herbouw Roemeen sche weermacht Bommen op Nederland fMomentje MAANDAG 14 OCTOBER 1940 32ste Jaargang No. 9771 Bureaux Papeiigracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN <Siro 103003. Postbus 1^ DU nummer bestaat uit twee bladen. „Levensvernieuwing" De vernieuwing, waarover in dezen tijd zooveel gesproken en geschreven wordt, moet zijn, wil zij een werkelijk goede en duurzame Vernieuwing zijn: een levens vernieuwing. Wij wezen daarop reeds meerdere malen. Wij hebben hier voor ons een pas ver schenen boekje van prof. J. H. Niekel, pr., directeur van het Philosophicum te War mond, dat wij gaarne toewenschen een breeden kring van lezers, die het zullen lezen mét ernst en daardoor ook met veel, héél veel. vrucht! In zijn „Woord vooraf" zegt prof. Niekel: „Dit werkje is geen gelegenheidsge- sclirift. De titel ervan werd dan ook niet ingegeven door den alom gehoorden op roep tot herstel en wederopbouw, maar wordt door den eigen inhoud gerechtvaar digd. Nu het evenwel in zulk een geweldig tijdsgewicht Verschijnt biedt het gereede aanleiding om zich erop te bezinnen, dat voor het waarachtig geluk der menschheid meer vereischt is dan wederopbouw en hertsel van materieele zaken, van tijde lijke levensvormen en instellingen. De leer van het ééne absoluut-noodzakelijke en van den voorrang, die hieraan bij al ons streven moet worden toegekend, behoudt ook voor onzen tijd haar volle beteekenis. En dit zoowel met het oog op ons uiteinde lijk doel, de eeuwige zaligheid, als voor de volle verwezenlijking van ons aardsche geluk." Prof. Niekel bedoelt, in dit boekje te ge ven een weergave van de door den geeste lijken leider bij uitstek, den H. Francis- cus van Sales (1567—1622), persoonlijk ge volgde en in zijn „Inleiding tot het devote leven" op schrift gestelde methode van zieleleiding. Maar, wie in onzen tijd spreekt of schrijft over levensvernieuwing bedoelt daarmede een vernieuwing Van het maatschappelijk leven, van de samen-leving, een politieke, een sociale vernieuwing. En de „Levensvernieuwing", die in het boekje van prof. Niekel wordt uiteenge zet, is bedoeld voor den afzonderlij- k e n mensch, is bedoeld om den afzonder lijken mensch kracht en bezieling te schen ken. Een schoon doel maar dit is dan toch niet een leerboek voor de vernieuwing van het gemeenschaps-leven? Dat is het wèl. En een der beste leer boeken op dit terrein, omdat wij willen het prof. Niekel laten zeggen in zijn reeds hiervoor geciteerd „Woord vooraf": „Het richt zich direct tot den afzonder lijken christen-mensch om hem te bewegen bewust en edelmoedig met Gods genade mede te werken aan zijn zelfverbetering en aan de harmonieuse ontplooiing van al de hem door God geschonken gaven van natuur en genade. Daarbij wordt het ech ter gedragen door de vaste overtuiging, dat behalve het onzichtbare goed, dat der gemeenschap toevloeit uit het genadele ven van slechts één harer leden, ook de tastbare invloed van een energiek val- maaktheidsstreven op de gemeenschap niet zal uitblijven, vooral niet zoo meerderen zich daaraan zetten." Als wij onze aandacht richten op een boekje als „Levensvernieuwing" van prof. J. H. Niekel (uitgave van Foreholte te Voorhaout) dan breekt de zon door de wolken! Deze tijd, die dringt tot nadenken, tot bezinning, kan een goed, een bij uit stek goede tijd zijn, als wij nu komen tot een mooie persoonlijke levensvernieu wing! DE PAUS TOT HET ARGENT!JNSCHE EUCHARISTISCH CONGRES. Zondagmiddag heeft Paus Pius XII in het Spaansch een radioboodschap tot het Argentijnsche Eucharistische congres, dat •bijeen is te Santa Fe de la Vera Cruz, ge richt. De Paus zegt, in deze boodschap deel te nemen in de plechtige hulde, die het Congres aan God brengt. Hij smeekt genade, geloofsijver en vooruitgang voor Argentinië af en noodigt het Congres uit, met hem te bidden, opdat de Almachtige zijn vrede in de ziel van alle volken legge en den strijd doe eindigen. DUITSCHE INSTRUCTEURS. In verband met