WIELRIJDERS, BIOSCOPEN TE LEIDEN Ik hèb gekozen, Arkadi... ZATERDAG 5 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Donderdag vergaderde de Raad dezer gemeente. Aanwezig alle leden. Na de lezing van de notulen werden de inge komen stukken ter kennis gebracht. Voorts doet de voorzitter de volgende mededee- ling. Als werkverruiming zijn 8 arbeiders te werk gesteld ad 0.30 per uur. Voor het herstellen van de deklaag van den Broekweg kan de benoodigde teer niet beschikbaar gesteld worden, zoodat dit werk uitgesteld moet worden. Voor de noodzakelijke reparatie is een andere teer- soort toegezegd. De huisnummering aanvankelijk reeds bepaald zal uitgesteld worden, omdat ook de volkstelling niet door gaat en de wijziging van de nummers groote moei lijkheden zou brengen in de administratie van het distributie-bedrijf. De identiteitsbewijzen zijn gratis ver strekt, waartoe de verordening ruimte liet. De benoeming van den derden veldwach ter zal nog eenigen tijd duren; zoolang zal de benoeming van den chef-veldwachter blijven rusten. Op 12 September is het Burgerlijk Arm bestuur geïnstalleerd. De administratie zal 15 October aanvangen. Van het Instituut Stad en Landschap is bericht ontvangen, dat het plan „in hoofd zaak" 650.zal kosten. Het Rijk draagt hiertoe 330.bij, terwijl verwacht wordt, dat ook de Provincie 300.zal bijdragen. Het bestek en de teekening van de Witte Brug zijn gereed en wachten op goedkeu ring. De oprit aan de zijde van Benthuizen is in onderhoud bij den Palestij nschen Pol der, waaromtrent met het polderbestuur onderhandeld wordt. Voor de kosten van het distributie bedrijf moet de begrooting met 650. verhoogd worden, voor welk bedrag voor 85 tegemoet wordt gekomen. De toewijzingen voor de winkeliers, tot dus ver uit den Haag verstrekt, worden in den vervolge plaatselijk algegeven, waar toe aan den H. Rijndijk een ander lokaal het Patronaatsgebouw zal bestemd worden. De rekening waterleidingbedrijf en de gemeente-rekening over 1939 worden z.h.st, voorloopig vastgesteld. De exploitatiekosten van de O.L. school over 1939 worden vastgesteld op 517.19; de raming was 457.73 of 14.68 per leer ling. B. en W. stellen voor aan de volontairs een gratificatie toe te kennen. De voorzitter zegt dat de volontairs dit jaar onnoemlijk veel werk hebben gedaan. In plaats van zich in de gemeente-administratie te komen bekwamen hebben de volontairs zich ver dienstelijk gemaakt in de distributie-admi nistratie enz. De voorzitter brengt hulde aan de ambtenaren voor de groote plichts betrachting zoowel voor, tijdens als na den oorlog gegeven. Ten opzichte van de ambte naren wil spr. geen voorstellen doen tot extra belooningen, doch voor de volontairs Monk, Hoger vorst en Niersman stellen B. en W. resp. 75.75.en 50.te geven. De heer Paardekooper vraagt of de vo lontairs tot dusver geen enkele vergoeding hadden, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt en dat het in de bedoeling ligt yoor 1941 100.te geven. De heer Meydam spreekt waardeerende woorden aan de ambtenaren voor de soe pelheid en welwillendheid, in het bijzonder voor het zitting houden aan den Hoogen Rijndijk. De heer Jac. v. Leeuwen acht het billijk de toegezegde vergoeding voor 1941 nu ook voor 1940 te geven, waar in dit jaar hetzelfde werk is gedaan wat in het volgend jaar zal verwacht worden. De voorzitter juicht de waardeering van den Raad toe en B. en W. nemen het voor stel van Leeuwen over, dat z.h.st. wordt aangenomen. Het crediet voor de luchtbescherming wordt voorgesteld te verhoogen met 950.waar uit o.m. een sirene zal be kostigd worden. De voorzitter licht het voorstel van B. en W. toe. Bij de toenemende scheepvaart was het gebruiken van scheeps-toeters geen doeltreffend alarm-middel en moesten de klokken worden aangewezen" tot het geven van luchtgevaar-signaal. Hierdoor