Bommen op Nederland cMomentje VRIJDAG 11 OCTOBER 1940 32ste Jaargang No. 9769 S)e fceid^eh^Soti/tei/iit Bureaux Papengracfat 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus lï.v Weer Engelsche bom aanval op Amsterdam V Een zeer pijnlijk gebeuren Volkomen verklaarbaar is, dat de Duit sche autoriteiten verbolgen zijn over het feit, dat de gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië niet heeft gereageerd op van Duitsche zijde gedane pogingen, om met hem in contact te komen. Zulk een optreden van de zijde der In dische regeering geeft blijk van een slecht begrip van den toestand, waarin het „moe derland" verkeert. De verantwoordelijke regeer ingsperso- nen, zoowel die te Londen als die in In- die, moeten inzien, dat zij verplicht zijn, alles te doen wat mogelijk is om aan Duitsche verlangens tegemoet te ko men; dat zij verplicht zijn de van Duit sche zijde gestelde redelijke eischen in te willigen. Mocht dit inzicht alsnog tot hen door- dringtn en mochten zij alsnog blijk geven van een juist begrip van de situatie, waar in Nederland, sedert de bezetting, verkeert! Kan er nu niets worden gedaan, om be doelde regeering het aan dit opzicht ont brekende bij te brengen? Niets door dege nen, die zooals de uitdrukking luidt in Indië een begrip vertegenwoordigen? Wij stellen er prijs op, alle zaken met de bezettende macht op correcte wijze te kunnen afwikkelen; wij stellen prijs op een, gezien de omstandigheden, goede verhou ding met de Duitsche autoriteiten. Daarom is voor ons allen de interneering van zoo vele Nederlanders als represaille voor het onveranderd handhaven der internee ring van de Duitschers in Nederland-ïn- dië een zeer pijnlijk gebeuren; terwijl het bijzonder smartelijk is voor de betrok kene, die, zelf onschuldig, voor een ver- keera optreden van de Indische regeering moeten boeten. Basis voor samenwerking Wij schreven dezer dagen over den strijd tegen het kapitalisme een strijd, die ten onzent reeds tientallen jaren is gestredèn, zeker niet zonder succes, maar ook niet met voldoende, .met. bevredigend succes. Men herinnere zich, wat men onder ka pitalisme we 1 en wat men er niet onder moet verstaan. Als men den diepsten grond zoekt van het verkeerde, het onsociale en het mensch- onwaardige, in het stelsel van het kapi talisme, dan vindt men dien in de, bewuste of onbewuste, geestelijke dwaling, dat recht gebaseerd kan zijn op macht. Het stelsel van het kapitalisme is gegrond op de er kenning, de aanvaarding, dat een feitelijke machtspositie van kapitaal, als zoodanig, en zonder meer, ook recht geeft. In de nieuwe samenleving, die komen gaat, móet daarom aan de machtspositie van kapitaal de door het algemeen belang vereischte inperking worden gegeven. Doch, als christen, moeten wij er naar streven, het kwaad dieper uit te roeien, n.l. uit de geestesgesteldheid der menschen. Gefundeerd moet zijn in aller diepste overtuiging, dat macht, als zoodanig en zonder meer, nooit een basis kan zijn van recht. Het algemeen belang niet bezien door den bril van persoonlijke- of groepsbelan gen, maar objectief is een der grondsla gen van wat recht mag heeten in de sa menleving, in den Staat het werkelijk algemeen belang. Deze overtuiging moet ons bezielen bij den opbóuw van een nieuwe samenleving. En in deze overtuiging moeten wij elkaar ondanks meeningsverschillen over de concrete uitwerking ervan we ten te vinden! Deze overtuiging is een basis voor sa menwerking. V Verzoening „De onderlinge haat is de ergste vijand van ons vaderland. Het wel gekend, wel beminde vaderland noopt tot verzoening". Aldus Wouter Lutkie in „Aristo". Wie tot verzoening kan medewerken, is daartoe verplicht! Hij neme daarbij als richtsnoer het ware landsbelang wat hem zal weerhouden eenerzijds van onverantwoorde, waar lijk onverantwoorde concessies, ander- z d s van een koppig, eigengereid vast