de garantie, die te Wee- nen jegens Roemenië aanvaard is, heeft de Duitsche regeering, overeenkomstig de in structie formaties naar Roemenië gezonden en tegelijkertijd formaties Duitsche jagers als aanvullende bescherming van de Roe- meensche olievelden naar Roemenië over geplaatst. De Duitsche weermachtsformaties zul len dienen als onderwijs- en instructie- troepen bij den herbouw van de Roemeen- sche weermacht, die door het hoofd van de Roemeensche regeering, generaal Antones- cu, geëntameerd is en zij zullen na het vol brengen van hun taak weer naar Duitsch- land terugkeeren. De met Duitschland bevriende regeerin gen, die politiek belang zouden kunnen hebben bij de zending van de Duitsche weermachtsmissie naar Roemenië, zijn daar van door de Rijksregeering op de hoogte gesteld. DE AANKOMST TE BOEKAREST. Zaterdagmiddag om twaalf uur is op het koninklijke station te Raneasa (bij Boeka rest), dat met de Duitsche en Roemeensche vlaggen feestelijk was versierd, een trein met de leden der Duitsche militaire missie aangekomen, die op verlangen van de Roe meensche regeering de toekomstige oplei ding van het Roemeensche leger zal steu- Op het station waren ter verwelkoming verschenen de plaatsvervangende premier een commandant van de legionnaire bewe ging, Horia Sima, de minister van Buiten- landsche Zaken, Sturdza, de onderstaats secretaris van het ministerie van Oorlog, generaal Pantazi, de chef van den gene- ralen staf van het Roemeensche leger, ge neraal Joanitu en hooggeplaatste officieren van het Roemeensche leger. Een eerecompagnie met vaandels en muziek was opgesteld. De legionnaire be weging was met vele leden, gekleed in groe ne hemden, vertegenwoordigd. Voorts wa ren verschenen de leden van de Duitsche legatie, de Italiaansche gezant, de zaakge lastigden van Spanje en Japan en de mili taire attaché's van deze landen. Als eerste stapte de leider der Duitsche militaire missie, de generaal der cavallerie Hansen,'uit den trein. Hij werd door den Duitschen gezant voorgesteld aan de Roe meensche officieren. Onder de klanken der Duitsche en Roemeensche volksliederen in specteerde generaal Hansen vervolgens de eerecompagnie. DE TAAK DER MISSIE. In aansluiting hierop richtte in de recep tiezaal van het station de chef van den ge- neralen staf van het Roemeensche leger, generaal Joanitiu, in opdracht van den lei der van den staat, generaal Antonescu, har telijke woorden van verwelkoming tot den leider der Duitsche militaire missie. Hij herinnerde aan de in een niet al te ver verleden reeds eenmaal voorgekomen sa menwerking tusschen de beide legers en sprak de hoop uit, dat het nieuw te begin nen tijdperk dezelfde vruchtbare gevolgen zou hebben als toen en een definitief sa mengaan der beide landen zou beteekenen. Generaal Hansen antwoordde met woor den van dank voor de begroeting, die hem en zijn officieren ten deel was gevallen en voor de bewezen eer. De Duitsche weer macht heeft zeer bereidwillig gevolg gege ven aan het verzoek van den leider van den Roemeenschen staat, om een militaire mis sie te zenden, ten einde het Roemeensche leger in haar ervaringen te laten deelen. Hij en zijn geheele missie zullen zich zon der voorbehoud in dienst van deze taak stellen. Van het station begaf generaal Hansen zich, vergezeld van den Duitschen gezant en den Duitschen militairen attaché naar het gebouw van den minister-president om den leider van den staat, generaal Anto nescu, een bezoek te brengen. De officieren der missie, ongeveer veertig in getal, be gaven zich daarna naar hun verblijven. AANKOMST LUCHTCOMMANDO.. Op het vliegveld Baneassa bij Boekarest is Zaterdagmiddag het commando van de luchtmacht van de Duitsche militaire mis sie, onder leiding van luitenant-generaal Speidel aangekomen. Ter begroeting waren aanwezig de plaatsvervangende minister president en commandant der legionnairs, Horia Sima, de onderstaatssecretarissen van het ministerie van Defensie, generaal Pan tazi