Spanje en Gibraltar De situatie in het Verre Oosten Mae deze zuidpunt aex&texftt i& Engelands steun punt Jdaiiandóche Uaepen ap Jnda- Chineeóch g,efUed Japans verhouding tot Amerika De oorlog in de lucht WELKE BONS? VOETGANGERS, DINSDAG 1 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COLKANT TWEEDE BLAD - PAG. 3 (Van onzen V. P. B.-correspondent). MADRID, September 1940. Met den dag wordt de roep sterker, dat Gibraltar weder Spaansch moet worden. Of dit ook zal beteekenen, dat Spanje voornemens is om zich bij de spilmogend- heden te voegen, is een andere vraag, hoe wel het er niet naar uitziet, dat het zon der vreemde hulp Gibraltar zal kunnen veroveren, evenmin als het den burger oorlog zonder hulp van buiten kon winnen. Het Spaansche vasteland loopt in het Zuiden by Gibraltar uit in een rotspunt, die een lengte heeft van vier en een hal ven en een breedte van driekwartkilometer en waarvan de hoogste top 425 meter bo ven het oppervlak van de zee uitsteekt. De rots van Gibraltar heeft aan de Oostzijde bijna loodrechte, gespleten wanden en ook in het Noorden eindigt hij in een steil af vallende steenbarrière. Alleen in het Wes ten loopt hij langzaam glooiend af. Hier is de stad Gibraltar gebouwd. De aldus van alles afgesloten rots is van het Spaansche vasteland gescheiden door een twee kilometer langen en ander- halven kilometer breeden gordel van drijf zand. Dat is de zoogenaamde neutrale zo ne, welker grens in het Noorden wordt af- geteekend door een lagen, aarden wal, die den naam draagt van La Linea. Zoo heet ook de stad, die vlak achter den aarden heuvel begint en ongeveer 30.000 inwoners telt. Bij de laatste vliegeraanvallen op Gi braltar daalde een ware regen van granaat splinters van het luchtafweergeschut neer op het Spaansche gebied van La Linea en op het ten Westen van Gibraltar liggende Algeciras. De Engelschen hebben zooals reeds voor enkele weken bekend werd, heele bataljons van arbeiders aangesteld om de zandzone tusschen Gibraltar en La Linea door te graven en de vesting op die wijze door een diep kanaal van het vasteland te scheiden. De rots van Gibraltal eindigt in het Zui den in een tongvormig plateau. Op het steil afvallende uiteinde, de „Punta de Europa", verheft zich een vuurtoren."Onmiddellijk achter dezen vuurtoren beginnen reeds de bevestigingswerken. De steil omhoog stij gende Oostkust is door de natuur voldoen de beveiligd tegen eiken aanvaL Daarom liggen de moderne fortificaties langs de Westkust en eindigen eerst in het Noorden met de „galerijen". Dit zijn batterijen, die zoo diep in de rots zijn uitgehouwen, dat zij, naar opvatting der Britten, onneembaar zijn. Intusschen moet hierbij worden opge merkt, dat de opvattingen der Engelschen zoo vaak valsch zijn gebleken, dat ook hun opvattingen ten aanzien van de onneem baarheid" van Gibraltar niet ten volle kun nen worden aanvaard. Wanneer men de rots van Gibraltar van het Zuiden naar het Noorden meet, liggen 600 meter achter den vuurtoren de enorm versterkte „Windmill"-heuvels. Duizend meter verder verheft zich Highest Point, d.w.z. het hoogste punt van de rotsmassa. Nog drie honderd meter verder voert een tunnel van de Westelijke oorlogshaven door de rots naar een bunker aan de Oost kust. Nog vijf honderd meter verder is op een hoogte van 395 meter het seinstation van Gibraltar, aangelegd en in de onmiddellijke nabijheid daarvan liggen de z.g. „water- catchments" of waterreservoirs. Deze be staan uit acht diepe reservoirs, die onge veer 40.000 ton regenwater kunnen bevat ten. De oorlogshaven van Gibraltar. Op den weg naar de „Rockgun"-stellin- gen treft men dan de Engelsche rotsver- slerkingen aan, met het front naar Spanje, bv Morrish Castele. De oorlogshaven van Gibraltar ligt op dc beschermde Westzijde van het schier eiland. Deze haven heeft een wateropper vlak van bijna twee vierkante kilometer en wordt omringd