houden aan eigen meening. Wij moeten er naar streven, om elkaar te verstaan, te begrijpen! L Dertien dooden en vele gewonden Opnieuw hebben Engelsche vliegers in den afgeloopen nacht hun bommenlast bo ven onze hoofdstad uitgeworpen en op nieuw zijn in rust verkeerende woonwij ken en van hun dagtaak uitrustende bur gers wreed opgeschrikt door de dood en verderf zaaiende projectielen, welke ge heel naar willekeur werden uitgestrooid. Ook ditmaal waren militaire doelen verre te zoeken, en het blijft een raadsel, wat de Britsche luchtmacht met een dergelijk optreden voorheeft. Bijna doorloopend hebben de Engelschen de laatste nachten Amsterdam als doelwit gekozen, doch zoo ernstige gevolgen als vannacht hebben de aanvallen nog nimmer gehad. Omstreeks negen uur vanochtend was het aantal doo den reeds tot 8 gestegen. Bovendien wer den nog vermoedelijk 7 personen vermist en zijn er 19 zwaargewonden. Het aantal lichtgewonden bedraagt 37. Het zijn voornamelijk het westelijk en noordelijk deel der stad, welke getroffen zijn. In tegenstelling tot de vorige aanval len hebben de Engelsche luchthelden dit maal in hoofdzaak explosieve bommen ge bruikt in plaats van brandbommen, welke uiteraard zeer groote materieele schade veroorzaakt en het getal der slachtoffers zoo hebben doen stijgen. Het is met geen pen te beschrijven welk een droefenis en leed in dezen nacht weer over de stad is ggekomen. Reeds rouwde Amsterdam over zijn achttien dooden bij vorige bombarde menten, thans is dat aantal bijna verdub beld. Wederom heeft Albion een bewijs geleverd van zijn „menschelijk" optreden in dezen oorlog. Het allerergste is wel het noordelijk deel der stad getroffen. Er kwamen bom men neer op het Planetenplein, in de om geving van den Adelaarsweg, in de Maan straal, op den Meteorenweg, het Orion- plein en in de Vegastraat. De gevolgen waren verschrikkelijk. Vooral Op het Pla netenplein is het aantal dooden groot. Aanvankelijk viel daar n.l. een brandbom. De luchtbeschermingsbrandweer was spoe dig met twaalf man ter plaatse om den brand te blusschen, doch terwijl men daar bezig was, vielen er drie brisant bommen op het plein. Drie brandwachts, de heeren Vog, Montelbaan en ter Wolde, werden op slag gedood, de brandwacht Van Leersum moest zeer ervstig gewond naar het Binnengasthuis vervoerd worden. Ook onder de omwonenden zijn drie doo den en een zwaargewonde te betreuren. Op het perceel Putterstraat 13, nabij den Adelaarsweg, viel een brandbom, wel ke dit huis geheel vernielde. Hierbij zijn vier ernstig en zes lichtgewonden geval len. In de Maanstraat werd door een bom de gasleiding beschadigd, terwijl door den luchtdruk een huis ineenstortte. Ook in de Vegastraat is een huis vernield. Op den meteorenweg liepen talrijke huizen ern stige schade op. In totaal waren in Am sterdam-Noord omstreeks negen uur van ochtend zes dooden, tien ernstig gewonden en vijfentwintig lichtgewonden geteld. Men vreest echter, dat enkele van de ern stig gewonden het leven niet zullen be houden. Bovendien worden nog verschei den menschen vermist. Het aantal staat echter nog niet vast. De bominslagen in West hebben vooral de omgeving van het Hoofddorplein ge troffen. Op den zuidwestelijken hoek van dit plein sloeg een bom in het wegdek, waardoor voorloopig de trambaan van lijn 1 onbruikbaar is. De in het wegdek ge slagen trechter heeft naar schatting een middellijn van drie meter. Zeer ernstig was de bominslag in het perceel Stolwijk straat 22. Het projectiel is ter hoogte van de tweede verdieping aan de voorzijde schuin in het huis geslagen en heeft daar bij den voorgevel en vrijwel het geheele interieur weggeslagen. Hier vallen een doode en een zwaargewonde te betreuren, terwijl vermoedelijk drie personen worden vermist. In de Pieter Gij zenbrugstraat is een niet- ontplofte bom via het perceel 17 in de keuken van het perceel 19 