en commodore Jionescu, alsmede de chef van den staf, Joanitziu. Het Duitsche gezantschap waS voltallig aanwezig. Commodore Jionescu heette luitenant- generaal Speidel hartelijk welkom op Roe meenschen bodem. De Duitsche bevelheb ber dankte hierop in naam van rijksmaar^ schalk Göring. Hij inspecteeerde vervolgens de eere-compagnie van het Roemeensche luchtwapen en de fomaties legionnairs, die in groene hemden gekleed waren. In vervolge op onze mededeelingen van Zaterdag omtrent Engelsche bommen op ons land, kunnen wij nog melden, dat En gelsche vliegers in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in Vlaardingen-Ambacht brandbommen hebben neergeworpen, waar door in negen huizen brand ontstond, wel ke evenwel snel gebluscht kon worden. Rotterdam werd opnieuw met brisant bommen getroffen. Twee mannen en een meisje werden gedood, twee personen werden zwaar gewond. Te Beers in Noord-Brabant kwamen zes brisantbommen neer, waarvan verschillen de op de jeugdherberg de Witte Bergen. Een jongen werd gédood. Engelsche vliegers deden voorts een po- ping het havengebied van Amsterdam te bombardeeren. Bijna alle bommen kwamen evenwel in het water terecht, waarbij een steiger en een klein schip werden bescha digd; één persoon werd gewond en er werd veel schade aangericht aan de ruiten in de omgeving. Tenslotte wierpen Engelsche vliegers nog op tien andere plaatsen van het land bom men, zonder evenwel noemenswaardige schade aan te richten. De bommen op VIaardingen. Zaterdagmorgen bij het aanbreken van den dag zijn wij aldus een redacteur van het A.N.P. ons gaan overtuigen van de schade, welke de Vrijdagmorgen uitgewor pen bommen op Vlaardingen hebben aange richt. Hierbij bleek, dat een brisantbom, die van groote hoogte is uitgeworpen, terecht is gekomen op het pand Hoogstraat 166. Zoo- reeds gemeld, werd dit pand totaal ver nield. Van het daarnaast gelegen pand, Hoogstraat 168, dat door een open trap met nr. 166 is verbonden, is een groot deel van den zijmuur weggeslagen. Ook hier werden de bewoners die zich allen in de woonkamer bevonden, slechts licht gewond. Voorts viel een bom in de Kuiperstraat voor de bok- kingrookerij van den heer Maarleveld. Dit huis werd voor een gedeelte verwoest. De derde bom kwam neer op de achterzijden van de panden Avrol 14, 16, 18, waar resp. de gezinnen van der Ende, Elshout en Kalis vaart wonen. Hier waren de gevolgen ont zettend. Zooals reeds gemeld werd de 54- jarige D. van der Ende op slag gedood, ter wijl ook de 15-jarige Corrie Elshout onder het puin werd bedolven. Eerst Zaterdag morgen heeft men haar lijkje kunnen ber gen. Voorts vonden den dood de 20-jarige G. A .C. Linssen, en de 17-jarige J. van Toor, die zich in de nabijheid bevonden van de bominslagen in de Hoogstraat en de Kui perstraat. In het ziekenhuis zijn ernstig ge wond opgenomen' de 18-jarige D. van der Ende, de 20-jarige J. Klos, de 52-jarige mej. Vlaspolder, de 17-jarige Rietje Elshout en de 15-jarige Henny van Enden. Een dezer slachtoffers, de 18-jarige D. van der Ende, i3 Zaterdagavond na aankomst in het zie kenhuis nog aan de bekomen verwondingen overleden, zoodat thans reeds 5 dooden te betreuren zijn. De overige gewonden kon den, na te zijn verbond m, het ziekenhuis verlaten. Ook in de raadszaal zijn nog vele personen door de E.H.B.O. en het Roode Kruis behandeld. De heer M. C. Siezen, burgemeester van Vlaardingen, de heer P. D. N. Jonckheer, voorzitter van het Roode Kruis en de heer Th. Werner, hoofd van den luchtbeschermingsdienst, waren per soonlijk aanwezig om het opruimingswerk te leiden. De verslagenheid onder de bevolking te Vlaardingen is zeer groot. WAT ANDERE, BLADEN SCHRIJVEN INDIë EN WIJ. In ons nummer van Vrijdag hebben wij gewezen op de moeilijkheden, waarin het bezette gebied van Nederland wordt ge bracht door de houding van het Indische gouvernement. De Maasbode van Zondagochtend schrijft onder het hoofd „Waarom langer zwijgen?" o.m.: „Men vraagt zich