door drie pieren, namelijk de Zuid-, Middel- en de Noorderpier, die met het volste recht aanspraak kunnen ma ken op den naam van „geweldig". De ha vens en dokken, de kolenopslagplaatsen, petroleumdepots en de inrichtingen voor laden en lossen zijn in hoofdzaak opeenge hoopt achter de Zuiderpier. Zij zijn zoo omvangrijk en zoo talrijk, dat men daaruit alleen reeds de groote beteekenis kan zien, die de Engelschen toekennen aan dit machtige steunpunt, dat den toegang tot de Middellandsche Zee beheerscht. In het Noorden stuit zich daarbij aan de handelshaven, eveneens beveiligd door de inrichtingen aan de oorlogshaven. In vre destijd bereikte het scheepvaartverkeer hier een omvang van ongeveer zeven millioen bruto registerton. De woonstad van Gibraltar verheft zich Kaartjes van Pelt. SPAANSCH-ITALIAANSCHE BESPREKINGEN Serrano Suner vandaag Ie Rome IDEOLOGISCHE EN BELANGEN GEMEENSCHAP. De Spaansche minister van binnenland- sche zaken, Serrano Suner, is vanochtend in de Italiaansche hoodfstad aangekomen, waar hy twee of drie dagen zal verblijven. Suner zal. naar in goed ingelichte kringen te Rome verluidt, reeds vandaag met den Duce en den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, de eer ste besprekingen voeren. In Italiaansche politieke kringen wordt in verband met de a.s. Italiaansch-Spaan- sche besprekingen gewezen op de traditio- neele ideeëngemeenschap tusschen de beide volken. Deze gemeenschap is tijdens den Spaan- schen burgeroorlog door de gemeenschap pelijke wapenbroederschap nog versterkt en heeft daardoor de voorwaarden en ba ses geschapen voor de verlevendigir.g van de betrekkingen tusschen het fascistische Italië en het falangistische Spanje. Het Spaansche bezoek is vanuit dit gezichtspunt gezien van de grootste politieke beteeke nis. De Italiaansche pers vestigt de aandacht op de manoeuvre^, ondernomen door de Britsche propaganda, ter verkleining van de strekking van het pact van drie, dat reeds een begin van uitvoering krygt, daar het verblijf van den Soaanschen minister var binnonlandsche zaken te Berlijn en zijn reis naar Rome, beteekent dat Spanje den geest van het pact aanhangt. Den geest van het pact aanhangen, zoo schrijft het „Giornale d'Italia", wil niet slechts zeggen „meedoen aan het conflict", maar met andere middelen medewerken aan de voltooiing van den arbeid, onder nomen te Berlijn, d.w.z. de eindoverwinning en de voorbereiding van de nieuwe orde in F'"-npa en Afrika. Bij de ideologische redenen, die Spanje met Italië en Duitschland verbinden, voe gen zich thans belangen en problemen als dat van Gibraltar. Dit belangrijke thema is behandeld bij de Italia an sch-Duitsche besprekingen te Berlijn en Rome en in de gesprekken, die Suner in de Duitsche hoofdstad gehad heeft met den Fuehrer, von Ribben trop en graaf Ciano. De laat ste bespreking, die gehouden werd door Ciano, Ribbentrop, maarschalk Keitel en Suner, leidde tot volledige omschrijving der posities en bedoelingen en tot unifica tie van de plannen der drie mogendheden. Het bezoek van Serrano Suner aan Rome, heeft ten doel de laatste punten in de be trekkingen tusschen Italië en Spanje als naties der Middellandsche Zee te preci seeren. Het „Giornale d'Italia" besluit met de verklaring, dat een der beginselen van de as-politiek hierin bestaat, dat de Middel landsche Zee moet toebehooren aan de me diterrane volken. Op den grondslag van dit beginsel behoort de Italiaansch-Spaan- sche solidariteit bij de fundamenteele be- standdeelen van de Italiaansche politiek en van de nieuwe ontwikkeling in de ge schiedenis van Europa. Bommen op Portland Het oogenblik waarop zes bommen door een Duitseh vhegtmgeskader op de kadewerken van daze Engelsche havenstad worden uit geworpen (Foto Weltbild) theatervormig op den achtergrond van de oorlogshaven, op de glooiing van de rots. j In normale tijden hielden hier ongeveer 20.000 