Weerbericht BINNENLAND STADSNIEUWS BIOSCOPEN TE LEIDEN 't J DINSDAG 8 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal Bij onze agenten ZO cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Ad verten tiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP.- EN ONDERGANG f Zon onder 7.02 uur Dinsdagavond, S Zon op 7.54 uur Woensdagochtend. Maan onder 0.39 uur Woensdagnacht. Maan op 4 uur Woensdagmiddag. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 9 Oct voorm. 10.20 en nam. 10.45 uur. HIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIICl Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 7.02 uur. ZONSOPKOMST 7.54 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. -J3M CDII Oil Oil Oil Oil OII Oil OHO OMZETBELASTING OP KRUIDENIERSWAREN. Gemiddeld 2 pet. Het Centraal Bureau kruideniersbedrijf deelt ons mede: Ingevolge de op 1 October j.l. in werking getreden verordening op de omzetbelasting bedraagt deze belasting thans 6 pet. over de meeste artikelen, welke in kruidenierswin kels verkocht worden en over een gedeelte 12 pet., terwijl tenslotte sommige artikelen van omzetbelasting zijn vrijgesteld. Daar het in een winkel in de praktijk niet uitvoerbaar zou zijn over elk der artikelen de omzetbelasting specifiek te berekenen, is in overleg met het departement van han del, nijverheid en scheepvaart voor de be rekening der omzetbelasting aan consumen ten een gemiddelde vastgesteld van 2 pet., hetwelk dan zal worden berekend over alle artikelen, welke in kruidenierswinkels wor den verkocht. In verband hiermede is door het Centraal Bureau kruideniersbedrijf, het vertegen woordigend orgaan van de bij den detail handel in kruidenierswaren betrokken or ganisaties, besloten van heden af over alle verkoopen in kruidenierswinkels 2 pet. omzetbelasting in rekening te brengen. De uitvoering van dit besluit zal in de praktijk hierop neerkomen, dat de berekening naar welke de betaling moet geschieden, zal plaats hebben naar de volgende schaal: Over aankoopen tot 25 cent cent Over aankoopen tot 50 cent 1 cent Over aankoopen tot 75 cent 1% cent Over aankoopen tot 100 cent 2 cent Door deze wijze van berekening zijn de grootste moeilijkheden, welke de toepas sing van de nieuwe verordening met zich had kunnen meebrengen, zoowel voor het publiek als voor den detailhandel in krui denierswaren tot een oplossing gebracht. KOLENBON AAN ONDERSTEUNDE KLEINE BOEREN EN TUINBOUWERS In een circulaire aan de gemeentebestu ren deelen de waarnemende secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken en de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, waarnemende hoofden dier departementen, mede, dat zij om gelijke redenen als die, welke tot de terzake voor de in zorg zijn de werklozen getroffen regeling hebben geleid, termen hebben kunnen vinden om goed te keuren, dat aan de ondersteunde kleine boeren en tuinbouwers, die in groep B. zijn gerangschikt, onder dezelfde voor waarden als bij boven bedoelde regeling gelden, een kolenbon wordt verstrekt ter waarde van 5.75. Indien de kleine boeren en tuinbouwers reeds in het bezit zijn van de hun toege stane hoeveelheid brandstoffen, kunnen zij niej; meer voor bovenbedoelden bon in aanmerking komen. EEN RIJKSARBEIDSBUREAU In het Verordeningenblad is gepu bliceerd een besluit van den secr.-generaal van het departorhent van Sociale Zaken be treffende arbeidsbemiddeling. Krachtens dit besluit wordt de leiding van de arbeidsbemiddeling gecentraliseerd en aan een Rijksarbeidsbureau, dat een af- deeling van het departement van Sociale Zaken vormt, overgedragen. Het Rijks- arbeidersbureau bestaat uit een hoofd bureau en gewestelijke arbeidsbureaux, waarvan aantal en werkingssfeer door den secr.