honden de klokken niet meer worden geluid. Bij aanschaffing van de sirene kunnen de klokken weer luiden. De heer Tijssen vraagt of de klokken van den H. Rijndijk dan ook weer vrij komen, waarop de voorzitter antwoordt, dat proef nemingen gedaan zullen worden. Het alarm systeem is echter hoofdzakelijk voor het oproepen van het personeel van de hoofd posten. De sirene aldus de voorzitter kan na den oorlog dienstig blijven voor de alarmeering van de brandweer. De heer v. d. Ploeg wijst op de behoefte van verstrekken van afgeschermde lan taarns voor de dienstdoende mannen van den orde- en bewakingsdienst. De heer Wessel spreekt over bewapenen van dit personeel. De voorzitter deelt hier over mede, dat zes manschappen onbezol digd veldwachter zijn. Er komt ook in het Dorp een tweede Rijksveldwachter. De heer v. Leeuwen spreekt over de handhaving van de verordening op het verduisteren; men heeft er soms alle zorg aan besteed en voor de laatste lichtstreep wordt er nog gewaarschuwd. De voorzitter zegt dat volledig verduis terd moet worden; geen licht mag te zien zijn. Er is enorm veel gewaarschuwd en het is den burgemeester een groot genoe gen dat in Zoeterwoude zoo goed verduis terd wordt. Z.h.st. stemming wordt het crediet verleend. Het bestuur van de R.K. Jongensschool, waardoor de klassen in één lokaal worden ondergebracht, wordt voorgesteld in de voormalige jongensschool thans jeugd- gebouw een lokaal te maken. De inrich ting zal 3*50.kosten. Omtrent de huur is met het R.K. kerkbestuur overeengekomen deze te bepalen op 100.per jaar. De Inspectie L.O. acht de huisvestig wel geschikt; de ontheffing zal voor één jaar gegeven worden, terwijl deze weder op nieuw kan gegeven worden. Met het oog op de moeilijkheden voor het bouwen van een nieuw lokaal en de mo gelijkheid om t.z.t. voordeeliger twee lo kalen tegelijk te bouwen juichten B. en W. de medewerking van het schoolbestuur toe -en de Raad staat het verzoek toe. De gemeente wordt in 6 wijken ver deeld voor het beheer van het Burgerlijk Armbestuur. Drie leden, benoemd in het B. A., hebben hunne benoeming niet aan vaard. Door het B. A. zijn candidiaat ge steld in de vacature Zwetsloot (H. R.) de heeren W. de Boer en P. Tijssen., in de va cature Straathof (Gelderswoude) de hee ren P. van Bemmelen en P. v. d. Zon en in de vacature G. v. d. Krogt (Vlietweg) de heeren P. C. Paardekooper en W. J. v. Niekerk. Gekozen worden de heeren W. de Boer,, P. van Bemmelen en P. C. Paar dekooper. De jaarwedde van den secretaris-pen ningmeester van het B. A. wordt bepaald op 300.per jaar. In overleg met het B. A. wordt de voordracht samengesteld als volgt: 1. C. M. Dolle, 2. J. v. d. Hoeven. Gekozen wordt met 10 stemmen (wethou der de Graaf verliet tijdelijk de vergade ring) de heer C. M. Dolle. De begrooting voor het B. A. van 15 Oct. tot 31 Dec. 1940 wordt bepaald op 2000. Den gemeentebode, den heer Th. C. Berg, die voor een proeftijd van één jaar was benoemd, wordt op voorstel van B. en W. een vaste benoeming gegeven. Voor de herstelling van de onderwijzers woning is een onderhandsche aanbesteding gehouden. Ingekomen waren de volgende insohr ij vingen: N. Overdevest f 960.E. Hulsbos 956.22, de Erven A Paardekoo per 858.Chr. Kluyters 755.L. J. Bosman 722. Voor de verbreeding van de Schouten burg waren de inschrijvingen: de Erven A. Paardekooper f 544.Chr. Overde vest 537.L. J. Bosman 454.E. Hulsbos 445. Het werk wordt aan de laagste inschrij- versgegund. Hierna gaat de Raad in geheime zitting ter behandeling van belastingreclames, welke ruim een uur duurde. Na herope ning worden de begrootingen 1940 aange boden en overgegaan tot de benoeming van een begrootings-commissie. Gekozen worden de heeren van den Ploeg, Vlasveld en Wessel. Bij de rondvraag vestigt de heer Tijs sen de aandacht op een bord nabij de Bruggestraat, dat