De oorlog in tiet Westen Boodschap van Pétain Spanning om den Pacific De inschakeling van Roemenië Amerika's defensie RECHTZAKEN WELKE BONS? VRIJDAG 11 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 MERKWAARDIG LUCHTGEVECHT. Bij een luchtgevecht, dat zich boven de Engelsche Zuidkust tusschen een Duit- gchen bommenwerper en tien Engelsche Spitfires afspeelde, schoot het Duitsche vliegtuig een Engelschen jager neeer. Daarbij deed zich het zeldzame geval voor, dat de brandend neerstortende Spitfire een tweede toestel van de Engelsche aan- Vallersgroep, dat haar baan kruiste, ram de en mee in de diepte sleurde. De Duit sche bommenwerper bereikte met talrijke treffers zijn vliegveld. Een lid der beman ning werd doodelijk gekwetst. BRANDEN IN LONDEN. De Duitsche verkenners melden, dat in het centrum van Londen nog steeds een uitgebreide brand woedt, die ontstaan is door gisternacht neergeworpen bommen. Ondanks het heldere weer verspreiden zich dikke rookwolken over de stad. De rook stijgt tot groote hoogte op. Duitsche verkenners hebben waargeno men, dat behalve de reeds gemelde "bran den nog vijf groote branden woeden in het Londensche stadsgebied van Westminster. De vele kleinere branden zijn reeds ge- bluscht. De brander, werden gisteren voor en na zonsopgang door Duitsche bommen veroorzaakt. FRANSCHE DUIKBOOT „AJAX" TOT ZINKEN GEBRACHT. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de Fransche onderzeeër „Ajax" is gezonken. De geheele bemanning werd gered en naar Freetown in Sierra Leone gebracht. De ..Ajax" mat 1500 ton en is pas onlangs in gelijfd bij het in West-Afrika gestation- neerde Fransche eskader. De „Ajax" is een zusterschip van de „Perseus", die on langs tijdens den slag bij Dakar tot zinken werd gebracht. Zij werd drie jaar geleden in dienst gesteld en had een bemanning van vierofficieren en 59 minderen aan boord. De Fransche admiraliteit deelt volgent het D. N. B. mede, dat de „Ajax" volgens een Engelsch bericht door de Britsche strijdkrachten in de Golf van Guinea aan de Westkust van Afrika tot zinken is ge bracht. CANADEESCH TROEPENTRANSPORT. Naar zoojuist door Reuter wordt ge; meld, wordt in Ottawa officieel tegenge sproken, dat een vrachtschip met Canadee- sche troepen tot zinken zou zijn gebracht, zooals door het opperbevel der Duitsche wetrmacht is beweerd. Van bevoegde zijde wordt hierover aan het D. N. B. het volgende verklaard: Deze veronderstelling is niet waar. Het weermachtbericht van 9 October heeft al leen gemeld, dat een Duitsch gevechtsvlieg tuig een sterk beveiligd convooi, bestaande uit vijf groote troepentransportschepen, heeft aangevallen en op een der schepen treffers heeft geplaatst. Een troepentrans portschip van ongeveer 20.000 brt. bleef stilliggen. Zooals men ziet, wordt er in het weermachtbericht met geen woord van Canada of van een tot zinken brengen ge rept. In dit geval kan men slechts dank baar zijn voor de openhartigheid van het Reuterbureau. Nu de officieele Duitsche instanties zich beperken tot het voorzichtige bericht, dat het Engelsche schip slechts meerdere ma len getroffen is, schijnt thans uit het feit, dat Reuter het tot zinken brengen van dit schip zoo sterk tegenspreekt, de conclusie gerechtvaardigd, dat het troepentransport schip toch nog ernstiger beschadigd is, dan door den Duitschen piloot zelf werd aan genomen en gerapporteerd is. Interessant en belangrijk te weten is voor de Duitsche weermacht de andere onvrijwillige onthul ling, dat zich onder de zwaar geladen trans portschepen van dit Engelsche convooi ook een schip bevond met Canadeesche troepen, hetgeen eerst via dezen weg be kend is geworden. BELGISCHE STEDEN DOOR ENGELSCHE VLIEGERS BESTOOKT. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de Royal Air Force wederom twee vreedzame woonwijken in de Belgische steden Luik en Herstal met bommen van het zwaarste kaliber bestookt. In Luik werden, ver verwijderd van ieder militair doel, vier huizen getroffen, die geheel in stortten. Uit de puinhoopen werden acht dooden geborgen, nl. twee echtparen en een familie bestaande uit vier personen. Talrijke personen werden gewond. In Herstal werd eveneens een woonhuis totaal vernield. Gelukkig vielen er geen slachtoffers. De jongste aanvallen van de Engelsche vliegers hebben onder de bevolking een groote opwinding veroor zaakt. DE FRANSCHE POLITIEK WORDT BEHEERSCHT DOOR DE BETREKKINGEN TOT DUITSCHLAND. In een boodschap aan het Fransche volk houdt maarschalk Pétain zich bezig met het nieuwe stelsel. Hij zei dat Frankrijk geen alliantie zou aangaan en geen buitenlandsch regiem co- pieeren. In Frankrijk bestaat een nationaal en autoritair systeem op socialen grondslag. De Fransche politiek wordt beheerscht door VERKLARING VAN MATSOEOKA. De minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka, heeft gisteravond een verkla ring afgelegd betreffende de heropening van den weg door Birma en hét sluiten van het driemogendhedenpact. Deze verklaring luidt als volgt: Niet dan schoorvoetend lever ik com mentaar op de verklaring van Churchill, die volgens de berichten in het Engelsche parlement is afgelegd ten aanzien van het besluit der Britsche regeering tot herope ning van den z.g. weg door Birma. Maar aangezien het wel nuttig kan zijn den toestand ten opzichte van dit probleem op te helderen, evenals ten opzichte van het driemogendhedenverdrag tusschen Ja pan, Duitschland en Italië, zou ik in dit verband eenige opmerkingen kunnen ma ken. In de eerste plaats was niet overeenge komen, dat het sluiten van den weg door Birma voor den tijd van drie maanden als voorwaarde had, dat Japan er binnen dat tijdsbestek in zou slagen vrede te sluiten met China. Toen evenals thans wenschte Japan natuurlijk vurig een algemeenen vrede in China zoo vlug mogelijk tot stand te brengen en uiteraard heeft het dit ge zegd tegen den Britschen ambassadeur te Tokio. Niemand zou het feit willen ont kennen, dat geen ander volk méér dan het Japansche den wensch heeft gevoed om den vrede tusschen Japan en China her steld te zien. In feite heeft Japan iedere inspanning in die richting geleid en het doet dat op het oogenblik nog. Juist het sluiten van het pact met Duitschland en Italië, hetgeen Churchill schijnt te betreu ren, is in zekeren zin een nieuwe poging c hetzelfde doel te bereiken. In de tweede plaats begrijp ik niet, wan neer de Britsche regeering, zooals zij zegt, werkelijk den vrede in Oost-Azië zoo snel mogelijk hersteld wenscht te zien, dat zij kan hopen bij te dragen door den weg door Birma weer open te stellen, waardoor Tsjang Kai-sjek wordt aangemoedigd in zijn verzet tegen en zijn strijd met Japan. Het besluit, dat ongelukkigerwijze is geno men, zal zooals een ieder kan zien, de wer king hebben, dat Tsjang Kai-sjek wordt aangemoedigd, onverschillig of dit nu de bedoeling is of niet. Churchills verklaring op dit punt is op zijn minst met zichzelf in-tegenspraak. Ten slotte zou ik hieraan kunnen toe voegen, dat het Driemogendhedenpact niet is aangegaan met de bedoeling het te rich ten „tegen" de Vereenigde Staten. Wanneer er al van gerichtheid sprake kan zijn, zou ik willen zeggen, dat het be doeld was „voor" de Vereenigde Staten. Openhartig gesproken wenschten de ver dragspartijen oprecht, dat zoo'n machtige natie als de Vereenigde Staten in het bij zonder en alle andere naties, die op het oogenblik neutraal zijn, niet betrokken zou den raken bij den Europeeschen oorlog, of op eenigerlei wijze in conflict zouden ko men met Japan ten gevolge van het Chi- neesche incident of anderszins. Een zooda nige gebeurtenis, met alle mogelijkheden van het teweeg brengen van een verschrik kelijke catastrofe voor de menschheid is voldoende om iemand te doen huiveren, wanneer men aan de consequenties denkt. Kortom het pact is een vredespact. MEENINGSVERSCHIL TUSSCHEN HULL EN WELLES? Volgens een bericht van de „New York