Toenadering fusschen Rusland en Japan? dp de Baóió. aan de nieuwe weteldaide Het Driemogend- heden-pact SPORT Land- en Tuinbouw DINSDAG 8 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Katholiek Comité van actie „Voor God" HET STERKSTE GODS* BEWIJS Eén Godsbewijs zal altijd het beste blijven: als zij, die geloo* ven in God, ook naar het geloof leven en bereid zijn er voor te sterven. (Van onzen V. P. B.-correspondent). TOKIO, October 1940. Nog altijd houdt de vraag, hoe Rusland op den langer duur zal reageeren op het Driemogendhedenpact, hier de openbare meening bezig. Men houdt natuurlijk vast •an de hoop en de verwachting, dat de verhouding tusschen Rusland en Japan daardoor niet alleen niet slechter zal wor den, maar op den duur zelfs zal verbete ren. Deze verwachting komt algemeen tot uiting in de voornaamste Japansche bla den, zooals uit onderstaande artikel blijkt. Welke gevolgen zal het Driemogendhe denpact hebben voor de verhouding tus schen Rusland en Japan? Dit vraagstuk houdt nog steeds de Japansche openbare meening en ook de pers bezig. Dat dit pro bleem de Japanners bijzonder sterk inte resseert, ligt voor de hand. Immers, de hou ding van Rusland, die twijfelachtig blijft in weerwil van enkele persuitingen, welke weinig om het lijf hebben en in geen geval de Russische regeering binden, geeft hier toe alle aanleiding. De Japansche pers neemt een Russisch- Japansche oriënteering in nieuwe banen als vaststaand aan. In elk geval laat zij niets na om in duidelijke taal de bereid heid van Japan in het licht te stellen om de betrekkingen tot Rusland, die in het ver leden niet altijd van de hartelijkste zijn geweest, te normaliseeren en deze zelfs, v/aar mogelijk, in een productief kleed te steken. RUSLANDS GEOGRAFISCHE LIGGING. Het duidelijkste wordt het Russisch-Ja pansche probleem omschreven in de „To kio Asahi Shimboen". Of Rusland aan het pact deelneemt, is nog onbekend, schrijft dit blad, doch het is v/el zeker, dai het op zijn zachtst uitgedrukt een verzoenende neutrale houding aannemen zal tegenover de drie mogendheden: Duitschland, Italië en Japan. Zijn geografische ligging, met name het feit, dat Ruslands grenzen met de grenzen van minstens twee van de drie bovengenoemde landen samenkomen, zou voor Rusland een groot gevaar beteekenen, wanneer het pact tegen Rusland was ge richt. Omgekeerd echter zou Rusland een sterk lid van het Driemogendhedenverdrag worden, wanneer zijn veiligheid werd ge waarborgd en wederzijds de bereidwillig heid bestond, om tot samenwérking te ko men. De vreedzame oplossing van alle vraag stukken, die tot op het oogenblik tot span ningen hebben gevoerd tusschen Rusland en Japan, is volstrekt niet onmogelijk, zegt de „Tokio Asahi Sjimboen" en om dit te bewijzen haalt het blad een artikel aan uit de „Pravda", het bekende Russische blad, waaruit men een principieele bereidwil ligheid van den kant van Rusland kan le zen om in dit opzicht mede te werken. Punt van uitgang: de nieuwe orde. Bij de nieuwe oriënteering van de betrek kingen tusschen Rusland en Japan moet echter op den voorgrond staan een geheel nieuwe wereldorde en moet de verhou ding tusschen de beide landen in het ver leden geheel worden uitgeschakeld. Zoo kan er bijvoorbeeld geen sprake zijn, dat men zooals dit onlangs van Russische zijde is geschied, als voorbereiding tot. de normaliseering van de Russisch-Japansche betrekkingen begint met een eisch te stel len, dat dan moet worden begonnen met het nietig verklaren van een deel der uit den oorlog tusschen Rusland en Japan stammende verdragen. Wanneer Rusland bij dezen eisch mocht blijven, dan kan Japan bijvoorbeeld met hetzelfde recht de teruggave eischen van Noord-Sachalin, dat vroeger aan Japan