Spanjaarden, Italianen, Marokkanen en Indiërs, verblijf, die thans evenwel voor het grootste deel zyn geëvacueerd. EEN GEVAARLIJK INCIDENT Troepen van Thailand (Siam) zouden, naar de Tsjoegai Sjogjo Sjimpo uit Hong kong meldt, Zondag op niet nader aange duide plaats 65 kilometer diep op het ge bied van Fransch Indo-China zijn doorge drongen. Naar gisteren reeds gemeld is, zou zich tusschen Indo-China en Thailand (Siam) een incident hebben voorgedaan. Een Sia- meesch vliegtuig had volgens dat bericht bommen geworpen op een Indo-Chinee- schen gendarmeriepost, 70 kilometer in het binnenland gelegen. VERBETERING FRANSCH—JAPANSCHE BETREKKINGEN In bevoegde Fransche kringen hecht men waarde aan de waarnmeing, dat de Ja pans chFransche betrekkingen na het slui ten van de militaire overeenkomst van Ha noi merkbaar verbeterd zyn. Men wijst er in het bijzonder op, dat de Japansche re geering volkomen correct de bepalingen van de militaire overeenkomst voert. Verschei dene detailkwesties, die met betrekking tot de technische uitvoering van de militaire overeenkomst nog onopgelost gebleven wa ren, zyn van weerskanten naar men in bevoegde kringen betoogt loyaal behan deld, zoodat van een wezenlijke ontspan ning gesproken kan worden. JAPAN, HET PACT EN AMERIKA Verscheidene eenheden van het Aziati sche eskader der Amerikaansche vloot, waaronder de lichte kruiser Marble Head, het geleideschip Black Hawk en een aantal torpedojagers, zijn, komende uit de Chinee- sche wateren, in Manilla gearriveerd, be richt United Press. Omtrent de uit Honolulu afkomstige be richten als zou dit eskader worden ver sterkt is hier van bevoegde zijde niets te vernemen. In officieuze kringen neemt men echter aan, dat als de Amerikaansche vloot werkelijk hier een versterking zou onder gaan, Singapore als steunpunt zal worden gebruikt. Voor de eerste maal zou dan het gemeenschapelijke EngelscheAmerikaan sche front in het Verre Oosten aan den dag treden, zoodat Japan gedwongen zou zijn diplomatieke of militaire tegenmaat regelen te nemen. Een woordvoerder van het Japansche mi- nisetrie van Buitenlandsche Zaken, Suma, heeft verklaard, dat Japan, ondanks de Driemogendhedenovereenkomst, alle pogin gen in het werk stelt om de JapanschAme rikaansche twistpunten op diplomatieke wijze te regelen. Het Driemogendhedenpact is een definitief verbond en is niet bestemd een aanval van een anderen staat te pro- voceeren. Op de vraag of Duitsche oorlogsschepen, die in den Stillen Oceaan opereeren, door Japan worden bevoorrecht, antwoordde Su ma dat hieromtrent „in het verdrag geen voorziening is getroffen". Op een andere vraag, namelijk of een oorlogsverklaring moet voorafgaan aan een in werking treden van de wederzijdsche on dersteuning, werd geantwoord dat de hulp verleening in werking treedt „zoodra een oorlog uitbreekt". De Kokoemin Sjimboen méldt, dat oude staatslieden prins Konoje hebben geadvi seerd een bijzondere zitting van het parle ment bijeen te roepen „om de wereld te toonen, dat de honderdmillioen inwoners van Japan eensgezind achter het Japansch DuitsehItaliaansche pact staan". Het blad voegt hieraan toe, dat de regeering binnenkort een actie voor de „totale ver dediging" zal aanvangen. BINNENLANDSCHE HERVORMING IN JAPAN De premier, prins Konoje, heeft op de gisteren gehouden zitting van den algemee- nen nationalen mobilisatieraad het vaste besluit van de regeering kenbaar gemaakt ook op binnenlandsch gebied evenals op het terrein der buitenlandsche politiek door het sluiten van het verdrag van drie, door fundamenteele bestuurs- en politieke her vormingen met den huidigen toestand reke ning te houden. Door de nieuwe nationale structuur moet Japan op elk gebied tot den hoogsten graad van verdediging opgevoerd worden. DE IN JAPAN GEARRESTEERDE ENGELSCHEN Zeven van de vijftien in Japan wonende Britsche onderdanen, die einde Juli we gens spionnage