Herald Tribune" uit Washington zouden vrij krasse meeningsverschillen bestaan tusschen den minister van buitenlandsche zaken, Huil en zijn plaatsvervanger Sum ner Welles,- nopens de jegens Japan aan te nemen houding. Terwijl Welles tot voorzichtigheid zou raden, zou Huil hierin door verscheidene kabinetsleden gesteund, scherpe taal eischen. De Amerikaansche minister van finan ciën, Morgenthau, heeft met de function- narissen van de weermachtsministeries en vertegenwoordigers van de commissie voor de landsverdediging een vrij langdurige bespreking gehad, die volgens de „New York Times" over de bewapeningsmaatre gelen van de Vereenigde Staten handelde. Na deze conferentie ontving Morgenthau den leider van de Engelsche inkoopcom missie, Purvis, en haar Amerikaanschen contactagent, Young. de Duitsch-Fransche betrekkingen. Duitsch land zou aan Frankrijk of een harden met strafmaatregelen verbonden vrede kunnen opleggen of tot een vrede kunnen besluiten, die berust op de samenwerking van de bei de volken. De door den staat overgenomen industieën zullen weer naar de particuliere oeconomie overgebracht worden. Er zal echter een oeconomische politiek gevoerd worden, waarbij alle oeconomische activi teit ondergeschikt is aan den staat. De regeering is tegen den klassestrijd en wenscht noch met hulp van de arbeiders, noch met die van het kapitaal of een an dere klasse te regeeren. De arbeiders zullen volgens hun bekwaamheid betaald worden, doch alle twistpunten zullen door een ver plicht scheidsgerecht bijgelegd worden. De staat zal alle groote concerns ontbinden en de mogelijkheid van corruptie afweren. Het nieuwe financieele stelsel houdt toe zicht van den staat over de beurs en den buitenlandschen handel in goud zal slechts als garantie voor aan het buitenland te verrichten betalingen dienen, elke specula tie daarmee zal verboden zijn en produc tie en consumptie zullen nauwkeurig ge controleerd worden opdat de koopkracht van het nationale betaalmiddel op peil blijve. BREUK MET ENGELAND SPOEDIG TE WACHTEN. In kringen, die in nauwe betrekking staan tot de as, werd tegenover United Press verklaard, dat de leden van het En gelsche gezantschap zich naar Istanboel zouden begeven en dat het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Enge land en Roemenië nog slechts een kwestie van uren is. Van de zijde van het Engelsche gezant schap werd verklaard, dat de Engelsche gezant nog aldoor op opheldex-ing van den toestand wacht. Het antwoord van de Roe- meensche regeering op de Engelsche aan vragen was zoowel ..onbevredigend als ont wijkend" geweest. Op de vraag of de En gelsche gezant zich direct tot Antonescu had gewend, om met hem den toestand te bespreken, werd toestemmend geantwoord. Naar thans bekend wordt, heeft het En gelsche gezantschap niet slechts den in de Roemeensche olievelden wonenden Engel schen, doch allen Engelschen die iets te maken hebben met de olie-industrie den raad gegeven onmiddellijk te vertrekken. Voorts meldt het D. N. B. uit Boekarest, dat de Roemeensche generale staf onder voorzitterschap van Antonescu in vergade ring is bijeengekomen en richtsnoeren heeft aangegeven voor de reorganisatie van het leger. DE REPATRIEERING DER DUITSCHERS. De onderhandelingen over de repatriee- ring der Volksduitschers uit het Zuiden-der Boekowina en de Dobroedsja zijn te Boe karest begonnen. De leider )der Duitsche delegatie is consul-generaal, SS-obergrup- penfueher Rodde. Leider der Roemeen sche delegatie is gezant Brosu. In een ope ningstoespraak heeft de Duitsche delegatie leider gewezen op de gemeenschappelijke geestesrichting, die thans de beide landen bezielt. Door deze gemeenschappelijkheid wordt de samenwerking der beide delega ties vergemakelijkt. De voorzitter der Roe meensche delegatie wees in zijn antwoord in hartelijke bewoordingen op de nauwe vriendschappelijke betrekkingen met Duitschland. Daarop werd de grondslag van een verdragsontwerp in