heeft toebehoord, merkt een ander blad, de „Hotsji Sjimboen", op. Overigens is de geheele Japansche pers het er over eens, dat, hoezeer men ook be reid moge zijn, een nieuwe oriënteering on der het oog te zien van de politieke betrek kingen tusschen het Land van de Opgaande Zon en Rusland, de eisch moet worden ge steld en wel in den vorm van een con ditio sine qua non dat Rusland defini tief afziet van verdere onderhandelingen met Tsjang Kai Sjek en terugkeer tot een houding van strikte neutraliteit. Een deel der bladen stelt ook den eisch, dat de Russische strijdkrachten in het Ver re Oosten zullen moeten worden vermin derd. Men ziet overigens in dergelijke eischen, door Japan gesteld, volstrekt geen hinderpalen en wijst er met voorliefde op, dat Japan van zijn kant blijk heeft gege ven van zijn goeden wil door de benoe ming van Tatekawa, die als een Russen- yriend bekend staat, tot gezant in Moskou. Japan heeft hierdoor ondubbelzinnig zijn wensch tot uitdrukking gebracht, een nieuwe basis te scheppen voor de toekom stige betrekkingen tusschen Rusland en Japan. BUITENGEWOON CONGRES VAN DEN NED. ARBEIDERSSPORTBOND. Urgentieprogramma opgesteld. De Nederlandsche Arbeiderssportbond heeft te Hilversum een buitengewoon con gres gehouden, dat door ruim honderd af gevaardigden uit bijna 50 afdeelingen is bijgewoond. Beraadslaagd is over de vraag, op welke wijze het werk dat de sportbond reeds meer dan 12 jaar heeft verricht, ook onder de gewijzigde omstandigheden voort gang zal kunnen vinden. De bondsvoorzitter, de heer A. F. Mul ler, gaf een uitvoerige uiteenzetting over den stand van zaken en de ontwikkeling der laatste maanden. Hij deelde daarbij mede, dat de sportbond op zijn eigenn ba sis en tradities kan blijven voortbestaan. Sportbeoefening als middel van de licha melijke opvoeding en massasport zullen de doelstellingen blijven van den sportbond. Het 'werk kan dus ongehinderd worden voortgezet, terwijl voorts de verbonden heid met de moderne arbeidersbeweging gehandhaafd blijft. Door het bondsbestuur is een urgentie- program opgesteld bestaande uit 18 pun ten, waarvoor in de eerste plaats de aan dacht gevraagd wordt. De belangrijkste punten zijnongetwijfeld die, welke be trekking hebben op de lichamelijke opvoe ding in ons land en in het bijzonder van de schoolvrije jeugd. O.a. zal worden nage streefd: het verplicht stellen van de licha melijke opvoeding door leeraren M. O. op nijverheids- en landbouwschcolen, bevor dering lichamelijke oefening voor de schoolvrije jeugd in organisaties naar vrije keuze, de oprichting van en centrale lan delijke organisatie, waartoe alle in Neder land bestaande sportorganisaties moeten toetreden. Deze centrale top-onganisatie kan zijn de Nationale stichting tot bevorde ring van de lichamelijke opvoeding, waar bij gestreefd zal worden naar algemeen vrij sportverkeer tusschen alle organisa ties, aangesloten bij deze stichting. Aan het slot van zijn uiteenzetting spoorde de heer Muller de aanwezigen aan niet te wanhopen aan de toekomst. Wij moeten, aldus besloot spr. zijn betoog met het werk doorgaan, omdat dit niet alleen in het belang is van de Nederlandsche be volking, maar in 't bijzonder in het be lang van de socialistische arbeiders-bewe ging. Daarvoor riep spr. de medewerking in van alle afdeelingen. ROEIEN WEDSTRIJDEN WESTELIJKE ROEIBOND. Wisselbeker voor de Laak, de Kreiken- beker voor Die Leythe. Op het Zuider-Buiten-Spaarne werden Zondag onder wel zeer ongunstige weers omstandigheden de wedstrijden van den Westelijken Roeïbond gehouden. Het tra ject van „Spaar en Hout" tot het clubhuis van „Het Spaarne" ging over de volle dui zend meter pal in den wind, reden waar om geen tijden werden genoteerd. De wisselbeker van