vooral bij de duisternis zeer gevaarlijk staal Ook de heer Wessel wijst op een gevaar in het donker: de stoe pen op het Watertje, waarop de voorzitter mededeelingen doet omtrent maatregelen tegen de gevaren. Alle belemmeringen en gevaren hebben spr.'s aandacht. Het publiek wordt tot groote medewer king verzocht door alle obstakels weg te te houden- Vooral het neerzetten van melk bussen enz. kan een groot gevaar zijn. Hierna wordt de vergadering gesloten. bent II voornemens af te slaan, geeft dan op tij d de richting aan! Vereeniging voor Veilig Verkeer, N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria en Credo. Gewone Prefa tie. ZONDAG 6 Oct. Een en twintigste Zon dag na Pinksteren. Mis: In voluntate. 2e gebed v. d. H. Bruno, Belijder; 3e v. h. oc taaf v. d. H. Bavo; (zie in het feesteigen v. h. Bisdom op 1 Oct.); 4e voor den vrede. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Groen. De heilige Kerk stelt ons voor oogen de geduldige leider, de heilige man Job, wiens geschiedenis ons leert, hoe dikwijls God juist de brave menschen, de menschen, die hun plicht doen, bezoekt met kruisjes en wederwaardigheden, van hén vooral of fers vraagt. (Offertorium). In tijden van beproeving moeten wij, juist als Job, sterk zijn in den Heer, ons toerusten met het schild des geloofs, met het zwaard van het H. Evangelie van den gekruisten Christus, om sterk te staan tegenover de bekoringen van den Satan. (Epistel). Het moet in ons als vleesch en bloed zijn, dat wij in tegenspoed en lijden, hetzij naar het lichaam, hetzij naar de ziel, tóch ge lukkig zijn, als wij maar Gods H. Wil on derhouden en volbrengen. (Introitus). In het bewustzijn van onze schuld, maar met onderwerping aan Gods H. Wil, mogen wij gerust tot God bidden, tot den God van goedheid en barmhartigheid, om medelij den (Evangelie) en bevrijding van ons kruis (Gebed), om een welwillende aan vaarding van ons verzoeningsoffer (Stil- gebed) om hulp tegen wie ons vervolgen (Communio), om bevrijding uit het land der verdrukking (Alleluja-vers) en door de kracht van de „Spijze der onsterfelijkheid" eeuwig te mogen wonen in het ons be loofde land, de hemel. (Postcommunio). N.B. Waar vandaag de plechtige uiter lijke viering plaats heeft van het Rozen- kransfeest, daar mogen alle H.H. Missen zijn van dat feest. Mis: Gaudeamus. (Zie in het misboek op 7 Oct.) Gloria en Credo. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Zondag; 3e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H. Bruno; 4e (3e) voor den vrede. Pre fatie van Maria (invullen: En U op het feest). Kleur: Wit. MAANDAG 7 Oct. Feestdag van O. L. Vrouw V. d. Alerheiligsten Rozenkrans. Mis: Gaudeamus. Alleen in stille H.H. Mis sen: 2e gebed v. d. H. Marcus, Paus; 3e v. d. H.H. Sergius en Gezellen, Martelaren; 4e (2e) voor den vrede. Prefatie van Ma ria (invullen: En U op het feest). Kleur: Wit. Verheugen wij ons op dit feest van de allerheiligste rozenkrans, bij het bidden waarvan wij herdenken de geheimen van leven en dood en verrijzenis van Gods Zoon. Bidden wij de rozenkrans godvruch tig en waardig, opdat onze weesgegroeten zijn als rozen, die geuren voor Maria. (Communio). DINSDAG 8 Oct. Octaafdag v. h. feest v. d. H. Bavo. Mis: Gaudeamus (als op 1 Oct. in het feesteigen v. h. Bisdom), 2e ge bed v. d. H. Birgitta, weduwe; 3e voor den vrede. Kleur: Wit. St. Bavo's feest is voor ons een reden van vreugde, want glorievol is hij in den he mel, waar hij voor ons een voortdurende voorspreker zal zijn. WOENSDAG 9 Oct. Mis v. d. H.H. Diony- sius en Gezellen, Martelaren: Sapientiam. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede van de Heiligen); 3e (naar keuze v. d. priester); 4e voor den vrede. Geen Credo. Kleur: Rood. Dionysius, de Areopagiet (d.L v. h. ge rechtshof) bekeerde zich op de prediking v. d. H. Paulus op de Areopaag (d.i. de plaats, waar het gerechtshof vergaderde) te Athene in Griekenland. De H. Paulus doopte hem met veel anderen. Dionysius werd eerst aan het hoofd geplaatst van de kerk te Athene en later is hij naar Frank rijk gezonden, om het H. Evangelie te ver kondigen, waar hij met Rusticus, een pries ter en de diaken Eleutherius na veel kwel lingen te Parijs onthoofd werd. DONDERDAG 10 Oct. Mis v. d. H. Fran- ciscus Borgia, Belijder: Os Justi. 2e gebed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. priester); 4e voor den vrede. Geen Credo. Kleur: Wit. Toen Franciscus het reeds misvormde ge laat zag van de overleden keizerin Isabella, werd hij zoo getroffen door de menschelij- ke vergankelijklieid, dat hij besloot afstand te doen van al zijn bezittingen en, zoodra hij kon, alleen den Koning der koningen te dienen. Na den dood van zijn echtgenoo- te werd hij Jesuiet, later zelfs Generaal. Buitengewoon groot was zijn liefde voor het Allerheiligst Sacrament. VRIJDAG 11 Oct. Feestdag van Maria's Moederschap. Mis: Ecce Virgo. 2e gebed voor den vrede. Prefatie van Maria (invul len: En U op het feest). Kleur: Wit. In het begin van de vijfde eeuw loochen de een zekere Theodorus van Mopsueste de Godheid van Christus. Een leerling van hem, Nestorius, begon, toen hij patriarch was geworden van Constantinopel, die ket terij verder te ontwikkelen en te versprei den. Nestorius ging ook leeren, dat, als Christus geen God is, Maria niet Moeder van God kan worden genoemd. Op de 3e algemeene Kerkvergadering te Ephese in 431, werd deze ketterij veroordeeld en Nes torius afgezet. De blijdschap van het volk was zóó groot, dat het de Vaders van het Concilie met fakkellicht naor huis bege leidde. Bij gelegenheid van het 15e eeuw feest heeft Z.H. de Paus een encycliek uit gevaardigd over Maria' Goddelijk Moeder schap en daarin bepaald, dat in geheel de Kerk het Officie en de H. Mis van Maria's Goddelijk Moederschap zou worden ge vierd en en gebeden. ZATERDAG 12 Oct. Mis v. d. II. Wil- fried, Bisschop en Belijder: Sacerdotes. 2e gebed voor den vrede. Geen Credo. Kleur: Wit. Bisschop van York in Engeland was de H Wilfried op onrechtvaardige wijze door zijn vijanden van zijn bisdom beroofd en daarom reisde hij af naar den Paus. Op zijn reis kwam de Heilige naar onze kust en predikte met toestemimng van de Friezen koning Adegild het H. Evangelie. Aldus legde hij de grondslag voor de latere mis sie-arbeid van de H. Willibrordus en dien- gezellen. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender v. d. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. H. Maria Fran- cisca v. d. vijf wonden, Maagd; 3e v. d. H. Bruno; 4e v. h. octaaf v. d. H. Franciscus; 5e voor den vrede. N.B. In de H. Mis v. h. Rozenkransfeest: 2e gebed (en laatste Evangelie) v. d. Zon dag; 3e v. d. H. Maria Francisca; 4e v. d. H. Bruno; 5e voor den vrede. DINSDAG. Mis v. d. H. Birgitta, weduwe: Cognovi. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Fran ciscus; 3e voor den vrede. WOENSDAG, 2e geb. v. h. octaaf v. d. H Franciscus; 3e Concede (ter eere van Maria); 4e voor den vrede. DONDERDAG. Mis v. d. H.H. Daniël en Gezellen, Martelaren: Sapientiam. 2e ge bed v. d. H. Franciscus Borgias; 3e v. h. octaaf v. d. H. Franciscus; 4e voor den vre de. Kleur: Rood. "VRIJDAG. 2e gebed v. d. octaafdag v. d. H. Franciscus; 3e voor den vrede. ZATERDAG. Mis v. d. H. Seraphinus, Be lijder: Justus. 2e gebed voor den vrede. ALB. M. KOK, Amsterdam. Pr. THEATER HOOFDFILMS AANVANGSULx. Lido: Luxor: Ontwakende liefde (Karin Hardt, Wal ter Rilla). Drie dolle dagen. (Jup Hessels, Paul Heidemann). De Zigeunerbaron (Adolf Wolbrück, Hansi Rusteck). Sergeant Berry (Hans Albers). Anny en Max (Anny Ondra, Max Schme- üng). Vroolijke Avonturen Naar de be kende operette Vroolijk. lederen avond 7.30 u. Zondag 2.30 en 4.30 uur. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. lederen avond 7 uur Zondag 26.30 uur. lederen dag 2.15 uur matinée. lederen avond 7 urn- Zondag van 26.30 uur. lederen dag matinée 2 uur. lederen avond 7 uur Zondag van 26.30 uur. lederen dag matinée 2 uur. lederen avond 7 uur Zondagmiddag 4 u. Woensdag en Zater dag matinée 2.30 u. Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen FEUILLETON Een roman uit het hooge Noorden. Door AGATHE POGNER 45) Ze mocht jou ook graag. Wij hebben ons altijd hartelijk verheugd over de pret tige manier, waarop jullie met elkaar om gingen. Grootmoeder ging naar het raam, alsof ze naar buiten wilde kijken, maar ze was slechts opgestaan om heimelijk haar tranen te kunnen afwisschen. Heeft ze, vóór.... heeft ze naar me gevraagd? Gevraagd? Ach, ArkadiGejam merd heeft ze om je. Steeds weer vroeg ze Komt hij nu? Komt hij vandaag? Ten slot te kon Rodion het niet langer aanhooren. Hij spande een slee in, niettegenstaande het een weer was; waarin een mensch geen uur het kan uithouden. Toen hij zich, voor hij vertrok, nog eenmaal over haar bedje boog om haar goedendag te zeggen, juich te ze: Hij is gekomen.... Direct daarop sloot zij voor altijd haar oogen. Pelka! Ik riep het uit het diepst van mijn hart en schrok zelf van dezen noodkreet. Op hetzelfde oogenblik ging de deur open en Rodion trad binnen. Heb je mij geroepen? vroeg hij ver baasd. Hij had heelemaal zooiets eigen aardigs, zooiets wonderlijks in zijn oogen. Zonder 'n antwoord af te wachten, nam hij twee klazen van een muurplank en vulde deze met rum. Laten we op haar nagedachtenis drin ken. Wij klonken en keken elkaar diep in de oogen. Even verwrong een beverig lachje zijn mond; maar hij herstelde zich spoe dig en deelde mij daarop mee, dat in dit ruwe voorjaar de beren in kudden aan de kust kwamen, omdat ook hun lievelings- voedsel daarheen was getrokken. Daarop noodigde hij mij uit met hem en Wenjamin op jacht te gaan, maar ik wees dit aanbod van de hand. Mij lag de onver wachte tijding van Pelka's dood nog te zwaar op de borst. Mijn hoofd stond niet naar jachtbuit. Wadim was zeer verbaasd, dat ik reeds zoo spoedig weer naar de Kruisbaai terug wilde, temeer, omdat ook de honden nog niet voldoende waren uitgerust, maar des ondanks maakte hij alles voor ons vertrek gereed. Zwijgend legden wij den langen weg af. Op dezen onvergetelijken dag ze gende ik de zwijgzaamheid van mijn, door weer en wind geharden metgezel. Eerst toen ik weer in mijn kamer zat, besefte ik mijn verlies in zijn vollen om vang. Ik nam een doek om er Pelka's por tret mee te bedekken. Ik kon haar niet in de oogen zien, want daarin las ik een vraag, waarop ik het antwoord schuldig moest blij ven. Schier ongemerkt sloop Fedja de ka mer binnen èn het was, of hij iets voelde van mijn verdriet, want tenvijl hij zijn bei de handjes op mijn knie legde, zei hij vleiend: Fedja is blij, dat oom weer thuis is. Fedja houdt van oom Arkadi. Somber kropen de dagen voorbij. Hoe wel de zon dag en nacht aan den hemel stond, was het onvriendelijk weer en verre van helder, want de nieuwe maan had weer veel sneeuw en storm gebracht. Men had zich in October kunnen wanen. Deze onverwachte, weersverandering had ook hier de beren van de kust in het dal gedreven. Het woedende geblaf van de honden bewees, dat de roofdieren zich zelfs niet ver van onze nederzetting moes ten bevinden. Opeens weerklonk het luide gebrul van een ijsbeer in de onmiddellijke nabijheid van onze woning. Wij grepen onmiddellijk een geweer en ik rende als eerste naar bui ten, maar nog had ik in de wilde sneeuw jacht niet gezien waar onze buit zich pre cies bevond, toen ik reeds in de sneeuw lag en een paar geweldige berenklauwen woedend aan mijn pels trokken. De volgen de minuut voelde ik den heeten adem van het roofdier