neergekomen. Op zijn weg heeft het projectiel een vrouw getroffen, die op slag gedood werd, terwijl haar zuster lichte verwondingen aan dé hand opliep. De politie en de lucht beschermingsdienst hebben alle perceelen binnen straal van vijftig meter van dit huis doen ontruimen. De bewoners zijn ondergebracht in de Hillègomschool en het Victoriatheater, waar zij aan de zor gen van het korps vrouwelijke vrijwilli gers zijn toevertrouwd. Ook in de Legmeerstraat is een bom te rechtgekomen. Hij trof de achtergevels van de perceelen 67 en 69, welke geheel werden ingedrukt. Gelukkig zijn hierbij slechts enkele personen licht gewond. Aan de Sloterkade werd een zandschuit door een projectiel geraakt. De schuit zonk, terwijl bovendien schade werd toe gebracht aan de walbeschoeiing tegenover het perceel 136. In West zijn dus volgens de gegevens, welke men omstreeks negen uur vanoch tend in zijn bezit had, twee dooden, vijf ernstig- en zes lichtgewonden, terwijl waarschijnlijk drie personen worden ver mist. Ook bij deze emstiggewonden zijn er enkele, die in levensgevaar verkeeren. Brandbommen veroorzaakten nog een feilen brand in een opslagplaats van ple ziervaartuigjes, aan het Jollen pad. De brandweer trad direct krachtig op, doch kon niet voorkomen, dat de loods uit brandde en talrijke roeibootjes verloren gingen. Zoowel in Amsterdam-Noord als in Am sterdam-West hebben deze zinlooze Engel sche bombardementen een geweldige ra vage aangericht. Tot ver in den omtrek waar de explosies van de bominslagen zijn geweest, zijn de ruiten vernield en op sommige plaatsen vormen de glasscher\«n een centimeterdikke laag op voetpaden en rijwegen. Wijd en zijd ligt het puin ver spreid. De verontwaardiging van de bevolking over het optreden der Engelschen neemt met den dag toe. De verwenschingen aan het adres van de luchthelden en degenen, die hen naar ons land zenden, zouden, als wij ze publiceerden, kolommen vullen. IN EEN ZAANDAMSCH BOONENVELD. In Zaandam is vannacht een Engelsche bom neergekomen, die aan het gemeente lijk bieten- en boonenveld aan de Heij er- mansstraat eenige schade heeft aangericht. De woningen in de omgeving liepen aan ramen en muren door dé scherven schade op. Deze was evenmin van ernstigen aard Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. BIJ SMILDE IN EEN BOUWLAND. In den afgeloopen r.acht zijn ook bom men uitgeworpen in de gemeente Smilde. Drie bommen zijn terecht gekomen in een bouwland en veroorT"kten daar gtroote trechters. Schade wérd niet aangericht. DEN HELDER OPNIEUW GETEISTERD. EEN DOODE EN GEWONDEN. Gisteravond zijn bommen gevallen op de binnenstad van Den Helder. Getroffen werden de woning van den muziekhande laar L. B. M. Polak, Kanaalweg 105, en het pand 'van de vischhandelaren gebrs. Kraan, Spoorstraat 43, dat bij het bom bardement van 24 Juni ook al reeds door brandbommen gedeeltelijk was vernield. Zoowel op den Kanaalweg als op de Loodsgracht aan de overzijde van het ka naal zijn, evenals in de Spoorstraat, van tientallen woningen de ruiten verbrijzeld. Ook aan den buitenkant zijn bommen te recht gekomen, waarbij een Hollandsche schipper werd gedood. Tevens werd hier bij een persoon gewond. Verschillende burgers kregen lichte verwondingen door glasscherven. Bij een bezoek aan de getroffen percee len zagen we hoe de achterzijde van het perceel van den heer Polak aan den Ka naalweg door een dynamietbom geheel uit elkaar was geslagen. Ook werd door dezen bom het naastliggende christelijk tehuis aan de bovenverdieping ernstig bescha digd. De heer Polak had zich tijdens den bominslag aan de voorzijde van zijn wo ning bevonden. Wonder boven wonder bleef hij ongedeerd. De aan de andere zij de liggende garage van den heer Kors- man en de woning daar boven bekwamen belangrijke materieele schade door deze explosie. In de Spoorstraat is het algemeen tehuis, waar de gemeentelijke