den Westelijken Roerbond, beschikbaar gesteld voor de beste prestaties in de beginnelingennum mers, werd gewonnen door De Laak, dat tien punten, tegen Het Spaarne twee pun ten behaalde. De Kreiken-beker werd ver overd door de vier van Die Leythe. De uitslagen luiden: Overnaadsche vier veteranen: 1. De Zaamlandsche; 2. Spaarne. Overnaaadsche skiff dames: 1. Spaarne (mej. A. J. Muller); 2. De Laak unej. C. J. Baggelaar). Gladde vier heeren (Kreiken-beker): L Die Leythe; 2. Delftsche Sport. Quadruple scull dames: 1. Spaarne; 2. De Vliet (gediskwalificeerd). Vierriemsgieken dames: 1. Spaarne; De Laaik. Overnaadsche vier dames: 1. De Laak; 2. Spaarne. Overnaadsche skiff heeren: 1. De Laak (Verhoef); 2. Delftsche Sport (Hugen- holtz). Achtriemsgieken: 1. Aanstel; 2. Spaarne. BRIDGE BRIDGECLUB „DE SLEUTELS,,. Het antwoord vam den partner is als volgt: Ook al heeft hij 134 Top en een biedbare vierkaart in de lage kleur, bij voorbeeld in klaveren of ruiten, dan biedt hij eerst I in S.A. Heeft hij echter een biedbare vijf kaart, dan moet deze geboden worden (afnneem bod). Voorbeeld: Openingsbiader heeft, Sch-, a.h.x.x. H; h.v. 10.x. Rjh.x. KI; x.x.x. en opent I in Schoppen. De partner 'heeft; Sch; lO.x.x. H; x.x. R; a.v. lO.x.x. KI; v..x.x. (134 Top), dan antwoord hij 2 in Ruiten. Biedt nu de openingsbieder zijn tweede klem:, (hij heeft 334 Top en iets meer by den partner dan het minimum is de manch)), dus 2 in Harte, dan biedt de partner 2 in Schoppen. In dit geval behoeft de partner geen Sdh. steun te hebben, doch prefereert de Schoppen kleur. Heeft de partner echter 2 kleine Sch. en 3 of vier kleine Harten, dan mag hij op het 2 in Harten bod van den openingsbieder passen. Indien nu de partner iets mer hjeeft dan het minimum, bijvoorbeeld; Sch; v.x.x.x. H; x.x. R; a.v.l0.x.x. KI; h.x. (234 Top), dan gaat de bieding als volgt; Ope ningsbieder 1 in Schoppen, partner 2 in Ruiten, openingsbieder 2 in Harten, part ner3 in Schoppen, dus 1 'hooger. Heeft de partner in plaats van Schoppen, Har ten steun, dan biedt hij op het 2 in Harten •bod van den openingsbieder,3 in Har ten, dus 1 Harten bij. TÜINB0UWO VERZICHT Volgens de regeling der prijsbepaling voor tuinbouw-exportproducten, vastgesteld door de Gr. en Fruitcentrale, ondergingen de prijzen weinig verandering. Voor Toma ten werd een verhooging vastgesteld van 2 voor de kwaliteiten I A, A, B en C, voor de overige kwaliteiten 1 verhooging. Voor stamslaboonen en pronkboonen werd een klasse I A ingevoegd. Voor bloemkool een geheel andere klassificatie, nl. 4 klassen, met prijzen van 10, 7.50, 5.50 en 4. Andijvie is thans ook onder de export-pro ducten opgenomen en wel met een prijs van 2 per 100 stuks met een gewicht van 70 K.G. Ook koolrabi behoort onder de ex portproducten met een prijs van 1.50 per 100. Maandag zijn de slachtoffers van den Engelschen bomaanval te Haarlem begraven. De stoet van de zoo tragisch An het leven gekomen familie Michel, man, vrouw en twee kinderen passeert het verwoeste huis in de Voortingstraat. foto Schimmelpenningh. In het Olympisch Stadion te Amsterdam had Blauw Wit Zondag H. B. S. op bezoek. De keeper van Blauw Wit valt uit, telaat, de bal is reeds in het net verdwenen en H. B. S. heeft gescoord. foto Pax Holland. Honderden belangstellenden waren op het kerkhof aan den Vergierde weg aanwezig bij de ter aarde bestelling van de familie Michel, slachtoffers van den Engelschen bomaanval op Haarlem. Bij da vele kransen, die de baren bedekten waren er drie van den Rijkscommissaris. foto Schimmelpenningh. Ajax* speelde Zondag in haar nieuwe stadion aan den Middenweg te Amsterdam tegen R. F. C. Een vinnige schermutseling. foto Pax Holland.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8