op mijn gezicht en ik be greep, dat dit een strijd op leven en dood zou worden. Ik tastte naar mijn scherp dolkmes om dit den beer in den keel te kunnen stooten, maar het geweldige dier lag als een cente- naarslast boven op mij en dreigde me te verstikken. Met geen mogelijkheid kon ik een arm of een hand vrij krijgen. Mijn positie leek hopeloos en reeds be schouwde ik mijzelf als verloren, toen plot seling achter mij een paar schoten knal den. Wat er verder gebeurde, daarvan kan ik mij niets meer herinneren, want op nieuw voelde ik, hoe eeh zware massa bo ven op mij stortte, waardoor ik half het bewustzijn verloor. Nog slechts flauw be sefte ik, dat ik door een paar sterke armen als een kind werd opgetild en dat mijn pels aan den hals werd opengesneden. Ik kwam eerst weer tot bezinning, toen ik weer in mijn kamer zat en iemand mij een of andere bittere, scherpe vloeisof in de keel goot. Bah, riep ik luid. Dat lijkt wel gal. Ook gal smaakt goed, als je daarna weer kimt lachen, zei Nikita. En hij goot in een teug een glas van het afschuwelijke vocht, dat als een borrel werd geconsu meerd, naar binnen. Ik heb zeker in levensgevaar verkeerd, niet? Ja, u en Wadim allebei. U heeft het dier alleen maar uw pels vernield, maar Wadim heeft de knaap leelijk te pakken gehad. Hij bloedde ten minste als een rund. Ik begaf mij onmiddellijk naar het aan grenzende vertrek, waar Wadim op zijn bed zat en mij wat bleek en vermoeid toelach te. Dit lachje bracht mij op een dwaal spoor. Er lag iets vastberadends in, iets ge ruststellends. Als wij niet op avontuur uitgaan, dan komt het avontuur bij ons, schertste ik. Hij keek mij opmerkzaam van terzijde aan. In zijn oogen lag een vreemde glans. Ons heele leven is één groot avontuur. Wel hem, diè het in eere doorstaat. Ik verzocht hem mij zijn verwondingen te laten zie, maar dat vond hij niet noo- dig. Uiterlijke wonden deden geen pijn, be weerde hij. Toen Tychon en Nikita de kamer hadden verlaten om buiten de beide neergescho ten beren van hun .huid te ontdoen, zei Wadim, dat hij een verzoek aan mij had. Ik verzekerde hem, dat ik geheel tot zijn beschikking was. Hij behoefdte slechts te zeggen, wat hij verlangde. Ik zou het on middellijk. Hij onderbrak mijn bereidverklaring en schudde het hoofd. Op het oogenblik is het nog te vroeg. Maar als ik u noodig heb, zal ik het direct laten weten. Ik ben ten allen tijd tot je dienst. Daar hij van zwakte en vermoeidheid zijn oogen sloot, liet ik hem verder alleen. Nochtans vond ik in mijn eigen kamer geen rust. Ik vroeg mijj steeds af, wat het toch wel kon zijn, dat Wadim mij te zeggen had. Twee dagen lang moest ik wachten. Op den derden dag zei hij: Nu is het zoo ver. Nu kan ik u zeggen, wat ik op het hart heb. Kort en duidelijk deelde hij mij mee, dat hij vroeger ingenieur was geweest en een zeer knappe vrouw had gehad. Hij was evenwel zeldzaam jaloersch van aard en dat had ten slotte geleid tot volkomen on gemotiveerde verdenkingen. Toen hij meen de bewijzen in handen te hebben, had hij haar, na een hevige scène, de deur gewe zen, voornamelijk om zijn eenig dochtertje tegen de ongunstige invloeden, welke hij meende, dat er van haar moeder moesten uitgaan, te beschermen. Met fier opgehe ven hoofd had zijn vrouw daarop het huis verlaten en eenige dagen later had men haar lijk opgehaald uit de rivier, die op korten afstand van de echtelijke woning voorbijstroomde. Pas. toen zij reeds begra ven was, had hij zijn dwaling ingezien. Toen had hij zijn beroep, dat hem lief was, zyn eenig kind en al zijn eigendommen op gegeven en was naar de wildenis getrok ken om boete te doen Nu had hij geboet. Hij had een leven vernietigd en een leven ge-ed en daarmee was zijn rekening zoo on geveer vereffend. Nu kon hij rustig zijn oogen sluiten. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9