distributiedienst is ondergebracht en van welk gebouw bij het bombardement van 24 Juni de zolderver dieping was uitgebrand door een bom, die op den vischhandel van de gebroeders Kraan terechtkwam, beschadigd. De scha de beperkt zich ook nu weer tot de bo venverdieping, zoodat de distributie onge stoord voortgang kan vinden. De gebroe ders Kraan hadden juist hun woning ge deeltelijk gerestaureerd en hun zaak weer heropend. Thans is het pand geheel ver nield. De materieele schade aan glas in de straat is aanzienlijk. De reinigingsdienst nam terstond maat regelen om de glasscherven op te ruimen, terwijl de bewoners van de getroffen hui zen hun ramen lieten dichttimmeren, waardoor het aantal dichtgetimmerde wo ningen weer met vele tientallen is ver meerderd. 'S GRAVEZANDE MET BOMMEN BESTOOKT. De reeks van zinnelooze en misdadige Engelsche bombardementen op Neder- landsche plaatsen werd hedenochtend voort gezet. In de gemeente 's Gravenzande wierp vanochtend een Engelsch vliegtuig I eenige bommen, waarvan er drie met een hevigen slag exploideerden. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Wel is de materieele schade groot, daar de tuin- bouwcampagne juist in vollen gang is. Duizenden ruiten op de tuinbouwbedrij ven werden vernield. Een groot warenhuis stortte ineen. Op de tuinen ontstond een geweldige ravage, waarbij ook een groot kwantum kostbare tuinbouwproducten werd vernietigd. Een andere bom kwam in een mestput terecht en hierbij werd een vijftal varkens gedood. Een bollenschuur werd door twee brandbommen getroffen en vloog in brand. Deze brand kon echter spoedig worden gebluscht. Behalve dat duizenden ruiten van kassen op de tuinen werden vernield, moesten ook diverse rui ten van woningen het ontgelden. BOM OP ANNA PAULOWNA. In Anna Paulowna is een bom terecht gekomen achter de Katholieke kerk aan den Nieuweweg. Nagenoeg alle ruiten wer den verbrijzeld. De kinderen werden van ochtend weer naar huis gestuurd. Ook hier hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. VLEESCHDISTRIBUTIE. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij deelt het volgende mede: Gedurende het tijdvak van Maandag 14 October tot en met. Zondag 20 Oc tober a.s. geeft elk der vier met „04. vleesch" bemerkte bonnen van de vleesclikaart recht op het koopen van 100 gram vleesch. been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „04. worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 20 October a.s. nog riet gebruikt zijn, blijven nog gel dig tot en met Zondag 27 October a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 21 tot en met 27 October a.s. niet gebruikt zullen mogen wor den voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt ol' gekookt var kens-, rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartike len, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. BROODDISTRIBUTIE. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij deelt mede, dat ge durende het tijdvak van Maandag 14 j October tot en met Zondag 20 October a.s. de met „10" genummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht I op het koopen van 125 gram rogge brood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 20 October nog niet gebruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn tot en met Dinsdag 22 October a.s., met dien verstande, dat zij op 21 en 22 October a.s. niet gebruikt zullen mo gen worden voor het betrekken van brood in hotels, restaurants e.d. BRITSCHE SCHEPEN GEZONKEN NEW-YORK, 11 October (D.N.B.) In scheepvaartkringen hier is gisteren bekend geworden, dat het 5834 ton metende Brit sche vrachtschip „Balmoral Wood" op een niet genoemde plaats in het Noorden van den Atlantischen Oceaan gezonken is. De oorzaak is niet medegedeeld. Te New-York zijn 48 opvarenden van het Britsche vrachtschip „Elmbank" aangeko men, dat op 21 September ten Westen van