-generaal van Sociale zaken worden vastgesteld. Een verdere vooruitgang be- teekent het besluit, doordat ook de zorg voor de openbare voorlichting bij beroeps keuze en de bemiddeling voor het ver krijgen van een gelegen heid om vakken nis op te doen, welke tot nu toe in handen van verschillende: openbare en particu liere instellingen waren, aan het Rijks arbeidsbureau worden overgedragen, zoo dat een voorlichting bij beroepskeuze vol gens een vast plan verzekerd wordt. Im mers, ook dit probleem kan slechts van het standpunt der centrale arbeidsbemidde ling uit worden opgelost, daar van den eenen kant een voldoende opleiding van nieuwe arbeidskrachten verzekerd moet worden, aan den anderen kant een bovenmatige toeloop tot een enkel beroep moet kunnen worden verhinderd. Voortaan zal bij elk gewestelijk arbeidsbureau een eigen afdeeling voor beroepskeuze worden ingesteld. Tenslotte opent het besluit van den secr.- generaal van Sociale Zaken de mogelijk heid voor ingrijpenden invloed der over heid op de particuliere instelling van ar beidsbemiddeling. Om een soepelen overgang naar de nieu we regeling te verzekeren, wordt bepaald, dat de bestaande organen van openbare arbeidsbemiddeling him werkzaamheden tot nader order blijven uitoefenen. DE VEEORDENING OP HET jp' FILMWEZEN. Overheidszorg. Verschenen is een verordening op het film wezen. Deze verordening van de secretaris sen-generaal der departementen van On derwijs, van Binnenlandsche zaken en van Justitie op het filmwezen beoogt het film wezen in organisatorisch, economisch, cul tureel en technisch opzicht te bevorderen en een betere positie te verzekeren aan de genen, die bij de film werkzaam zijn. De verordening stelt geheel het filmwezen onder de bevoegdheid van den secretaris generaal van onderwijs, kunsten en weten schappen, zonder dat daardoor het contro lerecht wordt verminderd dat den secreta ris-generaal van binnenlandsche zaken vol gens de Bioscoopwet toekomt. Met de taak, het filmwezen te bevorderen en te verzor gen, wordt de reeds sinds vele jaren be-, staande Nederlandsche Bioscoopbond be last. Tot dezen bond moeten in ieder geval van 1 Juli 1941 af al diegenen behooren, die beroepshalve of voor gemeente rekening films vervaardigen, verhandelen, of draaien of werkplaatsen ter vervaardiging van films in stand houden of zorg dragen voor de bewerking van films, auteurs- of oc trooirechten op het gebied van de film be heerd of in eigenlijken Zin aan de vervaar diging van films deelnemen. Als personen die in eigenlijken zin aan de vervaardiging van films deelnemen, wor den ill het bijzonder aangemerkt productie leiders, regisseurs, componisten, scenario- en draaiboekschrijvers, dirigenten, opname leiders, architecten, cameralieden, klank regelaars, spelers van hoofd- en van bijrol len. Uitzonderingen op den plicht tot toetre ding zijn mogelijk. De voorzitter en de vice-voorzitter van den bond worden door den secretaris-gene- raai van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen aangesteld en ontslagen. De voorzitter heeft het recht met toestemming van dezen secretaris-ge neraal regelingen voor de leden van den bond af te kondigen alsmede leden uit te sluiten en tuchtstraffen tot een maximum van 5000.op te leggen. Tegen zijn maatregelen staat beroep open bij den se cretaris-generaal. BEROEPSGOEDERENVERVOER LANGS DEN WEG. Een eenheidsorganisatie. Door de- in het Verordeningenblad ver schenen besluit van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat op het beroepsgoederenvervoer wordt in de plaats van de talrijke tot nu toe bestaande organisaties en vereenigingen op het ge bied van het beroepsgoederenvervoer een eenheidsorganisatie met rechtspersoonlijk heid in het leven geroepen. De overige be palingen der verordening betreffen veran deringen van de uitvoeringsbepalingen om trent het beroepsgoederenvervoer, welke door de oprichting der eenheidsorganisatie noodig worden. Het besluit maakt het mogelijk het goe derenvervoer centraal te regelen. HULP VOOR DE OORLOGSSLACHT OFFERS ONDER HET SPOORWEG PERSONEEL Zooals wij eenigen tijd geleden hebben gemeld, is er door de directie van de Ned. spoorwegen, vrij spoedig na het beëindigen van den oorlog, een commissie in het leven geroepen welke een plan zou uitwerken, dat hierop neerkwam, dat alle oorlogs slachtoffers van de Nederlandsche Spoor wegen met eigen middelen geholpen zou worden, n.l. doordat het geheele spoor wegpersoneel voor dit' doel 1 van zijn salaris zou afstaan. Het toen in het leven geroepen „Steuncomité N.S. 1940" is direct na de installatie begonnen met het werk, dat haar was opgedragen en reeds over eenige maanden beschikte het comité over zooveel geldelijke middelen, dat daaruit een groot gedeelte van het getroffen perso neel voldoende kon worden geholpen. Uit het laatste verslag van het comité blijkt, dat de inkomsten voor het goede doel nog steeds stijgende zijn. In Augustus bracht het actief dienende personeel in totaal een bedrag van 28.889.30 gld. bijeen, zoodat gerekend vanaf het begin van de actie door het comité was ontvangen een bedrag van bijna honderd duizend gulden, n.l. 96.739.02 gld. Uiteraard waren de binnengekomen gel den voor de slachtoffers onder de gepensio neerden aanzienlijk minder, hier werd tot en met 11 September ontvangen een be drag van 15.620 gld. Hieruit komt vast te staan, dat er in totaal 115.000 gld. bijeen is gebracht. Uitgegeven werd 119.198.46 gld., welk bedrag over ongeveer 500 personen werd verdeeld. Het ligt verder in de bedoeling van het comité voor de winter intreedt, de uitkeeringen te verhoogen, dat de steun van alle leden van het personeel nog zeer van noode is, laat zich gemakkelijk begrijpen, als men weet, dat er onder het dienst doend- en gepensionneerde personeel zeer velen waren, die in meerdere of mindere mate waren getroffen door de oorlogsom standigheden en waarvan een groot gedeel te nog lang niet geholpen is, zooals het co mité zich voorstelt ieder van hen te helpen. BEGRAFENIS G. S. PONSIOEN Zaterdag heeft, onder groote belangstel ling, te Alphen aan den Rijn de begrafenis plaats gehad van het stofelijk overschot van den heer G. S. Ponsioen, in leven redac teur van de „Maasbode". Onder de velen, die gekomen waren om den overledene de laatste eer le bewijzen, waren o.m. de noogeerw. heer mgr. dr. J. Witlox, de heeren B. Meijermk namens de directie en H. Pe jperkqrn, resp. oud-hoofd redacteur en adj.-directeur en waarnemend hoofdredacteur van de Maasbode; de zeer- eerwaarde heer A. de Boer, pastoor te Eg- mond aan den Hoef, de weleerw. heeren F. Bernefeld, rector van het St. Elizabeth- gasthuis te Leiden en H. Sondaal rector „Huize Duinzicht" te Oegstgeest; verschil lende collega's van den overledene onder wie pater H. Hermans O.P. en vertegen woordigers van het R.K, Armbestuur en Collectantencollege van de St. Hildegardis- kerk te Rotterdam. Nadat het stoffelijk overschot per lijk- auto uit Leiden aan het Graalhuis, waar familie, vrienden en kennissen zich had den verzameld, was aangekomen, werd een lange rouwstoet geformeerd, welke onder het gelui der kerkklokken, naar