behandeling geno men. V. S. GAAN ALASKA ZEER KRACHTIG VERSTERKEN. Volgens United Press wordt Alaska met groote snelheid tot een voorpost van de verdediging van het westelijk halfrond in gericht. Iedere week verlaten officieren van land- en zeemacht der Vereenigde Staten, alsmede vele ingenieurs in reus achtige vliegbooten Seattle, om naar Jue- neau en andere punten van het reusachti ge arctische territoriüfti te vliegen, waar zij toezicht houden op den bouw der ver sterkingen, welker aanleg onlangs door het Congres werd toegestaan. De twee „bruggen" van Azië, welke eventueel gebruikt kunnen worden voor een inval in Alaska, Canada en de Ver eenigde Staten over de Aleoeten en het schiereiland Seward, worden beveiligd door een rij blokhuizen en door steunpun ten voor vliegtuigen, onderzeebooten en andere oorlogsschepen. De wegen tusschen Azië en Alaska, waarlangs Rusland vroeger de verbinding onderhield met het toen tot Rusland be- hoorende Alaska, zullen waarschijnlijk voor alle tijd worden gesloten. Tegelijkertijd worden nieuwe verkeers wegen van Alaska naar de Vereenigde Staten aangelegd. Ook begeven zich groe pen ingenieurs en wegenbouwers, Ameri kanen en Canadeezen naar het IJoorden, om een van de grootste straatweger, der wereld aan te leggen, die uit de Ver eenigde Staten komend, door westelijk Canada en het Yukon-gebied zal loopen. Er zullen vijf hoofdverdedigingspunten in Alaska aangelegd worden. In elk daar van zullen voortdurend 5000 man bezig zijn. De verdedigingsmacht van Alaska, die tot dusver bestond uit twee compag- nien, welke in Skagway waren gestation- neerd, zal sterk worden uitgebreid. Van deze vijf verdedigingspunten worden er drie voor de Amerikaansche marine en twee voor het leger ingericht. Zij bestaan uit een luchtbasis bij Sitka, waarvan de bouwkosten 12 millioen gul den zullen bedragen, een onderzeeboot basis in Dutch Harbor op de oostelijke punt der Aleoeten. In Fairbanks wordt een opleidingsinsti tuut voor vliegers opgericht. De vliegers worden hier geoefend in het vliegen in deze koude streken. Het grootste mili taire project zal het legersteunpunt te Anchorage zijn en de bouwkosten zullen een paar millioen gulden bedragen. Hier zullen de voorraden van de in Alaska ge legerde troepen worden ondergebracht. De geprojecteerde arctische straatweg, die meer dan 75 millioen gulden zal kos ten, zal het handelsverkeer met de Ver eenigde Staten met een jaarlijkschen om zet van ruim 150 millioen gulden, het ge heele jaar door mogelijk maken. De mili taire voordeelen van een dergelijken, grooten, goed aangelegden straatweg lig gen natuurlijk voor de hand .Toch zullen nog geweldige moeilijkheden moeten wor den overwonnen, voordat men deze plan nen zal hebben verwezenlijkt. ZAAKGELASTIGDEN VAN V. S. UIT BERLIJN EN ROME ONTBODEN. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de Amerikaansche zaakgelastigden te Berlijn en Rome, Kirk en Reed, naar Washington zijn ontboden. Kirk zou, na zijn bezoek aan Washing ton, als zaakgelastigde naar Rome gaan, daar Phillips, de ambassadeur die tot voor kort te Rome de belangen van de Ver. Sta ten behartigde, wegens gezondheidsrede nen niet meer naar Italië zal terugkeeren. Als zaakgelastigde te Berlijn zal tot na der order de vroegere consul-generaal te Weenen, Morris, fungeeren. Op het departement van buitenlandsche zaken te Washington wordt verklaard, dat aan de mutaties aan de ambassades te Berlijn en Rome geenerlei politieke betee- kenis moet worden toegekend. Het is veel eer een maatregel, die noodzakelijk is ge worden door het vertrek van den ziek ge worden ambassadeur Phillips. HAAGSCHE RECHTBANK VROUW STAK HAAR MAN EEN BROODMES IN DEN RUG Een voorwaardelijke gevangenisstraf geëischt Mej. K. uit L e i d e n, was met een Hage naar gehuwd, maar dit huwelijk was ge strand op het drankmisbruik van den man. In plaats van zijn weekgeld af te dragen, bracht hij het grootste gedeelte naar de kroeg en