Ierland getorpedeerd is. LONDEN, 11 October (D.N.B.). De ad miraliteit deelt mede, dat de treiler „King ston Sapphire" door het optreden van een vijandelijke duikboot verloren is gegaan. Het grootste deel der bemanning kon aan land worden gebracht. „DE HUICHELARIJ VAN RIOM" ROME, 11 Oct. (Stefani). Onder het opschrift „De huichelarij van Riem", publi ceert de „Popoio dit Roma" een artikel van zijn Parijschen correspondent, die betoogt, dat niet Daladier, Reynaud en de andere personen die in staat van beschuldiging zijn gesteld de echte verantwoordelijken zijn voor de ramp, welke Frankrijk getroffen heeft, maar dat heel Frankrijk schuldig is. Frankrijk wilde geboortebeperking, vrije liefde, de ontvolking van het platteland, den trek naar de steden, de bureaucratische welgedaanheid, het anti-militarisme, en EEN PRACTISCH IDEE Een meneer in Den Haag heeft er wat op gevonden, 't Is ook wat te zeg gen, als je met je vrouw uitgaat en herhaaldelijk moet ervaren, dat zij haar identiteitskaart heeft vergeten. Dat gaat zoo: Zij staat met een schok stil op het trottoir en begint nerveus in haar tasch te graaien. Gut, nou heb ik dat lamme ding alweer vergeten! En dan ga je verder in de blijde stemming, dat je teer beminde ega ieder oogenblik verhaftet kan worden. Een willekeurige politie-agent be hoeft slechts te vragen: wie zijt gij en zij is 'm. Dus heeft die meneer in Den Haag er iets op gevonden. Hij heeft aan den binnenkant van de deur mica-zakjes bevestigd, voor iederen huisgenoot een. Daar worden de identiteitskaarten in geborgen. Gaat nu een van de bewoners de deur uit, dan ziet hij de kaarten en zegt hij onwillekeurig: o ja, m'n kaart, en neemt die mee. De krant, die dit vermeldt, vindt dit een practische oplossing, die navolging verdient. Ik niet. Want wat zal er gebeuren als de fa milie via de achterdeur vertrekt? Dan wordt de kaart natuurlijk vergeten. En zullen zij allemaal hun kaart er weer inzetten, als zij thuis komen? En het grootste bezwaar is nog wel, dat iedfer, die er aan de deur komt en even moet wacht, zich de kaarten zou kunnen toeëigenen. Maar practisch is de oplossing wel. Dat wil zeggen voor hen, die op het be zit van nóg een stam- en identiteits kaart uit zijn. Maar de practische man zit dan zon der bonnen. V LEIDEN Foto-archief. L. Crt, PROF. DR. W. J. J. A. ASSELBERGS, bijzonder hoogleeraar aan de Leidsche Uni versiteit vanwege de Vondelstichting te Amsterdam, die hedenmiddag zijn inaugu- reele rede hield. Frankrijk kreeg de nederlaag. Overigens worden Daladier c.s. er niet van beschul digd, dat zij Frankrijk in den oorlog ge haald hebben om Duitschland en Italië te versnipperen en de FranschBritsche over- heersching in Europa te versterken, maar dat Frankrijk geen strijd heeft kunnen le veren. Eigenlijk heeft Frankrijk zijn oude ideologieën niet prijsgegeven. Het besluit om het staatsbestel pas na den vrede, dus na de ontruiming van het grondgebied, te hervormen verraadt het voornemen, zich de handen vrij te houden om naar het oude systeem terug te keeren of om althans veel minder revolutionaire beginselen te aan vaarden dan welke gepropageerd zijn. De bewering, dat het proces van Riom een waarborg vormt voor de komst van een nieuw Frankrijk is dus een huichelarij. De volkeren, die den strijd begonnen zijn voor de vorming van een nieuw Europa, zullen de bedriegerijen aan den kaak stellen en zullen zich te zijner tijd van de bijzondere waarborgen verzekeren, welke de overwin ning hun biedt. BLOKKEERING VAN ROEMEENSCH TEGOED IN AMERIKA WASHINGTON, II October (D.N.B.). President Roosevelt heeft last gegeven tot het blokkeeren van het Roemeensche tegoed in de Vereenigde Staten, dat op 10 millioen dollar wordt geschat. Slechts met toestemming van het ministerie van finan ciën kunnen gelden aan dit tegoed worden onttrokken.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1