de parochie kerk van den H. Bonifacius trok, waar te 10 uur door den hoogeerw. heer Z. de Korte, deken en pastoor te Alphen aan den Rijn de gezongen H. Mis van Requiem werd ge celebreerd, waaronder het zangkoor op devote wijze de Gregoriaansche misgezan gen uitvoerde. Aan de zijaltaren werden stille H. Missen opgedragen door mgr. dr. J. Witlox en rector Bernefeld. Na de absoute door Deken de Korte werd het stoffelijk overschot naar den naast de kerk gelegen, doodenakker ge dragen, waar het na de beaarding, even eens door den hoogerw. heer deken ver richt, in een graf, naast dat van de ouders van den overledene, werd neergelegd. Met het bidden van vijf Onze Vaders en vijf Weesgegroeten voor de zielerust van den gestorvene, en een laatsten blik in het graf werd de droeve plechtigheid beslo ten. GOUDEN KLOOSTERFEEST PATER W. VAN DEN BOEZEM O.FJVI. Een zinrijke herdenking Heden vond de plechtige herdenking plaats van het gouden kloosterfeest van den weleerw. pater Wilhadus v. d. Boezem, O.F. M., rustend priester in het Franciscaner- klooster aan den Haagweg. De gouden jubilaris, die reeds Zondag jl. een plechtige Hoogmis van dankbaarheid had opgedragen, deed nu de vernieuwing van zijn H. Professie, voorafgegaan door een plechtige Hoogmis en al de zinrijke cemeroniën aan dit gouden feest verbon den. De H. E. Pater Prudentius van Leusden, provinciaal der Ned. provincie, zette door zijn deelname aan dit schoone feest grooten luister bij en leidde zelf de liturgische plechtigheden, die aan het H. Misoffer voorafgingen. In het klooster ontving de jubilaris de brandende kaars, als leidster op den weg naar het Eeuwig Licht en den staf des ouderdoms. Bekleed met de fraaiste paramenten be trad de priesterschaar vervolgens de kerk. Voorop ging de broeder-koster met het kruis, gevolgd door de misdienaars. Hier na volgde de jubilaris met brandende kaars en staf en vervolgens de H. E. Pater Pro vinciaal, pastoor Ign. Smeets, pater E. Tesser en pater W. de Leeuw. Bij het binnentreden der kerk zong het zangkoor onder leiding van pater G. Dolle Psalm 148: Laudate Dominum. Hierna werd het Veni Creator gezongen, waarna de H. E. Pater Provinciaal op het altaar plaats nam en den gouden jubilaris de vraag stel de wat zijn verlangen was. En de jubilaris antwoordde: „Reverende Pater, peto humillime a Vestra Reverentia et a Sacratissimo Ordine nostro gratiam ju- bilaei, ut possim quietus me praeparare ad mortem et dein pre venire ad jubilaeum sempiternum". Vertaald luidt dit als volgt: „Eerwaarde Vader, ik vraag allernede rigst aan Uwe Hoogwaardigheid en aan onze H. Orde de gunst van het jubileum, opdat ik me gerust op den dood kan voorbe reiden en vervolgens tot het eeuwig jubi leum moge geraken". De H. E. Pater Provinciaal sprak hierna den jubilaris toe. Op de vraag van den jubilaris, om tot dit gouden jubilé te worden toegelaten, kon men niet anders antwoorden dan met de woorden van Psalm 148, welke men bij zijn binnentreden had gezongen: „Laudate Do minum omnes gentes". Spr. wilde wel heel de schepping uitnoo- digen om God te loven, te danken en te zegenen, want vijftig jaar minderbroeder te mogen zijn is toch wel een heel groote gave van O. L. Heer. Met blijheid mocht de jubilaris dezen dag vieren en spr. kon zich indenken welk een gevoel van dankbaarheid hem doorstroomt. Wanneer het ons goed gaat, wanneer wij succes hebben bij ons werk, dan is het ge makkelijk te jubelen. Wanneer wij echter als kleine menschen komen te staan tegen over God, den Oneindige, dan voelen we hoeveel we telkens tekort komen. Deze dag is een dag van dankbaarheid voor den