zfjn vrouw moest maar zien hoe zij rondkwam. Op zekeren dag was de vrouw naar de kroeg gegaan, waar haar man zich „verpoosde" of bezig was zich een roes te drinken, en had gevraagd of hij thuis kwam. Dit verzoek had een negatief resultaat en de vrouw was maar weer naar huis gegaan om brood te snijden voor de kinderen. Toen zij daarmee bezig was, was de man thuis gekomen, waarna een ruzie gevolgd was. Bij deze gelegenheid had de man zijn vrouw een bierflesch naar het hoofd geslingerd. Toen hij vervolgens de bierflesch weer opraapte en er zijn vrouw mee te lijf wilde gaan, had zij het brood mes eenige malen in zijn rug gestoken, waardoor levensgevaar ontstaan was. Voor dit feit had de vrouw zich voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden. De Officier van Justitie woog het voor en tegen in deze zaak af. Eenerzijds heeft de vrouw haar man ernstig mishandeld en levensgevaarlijk gewond. Anderzijds heeft de man ook schuld aan het feit en is het in hoofdzaak aan hem te wijten, dat er zoo'n ongelukkige verhouding bestaat. Rekening houdende met verdachte's kin deren, wilde spr. haar nog een voorwaar delijke straf zien opgelegd en wel een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maan den met drie jaar proeftijd. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. Haagsche Politierechter Trees en Toon. Het is gebeurd in de omgeving van Lei den, waar een paartje was, dat zich zoo ongeveer verloofd achtte, waarvan zij Trees en hij Toon heette. Trees voelde zich meei> verloofd dan Toon en zoo koq het gebeu ren, dat Toon op een dag zeide, dat hij niet kon komen, aangezien hij andere be zigheden had. Deze andere bezigheden be stonden hierin, dat hij met een ander meis je naar een lokaliteit ging waar blue-, happyred-, rhythme-, syncope-, lucky-, me lody-, sweet en rascal hoogtij vierden of met gewone woorden gezegd, hij ging naar een dansing met een band. Maar Trees ver trouwde „haar" Toon niet zoo erg en hield een oog in het zeil. Net was Toon bezig met zijn danskunst te vertoonen, toen Trees ten tooneele verscheer^, hier op de dans vloer. Zij zei geen „lieve Toon", maar, „zoo, leelijke bedrieger, ik zal je". Daar stond Toon voor „schut", zooals zulks in den volksmond heet en nog wel midden op een dansvloer. Maar Toon stond niet alleen voor „schut", maar ook alras met een blauw oog en eenige bloederige strepen over zijn aangelaat. De woedende Trees weer af. Maar de onridderlijke Toon was nog verder gegaan, want Trees moest zich verantwoorden wegens mishandeling en Trees bleek iemand te zijn, die haar meening niet onder stoelen of banken stak, zoodat de getuigende onridderlijke Toon opnieuw rood in zijn gezicht werd, al was het thans niet door de nagelen van Trees. In ieder geval, hij kon het er mee doen. Maar men mag nu eenmaal niet mishande len, ook al heet men Trees en is Toon on trouw geweest. De Officier keek Trees eens aan en met menschenkennis eischte hij maar een geldboete van 5 subs. 5 dagen. Trees vond zulks billijk en de Politierech ter vond dit ook en veroordeelde Trees, na Toon nog in de gauwigheid eventjes op het onnette van zijn handelswijze gewezen te hebben, conform dezen eisch. En Trees en Toon verdwenen weer als lucht voor elkaar. „FRANSCHE" COGNAC. Nagemaakte vloeistof in de flesschen! Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich te verantwoorden de 50-jarige koop man F. H. J. S. te Schiedam, verdacht van het namaken van cognac, met het oog merk, dezen te verkoopen als echten Fran- schen cognac, afkomstig van een bekende firma te Epernay. S had dezen cognac Men jou" genoemd en dit merk op de prijscourant tusschen de bekende Fransche merken geplaatst. Hij verkocht de vloei stof aan particulieren voor 5.90, aan we- derverkoopers voor 2.10 per flesch en hij wikkelde de flesschen in Fransche kranten, len einde te doen gelooven, dat de wijnen inderdaad uit Frankrijk kwamen. Nadat verscheidene getuigen waren ge hoord nam de officier, mr. Meischke, het woord. Spr. achtte het ten laste gelegde bewezen. Verdachte is al eens veroordeeld en is betrokken geweest bij allerlei ver dachte zaakjes. Spr. eischte zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 24 October. BROOD. Broodbon 9 (broodkaart) Geldig tot en mét 13 October, recht- gevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Wat men overhoudt geldt tot en met 15 October. THEE OF KOFFIE. Ban 114 (algem. distributieboekje). Geldig tot en met 8 November, rechtgevende op 250 gram koffie of 75 gram thee. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 78 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 Nov., recht gevende op 2>i ons tarwebloem of tarwemeel of boekweit-meel ol roggebloem of roggemeel of zelf rijzend bakmeel. SUIKER. Bon 109 (alg. distributieboekje). Geldig tot en met 25 Oct., recht gevende op één k.g. suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode 6" voor ben, die over geen andere kookgelegenheid beschikken dan petroleum. Geldig tot en met 3 Nov., rechtgevende op 2 liter. Petroleumzegel „Periode A" voor hen, die petroleum voor ver lichting noodig hebben en over geen andere lichtbron beschikken. Geldig tot en met 10 Nov., rechtgevende op 2 liter. BOTER EN VET. Bon 05 tot en met 12 (boterkaart) Geldig tot en met 18 October. Op eiken bon een half pond boter. Bons 05 tot en met 07 (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Op elke bon een half pond margarine of boter. Bon 08 (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Een half pond gesmolten vet of boter. Bons 09 tot en met 12. (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Op elke bon half pond boter met 10 cent reductie per half pond. RIJST OF RIJSTEMEEL. Bon 76 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, rechtgevende op half pond rijst of rijstemeel. HAVERMOUT, ENZ. Bon 77 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, rechtgevende op half pond haver mout of havervlokken of gort of grutten. MAÏZENA, ENZ. Bon 28 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, recht gevende op 1 ons maizena of griesmeel of puddingpoeder. MACARONI, ENZ. Bon 15 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, rechtgevende op 1 ons macaroni of vermicelli. ZEEP Bon 104 (alg. distributieboeke) Geldig tot en met 18 October, recht gevende op 150 gram toiletzeep, of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeep poeder, of 125 gram zeepvlok ken, of 250 gram zelfwerkend waschmiddel of 200 gram vloeibare zeep. Bon 116 is tot en met 31 December geldig voor mannelijke personen boven de 15 jaar, recht gevende op 50 gram scheerzeep of of één tube scheercrême of één pot scheerzeep. VLEESCH Bon 03 (vleeschkaart). Geldig tot en met 13 October. Elk der met 03 gemerkte bonnen der vleeschkaart geeft recht op 100 gram vleesch, (been inib.) óf 75 gr. gerookt of gekookt vleesch óf een rantsoen vleeschwaren. De met 03 gemerkte bon voor „worst, vleeschwaren" geeft recht op een rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bestaat uit 75 gram gerookt of gekookt vleesch, ham, spek, carbonade, rookvleesch of gerookte worst of 100 gram gekookte worst of 125 gram leverworst e.d. of 150 gram bloedworst. Niet gebruikte bonnen blijven geldig tot 20 October, maar niet in restaurants. BRANDSTOFFEN Bon 01, 02 en 03 (haarden en kachels) Bon 01 tot en met 06 (centrale verwarming). Brandstoffen, een eenheid, le periode. Cokes, een eenheid, le periode Geldig tot en met 31 October, recht gevende op een eenheid vaste brandstoffen. NA TIEN UUR 'S AVONDS NOG BUITEN. Ter zitting van het kantongerecht te Middelburg werden op 9 October 1940 twee strafzaken behandeld wegens overtreding van de verordening betreffende verkeers- beperkingen (zich na 22.00 in de open lucht opgehouden). In beide gevallen werd een geldboete van 10.subs, vijf dagen hech tenis opgelegd.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5