in het algemeen met verwondering af, waarom van Indische zijde nog steeds niet is geantwoord op het telegram, waarin het college van secretaris sen-generaal een uiteenzetting van de si tuatie hier te lande heeft gegeven. Men is in Indië daardoor toch op de hoogte ge bracht van de moeilijkheden welke voor het bezette gebied uit het gerezen conflict voortvloeien. Die moeilijkheden kunnen bezwaarlijk worden overschat. De reeds gearresteerde, resp. nog te arresteeren Nederlanders kun nen voor het meerendeel moeilijk worden gemist op de plaats, die zij in ons maat schappelijk leven innemen. Hun internee- ring beteekent in elk geval een gevoelig maatschappelijk verlies; om van het aan hen zelve en hunne hier te lande bestaan de betrekkingen berokkende leed nog maar niet te spreken. Deze wetenschap kan in Indië aanleiding geven tót het stellen van de vraag, of niet op eenigerlei wijze een diplomatiek con tact dient te worden gelegd. Al ware het slechts om onnoodige schade aan het be zette gebied te besparen. In elk geval mee- nen wij van het Indische gouvernement te mogen verlangen, dat het de kwestie van alle kanten, cfus niet slechts van haar for malistische zijde grondig bestudeert". De Volkskrant schreef deze dagen: „De interneering van opnieuw een groote honderd Nederlandsche burgers als re presaille van het onveranderd handhaven der interneering van de Duitschers in Ne- derlandsch-Indië kan niet anders dan een pijnlijk incident worden genoemd. De gouverneur-generaal is in ieder geval in gebreke, dat hij op geen enkele der po gingen om met hem in contact te komen heeft gereageerd. En algemeen zal men het betreuren, dat de landvoogd ware het slechts om te voorkomen dat een groep landgenooten.de dupe worden van een on verdiende bestraffing geen wijziging heeft willen brengen in de behandeling der Duitsche geïnterneerden. Nog meer zou men het hebben gewaardeerd dat hij hun de vrijheid had hergeven". Nieuwe initiatief der actie „Voor God" SCHRIFTELIJKE CURSUS IN DE KATHOLIEKE GELOOFSLEER. Deze dagen heeft het Katholiek Comité van actie „Voor God" een prospectus ver zonden voor een Schriftelijken Cursus in de Katholieke Geloofsleer. De cursus is bedoeld voor den katholie ken ouder en opvoeder, jeugdleider en on derwijzer, den katholieken propagandist, de leden van leekenapostolaat en kernen voor Katholieke Actie, maatschappelijke werksters en werkers. Deze categorieën zijn voorbeelden. De cursus is aldus samen gesteld, dat hij met groot nut gebruikt kan worden door iederen Katholiek, die, nu het de goede tijd is, zijn geloofskennis wil ver levendigen en verdiepen. Uit de brieven, die het Comité mocht ontvangen van het Hoogwaardig Episco paat, blijkt wel, hoezeer de Bisschoppen dit initiatief waardeeren en aanmoedigen. Zoo beveelt de Aartsbisschop van Utrecht „dezen schriftelijken cursus gaarne en van harte aan". En zoo schrijft de Bischop van Haarlem: „Van harte wenschen wij u geluk met den gelukkigen opzet". En verder: „Wanneer het plan wordt uitgevoerd zooals u zich voorstelt en zooals alle plannen van het comité tot heden werden uitge voerd dan verwachten wij van deze schriftelijke lessen groote vruchten voor het godsdienstig streven en leven van de huisgezinnen, waar verschillende onder werpen in den huiselijken kring zullen be sproken worden". De cursus omvat de geheele katholieke geloofsleer, ingedeeld in drie deelen van één jaar. Hij omvat drie maal vijf en twin tig lessen van veertien dagen, gebaseerd op de drie groote deelen van het christelijk leven: De Geloofsleer, Genade en Genade middelen. De Beleving van het Geloof, De Bekroning van het Geloof. De prospectus geeft verder een gedetail leerde indeeling der lessen en uitvoerige inlichtingen over den eenvoudigen tech niek van den cursus. Juist in deze dagen moet een dergelijke cursus aan zooveel mogelijk katholieken GEMEENSCHAPSZIN. Ik lees een ibericht in de krant van een oud Moedertje dat op een distri butiebureau