jubilaris, voor spr. zelf en voor de heele Nederlandsche provincie. Spr. zeide dankbaar te zijn voor al het geen de jubilaris in al die vijftig jaar voor de Orde der Minderbroeders had gedaan. Thans mocht hij in ruste dat alles herden ken, maar ook in een welverdiende rust na zoovele jaren van parochie- en klooster leven. Van eerstgenoemd leven herinnert spr. in 't bijzonder aan wat de jubilaris in zijn laatste standplaats Woerden nog heeft gedaan. Als minister, als uitdeeler van Gods genaden was hij een hulp voor de menschen. Dat zal vandaag in veler be langstellend gebed tot uitdrukking worden gebracht. Bij al dat werk tijdens zijn priesterlijk leven, heeft de jubilaris zijn voorbeeld, den H. Vader Franciscus nagezegd: „Niet voor ons zelf alleen leven, maar voor anderen", opdat de liefde tot God grooter en grooter worde onder de menschen. De H. E. Pater Provinciaal wijst er dan op, dat dit jubilé het begin is van de laat ste étappe van het leven van den jubilaris. Maar wat nog rest kan nog zoo vrucht baar zijn in zelfheiliging en van genade voor anderen. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSULxl KEURING Lido: Ontwakende liefde (Karin Hardt, Wal ter Rilla). Vroolijk. lederen avond 7.30 u. Zondag 2.30 en 4.30 uur. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Luxor: Drie dolle dagen. (Jup Hess els, Paul Ileidemann). Vroolijke Avonturen lederen avond 7 uur Zondag 26.30 uur. lederen dag 2.15 uur rnatinée. Goedgekeurd Trianon: De Zigeunerbaron (Adolf Wolbrück, Hansi Rusteck). Naar de be kende operette lederen avond 7 uur Zondag van 26.30 uur. lederen dag matinée 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: Casino: Sergeant Berry (Hans Albers). Anny en MaX f Anny Ondra, Max Schme- ling). Avontuurlijk Vroolijk. lederen avond 7 uur Zondag van 26.30 uur. lederen dag matinée 2 uur. lederen avond 7 uur Zondagmiddag 4 u. Woensdag en Zater dag matinée 2.30 u. Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v, volwassenen De kaars, welke de jubilaris droeg, moge het zinnebeeld zijn van het eeuwig Licht, dat hem hiernamaals wacht. Regel en consituties sterkten hem in dit leven; mogen zij ook zijn laatste levens jaren steunen en schragen. Wanneer de jubilaris na het H. Misoffer zijn Professie zou hernieuwen, dan zou hem dit .ongetwijfeld herinneren aan .het mo ment van zijn eerste Professie temidden van zijn medebroeders en opnieuw zal hij trouw aan God en Zijn wetten beloven. Er zullen ongetwijfeld fouten en tekort komingen geweest zijn, maar Gods goed heid zal dit alles vergeven en alleen de verdiensten van den jubilaris zullen blijven. Spr. spoorde den jubilaris tenslotte aan voort te gaan op den ingeslagen weg, opdat het einde moge zijn als dat van een ech ten, waren Minderbroeder. Behalve de jubilaris begaven de geeste lijken zich dan naar de sacristie, waar de H. E, Pater Provinciaal' zich ontdeed van den koorkap om tijdens het H. Misoffer in het priesterkoor plaats te nemen. Pater v. d. Boezem droeg vervolgens het H. Officie op, geassisteerd door den zeer- eerw. pastoor Ign. Smeets als diaken en den weleerw. pater E. Tesser als subdia ken, terwijl pater W„ de Leeuw als cere- moniarius fungeerde. Het zangkoor voerde onder leiding van den heer C. de Heiden op loffelijke wijze de driestemmige Mis van Perosi uit. Na de H. Mis had de vernieuwing van de kloostergeloften door den jubilaris plaats in handen van den Hoogeerw. Pater Provinciaal, waarbij de jubilaris met een gouden kroon werd gesierd. De plechtig heid werd besloten met den lofzang Te Deum Laudamus. Voorafgegaan door geestelijkheid en mis dienaars