zijn gearresteerd, zyn thans veroordeeld: Over de strafmaat is nog niets bekend. Volgens Domei wordt het onder zoek tegen de overige gearresteerden nog voortgezet. DE AANVALLEN VAN MAANDAG. In den loop van Maandag hebben Duit sche gevechtsformaties systematisch de aanvallen op Londen en op voor den oor log belangrijke doelen in het Zuiden van Engeland voortgezet. Alle gevechtshande lingen verliepen met veel succes voor de Duitsche wapens. Alle opgegeven doelen werden bereikt en met bommen van zwaar kaliber en van het zwaartsle kaliber be stookt. In den loop van den dag ontwik kelden zich talrijke luchtgevechten, die eveneens de superioriteit van de Duitsche jagers ondubbelzinnig bevestigden. De ge vechtshandelingen duurden voort tot in de avonduren van den 30en September. De aanvallen op Loncen waren voorna melijk gericht tegen de dockinstallaties ten zuiden van de Theems. Tijdens de ge vechtshandelingen ontwikkelden zich luchtgevechten, in het verloop waarvan, naar tot gisteravond bekend was, 38 vijan delijke vliegtuigen werden neergeschoten, 14 eigen vliegtuigen werden vermist. Ook aan de Zuid-Oost kust van Engeland ontstonden hevige gevechten, waarbij het den Duitschen formaties gelukte acht vijandelijke jagers neer te schieten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. BOMMEN OP VLIEGVELD. Een Ju 88 heeft gisteren het vliegveld van Hastings vernield. In duikvlucht vloog de Duitsche bommenwerper over de nog gedeeltelijk in aanbouw zijnde installaties en wierp van zeer geringe hoogte uit zijn bommen. Een hangar vloog door een vol treffer in de lucht. Andere bommen be zaaiden het vliegveld seconden lang met doodelijk vuur spuitende fonteinen. Het vliegveld werd achtergelaten als een on bruikbaar veld vol trechters. Een lóods ging in vlammen op. De aanval kwam voor den vijand zoo verrassend, dat er geen jagers opstegen en de luchtdoelartilr lerie niet vuurde. MINSTENS HONDERDDUIZEND DAKLOOZEN IN LONDEN. Uit New York De New York Herald Tri bune meldt uit Londen, dat minstens 100.000 personen door de luchtaanvallen op Londen dakloos zijn geworden, waar door een vluchtelingenprobleem is ont staan, dat alle soortgelijke problemen, die men op het vasteland heeft leeren kennen, in de schaduw worden gesteld. Alle hulp maatregelen zijn slechts langzaam en on toereikend. De autoriteiten trachten thans een duurzaam verblijf voor 20.000 personen om te beginnen in te richten. Het aantal dakloozen stijgt echter dagelijks. In dezelf de mate daalt het aantal beschikbare be huizingen. Twee z.g. noodcommissarissen zijn, naar Svenska Dagbladet meldt, door de voort durende Duitsche luchtaanvallen in Lon den noodig geworden. De eerste heeft de bijna onmogelijk lijkende taak om maatre gelen te nemen betreffende den in razend tempo toenemenden woningnood, de twee de moet zorg dragen, voor een systemati sche coördinatie van alle maatregelen tot herstel van straten, gasleidingen, electri- sche leidingen, waterleidingen, telefoon, sanitaire inrichtingen, enz. Daarmede ver- eenigt hij de bevoegdheden van tot dusver re niet minder dan 101 verschillende auto riteiten. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 30 September op 1 October vluchten gemaakt naar Noord- en West-Duitsch- land. Een deel hunner kwam reeds in het Westen voor een versperring van nacht jagers Na een kort gevecht werden twee Hampton-Herford en een Vickers-Welling- ton bommenwerper neergeschoten. Uit een brandend neerstortend vliegtuig sprongen twee inzittenden met valschermen. Zij wer den gevangen genomen. Het waren Nieuw- Zeelanders, die eerst sedert 4 weken dienst deden en hun eersten vlucht naar vijande lijk gebied maakten. Zij verklaarden, dat hun toestellen alleen brandplaatjes en lichtkogels aan boord hadden. Eenige bom menwerpers drongen door tot Berlijn en vlogen op groote hoogte boven de rijks hoofdstad. Het luchtafweergeschut