een ontroerend bewijs van gemeenschapszin aan den dag legde. Zij komt daar voor de kolen bonnen^ Zij weet-geen raad (met de formulieren, die zij beverig te voorschijn haalt. Heeft u nog voorraad? vraa>gt de ambtenaar. Ja meneer, drie mudjes kolen. Dan krijgt u er nog zooveel bon nen bij voor kolen. De kolen zijn zieker erg schaarsch, meneer, zegt het moedertje. U hebt recht op het aantal, dat de bonnen aangeven. Ik zal er van den .winter wel zien te komen met mijn drie mud, zegt het vrouwtje goedig en zij wil zich zonder meer verwijderen. Dat gaat natuurlijk niet op en eerst na lang aandringen neemt zij haar bon nen aan, onbewust, dat haar houding op de aanwezigen zulk een indruk had gemaakt. Dit is een bewijs van sociaal gevoel, waar wij even versteld van staan. Dat komt, omdat wij ons zorgen maken over de toekomst. Omdat wij bang zijn in de kou te moeten zitten, omdat wij vreezen.dat er niet genoeg te eten zal zijn, maar ook omdat wij bang bijn ons dit of dat te moeten ontzeggen. Voorzorg is goed en een spaarzaam heid, welke rekening houdt met de toe komst eveneens. Dat past in dezen tijd nog meer dan anders. Maar het is óók goed iets te kunnen offeren en daar voor zijn al te velen pog te bang. Daarom is het goed te weten van dit tevreden oud Moedertje. V worden gebracht. Met dit doel, het Gods geloof te maken tot de grootste werkelijk heid in het dagelijksche leven van iederen Nederlander is deze schriftelijke cursus in de katholieke geloofsleer tegen uiterst la gen prijs in het licht gegeven. Het secretariaat der actie: Postbus 2, Heemstede zendt op aanvrage gaarne de prospectus aan belangstellenden toe. Bouwmaterialen ook op den bon MACHTIGINGS-SYSTEEM VOOR HET AANKOOPEN INGEVOERD Naar men weet is voor de uitvoering van bouwwerken de goedkeuring vereischt van den Regeeringscommissaris voor den We deropbouw. Dit is o.a. noodzakelijk innrer- band met de schaarschte aan bouwmateria len. De Regeeringscommissaris voor den We deropbouw heeft nu voor uitvoering van bouwwerken, goedgekeurd na 1 October 1940, een machtigings-systeem voor den aankoop van hout, ijzer en staal en non- ferro metalen ingevoerd. Tegelijk met de toezending van de goed keuring voor de uitvoering van een bouw werk aan den principaal worden door het Regeeringscommissariaat machtigingen voor den aankoop van bovengenoemde materia len in den vorm van bonnen toegevoegd, waarmede de principaal en de bouwonder nemer of hun gemachtigden bij de betreffen de leveranciers tot aankoop van de toege stane hoeveelheden materialen kunnen overgaan. Aangezien het door de invoering van dit systeem niet meer mogelijk zal zijn, een grooter hoeveelheid materiaal te koopen dan de hoeveelheid, waarvoor het Regee ringscommissariaat vergunning heeft ver leend, is het in het belang van de aanvra gers, de benoodigde hoeveelheden van bo vengenoemde soorten materialen nauwkeu rig te berekenen aan de hand van de door den Regeeringscommissaris getroffen „Maat regelen ter besparing op bouwmaterialen" d.d. 21 Augustus 1940, en deze in de daar voor aangewezen kolommen van het aan vraagformulier in te vullen. In het bijzonder wordt de aandacht er op gevestigd, dat in de kolommen van het aan vraagformulier moeten worden ingevuld de totale hoeveelheden bouwmaterialen, welke blijvende tot het bouwwerk behooren. Bovendien moet echter in de toelichting op de laatste bladzijde van het formulier, overeenkomstig de specificaties, voorko mende in de kolommen, aangegeven wor den, welke hoeveelheden van deze materia len reedl in het; bezit zijn van den princi paal of den bouwondernemer. Voor betonwerken dient het totaal te be- kisten oppervlak van beton eveneens in de toelichting vermeld te worden. In het belang van een vlotte behandeling van de aanvragen tot goedkeuring is het gewenscht, dat men zich nauwkeurig aan het bovenstaande houdt. Hierdoor worden oponthoud en moeilijkheden voorkomen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1