schreed die gekroonde jubilaris hierna weer door de kerk naar het kloos ter terug. Behalve tal van familieleden van den ju bilaris waren bij deze plechtigheid o.m. te genwoordig de zeereerw. heeren R. Smitz, pastoor der Hartebrugparochie en P. de Graaf, oud-pastoor van Gouda, bij wien de jubilaris kapelaan is geweest in Amster dam. Verder waren nog tegenwoordig de weleerw. heeren A. Engels, kapelaan te Haarlem, vroeger te Woerden en N. C. Smit, opvolger van den jubilaris te Woerden. Ook verscheidene parochianen uit Woerden ga ven van hun belangstelling blijk. ZES MEESTERCONCERTEN ONDER AUSPICIëN VAN DEN LEIDSCHEN KUNSTKRING „VOOR ALLEN." Het is het bestuur van den Leidschen Kunstkring „Voor Allen" wederom mo gen gelukken., voor het komende winter seizoen een bijzonder aantrekkelijke Se rie van 6 Meesterconoerten samen te stel len, welke, in vehband met de verduiste- rings-maatregelen, op Zondagmiddagen zullen plaats vinden. De serie opent op Zondagmiddag 20 October met een viool-matinée, te geven door den grooten kunstenaar prof. Carl Flesch, met medewerking van onzen be kenden Hollandschen. pianist Theo van der Pas aan den vleugel. Het tweede concert, waarvoor als datum Zondagmiddag 24 November gekozen is, wordt een piano-recital door Cor de Groot, door de pers terecht „onnze jonngste Ne derlandsche meesterpianist" genoemd. De veelzijdigheid en de bijzondere presta ties van dezen, jongen 'kunstenaar hebben hem reeds spoedig in de allereerste rijen van onze Hollandsche pianisten geplaatst en zijn zeer vele connoerten met vrijwel alle groote orkesten in onns land', alsmede zijn recitals zijn steeds phenomennale suc cessen. De jonge begaafde violiste Maria Neuss, die dan vervolgens op Zondagmiddag 5 Januari zal optreden, aan den vleugel be geleid door Theo van d'er Pas, is een klein dochter van den vermaarden componinst Anton Dvorak. Deze kunstenaresse kreeg in ons land reeds de meest gunstige beoordeelingen, naar aanleiding van haar optreden, o.a. met het Residentie Orkest in Den Haag, Rotterdam en Scheveningen, Op Zondagmiddag 2 Februari speelt dan de Hongaarsche pianist Gyorgy Farago, winnaar van den „Prix Gabriel Fauré", die in zijn vaderland onder de eerste pia nisten wordt gerekend). In het buiten land heeft Faragó zich reeds een grooten naam weten te verwerven en het is dan ook zonder twijfel aan te nemen, dat het optreden van dezen prachtigen artist in ons land) o.m. zal György Faragó ook met het Residentie-Orkest in Den Haag optre den) een groot succe.s zal worden. De naam Tibor de Maohüla bezit hier reds een vertrouwden klank. Het mees terlijke, brillante spel van dezen cellist en de schitterende toon van zijn instru ment zullen velen zich nog herinneren. Het optreden van dezen kunstenaar, teza men met Theo van der Pas is vastgesteld op Zondagmiddag 9 Maart. Als besluit van deze serie concerten is er een kamermu- ziek-middag op Zondagmiddag 30 Maart, te geven door het Nieuw Hollandsch Strijkkwartet, bestaande uit de heeren Joa chim Röntgen, le viool, Piet Nijland, 2e viool, Dick Vos, alt en Carel van Leeuwen Boomkamp, cello. De schitterende be oordeelingen, welke dit ensemble reeds kreeg, alsmede de goede naam,, welke de ze kunstenaars als kamermuziekspelers be zitten, waarborgen een middag van het hoogste kunstgenot. De concerten zullen wederom worden gegeven in de Stadsge hoorzaal. R.K. „ALMA MATER"-KOOR. Wij maken de leden van bovengenoemd koor er op attent, dat hiun aanwezigheid morgenavond Woensdag 9 October, zeer gewenscht is, in verband met fotografische opnamen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2