opende spoedig een systematisch vuur, zoodat de vijand verhinderd werd gerichte bommen uit te werpen. DE DUITSCHE EN DE ENGELSCHE AANVALSMETHODE. In groote opschriften wijzen de Duit sche avondbladen er op, dat ook bij de BROOD. Broodbon 8 (nieuwe broodkaart). Geldig tot en met 6 October, redht- gevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. (Geldig vanaf Maandag 30 Sept.) THEE OF KOFFIE. Bon 114 (algem. distributieboekje). Geldig tot en met 8 November, rechtgevende op 250 gram koffie of 75 gram thee. BLOLM OF BAKMEEL. Bon 71 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 4 Oct., recht gevende op 2V4 ons tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel ol roggebloem of roggemeel of zelf rijzend bakmeel. SUIKER. Bon 109 (alg. distributieboekje). Geldig tot en met 25 Oct. rechtge vende op één k.g. suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode 6" voor ben, die over geen andere kookgelegenheid oescnikken dan petroleum. Geldig tot en met 3 Nov., rechtgevende op 2 liter. BOTER EN VET. Bon 05 tot en met 12 (boterkaart) Geldig tot en met 18 October. Op eiken bon een half pond boter. Bons 05 tot en met 07 (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Op elke bon een half pond margarine of boter. Bon 08 (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Een half pend gesmolten vet of boter. Bons 09 tot en met 12. (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Op elke bon half pond boter met 10 cent reductie per half pond. RIJST OF RIJSTEMEEL. Bon 41 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 4 October, rechtgevende op hall pond rijst of rystemeel. HAVERMOUT, ENZ. Bon 54 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 4 October, rechtgevende op half pond haver mout of havervlokken of gort of grutten. MAÏZENA, ENZ. Bon 28 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, recht gevende op 1 ons maizena of griesmeel of puddingpoeder. MACARONI. ENZ. Bon 15 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, rechtgevende op 1 ons macaroni of vermicelli. ZEEP Bon 104 (alg. distributieboeke) Geldig tot en met 18 October recht gevende op 150 gram toiletzeep, of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeep poeder, of 125 gram zeepvlok ken, of 250 gram zelfwerkend waschmiddel of 200 gram vloeibare zeep. Bon 116 is tot en met 31 December geldig voor mannelijke personen boven de 15 jaar. recht gevende op 50 gram scheerzeep of of één tube scheercrême of één pot scheerzeep. VLEESCH Bon 02 (vleeschkaart). Geldig tot en met 6 October. Elk der met 02 gemerkte bonnen der vleeschkaart geeft recht op 100 gram vleesch, (been inb. óf 75 gr. gerookt of gekookt vleesch óf een rantsoen vleeschwaren). De met 01 gemerkte bon voor „worst, vleeschwaren" geeft recht op een rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bestaat uit 75 gram gerookt of gekookt vleesch, ham, spek, carbonade, roukvleesch of gerookte worst of 100 gram gekookte worst of 125 gram leverworst e.d. of 150 gram bloedworst. De nog niet gebruikte vleeschbon- nen 01 blijven nog tot Zondag gel dig. schuin ccn kruispunt over? Neen! Daar loopt men altijd haaks omheen. Vereeniging voor Veilig Verkeer. laatste Engelsche luchtaanvallen uitslui tend niet- militaire objecten, b.v. een land goed, een gedenkteeken voor gesneuvelden en een tehuis voor dames getroffen wer den. Te Keulen, zoo bericht de „Nachtausga- be", kwamen Britsche brand- en brisant bommen op dichtbevolkte woonwijken te recht, zoodat vier dood en en twaalf ge kwetsten te betreuren zijn. Op een klein stad in het Rijnland heb ben gisteren Engelsche vliegtuigen een nachtelijken aanval gedaan. Verscheiden brand- en brisantbommen werden boven de kweekschool voor onderwijzers aldaar uitgeworpen. Een deel van het gebouw stortte in en in een zijvleugel brak brand uit.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5